Eisenpakket voor keuze nieuwe paus BUITENLAND Polen neemt verweesd afscheid van zijn paus en 'oompje' VS raden reizen naar Israël af Vergrijzing 'tijdbom' voor Europese landen Kardinaal Ratzinger: De paus ziet ons en bidt voor ons Rechter onderzoekt rol Spaanse liefdesbrief komt Zorreguieta bij verdwijning na zevenenzestig jaar aan Islamitische groep claimt aanslag Cairo is vanaf 6 open f - Het publiek kan lus Johannes f maandag be- een woord- jlt Vaticaan giste- imaakt. dag ge- Ij» week overleden eke kerkvorst ian het begin van I {laatste rust- itypte van de Sint in Rome. Het de plek waar de zijn begra- Afwezig; ken boos j^eveer de helft van aers (47 procent) juist dat het Ko afwezig van de paus. van Mauri- j>t het merendeel _eken het als een por katholieke iU Ruim 30 procent vindt het dat het Ko- naar de be- Sluit ide Jemen ^t-Brittannië heeft 11e in de Jemeniti- Sanaa gesloten 'serieuze be- een van Buitenland enden gaat het om dreigementen, "loten alle werk- Jlp de ambassade vandaag te sta- ^Tories Labour p| aanloop naar de nrlöezingen van 5 ijlrittannië zit de Partij de regende pp de hielen. Vol- ahg van het bureau van de Telegraph krijgt van 36 procent nl De Tories staan rrjDe Liberaal De inde derde partij, -rijgen zij de steun Ljt van het electo- 1 al hervat over Atjeh idonesische re bellen ven de itjeh (GAM) her- Ie week in de Fin- lelsinki het vre- in februari was j\nister van Com- Djalil zei gis- □jdonesische dele- naar Helsinki _prak de hoop uit .de onderhande- aaarder zijn dan 3: aantal zaterdag 9 april 2005 *8 000 De erfenis van Johannes Paulus zal in zijn eigen land voortleven door onze correspondent Wierd Duk krakau - Een volk nam afscheid van zijn va der. Miljoenen Polen huilden, zongen, zwe gen, brandden kaarsen, zonken op hun knie- eën, prevelden gebeden en deelden in de af gelopen dagen met elkaar dat reusachtige, nationale verlies. „Wat er van ons moet worden? Kijk naar de honderdduizenden hier op straat in Krakau. Een miljoen Poolse pelgrims is naar Rome ge reisd. De heilige vader heeft ons zoveel gege- geven. De vruchten van zijn werk zullen wij pas in de toekomst plukken. De erfenis van Johannes Pauls II leeft voort, wat er verder in het Vaticaan ook gebeurt." Krzysztof Kozlowski is adjunct-hoofdredac teur van het invloedrijke katholieke weekblad Tygodnik Powszechny, waaraan Karol Wojty- la als priester en universitair docent vele bij dragen leverde. „Nadat hij paus werd, gaf hij ons nog enkele interviews. En hij bleef ons le zen, tot vlak voor zijn dood." De redactie zetelt in Krakau, de zuid-Poolse konigsstad waar Wojtyla decennialang werkte als priester en bisschop. In een indrukwek kend stil vaarwel kwamen hier op donderdag avond bijna een miljoen mensen bijeen in het Blonia Park, even buiten het historische cen trum. Ze waren gekleed in wit, net als tijdens de 'witte mars' na de moordaanslag op de paus. Met hun ontelbare brandende kaarsen leken zij Krakau te verwarmen. Op marktpleinen in Poolse steden staan op vrijdag, net als op 'de Blonia' in Krakau, grote beeldschermen opgesteld. De Poolse tv switcht tussen beelden van de begrafenis plechtigheid in het Vaticaan en opnames van de rouwende Poolse massa's. De uitzending wordt besloten door een militair mannenkoor dat God vraagt om 'ons vrije land te zegenen'. Dat het moderne Polen vrij en onafhankelijk is, dankt het voor een groot deel aan het moe dige optreden van Karol Wojtyla. Als mede werker van het destijds dissidente weekblad Tygodnik Powszechny schreef hij over het be lang van geestelijke en religieuze waarden, die door het marxistisch materialisme werden ontkend. Terwijl op de tv de baar van Johannes Paulus II in Rome wordt weggedragen, herinnert Krzysztof Kozlowski zich een mooie anekdo te. Hij haalt een zware legger met vergeelde exemplaren van zijn tijdschrift te voorschijn. Als jonge priester maakte de paus kort na de oorlog een studiereis door Nederland, België en Frankrijk. Hier heb ik het eerste artikel dat hij ooit schreef, over zijn reis door Frankrijk. Dat werd in 1949 door ons geplaatst." „Zijn tweede stuk, over Nederland, verdween echter in de bureaula van de hoofdredacteur. Die dacht natuurlijk: Nederland is maar een klein land en die Wojtyla moet het niet te hoog in de bol krijgen. Pas in 2002 vonden wij het handgeschreven stuk over het 'koppige katholicisme in de Lage Landen' terug. Toen was Karol Wojtyla allang paus en hebben we het alsnog gepubliceerd als een 'onverwachte ontdekking'." In zijn stuk analyseert Wojtyla het 'pragmati sche katholicisme' van de Nederlanders die 'in plaats van na te denken over spiritualiteit, zoals de Fransen doen, een katholieke vakbe weging oprichten'. Kozlowski, lachend:Als ik nu door ongedul dige auteurs wordt gevraagd waarom het zo lang duurt voordat wij hun artikelen publice ren, antwoord ik altijd: 'Rustig maar. Onze paus heeft vijftig jaar moeten wachten'." Wojtyla werd een gewaardeerd medewerker. „De verzamelde bijdragen van de Heilige Va der aan Tygodnik Powszechny beslaan een dik boek", zegt Kozlowski trots. 'Wujek', zo noemde men de latere paus op de redactie: 'Oompje'. Met die koosnaam ondertekende de paus tot het einde van zijn leven brieven aan vrienden. Kozlowski kijkt uit het venster en ziet daar de massa rouwenden, die terugkeren van de ce remonie op de Blonia. De begrafenis is voor bij, in Krakau gaan de cafés en restaurants weer open. Bijna veertig miljoen Polen moe ten vanaf nu verder zonder hun geestelijk lei der. „Kijk hoeveel jongeren deze paus tot het geloof heeft gebracht", mijmert Kozlowski. „Die enorme populariteit onder de jeugd in de hele wereld is op zichzelf een wonder. Al leen daarom al verdient de paus het om heilig te worden verklaard." Belgische kardinaal geeft programma De mensenmassa op het Sint Pietersplein in Rome bij de begrafenis van paus Johannes Paulus. Op de voorgrond de kist met de paus, met aan weerszijden hoge buitenlandse gasten, kerkelijke leiders en de verzamelde kardinalen. Foto Reuters totale aantal avi Azië door de —16 december om «komen of sinds- yrmist, is bijgesteld 5)00. Dat hebben de getroffen gn meegedeeld. r(«tal slachtoffers is gedacht, het aantal }j 1 eigen land met Jeneden heeft bij- j)-915. Indonesië v|trst getroffen. ielgië isie baby's baby's xh, is meestal een ïtllissing genomen -iseinde, nadat was ;hdie baby's ernstig lui Nederland is dit iedat was al langer fplijkt uit onder- deren door de O van Brussel, jam en Amster- .^taten zijn gepu ft wetenschappe rs Lancet. In 143 iderzochte Belgi- in 2000 zei de overlijden een ^teholpen. Vwe lacedonië ^/erenigde Naties ag na jaren van on- ■en een nieuwe tsteld voor de oegoslavische Re- Het bal- de toekomst ^cedonië-Skopje n.Athene en -I sinds 1991 in de e naam van de re genland heeft po- r(e noorderburen .Macedonië aan te n s gedwarsboomd, vreest dat de naam 2idt tot aanspraken Samige Noord door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - Honderden miljoenen tv-kijkers over heel de wereld en volgens de Italiaanse autoriteiten ruim een mil joen pelgrims in Rome hebben gisteren de plechtige begrafenis van Johannes Paulus II gevolgd. „De paus staat aan een venster in de hemel. Hij ziet ons en bidt voor ons", zei de Duitse kardinaal Joseph Ratzinger tijdens de uitvaartmis op het Sint Pieterplein. Zijn preek werd herhaaldelijk onderbroken door applaus en massaal geroep om een snelle heilig verklaring van de vorige week zaterdag gestorven kerkvorst. De door Ratzinger geleide mis werd van af gereserveerde plaatsen bijgewoond door politieke en religieuze leiders uit tweehonderd landen. Onder hen de Amerikaanse president Bush en diens tegenhanger, het Iraanse staatshoofd Khatami, VN's Kofi Annan en vertegen woordigers van vorstenhuizen zoals prins Charles van Engeland. Europese, Aziatische en Latijns-Amerikaanse rege ringsleiders zaten bij elkaar, evenals af gezanten van alle wereldreligies. Even na tien uur 's morgens werd het stoffelijk overschot van de paus in een kist van cipressenhout voor de trappen van de Sint Pieter op het plein gezet. Op hun gereserveerde plaatsen links ervan namen 160 kardinalen plaats met witte mijters boven rode mantels. Op het Sint Pietersplein en de brede Via della Conci- liazione hadden op dat moment meer dan vierhonderdduizend mensen een plek gevonden. Italianen en Polen, veel al jongeren, vormden de overgrote meerderheid in een zee van nationale vlaggen. De misliturgie, in het Latijn, werd adem loos gevolgd. Maar vooral tijdens de preek waarbij Ratzinger (in het Italiaans) herinneringen ophaalde aan Johannes Paulus, roerde het publiek zich. De naam van Johannes Paulus werd ge scandeerd, de kreet 'Santo subito' (di rect heilig verklaren) daverde over het plein. Ratzinger beklemtoonde dat Johannes Paulus altijd zijn roeping door de He melse vader heeft willen volgen. Refere rend aan het lijden van de in zijn laatste jaren doodzieke paus zei Ratzinger: „Hij ging gebukt onder een onmenselijk zwaar gewicht, maar heeft nooit gepro beerd zijn eigen leven te redden. Hij heeft altijd alles willen geven tot aan zijn laatste moment." De mis nam ongeveer tweeënhalf uur in beslag. Daarna werd de kist, met op het deksel slechts een kruis met de letter M van Maria ernaast, door twaalf dragers in de Sint Pieter gebracht, gevolgd door de kardinalen en de genodigden. Tegen half drie 's middags was de paus begra ven in de grond van de crypte waar voor diens zaligverklaring paus Johannes XXIII lag. De kist werd bedekt met aarde, zoals de paus had verzocht in zijn testa ment. Op de marmeren plaat op zijn graf staat slechts de naam van Johannes Paulus en de data van zijn pontificaat. rome/anp - De Belgische kardi naal Godfried Danneels heeft tien eisen voor een nieuwe paus gepresenteerd. Met het lijstje heeft de aartsbis schop van Mechelen-Brussel zo goed als een verkiezingspro gramma voor het komende conclaaf op tafel gelegd, meld den Belgische media gisteren Danneels wil enerzijds dat het beleid van de zaterdag overle den paus Johannes Paulus II wordt voortgezet, bijvoorbeeld wat de contacten met andere religies als de islam betreft. Te gelijk pleit de kardinaal voor een frisse wind in het Vaticaan. De Belg wil dat de leiding van de kerk wordt hervormd, bij voorbeeld door vrouwen een grotere rol te geven. .Vrouwen moeten verantwoor delijkheid krijgen in de kerk", stelt Danneels in De Standaard. „Dat betekent niet dat zij met een priester moeten kunnen worden. Maar zij verdienen wel een plaats in de instellingen van de kerk." Verder wil de Belg meer macht voor de lokale kerken. Ook pleit Danneels voor meer aandacht voor regionale verschillen, de jeugd en ethische vragen. Op de vraag of de Rooms-Kathoüeke Kerk opnieuw een jonge paus nodig heeft, zegt de 71-jarige: „Voor God bestaat er geen leef tijd." Danneels is volgens kenners van het Vaticaan een van de kanshebbers voor het paus schap. De kardinalen sluiten zich vanaf 18 april in de Sixtijn se Kapel op om in conclaaf te beslissen over een opvolger van Johannes Paulus II. Over zijn eigen kansen wil Dan neels niet te veel over kwijt. „Hoe meer men over je kansen spreekt, hoe minder waar schijnlijk dat je het wordt", al dus de kardinaal. Hij voegt er een oude wijsheid uit het Vati caan aan toe. „Wie als paus de Sixtijnse Kapel ingaat, komt er als kardinaal weer uit." Terwijl sommige kardinalen zich dezer dagen in stilzwijgen hullen, spreekt Danneels vrijuit met de pers. Hij wijst erop dat de leiders van de Rooms-Ka- tholieke Kerk tot aan het con claaf hun mond niet hoeven te houden. Ze moeten alleen 'in telligent antwoorden' op vragen van journalisten, aldus Dan neels in Le Soir. 'Karl Marx Allee boulevard voor paus' De christen-democratische oppositie in Berlijn wil dat de ge meente de Karl Marx Allee naar de overleden paus Johannes Paulus II noemt. „Berlijn is de paus veel dank verschuldigd voor de beslissende rol die hij speelde bij de ineenstoring van het Europese communisme en bij de val van de Berlijnse Muur", zei Stephan Tromp, leider van de Christen-Democratische Unie (CDU) in Berlijn. De Karl Marx Allee werd na de Tweede We reldoorlog in het communistische Oost-Berlijn gebouwd. In 1961 verwijderden de communisten de naam van Sovjetdictator Stalin en noemden de allee naar Karl Marx, een van de grond leggers van het communisme. buenos aires/anp - Een federa le rechter in Argentinië heeft bij staatsorganen in het Zuid-Ame rikaanse land informatie opge vraagd over de mogelijke rol van Jorge Zorreguieta, de vader van prinses Maxima, in de ver dwijning van een biologe. Rechter Daniel Rafecas heeft onder meer aangeklopt bij het technologisch instituut, waarbij de biologe Marta Sierra tot haar verdwijning werkzaam was. Dat heeft het Argentijnse pers bureau DyN gemeld op gezag van bronnen bij Argentijnse justitie. Gewapende personen in burger ontvoerden de vrouw op 30 maart 1976, kort na de in stallatie van een junta in Argen tinië. Sindsdien is niets meer van haar vernomen. INTA is onderdeel van het mi nisterie van Landbouw, Vee teelt en Visserij, waar Zorre guieta kort na de verdwijning van Sierra aan de slag ging als onderstaatssecretaris. I madrid/anp - Een liefdesbrief geschreven door een Spaanse soldaat tijdens de Spaanse Bur geroorlog is na 67 jaar eindelijk gearriveerd bij diens vrouw. Dat heeft de Spaanse krant El Pais vrijdag bericht. De 21-jarige Anastasio Maque- da schreef de brief in 1937 toen hij in het leger zat van generaal Franco. De brief bevatte een ge codeerde boodschap, waarin de soldaat schreef dat hij wilde overlopen naar de republikei nen. De brief werd echter on derschept en Maqueda ver dween voor enkele jaren in de gevangenis. De brief zelf verdween in een militair archief, waar hij on langs werd gevonden door een onderzoeker. Deze leverde de brief alsnog af bij de weduwe van de Spaanse soldaat. „Mijn geliefde echtgenote, ik hoop dat deze liefdesbrief je bereikt in goede gezondheid", schreef de man die in 2004 is overleden. Aantal niet-werkenden neemt komende decennia 'dramatisch' toe door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - Amerikanen moeten Israël en de Palestijnse gebieden mijden, tenzij er een strikte noodzaak bestaat voor een bezoek. Dat staat in een nieuw reisadvies van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken. Israëliërs en Palestijnen hou den zich redelijk goed aan een begin maart overeengekomen staakt-het-vuren, maar de Ame rikaanse overheid is bang dat het geweld ieder moment weer kan losbarsten. Zo bestaat het gevaar dat aan de vooravond van Israëls terug trekking uit de Gazastrook groepen militante kolonisten him toevlucht zullen nemen tot het gebruik van wapens. In de Amerikaanse waarschu wing staat dat het aantal ter reuraanslagen in Israël is ver minderd, maar ook dat de Isra ëlische veiligheidsdienst door lopend in beslag wordt geno men door tussen de veertig en zestig geplande acties van mili tante groepen. Er zouden ook concrete aanwijzingen bestaan dat Amerikaanse doelen in Isra el gevaar lopen. Amerikanen die zich in de Gazastrook be vinden krijgen de raad onmid dellijk te vertrekken. Israël heeft duizenden extra po- litie-eenheden naar Jeruzalems oude stadsdeel gestuurd we gens verhoogd gevaar van het uitbreken van geweld op de Tempelberg. 'Revava', een ex treem rechtse joodse groepe ring, wil zondag met duizenden aanhangers demonstreren voor 'vrijheid van godsdienstuitoefe ning' op de berg, waar ooit de joodse tempel stond en die nu de plaats is van de Aksa-mos kee en andere islamitische hei ligdommen. De politie is bang dat de aan kondiging van de betoging de gemoederen van de moslims zal opzwepen en vandaag, of in de komende dagen, voor Pales tijns geweld zal zorgen. Het be zoek van niet-moslims aan de Tempelberg is momenteel be perkt tot een enkele rondleiding per dag. onder politiebegelei ding. Om de moslims niet te provoceren mogaa de deelne mers ter plekke feet zichtbaar bidden of andere godsdienstoe feningen houden. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd- De lidstaten van de Europese Unie zitten op 'een demografische tijdbom'. Door dalende geboortecijfers en toe nemende vergrijzing neemt het aantal niet-werkenden de ko mende decennia dramatisch toe. Nu staan er tegenover twee werkenden, één niet-werkende. In 2050 staan er ten opzichte van twee werkenden anderhal ve niet-werkende. Dat blijkt uit een prognoses van Eurostat, het statistisch bureau van de EU. Een woordvoerster van de Europese Commissie waar schuwde voor de enorme finan ciële gevolgen. De sociale ze kerheid, gezondheidszorg en oudedagsvoorzieningen drei gen te bezwijken omdat steeds minder werkenden voor de kos ten moeten opdraaien. Uit de cijfers van Eurostat blijkt dat de EU-bevolking nog tot 2025 stijgt. Dan heeft de Unie 470 miljoen inwoners: dertien miljoen meer dan nu. De groei is vooral het gevolg van immi gratie. Na 2025 is dat effect weg en gaat de Europese bevolking dalen naar 450 miljoen in 2050. Tegelijkertijd zet de vergrijzing door. Het aantal 65-plussers zal toenemen van 75 miljoen nu (ruim zestien procent van de bevolking) naar 134,5 miljoen (dertig procent van de bevol king). Tussen nu en 2050 daalt de beroepsbevolking in de EU van 307 miljoen (67 procent van de bevolking) naar 255 mil joen (57 procent). Door een af nemend aantal geboorten daalt ook het aantal kinderen in de Unie met ongeveer drie pro cent. Volgens Eurostat verschilt de si tuatie wel per land. In centraal en oost-Europa krimpt de be volking tot 2050 met bijna twaalf procent. In zuid- en west-Europa daarentegen is er een gemiddelde bevolkings groei van 0,4 procent tot 2050. Maar Duitsland zal in 2050 acht miljoen inwoners minder heb ben, Frankrijk juist zes miljoen meer. Nederland kent tot 2050 een bevolkingsgroei van 7,1 pro cent. Halverwege deze eeuw wonen er 17.406.000 mensen in Nederland. In 2050 zal 23,5 procent van de Nederlandse bevolking 65 jaar of ouder zijn (nu 13,9 procent). Tegenover twee werkenden staan er in Ne derland dan 1,3 niet-aktieven. In Spanje zal die verhouding nog slechter zijn: twee werken den zorgen indirect voor 1,8 niet-werkenden. cairo/gpd-anp - Een tot nu toe onbekende mos limgroep heeft gisteren de aanslag opgeëist die de dag ervoor in de Egyptische hoofdstad Caïro werd gepleegd. Bij de aanslag op de toeristen- markt kwamen drie mensen om het leven, onder wie de dader. De groep, die zichzelf de 'Islamitische Brigades in het Land van de Nijl' noemt, schrijft in een verklaring op internet dat de aanslag een protest is tegen de 'tirannie' van de Egyptische president Mubarak en het Amerikaanse optreden in de re gio. De groep zegt binnenkort met videobeelden van de aanslag te komen. De authenticiteit van de verklaring kon niet worden geverifieerd. Het aantal doden door de aanslag steeg vrijdag naar drie. Een Amerikaanse toerist die donder dag gewond was geraakt, bezweek in het zieken huis, meldden de Egyptische autoriteiten. De Amerikaanse ambassade in Caïro heeft land genoten aangeraden weg te blijven bij de bazaar of andere toeristische trekpleisters. In Egypte, een belangrijke bondgenoot van de VS, zijn de laatste tijd herhaaldelijk aanslagen uitgevoerd op toeristische doelen. Volgens ana- lysten hebben de terroristen het vooral gemunt op buitenlanders vanwege de aanwezigheid van westerse troepen in Irak.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7