Nieuw Leiderdorps muziekinitiatief stelt eisen REGIO 5Ï Arie Roest keert CDA de rug toe as van dode dobermann voor de rechter Bijna winkeltijd in vernieuwde Lange Voort y) BV yIk hoop datje deze bomen kunt verplanteny ;p- licht voor useum enaar r$e over 'dj>gsgraven igstgeest LD-bus morgen bij Archeon W Herstel Leiderdorpse kunst Celstraf geëist na ontucht met meisje fdelingen gen fuseren LDe WD in War- Jsenheim en Veer 's samen. De drie afde- k de WD gaan ervan rie dorpen op 1 ja- fen en dat er dus eind jzingen worden De drie besturen iddels drie com- 1 mengesteld die zich i gaan bezighouden I jgje, maar ook met de en en het opstellen ndidatenlijst. Het is ng dat in mei een le ering wordt gehou- voor de drie afzon- lelingen en vervol de nieuwe afdeling Alle leden uit de drie n al benaderd om daat te stellen voor deling Teylingen. dinsdag 12 april 2005 «Blll 41SS lt.( 1 m the ike woi tan t ld m\ ha door Loman Leefmans leiderdorp - Een beginkapitaal van 60.000 eu ro, ruimte in de Muzenhof en de beschikking over de muziekinstrumenten die in bezit zijn van de gemeente. Die drie voorwaarden, zo bleek gisteravond in de Leiderdorpse gemeen teraadsvergadering, stelt de Vereniging Mu ziekonderwijs Leiderdorp (VML) om op 1 sep tember te beginnen. Op dat moment houdt muziekschool Rijnak koord op te bestaan. De opheffing van Rijn akkoord deed veel stof opwaaien in Leider dorp. Ondanks felle protesten van leerlingen en docenten wilde de gemeente de jaarlijkse bijdrage van circa 3 ton niet langer uitgeven ondanks dat sluiting aan wachtgelden een verliespost van naar schatting anderhalf mil joen euro met zich meebrengt. Vrijwel tegelijkertijd met het besluit om Rijn akkoord te sluiten, eind vorig jaar, kwam een nieuw initiatief van de grond: de VML. Die vereniging ijvert voor het behoud van mu ziekonderwijs in Leiderdorp en kan inmiddels bogen op steun van alle dertien plaatselijke basisscholen, honderden sympathiesanten en een forse inschrijving van nieuwe leerlingen. Vooral aan algemene muzikale vorming, vaak aangeduid met de afkorting amv, bleek een overweldigende behoefte te bestaan. Volgens een onlangs gepresenteerde studie van de VML is een verschraling van het aan bod van lessen ten opzichte van Rijnakkoord onvermijdelijk, maar daar staat tegenover dat het muziekonderwijs van Leiderdorp behou den blijft. Een ander voordeel is dat de nieu we organisatie losstaat van de plaatselijke overheid en daardoor ook geen structurele subsidie verlangt. De VML gaat onder meer op zoek naar sponsors, waardoor de tarieven voor de muzieklessen in Leiderdorp op een gemiddeld landelijk prijsniveau komen te lig gen. Voorzitter Niels de Jonge van de muziekver eniging benadrukte dat hij niet alleen hoopt dat aan de drie voorwaarden wordt voldaan. Daarnaast stelde hij ook dat enige haast ge boden is, wil de Vereniging Muziekonderwijs Leiderdorp op de genoemde datum aan de slag kunnen gaan. l' r/den haag - Er mo- fmeer dan 50.000 be ier jaar de kassa passe er moet het gebouw len dan het huidige inclusief een onder- arkeergarage. Op die mag het Natio- 'g mobielmuseum zich landgoed Reigers- de grens van Wasse- g en Haag. Dat besloot 1( nteraad van de Hof- raor het museum is van de Wassenaarse ivert Louwman. Hij q nerikaanse architect complex ontwerpen oen euro kost. In het omen allerlei bijzon- ïistorische auto's te e collectie van Louw- irder in Raamsdonks- itald. plan liepen diverse te hoop. Milieugroe- omwonenden, de ge- Assenaar en een club lederlanders onder n schrijfster Yvonne geen heil in het ini- ^tasting van het land- |0 verkeers) overlast van waren de voornaam- en. De raad van Den desondanks met een eerderheid akkoord mans ideeën onder voorwaarden. Daar tover dat de plaatse- leid meebetaalt aan Ie afslag op de A44 weg) naar het nieu- In juni wordt de ersie gepresenteerd utomuseum dat in uren opent. Nu de steigers weg zijn en de bakstenen goed zichtbaar zijn, krijgen Oegstgeestenaren een beter beeld van het vernieuwde winkelcentrum Lange Voort. Foto: Dick Hogewoning door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse oud-wethouder Arie Roest heeft zijn lidmaatschap van het CDA opgezegd. Hij is zo teleurge steld in zijn partij dat hij niet langer op de ledenlijst wil staan. Jan Stevers, fractievoor zitter van het CDA in de ge meenteraad, is er 'niet gelukkig mee'. Na zijn aftreden vorig jaar voel de Roest zich in de steek gela ten door zijn eigen raadsfractie. Roest vond dat het CDA het college met PvdA en Groen links moest inruilen voor een samenwerking met WD en BBL. De vijf CDA'ers in de raad kozen daar echter niet voor. Ze stelden twee nieuwe wethou ders aan en hielden het college in stand. Dit was tegen het zere been van Roest, die vindt dat burgemees ter Zonnevylle en PvdA-wet- houder Molkenboer hem heb ben laten vallen in de Touw- baanaffaire. Roest trad af nadat er veel te veel geld was uitgege ven aan de verbouwing van een school aan de Touwbaan. Nadat hij de raadsfractie niet had kunnen overtuigen, pro beerde hij de oud-wethouder het in een ledenvergadering van het CDA. Daar zwengelde hij de discussie over het voort bestaan van dit college nog eens aan. Zonder succes, erkent Roest. Hij kreeg de leden van de Leiderdorpse CDA-afdeling niet mee. „Dat is niet in goede aar de gevallen." Vervolgens be sloot hij zijn partij de rug toe te keren en zegde hij zijn lidmaat - Arie Roest Archieffoto: Hielco Kuipers schap bij het landelijk partijbu reau op. Roest wil verder geen ruchtbaarheid geven aan zijn vertrek. „Ik wil hier eigenlijk geen discussie over in de krant." Fractievoorzitter Stevers heeft van zijn bestuur te horen gekre gen dat Roest vertrokken is. De oud-wethouder heeft zijn eigen bestuur niet ingelicht, zegt Ste vers. „Dat hij zegt dat hij zich niet gesteund voelt door zijn fractie, begrijp ik niet. Wij heb ben tot het moment van zijn ontslag achter hem gestaan. Maar voor een college met WD en BBL zagen wij geen reden. De WD vinden wij geen inte ressante partij." Stevers ver wacht niet dat er leden zijn die het voorbeeld van de voormali ge wethouder volgen. le - 'Oorlogsgraven in heet het boekje van 1111, Dick Breedijk en iel sma dat onlangs van i afgerold. Zaterdag aan bur- Timmers van Oegst- boekje is een initia- yiet Oorlogsgravenco- tgeest, gesteund door va ite. st' Dene Kerkje liggen 26 on oorlogsgevallenen in al 60 jaar of langer Zij vormen een on- Ibaar deel van de e historie. Daarom is hiedenis opgeschre- 1. Ftooor de jongste gene- c.n et van belang dat zij toeede Wereldoorlog erinnerd, is de me- initiatiefnemers. 13lnte Oegstgeest draagt ac j door 3200 exempla- id !t boekje uit te reiken gen van basisscholen e leerlingen in het onderwijs, dre e telt 36 pagina's in vol ik, in A4-formaat. in| eerden kunnen het ig in de plaatselijke ein els aanschaffen. Per 'anptellen kan ook door te maken op girore- g< 12032 ten name van es den Brink te Oegst- Ko bestelling, inclusief iegoet dan gelijktijdig tsi loorgegeven via e- maureenvanden- ho iadoo.nl. oegstgeest - Projectleider Mi- chiel Bruins van de gemeente Oegstgeest kan met zijn aange paste curriculum vitae voor de dag komen. Hij heeft volgens zijn collega's 'een knap staaltje werk' afgeleverd. Winkelcen trum Lange Voort, dat onder zijn leiding wordt gemoderni seerd, staat er prima bij. Zonder financiële missers of 'lijken die plotseling uit de kast komen', zoals bij project Poelgeest. Over een paar weken wordt Foodmaster geopend, het lunchcafé onder de bibliotheek. Daarna komen de andere huur ders van het overdekte gedeelte aan de beurt. Er wordt met 'de klok mee' gewerkt, zodat niet alle winkels tegelijk ingericht moeten worden. Nog even en de inwoners van Oegstgeest kunnen echt winke len in de nieuwe passage. Voor al op het gebied van de 'jonge' mode krijgt Lange Voort een impuls. Zo openen Steps, The Stone en Lakeside een filiaal. Verder staat vast dat warenhuis Hema zijn deuren opent, net als snoeppaleis Jamin. Drogis terij Kruidvat verhuist vanaf 'de haak' van het winkelcentrum naar de passage. In de vrijgeko men ruimte aan de Irislaan komt dan waarschijnlijk een textielsuper. Welke is onbe kend. Er lopen nog onderhan delingen met gegadigden. De winkeliers die vanaf de noodvoorzieningen in het Iris park naar de passage verhui zen, krijgen tot en met de bouwvak de tijd. Na de zomer vakantie wordt de noodvoorzie ning afgebroken. Daarna kan de gemeente het marktplein en het Irispark laten inrichten. Bruins: „Dit jaar krijgen we bij na alles af, begin 2006 zijn alle werkzaamheden zeker afge rond." „Nu de steigers weg zijn en de bakstenen goed zichtbaar zijn, hoor ik alleen maar positieve reacties. Kun je nagaan hoe de mensen reageren als straks de noodvoorzieningen weg zijn en er een fraai park is aangelegd." Een tikje troosteloos is nog de donkere haak. Maar dat duurt niet lang meer. In juni begint de renovatie van dit deel van het winkelcentrum. De luifel die het gebouw zo donker maakt, wordt dan vervangen door een glazen exemplaar. Ter hoogte van supermarkt Al- bert Heijn komt een doorgang naar het parkeerterrein Papa verlaan. Dat gedeelte kan inten siever benut worden zodra de mensen niet meer hoeven om te lopen. De Leidsch Dagbladbus staat morgen bij de ingang van Ar cheon in Alphen aan den Rijn. Twee redacteuren in het rij dende redactielokaal zijn op zoek naar leuke anekdotes, plaatselijke misstanden en nieuwtjes van zowel de bezoe kers van het historische pret park als van passanten. De blauwe Citroën is tussen 10.00 en 13.30 uur bij Archeon aanwezig. vervolg van voorpagina lisse - Erwin Reinhard en zijn mensen van BSI zijn voor de fi nest hour al twee dagen in de weer. Donderdag en vrijdag werd de grond rond de twee bomen uitgegraven. De moe rascipres kan uit de grond wor den getrokken, heeft Reinhard bij eerder onderzoek vastge steld, maar voor de tachtig jaar oude eik is meer nodig. Want eiken hebben geen sterk wor telgestel. De boom uit de grond trekken is een garantie voor een snelle dood en daarom moet er ook 16 kubieke meter grond- met-wortels mee naar de nieu we stek. Een inmiddels gedicht gat bood de ruimte om een stuk of veertig steigerpijpen op een meter diepte onder de boom door te duwen, die op hun beurt weer worden gestut door een H van stalen binten. Zo ontstaat een vlonder waarop het geheel kan worden opgeta keld. En zoals bijna altijd bij dit soort klussen, zegt Henk van der Kaa- den van openbare werken, do ken er ook hier onverwacht nog problemen op: op een paar me ter van de eik bleek een stroom kabel van 30 kilovolt te lopen en onder de boom lag een gas leiding. Gelukkig bleek die laat ste later een waterleiding te zijn die, zo werd later duidelijk, niet meer in gebruik is. „Maar voor de zekerheid had ik de aankon diging van de verplaatsing don derdag toch nog maar even in mijn la gelegd." Met de verplanting van de eik en de moerascipres zijn twee unieke bomen voor Lisse be waard gebleven. Vooral de eik is uniek, weet Reinhard: de uit Es sex stammende kruising van twee eikensoorten is ooit ge plant voor de assortimentstuin van de tuinbouwschool en was een van de allereerste die in Nederland terechtkwam. De boom is nog altijd zeldzaam, al staan er toevallig elders in Lisse nog twee exemplaren van. De moerascipres is minder zeldzaam. In tegenstelling tot de eik is hij prima geschikt voor laanbeplantingen en van deze boom staan er in Nederland enkele tienduizenden. Maar exemplaren van veertig jaar oud en deze hoogte kom je zel den tegen, zegt Reinhard. De bomen moeten verkassen voor de nieuwbouw van de CNB. De veiling heeft voor el kaar gekregen dat het hele ter rein kaal wordt opgeleverd. Het voormalige bloembollenlabora torium, dat enkele tientallen meters van de bomen ligt, kan na een stevige juridische strijd tussen de gemeente enerzijds en de Vereniging Oud Lisse en het Cuypersgenootschap an derzijds op 1 mei worden ge sloopt. „Voor de bomen had den we alleen de keuze van ver plaatsen of kappen", zegt Bou- we de Vries van de plantsoe nendienst. Het is voor de cipres en de eik vanwege hun zeld- zaamheidhet eerste geworden, de overige bomen wacht de ket tingzaag. En aan de Heereweg staan ze veilig: de oude tuin bouwschool is een rijksmonu ment en mag daarom niet wor den gesloopt zoals het lab. Voor Reinhard is dit een flinke klus. Een van de grotere, zegt hij, maar lang niet de grootste. Zijn record dateert van 1996, toen hij op het Haagse Malie veld een boom met kluit van maar liefst 300 ton verplaatste. En in Bergen heeft hij nog niet zo lang geleden 250 ton boom met kluit verplaatst. Maar met de 30 ton zit de eik ook nog in de categorie 'groot'. Van de en kele honderden bomen per jaar overstijgt namelijk maar een klein aantal de 5 ton. Voor Lisse is deze operatie vrij uniek. De laatste grote bomen- verplantdag had plaats in de Poelpolder waar drie grote kas tanjes van de Rooversbroekdijk de nieuwbouwwijk Lisse Rond werden ingetild. Twee daarvan prijken in volle glorie, de derde is inmiddels bezweken aan de honingzwam. „Daar doe je niets aan", zegt De Vries. De klus kost de gemeente Lisse tussen de 15.000 en 20.000 eu ro. Veel? Ach, zegt De Vries, „zoveel is dat nou ook weer niet als je kijkt naar dit hele project. En laten we in Lisse nou maar een beetje zuinig zijn op wat we nog hebben." Iets meer twijfel spreekt uit de woorden van SGP/CU-raadslid Marius Nieu- wenhuis, die ook een uurtje komt kijken. „Het spreekwoord zegt dat je oude bomen niet moet verplanten. Ik hoop maar dat dat voor deze bomen in elk geval niet opgaat." l^ies Karman in den run - Alphenaar Rinus Jacobs moet op oor de politierechter in Den Haag verschij- dobermann Storm beet in januari een kat ustitie wil de Alphenaar daarvoor verant- stellen. De hond werd kort na het incident Jacobs is dat verlies nog steeds niet te bo- iti dt dat niet hij, maar de politieagent die voor lasie van Storm verantwoordelijk is, moet irvolgd. tocaat en ik vinden dat ze mij niet kunnen om die dode kat. Het openbaar ministerie G 'el fouten gemaakt in deze zaak. De politie jn hond op en 45 minuten later was hij dood. ilsof ze mijn kind hebben vermoord." De eigenares van de kat, E. Smeele, is niet boos op Ja cobs. „Ik heb aangifte gedaan omdat het geld heeft ge kost en dat wil ik graag terughebben. Ik begrijp goed dat Jacobs de gang van zaken aanvecht, maar ik vind het jammer dat hij onvriendelijk tegen mij is. Ik ben ei genlijk ook slachtoffer, want mijn huisdier is toch ook dood." Jacobs heeft de dossiers over zijn zaak ingezien. „Het staat vol met leugenachtige dingen. Er staan beschul digingen uit 1998 en 1999 aan het adres van Storm in, terwijl hij pas in 2001 werd geboren. Dat is natuurlijk belachelijk." Volgens Jacobs is Storms dood te wijten aan het werk van één politieagent. „Deze man heeft de officier van justitie en de dierenarts voorgelogen, zodat mijn hond werd afgemaakt. Om dit soort dingen in de toekomst te voorkomen, moet dit tot op de bodem worden uitgezocht. Ik wil dat die agent wordt ver volgd." Zo'n rechtsgang kost geld en dat heeft de hondenbaas na de rechtszaak van 28 april niet meer, denkt hij. Om de advocaat te kunnen betalen, heeft de Dobermann- vereniging het 'Stormfonds' in het leven geroepen. „Ik hoop dat ik met geld van de donateurs kan doorgaan met procederen." Jacobs gaat folders uitdelen en pos ters ophangen om geld in te zamelen. De website www.chrisisaak.nl/storm wordt ook voor dit doel ge bruikt. De politie wil niet reageren op de beschuldigingen van Jacobs. „Ik doe hier geen mededelingen over", aldus politiewoordvoerder Verboon van Hollands Midden. „De zaak komt voor de rechter, wij willen het niet via de pers uitvechten." leiderdorp - Een deel van het openbaar kunstbezit in Leiderdorp wordt de komende maanden hersteld. De firma Kunstwacht uit Delft begint volgende week met de beelden op het Burchtplein in de wijk Leyhof die beschadigd zijn. Daarna maakt het gespecialiseerde be drijf een rondje langs de andere plaatselijke objecten. De gemeente is verantwoordelijk voor het onderhoud van het open baar kunstbezit en besteedt dat uit aan Kunstwacht. In Leiderdorp zijn niet alleen de beelden op het Burchtplein aan een opknapbeurt toe. Ook het beeld van Winnie de Pooh nabij de scholen aan de Leeu werikstraat heeft een restauratie nodig. Het afgebeelde metalen ob ject van kunstenaar Fredy Wolf, aan de Engelendaal achter de Mu zenhof, is weliswaar zwaar beschadigd, maar blijft voorlopig in de huidige staat. Dat komt doordat nog niet duidelijk is of het metalen kunstwerk op zijn plaats kan blijven staan of wordt verplaatst. Foto: Hielco Kuipers den haag/oegstgeest - Te gen een 38-jarige Leiderdor per is gisteren in hoger be roep vier maanden cel geëist voor ontucht en bedreiging. Aanklager Groen vond dat de man geen recht meer had op een taakstraf, omdat hij zwaar tilde aan het seksueel misbruik van een minderja rige in haar eigen bed in haar eigen huis. Met zijn eis ging de hofaan- klager uit boven de straf van de politierechter. Deze had de Leiderdorper veroordeeld tot een werkstraf van 200 urn en een half jaar voorwaarde lijke celstraf. De man teken de hoger beroep aan omdat hij zei onschuldig te zijn. De man was op 8 februari vorig jaar in Delft op bezoek bij een collega. Beide man nen dronken zoveel bier dat de Leiderdorper niet meer naar huis kon en op de bank bleef slapen. Volgens de dochter des huize® (15) kwam de man die nacht drie keer haar slaapkamer binnen en probeerde hij haar broek uit te trekken en haar te be tasten. De moeder zei dat de man eveneens haar slaapka mer was binnengedrongen. Toen de vader de man drie dagen later op het werk bij een bloemenbedrijf in Oegstgeest aansprak op zijn gedrag ontstond een heftige ruzie. Volgens de vader be dreigde de Leiderdorper hem: „Ik vermoord je in de koelcel." De Leiderdorper ontkende alle beschuldigin gen. Het meisje zou het ver haal hebben verzonnen om dat zij geld wilde. De ruzie op het werk had tot gevolg dat de Leiderdorper is ont slagen. Uitspraak volgt over twee weken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15