Drie woonblokken en toren langs spoor visser Dubbel feest in de Robijn LEIDEN REGIO Ruby van Urk een 'muzikale kameleon' Politiek enthousiast over bouwplannen Diamantlaan Polsbandjes geprolongdj dinsdag 12 april 200> door Wilfred Simons leiden - Nieuwbouwplannen voor drie woonblokken met 'to rentjes' aan de Leidse Diamant laan nemen vaste vorm aan. Een meerderheid van de Leidse poli tici is enthousiast over de plan nen van de Leidse architect Ro nald Knappers van WKH Archi tecten. Alleen de SP en Leiden Weer Gezellig/De Groenen zien er niets in, omdat nieuwbouw ten koste gaat van goedkope so ciale huurwoningen in Leiden. In de gemeentelijke raadscom missie ruimte en grond tekent zich een meerderheid af om sloop van 302 sociale huurwo ningen van woningcorporatie Portaal toe te staan. Daarvoor in de plaats verrijzen 320 nieu we huizen, waarvan een deel 'levensloopbestendig' is. Dat wil zeggen dat zij geschikt zijn voor bewoning door ouderen, maar dat de toilet en de badka mer niet zijn bedoeld voor mensen die op een rolstoel zijn aangewezen. Volgens directeur Lex de Boer van Portaal zijn niet alle wonin gen bestemd voor sociale huur. Ongeveer eenderde van de nieuwbouw is daarvoor be doeld. Om echt goedkope wo ningen gaat het niet. Gemid deld genomen moeten zij 500 euro in de maand gaan kosten, maar met huursubsidie kunnen Leidenaars met lage inkomens er toch wonen. Ongeveer een derde komt in de commerciële huursector (tussen de 550 en 750 euro per maand) en de ove rige worden verkocht. In totaal ontwierp architect Knappers drie 'hoven' met bin nentuinen onder het motto 'licht en zon'. De bewonings- dichtheid is ongeveer even groot als in de Leidse binnen stad, met gemiddeld tachtig tot honderd woningen per hectare. Onder het blok dat het dichtst tegen de Doctor Lelylaan aan staat, komt een parkeergarage. Daarnaast komen er parkeer plaatsen aan de straat, voorna melijk voor bezoekers. Tussen het tweede en het derde blok verrijst een woontoren van veertien verdiepingen, in totaal 52 meter hoog. Om de woonblokken te verle vendigen, krijgen ze torentjes die niet allemaal van gelijke hoogte zijn. Zij zijn bijvoor beeld geschikt voor zorgwonin- gen met extra faciliteiten. Door die hoogte vangen de woningen in de torentjes lawaai van de treinen op het traject Leiden- Den Haag, maar volgens Knap pers blijft de hinder 'binnen de normen'. De Leidse architect weet nog niet hoe de binnentuinen exact worden ingevuld. Vast staat voor hem dat ze een open ka rakter moeten krijgen, maar ze moeten ook afsluitbaar zijn. Gedeelten aan de gevel kunnen misschien als particuliere tuin worden toegevoegd aan wonin gen op de begane grond. Hoe dan ook moet er een 'duidelijke begrenzing komen tussen openbaar en privé'. De binnen- gebieden mogen niet worden gebruikt als parkeerruimte. Knappers heeft ook ideeën voor het Diamantplein. Het plein moet groter worden, ongeveer zoals het plein voor winkelcen trum De Kopermolen in de Me- renwijk. Net als daar moeten bussen en auto's stapvoets over het plein kunnen rijden. Daar naast wil Knappers met dag winkels de levendigheid van het plein vergroten. Uitvoering is echter moeilijk door de vele partijen die belangen hebben op het Diamantplein, zoals de politie, de winkeleigenaars en het Denksportcentrum. De bouwplannen moeten in 2007 worden uitgevoerd. De kans dat dat gebeurt, is groot, want bij de meeste Leidse raadsfracties valt het plan goed. Onder voorbehoud gaan zij ook akkoord met sloop van de be staande woningen. Een defini tief besluit moet in de eerstko mende raadsvergadering vallen. Dit betekent dat de bewoners met voorrang kunnen verhui zen naar andere woningen in de stad. Alleen de Socialistische Partij en Leiden Weer Gezellig/De Groenen wijzen de sloop af. Zij vinden de huizen nog goed ver huurbaar, zeker na een goede opknapbeurt. De nieuwbouw betekent hoe dan ook dat er op nieuw goedkope huurwoningen uit de Leidse woningvoorraad verdwijnen, zelfs als de nieuwe huurwoningen met huursubsi die toch bereikbaar blijven voor Leidenaars met lage inkomens. De andere fracties geloven ech ter dat de flats op den duur on- verhuurbaar zijn. Bovendien geloven zij dat de buurt meer toekomst heeft met een mix aan bewoners van al lerlei inkomens en opleidings niveaus. Droom van Noordwijkse komt uit met optreden Metropole Orkest door Jan Preenen noordwijk - Ruby van Urk hoopte dat ze niet al te zeer in de maling zou worden geno men door Paul de Leeuw. De Noordwijkse zangeres mocht vorige week dinsdag het televi sieprogramma PaPaul openen met een jazzy uitvoering van het nummer 'M'n opa'. Het wordt vast lachen, had ze voor af op haar website gezet. Dat werd het inderdaad, maar dan vooral voor De Leeuw en zijn publiek. „Je hebt haar zeker ge kozen vanwege haar tieten. Haar twee grote pluspunten." De Leeuw richtte zich met die opmerking tot zijn pianist Cor Bakker, die onlangs deel uit maakte van een jury tijdens de liedjes wedstrijd 'Ongekend ta lent'. Twintig deelnemers werd gevraagd een nummer te zin gen van Annie M.G. Schmidt. Van Urk koos voor 'M'n opa'. Dat sprak de jury, dus ook Bak ker, zo aan dat Van Urk samen met negen anderen werd uitge nodigd om een nieuwe versie van het lied te zingen met het Metropole Orkest. De opname wordt uitgezonden in het pro gramma Volgspot van de NCRV op zondag 15 mei op Radio 2. Terwijl Bakker in PaPaul vooral de originaliteit van Ruby van Urk prees, bleef De Leeuw zich concentreren op de 'andere pluspunten' van haar: „Je zou ze in een beha moeten stop pen." De 29-jarige Noordwijkse geeft toe dat ze 'een beetje overdonderd was', maar zeker niet uit het veld geslagen. „Er was helemaal niet verteld wat me te wachten stond. Natuur lijk, je kan verwachten dat hij raar gaat doen, maar dit? Nee, daar was ik niet op ingesteld. Maar goed, ik ben wel wat ge- Ruby van Urk op het strand van Noordwijk. „De mooiste plek als de zon schijnt." Foto: Dick Hogewoning wend. Ik hoor het vaak als ik optreed. Het hoort er kennelijk bij." Tijdens de uitzending kon ze er om lachen. Achteraf is dat nog steeds het geval. Het voorval zal haar carrière zeker niet scha den, al ziet zij ook liever dat vooral haar zangtalenten in het oog springen. Zoals dat al veer tien jaar het geval is. Vanaf het moment dat ze als scholier in druk maakte tijdens het 'Open podium' op het Leeuwenhorst College met de nummers 'I will survive' en 'Listen to your heart'. Ze werd er door geïnspi reerd om verder te gaan. Ze nam zangles en nam deel aan talentenjachten. In 1995 won ze de Gouden Microfoon tijdens de Gerard Joling Karaokeshow van RTL, waaraan ze ook haar enige single tot nu toe over hield: 'Doe iets'. Ze volgde na de Pedagogische Academie voor Basisonderwijs de muziek- en theateropleiding van het Conservatorium Alkmaar. Daarin staan zang-, dans- en spellessen centraal. Zingen vond ze uiteindelijk toch leuker dan lesgeven. „Maar dat was wel zwaar. Vijf dagen studeren en in de week ends optreden. Tot 's morgens zes uur. Maar als je je verder wilt ontwikkelen, heb je dat er graag voor over." De optredens waren met het Volendam Jen- De woon- en zorgcentra de Ro bijn, Rijn en Vliet en Zijloever zijn onlangs gefuseerd. De nieuwe stichtingsnaam is Li- bertasgroep maar ieder huis behoudt zijn eigen naam, iden titeit en een eigen onderne mingsraad. Eerder dit jaar was er een fusiefeest voor de mede werkers van de drie huizen. En tijdens dat feest is er aan de drie directeuren symbolisch een appelboom uitgereikt die moet staan voor een vruchtba re samenwerking. Onlangs is er op de drie locaties aan de lei ding een 'echte' appelboom uitgereikt en geplant. Samen met high tea en lekkere hapjes was het feest voor alle mede werkers. De Robijn is niet alleen een ap pelboom rijker maar ook een duofiets. Een wens die al sinds vorig jaar bestond. Toen deed Arien Matters, activiteitenbege leidster in de Robijn, in deze krant een oproep voor zo'n fiets. Het is een soort tandem, maar dan met drie wielen, en de twee fietsers zitten niet ach ter, maar naast elkaar. Erg han dig voor bewoners van de Ro bijn die nog iets van de stad en omgeving willen zien, maar moeilijk alleen weg kunnen. Met een duofiets kunnen ze met kind, kleinkind of een vrij- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON- 0 71 - 53 56 424 williger de wijk of de stad in. Zo'n fiets is van alle gemakken voorzien. Er is één persoon die stuurt, maar het andere stuur kan meebewegen. Daardoor lijkt het net alsof de ander ook stuurt. Datzelfde geldt voor de rem. Er zitten opklapbare arm- steunen aan de fiets, die om hoog kunnen bij het instappen en neergeklapt worden bij het fietsen. Dat is comfortabel en veilig. En er zit een koker op voor het meenemen van de wandelstok. Uiteraard volgt er voor familie of vrijwilligers die meefietsen eerst een instructie. Omdat een duofiets rond de 3500 euro kost en de Robijn nou niet bepaald in het geld zwemt, werd er twee keer een fiets geleend van verpleeghuis Zuydtwijck. En dat beviel zo goed dat de Robijn van plan was een rommelmarkt te orga niseren om de driewieler te be kostigen. Toen kwam er een prettige ver rassing. De firma Buiteman (centrale verwarmingen) liet weten na-het krantenbericht te hebben gelezen de gehele ba- sisfiets te willen betalen. En vlak daarop berichtte het archi tectenbureau Volmer dat zij graag alle extra benodigdheden voor de fiets wilden vergoeden. De Robijn heeft vervolgens het fietsenhok verbouwd, want de deur moest worden verbreed. Momenteel wordt er een pro tocol opgesteld met daarin on der meer de regels wie wan neer en voor hoe lang de fiets mag gebruiken. En o ja, de rommelmarkt is ook Bij de Robijn is een appelboom geplant als symbool voor een vruchtbare sa menwerking met andere zorgcentra. Foto: Dick Hogewoning nog doorgegaan. Van de op brengst van die marktdag, waar handwerk en poffertjes werden verkocht en het rad van fortuin is gespeeld, is een beamer ge kocht, want die stond ook al heel lang op het verlanglijstje van de Robijn. Eric-Jan Berendsen Rog. Een coverband met num mers uit de top 40. „Dus allerlei verschillende stijlen." Die veelzijdigheid kenmerkt Ruby van Urk, die zichzelf een 'muzikale kameleon' noemt. Jazz, klassiek, populair, rock, dans. Ze draait er haar hand niet voor om. Men vraagt, Ruby draait. Zo nodig een avondvul lend programma. Zoals met het programma 'Terug van toen', een muzikaal verhaal, onder steund met toneel en dans, waarmee ze in 2003 afstudeer de. JenRog heeft inmiddels plaats gemaakt voor de band Good- Fellas. In het komende seizoen is ze te zien in de Flashback 80's Tour, met onder anderen de zangers Forrest ('Rock the boat') en Allides Hidding van Time Bandits. Wat er verder ge beurt, hangt onder meer af van haar optreden met het Metro pole Orkest. Enerzijds noemt ze dat 'een soort droom die voor haar uitkomt'. Aan de andere kant maakt ze zich niet al te veel illusies: „Ik zie het vooral als een onwijs leuke ervaring, net als met PaPaul, maar je moet wel reëel blijven. Er ko men zoveel mensen op radio en tv. Er zijn bijvoorbeeld honderd Idols in beeld geweest, maar slechts van enkelen hoor je nog wat." Bovendien wil Ruby van Urk niet alles opzij zetten. „Ik ben wel fanatiek en serieus, maar ik vind andere zaken ook belang rijk. Neem nu Pia Douwes, de ster van de musical Chicago. Mooi, fantastisch, maar ze is wel vijf keer overspannen ge weest. Ik wil ook gewoon nog lekker leven. Lekker met mijn vriend naar het strand. In Noordwijk, de mooiste plek als de zon begint te schijnen." Aan de voeten van Pieter Adriaanszoon van der Werf delen twee zwervers een fles sterke drank. Het is zondag ochtend en takkenweer, maar dat deert de mannen bij het standbeeld zo te zien niet. Ze schurken zich be haaglijk tegen elkaar en ne men om beurten een ferme teug. Ze lachen, veel en hard. Happy hour bij wind en re gen. Nooit geweten dat Cees Goe- koop hier ook een eigen plekje heeft, recht tegenover dat van zijn illustere voor ganger. Een tegel van mar mer, of ander natuursteen, vermeldt dat de boom erach ter een Moerascipres betreft en dat de burgemeester die heeft gepland bij zijn af scheid in 1998. 't Is een boompje van niks, die ci pres, maar goed, best aardig natuurlijk dat Goekoop ons een stukje natuur cadeau heeft gedaan. Maat wat be zielde de man om hier een Taxodium distichum achter te laten. Beetje interessant doen misschien? Zwervers in het Van der Werfpark, bedenk ik me, is een alledaags verschijnsel geworden. En niet alleen in dit statige stukje groen tus sen Doezastraat en Steen- schuur. Overal in de stad kom ik ze tegen, lieden van wie je vermoedt dat ze huis noch haard hebben, aan de drank zijn en, niet zelden, behoorlijk in de war. Of het werkelijk zo is, weet ik niet, maar als je het mij vraagt, telt Leiden momenteel aan- zienlijk meer dolende daklo- zen dan vijfentwintig jaar ge leden en toen was het toch ook behoorlijk crisis. Ik weet nog dat ik toen voor de krant een verhaal van meer dan een halve pagina schreef over de gebroeders Wolf, Jan en Joseph, die in de stad een mensonterend zwerversbestaan leidd broers waren op slagl de Leidenaars en dan] mijn tranentrekkende werden ze vrij gehoud menige kroeg en kregf J| zelfs onderdak aanget bij het Leger des Heils^j Den Haag. Wat was ilc mijzelf (twee mensen en hoe groot was mijnR/l bijstering toen ik Jan tm£ seph een paar dagen 1F een bankje bij het Vaner, Werfpark het ene pijp F na het andere naar bir m zag klokken. Ik wilde i halen bij de gebroedeleI (waar is het misgegaai,m in Den Haag?), maan 'P op een oprotgebaar. C1 voortaan lekker met n e£1 gen zaken wilde benx n bijdehand dat ik was. Taxodium distichum, v0 ben uitgewandeld toe! p' even thuis op internet vogelen. Kijken wat Q m( nou eigenlijk voor oir c petto heeft. Dat is nogal wat. Zo'n rascipres, een soort m u! boom die stamt uit he oosten van de Verenig!r( ten, kan wel veertig m es hoog, tien meter dikey dan 1500 jaar oud woi Knap staaltje vooruitd01 van Goekoop. Zijn gei plaat mag dan volkon het niet vallen bij het n kluiten gewassen stan n van Van der Werf, mo hij straks met die booive grootste Leidenaar all w den in zijn schaduw z e! ze heldhaftigste burge ter ooit, de man die ine£ Tachtigjarige Oorlog w Spanjolen buiten de s wist te houden, heeft i10 een weids uitzicht in zie gen park. Maar over e eeuw of wat zal die du Goekoop zijn blikveld hoorlijk hebben verna Jaap Visser Minder kinderen kwijt op strandr katwijk - De invoering van polsbandjes heeft er toe geleid dat er in Katwijk veel minder kinderen op het strand zijn zoekgeraakt. Tegenover 228 'ge vallen' in 2003, werden er vorig jaar slechts 148 peuters als ver mist opgegeven. Leo Vooys van de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) noemt de papieren pols bandjes een 'groot succes'. De KRB gaat er in het komend strandseizoen mee verder. De reddingsbrigade heeft de polsbandjes twee jaar geleden op eigen initiatief i Op het polsbandje mobiele nummer vai de ouders. Vooys: „Ti t dig is iedereen in hel een mobiele telefoon moet je gebruik make KRB betrekt de polsbi een ziekenhuis. De kosten zijn voor rekt de brigade zelf. „VU jaarlijks subsidie va meente voor de sti0f met dat geld komen zegt Vooys. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356521 tijdens kantooruren. Five ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl e De Robijn is sinds kort in het bezit van een duofiets. Particuliere foto Binnenkort gaan er verschil lende skatecursussen voor be ginners en gevorderden van start. Er zijn zowel eendaagse als meerwekelijkse cursussen. De lessen worden bij het Val- kenburgsemeer gegeven door ervaren instructeurs. Voor meer informatie: www.skatefun.nl of 0252-421672. Heb je oude spulletjes die je wilt verkopen op de kinder rommelmarkt op Koninginne dag en ben je niet ouder dan vijftien? Meld je dan nu aan bij de afdeling Warenmarkten van de gemeente op Zonneveld straat 10. Daar kun je van 13 tot 27 april tussen 14.00 en 16.00 uur een vergunning ophalen. De GGD begint op 23 mei de cursus 'Over grenzen' voor vrouwen die zich wegcijferen in een relatie en daar wat aan wil len doen. De training bestaat uit vijftien bijeenkomsten. Kos ten: cursus 90 euro, kennisma kingsgesprek: 5 euro. Voor meer informatie: 071-5233209. Bewegen terwijl u zit? In wijk- servicecentrum Van der Willi- genhof wordt elke woensdag van 14.00 tot 16.30 'dans op stoel' gehouden. Kosten: 2 euro per keer. Plaats: Brahmslaan 16, Leiden. Voor meer informatie: 071-5794959. Historicus Jan Drentje spreekt morgenavond in café Einstein over Thorbecke, filosofie en politieke vraagstukken van van daag. Drentje is auteur van de biografie van Thorbecke. Plaats: Nieuwe Rijn 19. Aanvang: 20.30 uur. Voor vijftigplussers i e: gen een bingo in buui Pancrat. Aanvang: 13. n Plaats: Middelstegracl De Hogeschool Leid morgenavond van 19. 'g 21.30 uur Open Huis, stellenden zijn van ha kom op de Zernikedre e informatie over de vol <1 tijd en duale opleidins 'e Andreas Kinneging donderdagavond gein e door de voorzitter van sl stichting, dhr. Spruijt, boek 'Geografie van gi 1 kwaad. Filosofische ei Plaats: boekhandel Ko Breestraat 93. De toeg0 gratis, svp een plaats 1 d via 071-5160520. Raja Yoga Leiden hon vrijdag 15 april eenwi yoga neuriën. De pral workshop vindt plaats ruimte aan de Thorbe 46 in Leiden. Tijd: 14.1 uur. Kosten: 5 euro. In het wijkservicecei der Willigenhof kunt 1 dag tussen 14.00 en lf sjoelen. Plaats: Brahn Leiden. DUIVE De duiven vlogen dit»11 vanuit Gent. De uitsl1 wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 3, 7 en desbergen 2, 9, 10; G. 4, 5; R. v/d Geer 6.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14