isie in waterpolo onvermijdelijk' Marleentje «186 dreigt af te zakken naar eerste klasse zaterdag 9 april 2005 SPORT g* ïtr aa( en le jsrt Minkhorst wsn zwemstad. Geen andere ge- Nederland heeft twee waterpo- hoogste niveau. Maar werden LZ1886 en De landskampioen. Aan die situ- "ïatwee verenigingen in de hoogste 1 ^n, komt dit seizoen mogelijk lz, de ploeg die nog niet zo lang reifopa Cup speelde, staat op het aep.akken naar de eerste klasse. Zijn vtte spartelingen van de club, of 33g bovendrijven? „Een fusie zal ee|d noodzakelijk worden. Om fi- 1 sportieve redenen." de top te bereiken bij het vrouwen is ZVL opgericht: smelting tussen De Zijl-LGB, L 1886. Eenzelfde samenwer- nd, een zogenaamde 'startge- 3', zijn de eerstgenoemde twee ^;aan bij de mannen. Het hielp B er weer bovenop. De club die 3 plaatste voor de halve finale opa Cup II was in 1997 naar de ie gedegradeerd. In 2002 con- irzitter Kees van der Moolen al it De Zijl-LGB 'de dip' weer te ir zijn meer verenigingen die illen zijn", zei hij toen. „De boel bij elkaar geraapt met 1: er moet iets gebeuren." jicentreerde zich op de jpugd- en zorgde er tegelijk voor dat iet verder dan de eerste klasse en. Nadat een reeks van goede jelkaar was opgevolgd, stokte doorstroom. Er was geen aan- *er; voor de gestopte toppers Plen opvolgers klaar, natiek wordt door LZ 1886 her- iraakten teveel spelers tegelijk I voorzitter Jan Breedeveld. je niet zomaar op. En dan wa ll nog de vier sterksten plus een ■iers daaromheen. Dit soort din- iekte pas afgelopen weekeinde ;ege in de competitie, na 21 op rij. LZ '86 won met twee verschil van mede-degrada- 1 tiekandidaat Rapido '82 uit Haarlem. Daar lag noodgedwongen een 14-jarige jeugd speler in het doel. Rapido vormt vanaf volgend jaar een startgemeenschap met NVA-HHC om het hoofd boven water te kunnen houden. LZ is doordrongen van de penibele situatie waarin de club zich bevindt. Hoewel het, vanwege het com plexe speelschema, nog een toer wordt om uiteindelijk te degraderen. Degradatie is daarentegen misschien niet datgene waar de club zich de meeste zor gen over moet maken. „Als we ons hand haven, kun je je vervolgens afvragen of dat wel zo verstandig is", zegt de voorzit ter ook. Een van de sterke oud-spelers, Mirko Zuidweg, was gestopt, maar besloot in fe bruari bij te springen. Martijn Laurense gaat naar verwachting voor de laatste thuiswedstrijden hetzelfde doen. Lauren se is topscorer van Nederland geweest. Zuidweg, inmiddels teammanager, kon de teloorgang van zijn club niet langer aan zien. „Dit team heeft wel de kwaliteiten, maar niet de rust en de ervaring om een wedstrijd naar de hand te zetten. Bij mij ging het weer kriebelen en ik zag dat er behoefte was aan routine in het team." Breedeveld prijst de clubliefde van Zuid weg, maar die kent in dit geval ook een keerzijde. „Eens haalde Brandenburg een aantal oude sterren van stal om er in te kunnen blijven. Dat lukte, maar toen die jongens er weer mee stopten, verloor Brandenburg wedstrijden met 15 of 20 punten verschil. Het is maar de vraag of de overgebleven spelers bij ons, die dan het hele seizoen zulke wedstrijden moe ten spelen, dat leuk vinden." „Aan de andere kant: op het niveau van de eerste klasse kunnen we waarschijnlijk aardig meekomen. Maar is dat nog leuk voor de spelers? We willen heel binnen kort besluiten wat het beste is om te doen", kondigt Breedeveld aan. „Gaan we spelers halen? Hoe je het wendt of keert, handhaven is makkelijker dan terugko men. Dat staat voor mij als een paal bo ven water. Teams die promoveren krijgen het heel moeilijk." „Laat ik voorop stellen: er moet een aantal spelers bij", vindt Zuidweg. „De selectie is te smal. Het is een jonge groep die zeker vijf, zes jaar mee kan, mits er versterking komt. De jeugd krijgt nu extra aandacht. Dat is te recht. Die extra aandacht heeft te lang op x» LZ 1886 en De Zijl-LGB nu nog tegen elkaar, straks met elkaar? Archieffoto: Dick Hogewoning zich laten wachten, waardoor we nu de problemen hebben. Het nieuwe jeugdbe leid gaat alleen pas over jaren zijn vruch ten afwerpen." Zuidweg gelooft niet in een fusie. „Eén plus één zou drie moeten zijn, maar ei genlijk is het anderhalf. Je wordt wel ster ker, maar niet in die zin zoals het zou moeten. De fusieclub van LZ en De Zijl- LGB/Vivax zal de verwachtingen niet waar maken. In het Leidse waterpolo zie je golfbewegingen. De Zijl heeft jaren in de eerste klasse gespeeld en toen ik een jaar of 18 oud was, was bij ons precies hetzelf de aan de hand als nu. Daarna zijn we toegegroeid naar de Europa Cup. Ik sluit niet uit dat de verhoudingen in Leiden over zeven jaar weer omgedraaid zijn." De LZ-speler denkt dat er met twee clubs meer mogelijkheden zijn om talenten op te vangen. „Ik geloof dat het talent van mensen zich niet altijd even snel ontwik kelt. Neem Martijn Laurense. Hij is laat begonnen met polo en speelde altijd in het derde. Juist voor zulke mensen moet je een club als LZ hebben. Dat soort men sen zou niet meer zo gauw een kans krij gen als er in Leiden nog maar één club is. Talenten haken vroegtijdig af." Zuidweg pleit voor een alternatief voor een samengaan. „Het bestaat nog niet in het waterpolo, maar een van de twee zou soort satellietclub moeten worden. En dan bedoel ik niet hetzelfde als tussen Feyenoord en Excelsior in het voetbal. In Leiden zou de één een opleidingscentrum kunnen zijn voor de ander. Bij De Zijl- LGB komen nu zat spelers onvoldoende aan spelen toe. De talenten kan de club bij ons stallen." Opvallend genoeg zijn de voorzitters van beide clubs overtuigd van de noodzaak van een fusie. LZ-preses Breedeveld: „Het levert veel voordelen op, betere trainings omstandigheden, een betere selectie, meer financiële armslag. Elke keer wordt het onderwerp aan het eind van het sei zoen opgerakeld, maar het is er nog steeds niet van gekomen. Vraag me alsje blieft niet naar het waarom." Voorzitter van De Zijl-LGB/Vivax, Kees van der Moo len: „Ik heb er nooit een geheim van ge maakt dat als je de top wilt halen, je in Leiden zult moeten fuseren." De samen voeging van de vrouwenteams betekent dat ook een fusie van de mannenafdeling een stap dichterbij is gekomen. „Maar we hebben er met elkaar nog niet over ge praat", aldus Van der Moolen. „De fusie besprekingen staan op een lager pitje", valt Breedeveld bij. „Niet omdat zij of wij niet zouden willen, maar omdat wij De Zijl-LGB en Vivax eerst hun fusie willen laten afronden. Dan kun je dit soort din gen er niet bij hebben. Dat kan ik me voorstellen." Een samengaan tussen de clubs is nood zakelijk om financiële en sportieve rede nen. De huur van de zwembaden is moei lijker op te brengen. Die kost LZ 'eerder drie dan twee ton' per jaar. „Dat zijn krankzinnige bedragen", vindt Breede veld. „En het gevolg is dat voor andere dingen, voor extra's, of voor onkostenver goedingen, niet veel ruimte over blijft." Daarbij is er de angst dat de gemeente een van de zwembaden in Leiden sluit of afstoot.Als de gemeente er eentje afstoot aan bijvoorbeeld Sportfondsen, ben je als vereniging sowieso ten dode opgeschre ven. Dan vliegen de tarieven omhoog." Een fusieclub kan een stabiele hoofdklas ser worden en gemakkelijk het vertrek van spelers opvangen. „De Zijl beschikt over een paar jaar over een goed team, maar voor steeds meer spelers is aantrekkelijk om in het buitenland te spelen. Voor het zelfde geldt stort zo'n ploeg weer in el kaar. We kunnen hier geen flinke bedra gen betalen en dat kunnen ze in Frankrijk en Italië wel. Een fusieclub kan het vertrek van spelers beter compenseren." Van der Moolen denkt dat een fusie eraan zit te komen. „Die kan binnen drie jaar een feit zijn. Van den Hoogenband zit achter Marleen Veldhuis aan. Weken al prikkelt de pri meur van deze krant, in een verslag van de Open Vlaamse Kampioenschappen, mijn fan tasie. VDH en Marleen, waarom ook niet? Een sprookjeshuwelijk, daar wordt ons topsportkli maat niet slechter van. Zonde dat het nooit wat werd tussen Pieter en Inge. Dat was voor 'de bladennog eens een reportage geweest. Hierom niet getreurd. De nieuwe Inge heet Marleen. Marleentje, volgens De Volks krant. „Marleentje wordt in Tongel- reep op handen gedragen", be richtte deze wars van specula ties zijnde ochtendkrant van de week. U moet weten dat 'de Tongelreep' het bad is waar Van den Hoogenband zwem men leerde. De Tongelreep is niet synoniem voor VDH, de Tongelreep is VDH. Wat hier dus eigenlijk staat is dat Van den Hoogenband Marleentje' op handen draagt. Haar voeten kust. Haar ado reert. Enzovoort, enzovoort. De rest bedenkt U zelf wel. Maar dat VDH vlinders in zijn buik heeft, is wel duidelijk nu. En van twee k(r)anten bevestigd. Helaas zijn voor een romance tivee zielen vereist, een clausule die al menig amoureus plan in de weg gestaan heeft. Ridderlijker dan VDH de Am sterdamse zwemster benader de, besraat niet. Zo heeft hij zijn gevoelens niet meteen van de daken geschreeuwd, maar heeft ze volgens de krant eerst in een gesprekje in de week ge zet. Dus niet Marleen tijdens het allereerste afspraakje vol op de bek zoenen, maar voorzich tig wat goed gekozen woorden in de week zetten, is dat niet lief? En hierbij zal Pieter niet hebben nagelaten Marleentje zijn jongensachtig verlegen Postbanklach te schenken - laat dat maar aan hem over. En dan nog een blauwtje lo pen! Deze krant over de zwemkam- lokken, maar Marleen Veld huis heeft zo'n ding waar schijnlijk al en bovendien is zij geen voetballer. De zwemster: „Ik ben vereerd. Hij ziet blijkbaar wat in mij. Maar ik denk dat mijn talent het best tot zijn recht komt in Amsterdam. Waar het artikel in deze krant van drie weken geleden verder vooral over gaat is de vraag of het aanzoek van Pieter aan Marleen, achter de rug van haar club en haar trainer om (wat ook in de zwemsport ken nelijk een taboe is), om tot zijn ploeg toe te treden, gezien moet worden als een officiële bena dering of niet. Moeten we Jacco Verhaeren, de coach van VDH, geloven, is dit niet het geval.Benaderen van sporters doe ik. Maar sporters mogen natuur lijk wel gewoon met elkaar praten, beweert Verhaeren en plaatst het rendez-voustje van Pieter en Marleen vervolgens in een'wel heel bijzonder licht: „Je moet dit zien als Ronaldinho die Jan Vennegoor ofHesselink vraagt of hij emoor voelt om naar Barcelona te komen. Je moet er maar óp komen, op dit voorbeeld. Wat een geluk toch dat fantasie grenzeloos mag zijn. Ronaldinho die laten we zeg gen op een maaneU^avond in Barcelona de telefoon pakt en de tijd verdrijft door even met Jan Vennegoor ofHesselink bij te praten, we geloi>en het met een. „Dat was me weereen mooi goaltje van jou Jan, in Eurogoals. „Die van jou kon er ook mee door hoor, Ronaldinho. Jacco Verhaeren heeft gelijk. Goed dat hij ons daar eens mee confronteert, de manier waar op sporters met elkaar om gaan. Mij zou het niks verba zen als Ronaldinho ook enkele van zijn vrienden bij AZ al per sms geluk gewenst heeft met hun overwinning op VUlarreal: „Felicidad, Opdam!" Frank Snoeks In een nog niet eens zo heel ver verleden was een stereotoren al genoeg om een voetballer van Amsterdam naar Eindhoven te lokken pioenschappen van Vlaande ren: „Marleen Veldhuis wijst Van den Hoogenband af. In plaats van met badmuts en al in 's mans blauwe ogen te verdrinken, borstcrawlt Mar leentje als een bezetene naar de kant, droogt zich half af, springt in haar gereedstaande spijkerbroek en rent de Tongel reep uit. Gelukkig blijkt het net iets an ders te liggen. VDH schijnt slechts bezweken te zijn voor de zwemster Mar leen - niet voor Marleen. In een nog niet eens zo heel ver verleden was een stereotoren al genoeg om een voetballer van Amsterdam naar Eindhoven te VOOR MEKAAR Wat houden uw werkzaamheden in? „Iedere dag maken we de kleedkamers schoon en één keer per week ook de kantine. Verder zorgen we dat de velden er netjes bijliggen, lijnen trekken en het gras kort houden. Ik spreek bewust over 'we'. Ik doe dit niet in mijn eentje, maar met mijn maten Herman van der Kraan en Bram van der Ark. Het is altijd vreselijk gezel lig met die mannen." Hoeveel tijd steekt u in de club? „Ik ben iedere dag bij w Leiden te vinden. Ik begin meestal om uur of half negen in de ochtend en dan ga ik door tot half twaalf meestal. Je moet ook een beetje verliefd zijn op dit werk, ander houd je het nooit vol." Wat maakt w Leiden zo bijzonder voor u? „Het is gewoon de sfeer die op de club hangt. Het is er vreselijk gezellig. Iedere morgen drinken we een kop koffie en leggen we een kaartje. .Het belangrijkste is misschien nog wel dat er zo vreselijk veel gelachen wordt. Deze club is gewoon heel erg belangrijk voor me. Toen ik met de VUT ging tien jaar geleden wist ik dat ik iets anders moet gaan doen. Ik zei al tegen mijn vrouw, 'ik ga niet achter de geraniums zitten, want dan ben ik binnen een jaar dood'. Toen ben ik naar de club gestapt en heb gevraagd of ze plek voor me hadden, ik werd met open armen ontvangen. Dit werk geeft me voldoening en ik ben elke dag weer lekker bezig." Voor mekaar is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandida ten voor deze rubriek kunt u aanmelden bij deze krant via e- mail aan sport.ld@hdc.nl of per post aan sportredactie, postbus 54, 2300 AB Leiden. 8. JICf id; iwfandt n .eiden 4 u al bij de club? 1(twintig jaar bij w Leiden en dit werk doe jl weer een jaar of tien. Ik ben ooit begon- gjyA de Kanaalstraat. Die club hoorde bij de sta/311 Wijk- maar toen die failliet ging hield p te bestaan. Ik heb daar nog heel wat eerste gespeeld, ik was een kopsterke aar ben ik ook begonnen met vrijwilli- huurden namelijk dat veld van de fa- 1 gulden per jaar, maar dan moesten we 1 onderhouden. Na het faillissement zijn revtertig man naar w Leiden gegaan."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21