LEIDE Helft minder klachten over woz-taxaties REGIO wordt bureau voor schuldhidpverlening Voorzitter K&O stapt op a' Jm 'Dit zou Balkenende ook eens moeten doen R1 as beroofd iaar door Jelruit gegooid tje (5) op aangereden naar rijgt |ar' klap De Bolster tekent opnieuw in op straatwerk Leiden dinsdag 12 april 2005 tieouders ier vaak ivoor knnen voor itbuurt 1 goed '(85) de Weddesteeg is za- _id een 85-jarige Leiden beroofd van Zij liep in de richting loordeinde toen ze een en viel. De vrouw [jongens er vandoor 3f et haar tas in de richting et fcalgewater. Een onbe- s han heeft zaterdagmid- Mandenmakerssteeg een 19-jarige Leidse ,it tas te beroven. Vervol- 'itte hij met een ander brommer richting n Een 21-jarige man uit 10 an den Rijn is zaterdag- e door een ruit van een an de Breestraat ge- kj liep daardoor wonden B loofd, rug en vinger. De ra^arliep met een plaatsge- r de Breestraat toen een ekende man hem daar Dg beetpakte. Bij de wor- ontstond gingen bei de winkelruit. Zijn oot wist hem vervol- itzetten. De aanvaller ip weg. De Alphenaar l flauw benul waarom angevallen. en 5-jarig jongetje uit lude is afgelopen Ie op een zebrapad op larstraat aangereden 19-jarige automobilist i. Het knaapje liep een p arm op. De automo- n verrast te zijn door meling overstekende :en 18-jarige Leidenaar [op de Breestraat door kende mishandeld. Hij ar met drie vrienden man overstak en de t zonder enige aanlei- et gezicht sloeg. De rliep een gebroken loor de klap. De dader ht. roor Leidse indicus De Suid-Afrikaanse evir Wetenskap en it de Elisabeth Eybers- 15 toe aan de Leidse licus Eep Francken en gaLuc Renders van lurgs Universitair Cen- Diepenbeek (Belgisch- Zij krijgen de beurs, !zij onderzoek kunnen Zuid-Afrika, voor hun ijwers in die strydperk. nen in de Zuid-Afri- itterkunde'. Hierin de auteurs de geënga- teratuur van de afgelo- ennia van het land in leiden - De voorzitter van K&O, WD-raadslid Marijke van Dob- ben de Bruijn, stapt op. Reden voor haar plotselinge vertrek is een discussie met de gemeente over de toekomst van de Volks universiteit Leiden. Om de schijn van belangenverstrenge ling te voorkomen heeft Van Dobben de Bruijn besloten te stoppen bij K&O. Het vrij plotselinge vertrek van Van Dobben de Bruijn heeft te maken met de schriftelijke noodkreet die K&O onlangs richtte aan de raadscommissie van onderwijs en cultuur. In die brief vraagt het bestuur de poli tici om een voorschot van twee kwartalen subsidie om een fail lissement te voorkomen. Op die WD-raadslid wil belangenverstrengeling voorkomen manier wil de volksuniversiteit de komende periode overbrug gen. De financiële problemen van de volksuniversiteit dateren uit 2003 en zijn het gevolg van mis management en fraude van de toenmalige directeur. De ge meente heeft K&O tot nu toe steeds gesteund, maar wethou der Hessing overweegt inmid dels om verdere subidiëring te staken. Het negatieve vermogen van K&O is opgelopen tot 3,5 ton. Volgens Van Dobben de Bruijn is de Volksuniversiteit K&O weer op de goede weg. Als zij aanblijft kan dit tot ongewenste belangenverstrengeling leiden. Dat kan, zo schrijft ze in een toelichting, het herstel van K&O in gevaar brengen. Van Dobben de Bruijns vrees om de schijn van belangenver strengeling op te roepen is re centelijk. Tot voor kort kon K &0 haar werkzaamheden op af stand van de gemeente verrich ten. Maar dat is door de finan ciële problemen en de door de gemeente beoogde fusie van K &0, De Muziekschool en het Volkshuis niet meer het geval. De komende periode zal het K &0 bestuur regelmatig met de gemeente moeten overleggen over de voorgenomen fusie. Van Dobben de Bruijns andere pet: die van WD-raadslid, zit daarbij in de weg. Van Dobben de Bruijns taken worden voorlopig overgeno men door vice-voorzitter N. Schoemaker. K&O-directrice J. Beijer vindt het jammer dat Van Dobben de Bruijn opstapt, maar begrijpt haar motivatie wel. Beijer is blij dat Van Dobben de Bruijn tot op dit moment heeft willen aanblijven. „De organi satie staat er nu een stuk beter voor. Mede dankzij haar. Dus als er een moment is waarop we haar kunnen missen dan is het nu." WD-fractieleider Jozias van Aartsen is onder de indruk van de projecten van de Brede School Leiden-Noord en heeft bewondering voor allochtone moeders die een taalcursus volgen. Foto: Henk Bouwman WD-voorman Van Aartsen onder de indruk van projecten op Brede School Leiden-Noord door Marijn Kramp leiden - „Misschien reageren de leerlin gen wat teleurgesteld", waarschuwt de vrouw als WD-fractieleider Van Aartsen het klaslokaal wil binnenstappen. „Ze dachten namelijk dat premier Balkenende op bezoek kwam." „Nou," reageert Jozias van Aartsen, „dat zou Balkenende ook eens moeten doen." Want de WD-voor- man die in anderhalf uur tijd onder de in druk is geraakt van de activiteiten van de Brede School Leiden-Noord, vindt het be zoek een aanrader. Van teleurstelling is overigens geen spoor te bekennen bij de schofferen die meedoen aan de naschoolse activiteiten in basisschool De Singel. Van Aartsen, die zich met dit soort werkbezoeken wil verdiepen in het 'onderwijsveld', wordt met veel enthousiasme onthaald door de knutselgroep. Ze maken sieraden- doosjes in felle kleuren met veel glim- mertjes. Nu gebeurt dat nog in het schoolgebouw van een van de vier ba sisscholen in Noord die samen de Brede School Leiden Noord vormen. Over een paar jaar, zo is de bedoeling, komen de scholen ook letterlijk dichterbij elkaar in een nieuw schoolgebouw in de buurt van het Kooiplein. Veel leerlingen van allochtone afkomst, zo wordt Van Aartsen uitgelegd, krijgen knutselen en kleien niet van huis uit mee. Ze doen het vaak op school voor het eerst en moeten het dan nog leren. Niet alleen om die reden is de naschool se opvang goed besteed. Het is, legt een vrouw van allochtone afkomst uit, ook leuk voor kinderen die niet naar clubs gaan omdat ouders daar geen geld voor hebben. „Als ze die dingen op school kunnen doen, hebben ze ook eens wat te vertellen. Dat is goed." Van Aartsen, die voorstander is van bre de scholen, ontmoet deze vrouw in de bibliotheek in Noord. Ze praat de WD- fractieleider bij over de taaiprogramma's die er voor haar en andere allochtone vrouwen uit de buurt zijn. De groep van ongeveer vijftien dames doet mee aan de cursussen Moedertaal of Opstapje, die ook bij de Brede School zijn onder gebracht. Moedertaal richt zich op een betere be heersing van de Nederlandse taal. Op stapje is breder en betrekt de vrouwen bij de school van hun kind. Daar komen ze eens in de twee weken samen om met hun zoon of dochter opdrachten uit te voeren. Ze krijgen ook huiswerk mee, vertelt een moeder met gepaste trots. Ze krijgen op die manier een grotere woor denschat, raken betrokken bij de basis school en zien wat hun kind daar leert. Van Aartsen is onder de indruk van de projecten en vooral van de motivatie van de moeders. Een vrouw legt hem uit dat ze zich herboren voelt nu ze mee doet aan het taaiprogramma en andere moeders ontmoet. Op de vraag van Van Aartsen wat ze er mee wil bereiken antwoordt ze dat ze zich wil ontwikkelen. Al is het een cur sus fietsen, ze wil vooruit. Een goede be heersing van de Nederlandse taal vindt zij daarbij van groot belang. „Als je goed Nederlands spreekt, kun je meer. Mis schien ga ik later nog wel eens echt le ren. Dat kan dan." rijn Kramp Iedereen die schulden 1 binnenkort voor hulp >ij de Stadsbank. Deze van Sociale Zaken t komend half jaar om- l tot een bureau voor ilpverlening. Bij dit bureau kan iedereen ulden aankloppen, dat theen bij de Stadsbank eval. sbank was er alleen ensen die een beroep doen op de wet op inering voor natuurlijke it Dat zijn de ergste ge- at Loes Neeft directeur afdeling Sociale Zaken ■Mensen bij wie de em- overgelopen." Voor die (nog) niet voor die meringswet in aanmer ken, is er op dit mo- genlijk geen hulp. „Ter- mensen zijn die mis- '°g relatief makkelijk te ijn." Neeft klopt deze groep boment vaak bij dezelf- kies aan voor hulp. „Je tegen bij de Raad dtels, de burgerraads- tichting de Binnenvest, de dienst, het maat- "jk werk, Rivierduinen. Loes Neeft (links) en Willeke van Egmond. „Het is onvoorstelbaar hoe lang mensen door kunnen modde ren met hun schulden." Foto: Henk Bouwman Ze gaan van het kastje naar de muur. Daar willen we met het bureau voor schuldhulpverle ning een einde aan maken. Het moet straks voor iedereen dui delijk zijn waar ze met hun schuldproblemen moeten zijn." Behalve hulp bij schuldsane ring wil de nieuwe afdeling ook voorlichting gaan geven op scholen en mensen helpen bij het opstellen van budgetten. „Zo kunnen we erger voorko men", hoopt Willeke van Eg- mond van de Stadsbank. Wat meer preventie is in de huidige consumptiemaatschappij op zijn plaats. Vorig jaar deden 366 Leidenaars een beroep op de Stadsbank. Dat is een lichte stij ging ten opzichte van het jaar daarvoor. En deze trend valt al een aantal jaar te bespeuren. De verlokkingen zijn ook groot vindt Neeft.Al die advertenties waarin uitgestelde betaling wordt voorgehouden. Het klinkt aantrekkelijk maar er moet uiteindelijk wel betaald worden, en dan komen sommi ge mensen in de knoop. De mentaliteit in Nederland is in dat opzicht ook veranderd. Mensen kopen veel gemakkelij ker op afbetaling. Je spaart niet meer voor grote uitgaven maar treft een betalingsregeling of sluit een lening af." Van Egmond: „Het is onvoor stelbaar hoe lang mensen door kunnen modderen met hun schulden. Sommige lopen al na een paar jaar vast maar ande ren houden het tientallen jaren vol. Her en der op afbetaling kopend, betalingsregelingen met leningen dichtend, enzo voorts, enzovoorts. Vaak houdt het op als ze uit hun huis gezet dreigen te worden. Dat laten de meeste mensen niet gebeuren." door Silvan Schoonhoven leiden - Bij de gemeente zijn te gen de 3000 bezwaarschriften binnengekomen tegen de woz- beschikking. Dat is de helft van het aantal bezwaren dat binnen kwam na de vorige aanslag, in 2001. Burgers hebben zes weken de tijd gehad om te protesteren te gen de veronderstelde waarde van hun woning. Het is moge lijk dat er deze week nog meer bezwaren binnenkomen, zegt een gemeentewoordvoerder. De gemeente had gerekend op 5000 tot 6000 bezwaren tegen de taxatie. Dertig procent daar van werd toen gegrond ver klaard. De gemeente denkt dat het percentage foutieve taxaties dit jaar lager uitvalt, omdat die 'nauwkeuriger zijn uitgevoerd'. Over de vraag waarom er min der bezwaren zijn binnengeko men, doet de gemeente geen uitspraken. Iedereen die het niet eens is met de woz-waarde, krijgt een nieuwe taxatie. Dat doet de af deling belastingen op basis van een aantal ijkpunten. Ambtena ren kijken bijvoorbeeld naar verkoopgegevens, grondgege- vens uit het kadaster, luchtfo to's en vergelijkbare panden in dezelfde buurt. In buurten waar veel verschillende soorten hui zen staan, wordt fijnmaziger getaxeerd. De woordvoerder benadrukte eerder dat de ge meente geen inzage heeft bij de gegevens van makelaars. Leiden heeft een jaar de tijd om woz- bezwaren af te handelen. De woz valt bij veel huishou dens flink hoger uit dan in 2001. De woz dient als basis voor de onroerdendezaakbelas- ting (ozb), die minder drastisch stijgt. Dat komt door verlaging van andere gemeentelijke tarie ven. Volgens wethouder Van der Sande is de Leidenaar ge middeld 20 euro per jaar duur der uit. Vanaf dit jaar wordt de woz niet meer om de vier jaar berekend, maar elke twee jaar. De volgende beschikking valt dus begin 2007 op de mat. door Eric-Jan Berendsen leiden - Aannemersbedrijf De Bolster uit Leiden doet op nieuw een poging om een on derhoudscontract voor Leidse straten binnen te krijgen. Dat is mogelijk nu de gemeente heeft besloten de Europese aanbeste dingsprocedure voor dat werk over te doen. Daarop trok De Bolster een kort geding en een schadeclaim tegen de gemeente in. Wethouder Rogier van der Sande (WD) wil gedurende de verdere procedure niet ingaan op de fouten, zo laat hij via een woordvoerder weten. „We heb ben de procedure stopgezet op het moment dat er nog geen gunningen waren uitgeschre ven. Strikt genomen was er al leen een voornemen tot een gunning en mogen we ook op nieuw beginnen. Hangende het opstarten van die nieuwe pro cedure doen we geen verdere mededelingen. We willen rustig de tijd nemen om de nieuwe procedure goed op de rails te zetten." Tijdens de eerste aanbesteding werd het contract voorlopig ge gund aan het Grondwerk en Straatbedrijf Sloos uit Leiden en Daallin Weg- en Waterbouw uit Pijnacker. Maar omdat er tij dens die procedure door de ge meente fouten waren gemaakt, tekende De Bolster protest aan. Zo was de aanbesteding door de gemeente niet via de geëi gende kanalen kenbaar ge maakt. „Zelf wist ik het ook niet en werd getipt door een colle ga", aldus De Bolster. Volgens De Bolster wordt de nieuwe aanbesteding een 'lote rij'. „Gezien de commotie rond de eerste aanbesteding ver wacht ik misschien wel tien of vijftien bedrijven die de op dracht willen hebben. De ge meente zal niet twee keer de zelfde fout maken en de aanbe steding nu wel in een landelijk vakblad aankondigen. Ook ver wacht ik een bericht in een re gionaal blad en uiteraard via in ternet, maar dan nu in de goe de categorie." De Bolster dient in de nieuwe procedure dezelfde prijs in waarop hij in de eerste ronde is afgewezen. „Er wordt geboden per vierkante meter onderhoud. De prijs bepalen we door erva ring, want we weten natuurlijk best wel wat er in het wereldje omgaat." De Bolster zegt hij bij de eerste aanbesteding de laag ste inschrijver was. „Onbegrij pelijk dat ik het contract niet kreeg. De gemeente moet toch op de kleintjes letten." Volgens de directeur hoeven de twee bedrijven die in eerste in stantie het onderhoudscontract hadden gekregen niet op een geldelijke compensatieregeling te rekenen. „Het was nog maar een voorlopige gunning. Daar om kunnen Sloos en Daallin niets claimen." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch £A Dagblad In eerste instantie probeert de Stadsbank de financiële proble men van hun cliënten op een minnelijke manier te schikken. Maar als dat niet lukt wordt een beroep gedaan op de schuldsa- neringswet. De mensen die hiervoor in aan merking komen hebben gemid deld ongeveer acht a tien schuldeisers schat Van Eg mond. De schuld van mensen die op bijstandsniveau zitten komt over het algemeen niet boven de 50.000 euro uit, maar bij mensen die een eigen be drijfje hebben gehad loopt dit op tot in de tonnen. .Alleen zij die weinig afloscapaciteit heb ben, komen voor de wettelijke regeling in aanmerking. De rechter bepaalt dan welke schuldeiser welk bedrag terug krijgt. Dat is vaak heel weinig. Iemand die op bijstandniveau zit kan in drie jaar tijd maxi maal 1100 euro aflossen." De bedoeling van het nieuwe bureau voor schuldhulpverle ning is het niet zover te laten komen. Neeft: „Door voorlich ting te geven, te helpen met het opstellen van budgetten en te bemiddelen met schuldeisers, hopen we mensen met schul den te behoeden voor een gang naar de rechter." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! Zja, ik neem een vast kwartaalabonnement mn ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM V Postcode Plaats Geboortedatum: e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bl Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 08O0 - 1711 (gratis). E-mail: lezersserviceis hdc nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÉA Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13