Vechthond als statussymboo GESPREK VAN DE DAG Weinig animo voor gratis kaart concert Beatrix Amerikaanse straatcultuur waait ook over naar Nederland Studenten taxi naar kió of naar collj Wereldtop skatewereld komt naar Rotterdam Oranjefan in spotje voor jubileummunt koningin Meestervervalser - u d Groningse studenten kuit vanaf maandag met dei )1 naar college of kroeg. In bedrijf Studenten.net bi niet zo draagkrachtige s ten de mogelijkheid om voor slechts 1,45 euro p meter door de hele stad i rijden. De kosten worde d drukt door grote reclam r kers op de auto en eensjt met reclamefilmpjes op i terbank. Een extra servii de studenten is een fiets 11 achter op de auto. Een| die de afgelopen vier we i Groningen is gehouden, t uitgewezen dat student! I taxi vooral gebruiken on e overdag naar college imO tenwijken van de stad te voeren en om 's nachts i stappen naar huis gebra worden. Archieffoto: United Photos de Boer De beste skaters van de wereld ko men in juli naar Rotterdam voor het Snickers Worldchampionship Skate boarding. Volgens de organiserende stichting is het een van de belang rijkste kampioenschappen voor de skatewereld. De wedstrijden spelen zich af in Ahoy', het randprogramma op straat en op verscheidene andere locaties. De speciaal voor dit doel opgerichte stichting Worldchampionship Skate boarding Rotterdam, WSR, heeft tweehonderd topskaters kunnen contracteren voor de kampioen schappen. „Dit is twee jaar geleden begonnen als grap, maar dankzij sponsors en steun van de gemeente Rotterdam is het serieus geworden", aldus Marco Jongeneel van WSR. „We verwachten in Ahoy" ongeveer 6000 bezoekers tijdens de wedstrij den. Kan ik toch mooi zeggen dat ik Ahoy' heb volgekregen. De skatedriedaagse op 15,16 en 17 juli staat niet alleen in het teken van de wedstrijden, ook de cultuur die bij deze individuele straatsport hoort krijgt volop aandacht. Zo zal er in het Nederlands Architectuurinstituut NAi een fototentoonstelling te zien zijn over architectuur in relatie tot skatenboarding. Tussen het NAi aan het Museumpark en Ahoy" komt een architectuurroute In de Witte de Wïthstraat belichten galeries en kunstinstellingen de cul turele uitingen uit de skatewereld zo als muziek, beeldende kunst en foto grafie. „Het is een apart wereldje met z'n eigen muziek en kleding. En dat willen we ook laten zien", aldus Jon geneel. Over dat wereldje en aanver wante zaken zullen dagelijks talk shows worden gehouden in Calypso. Verder staan er feesten in Nighttown en Off-Corso op het programma. Het publiek kan zich vergapen aan de kunsten van de skaters op het Schouwburgplein waar een halfpipe wordt geplaatst. MENSELIJK Een Zweedse kledingfabrikant neemt een BOVENSTUKJE voor PEUTERS uit de handel na kritiek van een Noorse minister. Die vindt beha-achtige kleding niet passend voor kleine meisjes. Minister Laila Daavoey van kinder- en familiezaken zei tegen een Noorse krant dat bikini's kleine kinderen in verband brengen met seksualiteit. „Hier moeten we 'nee' tegen zeggen", aldus de bewindsvrouw. Een woordvoerster van de Zweedse fabrikant Lindex heeft gezegd dat een van de mo dellen bovenstukjes, bedoeld voor 1- en 2-jarige meisjes, bij nader inzien wel wat te veel lijkt op een topje voor volwassen vrouwen. Het wordt volgens haar uit de handel gehaald na intern beraad en niet naar aanleiding van de Noorse kri tiek. Televisiepresentator Rudi Carrell ligt al vier dagen in een ziekenhuis in Bremen. Hij is daar donderdag opgenomen met een TROMBOSE. Een woordvoerder van de 70-jarige showmaster zei gisteren dat er geen reden tot bezorgdheid is. „Hij ligt er alleen maar ter observatie." De art sen verwachten dat de in Nederland geboren presentator binnen een paar dagen weer naar huis kan. Hij heeft al langere tijd tromboseproble men. Foto: EPA De commerciële Britse televisiezender ITV1 gaat een DOCUDRAMA maken over de romance van prins Charles en Camilla Parker Bowles tot het moment dat Charles in 1981 in het huwelijk trad met Diana Spencer. In mei begint de pro ducent met het zoeken van acteurs. De aankondiging komt twee dagen na het huwelijk van Charles en Camilla. De film krijgt de titel 'Whatever Love Means'. Dat was het antwoord dat Charles bij de aankondiging van zijn verloving met DIANA gaf op de vraag: „Are you in love?" (zijn jullie verliefd). Diana antwoord de 'Of course' (natuurlijk) en Charles zei dat hij 'in love' was, met de toevoeging 'whatever love means' (wat liefde dan ook moge betekenen). In de film zullen beelden te zien zijn van de kennismaking van de twee tijdens een polowedstrijd in 1970 en de romance die daarna ontstond. Het gaat niet hard met het wegge ven van gratis kaarten voor het concert voor koningin Beatrix op 29 april op de Dam in Amster dam. Ongeveer 2000 mensen heb ben tot nu toe een kaartje gereser veerd, van de 6000 kaarten die te vergeven zijn. De gemeente Am sterdam biedt de koningin een concert aan ter gelegenheid van haar zilveren regeringsjubileum. Aanvankelijk konden mensen zich tot en met vandaag aanmelden voor een staanplaats in een speci ale ring rondom het podium. Die periode is nu verlengd tot vrijdag. „Maar als we 3000 kaarten heb ben verstrekt, zijn we al tevre den", aldus een woordvoerder van de gemeente. „We dachten dat het misschien wel storm zou lopen en dat heel veel mensen bij het concert aanwezig wilden zijn." Belangstellenden kunnen op de avond zelf op de Dam ook nog een kaartje proberen te ver werven. Lief. Het is niet het eerste woord dat opkomt als Silvio Diliberto (15) en zijn vrienden langslopen met Dayna, de hond van zijn broer. De jonge vechthond heeft een zwarte leren riem met zilveren punten om haar hals en trekt gretig aan de ketting. Diliberto's broer heeft de Amerikaanse Stafford afgelo pen zomer 'via-via' gekocht. „Ze is heel lief, likt kleine kindjes en zo", vertelt Diliberto. Veel mensen lopen echter liever met een boogje om haar heen. Het beest met de brede borstkas past goed bij de rest van Diliberto's outfit: een wijde spijkerbroek met een kruis dat tot tussen zijn knieën hangt, een ruime lichtblauwe jas met bijpassende pet en zonnebril. „Een poedeltje zou een beetje raar staan", grin nikt hij. Waarom juist deze rashonden het nu goed doen in zijn vriendenkring is gis sen. „Toeval", zegt hij eerst. En: „Je ziet ze veel in rapclips." De vriend met wie hij in Den Haag voor een McDonald's-vestiging wandelt vult aan. „Het zijn mooie gespier de honden. Ze lijken gevaarlijk. Als iemand problemen met je wil, blijft hij uit de buurt." Sinds ongeveer twee zomers zijn (vecht) honden in trek bij jongens op straat. Vooral in stadsbuurten met veel allochtonen zijn ze met hun baasjes te bewonderen. Parade rend op de stoep, nonchalant hangend bij een metrohalte of op een vensterbank in het zonnetje. Net zo onafscheidelijk als een vrouw en haar handtas. „Je ziet ze nu overal in Nederland", zegt Nienke Endenburg, onderzoeker van de re latie tussen mens en dier aan de Universi teit Utrecht. „Amerikaanse straatcultuur die overwaait", analyseert Ahmed Ait Moha van onderzoeksbureau Motivaction. Hij signaleert en meet trends onder nieuwe Nederlanders. „Het is mans om met een hond te lopen. Hoort bij de hiphop cultuur, bij de Amerikaanse rapper Snoop Dogg. Ze hebben een uitstraling van 'je moet niet met mij sollen'. Niet iedereen is blij met de trend. Een gemeenteraadslid in Rotterdam vroeg het college van burgemeester en wet houders van die stad maatregelen te ne men tegen vechthonden die als statussym bool worden gebruikt. Ze gaven hem een onplezierig gevoel." De - vaak van oorsprong Surinaamse of An tilliaanse - jongeren springen in het oog doordat ze er met hun dier zijn verbaast hen niet. „Ze zijn mi hoorzaam, slim, leren snel", somi trots op. René is bovendien gek oj „We hebben geen kinderen, dus d onze baby's." Jessy: „Je ziet er nu hele jonge jongens mee. Voor de s misschien, het zijn net bodybuildi maakt zich breed en doet een imit een bulldog. Hasan Yildiz (19) loopt drie keer p met de grijze herder van zijn oom rondje door Delfshaven in R( Zelf kan hij geen hond hebt dat die bij zijn ouders hetl in mag. Honden worden lam als onreine dieren b schouwt. Yildiz heeft d minder moeite mee. eigen kamer heb nee wel een." Hij houdt van honden. „Niet is hetzelfde toch?" vechthonden vanj in de buurt gaat hi herder Duma lievf weg. „Dat zijn ech bulls. Als die bij d buurt komen woi chaos." Marloes de Koni Janine Jansen, winnares van de Edison Klassiek Publieksprijs. Foto: ANP De Roemeense operaster Angela Gheorghiu zingt de avond van 29 april bekende operamelodieën en liedjes uit musicals. Ook treedt violiste Janine Jansen op en zal Het Nationaal Ballet een speciale pas-de-deux laten zien, gemaakt door choreograaf Hans van Ma nen. Het Radio Filharmonisch Or kest ondersteunt het geheel. De koningin nodigt haar eigen gasten uit en de gemeente Am sterdam heeft een dwarsdoorsne de van de bevolking uitgenodigd om het concert bij te wonen. Het gaat om een kleine duizend geno digden, waaronder driehonderd hoogwaardigheidsbekleders. De gasten van de gemeente zijn Am sterdammers die iets met het ge tal 25 hebben. Zij zijn bijvoor beeld 25 jaar oud of 25 jaar ge trouwd. Voor het evenement bouwt de ge meente een podium pal voor het Paleis op de Dam. Het openlucht concert is op het plein ook te zien op een groot scherm en wordt 's avonds rechtstreeks door de NOS uitgezonden. vervaarlijk uitzien en ingaan tegen het gangbare beeld. Traditioneel zijn het Ne derlanders die honden houden. Om rede nen van hygiëne en religie bleven nieuwe Nederlanders er vaak verre van. Af en toe spreekt onderzoekster Enden burg een baas-hondkoppeltje aan, nieuwsgierig naar hun beweegredenen en de verzorging. „Het hoort bij het plaatje", zegt ook zij. „Een stuk van hun ego. Het staat stoer en hoort er bij, net als een bepaalde taal, kapsel of broek." De dieren hebben het niet slecht, benadrukt ze. „Voor een hond is niets erger dan een saai leven. Daar is geen sprake van. Je moet ermee showen, dus er wordt veel mee gelopen. Ze gaan overal mee naartoe, in de tram en de trein." De meeste jon geren die een hond hebben gekocht om in druk mee te maken, hebben weinig verstand van de verzor ging. „Ze vinden het leuk om een nestje te fok ken", vertelt En denburg. De pups kunnen dan wor den verkocht voor tussen de zeshon derd en duizend eu ro per stuk. Een deel van de handel loopt via veilingsites op internet. „Maar ze houden er niet veel aan over. Die pups vreten hun hele huis op." De geboorte van Bobby, een zwarte 'American Staffordshire', was niet gepland. „De moeder woont bij vrienden. Ik wilde eigenlijk niet fokken, maar toen we op visi te waren ging Nitro even ergens achter staan en toen was het al te laat. Der tien jonkies. Bobby was de mooiste", grijnst René Madu- ro, die met vaderhond Nitro aan een band over de Nieu we Binnenweg in Rotterdam vrouw Jessy pro- Bobby in be dwang te houden. Dat hun honden 'in' Oranjefan Johan Vlemmix speelt de hoofdrol in een reclamespotje voor de jubileummunt van koningin Bea trix. De televisiecommercial van de Koninklijke "Nederlandse Munt en het ministerie van financiën is vanaf 28 april op de publieke zenders te zien. „Ik zie het toch een beetje als erken- Antoon Vloemans Het dier heeft geen woorden nodig; het is toch niet van plan te liegen ning van de koningin", aldus Vlem mix, die al jaren met allerlei acties het koningshuis promoot. In het spotje, dat zondag is opgeno men, ligt Vlemmix voor het postkan toor om als eerste de koninklijke munt te bemachtigen. Een politie agent gooit echter roet in het eten. De zilveren munt van 10 euro ter ere van het 25-jarig jubileum van de ko ningin, op 30 april, is vanaf 29 april verkrijgbaar bij de postkantoren. Het is een wettig betaalmiddel in Neder land. „Het is een droom die uitkomt", zegt Vlemmix. Hij stofte speciaal voor de commercial zijn oranje pak af. „Ik wilde het wat rustiger aan doen en had zelfs besloten mijn pak even niet meer aan te trekken, maar voor deze bijzondere gelegenheid vond ik het wel gepast. Tenslotte kennen de le den van het Koninklijk Huis mij zo." Onlangs bracht ik een week door in het Franse buiten huis van een meestervervalser. Zijn negotie is schilderijen. Het was een buitengewoon aangenaam verblijf en het ontbrak ons aan niets. De naam van deze meestervervalser luidt Jan Peter van Doorn, en dat mag voluit in de krant, want strafbaar is hij niet. Ooit had Jan Peter een drukke baan in de reclame. Zo als dat in die branche gaat kreeg hij op een dag last van een energietekort. Hij was toe aan een sabbatical. Om dat jaartje vrijaf zo nuttig mogelijk door te bren gen schafte hij zich een riant atelier aan, spande zijn eerste witte doek op en kreeg vervolgens zijn kwasten niet in beweging. Bij voorbaat al uitgeput, want voorafhad hij namelijk al besloten dat binnen een halfjaar een complete ex positie van olieverfschilderijen in het atelier moest staan. Datzelfde idee verlamde hem vervolgens zo dat hij er niet eens in slaagde aan het eerste schilderij te beginnen. De vermoeide meester schilderde vervolgens een half jaar lang helemaal niets, maar lag horizon taal en bewegingsloos op een sofa in zijn atelier. Toen was hij nog steeds niet helemaal terug op zijn ou de niveau, maar wel al fit genoeg om binnen een week tegen de volmaakte oplossing aan te lopen. Wat moet je doen als je een expositie wilt hebben, maar het schil deren teveel werk vindt? Inderdaad, dan moet je het feitelijke schilderwerk door een ander laten doen. Als het kan ook een beetje goedkoop. En wie goedkoop zegt, zegt China. Maar waren er in China inderdaad schilders die precies konden schilde ren wat Jan Peter in gedachten had? Ja, die waren er. Duizenden. Onder het communistische regime stond het realistische schilderen hoog in het vaandel. Dat valt goed te begrijpen: aan een abstracte versie van voorzitter Mao ofklodderige impressies van staalarbei- ders had De Staat daar geen behoefte. Kunstacademies in China leerden hun leerlingen daarom tot in ieder detail de werkelijkheid weer te geven. Dat kwam Jan Peter prima uit. Op de computer knut selde hij met foto's ontroerende landschappen en per fecte vrouwen in elkaar. Binnen een maand begonnen de meesterwerken uit China binnen te stromen. Het enige wat hij nog hoefde te doen was zijn eigen hand tekening er onder zetten. Wat hij niet eens deed, want zelfs zonder jokken bleek het een gouden handel te zijn. Inmiddels hangt in Amsterdam een grote koophal vol met al de schilderijen die J.P. van Doorn éigenlijk zelf had willen maken. Maar eigenlijk ook weer niet. Mijn mening was dat zoiets toch neerkwam op het vervalsen van je eigen werk. Niet kosjer Van Doorn antwoordde dat ook Rembrandt en Rubens assistenten hadden, en wél zelf signeerden. Ik gaf mij gewonnen. Helaas overweegt Van Doorn nu zijn meesterwer- ken-in-opdracht ook op de kunstmarkt in Aix en Provence aan te bieden, met een eigen kraampje tussen de authentieke ambachtslui. Voor mij overschrijdt Van Doorn daarmee een ethische grens, maar alweer, op zichzelf mag het. Toen ik naar voren bracht dat hij ondertussen wel zijn eigen schilderambities om zeep had ge holpen, antwoordde hij dat zijn Chinezen het gewoon béter konden. Hij was dus niet lui, maar juist gepast bescheiden. Ik had verder geen vragen meer. Van mij mogen Chinezen onbe perkt Jan Peter's ideale Concertge bouw schilderen, dus nog zonder die nieuwe lelijke zijvleugel. Dat die Chinezen vervolgens de piepkleine beeldjes van Brahms en Beethoven van spleetogen blijken te voorzien (door een loep zie je dat heel duidelijk) maakt het trouwens alsnog tot verrassende kunst.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2