zit groei in de vereniging, heerlijk om te zien' SPORT inder ruimte, minder tijd; een ander soort voetbal Waterpoloërs De Zijl winnen in Amersfoort S2 Start 19.30 uur Start verkoop 22 maart >?c zaterdag 9 april 2005 AA d heeft spijt van de fusies in het Leidse amateurvoetbal binkhorst arte ging het niet, liet in het begin, gefuseerd wor- voetbalclubs. hand van Alexan- wethouder, idde uiteindelijk ng van FC Boshui- roene Hart Com- ^erschikking van jmmodaties, sa- iet andere sport- nleg van een aan- elden. Twintig ris het tijd voor >n een korte te- je nieuwe part- e overblijvers van luizen 00. Er zijn 12 en 12 senioren van er acht op .1, en één zaal- ie: drie velden izerkade, acht vooisn een clubhuis. lg '$n: De gemeente 'Pbean het marginale de ie vijf clubs aan de chtiÊ en maande ze ékingen. De nieu- rcl aanvankelijk uitnde gedaantes, ceauren van FC Bos- ss' e waren. De nieu- werd op 1 juli t na het samen- yS.VNAen LFC. eerste instantie werigd", vertelt de ter van FC Bos- 5rtgtinders. „Wij - ik JtnVS - vonden dat Jen niet zo nodig, dansen Leidsche LFC is stukgelo- 3™|ben wij het initi- omdat we wel (den dat het water tot boven de Die clubs zouden i financieel niet •ste%n gered heb- loen: drie keer ;eer niks. Dat ;abinet. Met die hij mij op mijn ndefervolgt Sanders, gezond, maakt chtold maakte g destijds omdat artners geen terwijl Leidsche •orbeeld wel gonnen ook met beaamt Sanders, ebben we wat ac- Dals een open ennuzo'n 160 ■voi°e kei kab jeugdleden. We leggen de na druk ook op de jeugd en daar mee zijn we een andere weg in geslagen. De club heeft een heel duidelijke en sterke functie voor Zuid-West gekregen." Wensenlijst: Voor dit stadsdeel bereidt de gemeente een zoge heten wijkontwikkelingsplan voor. De kans bestaat dat FC Boshuizen verhuist naar het andere eind van de kade. De club wacht af, maar heeft uit eindelijk een beter clubcom plex nodig. „Wat er nu staat, houdt het best een paar jaar vol, De muren storten niet in, de plafonds komen niet naar beneden." „In het wijkplan staat dat in de toekomst in Zuid-West een 'goede, gezonde vereniging zit met een goede accommodatie'. Daar hoort dus ook een club huis bij. Ik kijk wel naar Roo- denburg: waarom kan het daar wel met overheidsgeld, en hier niet? We zijn een jonge vereni ging met nog weinig middelen. We zijn in ieder geval in goed overleg met het Sportbedrijf. Het complex kan mooier en veel beter. Mocht het zo zijn dat we verhuizen, dan moet daar zeker een financiële ver goeding tegenover staan." Over tien jaar: „zijn we waar schijnlijk een goede derdeklas ser. Als die ontwikkelingen in de wijk hebben plaatsgevon den, zullen we twee of drie vel den bespelen. Een nieuwe fu sie? Wie zijn er over dan? FC Rijnland en GOL Sport. Sowie so die laatste club heeft een heel eigen identiteit. In de kan tine kun je geen biertje krijgen - laat staan er een opdrinken." Club: Leidsche Boys Leden: 360. Er zijn twaalf se niorenelftallen (negen op zon dag) en vier jeugdteams. Accommodatie: twee velden op sportpark De Vliet, zes kleedkamers en een verbouwde kantine. Fusieperikelen: De club heeft geen moment spijt gehad van het besluit om alleen te blijven. „We zijn niet met de massa meegegaan. We zijn intens ge lukkig", verklaart voorzitter Thijs Neuteboom. „Wij konden zelfstandig blijven. Wij zijn Leidsche Boys gebleven. En het gaat boven verwachting goed. Het ledenaantal groeit." Wensenlijst: Het tweede (trai ningsveld van Leidsche Boys is in slechte staat, maar Neute boom moppert niet - in tegen deel. „Ze gaan het tussenstuk daar nu draineren. We hebben twee velden, verlichting, er is een stuk bij de kantine aange bouwd, we hebben nieuwe hekken om het complex en nieuwe dugouts gekregen. Alles wat het Sportbedrijf beloofd heeft, is gedaan. Het is een el Toenmalig wethouder Pechthold nam het kunstgras Het aantal clubs aan de Boshuizerkade werd teruggebracht. Archieffoto: Taco van der Eb bij Lugdunum in gebruik. Archieffoto: Mark Lamers De nieuwe kantine van Leidsche Boys. Archieffoto: Hielco Kuipers De onthulling van de naam van de fusieclub VCL/De Sleutels. Foto: Mark Lamers dorado." Over tien jaar: bestaat Leid sche Boys nog steeds. „Ik zeg daar nu volmondig ja op. Zoiets is nooit helemaal met zeker heid te zeggen, maar ik zie groei in de vereniging. Dat is voor een voorzitter heerlijk om te zien." Club: FC Rijnland Leden: om en nabij 185 leden, zes elftallen, waarvan één op zaterdag. Accommodatie: twee velden op sportpark Morskwartier, wat kleedkamers en een kantine. Fusieperikelen: FC Rijnland is zelf het product van een (oude re) fusie. „ZLC en Oranje- Groen zijn onze grondleggers", zegt de huidige voorzitter Wim Pikaar. „Maar de bloedgroepen zijn verwaterd. Er is een FC Rijnland-gevoel ontstaan." Bij de recente ronde is FC Rijn land wel in beeld geweest als huwelijkspartner. Pikaar: „Des tijds is er in eerste instantie een gesprek geweest met de KNVB. Met de Sleutels, de clubs van FC Boshuizen en met ons. De Sleutels en VCL hebben daarna zelfstandig besloten om te fuse ren. Onder wiens bezielende leiding FC Boshuizen is ont staan, weet ik niet. Wij stonden open voor gesprekken, maar we zagen de noodzaak niet en zien die nog steeds niet. We zijn fi nancieel gezond en mensen hebben het naar hun zin bij ons. Kortom: we kunnen aan onze verplichtingen voldoen." Wensenlijst: de club heeft wel wat te wensen. „De accommo datie is rampzalig", aldus de voorzitter. „Het veld valt dit jaar mee, maar de kleedkamers zijn beneden alle niveau. Ik denk ook aan het dichtmaken van de gaten op het parkeerter rein. Dat zijn geen gaten meer, maar valkuilen. We gaan dus maar weer eens proberen con tact te krijgen met het Sportbe drijf. Helaas zien ze ons daar niet als klant, maar als inkom stenbron. Dat is geen juiste in stelling." Over tien jaar: over drie tot vijf jaar zou de noodzaak voor een fusie er wel kunnen zijn, schat Pikaar in. „Jeugd hebben we niet en het aantal jeugdigen dat voetbalt, wordt ook minder. Veel aanwas is er verder ook niet. De spelende leden worden ouder. Al met al betekent dat het aantal teams op den duur afneemt - en het aantal mede werkers vermoedelijk ook, om dat je als kleine vereniging roofbouw op ze pleegt." Club: Lugdunum Leden: 650, met volgend sei zoen twaalf of dertien senio renteams. De club heeft verder zo'n twintig jeugdelftallen. Accommodatie: drie velden in de Kikkerpolder, met daarbij een zogenaamd 'rubber inge- strooid' kunstgrasveld. Dat veld deelt de club met softbalvereni- ging de Keytown Hitters. Vanaf volgend seizoen zijn bovendien de selectie-elftallen van LS- W70 een paar jaar te gast op het complex. Preses Phil Ver- straaten: „Met wat we nu in huis gehaald hebben de afgelo pen jaren, zitten we aardig vol. Wij zijn altijd erg voor een mul tifunctionele opzet van ons sportpark geweest." Fusieperikelen: geen, hoewel 'niets is uit te sluiten', merkt voorzitter Verstraaten op, zelfs niet een samensmelting met de softballers tot een omnisport- vereniging. Wensenlijst: de renovatie van een deel van de kleedkamers staat bij de club hoog op de verlanglijst. „We doen al een hoop zelf, maar deze opstallen zijn van de gemeente. We zul len in overleg moeten. Verder mag ik niet klagen. Ik weet dat het bij de gemeente armoe troef is. En we hebben al kunst gras en schitterende verlich ting." Over tien jaar: zoals gezegd: zeg nooit nooit. „Je kunt in de ze tijd bijna geen meerjarenbe- leid meer maken in het voetbal. Je kunt vandaag twintig mooie voetballers hebben en morgen zijn ze weg. Wij zijn niet voor niets van de eerste naar de vier de klasse gedegradeerd." Maar: „De fusie van FC Rijn land is achtergebleven bij de verwachtingen. Het is er bij zonder gezellig, maar is die fu sie nou een meerwaarde geble ken? Een fusie hoeft helemaal niet in te houden dat je ema sterker wordt. Als wij fuseren met een grote vereniging, ben ik er heilig van overtuigd dat een aantal mensen bij Lugdu num vertrekt. Dat is een ge voelskwestie." Club: GHC (Groene Hart Com binatie) Leden: circa 600, met elf senio renelftallen - zeven daarvan voetballen op zondag, 27 jeugdteams en twee zaalvoet balteams. Accommodatie: De Vliet, met drie velden, waaronder een met rubber ingestrooid kunstgras. Fusieperikelen: GHC is op 1 juli 2003 opgericht en is de voortzetting van De Sleutels en VCL. Het was de meest logische fusie in Leiden. Beide clubs zijn buren; De Sleutels voetbalde op zaterdag, VCL op zondag. De Sleutels speelde op een vrij hoog niveau, maar had geen jeugd. VCL moest het eerste zondagteam uit de competitie halen en had veel jeugdleden. „We zijn begonnen met 448 le den", zegt voorzitter Dick Bamhoom. „Je ziet nogal eens dat na een fusie leden weglo pen, maar bij ons is het tegen deel aan de gang. Ik verwacht ook straks na de overschrij vingsperiode weer een groot aantal nieuwe leden." Wensenlijst: GHC overweegt de bouw van een nieuwe zittri- bune, kondigt Barnhoorn aan. „We willen ook het een en an der aan de kantine verbouwen en verbeteren. Drie velden is straks te weinig. We gaan te ra de bij het Sportbedrijf hoe dat is op te lossen. We zouden eens met de buren kunnen gaan praten." Over tien jaar: soms is het al moeilijk om één jaar vooruit te kijken, vindt de voorzitter. Maar:Als we deze lijn vast houden voorzie ik voor deze vereniging een rooskleurige toekomst." KIOSSPORT rijl de duisternis lar zeker bezit t Kikkerpolder, voetbalvader en ter van NAC nog Lint veel zeggen, ;ens hebben niet )ald", zegt de een Ier, die net een si- opgestoken en in- loeiiikt. De conversa- did voor het seizoen Sifc een seizoen waar- ot dusver meer en dan punten ;ksj nt» voorhand dat het pro jaar zou worden, es a Neuteboom, die lagavond als cen- iger is geposteerd, en zijn we gepro- v en werden we ji wonnen we bijna den met dikke cij- e' ploeg zijn sommi- iaborgestroomd naar za; Bart Zoet, Rick ,l%aal dragende jon- n beetje de as van mden." ie zij achterlieten, onanderen opgevuld wat uiteraard niet de andere dag te -aften viel. Bovendien telersgroep wennen en de werkwijze awe trainer. Cees rainer van het kepam - vertrok om r te worden bij FC maakte plaats voor cel Valk. Maar ook I wisselingen wras de c0ilijk jaar tegemoet jerschil tussen de >ie en de eerste di ens, merkte Neute hebben veel verlo ren, maar voor mijn gevoel zijn we nooit echt weggespeeld. Vaak maken kleine dingen het verschil. Dan zie je dat de jon gens van die clubs uit het be taalde voetbal toch iets handi ger zijn." Valk: „Deze gasten trainen een keertje meer dan wij en vaak doen ze daarbij al ervaring op bij het tweede elf tal." Een schoolvoorbeeld van ge wiekstheid is te zien in de mid- weekse inhaalwedstrijd tegen NAC. Vlak na de rust (1-2) neemt een van de Bredase ta lenten vliegensvlug een vrije trap, terwijl de UVS-verdedi- ging zich nog moet opstellen. Wat volgt is een panklare voor zet op een volledig vrije spits, die kinderlijk eenvoudig kan scoren. Het wekt zichtbare er gernis bij Valk. „Je probeert het ze uit te leggen, maar het gaat nog steeds fout, hoe vaak we het ook herhalen. Ik had ze er nota bene tijdens de rust nog voor gewaarschuwd. Die jon gen legt snel een handje op de bal en neemt die vrije trap. Dat is voetbalgogme. Je kunt het niet leren, dat moet in je zit ten", zegt de trainer die zelf als speler zo lang in het betaalde voetbal actief was. Maar een gebrek aan handig heid is niet de hoofdoorzaak van UVS' positie, voorlaatste met zestien punten. „Op dit ni veau wordt een heel ander soort voetbal gespeeld", stelt Valk. „De ruimtes zijn veel klei ner, je krijgt veel minder tijd om te handelen en het komt heel vaak aan op strijd. Deze jongens waren dat niet ge wend." In de tweede divisie wist UVS niet beter dan dat de ploeg het initiatief nam en vol doende tijd en ruimte kreeg om mooie combinaties op te zetten. Dat ligt de Leidenaars ook be ter, getuige hun resultaten tij dens de oefencampagne. Voor afgaand aan het nieuwe sei zoen won de formatie van Valk en assistent-trainer Dick van der Heiden onder andere met 6-2 van Alphense Boys Al, met 5-1 van Katwijk Al en met 8-3 van de seniorenselectie van Teylingen. „Dan zie je waar ze toe in staat zijn als ze een frac tie meer tijd krijgen", glimlacht Valk. Maar ook onder druk in de eer ste divisie kan UVS wel degelijk presteren, zo bleek. De ploeg speelde gelijk tegen TOP Oss, won thuis van FC Den Bosch en zegevierde zelfs twee keer tegen RBC en Excelsior Maas sluis. Dat team is hekkensluiter en vormt samen met SWSMC en UVS de amateurdelegatie in de eerste divisie B. De overige tegenstanders zijn allemaal on derdeel van betaald voetbalor ganisaties (BVO's). UVS ontvangt NAC op het hoofdveld in de Kikkerpolder, iets waar de Leidenaars in uit wedstrijden niet op hoeven te rekenen. „We spelen niet in de stadions", vertelt Valk. „Die BVO's hebben allemaal een apart complex voor hun jeugd opleiding. Daar spelen ze ook hun wedstrijden, op een bij- veld." Niettemin is het een mooie er varing om voor uitduels naar Venlo, Eindhoven of pakweg Roosendaal te reizen, vindt Bart-Jan Neuteboom. „Niet ie dereen kan zeggen dat hij op dit niveau gespeeld heeft. Ik merk dat mensen het bijzonder vinden, als ik vertel dat we za terdag om tien uur 's ochtends moeten vertrekken naar Sittard en pas om negen uur 's avonds weer terug zijn. Zo'n reis vind ik niet erg, helemaal niet. In de bus is het altijd gezellig, of we nou verloren hebben of niet." Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over jeugd- sport in Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sport.ld@hdc.nl leiden - De waterpoloërs van De Zijl-LGB/Vivax zijn de na- competitie uitstekend begon nen. In Amersfoort was de Leidse hoofdklasser in de eerste wedstrijd van de 'best of three" serie met 7-6 te sterk voor AZ &PC. Door de verrassende maar verdiende zege op de favoriete Amersfoorters kan de ploeg van trainer Jacob Spijker vandaag al Europees polo voor het volgend seizoen veilig stellen. Winst in het zwembad De Zijl in Leiden is voldoende. De ploegen waren vrijdag lange tijd aan elkaar ge waagd in het Sportfondsenbad in Amersfoort. Een minuut voor tijd scoorde AZ&PC de gelijk maker (6-6). De Zijl-LGB/Vivax bleef een verlenging bespaard door een prachtig midvoor- doelpunt van Paul Verwey. AZC deed eveneens goede za ken. De landskampioen omzeil de de lastige klip ZPB door in Barendrecht met 8-7 te winnen. Vandaag kan AZC zich bij winst in eigen huis plaatsen bij de laatste vier. De ploeg van trai ner André de Jeu nam in de laatste periode een voorschot op de overwinning door op een 8-6 voorsprong te komen. LZ 1886 verloor in de strijd te gen degradatie met 11-5 van De Ham. De Ham liep in de tweede periode uit van 3-2 naar 8-3. LZ 1886 kwam daarna wel beter voor -de dag maar de zege kwam nooit binnen handbe reik. Meer informatie via: 071-535 6363 of www.leidschdagblad.nl Leiden f LPSV Lcidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23