Reistijd auto en trein vergeleken BINNENLAND 2 'Beleid bejaarde gevangenen' Klein deel opgepakte groep illegalen afkomstig uit China Zaak-Nienke al jaren onder gerechtelijke loep 'Alles regelaars' voor Vinex-tweeverdieners CBS: Sterfte overtreft geboorte in jaar 2027 Minister moet benzineslurper laten staan Systeem berekent snelste manier van vervoer Maxima 'burgert in' Consument vertrouwt Belastingdienst 't meest en vechten Organon Bij de rechtbank in 161 dinsdag 12 april 2005 verder die door vijf- en is aangespannen smiddelenfabrikant e vrouwen eisen vergoeding omdat jren geleden zwan- ondanks het ge- et anticonceptie- jlanon. Sommige varMen dat Organon de wil' r het levensonder- un kinderen betaalt, met hormonen in hun bovenarm te icht door een fout ?0-Ësarts. Dertien vrou- ir, d n daarom ook een iCtl spannen tegen hun ste mdaag doen ze voor le tyik hun verhaal. m verschillen rengst den haag/anp - Ministers, staatssecretaris sen en hoge ambtenaren mogen zich niet laten rondrijden in een auto met een hoog brandstofverbruik. Dat blijkt uit antwoor den van staatssecretaris Van Gennip (Eco nomische Zaken) op schriftelijke vragen van het Kamerlid Duyvendak (GroenLinks). Auto's worden voorzien van energielabels die gaan van A (zuinig) tot en met G (on zuinig). Bij de grote personenauto's voor bewinds lieden en topambtenaren is een E-label al niet meer toegestaan. De kleine en mid- dengrote personenauto's bij het Rijk moe ten een A-, B- of C-energielabel hebben. Van Gennip is het met Duyvendak eens dat de overheid het goede voorbeeld zou moe ten geven. Bij de centrale inkoop van auto's door het Rijk is een apart 'milieusegment' opgenomen. Leveranciers kunnen daar door moderne milieuvriendelijke auto's aanbieden zoals auto's die op gas rijden, elektrische auto's of hybride voertuigen, die zowel op elektriciteit als op benzine kunnen rijden. Dat laatste bleek niet besteed aan staatsse cretaris Van Geel (Milieu), die vorig jaar zijn fonkelnieuwe Toyota Prius aan de kant zette, omdat meereizende ambtenaren daarin te weinig bewegingsruimte hebben. In Nederland be- verschillen in de van de gemeentelijke zoals onroerend- ng, reinigingsrech- lrechten. Gemeenten stad krijgen per in- rgaans veel. Het ureau voor de Statis- ïeeft berekeningen steren gepubliceerd, iten verwachten dit eer 7,3 miljard euro :n te ontvangen. De ieert van ruim 200 ner in de Gelder- Lingewaal tot ruim ier inwoner op tikoog. Gemeenten iningen in de hogere Wassenaar, en Blaricum, sco- kuur voor er rollators - In Nederland ma- itting ruim n gebruik van Dat is niet zonder int jaarlijks komen duizend ouderen ten t rollende hulpmid- it te voorkomen he chting Humanitas in een speciaal spreek- ilig gebruik van de bevorderen. De val- n te wijten aan een :ofactoren, zoals erhoud, onveilige en oneffen onder- involdoende advies. al van 80 ij ministerie Hnbrekers hebben in zondag op maan- l computers wegge- en kantoorpand van erie van landbouw in e dieven gooiden een de eerste verdieping nd, waarna ze via een ir binnen klommen, ers doorzochten ze ipingen van het pand. zowel de computers imaschermen weg. De ie*ft gisteren een uitge- Vtonderzoek gehou- at in de buurt veel ise studenten wonen in in het Engels ver- den haag/anp - De Regio Haag landen werkt samen met Rijks waterstaat aan een tiplijn die reizigers vertelt hoe zij het snelst van A naar B komen. Met infor matie over files, volle parkeerga rages en vertragingen bij het openbaar vervoer berekent het systeem verschillende reistijden. De reiziger kan vervolgens zelf kiezen of hij achter het stuur kruipt of de trein pakt. De proef met de digitale reistijdenadvi seur start komend najaar in de regio Haaglanden. Reizigers kunnen het advies inwinnen via telefoon en internet. Volgens J. Veenman van de Regio Haag landen is het project opgezet om 'de wegen zo optimaal mo gelijk te benutten'. Het ministerie van verkeer staat achter het project dat een initi atief van Haaglanden is. Reizi gers kunnen straks op grond van alle gegevens een keuze maken voor een vervoermiddel van fiets tot trein en auto. „Nu weet je vaak niet of de trein sneller is dan de auto", aldus een woordvoerster van het mi nisterie. Volgens haar is de kracht van een dergelijk adviessysteem dat alle vormen van vervoer erin zijn verwerkt. Ook moet de in formatie over bijvoorbeeld 'vol le parkeergarages' en vertragin gen op het spoor zeer actueel zijn. De tiplijn voor de reistijden is een onderdeel van een groter project. Volgens Veenman is een systeem ontwikkelt voor 'mobiliteitsmanagement' in de regio, dat belangrijk is voor wegbeheerders. Het Haaglandse project sluit naadloos aan bij de plannen van minister Peijs (Verkeer). In de Nota Mobiliteit, die het kabi net eind vorig jaar vaststelde, streeft de bewindsvrouw naar 'acceptabele en voorspelbare reistijden'. Wie weet hoelang hij of zij on derweg zal zijn, reist een stuk rustiger, zo leert de ervaring. Ondermeer op de A13 richting Rotterdam is ervaring opge daan met reistijdinformatie. Een matrixbord vertelt de be stuurders hoelang zij nodig hebben om de ring van de ha venstad te bereiken. Rotterdam - Prinses Maxima was gisterochtend met leden van de commissie PaVEM in Rotterdam voor de presentatie van het Rotter damse inburgeringsbeleid. In het Albeda College aan de Mathenes- serlaan slenterde de prinses over een informatiemarkt, waar zij bij verschillende stalletjes onderdelen van het plan kreeg toegelicht. Een opvallend onderdeel vormen de verplichte taallessen voor moeders die geen Nederlands spreken. Twintigduizend van hen gaan op kos ten van de gemeente Rotterdam vijfjaar lang Nederlands leren en inburgeren. De inburgeraars betalen een eigen bijdrage van 270 eu ro, de gemeente betaalt 6000 euro per persoon voor de cursus. Foto: ANP/Robin Utrecht zwolle/anp - Advocaat W. An ker wil dat het ministerie van justitie apart beleid ontwikkelt voor bejaarde gevangenen. Dat aantal groeit de afgelopen jaren gestaag. Donderdag staat hij een 80-jarige vroiiw uit Har- denberg bij, die wordt verdacht van moord op haar 51-jarige verstandelijk gehandicapte dochter Betsy. De verdachte is de oudste vrouw in een Nederlandse ge vangenis en zit sinds januari vast. Anker wil niet op de zaak vooruitlopen en kan niets zeg gen over het motief en de ach tergronden. De dochter zou op 2 januari door verstikking om het leven zijn gekomen. De va der van het slachtoffer leeft niet meer. Wel is er nog een jongere zus die curator was van de ver standelijk gehandicapte vrouw. Anker heeft pas gisterochtend het psychiatrisch rapport ont vangen. Hij wacht nog op het rapport van de psycholoog. Toch is het zijn bedoeling de zaak donderdag af te handelen. Een belangrijke vraag die aan de orde zal komen, is of het hier gaat om moord zoals het open baar ministerie de vrouw ten laste heeft gelegd, of om dood slag. Of donderdag getuigen of deskundigen worden gehoord, is nog onduidelijk. Volgens Anker is er eigenlijk geen plek voor de vrouw bin nen het Nederlandse gevange niswezen. „Ze verblijft in een huis van bewaring, loopt met een rollater en heeft geen con tact met medegedetineerden." De raadsman vindt dat de ge vangenissen in Nederland niet zijn ingericht op bejaarde gede tineerden, terwijl het aantal toeneemt. „De vergrijzing zie je ook terug in de gevangenissen. In 2000 zaten er ruim honderd zestig plussers vast, in 2004 was dat aantal opgelopen tot boven de tweehonderd. Ik zou het wenselijk vinden om in een nieuw te bouwen gevan genis een ouderenvleugel te realiseren." ijeagenten in 'huw in tram - Politiemensen zijn ond in het nauw ge leen Rotterdamse en tramhalte kreeg agenten een vuist- it gezicht. De politie oepen, omdat in 5 een groep mannen Jfch vervelend gedroeg, olitie arriveerde, bleef frige man uit Spijkenis- !en een strippenkaart en. Op het moment jenten hem de tram len, gingen zijn vrien- |ermee bemoeiën. tartij neen in 52-jarige man uit zondagavond overle- gevolgen van een ij in zijn woning. De zijn woning neer- en zwaargewond icht naar het zieken- ittard, waar hij korte lan zijn verwondingen Direct na de steekpar- le politie in de buurt ning een 37-jarige 'erdachte aan. De man f iten. De toedracht en 'jOnd onderzoekt de po- «vol tegen tie pensions im - De aanpak van il- psions in Rotterdam is het Rotterdamse ge estuur succesvol ge- an de 332 dubieuze lo in die op de korrel zijn X zijn vijf pensions dienst Woningtoezicht immerd, terwijl 223 lo- n door de eigenaren isloten, volgens de ge- vanwege de intensieve s. Tegen 109 pensions n juridische procedure. zevenbergen/anp - Een klein deel van de groep Aziatische il legalen die zondag in Zevenber gen is opgepakt, had Chinese identiteitspapieren bij zich. Dat heeft een woordvoerder van de politie bekendgemaakt. Of de hele groep uit China komt, moet verder onderzoek uitwij zen. Volgens de politie heeft een arts de illegalen onderzocht. Hun li chamelijke conditie is naar om standigheden redelijk. De Azia ten waren waarschijnlijk onder weg naar Groot-Brittannië. Zij zijn in vreemdelingenbewaring gesteld. In hoeverre de Estlandse vrachtwagenchauffeur in wiens trailer de Aziaten werden ver voerd, van de aanwezigheid van de groep wist, is nog niet dui delijk. De politie onderzoekt ook of de 39-jarige man deel uitmaakt van een organisatie die zich bezighoudt met men sensmokkel. Hij is ingesloten. De politie vond de illegalen zondagmorgen vroeg, nadat andere vrachtwagenchauffeurs gestommel hadden gehoord in de vrachtwagen. Zij waarschuwden de politie. Die trof in het voertuig onge veer tien mensen aan. Met be hulp van een speurhond vond zij elders op het industrieter rein de rest van de groep. Uit een onlangs uitgebracht on derzoek van het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) blijkt dat Nederland door bendes van mensensmokkelaars steeds va ker als doorvoerland wordt ge bruikt naar onder meer Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en Scandinavië. Volgens het KLPD zijn in Nederland een paar honderd bendes actief die zich bezighouden met mensen smokkel. Door het aangescherpte asiel beleid wordt het voor buiten landers steeds moeilijker zich in Nederland zelf te vestigen. Daarom verschuift de rol van ons land van vestigingsland naar doorvoerland. De afgelopen twee jaar deed de recherche ongeveer driehon derd onderzoeken naar de ben des. Uit het onderzoek van het KLPD bleek verder dat de men sensmokkelbendes vaak van Chinese origine zijn en over het algemeen goed georganiseerd zijn. door Ineke Inklaar utrecht/gpd - Ik zoek een 'mannetje' die het gras kan maaien. Of iemand die de lood gieter opwacht. Of een hulp die boodschappen doet, omdat vrienden deze middag hebben gebeld dat ze 's avonds langs komen. Tweeverdieners zitten soms klem. Hun dag heeft te weinig uren om werk, huishouden (poetsen, wassen, strijken, boodschappen, de tuin), hun ouderlijke plicht (kinderop vang, huiswerkbegeleiding, hulp bij ziekte) en activiteiten buitenshuis te combineren. Zeker als ze net in een Vinex- wijk wonen, hebben ze door gaans nog geen netwerk waar op ze kunnen terugvallen. In Leidsche Rijn komt daarom een proef van het Woonbond Ken nis- en Adviescentrum (WKA). Het gaat om een 'Tijdwissel- kantoor'. Bewoners kunnen zich hier melden met proble men. Het bureau zoekt dan, liefst binnen acht uur maar in ieder geval binnen 24 uur, een be trouwbare vakman. Die werkt dan vrijwillig, of tegen een wit tarief van zo n 10 euro per uur. Geen beunen, want ze worden gescreend. „We zijn het kantoor aan het optuigen", vertelt adjunct-di recteur Mieke Schulte van het WKA. „Voor de diensten ge bruiken we een bestand van Thuiszorg. „In de tweede helft van het jaar gaat het kantoor echt draaien. Een maandabonnement op de ze bemiddelingsservice kost 5 euro.Omdat het Tijdwisselkan- toor begint in een stuk Leidsche Rijn waar net sleutels worden overhandigd, zal in het begin vooral vraag zijn naar klusjes mannen en thuiszitters die in stallateurs opwachten. Als de woningen zijn betrokken, ver andert de behoefte. Dan krijg je 'Mijn dochter heeft de hele nacht lopen overgeven - ik heb oppas nodig voor de eer ste uren, want ik kan de verga dering om half negen op mijn werk niet meer afzeggen'. „Het gaat om noodopvang. We wei geren geen enkele vraag", legt Schulte uit, „maar de hulp mag niet structureel worden, 't Gaat om opvang voor ten hoogste een paar dagen." Sommige be drijven bieden hun werknemers al een soortgelijke service, maar het Tijdwisselkantoor is de eni ge instantie die bewóners zo'n aanbod doet. Het WKA heeft Leidsche Rijn gekozen omdat bewoners in een wijk-in-wording veelal nog geen netwerk hebben waarbin nen ze taken kunnen delen of ruilen. „In Vinexwijken is geen sociale samenhang", motiveert de adjunct-directeur de proef. „Mensen kennen de buren niet, kunnen daar geen beroep op doen. Dus zitten ze met de han den in het haar als hun schema in de war wordt geschopt. Het mes snijdt, als het goed is, aan twee kanten. Het experi ment bevordert de leefbaar heid. Jonge en/of allochtone wijkbe woners kunnen werkervaring opdoen; vutters en vrijwilligers kunnen zich voor de buurtge noten) inzetten. De wijkplat- forms, de bewonersraad en welzijnsinstanties hebben daar om positief gereageerd op het initiatief. Het experiment in Leidsche Rijn wordt gesubsidi eerd door de commissie-Dagin deling. Deze instantie, die in 1996 door (toen nog) minister Melkert is geïnstalleerd, wil de combinatie van betaald werk en de zorg voor anderen verge makkelijken. den haag/anp - Ruim vier op de vijf Nederlanders (84 pro cent) denken dat van alle orga nisaties de Belastingdienst het zorgvuldigst omgaat met hun persoonsgegevens. Markton derzoeksbureaus en organisa ties die deze gegevens benutten voor marketingdoeleinden, zijn juist niet te vertrouwen. Slechts 10 procent denkt dat deze be drijven correct met hun gege vens omgaan. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS NIPO Consult in opdracht van het College bescherming persoonsgegevens (CPB), dat gisteren gepubliceerd is. Hier voor zijn ongeveer duizend burgers ondervraagd. In de politie heeft 71 procent vertrouwen. De gemeenten be halen hetzelfde percentage. Verzekeraars vertrouwt slechts 55 procent. Slechts 10 procent denkt dat winkels zorgvuldig omgaan met persoonlijke gege vens van klanten, 18 procent heeft vertrouwen in goede doe len en 23 procent in postorder bedrijven. Het overgrote deel van de on dervraagden (92 procent) hecht er veel tot zeer veel belang aan dat er wetgeving over de om gang met persoonsgegevens bestaat. Een meerderheid van de burgers stelt grenzen aan de mate waarin andere belangen, bijvoorbeeld het gebruik van een lijst met frauderend perso neel in de detailhandel, mogen prevaleren boven de bescher ming van persoonsgegevens. voorburg/anp - In 2027 zal het aantal sterfgevallen voor het eerst het aantal geboorten gaan overtreffen. Neemt het inwo nerstal in 2005 nog steeds iets toe met gemiddeld 92 inwoners per dag (in 1970 was dat nog 443), in 2040 zal dit afnemen met dertig per dag. Ondanks een stijging van het migratiesal do. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) die gisteren zijn ge publiceerd. „De babyboomers zullen in de komende jaren massaal met pensioen gaan en massaal over lijden", zei onderzoeker Latten - «S- van het CBS. Het aantal doden zal stijgen naar ongeveer zes honderd per dag in 2040, het aantal geboorten dalen naar ongeveer vijfhonderd. Alleen de andere motor achter de bevolkingsgroei, de migratie, zal de krimp nog enigszins kun nen beperken. Nu verliest Ne derland dagelijks nog 46 inwo ners omdat de werkgelegenheid is teruggelopen en de economie minder gunstig is. „Maar Ne derland wordt vanaf 2010 weer aantrekkelijk voor immigratie doordat er zoveel mensen met pensioen gaan en er dus meer werk is", aldus Latten. Rijswijk/ANP - Op een zomerdag in juni 2000 spelen Nienke (10) en een li-jarige vriendje samen in het Beatrixpark in Schiedam. Een man dwingt de kinderen de bosjes in en verkracht en ver moordt Nienke. Haar vriendje houdt zich na een wurgpoging stil en overleeft het drama. De rechtsgang rond de zaak sleept al vier jaar; eerst met Kees B. in de hoofdrol, nu met Wik H. Met de inhoudelijke behandeling van de zaak op 13 en 15 april lijkt een einde aan de zaak te komen. 2000 22 juni: Een man dwingt Nien ke en haar vriendje de bosjes in. De jongen wordt gestoken, me rendeels in zijn nek. Met een schoenveter probeert de man hem te wurgen. De jongen blijft voor dood liggen, waarna de man Nienke misbruikt en haar met een veter wurgt. Als de man weg is, rent de jongen het park in. Kees B. fietst langs. Hij belt de alarmcentrale. 28 juni: Ruim vierhonderd mensen wonen de begrafenis van Nienke bij. Juli: Bij de politie komen hon derden tips binnen over het misdrijf. De plek des onheils wordt meermalen uitgekamd, maar de politie vindt niets. 11 september: De politie maakt bekend dat de 31-jarige Vlaar- dinger Kees B. is aangehouden. 15 november: Het dna op de plek van het misdrijf blijkt niet overeen te komen met dat van B. Justitie houdt de zaak toch aan. Bovendien heeft B. de mis- Familieleden dragen Nienke naar haar laatste rustplaats. Bijna vier jaar na de moord op het meisje staat deze week verdachte Wik H. voor de rechter. Archieffoto: ANP drijven inmiddels tot driemaal toe bekend. Dat hij die beken tenissen later intrekt, doet vol gens Justitie niet ter zake. 2001 29 mei: De rechtbank in Rotter dam veroordeelt B. tot 18 jaar cel en tbs met dwangverple ging. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. B. gaat tegen het vonnis in be roep. 2002 8 maart: Het gerechtshof in Den Haag veroordeelt B. tot de zelfde straf. Hij moet van het hof ook een schadevergoeding betalen aan de ouders van Nienke (12.000 euro) en haar vriendje (4500 euro). Bovendien legt het hof hem een jaar cel op voor het seksueel misbruik van een andere minderjarige jon gen. 2003 5 april: De Hoge Raad verwerpt een cassatieberoep van B. De 18 jaar celstraf en tbs tegen B. blijven staan. 2004 25 juli: In Maassluis poogt een man een vrouw te verkrachten. Ook bindt hij een veter om de nek van de vrouw. Een uur later houdt de politie de 25-jarige Wik H. uit Hoek van Holland aan. Dna-onderzoek brengt de man ook in verband met een verkrachting in een videotheek in Den Haag op 4 september 2002. 17 september Justitie maakt bekend het onderzoek naar de moord op Nienke te hebben heropend, omdat H- in verho ren verklaart iets te maken te hebben met de zaak-Beatrix park. Dna-onderzoek sluit be trokkenheid van H. niet uit. Jus titie laat weten dat, zodra meer duidelijk is over onder meer het dna, zonodig een herzienings verzoek voor het vonnis van B. wordt ingediend. 9 december: Dna-onderzoek wijst uit dat de kans groot is dat Wik H. op de plaats van het misdrijf is geweest. De vrijlating van Kees B. wordt in gang ge zet. De Tweede Kamer dringt aan op een evaluatie van het verloop van de strafzaak. Een dag later komt B. op vrije voe ten. Zijn straf is opgeschort. Hij heeft ruim vier jaar vastgezeten, waarvan een jaar voor het an dere zedenmisdrijf. 2005 4 januari: Het college van pro cureurs-generaal laat een eva luatieonderzoek uitvoeren naar de opsporing en vervolging rond de zaak-Nienke. Ook de rechtbank in Rotterdam en het gerechtshof in Den Haag on derzoeken de rechtsgang. 21 januari: Op de tweede pro formazitting tegen Wik H. voor de rechtbank in Rotterdam blijkt dat rechters uit Middel burg het proces gaan tahande len. De Rotterdamse reHitbank wil elke schijn van bevooroor deeldheid voorkomen. 25 januari: De Hoge Raad be sluit dat de rechtszaak tegen Kees B. overnieuw moet en ver wijst de zaak terug naar het ge rechtshof in Amsterdam. De herzieningsverzoeken van de advocaten van B. en het open baar ministerie worden daar mee gehonoreerd. 13 en 15 april: De zaak tegen Wik H. wordt inhoudelijk be handeld door Middelburgse rechters in de rechtbank in Rot terdam. Het is nog onbekend wanneer Kees B. weer moet voorkomen. Het gerechtshof in Amsterdam verwacht dat de zaak binnen enkele maanden is afgehandeld.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5