Makke schapen aan de pomtj GESPREK VAN DE DAG Overvloed Onbehagen Nederlanders met wilde ideeën welkom in Zwederl Automobilist accepteert dure benzine gelaten Alle Produkten ZATERDAG 9 april- - Filosoof Rutger Claassen. Foto: GPD/Ingo Gotz Met de stijging van onze welvaart lijkt onze tevredenheid alleen maar af te nemen, meent filosoof Rutger Claas sen. Hij is volgende week in Tilburg een van de sprekers op de Dag van de Filosofie, die is gewijd aan het thema Overvloed en Onbehagen. „Een onderzoek naar het verband tussen welvaart en geluk onder inwo ners van arme en rijke landen had een verrassende uitkomst. Naarmate hun inkomen hoger is, voelen men sen zich gelukkiger, maar ergens houdt dat op. Bij een jaarsalaris van ongeveer 17.000 euro is het geluk maximaal. Als mensen nog meer gaan verdienen, blijkt hun geluksge voel niet verder toe te nemen." De Utrechtse filosoof Rutger Claas sen vertelt met instemming over het onderzoek. „Hoe meer hoe beter, lijkt de slogan van onze tijd te zijn. We beseffen niet dat steeds meer ook te veel kan worden. Hoe meer onze welvaart stijgt, des te groter lijkt ons onbehagen te worden." Claassen spreekt op 16 april in Til burg op de Dag van de Filosofie, die dit jaar in het teken staat van het the ma Overvloed en Onbehagen. Het onderwerp sluit mooi aan bij zijn boek Het eeuwig tekort dat vorig jaar verscheen. Daarin probeert Claassen helderheid te verschaffen over de „paradox van schaarste en over vloed" en gaat hij op zoek naar de oorzaken van het moderne maat schappelijk onbehagen. „In een samenleving van welvaart zou de tevredenheid over de kwaliteit van goederen en voorzieningen juist moeten stijgen. Dat die tevredenheid niet stijgt maar daalt, is een regel rechte paradox. We zijn objectief welvarend," zegt Claassen, „maar we ervaren een tekort en proberen dat tekort op te heffen door nog meer welvaart te vergaren. „Het is een voortdurende vlucht naar voren. Al onze rijkdom lijkt ons er al leen maar toe te verleiden om nog meer rijkdom te willen verwerven en ondertussen neemt onze ontevre denheid toe." Hij heeft gezocht naar een verklaring van onze onstilbare honger naar steeds meer. „Ik denk dat ons verlangen wordt gedreven door onze behoefte aan erkenning. In onze samenleving wordt iemands aanzien bepaald door zijn economi sche welvaart. Hoe meer je hebt, hoe meer je bent. Dat idee maakt het ook zo moeilijk om los te komen van ons streven naar meer welvaart." Claassen geeft in zijn boek een analy se van het begrip schaarste, die haaks staat op wat economen daar van zeggen. „Voor economen heeft schaarste de status van een natuur wet. Hun stelling luidt dat we altijd meer willen, op welk welvaartsniveau we ons ook bevinden. Ze vinden on ze behoeftes zo vanzelfsprekend dat die niet ter discussie hoeven te wor den gesteld. Ik vind dat we ons best mogen afvragen of het wel zo ver standig is om al onze behoeftes te willen bevredigen." Volgens Claassen is schaarste geen objectief gegeven maar een ervaring of een gevoel. „Iemand die arm is kan tevreden zijn met het weinige dat hij heeft, terwijl een rijk iemand het gevoel kan hebben dat hij voort durend iets tekort komt. Bovendien is het denken in termen van schaars te typisch iets van onze moderne maatschappij." „In traditionele samenlevingen be stond geen noodzaak tot voortduren de economische groei en was ie mands status niet afhankelijk van zijn welvaart maar van zijn positie in een gemeenschap. In de middeleeu wen was hebzucht een van de hoofd zonden, bij ons is hebzucht bijna verheven tot iets eerbiedwaardigs." „Economen zullen tegenwerpen: het is de natuurlijke drang van de mens om steeds meer te willen hebben. Op mijn beurt zeg ik dan: het zit blijk baar ook in de menselijke natuur dat we het verstandig vinden om ons verlangen naar steeds meer te onder drukken. Voor een econoom is het ondenkbaar dat we ons productie- en consumptiepatroon terugschroe ven. Ik denk dat onze samenleving best zonder economische groei kan. Ook als de welvaart niet steeds ver der toeneemt, kun je een rijk leven hebben." Twan van Lierop MENSELIJK Heerlijke maand april. Wat lente? Niks lente. Sport natuurlijk. Dé sportmaand van het jaar: april. We hebben al een prachtige Ronde van Vlaanderen ach ter de rug. Gezien afgelopen zondag? De splijtende demarrage van Tom Boonen? Wat een pracht wiel rennen was dat. En er zit nog meer in het vat. Mor gen Parijs-Roubaix, de Hel van het Noorden, jawel. De Ardenner klassiekers komen er ook aan: Waalse Pijl, Luik-Bastenaken Luik. En onze eigen Amstel Gold Race natuurlijk. Man, man wat een heerlijk heid. Dan de voetbalcompetitie, zij nadert haar ont knoping. "Splijtende demarrage", "Hel van het Noorden", "nadert ontknoping", ik ben nauwelijks 100 woorden onderweg en ik struikel al over de cli chés. Er is een middelmatig sportjournalist aan mij verloren gegaan, dat merkt u wel. Voetbalcompetitie dus. Morgen Ajax-AZ. Heb ik kaartjes voor. Wordt nog een toer om op tijd terug te zijn voor de finale van de Hel. Band in de video, zal niets anders op zit ten. Heb ik voor u ook nog de Championsleague in de aanbieding. Liverpool, Chelsea, Milan, noem maar op. Geweldig toch. PSV ook nog volop in de strijd. Bemazzelde 1-1 afgelopen dinsdag. Overeen paar dagen weten we meer. Dan het golfen. Natuur lijk de Masters in Augusta (Georgia). Is momen teel aan de gang. Iedere avond live te bezichtigen via de BBC. Televisiegeniek, golf. Eén camera op de speler en één camera op dat gaatje waar die bal in moet: spanning verzekerd. Goed, je moet er van houden maar dat doe ik nu eenmaal. Morgenavond de laat ste dag. Ik heb wat weddenschappen lopen. Als Tiger Woods wint, zal ik diep in de buidel moeten tasten. Duim voor me. Ajax, Hel, Masters, ik krijg het druk morgen. Wat zit er nog meer in het vat? Natuurlijk het wereldkampioenschap snooker. Duurt twee we ken. Ook op de BBC te zien. Ook een balletje in een gaatje maar dan overdekt. Goede raad: kijk niet ie dere avond want die handel verveelt snel. Mijn ad vies: kijk naar de halve en hele finale en laat het daarbij. Ben je gerust nog een dag of vier vijf zoet mee. Ergens eind april. Laatste dag: 2 mei.Zwijg ik over het honkbal. De competitie gaat dit weekend van start. Zijn we nog maanden mee in de weer dus ik laat korte stop en verre veld nog maar even voor wat het is. Als ik alles live zou willen mee maken dan moet ik morgen naar Amsterdam voor het voetbal, naar Roubaix voor het wielren nen, naar de Verenigde Staten voor het golf en naar Haarlem voor het honkbal. Fantas- tisch toch.Zelf? Wat bedoelt u met zelf? Of ik zelf iets aan sport doe? Luister: Ik pro beer al jaren mijn golfvaardigheidsbe- wijs te halen. Moet deze maand lukken. Mijn maand, april. Zodoende. En ver der vertrek ik over twee weken naar Es- toril om daar het Open Portugese Bridge Kampioenschap te betwisten. Dus ga mij niet vertellen dat ik geen actief sportbeoefe naar ben. En laat me verder met rust want Eurosport vertoont op dit moment bobslee wedstrijden. Mag ik niet missen. Tot ziens lieve vrienden. r Oscar Wilde Moraal: de houding die we aannemen tegenover mensen aan wie we een persoonlijke hekel hebben Frietfabrikant McCain uit Hoofddorp levert de FRIETEN voor de viering van 175 JAAR BELGIË in septem ber op de Vismarkt in Brussel. Dat meldde de Gazet van Antwerpen gis teren. Ook de mosselen voor het feest zijn afkomstig uit Nederland. De feestorganisatie deelt 150.000 gratis porties patat met mosselen uit aan het publiek. De voorkeur van de feestorganisatie lag aanvankelijk bij Belgische frietsponsoren. Toen die het niet eens konden worden over wie de aardappelen mocht leveren, de Franstaligen of de Vlamingen, ging het bedrijf uit Nederland met het sponsorcontract aan de haal. Bokser ARNOLD VANDERLYDE gaat op verzoek van de gemeente Heerlense jongeren die zich verve len een CURSUS BOKSEN geven. De drievoudig Olympisch medaille winnaar verzorgt voor de verveelde jeugd een speciaal trainingspro gramma. Dat programma, Fighting Fit, is meer dan alleen boksen. Bij Fighting Fit zijn plezier, persoonlij ke groei en fysieke weerbaarheid uitgangspunt. En dus uitermate ge schikt om jongeren die kampen met onzekerheid, verveling en gebrek aan doelen en motivatie, op een po sitieve manier te beïnvloeden in hun ontwikkeling, denkt de ge meente. .Vanderlyde komt tien we ken lang op maandag langs. Aan de cursus kunnen zestig jongeren mee doen. Foto: GPD Om de teruggang in het inwoner tal tegen te gaan zet het Zweedse Hallefors in op design, techniek, eten en beleven. Creatieve Neder landse immigranten zijn daarom meer dan welkom. „Meestal krijg je als ontwerper of kunstenaar erg vaak 'nee' te ho ren. Dat is het leuke van deze plaats, hier zijn we echt welkom!" Eind januari betrokken Saskia van der Zanden, Alex Wood en zoon Joep (1) uit Amsterdam het 'höga norden'. Dit Hoge Noorden is een honderd jaar oud houten school gebouw in Hallefors, Midden- Zweden. De bedoeling is dat de school zo snel mogelijk huisves ting biedt aan zowel de familie als kunst- en designstudio's. Zweden kent 200 gemeentes die het aantal inwoners fors zien te ruglopen. Bewoners trekken naar de grote steden Stockholm, Göte- borg en Malmö en laten de klei nere plaatsen desolaat achter. Op allerlei manieren proberen deze dorpen nu een totale leegloop te voorkomen. Hallefors pakt dit sinds kort creatief aan: door Ne derlanders met een emigratie- wens hartelijk welkom te heten. „Nederlanders starten graag een eigen bedrijf. Ze durven risico's te nemen", verklaart Sune Valegren van de Zweedse gemeente. Hij is verrast door het overweldigende enthousiasme van potentiële nieuwkomers. „Op een voorlich tingsavond in Deventer, een paar maanden geleden, kwamen op een vrijdagavond 200 belangstel lenden af. Dat was echt een schok!" Inmiddels zijn twee Nederlandse Amsterdammers Alex, Saskia en zoon Joep wonen sinds eind januari in het 'höga norden' in Zweden. Foto: GPD families naar de 8000 zielen tel lende gemeente verhuisd en zijn nog eens drie gebouwen verkocht aan Nederlanders. Bovendien zijn een technisch tekenaar en huis arts uit Nederland nog op zoek naar een woning en een paar an dere families komen regelmatig langs om zich te oriënteren. Zo is ook een televisieproducent op zoek naar natuur, én een nieu we uitdaging. Omdat hij niét wil dat zijn opdrachtgevers thuis den ken dat hij er zo maar vandoor gaat, wil hij niet met zijn naam in de krant. „Dit is alleen een eerste verkennend bezoekje. Maar ik ben enthousiast. In Nederland is het langzamerhand onmogelijk geworden wilde ideeën te realise ren, hier word je juist met open armen ontvangen!" Hallefors ligt ongeveer vier uur rij den van zowel Stockholm als Os lo, en zet in op de geneugten van de grote stad: design, techniek, lekker eten en beleven zijn de steekwoorden voor de toekomst. De enige academische opleiding voor het restaurantwezen in Zwe den ligt in deze gemeente en meerdere woonwijken zijn opge trokken rond grote kunstcollec ties. Het lokale designcentrum is onder andere bezig met het op zetten van een materiaalbiblio theek voor bijzondere industriële ontwerpen. Amsterdammers Saskia en Alex passen dan ook precies in het plaatje van het ideaal van het ge meentebestuur, dat nieuwkomers een bijdrage gaan leveren aan het artistieke milieu. Van huis uit zijn ze allebei ontwerper. Hun droom- bedrijf heet Hoga Nc 1 (www.hoganord.coit plaats bieden aan (bt kunstenaars die 'ever leeg willen maken' a van alle blokkades M' maal tegenaan lopeijjj „Denk aan jonge een kunstacademie willen hun creativite' zodat ze eigen initial! nen ontplooien en il geblokkeerd zoals oj kunstacademies geh eren een omgeving <F spireert." De keuze om hun pij/ den op te zetten, wa^ kunstenaars niet vai£] Het stel was op de op zoek naar ruimte,^ strekte bossen en me het vier lokalen, een|| en kelder- tellende in Hallefors een schc,j Saskia vond het via <L .zweeds.net van de N Gert Rietman. Hij ru£ en dag recruteringspE voor Noorse gemeen! dezelfde teruggang ii aantallen kampen al{( Goede referenties mi Zweden enthousiast' uit Nederland. De gei nu bij het verkrijgen^ vergunningen, belasL en het opbouwen va^ werk. Valegren: „Mat] zo dat hier geld te ha^ helpen, maar mensei^ zelf het echte werk ik overigens alle vertoj. Nederlanders hebbei^ naam in Zweden." Windy Kester De brandstofprijzen blijven maar stijgen. Een liter euro loodvrij kost inmiddels 1,359 euro, twaalf cent meer dan een jaar geleden. Maar de Nederlandse automobilist blijft gewoon rijden en ondergaat de pijn in de portemonnee lijdzaam. Waar blijft het protest? Hop, 75,66 liter diesel in de tank en 77,85 euro uit de portemon nee. „Ik word hier in zekere zin wel gek van, maar het hele leven is volgens mij in de afgelopén paar jaar veertig procent duurder geworden", zegt Rob Reduron, staande bij zijn groene VWrbus. „Er zijn zoveel dingen in het leven waaraan ik me kan ergeren dat ik het niet meer extra doe als de benzine weer eens duurder wordt." Zijn reactie is kenmerkend voor de stemming onder automobilis ten in Nederland. Hoewel ze met miljoenen zijn en dus een partij om rekening mee te houden, zijn ze niet te mobiliseren voor acties tegen de benzineprijzen. De prij zen gaan omhoog. Mensen storen zich eraan en vervolgens gebeurt er niets. De oliemaatschappijen merken niet dat automobilisten na een prijsverhoging wegblijven, zegt Chiel Seinen van Shell. „Mensen hebben een bepaald pa troon voor het autogebruik en daar wijken ze niet van af door een prijsverhoging van de brand stof." Ook uit cijfers van het CBS blijkt dat mensen niet minder gaan rij den als de brandstofprijzen in korte tijd hoger worden. Econo me Linda Teunter, gespeciali seerd in consumentengedrag, denkt dat mensen blijven tanken door een gebrek aan alternatie ven. „Op een paar uitzonderingen na hanteren de meeste benzine pompen zo goed als gelijke prij zen. Mensen willen toch de vrij heid hebben om zelf te bepalen hoeveel ze met de auto rijden. Minder gaan rijden om zodoende geld te besparen zien ze denk ik als een beknotting van hun bewe gingsvrijheid." Dat automobilisten toch bij de duurste pompen blijven tanken en niet massaal kiezen voor prijs vechters komt volgens Teunter weer door de spaarprogramma's van de oliemaatschappijen. „Ik denk dat mensen prijsmoe zijn. Ze hebben zich erbij neergelegd. Mensen die Air Miles sparen blij ven toch naar de Shell gaan en de Rocks spaarders blijven bij Texa co tanken. En lease-autorijders zijn niet echt in de prijs geïnteres seerd omdat hun baas betaalt. Ook de ANWB, belangenorgani satie voor praktisch iedereen die gebruik maakt van mobiliteit, klimt niet op de barricaden. „We kunnen als ANWB niet zoveel met een hoge brandstofprijs", zegt woordvoerder Ad Vonk. „Het is voor ons ontzettend moeilijk om de benzineprijs te veranderen, omdat we te maken hebben met marktprijzen."Het overgrote deel van de prijs bestaat uit accijns. De politieke partij van automobi listen, Nederland Mobiel, wil juist daarop actie ondernemen: de partij wil minister Zalm (Financi en) een plan overhandigen voor 'wiebelaccijns'. „We stellen een maximumprijs voor brandstof in. Stijgt de prijs boven dat maxi mum, dan levert de overheid ac cijns in. Daalt de prijs, dan strijkt de overheid meer accijns op", laat partijvoorman Hans Grashoff weten. Hij verwacht van de burgers niet anders dan een jansaliegeest. „We ervaren dat Nederlandse au tomobilisten niet uit de stoel zijn te branden. Er is gewenning op getreden. Automobilisten zijn de afgelopen jaren zo vaak belaagd met prijsverhogingen en heffin gen dat ze muiw zijn. Het gaat kennelijk nog te goed in Neder land. We kunnen de brandstof prijzen wel opbrengen." Angelique Mulders en René Bouwmeester De echtgenoot van prinses Caroline van Monaco, de Duitse prins ERNST AUGUST von Hannover, ligt ERN STIG ZIEK in het ziekenhuis van Monaco. De 51-jarige prins Von Hannover werd maandag opgeno men in het ziekenhuis maar over zijn toestand werd niets meege deeld. Zijn toestand is „ernstig maar niet onomkeerbaar" aldus een informant in Prinses Gracehospitaal in Monte Carlo. Prinses Caroline huwde de rijke Duitse edelman in januari 1999. Ze hebben een doch ter. Caroline's vader, prins Rainier III, overleed woensdag. Hij wordt 15 april begraven. Foto: Reuters De Nederlandse automobilist ondergaat de pijn in de portemonnee door de stijgende benzineprijzen. Foto: GPD -zxzxgmmm

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2