VVD met eisen naar collegetafel REGIO r 'Voordelen van toen, gelden nu nog* t hang niet mijn hele doen en laten op aan God' 'Als mensen om mijn rotonde maar een extra rondje draaien' t moet tten g>an iale weg Saai lentuin' Igen «n op tv 'Het partijbelang is ondergeschikt' torschoten - Het september vorig baby-uzi een roof- nsterdam pleegde, let gekregen van bij- ejer jaar cel. Dat is ctian de aanvankelij- eit OM. De officier ïn^n drie tot acht ri^n het kwartet /e.-jarige Voorscho ol- slechtst vanaf, hij itten. Een 27-jarige j^eg de lichtste straf: 0Dnden gevangenis issiden voorwaarde- te werkzaam- 1 e;t bouwproject u'ïg is plaatselijk erirzaakt aan de enijbaan van de pro- lnN445. De komende el het verkeer op de Engelendaal en chting Willem de noodgedwongen aan geleid. Het enkele weken. Gesponsorde rotondes in Wassenaar door Bas de Rue wassenaar - Goede doelen sponso ren is modieus. Een welwillende bij drage geven aan kleine kinderen die een hardloopwedstrijd doen ook. Van sponsorgeld zijn in Afrika hele scholen opgetrokken. In Wassenaar gaat de gemeente nog een stapje ver der. Daar zijn nu ook rotondes on derwerp van sponsoracties. Of, als het budget een verkeersplein niet toelaat, een bloembak of een gerani umzuil. Echt nieuw is het idee niet, in ver schillende gemeentes is het al moge lijk dat bedrijven rotondes te sponso ren. Daar liet Wassenaar zich niet door afschrikken. Onder het motto 'beter goed gestolen dan slecht be dacht', deed het dorp zijn rotondes in de verhuur voor de Wassenaarse middenstand. ,,In tijden van bezuini gingen ben je als gemeente toch ook een beetje op je creativiteit aangewe zen", zegt voorlichter Wim Is- sendonck. „Dit is een ideale manier om zowel geld uit te sparen als on dernemers een leuke mogelijkheid te beiden hun bedrijf te promoten." Volgens de voorlichter zijn er in het dorp een stuk of tien rotondes die voor sponsoring in aanmerking ko men. Wassenaarse bedrijven kunnen zich voor drie jaar aan een rotonde ver binden. Zij zijn dan verantwoordelijk voor het onderhoud en mogen in ruil daarvoor de rotonde aankleden. Niet elk bedrijf komt echter in aanmer king voor een rotonde. Dat bierbou wer Heineken het Wassenaarse straatbeeld opfleurt met bierblikken opgebouwd uit tulpen en hyacin then, acht voorlichter Issendonck 'niet echt waarschijnlijk'. „Veiligheid, normen en waarden en goede zeden staan bij de aankleding van een ro tonde voorop." Volgens de woord voerder heeft de gemeente vooral hoveniersbedrijven, tuincentra en aannemers op het oog. Hoewel bedrijven vrij staan in de keuze van gewassen op de bloem bedden van de rotondes, stelt de ge meente wel een aantal eisen. De be planting op de rotondes mag bijvoor beeld niet te hoog zijn. Ook is het de bedoeling dat de kleuren van de be oogde vegetatie passen in de buurt. Schreeuwerig reclame is uit den bo ze: sponsorborden op een rotonde mogen niet groter zijn dan een stoeptegel. Overigens kunnen onder nemers ook een bescheiden bloem bak of geraniumzuil adopteren. Marinus van Santen van Barselaar Tuinbenodigdheden is een van de eerste Wassenaarse ondernemers die zich over een rotonde heeft ont fermd, op de kruising van Katwijkse- weg en Wassenaarseslag. Hij heeft grootse plannen met zijn nieuwe aanwinst. „Ik wil er drie abstracte beelden neerzetten, van Chinees hardsteen en marmer. De beelden zijn gewoon te koop. Welke bloemen en planten we gaan gebruiken, weet ik nog niet. Ik wil de beplanting per seizoen veranderen." De onderne mer is in zijn nopjes met de sponsor actie. „Tja, het is natuurlijk leuk voor je bedrijf. Nu maar hopen dat men sen extra rondje om de rotonde wil len draaien." Maandagmiddag tekenen de eerste vier adoptieondememers hun spon sorcontracten. Marinus van Santen wil de dag daarna direct met zijn ro tonde aan de slag. IMet twee maan- (g gaat komende te paal de grond in fdorpse Van Al- I ip de plek van de Op Dreef inplex in u-vorm zijn Aanvankelijk zou 'de Binnentuin' van start gaan, onopgemerkte Üe eerst moesten •graven, gooiden ;rfn. Daardoor kon r (jt tijdens de de van de aangren- vephool de Schakel sluwer Meerburg bv jtijrlast voor de hejwonenden te be schermen de lejif. Ook wordt op- die voor het at; dient, tijdelijk niet chj Meerburg heeft □Jdachtennummer t kt: 06-53146081. 3(jurt naar verwacht eden. Komende don- lijlig slaat wethouder n |de symbolische enIet complex is in i 2006 klaar. )oj rijn-Het Opsporing «aanstaande rogebreid stil bij het aaberovingen dat de Kordt gepleegd in tien Rijn. Met name ?e als het Bospark le hof worden opval- ar.nsen op straat be- k litie denkt dat hier Qde actief is die in amenstelling ope- Schoenmaker Hagen volgde kwart eeuw Winkelhof van nabij door Loman Leefmans leiderdorp - Het centrum maakte de af gelopen kwart eeuw grote veranderin gen door. Diverse forse verbouwingen, wisselingen in het winkelbestand en een toename van het aantal bezoekers volg den elkaar op in het Leiderdorpse Win kelhof. Het complex zit momenteel mid denin de festiviteiten rond het 25-jarig bestaan. Eén zaak bleef al die tijd onge wijzigd en onverschrokken hakken ver nieuwen, schoenen verzolen en sleutels slijpen. En volgens eigenaar Peter Hagen (58) van de gelijknamige schoenmaker is de kracht van het winkelcentrum ook al tijd hetzelfde gebleven. „De voordelen van toen, gelden nu nog", zegt hij. Hagen doelt daarmee op drie simpele peilers waar het Winkelhof op stoelt en die er nog steeds voor zorgen dat niet al leen Leiderdorpers, maar ook klanten uit Leiden, Voorschoten en Oegstgeest langskomen. Iedereen kan zijn auto kwijt in de beschutte parkeergarage, de passages zijn overdekt en het winkelbe stand is divers en compact. „Daardoor hebben we een sterke regiofunctie kun nen opbouwen en behouden. Vergelijk het eens met de Leidse Haarlemmer straat; daar is ook een groot aanbod, maar je moet een kilometer op en neer lopen - vervelend in de regen - en je au to kan je slecht kwijt." Nog los van de drie hoofdvoordelen heeft Winkelhof er veel aan gedaan om de sterke positie vast te houden. Twee keer werd er stevig bijgebouwd waar door het aantal zaken groeide van 55 naar 70. Daarnaast organiseerde de win keliersvereniging regelmatig activiteiten. Zo is voor vanmiddag tv-presentator Carlo Boszhard voor enkele uren inge huurd als attractie. Problemen met hangjongeren bleven binnen het winkel gebied uit. „We hebben hier iemand van de bewakingsdienst die daar prima mee omgaat. Als er groepjes zijn, schat hij ze in, maakt een praatje en het is over." Hagen, een geboren Stompwijker, is een telg uit een schoenmakersdynastie. Hij bestierde een makerij in de Leiderdorp- se Eikenlaan. Totdat hij hoorde van de bouw van Winkelhof en hij direct toe hapte. „Je kon toen al zien aankomen dat het een nieuw hart van Leiderdorp zou worden, met het gemeentehuis er naast. Dat bleek ook te kloppen, sinds de eerste dag zit ik hier naar volle tevre denheid." Als hij dan toch een nadeel moet noe men, komen de openingstijden aan de orde. Dat de supermarkten later dan de rest sluiten, kan hij billijken. „Maar er zijn ook winkels die op koopavond ge sloten zijn. Ik pleit voor uniforme tijden; *111 der Hulst samen met zijn vader in Zoeterwoudse gemeenteraad i diof - Het komt niet vdt een vader samen viid in de gemeente er een paar weken het meema- Thijs van der t s?ert dan in de raad, !tts zijn vader - CDA- stftter Gerard van der it^ aat Hulst - deel uit maakt. „Mijn vriendin vindt het prima dat ik de politiek inga", aldus Thijs van der Hulst. „Op voorwaarde dat ik er niet zo enorm veel tijd insteek als mijn vader. Daar hoeft ze ook niet bang voor te zijn. Ik zal het wel druk krijgen, maar niet zoals mijn vader, die ook nog fractievoorzitter is en zitting heeft in regionale sa- (blad. De serviesspaaractie is n groot succes weest. Daarom en we de actie j lijk afsla Leidsch ;lA Dagblad menwerkingsverbanden. De jonge Rijndijker, die bij zijn ouders woont, stond laag op de CDA-lijst en had nooit ver wacht dat hij nog in de raad te recht zou komen. Toch kwam hij als eerste in aanmerking om de opvolger te worden van de vorige maand vertrokken Dinie Koppenol. De mensen die ho ger op de lijst stonden, bedank ten allemaal. Van der Hulst wilde wel, ook al is het maar voor een korte pe riode. Over een jaar zijn er im mers alweer verkiezingen. Het raadslidmaatschap komt hem nu zelfs beter uit dan drie jaar geleden. „Nu ben ik afgestu deerd en heb ik een fulltime baan op de afdeling voorlich ting van het ROC Leiden. Het is niet zo dat ik nu meer tijd heb, eerder minder. Maar het lukt me tegenwoordig veel beter dan toen ik studeerde, om mijn vrije tijd goed in te delen." Van der Hulst heeft nog geen vastomlijnde ideeën over hoe hij het raadslidmaatschap zal invullen. Hij wil er langzaam in groeien en daarvoor krijgt hij van zijn fractiegenoten alle ge legenheid. „Ik kan nog niet zeg gen: ik ben de man van het de bat, of de man van de aanval. Dat moet allemaal nog blijken." Met modder gooien of iemand afbranden ziet Van der Hulst zichzelf niet doen. De manier waarop zijn vader politiek be drijft, spreekt hem wel aan. „Hij is gericht op samenwerking, niet op het vergroten van de te genstellingen. Het gaat erom dat je samen met de andere fracties de belangen van het dorp zo goed mogelijk behar tigt. Dat is belangrijker dan 'po litiek vuurwerk'. Daar komt bij dat in Zoeterwoude ook geen misstanden zijn of zaken waar van je zegt: dat moet radicaal anders." Sinds een jaar of vijf zit Van der Hulst in het bestuur van het CDA en volgt hij de Zoeter woudse politiek op de voet. Ook de landelijke politiek boeit hem. Een voorbeeld binnen het CDA heeft hij niet. Net zo min als hij een hekel aan iemand heeft. Van der Hulst is mild in zijn oordeel. „Ik heb meer met Maxime Verhagen dan met Bal kenende. Maar daarmee zeg ik niet dat Balkenende een slecht politicus is. En ik vind Mirjam Sterk een integer Kamerlid." Zijn vader heeft hem nooit ge pusht om ook politiek actief te worden, aldus Van der Hulst. Wel kreeg hij van huis uit de belangstelling mee voor politiek en de betrokkenheid bij wat er in de maatschappij gebeurt. Dat werd nog sterker toen hij de opleiding ging volgen voor Culturele en Maatschappelijke Vorming. Op school werden vaak stevige discussies gevoerd over uiteenlopende thema's. In het leven van Van der Hulst speelt het katholieke geloof een belangrijke rol. Niet in die zin dat hij elke zondag naar de mis Thijs van der Hulst: „Ik kan nog niet zeggen: ik ben de man van het debat, of de man van de aanval. Dat moet allemaal nog blijken." Fo to: Mark Lamers Peter Hagen in zijn schoenatelier in het Winkelhof. Foto: Henk Bouwman of allemaal open of allemaal dicht." Zijn pers- en slijpmachines ronken on ophoudelijk, de geur van lijm is sterk, maar als het aan Hagen ligt, gaat hij nog vrolijk 25 jaar door. „Mijn leeftijd laat dat niet meer toe, maar iets herstellen dat anders niet meer bruikbaar is, blijft me boeien." Het is een kleine stap van Hagens leeftijd naar de toenemende ver grijzing in de Winkelhof. Die is duidelijk merkbaar door het relatief hoge aantal rollators en elektrisch voortgedreven stoeltjes die er rondrijden. „Dat heeft niet eens zozeer met de toenemende vergrijzing te maken", meent de schoen maker. „Steeds meer ouderen blijven door die karretjes mobiel, daardoor zie je er ook steeds meer." En ook op dit punt komt de Winkelhof er in zijn ogen weer goed vanaf. „Er zijn wat klachten en dan liggen er ook weer gelijk plannen klaar om de roltrappen aan te passen." door Nancy Ubert oegstgeest - De deal met Ajax Sportman Combinatie moet dit jaar rondkomen. De club moet zijn honk in het hart van Oegst geest zo snel mogelijk verruilen voor een nieuw onderkomen in de Overveerpolder. Dat is één van de eisen die de WD op tafel legt als er wordt gepraat over haar deelname aan het college van Oegstgeest. Het is belachelijk dat het lang duurt, geeft WD-fractievoorzit- ter Matthijs Huizing aan. ASC heeft tijden geleden aangege ven dat zij wil verhuizen. Die verandering is goed voor Oegst geest. „Met één klap zorg je voor een sneeuwbaleffect." Op de sportvelden van ASC kunnen huizen worden gebouwd. „Vooral woningen voor senio ren. Dat sluit mooi aan bij de buurt." Verder kan de parkeer- problematiek van de De Kem- penaerstraat in het plan betrok ken worden. Doordat met de huizenbouw geld wordt ver diend, kan Oegstgeest in andere sportverenigingen investeren. De WD heeft meer noten op haar zang. Al enige tijd voert de partij een kruistocht tegen de 'benepen' bestuurscultuur in het dorp. De liberalen vinden dat het college bereid moet zijn die cultuur te veranderen. „Helder en duidelijk communi ceren. Daar ontbreekt het nogal aan." Als de collegeonderhan delingen naar wens verlopen, wil de WD een sterke man of vrouw naar voren schuiven die in staat is dat veranderingspro ces in te zetten. Huizing zegt dat hij heel goed snapt dat dit niet meevalt omdat de andere collegeleden al langer in het za del zitten. Een niet onderhandelbaar punt is de begroting voor 2006. De li beralen hebben de afgelopen drie jaar vanuit de oppositie tel kens geroepen dat Oegstgeest de financiën slecht beheert. „Met de begroting van 2006 za delen we wel onze opvolgers op." Vandaar dat het komende huishoudboekje niet alleen moet kloppen, maar vooral 'ge zond' moet zijn, geeft Huizing aan. „Dus niet dingen weg schrijven naar het jaar 2020." Al zijn nieuwe verkiezingen in aantocht en willen de politici daarom graag scoren; het per soonlijk of het partijbelang is ondergeschikt aan dat van Oegstgeest, vindt Huizing. De gemeente moet hoe dan ook bezuinigen. Wethouder De Ruijter (CDA) die nu de pennin gen beheert, hoeft van Huizing niet per sé van financiën af. „Maar het zou wel slim zijn." In de 'nacht van Huizing' zoals de raadsvergadering van vorige week genoemd kan worden, kreeg Rianne Meester (PvdA) van de WD een motie van wantrouwen aan haar broek. Doordat zij naar huis is ge stuurd, raakte project Rijnfront 'onbeheerd'. „Rijnfront pak je niet zomaar even op. De Ruijter kent de dossiers al grotendeels. Rijnfront is zo'n belangrijk pro ject, daar moeten we bovenop zitten. Er mag geen tijd verloren gaan met inwerken." 'De Ruij ter for Rijnfront', is de insteek van de liberalen. De WD wil ook praten over de 'willekeurige' manier waarop subsidies worden verleend; over de buitengewoon opspo ringsambtenaar die te weinig zichtbaar is en het jeugdhonk voor de jongerenraad, een pro bleem dat ook al veel te lang speelt. Dit weekeinde worden de colle geonderhandelingen voortge zet. CDA en Leefbaar Oegst geest zijn samen goed voor een minimale meerderheid (tien te gen negen stemmen in de raad. Huizing: „Dat is wel heel krap hoor. Dat wordt dan telkens ba lanceren. Vandaar dat ik denk dat ze ons er graag bij willen hebben." Progressief Oegstgeest is zo ver bolgen over de gang van zaken in 'de nacht van Huizing' dat de partij niets meer met de coalitie te maken wil hebben. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356475 tijdens kantooruren. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl in de Meerburgkerk gaat. „Als ik in de kerk kom, ben ik bezig. Met muziek - ik begeleid twee koren - of met teksten voor de liturgie", aldus de Rijndijker. „Het geloof inspireert mij om anders, dieper, naar mensen te kijken en naar de wereld. Maar ik hang niet mijn hele doen en laten op aan God." Muziekvereninging Laurenti- us uit Voorschoten organiseert vandaag van 9.30 tot 13.30 een rommelmarkt bij het clubhuis van de vereniging, op de hoek van de A. van Leeuwenhoekka de en Badhuisstraat. De Oudheidkamer Leider dorp opent vandaag de ten toonstelling '60 jaar Bevrijding in Leiderdorp'. De Oudheidka mer is nog op zoek naar voor werpen of documenten uit de Tweede Wereldoorlog of uit de tijd van de bevrijding. Mensen die spullen in bruikleen aan de Oudheidkamer willen geven, kunnen bellen met Jos Gerrese, 071-5820381. De Oudheidka mer is te vinden in gebouw Doesmeer, Hoogmadeseweg 70, Leiderdorp. De Postzegelvereniging Voor schoten organiseert vandaag een ruilbeurs in de grote zaal van het Cultureel Centrum Voorschoten. Prinses Marijke- laan 4. Toegang is 50 eurocent, kinderen tot en met 12 jaar kunnen gratis naar binnen. De beurs is van 10.00 tot 16.00 uur. Vogelwerkgroep Koudekerk- /Hazerswoude organiseert op zondag 10 april een vogelwan deling langs het Spookverlaat en de Kruiskade. De wandeling begint om 8.00 uur aan het Spookverlaat, te bereiken via de Gemeneweg tussen Hazers- woude-Rijndijk en Hazers- woude-dorp. Deelname is gra tis. Kijk ook op www.vogelsrijn- woude.nl. Op maandag 12 april verzorgt de Rafaëlgroep Warmond een lezing over verlies, verdriet en eenzaamheid bij ouderen. Jeannet de Ruiter, maatschap pelijk werkster uit Katwijk, geeft de lezing en leidt de discussie. De lezing beginton 20.00 uur in 't Zenit, de onflnoetings- ruimte achter de kerk van de protestantse gemeente, Heren weg 82. Tentoonstelling kinderteke ningen van het Sociaal Cultu reel werk in Leiderdorp. De te keningen zijn gemaakt tijdens tekenlessen van het SCw. Ope ning van de tentoonstelling is dinsdag 12 april om 16.00 uur in het gebouw van Dwars&zo, Bloemerd lc in Leiderdorp. Cursus somberheid overwin nen getiteld 'In de put, uit de put', georganiseerd door Rivier duinen (voorheen de Rijngeest Groep). De cursus is bestemd voor mensen van 55 jaar en ou der die last hebben van 'lichte tot matige depressieve' klach ten, zoals nergens meer zin in hebben. De cursus begint op 12 april, in Oegstgeest. Informatie viaj. Kloek 071-8907600.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15