Uur van de waarheid voor Theater Castellui KUNST CULTUUR Smeerolie voor roestige relatf Kwaadaardig familieleed bij N Matthaus-Passion in het Nederland Disco en Dance op Vlietland zaterdag 9 april 20|f theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: Theater Draad. Spel: Ernst jan van Heijningen, Wim Hilgeman, Jacky van Leth, Tjitske Muller en Kees Jan Soethoudt. Muziek: Trio Draad. Gezien in Microtheater Imperium, 8/4. 'Terugspeeltheater' noemen ze het zelf: de presentator nodigt uit, iemand uit het publiek ver telt een verhaal, de vier spelers bedenken een vorm en spelen het (of een deel ervan) in hun versie opnieuw, door de drie muzikanten voorzien van sfeer vol geluid. Het is een uiterst gevoelig pro ces dat erg mis kan gaan, en je houdt vooraf je hart vast. Ge lukkig weten de spelers wat ze doen en hebben ze genoeg er varing (bijvoorbeeld als drama docent en -therapeut) om ook van het kleinste verhaaltje nog iets te bakken. De uitstekende musici Ifor Baynes (percussie), Pieter Jan Cramer (accordeon) en George Pancraz (trompet) voelen goed aan wat een scène nodig heeft en reageren snel en soepel, op elkaar en op de ac teurs. Een van de spelers is Leidenaar Ernst-Jan van Heijningen, bij de iets oudere lezers mogelijk be kend uit het amateurtheatercir cuit. Hij had nogal wat ex-colle- ga's in de zaal, wat gunstig was voor de bereidheid om iets te vertellen. Want daar kan het ook misgaan: als de zaal geen input geeft, wordt de avond niet leuker. Het begon met kor te voorvallen (een ritj bus, een wortelkanaa ling, het kopen van et bh)Vakanties leverdt stof op (achterstevorf5 in Oostenrijk, een eetr tersportvakantie met grijpelijke Duitse skiltj21 Maar ook de schoolca stervensbegeleiding m aangereden meeuw duet van Kees Jan Sod George Pancraz), en 1 van een moeder met lijke puberzoon werd ven gebracht. Heel ui pende verhalen, heel aangepakt, maar hetat' kan me goed voorstel aanpak van Theater I bedrijven en andere i f>' gen, waar de groep ot 'c matig speelt, kan wei smeerolie bij roestige jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'De verschrikkelijke stiefmoedershow'. Door: Theatergroep Max. Tekst en regie: Moniek Merkx. Spel: Suzan Boogaerdt, Frank van Eek, Dorien Folkers e.a. Gezien: 25/3 Stadstheater, Zoetermeer. Te zien: 16/4 Leidse Schouwburg, Leiden. 'De verschrikkelijke stiefmoe- dershow' gaat over rommelige families. Waar het binnenshuis een zooitje is. Waar ouders ru zie maken, doodgaan en egoïs tisch zijn. Na de succesvolle voorstelling 'De vijfde kamer' uit 2003 en 'Love' in 2004 is dit voor theatergroep Max de eer ste grote zaalvoorstelling. En daarin verslikt de groep zich, want dit intieme thema ver draagt geen groot publiekelijk vermaak. Moniek Merkx vroeg voor dit stuk inwoners van Delft, de thuisbasis van Max, een verhaal te schrijven over 'die ene dwarsligger in hun kinderle ven'. 'De verschrikkelijke stief moedershow' begint vol belof ten als een spannend misdaad verhaal. Een jongen 'die aller gisch is voor de geur van ou ders' stelt de deelnemers aan deze 'stiefmoedershow' voor. Maar al snel belanden we in iets dat lijkt op schaamteloze emotie-tv. Als voyeurs gluren 1/ je we in de huiskamers 1 e( stel aanmodderende 'De verschrikkelijke sl dershow' kent weinig me. Zelfs de humor is aardig en bitter. Wel termezzo's die soms lucht geven. Maar dez c brekingen zijn op der zo storend als reclame op tv. De personages blijver i op verre afstand. Al s[ karikaturale rollen val belende zusjes Bianci t Schoot en Suzan Booj in positieve zin uit. M t de al te pretentieuze deze stiefmoedershoi !t voorstelling na afloop makkelijk van je af. Bruce Springsteen. Foto: AP/Ron Edmonds Bruce Springsteen solo in Ahoy' Rotterdam - Twee jaar na zijn concerten in De Kuip keert Bru ce Springsteen terug in Neder land. Zonder zijn vertrouwde E Street Band verzorgt 'The Boss' zondag 19 juni een soloconcert in Ahoy'. Als rode draad van het optreden fungeert werk van zijn nieuwe album 'Devils Dust' dat later deze maand verschijnt. Daarnaast speelt hij nummers van zijn albums 'The Ghost of Tom Joad', 'Nebraska' en 'The Rising'. Voor het concert in Ahoy' zijn alleen zitplaatsen be schikbaar. De voorverkoop be gint zaterdag 16 april. Schuurman toneel op met Frijda den haag - Katja Schuurman en Nelly Frijda gaan samen het toneel op in het door Paul Hae- nen, speciaal voor hen, ge schreven toneelstuk 'Mijn Huis Uit!'. Frijda en Schuurman spe len moeder en dochter. Moeder wil dat haar 34-jarige dochter zelfstandig gaat wonen maar haar dochter weigert dit. Het wordt, voor Nederland, de eer ste toneelvoorstelling met een open eind speelperiode, waar bij het van de publieke belang stelling afhangt hoe lang het stuk blijft doorgaan. Gat in begroting bij Van Abbe eindhoven - Het Van Abbemu- seum in Eindhoven moet maat regelen treffen om het tekort op de begroting weg te werken. Zo hoopt het Van Abbe de niet sluitende begroting van 2005 alsnog kloppend te krijgen. Cul tuur-wethouder Van Eerd heeft het museum gevraagd om voor eind april met een voorstel te komen om de begroting alsnog sluitend te krijgen. Het zou gaan om een bedrag van ruim drie ton. Naast een kostenre ductie wil het museum zich nog actiever inzetten om andere geldbronnen aan te boren. Première Van Sant in Cannes den haag - Cineast Gus van Sant die twee jaar geleden in Cannes met zijn film 'Elephant' zowel de Regie-prijs won als de Gouden Palm, zal tijdens het festival van volgende maand zijn nieuwe film in wereldpre mière brengen. 'I^ast Days' is geïnspireerd door de dood van Kurt Cobain en gaat over de rock-musicus die toegroeit naar het moment dat hij zelfmoord zal plegen. De hoofdrol wordt gespeeld door Michael Pitt. leiden - 'Het eerste outdoor-eve- nement dat disco en dancemu- ziek met elkaar combineert'. Zo afficheert de Stichting Legenda ry Events uit Leiden het festival dat op 12 juli wordt gehouden in het recreatiegebied Vlietland in Leidschendam. De organisa toren mikken op een bezoe kersaantal tussen de 10.000 en 20.000. Op het programma staat een selectie artiesten uit zowel de disco- als dancewereld. Het lijstje telt de namen van deejays Steff, Roog, Michel de Hey, DJ Jean en Laidback Luke. In de categorie disco worden de na men genoemd van The Pasadena's, Rose Royce, Wip neus Pirn, Sunday Special en The Trammps. De optredens vinden afwisse lend plaats in een grote disco tent en op een dancepodium. Aan weerszijden van beide po dia staan grote beeldschermen opgesteld. Het festival wordt af gesloten met een strijd tussen The Trammps enerzijds en Laid Back Luke anderzijds. Legendary Events is een Leidse stichting die zich naai- eigen zeggen inzet om de Nederland se festivalcultuur levend en ver nieuwend te houden. Het evenement op 12 juli be gint om 12.00 uur en eindigt om 01.00 uur. den haag/gpd - Het Residentie Bachkoor voert volgend jaar de Matthaus-Passion in het Nederlands uit. De vertaling is van Jan Rot, die eerder onder meer Schuberts 'Winterreise' onder handen nam. Dit wordt waarschijnlijk de eerste vertaalde uitvoering van Bachs passiemuziek in Nederland. De 'Mattheus-passie' wordt in april 2006 in de Haagse Dr. Anton Philipszaal ten gehore gebracht door het Residentie Bachkoor en het Residentie Orkest onder leiding van Jos Vermunt, vaste dirigent van het koor. Beide ensembles laten het werk in dezelfde week en op hetzelfde podium ook in het Duits horen. Al in december maakt Universal Classics een opname van de Nederlandse versie, die twee maanden later op cd wordt uit gebracht. Daaraan werken in principe dezelfde musici mee. Onder de zangers die werden benaderd zijn er, die om principiële redenen weigeren a in uitvoering in het Nederlands mee ken. Sommige anderen zijn nade tekst van Jan Rot hadden bekeken afgehaakt. Ook onder de leden 1 ;*n koor zijn er een paar, die niets voor een 'Matthaus-Passion' in )|ee derlands. Jos Vermunt wil niet op de zaken lopen. „Laat de eerste emoties ma voorbijtrekken." Nieuw theater in Alphens stadshart verleidt van binnen en buiten door Theo de With alphen aan den rijn - Hij is al anderhalfjaar directeur van een theater, maar heeft nog geen voorstelling op de planken ge bracht. Marc van Kaam, direc teur van het nieuwe Alphense theater Castellum, is vooral op zichter geweest. Heeft er op toe gezien dat Castellum sfeervol werd ingericht, heeft voorstellin gen geboekt en personeel aan getrokken. Nu nadert het uur van de waarheid. Zaterdag 16 april kan het publiek terecht voor de eerste voorstelling. De Alphense operettevereniging Bo- nifacius heeft de primeur. „Het wordt hoog tijd. Ik snak er onderhand naar dat het doek opgaat", zegt Marc van Kaam. Het door de Oegstgeestse archi tect Dirk Jan Postel ontworpen theater neemt al maanden een prominente plek in in het Al phense stadshart. Zeker nu de bouwschuttingen langzamer hand verdwijnen wordt duide lijk dat het golvende gebouw van glas en aluminium een blikvanger van jewelste wordt. Hoe verleidelijk de buitenkant ook is, het echte verleiden moet binnen gebeuren. Met muziek, toneel, cabaret, dans en film. „Dat gaat ook gebeuren", zegt de directeur. „Volgend seizoen brengen wij 160 verleidelijke voorstellingen." Van Kaam doelt op het aanbod in de twee theaterzalen: een grote (749 stoelen) en een klei ne (289) zaal. Daarnaast bevat Castellum drie ondergrondse filmzalen (108, 144 en 154 zit plaatsen), maar die worden ge programmeerd door Jogchem's Theaters, ook eigenaar van de Alphense Euro Cinema dat zich in toenemende mate concen treert op films die voor de jeug dige doelgroep interessant zijn, actiefilms enzo. Castellum richt zich op kinderen en 30-plus- sers. Ik kan me voorstellen dat we de nieuwe 'Harry Potter' hier gaan draaien." De eerste films gaan vanaf don derdag 14 april in Castellum draaien. „Zaterdag 23 april heb ben we meteen een landelijke primeur", meldt Van Kaam trots. „Als eerste en enige draai- Castellum trakf Op de openingsda Cinema in Castell den 400 inwoners phen aan den Riji streken uitgenodig feestelijke premièi wonen. Filmliefheb ia( nen woensdag 13 sen 12.00 en 16.00 derdag 14 april tus te en 16.00 uur en tus n en 19.00 uur naar van Castellum aan plein in Alphen aan komen om hun gr; jes (maximaal 2 per0 te bemachtigen, sprekend geldt: op Vanaf donderdag draalen 'After Thej\j( een actiefilm Brosnan en Salni 'White Noise', een euze thriller met Mi aton, en 'The In een thriller van Syijo' lack met Nicole K%c Sean Penn. a. Theaterdirecteur Marc van Kaam in de vide van Castellum, die uitzicht biedt over het toekomstige Rijnplein. Foto: Hielco Kuipers en we die dag 'Poeh's Lollifan- ten Film', de nieuwste film over Winnie de Poeh. Dat is een week voor de Nederlandse pre mière. Het bewijst dat Jog chem's Theaters voor ons net zo hard knokt als voor Euro Ci nema. En natuurlijk hoop ik op een kruisbestuiving, dat bio scoopbezoekers ook eens naar een theatervoorstelling ko men." Het optreden van Bonifacius met het programma 'Eine Nacht' is een verhuur van de theaterzaal aan de operettever eniging. De eerste 'eigen' voor stellingen van Castellum volgen in mei en juni: zanger Boude- wijn de Groot, de rockopera 'Nostradamus' van Kayak, mu sical 'De Jantjes' en de voor kinderen bedoelde 'Piet Piraat Show'. „Het is een kwestie van proefdraaien. Natuurlijk krijgt het publiek waar voor zijn geld, maar voor ons is het een mooie mogelijkheid om te kijken of al les functioneert zoals het be doeld is. Het echte seizoen be gint in september." Castellum opent op 2, 3 en 4 september met de eerste Al phense musical, waarvoor on langs audities zijn gehouden. Uit de meer dan tweehonderd kandidaten zijn er tachtig geselecteerd, die volgende week begin nen met de re petities. „Ik ben blij dat er zoveel belang stelling was. We willen echt een theater voor alle Alphenaren zijn. Castellum wordt een wel- kom-thuis-theater. Daarmee bedoel ik dat bezoekers het ge voel moeten hebben dat ze thuis zijn. Een goed product en een persoonlijke benadering zijn daarbij vereisten." Aan de oever van de Oude Rijn is het golvende gebouw van glas en aluminium een blikvanger van jewelste. Foto: Hielco Kuipers Later in die maand volgt nog een gala-opening waaj*voor Van Kaam de voorstelling 'Ama- deus' heeft geboekt, een toneel stuk met cabaretier Marc-Marie Huijbregts in de rol van Mozart. Zijn tegenspeler wordt Jeroen Krabbé (Salieri), die hiermee zijn 40-jarig jubileum als acteur viert en voor het eerst sinds twintig jaar weer op het thea terpodium staat. „Een klassiek thema met populaire namen", constateert de directeur. „Mooier kun je een theater niet openen. 'Amadeus' staat hier vier avonden, zodat niet alleen de genodigden tijdens de ope ning ervan kunnen maar ook alle Alphen Volgens hem Castellum zich vat nieuwe schouwburg die in Zoetermeer, :.r Hoofddorp - door de1] tie van theaterzalen scoop en horeca, bouw zitten ook een een café en een cofl- los van het theater als er geen voorstell zijn ze geopend. Het om de horeca in he weekeinde te openei is het Rijnplein dai straat." Elke zaal in Castelluii andere kleur. In de terzaal zijn de stoelei de kleine rood. De b len zijn paars, rood „We willen de zalen meren. Dat is zo kil soonlijk. Veel Alphei men de unieke sfei oude Parktheater, niet terug en dat ga 6' niet proberen. We ho eigen sfeer tegenovet Als je straks in de een pilsje in de hai|® over de Oude Rijn ook uniek?" (c DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen ge zien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit ge schreven? Welke muziek weet telkens weer te ont roeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Toon Roos, de vorige week met een Amerikaanse prijs on derscheiden saxofonist en componist uit Woubrugge, in de zevende hemel? Beste cd? „Ik twijfel tussen twee cd's: 'My funny Valentine' van Miles Da vis en 'Night Passage' van Weather Report. Met het mes op de keel kies ik voor Miles, want hij heeft toch de meeste invloed op mij gehad. Dit is de ultieme jazzplaat, met lyrische, romantische, swingende mu ziek. Van A tot Z geïmprovi seerd. Het is muziek van heel hoog niveau. Sophisticated, maar toch toegankelijk. Miles Davis speelt heel intuïtief. Daarin is hij voor mij een be langrijke inspiratiebron. Eigen lijk draai ik 'My funny Valenti ne' nog maar weinig. Vroeger wel heel vaak, ik kan elke noot dromen. Nu zet ik de plaat al leen nog op bijzondere mo menten op." Beste boek? „Hoewel ik geen boeddhist ben, is de Dalai Lama - de gees telijk leider van Tibet - iemand die me enorm inspireert. Hij predikt vriendelijkheid en me dedogen. In het boek 'De kunst van het geluk' beschrijft hij zijn kijk op de worstelingen van het leven. Hij gaat daarover in ge sprek met een Amerikaanse psychiater die zo zijn eigen ideeën heeft. Ik had al meer over de Dalai Lama gelezen, omdat ik moeite heb met de verharding en vervlakking van de maatschappij. Boeddhisten gaan ervan uit dat met medita tie veel op te lossen is. Zelf doe ik daar niet aan. Wel probeer ik de rust in mezelf op te zoeken. Als ik als saxofonist improvi seer, heb ik er baat bij om van uit die totale leegte te werken." Beste film? „Natuurlijk kies ik voor een muziekfilm: 'Round Midnight' van Bertrand Tavernier. Deze film heb ik zes keer gezien. Ik heb 'm pas nog gehuurd. Voor een jazzmuzikant is dit de ultie me film. Het verhaal gaat over een Amerikaanse saxofonist die in Parijs terechtkomt, maar het is op een Europese manier ge filmd. Hoe mooi vormgegeven ook, de essentie is toch de mu ziek van Herbie Hancock. Hij is een van mijn absolute helden. Het mooie is dat je in de film de muzikanten ook zelf ziet spe len. Het wordt niet door acteurs nagedaan. 'Round Midnight' is een ode aan de jazzmuziek." Beste kunstwerk? „Het eerste dat me te binnen schiet, is de onvoltooide kathe draal van Gaudi in Barcelona: La Sagrada Familia. De speels heid en de fantasie van Gaudi grenzen aan het ongelooflijke. De kathedraal is kleurrijk en uitbundig en straalt daardoor liefde voor het leven uit. Het is echt een voorbeeld van Zuid- Europees temperament. Neder land is voor zo'n bouwwerk te nuchter. In onze gereformeerde klei wint de berekening het al gauw van de verbeelding." tekst: Theo de With foto: Henk Bouwman Herbie Hancock. Foto: EPA/Fabrice Coffrini

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 28