LEIDE Tijdelijke bouwstop Stationsflat A Galapagos Genomics krijgt beursnotering Veelgebruikt isolatiemateriaal oorzaak explosie R1 REGIO Gemeente ongerust over vertraging Oosten rzitter 211 Links c Serviesspaaractie nadert het einde! Gymnasiasten komen in apart gedeelte van Bona Woonstrijd Ook voor uw hypotheek kunt u op ons rekenen. Kom dus nu langs. 1 t J 1 n scheids I lumor had opgegeten' unexxion eert orde op i te stellen da »zi letjite (20) 1 irand 20-jarige studente is vorige week in de dinsdag op woens- hoek van het Steen de Langebrug aange- een nog onbekende leeft de politie giste- Igemaakt. De vrouw ofJp vve£ naar huis toen jar van achteren be- II onzedelijk betastte, jitstond een korte i waarna de vrouw er 'weg te rennen. woensdag 13 april 2005 Diekstra voeding Leidse psycholoog itra houdt morgen over de 'grondwet cedingHij spreekt agwat een 'waardige t' manier is om met kinderen om te ■zing is alleen toe- oor ouders met kin- ètVlietland College, teft de lezing 's lens de jaarvergade- oudervereniging 'tland College aan irijgt snel Jijkheid (universiteit K&O horen of de ge- subsidievoorschot 'at zegde wethouder teren toe aan ver- len van de raads- voor onderwijs en 1O heeft om dit voor- omdat de orga- lingsproblemen irschot is nodig lende periode te iei)Bn waarin de organi- isten moet maken cursussen op te zet- dit voorschot niet :n faillissement, laarde van goede laar wil eerst duide- ;r de begroting van K ïdus een sluitende den." door Eric-Jan Berendsen leiden - De bouw van de 16 ver diepingen tellende flat met drie spitse daken aan het Stations plein, naast de taxistandplaats, heeft een vertraging van drie tot vier weken opgelopen. Volgens de aannemer komt dat doordat het heiplan nog moet worden goedgekeurd. Pas daarna kan hij een heier zoeken. De gemeente is ongerust over de tijdelijke bouwstop. In januari begon aannemer Re- giobouw Haarlemmermeer uit Rijsenhout met de sloop van de fundamenten van de oude flat. Daarna werd een dam wand om het ontstane gat geslagen en vervolgens werd het gat leegge pompt. Daarna is er niet meer gewerkt. Directeur Bauke de Jong van het bouwbedrijf er kent dat er problemen zijn. .,Er zit een tijdelijke hik tussen het moment van goedkeuring van het heiplan, het inhuren van de heier en het daadwerkelijke hei en. Dat gaat denk ik drie tot vier weken duren." In het zogenoemde Gat van Van de Putte moet een onder grondse parkeergarage van drie verdiepingen komen, met op de begane grond maximaal 2900 vierkante meter bedrijfsruimte. Daar bovenop komen 15 ver diepingen met 78 huurapparte- menten. Drie daarvan, die in de karakteristieke 'spitsen' komen, zijn penthouses. De prijzen lig gen aan de 'bovenkant van de markt'. Het was de bedoeling dat de flat eind 2006 of anders begin 2007 klaar zou zijn. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt dat het werk tijdelijk stilligt. „Dat is voor ons reden om met de aannemer te gaan praten over de voortgang van de bouw. Daarover zijn name lijk afspraken gemaakt." De flat die vroeger op de plek van de voorgenomen nieuw bouw stond, kwam in 1993 in handen van de Wassenaarse za kenman Ronnie van de Putte, ook bekend als eigenaar van het Gat van Palace in Noordwijk, en werd in 2001 gesloopt. De ge meente en Van de Putte ruziën al jaren over de locatie. In 1998 kwamen beide partijen overeen dat Van de Putte op het Sta tionsplein een appartementen complex zou realiseren. Hier- Het water is nog wel uit het 'Gat van Van de Putte' gepompt. Daarna is er niet meer aan gewerkt. Foto: Henk Bouwman voor moest de oude 'Station sflat, die een kantoorbestem ming had, worden gesloopt. Ómdat Van de Putte kon aanto nen dat hij daardoor inkomsten zou derven (kantorenverhuur brengt meer op dan verkoop of verhuur van appartementen), kreeg hij van de gemeente het recht om kantoren te bouwen op de hoek van de Plesmanlaan en de Haagse Schouwweg. In februari dit jaar oordeelde een rechter dat de gemeente die af spraak niet hoeft na te komen omdat Van de Putte talmde met nieuwbouw aan het Stations plein, hoewel hij daar een maand eerder mee was begon nen. Van de Putte heeft tegen dat vonnis hoger beroep aange tekend. Ook wil hij 1,3 miljoen euro schadevergoeding als hij zijn bouwrecht op de Plesman laan daadwerkelijk kwijtraakt. Leids biotechbedrijf wil 35 miljoen lts van Oosten (56), zorgcentrum Rijn 'ordt voorzitter van ilingsbestuur van Dat heeft de leden- van de partij giste- iteld. ten is oud-raadslid ■enmalige PPR, die in Rs is opgegaan. De Hen was hij politiek htbaar als woordvoer - e Stichting Openbaar p Maat (Stoom), een izich verzet tegen de de Rijn Gouwe Lijn idse binnenstad. Het derschap van die be- p legt hij neer, maar vl 1 lid. r door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Galapagos Geno mics bv gaat op maandag 2 mei aandelen uitgeven, die geno teerd worden op de Amster damse EuroNext en de Beurs van Brussel. Het Nederlands- Belgische bedrijf streeft naar een kapitaalsinjectie van 35 miljoen euro. Daarmee gaat Galapagos medicijnen ontwik kelen tegen bot- en gewrichts ziekten die samenhangen met veroudering, zoals osteoporose (botontkalking), reuma en os- teo-artritis ('de enkel van Van Basten'). Galapagos Genomics is in 1999 opgericht door het Leidse bio techbedrijf Crucell en het Belgi sche Tibotec. De onderneming was opgezet om te zoeken naar genen die bruikbaar zijn bij de ontwikkeling van geneeskrach tige eiwitten. Hiervoor maakt het bedrijf ge bruik van technologie die ont wikkeld was door Crucell, zoals onschadelijk gemaakte ver- koudheidsvirussen die specifie ke genen in cellen kunnen uit- of aanschakelen. Inmiddels heeft Galépagos, dat in Leiden twintig werknemers heeft en in het Belgische Mechelen 46, de ze technologie verder ontwik keld. Galépagos heeft in 2002 al 23 miljoen euro onderzoekskapi- taal verworven via durfkapitaal- verstrekkers zoals investerings maatschappijen Apax, Alpln- vest en Burrill Company. Het heeft een winstgevende service afdeling Galadeno, die in op dracht van andere bedrijven ge- nonderzoek doet. Met de op brengsten hiervan wil directeur Onno van de Stolpe (45) de aanloopverliezen beperken, die altijd optreden bij de ontwikke ling van nieuwe medicijnen. door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - De gasexplosie in een bedrijfsverzamelgebouw aan de Flevoweg op zondagochtend 3 april is waarschijnlijk ontstaan door het vloeibaar geworden isolatiemateriaal polystyreen (piepschuim) op het dak. Uit onderzoek blijkt dat bij ver damping een zeer explosief mengsel van'lucht en styreen (vloeibaar polystyreen) is ont staan. Hoe het mengsel daarna heeft kunnen exploderen, is on bekend. EPS, geëxpandeerd polystyreen schuim, wordt veelvuldig ge bruikt als isolatiemateriaal, met name in panden met platte da ken. Het smelt bij 90 graden en heeft een kookpunt van 145 graden. Door het smelten is de EPS waarschijnlijk tussen kie ren en gaten naai' beneden ge drupt en via profielplaten op het dak naar de achterkant van het pand gestroomd waar geen brand was. Dat blijkt uit druip- sporen op de binnenmuren en uit zwarte smurrie die in en buiten het gebouw werd gevon den. De smurrie was zwart om dat de vloeibare EPS zich had vermengd met gesmolten bitu men dat ook op het dak lag. Dat blijkt uit onderzoek van de Leidse brandweer en TNO. Aan de achterkant van het ge bouw, aan de Flevodwarsweg, vielen de drie gewonde brand weerlieden. Het trio wilde daar het pand in gaan en was bezig te deur te openen. Officier Ar jan Stam van de Leidse brand weer sluit voor honderd pro cent uit dat vonken veroorzaakt door een slijptol waarmee de brandweer de scharnieren van die toegangsdeur wilde doorslijpen de oorzaak van de explosie is geweest. „Bij de verdamping is een zeer explosief mengsel van lucht en styreen ontstaan. Waardoor dit mengsel uiteindelijk is ontploft, is nog niet bekend. Wel staat vast dat in het garagebedrijf, dat aan de achterzijde was ge vestigd, geen brandbare stoffen aanwezig waren. En ook de slijptol is niet de oorzaak want er zijn geen vonken van buiten in het gebouw gesprongen. De brandweermannen hebben ver klaard dat ze brandend vloei baar materiaal in hun gezicht kregen." Aan de hand van een video-op- name was gisteren tijdens een persconferentie in het stadhuis te zien hoe de uitslaande brand aan de voorkant van het pand werd geblust, terwijl op de ach tergrond aan de Flevodwarsweg een enorme explosie te zien is. „Die knal is niet te vergelijken met een backdraft", lichtte Stam toe. „Ook de kracht van de explosie was veel groter dan bij een backdraft. Delen van de achtergevel lagen aan de over kant van de straat en bescha digden daar weer een ander pand." Backdraft is een sponta ne verbranding van rookgassen in de ruimte waar brand woedt door toetreding van zuurstof. Volgens burgemeester Lenfe- rink hebben de brandweer mannen volgens het boekje ge handeld. „Des te meer reden om de precieze oorzaak uit te zoeken, want dan kunnen we dit in de toekomst voorkomen." Daartoe gaat de gemeente ge bouwen met platte daken met daarop EPS inventariseren. Een van de zwaar gewonde brandweermannen wordt in middels thuis verzorgd, de an dere ligt nog in het Zuiderzie kenhuis in Rotterdam. De ge meente heeft de resultaten van beide onderzoeken naar het ministerie van VROM gestuurd. Het departement wil de resulta ten eerst nog bestuderen. In overleg met deskundigen van onder meer de brandweer en de bouwwereld wordt bekeken of de bouwregels moeten wor den aangepast, mocht daar op grond van die studie aanleiding voor zijn. „Tot die tijd gaat de Leidse brandweer branden in gebou wen met platte daken en EPS anders benaderen", vertelde commandant Foort van Oos ten. „Er komen meer warmte- beeldcamera's waardoor we kunnen zien of er tussen een dak brand is en we krijgen meer apparatuur voor temperatuur- meting. Zou er zich een verge lijkbare situatie voordoen als aan de Flevoweg, dan gaan we niet meer naar binnen maar treden we defensief op. We blussen de brand dan van bui ten." leiden - Sympathisanten van Eurodusnie voerden gisteren actie op het Stadhuisplein tegen het volks huisvestingsbeleid van minister Dekker. Onder de naam 'Actiegroep Woonstrijd' bivakkeerde een groep demonstranten met tenten en spandoeken op het plein. De actie was onderdeel van een landelijke actie campagne. Foto: Henk Bouwman (advertentie) Weid, mijn krant. I sch Or Dagblad OPENHUIZENDAO 16 april is de landelijke Meeüs Openhuizendag. Tussen 12 en 15u staan alle deuren voor u open. Kijk op www.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. door Marijn Kramp leiden - Wethouder Hessing wil het schoolgebouw van het Bo- naventuracollege dusdanig aanpassen dat er een apart ge deelte voor leerlingen van het Stedelijk Gymnasium ontstaat. Op die manier wil de wethou der tegemoetkomen aan de be zwaren van het Bonaventura- college. Die middelbare school zag zich eerder deze maand ge confronteerd met een gemeen telijke vordering van drie van haar lokalen in het schoolge bouw aan de Burggravenlaan. De bedoeling is dat het Stede lijk Gymnasium, dat zijn hoofd gebouw op enkele honderden meters afstand heeft, met in gang van volgend jaar de be schikking krijgt over die loka len. Daar blijft de school les ge ven tot haar tweede vestiging in Leiden-Noord gereed is. Omdat het Bonaventura weigerde mee te werken aan de komst van de gymnasiasten besloot de ge meente de lokalen te vorderen. Bona-rector Veerbeek reageer de boos. Volgens hem was het overleg met de gemeente niet verder gekomen dan informele gesprekken. Om vervolgens di rect te gaan vorderen vond hij ongepast. Hij heeft bezwaar te gen de komst van de gymnasi asten omdat hij vreest voor problemen tussen de leerlingen van het Bona en het Gymnasi um. Om dat te voorkomen laat wet houder Hessing momenteel on derzoeken hoe de gymnasias ten gescheiden kunnen blijven van de Bona-leerlingen. Hes sing verwacht dat het mogelijk is om drie lokalen en een toilet af te zonderen in het schoolge bouw aan de Burggravenlaan. Met ingang van volgend schooljaar kan het alsmaar groeiende Stedelijk Gymnasium daar dan lessen gaan geven. Overigens ziet Hessing de men ging van leerlingen minder somber in. „Het is niet zo dat de Hunnen komen", relativeer de hij de komst van de gymna siasten. „Maar", zo lichtte Hes sing zijn besluit toe in de raads commissie voor onderwijs en cultuur, „het is logisch dat de ontvangende school, het Bona- venturacollege, de zaken goed geregeld wil hebben". Rector Veerbeek wacht Hes- sings voorstel af. Veerbeek vreest dat zo n ingreep relatief duur is voor die paar jaar dat de gymnasiasten bij het Bona over de vloer komen. Hij hoopt dan ook dat de gemeente alvast na denkt over alternatieven voor het Stedelijk Gymnasium. Noodlokaien zijn volgens Hes sing geen optie. Er moeten er nog vier bij komen in de al goed gevulde tuin van het Stedelijk Gymnasium. Maar die vier stui ten al op problemen bij de buurtbewoners die bezwaar hebben aangetekend. Nog eens drie daar bovenop kan echt niet, vindt Hessing. In de krant van 30 april verschijnt een speciale zegel! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch .G'. Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Zja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.lt) Naam: 5 M V Adres Postcode Plaats Ttelefoonnr: (i.v.m bezorgcontrole I Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso. bvpi Stuur de bon in een ongef ronk eerde envelop naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) B-mail lezersservice!? hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £.'?i Dagblad ""'lil! Hlllln,

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13