poort na twee tr zo duur I*i ZONDAG OPEN s sotnxms NieuweVacatures Man van eenvoud als vedette begraven ^identiteitskaart gratis Keukerirraxx T Ambities in Rome? van OERLE Staatsbosbeheer niet blij met duel zonder publiek zond' 'Magie' in de boekenweek stoort scholen Stemmachines Curasao kapot OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 9 april 2005 Uur van de waarheid nadert voor Alphens Theater Castellum Licht wisselvallig I ifDjN NW 5 lUi lisj »-gpd - De over jaar met een )r?t, dat zo'n 65 euro daarmee bijna kauur is als nu. De ^ieitskaart wordt in verjaardagca- geven aan mensen h^en. et iremier Zalm gis- van de wekelijk- van de minister- jieuwe paspoort ®lar duurder, maar dc: twaalf jaar mee, ve dl identiteitskaart j'Pé toekomst voor- metrische ofwel li- ïeferken, waardoor 't-r wordt ermee te 4t verhoogt wel de "ieze identiteitsbe- loet in de meeste ^ssen 35 en 40 eu- '"taald. Pierland al proeven lt let biometrische een paspoort. Mien gezichtsken- jelegd in het pas- apparaat 'scant' f die overeenko men met die van de persoon die het identiteitsbewijs toont. Zo wordt voorkomen dat zoge heten 'look alikes', mensen die grote gelijkenis vertonen, mis bruik maken van het paspoort. Ook een vingerscan hoort tot de mogelijkheden. De Verenig de Staten dringen erop aan dat de EU-landen zulke paspoorten invoeren in verband met de be strijding van terrorisme. De kersverse minister Pechtold (bestuurlijke vernieuwing) ziet de gratis identiteitskaart als een mooie tegemoetkoming aan 14- jarigen, die gedwongen zijn een identiteitskaart aan te schaffen en nog te jong zijn voor een rij bewijs. De prijs van de identi teitskaart wordt voor de men sen die die niet gratis krijgen voor twee jaar 'bevroren' op een bedrag van rond 31 euro. De hogere kosten van de bio metrische kenmerken worden voorlopig niet doorberekend in de aanschafprijs, maar dat ge beurt wel bij het paspoort. Veel mensen zullen in de toe komst toekunnerr met een identiteitsbewijs, omdat een paspoort dan alleen nog nodig is voor reizen buiten Europa. (advertentie) 1 COMMENTAAR TREINCHAOS Smeerder Prorail ia1erophalend gerea- storm van kritiek 'bijf over zich heen treinchaos rond een computersto- treinverkeer rond looppunt don- ig in de soep. Dui- stonden op sta in, de fi- 'egen ins ou- heeft ild als maar liek. it al jaren in een d<. De vele onvoor- ?l"ragingen en de on- st%id een aantal sta- 1 er voor gezorgd de trein mijden en ir de auto. De dam- ond de steden be- lak hoe slecht die :f!j is. De trein en an- van openbaar ver- °®d nodig om de ver ben in met name de baas te worden. )e, voor de economie, Met milieu er alleen 'nn opknappen wan- Tfoot van uitlaatgas- dWt. 8 onder vuur, om- 1 TOrbedrijf er maar :e slagen de proble- door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad -'Santo Subito', meteen heilig verklaren, schreeuwden tienduizenden kelen gisteren bij de Sint Pieter. Ook een heel populaire kreet: 'Giovanni Paolo', gevolgd door ritmisch handgeklap. De uitvaartmis van Johannes Paulus II was gisteren een me- ga-happening. De devote sfeer van koorzang en gebed werd meer dan eens verdreven door die van een kolkend voetbalsta dion. Voor dat laatste zorgde de overmacht aan jongeren onder de honderdduizenden die naar de Via della Conciliazione en het plein waren gestroomd. Alles aan de begrafenis van de 'eenvoudige man uit Polen' was groots, indrukwekkend. De aantallen, de muziek, de bonte kleuren. Weg was het beeld van een door ziekte kromgetrokken, niet meer verstaanbare en hulpbehoevende kerkvorst. Jo hannes Paulus II was nog een maal een vedette met de wereld aan zijn voeten. Symbolisch daarvoor was ook het bonte gezelschap van machtigen der aarde dat in het blok rechts voor de kist van ci- pressenhout bij elkaar was ge zet. Een multiculturele politieke en religieuze elite: maatkos tuum naast tulband, donker naast blank, rabbijn bij ayatol lah, minister achter vorst, alle windstreken, alle religies. ,,Mijn gebed is dat al die groten dat doen wat Johannes Paulus zo vurig wenste: een wereld van vrede", zei Adam Kraswicki, een gedrongen Poolse student die in de menigte op de Via del- la Conciliazione niet meer kon zien dan de ruggen van de mensen voor hem. Voor even waren al die nationa liteiten bijeen in een sfeer van saamhorigheid. En die was er niet alleen bij de Sint Pieter. Ook op de volgepakte pleinen van Rome, waar nog eens hon derdduizenden het gebeuren volgden via grote videoscher men, was er het gevoel van 'dit beleven we samen'. Dit was ook een feest van de superlatieven, de absolute overwinning van de emotie over het verstand. Pagina Buitenland: Meer nieuws over de paus Na de uitvaartmis wordt de kist met paus Johannes Paulus II naar zijn laatste rustplaats gedragen. Foto: Reuters (advertenties) men op te lossen. Maar juist de afgelopen maanden kwamen er signalen dat het spoor een keer ten goede heeft gemaakt. De vertragingen worden beperkt, het aantal reizigers groeit de onveiligheid op de stations neemt zienderogen af. Juist daarom is de treinchaos van donderdag zo'n tegenslag. Natuurlijk is een tech nologisch geavanceerd bedrijf als het spoor kwetsbaar voor compu terstoringen. Prorail, dat verantwoordelijk is voor de infrastructuur, heeft gelijk dat de computersto ring de eerste grote crash in tien jaar was. In die letterlijke zin is er inderdaad sprake van een in cident. Maar daar staat tegen over dat de technici van Prorail de eerste tekenen dat de compu ters vastliepen, niet goed lijken te hebben getaxeerd. Bovendien klinkt het wel erg neerbuigend om te roepen dat de kritiek 'zwaar is aangezet'. Overigens is er een simpele manier om onge noegen bij Prorail duidelijk te maken: gestrande reizigers kun nen hun geld bij de NS terug vragen die dat op Prorail kun nen verhalen. Zo'n consumen tenprotest dwingt het bedrijf de klanten serieuzer te nemen. Peter de Vries m van ïo.oo -17.00 uur Bij Keukenmaxx Hoofddorp kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van 10.00 -17.00 uur maken wij van het kopen van uw droomkeuken een feest. HOOFDDORP Kruisweg 655-657 hoNcrd en tin keukens, duizend en «a Ueeïn (Afslag N201-A4) Tel. 020-6538163 Bel gratis 0800-0232380 voor onze brochure of kijk op www.keukenmaxx.nl Universiteit van Tiibi rg ■T' Studeer Internationaal en Europees Recht www.uvt.nl/recht SCHOONMAAKWERKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voorinformatie: 071-5232308 katwijk - Staatsbosbeheer is niet gelukkig met de beslissing van de KNVB om het restant van de wedstrijd Quick Boys - Capelle in Katwijk zonder pu bliek uit te spelen. De verwach ting is dat dinsdagavond zich vele supporters zullen nestelen in de duinen rond sportpark Nieuw Zuid om de 36 minuten (bij een 0-1 stand voor Capelle) te kunnen volgen. Peter van Deursen van Staatsbosbeheer wil absoluut geen publiek in de duinen rondom het hoofdveld. „Het is broedtijd voor de vo gels. De dieren kunnen niet ge stoord worden." Van Deursen verwacht dat de voetballiefhebbers bij de duin paden rond Nieuw Zuid ge weerd zullen worden. Hoe dat door Silvan Schoonhoven regio - Omdat 'magie' dit jaar het onderwerp van de kinder boekenweek is, kiezen veel christelijke scholen in de regio voor een minder beladen the ma. Alle hervormde basisscho len in Katwijk wijzen het onder werp af, maar ook scholen in Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg en Valkenburg zijn er huiverig voor om hun kinderen enthou siast te maken voor wat ze zien als 'het occulte'. De orthodoxe vereniging Bijbel Onderwijs uit Amersfoort zet te eerder al een krachtig offen sief in tegen de kinderboeken week. In een open brief riep de vereniging ouders op om hun kinderen thuis te houden. „Met het thema magie wordt defini tief een grens overschreden", schrijft Anne Nijburg van de vereniging. Erik van Pijkeren, directeur van de Dr. K. Schilderschool in Oegstgeest kan die vrees begrij pen. „Ik denk dat niemand wil dat zijn kinderen in aanraking komen met zaken als glaasje draaien, daar hoef je niet eens christelijk voor te zijn. Magie is niet alleen maar fantasie en flauwekul. Heksen en geesten, dat zijn niet alleen maar ver zonnen verhaaltjes." Directeur K. Westhuis van Het Kompas in de Leidse Merenwijk heeft ook zo zijn twijfels. „De meeste Nederlanders zullen het ermee eens zijn dat er meer is tussen hemel en aarde, goede en minder goede dingen. We vragen ons af of je kinderen moet confronteren met schade lijke zaken." Beide scholen kie zen daarom waarschijnlijk voor een ander boekenweekthema. Bij de stichting voor Collectieve Propaganda voor het Neder landse Boek (CPNB) zijn de be zwaren uit christelijke kring te gen de door hen georganiseer de kinderboekenweek bekend, maar Paul Mosterd zegt: „Boe ken staan altijd op gespannen voet met orthodox geloof. Reve, Bomans, het is een ongoing sto ry-" Pagina Ri: 'Fantasie niet erg, occultisme wel' precies gebeurt, is onduidelijk. Burgemeester Wienen overlegt maandag met de politie. Hij sluit maatregelen om de duinen voor het publiek af te sluiten niet uit. Vorige week werd de voetbal wedstrijd in de zaterdaghoofd klasse B gestaakt nadat Quick Boys-aanhangers bananen op het veld hadden gegooid. De donkere scheidsrechter Doest staakte daarop geëmotioneerd het duel. Zeker omdat de Kat- wijkers zijn verwikkeld in de strijd om het kampioenschap zullen vele supporters het res tant van de wedstrijd willen volgen. Het bestuur van de club onderneemt pogingen om het duel op een groot tv-scherm in de kantine te vertonen. LIJF Zondags gaat op zoek naar schoonheid MENS Kapper Rob Peetoom houdt het simpel MODE Viktor Rolf komen met eigen parfum REIS De Hanzestadjes aan de Oostzee Weer rellen in wijk Den Bosch den bosch - In de Graafsewijk in Den Bosch zijn gisteravond voor de tweede achtereenvol gende keer rellen uitgebroken. Bewoners gooiden met stenen, flessen en vuurwerk naar pa trouillerende politieagenten. Rond half tien trok de ME met bussen de buurt in. Later op de avond joegen buurtbewoners de politie de wijk uit door ze te bekogelen, geparkeerde auto's raakten zwaar beschadigd. Donderdagavond ontstond on rust in de Graafsewijk na een uitzending van het SBS6-pro- gramma Probleemwijken. Pagina Binnenland 1 Rijsbergen mee met Beenhakker leiderdorp - Leiderdorper Wim Rijsbergen (52) wordt zo goed als zeker de assistent van Leo Beenhakker, de nieuwe bonds coach van Trinidad Tobago. De oud-international reist mor gen samen met Beenhakker naar de eilanden in het Cari- bisch gebied. Het duo gaat per 1 mei aan de slag met de op dracht Trinidad 8e Tobago naar de eindronde van het WK in Duitsland te leiden. Rijsbergen, die momenteel geen club heeft, en Beenhakker werkten al eer der samen bij de Mexicaanse club America. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! vandaag in deze vacaturekrant: 1 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! j Ik betaal: I automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/CJV Naam: Olympus Nederland B.V. Back Office Medewerker SportCity Coördinerend Onderhoudsmonteur Remmerswaal Aankomend Assistent willemstad/anp - De stem busgang voor het referendum op Curasao verloopt niet soe pel. Gezaghebber Lisa Ri- chards-Dindial maakte rond middernacht bekend dat drie stemcomputers zijn doorge brand. Bovendien viel de op komst tot dat moment met 34,2 procent tegen. De bevolking van Curasao kiest voor de staatkundige toekomst van het eiland. Er kan gekozen worden uit vier opties: een status aparte, complete onafhankelijkheid, behoud van de Nederlandse Antillen of integratie in Neder land. 8 710404 600028

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1