I 'Grens tussen passie en obsessie is voor mij vaag' Antilliaans^eekblad 0 REGIO Premier: I, Bon Relatie hersteld \roord past bij «aZ rties Noordwijkrein heeft De se- 4 Zonnetje zaterdag 9 april 2005 VRAAG ft een nieuwe bron van vermaak en inkomsten aange- rmwaterbron vlakbij het Bollenbad, het zwembad aan _jweg. De nieuwste attractie sluit uitstekend aan bij de plannen die J meente wil onder en wellnesscentrum en mogelijk een kuuroord vooruitlopend heeft wethouder Piet Barnhoorn ^mgedoopt in 'Bad Noordwijk'. De (na)vraag is of dat berecht is. CARLA KIEFT, interim-directeur van.de VW V'iid, geeft antwoord. thousiasme van de wethouder? 7n een geweldige impuls geven 11e in en om Noordwijk. Een ex- venop alle voorzieningen die er fyc zijn. Een kuuroord in combi- ik (wellnesscentrum trekt weer een g mensen aan. Een publiek dat in bewegen en gezond leven, lodeze bron een grote bijdrage le- a.uroord zet Noordwijk op een nir op de kaart en past bij de grote vleze gemeente." moral aan Duitsers, van wie er V naar Nederland en dus ook jijk komen? vaijn grote liefhebbers van kuuroorden. Als in Noord- '~)ord wordt geopend, zal dat beslist ook weer een 4 aantrekken. Dat is goed voor Noordwijk en dus ook omdat die mensen dan ook andere plekken zul- ban denk ik niet aan lange vakanties. Daarvoor trek- steeds verder weg. Nee, in dit geval zal het om kor- a (van mensen, die hier bijvoorbeeld al eerder zijn ge- 4 puwd zijn wat een kuuroord in Noordwijk inhoudt." e je kan de VW Holland-Rijnland leveren aan dit giiiroord? ek niet veel. Die kennis hebben wij niet in huis. it kuuroord er is, zullen we uiteraard meewerken aan van dit toeristische element. Graag zelfs. We zullen bype mensen zo'n kuuroord bezoeken en zullen daar- jotie afstemmen. Dan denk ik bijvoorbeeld aan pu- Gjazines op het gebied van wellness. En dan vooral nbj Xieft een van de bezoekers van het Noordwijkse Doit in een kuuroord geweest. Eerlijk gezegd ben ik ekomen dan een schoonheidsspecialist. Of dat heeft °^t ik niet. Maar ik kan me wel voorstellen dat een Wer is. Ontspannen genieten. Ik denk dat ik het wel w<tproberen." 1b men archieffoto: Henk Bouwman iT DE ARCHIEVEN UW' din arteterdag 9 April 32l iinde jongeren en ouderen het grote belang van Europe- ider het oog te brengen zal van 20 tot en met 24 April week voor internationale samenwerking worden gehou- larvoor ook in België (Gent) en West-Duitsland (Bo- belling bestaat. Reeds lang bestond in de kring van het r, de Leidse Jeugdactie, de Politieke Jongerenconta- fisselingscomité Leiden-Oxford-Gent het voornemen eens iets te ondernemen. Ingelse jeugdorkest 'Blue Velvet' uit partnerstad Ox- fevond een optreden in het bowlingrestaurant van I Hun muziek varieerde van bigband-swingmuziek van TVoody Herman tot het meer moderne genre van het jertoire. reidsch Dagblad Jubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer E Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ït Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Klein en H. de Wit Vtie hdcuz@hdc.nl fc: Jan Geert Majoor, a Brandenburg ictie.ld@hdcnl jeiden, tel 071-5 356 356 ^4.2300 AB Leiden. -'an de receptie zijn: i donderdag p.30 uur J&415 E356 325 Terlijden, geboorte, jubilea richten, desgewenst met g, via www.hdcmedia.nl of nchten@nhd.hdc nl ix 072-5196696, tel. 072- —3-5150 543 677 jl: 071-5 356 300 linen contact opnemen Acceptgiro) erfut '"e.) inf"6'90 en machtiging verstrekken 1 afschrijven van het VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Alphense uitgever komt met Antilliaans Weekblad folklore Seu-t.jd brecld '14 REPORTACE - - weer aan r De wond van ecONOM»E «Fi M'gali Lomp E*n fantasie AK m: 4 ,n de lucht jf jL. wAMA doet 12 jo Bin/J r~££i =W«=Ï 3? alphen aan den rijn - Juist nu het slecht gaat met de Nederlandse kran- tenbedrijven, brengt René Zwart van uit zijn appartement in Alphen aan den Rijn het Antilliaans Weekblad op de markt. „Ik realiseer me dat dit op een mislukking kan uitdraaien, maar dan ben ik daar wel zelf verantwoor delijk voor geweest." Diep in zijn hart gelooft hij niet in een fiasco. Binnen zes maanden moet de weekkrant minstens 5000 abonnees tellen en te koop liggen bij Ako en Bruna. Vijftien jaar geleden vloog René Zwart (50) voor het eerst naar Cura sao. De geboren en getogen Leide- naar had eigenlijk geen zin in die reis. „Ik moest voor mijn werk naar de Antillen." In die tijd maakte hij nog deel uit van het marketingcom municatiebureau Zwart Partners. „We werken onder meer voor de An tilliaanse regering en het Curagaose toeristenbureau, vandaar dat ik op het eiland moest zijn." Zonder te weten wat hij van het eiland moest verwachten, verliet hij zijn vliegtuig- stoel. „Je komt daar niet in een plas tic slurf terecht, maar daalt direct de trap af naar het platform. Ik kwam het vliegtuig uit; ik rook het eiland; ik voelde de bries van de passaat en ik was totaal verkocht. Ik heb er geen verklaring voor, het was zo." Zwart maakte al snel vrienden op het eiland („Nee, niet binnen de Ne derlandse gemeenschap. Was dat wel zo geweest dan was ik misschien niet zo ver gekomen.") En hij ont dekte dat de eilanden nog wel een Nederlandstalig ochtendblad kon den gebruiken. „Voordat ik eigen baas werd, werkte ik als chef nieuwsdienst bij Rijn en Gouwe. Vandaar dat ik contact zocht met het Algemeen Dagblad, dat een aantal regionale kranten van landelijk en buitenlands nieuws voorziet." De Caribische editie van het AD kwam xer, maar zonder regionaal nieuws. Een paar jaar later, in 2003, werd Zwart zelf uitgever van de krant door de aandelen te kopen. „De ondernemersgeest heb ik waar schijnlijk van mijn vader geërfd. Die heeft het - in een veel moeilijker tijd dan we nu beleven - ook gedurfd om een goede baan op te geven voor een eigen onderneming." Daarnaast is en blijft René Zwart journalist. „Dat zit in je. Dat ben je of dat ben je niet. Ik wil altijd schrijven over de dingen die ik om me heen zie. Ik ben 24 uur per dag journalist. Het is de manier waarop ik in de wereld sta. Al werd ik communicatieadviseur, journalist ben ik gebleven. Ik ben al tijd in koppen blijven denken." Verstand en gevoel werken bij Zwart intensief samen. Juist omdat hij zijn emoties durft te beleven, is het voor hem belangrijk dat hij zich bezig houdt met dingen die tastbaar en waarneembaar zijn, wordt duidelijk tijdens het gesprek. Regionale jour nalistiek biedt hem die kans. „Ik kan me er mateloos over opwin den als een van de medewerkers schrijft dat het energiebedrijf de ta rieven gaat verhogen zonder dat hij daarbij te vertelt wat dit precies voor de bewoners van het eiland bete kent. Immers; er zijn daar zoveel mensen die keihard moeten vechten om het hoofd boven water te kun nen houden. Zeker als regionale krant ben je geen doorgeefluik: je moet duiden wat beslissingen voor de samenleving betekenen." Zelf verkeert hij in een riante positie. Dat beseft hij terdege. Met een huis op Curasao en een fraai apparte ment in het Alphense Park Rijn stroom. Aan de andere kant werk ik hard en durf ik risico's te nemen. Waar ik nu aan ben begonnen is niet niks." Dat hij en zijn partner bewust kinderloos zijn gebleven, biedt Zwart telkens de kans om zich voor de volle honderd pro cent op een nieuwe uitdaging te storten. „De grens tussen passie en obsessie is bij mij vaag." Met de Caribische editie van het Alge meen Dagblad in handen, bracht René Zwart het Antilli aans Dagblad op de markt. „Met uit sluitend regionaal nieuws. Want ik heb het Algemeen Dag blad nooit zo ver kun nen krijgen om het loka le nieuws die prominente plaats te geven die het volgens mij verdiende: apart katern. Of beter nog: als zelfstandi ge krant." Het Antilli aans Dagblad is wel het enige och tendblad maar niet de enige Ne derlandsta lige krant die op de Antillen verschijnt. Grote con current is Amigoe, een avond blad. Ove rigens komt die krant per 1 april ook met een weekkrant in Nederland uit: Amigoe NL. Amigoe bestaat 110 jaar. Tegen de geschiedenis van een oudje kun je als jonkie niet vechten. Maar Zwart en zijn 25 medewerkers proberen zich telkens opnieuw te onderschei den. „Het merendeel van de media is verbonden aan een politieke partij of een benlangenclubje. On ze journalisten weten dat zij de spie gel van de maat schappij zijn en niet de Leeflang praat met KLM-t spreekbuis van bijvoor beeld een machtige industrieel." Het Antilliaans Weekblad, dat on langs in tabloidformaat op de Ne derlandse markt is verschenen, wordt samengesteld uit het belang rijkste nieuws dat door het regionale team op Curasao in een week tijd wordt vergaard. Daarnaast is ruimte voor Antilliaans nieuws van Neder landse polderbodem. Emotie, energie, tijd en geld inves teert Zwart in zijn weekblad. In de hoop dat dit alles zich over vijf jaar terugverdient. Het nulnummer dat in een oplage van 15.000 werd ver spreid was in elk geval een succes, kan hij stellen. Het blad (bedoeld voor verhuisde Antillianen en Ne derlanders die op wat voor manier dan ook binding met de eilanden hebben) moet ergens ook een bij drage leveren aan een genuanceer der beeldvorming over de eilanden. „Ik vind dat de Nederlandse media het Antilliaanse nieuws te eenzijdig belichten. Daardoor blijft vooral het beeld hangen van de kansloze Antil liaanse jongeren die hier in Neder land de boel komen verpesten. En van de bolletjesslikkers. Terwijl de ettertjes een minderheid vormen. Sommige journalisten weten niet eens waarover ze het hebben. Dan wordt de minister van verkeer en vervoer in het nieuwsverhaal als een man opgevoerd, terwijl Omayra Leeflang een vrouw is." Juist omdat hij Antilliaanse vrienden op Curasao wist te maken, on- dervindt hij wat er leeft op het eiland. „Hoewel ik er nu al vijftien jaar kom, leer ik tel kens weer nieuwe dingen. Ik denk dat ik het allemaal snap, maar af en toe word ik genadeloos op mijn nummer gezet. De cultuur wijkt toch af. Een vriendendienst? Dat is je maat naaien. Je verkoopt hem een auto waarmee van alles mis is. Een echte vriend begrijpt immers dat je die auto kwijt moest." Zwart kan genoeg redenen opsom men waarom hij het niet leuk vindt op het eiland.Als het regent doet de telefoon het niet, er wordt slordig omgesprongen met natuur en mi lieu, er speelt een aids-problematiek en veel mensen leven onder of op de armoedegrens. En met zijn domi neegeest koopt Nederland zijn ver antwoordelijkheid voor de economi sche en sociale problemen af en kij ken de Hollanders de andere kant op om de ellende niet te zien." Maar het thuisgevoel dat hem bekruipt als hij op Curasao komt, is voor hem zo intens dat hij dat als 'niet te beschrij ven' typeert. „De mensen zijn zo vriendelijk. Ik heb een vader- en een moederland. Ik zou niet voor altijd op Curasao willen wonen, 's Winters daar, 's Zomers in Nederland. Dat is de ultieme combinatie." Nancy Ubert René Zwart: „Ik kwam het vliegtuig uit; ik rook het eiland; ik voelde de bries van de passaat en ik was totaal verkocht." Foto: Henk Bouwman LEIDEN. 23.00 UUR Nog geen week geleden was het terrassenweer. De zo- merjassen kwamen uit de kast en gingen zelfs over de schouder, de lente was begonnen, Leiden rook naar gras, vogeltjes en oké, ook nog een beetje naar de viskramen op de markt. Maar waar vorige week nog een jongetje een leeg colablikje tegen een muur stond te trappen in de binnenstad, bij ge brek aan vriendjes om mee over te schieten, waar vorige week nog mensen op een stoel buiten de voordeur zaten, is het nu weer leeg. De zomerjassen zijn nog steeds uit de kast, maar nu trekt iedereen zich er weer zo diep mogelijk in terug. Kin tegen de borst om de regen niet in de ogen te krijgen. De kinderkopjes in de binnenstad vertonen bij dit miezer- weer een olie-achtig laagje, ze zijn spekglad. Wandelaars manoeuvreren tussen de plassen door richting binnen, er gens waar een dak is en hopelijk een verwarming. De lente in Nederland is begonnen. Het weerbericht rept over regen, hagel, in het binnenland kans op sneeuw en een minimumtemperatuur rond het vriespunt. Twee studentes, vorige week nog in een T-shirt op het terras, wandelen in hun handen blazend de kroeg in. „Het zal wel meevallen, maar voor mijn gevoel is het min tien", zegt de blondste van de twee. Deze kroeg heeft geen terras. De barman kijkt vrolijk op van het computerscherm waar hij de muziek staat uit te kiezen. Met een guitige glimlach begroet hij de nieuwe klanten, die zich met een kopje thee terugtrekken aan een tafeltje. Het is niet druk, dus de barman heeft alle tijd om met de stamgasten een geintje te maken. Die zijn op hun beurt blij dat ze op deze sombere avond nog iets te lachen hebben. Peuterend aan het verband om zijn vingers, opengehaald aan een geëxplodeerde glazen kan, gooit de barman er met pretoogjes de ene na de andere grap uit. Over Ajax, over ba nanen op een voetbalveld, over wat hij die dag in de krant heeft gelezen. Buiten begint het harder te regenen. Het terrassenseizoen is in aantocht. Deze kroeg heeft geen terras, maar wel een zonnetje in huis. Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17