Driestar noodloka! na 7 jaar 1| Creadagen: vooral voor vrouwen met tijd Leden Club 58 maken toer met Lions LEIDEN REGIO 'Ik ben zéér voor bouwen in zeey Celstraf geëist overval Valkenl, B zaterdag 4 juni 2005 Ic Christelijke school wil vast ondu. door Marijn Kramp leiden - Het Driestar College is zijn huisvestingsproblemen zat. De christelijke scholengemeen schap vindt dat zij na 7 jaar in noodlokalen te hebben gezeten recht heeft op een permanent schoolgebouw. Maar de ge meente heeft dit verzoek on langs afgewezen. Reden van de gemeente om het verzoek niet te honoreren is geldgebrek. Het potje voor on derwijshuisvesting is leeg. Het Driestar College heeft daarom te horen gekregen het volgend jaar maar weer eens te probe ren. Dat laat het Driestar Colle ge niet op zich zitten. Algemeen directeur A. Lock is van mening dat de school na zo'n lang ver blijf in noodlokalen en andere tijdelijkeonderkomens recht heeft op een permanent schoolgebouw. Het Driestar College heeft zijn bestaansrecht in Leiden onder tussen wel bewezen, meent Lock. „We zijn in Leiden in 6 a 7 jaar tijd uitgegroeid tot een school met 425 leerlingen. En dat worden er volgens de prog noses nog een kleine honderd meer. De huidige huisvesting voldoet niet. We zitten al over vijf locaties verspreid en heb ben nu al weer een extra locatie nodig. Dat kan zo niet door gaan. We zijn er f gers getikt door d* spectie." P De leerlingen vep' het gependel til1 schillende locatiF derwijstijd. Ze M1 la of kantine enf£ doende werkpleP lingen en docent Ook vielen in hel1 enige regelmaat j' uit omdat de schij gymzaal heeft. DP te tot voor kort hal van het ROC£ Universiteit Leid5 was niet mogelijlH het ROC Leiden (d teit er tentamen*' afnamen. Het Driestar Co| een permanent in de buurt var., station omdat ol streekfunctie hecg klein deel van komt uit Leiden. t> komt uit Katwi|[ aansluiting op i vervoer is daarop vindt Lock. Maafi heeft hier de kc dus geen geld \}i Driestar College 1 sluit aan voor dejf roep en bezwaar.jr Volgende week li het bezwaar in ci behandeld. a den haag/valkenburg - voor het plegen van een gewapende roofoverval in een woning aan het Lambrechtsveld in Valken burg heeft het openbaar minis terie bij de Haagse rechtbank een celstraf van vijf jaar en zes maanden geëist tegen drie mannen uit Leiden (30, 31 en 33 jaar). Deze mannen zouden het brein zijn geweest achter de overval. Het trio had vernomen dat de eigenaar van diverse coffee shops honderdduizenden eu ro's aan zwart geld zou bewa ren in een kluis in zijn Valken- burgse woonhuis. De verdach ten wilden hun handen zelf niet vuil maken en vroegen daarom vier andere mannen om de klus te klaren. De drie Leidenaars dachten echter wel zelf een uit gekookt plan uit. Eén verdachte had nog zijn oude werkkleding van een rioleringsbedrijf. Ook kochten de organisatoren handboeien in een seksshop. Op 20 augustus wilden ze hun grote slag slaan. Die ochtend zagen ze kinder fietsjes voor het huis staan. De overvallers wilden de roof niet plegen in het bijzijn van kinde- ren en de groep ging weer te rug. De 30-jarige verdachte zou zo woest zijn geweest dat de mannen 's middags weer terug gingen. Vermomd als riole ringswerkers belden ze aan. De vrouw des huizes werd met een pistool bedreigd en geboeid. Ook haai' man qi kreeg handboeiei viel tegen: in plaiï hoopte tonnen v® vallers slechts vilt ro. De eigenaar vanv zich uit zijn bof den. Hij schoot sP short aan en zettf ging in. Hij botste* tegen de vluchtaj de kentekenplaat vond de politie i verdachte. Hij lad Vlietlanden en z| ontvoerd. Zijn u niet geloofd omdl schrammetje op De verdachten hi val volgens het 01 gaven ook wel tl trokken waren J organisatie en vm den naar de won uitkijk te staan. II lijke overvallers 1 der veroordeeld I genisstraf van dn hen had het OM I zes maanden gei die de drie Leidel ben verteld dat dj eigenaar h ontij euro's thuis hadl in een later stal De zaak tegen hel houden omdat zil kans wil krijgen 1 offer aan de tand' De rechtbank d over twee weken. door Kor Kegel den haag - Jan Franssen woont en werkt in Den Haag, maar de Zuid-Hollandse commissaris van de koningin heeft iets Rotter dams. Zijn visie op de toekomst van de provincie Zuid-Holland doet denken aan die van Rotter damse bestuurders, die van de haven een wereldhaven maak ten en de door oorlogsgeweld verwoeste Maasstad weer op bouwden. Onder het genot van een kop koffie en daarna een pilsje draagt liberaal Jan Franssen zijn boodschap uit: „De provin cie Zuid-Holland staat voor een schaalvergroting. Bij de volgen de kabinetsformatie moet de positie van de Randstad cen traal staan. Het regeerakkoord kan niet meer om de grote pro Commissaris van de koningin Jan Franssen, dirigent van de schaalvergroting blemen van de Randstad heen." Hij is voorzitter van de Regio Randstad, een samenwerldngs- verband van de betrokken pro vincies, stadsregio's en grote steden. Bovendien is hij voor zitter van het Bestuurlijk Plat form Zuidvleugel, dat zich spe cifiek buigt over de stedemij van Den Haag tot Dordrecht. „Ik heb zorgen over stagnatie in de Zuidvleugel van de Rand stad", zegt Franssen. „Maar ik zie ook dat Europa mogelijkhe den biedt. Ik kijk met een posi tieve blik naar de Europese ont wikkelingen. Het provinciebe stuur oriënteert zich zeer sterk op Europa. Terecht. Daar kun nen we de kracht aan ontlenen en de middelen vandaan halen om de Zuidvleugel nieuwe im pulsen te geven. Maar dan zijn er forse veranderingen nodig, bestuurlijk, ruimtelijk en soci aal-economisch." „De Zuidvleugel herbergt grote buitenlandse ondernemingen en internationale organisaties, maar de condities voor nieuwe bedrijven om zich hier te vesti gen zijn niet optimaal. De con currentie zal er als de kippen bij zijn als wij niet fors investeren in bereikbaarheid, kenniseco nomie en stedelijke vernieu wing." De commissaris van de konin gin pleitte eerder voor fusie van Noord- en Zuid-Holland. De rijksoverheid zou aan het nieu we landsdeel Holland veel ta ken en bevoegdheden moeten overdragen. „Het samenvoegen van Noord-Holland en Zuid- Holland vind ik een serieuze optie." Zoekt Franssen in een schaalvergroting van Zuid-Hol land de ruimte voor woningen en bedrijven, omdat de provin cie steeds dichter bebouwd wordt? „Dat is een bijkomende factor", antwoordt hij, „maar niet de belangrijkste overwe ging. Het gaat om nieuwe kwa liteiten: een hoogwaardige ken niseconomie, hoogwaardige transportsystemen, hoogwaar dige metropolitane architec tuur'. Denken op een grotere schaal stimuleert dat." Maar steeds een nieuwe stad uit de grond stampen, steeds nieuwe wegen, dat houdt toch op? Ook hier heeft Franssen een antwoord paraat: „Als we het groen en het blauw in onze provincie niet willen aantasten, moeten we de hoogte in. Over vijf tot tien jaar zullen we met echt nieuwe concepten voor stedenbouw moeten komen, waar steden in rivierdelta's we reldwijd hun voordeel mee kunnen doen. We moeten de ruimte intensiever benutten en dat vraagt om veel creativiteit. Op een klein territoir moeten we naar een hoogwaardig me- tropolitisch karakter toe. Het beeld van de Rotterdamse skyli ne - die kant moet het op. Zo'n skyline wil ik overal zien. Voor de hele Randstad ligt er die uit daging. En we moeten de zee in. Ik juich toe dat de Tweede Kamer zich uitgesproken heeft voor kustuitbreiding. Ik ben zéér voor landaanwinning voor de kust van Hoek van Holland tot Scheveningen. En ik ben blij dat de gemeente Den Haag die kant ook op kijkt." Over één ding toont Jan Frans sen zich intens bezorgd: de toe nemende apathie in de samen leving. „Grote groepen weten zich niet verantwoordelijk. Ze schuiven problemen af, raken onverschillig. Ze trekken zich terug binnen de veilige muren van de eigen omgeving. Maar daarmee ontnemen ze zich het zicht op wat er echt aan de knikker is. Het leidt tot afwe rend gedrag. Dat creëert een toeschouwersdemocratie, die zich laat leiden door de waan van de dag. Tegelijkertijd zie je de overheidscommunicatie te kortschieten. Het waarom van het kabinetsbelel goed uitgelegd e|e ontstaat maatsc|a rust. Het kabinet) zichzelf te wijtenjra schap niet overkpi over een nieuwer) opener, eerlijkerts voerd." it „Ik zou willen da?e evenwichtiger oijn verhouding tussle vrijheid. Vooral i) over terrorismebj nadruk komen te pressie, op een q zich wapent tegefl zou liever zien dj. den een appèl do antwoordelijkheip de burgers, om ei,t geven aan een wv, menleving. Later^r: energie in stekenyi sen het van binnjs] varen dat zij metij menleving vorratj willen bouwen, "w 'Scrappen is een virus, totaal verslavend' Jan Franssen: „Het beeld van de Rotterdamse skyline - die kant moet het op. Zo'n skyline wil ik overal zien." Foto: GPD/Jacques Zorgman door Floor Ligtvoet leiden - De ware knutselhob- byist die op de Creadagen in de Groenoordhallen afkomt, moet je niet onderschatten. Die heeft een dagtaak aan het knippen en plakken van kaarten en het rij gen van kraaltjes tot kettingen. „20 uur per week haal ik mak kelijk", zegt Anja Smit (53) uit Den Haag. „Ik ben er eigenlijk dag en nacht mee bezig." Smits vriendenkring krijgt we kelijks een kattebelletje toege stuurd in de vorm van een ei gengemaakt kaartkunstwerkje. Haar moeder verkoopt ze door aan kennissen. 3D-bloemen, zilver en gouden stickerrandjes, het kan Smit niet fraai genoeg. En ze is absoluut niet de enige die daar een passie voor heeft. De voormalige Leidse veehal vol kraampjes met knutselwaar trekt honderden veertigplus sers. Uitsluitend vrouwen ver gapen zich op deze vrijdagmid dag aan de glinsterende kraal tjes, spiegeltjes en mozaïek steentjes. Kijken alleen is niet voldoende. Zo moeten de mouwen worden opgestroopt aan de tafel van het scrapbooken, een nieuwe trend overgewaaid uit Amerika. „Makkelijk gezegd is scrap booken het versieren van een foto", zegt workshopleidster Thea Welsink. Kiekjes van fami lieleden en dieren worden in vorm geknipt en op papier ge plakt. Maar pas op: het uitzoe ken van de juiste achtergrond let heel nauw. De kleuren uit de foto moeten er minstens in te rugkomen. Hoe gekker en uit bundiger het papieren of kar tonnen frame daarna versierd wordt, hoe beter. Twee Wassenaarse schoonzus sen laten zich dit niet tweemaal vertellen en zijn inmiddels al flink aan het plakken geslagen. „Het is een virus", aldus Agaat Krosse (57). Het steekt je aan en laat je dan niet meer los. „To taal verslavend", beaamt Mar- dette Krosse (46). Scrapbooken werkt ook door op hun leven De nieuwste knutseltrend, het scrappen (het versieren van een foto), is volgens liefhebbers op de Creadagen een virus. Het steekt je aan en laatje niet meer los. Foto: Henk Bouwman thuis. „Voortdurend denk ik: hé, dat kan ik straks ook best gebruiken bij het scrappen", legt Mardette uit. Bij de Krosses thuis worden bierdopjes bij voorbeeld platgeslagen. „Die kun je namelijk onder de foto plakken zodat hij meer naar vo ren komt." Het gekste materiaal dat ze tot nu in haar fotokunst heeft verwerkt, is een inlegzool- tje, geeft de vrouw met rode wangen toe. Corry van der Graaf (48) uit Koudekerk heeft vandaag een goede aanschaf gedaan. Trots toont ze haar Maleisische pon- ser, een figuurkniptang, van ze- venenhalve euro. „Hiermee kun je de mooiste bloemen maken", zegt ze. De kunst heeft ze zo juist afgekeken van de verkoper die de hele dag de ene na de andere bloem van papier te voorschijn tovert. Mooi voor op een kaart, vindt ze. „Het is zo fijntjes, het lijkt net origami." Met haar hobby verdrijft ze niet alleen op een leuke manier de tijd. Het houdt haar ook slank. „Tegen vieren krijg ik altijd last van lekkere trek. Dan pak ik een banaan en een kop thee en ga naar zolder lekker kaarten knut selen. Dan is het zo etenstijd." De creadagen zijn vandaag en morgen nog in de Groenoord hallen, van 10.00 tot 17.30 uur. Entree 6 euro, 65+ 4,50 euro. anderhalf uur luidruchtige re clame in de stad voor terug, plus de enorme goodwill die ook de andere sponsors verdie nen", zegt Ahsmann. De organisatie draait op volle toeren. De politie zorgt ervoor dat de opvallende colonne straks vrij baan heeft en burge meester Lenferink zit in het co mité van aanbeveling voor het rondje dat een jaarlijkse tradi tie moet worden, maar tot nu toe zijn er pas zestien wagens die meerijden. „En we willen graag dat er op 4 juni tussen de veertig en zestig klaarstaan op het parkeerterrein van de Groenoordhallen. Daar wordt de stoet rond 11.00 uur uitge leide gedaan door een dweilor kest, dat ook speelt als we an derhalf uur later terugkomen om het feest voort te zetten in het clubhuis van VTV Club 58." „Eerste doel is de leden die meegaan een bijzonder uitje en een mooi feest aan te bieden. Zodat het evenement in elk ge val voor hen geslaagd is", be nadrukt Ahsmann. „Voor ons is het een succes als we daarna ook nog geld kunnen verdelen. Dat gaan we dan op eigen kos ten naar Torun brengen." Het zal alles bij elkaar geno men nog een hele toer worden. Paul de Tombe - - M rili® weeraüto's en oldtimers wordt georganiseerd en begeleid door de Lions Club Leiden Oude Rijn. Die is jaarlijks in de weer voor een goed doel en koos dit maal voor een evenement voor en ten behoeve van verstande lijk gehandicapten in Leiden en de Poolse zusterstad Torun. „De Toetertoer op zich moet een bijzondere belevenis wor den voor de ledön van VTV Club 58 en als dat het geval is, is de dag al geslaagd. Het zou nog mooier zijn als we daarna geld kunnén overmaken naar de club in Leiden en een tehuis in Torun", aldus voorzitter van de projectcommissie Cees Ahs mann, en Lions-preses Floris Holsteijn. „In Leiden kunnen er activiteiten mee worden ge financierd en in Torun bestaat vooral behoefte aan een aantal fundamentele voorzieningen als bedden, massagetafels en simpel speelgoed." Het duo mikt met de actie op een bedrag van 15 tot 20.000 euro. Geld dat moet komen van bedrijven en particulieren, die ofwel voor 50 euro een in dividuele deelnemer aan de Toetertoer sponsoren ofwel een voertuig met chauffeur ter beschikking stellen en daar naast 250 euro doneren voor het doel. „Wie een bedrijfswa gen met logo stuurt, krijgt daar De leden van VTV Club 58 gaan de toer maken in Leiden: de Toetertoer. Op zaterdag 4 juni zal een bonte stoet van bijzon dere voertuigen vrolijk claxon nerend een rondje rijden door en rond de stad. Naast de chauffeur gaan in de aparte au to's circa tachtig verstandelijk gehandicapten mee die lid zijn van de Leidse VrijeTijdsVereni- ging. Vrijwilligers van de stich ting Vrije Tijd en Vorming or ganiseren in het clubhuis aan de Garbriël Metzustraat door deweeks tal van activiteiten voor mensen met een verstan delijke handicap en de Toeter toer past prima bij het VTV- motto: 'Gewoon waar mogelijk, speciaal waar nodig'. Het anderhalf uur durende rondje in vrachtauto's, politie wagens, kraanwagens, brand- VrijeTijdsVereniging/Club 58 Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14