Jongeren creatief met identiteitspas BÜNÜËNLAND 2 'Bijna driekwart Nederlanders staat achter snelheidscontroles' Christelijke datingsite discrimineert g; Sluiting methadonposten dreigt Machiel Kuijt mikt op vrijspraak in cassatie ChristenUnie tegen EU-grondwet Wijn blijft geloven in compensatie zieken Met vals bewijs naar disco en drankwinkel Minder kassen Westland Dode door schietpartij in Almelo Vrijheid geef je door in getuigt c-Vaatstra venj uwN - Een Afghaanse ^ijtrfhgetuige" inver se moord op Marian- naai, Dat heeft het open spanne (OM) in Leeu- |j|deeren bekendge- s Afghaan, die in Lon- weigerde in eerste vertellen wat hij in I n de moord heeft ^§rom de Afghaan nu [werken aan een ver- het OM niet. De arianne Vaatstra uit einde werd in 1999 na Koninginnedag ind bij Veenklooster vermoord. i handel in udafval De douane en de lectie hebben de af- ianden in Rotter- ht, Hazeldonk en [aal huishoudelijk geland bestemd onderschept. Het a flinke partij van in ton, verpakt in zes- 'liners. Achter deze in de hogere stort- een nieuw recy- in Engeland, stelt vrijdag 8 april 2005 3 da. an eist e terug inister Veerman -bij ü(jf papegaaien zijn gestikt door bij een brand ng aan de Haagweg De brandweer ver brand ontstond ■'ars op een televisie. ff voor >ij moskee Rechtbank in Breda i-jarige jongen uit tot een ïnisstraf waarvan liltden voorwaardelijk >£istrafvan 120 uur. preda stak vorig )er een stapel falen in brand bij de )skee aan de Archi- utrecht/anp - Bijna een op de drie jongeren maakt gebruik van een vervalst of geleend legitima tiebewijs om een uitgaansgele genheid binnen te komen. Een kleiner aantal, 14 procent, doet dat om alcohol te kopen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Alcoholpreventie (STAP) onder 820 middelbare scholieren van 12 tot en met 17 jaar. Uit het onderzoek, dat gisteren is gepubliceerd, komt naar vo ren dat de jongeren meestal een kopie van een identiteitsbe wijs gebruiken waarop gege vens zijn veranderd. Een ande re manier is het lenen een legi- timatiekaart van een oudere kennis. Er zijn geen significante verschillen gevonden tussen jongens en meisjes. De meeste horecagelegenheden hanteren bij de deur leeftijds grenzen tussen 16 en 18 jaar. Ruim de helft (54 procent) van de ondervraagde jongeren zegt dat het makkelijk is om binnen te komen, hoewel ze minderja rig zijn. Ongeveer driekwart zegt boven dien dat het niet moeilijk is voor iemand onder de zestien om alcohol te kopen. Vrijwel alle jongens en meisjes die aan het onderzoek hebben meegedaan, zijn op de hoogte van de legitimatieplicht vanaf 14 jaar, die op 1 januari is inge voerd. Toch zegt slechts 45 procent al tijd een identiteitsbewijs bij zich te hebben. 39 Procent heeft het niet altijd bij zich en de rest is nog onder de 14 jaar. Redenen om geen bewijs mee te nemen, zijn dat ze het verge ten, bang zijn om het kwijt te raken, het onhandig vinden om mee te nemen of het niet eens zijn met de legitimatieplicht. Koninklijk Horeca Nederland vindt dat frauderende jongeren harder moeten worden aange pakt. „Als ze willens en wetens legitimatiebewijzen vervalsen en alcohol proberen te kopen, moeten minderjarige jongeren daarvoor gestraft worden. Nu krijgt alleen de horeca-onder- nemer een boete", zegt een woordvoerder. Ook ouders moeten meer op dit soort ge drag worden gewezen. De zegsman wijst er bovendien op dat horecapersoneel niet is opgeleid om vals van echt te onderscheiden en daar ook niet de apparatuur voor heeft. „We zijn de marechaussee niet." jw wil van de stich- ,4 miljoen euro sub- idie de groene lera- lg niet volgens de re- «steed. Geld dat be- por onderwijs, ver- d r jaar naar een hol- 5 commerciële activi- /egjinister zal het be- een keer temgeisen. IS ij zit krap bij kas en amper beta- t echter om de eni- jleiding voor groen 1 Nederland. De af- In kunnen van vm- es gaan geven op 'an onder meer f'nfnbouw en recreatie, ert inmiddels zelf !g te vorderen bij de 1 de,ï beambte ide mag ran» 9 im^oormalig project- ebes van de ge- irn heeft een gevoe- kg geleden in zijn lelf te rehabiliteren iaudeaffaire. De ge- j van de rechter in '1 ontslag doorzet- jeente heeft de man itel van ernstig plichts an |der meer omdat hij hjnemer bordelen ve,ibezocht. Hierdoor 3 volgens de recht- naar chantabel op- J beklad itenlanders Een 22-jarige inwo- (ikum is aangehou- huizen en pen- iuitenlanders wo- cenkruisen en ande- e uitingen heeft be- •""PFriese dorpje wo- '^eitarbeiders uit Polen 'e'stuinbouw werken. Ingen werden al op jtdekt. Woensdag a|arige verdachte fn. Hij bekende het jb daarop direct vrij- -schapsprijs an Wolffers - De Koninklijke £Akademievan >pen (KNAW) heeft 'ee Prijs 2005 toege- iblicist en hoogle- olffers. Hij krijgt de e' >e prijs van 12.000 behij medisch onder in breed publiek heeft gemaakt, liet weten. Volgens e levert Wolffers ik.ssentiële bijdrage rsiteit van het pu- vt over gezondheid, ëzondheidszorg. De )p 25 april uitge- terdam. fegaaien brand den haag - Schoolkinderen van groep 7 in Nederland en klas 5 op de Antillen en Aruba ontvangen deze maand het Nationaal Aandenken 'Vrijheid geef je door'. Het boekje met korte persoonlijke verhaaltjes, foto's, gedichten en opdrachten moet kinderen en hun omgeving er toe aanzetten te praten over de betekenis van 4 en 5 mei. Premier Balkenende deelde gisteren op de Haagse school De Vlierboom de eerste exemplaren uit. In de komende maand ontvangt een record aantal van 243.000 kinderen van groep 7 het boekje. Nooit eerder was de oplage zo groot, aldus het Comité 4 en 5 mei. Vrijheid geef je door is voor het eerst in 2000 uitgebracht, leder jaar wordt het boek je geactualiseerd. De totale oplage is inmiddels meer dan 1.250.000. Foto: Ed Oudenaarden den haag/anp - De Inspectie voor de Gezondsheidszorg dreigt behandelposten te slui ten, als de verstrekking van me thadon niet snel verbetert. Bij kleine instellingen is de behan deling van verslaafden vaak on der de maat. Dat stelt de in spectie in een gisteren versche nen rapport. De huisvesting is vaak slecht en er zijn geen be handelplannen,zo blijkt uit een onderzoek onder alle zeventien instellingen in Nederland die methadon verstrekken. Van de ongeveer 28.000 heroïnever- slaafden in Nederland gebrui ken er 12.000 het vervangende middel methadon. Het middel wordt al dertig jaar voorge schreven. Tweederde van de patiënten heeft naast de versla ving andere ernstige gezond heidsproblemen. Uit het rap port blijkt dat in een aantal in stellingen het management be slissingen neemt over de ma nier waarop en hoeveel metha don er wordt verstrekt. De in spectie vindt dat onverant woord, want een arts is verant woordelijk voor de behande ling. De dosering van metha don moet individueel worden bepaald op basis van medi sche-inhoudelijke argumenten. den haag/anp - Bijna driekwart van de Nederlanders (74 procent) vindt het een goede zaak dat de overheid jaagt op de hardrijders in het verkeer. Dat stelt het Bureau Ver keershandhaving Openbaar Ministerie (BVOM). Voor de alcoholcontroles is die steun nog groter: 99 procent. De Nederlanders hebben steeds meer begrip voor de ver keerscontroles, meldde het BVOM gisteren in zijn jaar overzicht over 2004. Het draagvlak voor de controles op snelheid en de helmplicht is vorig jaar voor beide met 2 procentpunt toegenomen ten opzichte van 2003. Het BVOM wil dit jaar extra aandacht besteden aan de verkeerscontroles binnen de bebouwde kom en rond scholen. „Het gaat vooral om wegen in 30-kilometerzones en rond scholen waar mensen het gevoel hebben dat het er verkeersonveilig is." Dat extra toezicht moet via speci fieke projecten gebeuren. Binnen de bebouwde kom valt de verkeersveiligheid in de ogen van het BVOM nog flink te verbeteren. Ruim de helft (53 procent) van het aantal hardrijders werd vorig jaar be keurd binnen de bebouwde kom, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB). In 2003 was dat 51 procent van alle snelheidsboetes. Juist fietsers en voetgangers zijn vaak het slachtoffer van dit verkeerson veilig rijgedrag. Met extra materiaal beoogt het BVOM de pakkans van de verkeersovertreders te vergroten. De controleurs krijgen nog onopvallender videosurveillanceauto's en meer laser- guns. Het zogenoemde trajectcontrolesysteem waarmee de snelheid van het verkeer over een langere afstand ge meten wordt, moet worden uitgebreid. Nu vindt deze controle plaats op zeven plekken: op zes vaste plaatsen zoals op de A13 bij Schiedam en de Zeelandbrug en met behulp van een mobiel systeem in Flevoland. Op welke nieuwe plekken de trajectcontrole zal komen, kan een woordvoerderster van het OM nog niet zeggen. Verder wil het BVOM de flitspalen langs gemeentelijke en provinciale wegen overnemen. De vaste flitskasten krijgen dan vaker een plek waar het bijvoorbeeld op grond van ongevallencijfers nodig is. Volgens de woordvoerster ge beurt dat nu nog niet altijd. Ook moet dat voorkomen dat kostbare flitspalen die herhaaldelijk worden vernield, we gens hoge reparatiekosten worden afgedankt. Over de overname wordt nog overlegd met gemeenten en provin- almelo - Politiemedewerkers verrichten sporenon derzoek nadat woensdagavond een 42-jarige man uit Almelo is gedood door schoten op straat. De politie trof de man omstreeks half tien zwaarge wond aan. Hij overleed korte tijd later in het zie kenhuis. De politie speurt naar de dader of moge lijk daders. Zij tast in het duister over de toedracht van de schietpartij en is druk op zoek naar getui gen. Foto: ANP/Harm Meter amsterdam/gpd - Machiel Kuijt, de Amsterdamse markt koopman die in Thailand een levenslange gevanggenisstraf uitzit wegens heroïnesmokkel, ziet af van de mogelijkheid de rest van zijn straf in Nederland uit te zitten. Kuijt vertrouwt niet op de medewerking van de Thai en zet zijn kaarten op vrijspraak in cassatie. Op 16 april zit Kuijt acht jaar gevangen in Thailand, en vol gens een vorige week van kracht geworden verdrag kan hij dan een verzoek indienen om zijn straf verder in Neder land uit te zitten. Voorwaarde is wel dan zijn veroordeling defi nitief is. Zolang Kuijt zijn cassatiever zoek staande houdt, is dat nog niet het geval. De 37-jarige marktkoopman zegt onschuldig te zijn en op vrijspraak in te zet ten. In eerste instantie was Kuijt, in maart 2002 en vijf jaar na zijn arrestatie, vrijgesproken. Hij was opgepakt, omdat zijn ex-vriendin, Linda Sanguan Pramoonchakka, en haar broer waren aangehouden met 748 gram heroïne. Kuijt had daar voor zijn ex en hun gezamenlij ke dochtertjes bezocht. Zowel Linda als Kuijts taxi chauffeur en politieagenten leg den voor de rechter onüastende verklaringen af. Niettemin werd Kuijt in hoger beroep in okto ber 2003, zonder nader onder zoek of proces tot levenslang veroordeeld. Kuijts advocaat en naaldwijk/anp - De komende vijftien jaar moet tussen de 500 en 550 hectare kassengebied in de gemeente Westland verdwij nen. Het college van burge meester en wethouders wil de kassen laten plaatsmaken voor huizen, bedrijventerreinen en wegen. De gemeente heeft dat gisteren laten weten. Het Westlandse kassengebied beslaat nu 2500 hectare. De herinrichting van het gebied is juist bedoeld om de glastuin bouw te versterken. „Het is de economische motor van het Wesland", aldus de zegsman. Op de ruim 500 hectare wil het college onder meer 1500 nieu we woningen. De Wesüandse Zoom, de strook groen tussen de gemeenten Westland en Den Haag voor nieuwe dure wonin gen, krijgt 200 hectare. De res terende 200 hectare is voor be drijventerreinen en wegen. De gemeenteraad moet het plan nog goedkeuren. Machiel Kuijt vlak na zijn arres tatie in 1997. Archieffoto: EPA zijn Thaise collega gingen in cassatie. In januari vorig jaar, tijdens het staatsbezoek van ko ningin Beatrix aan Thailand, zegden de Thaise autoriteiten aan minister Ben Bot van bui tenlandse zaken toe dat het cassatieverzoek binnen een half jaar behandeld zou worden. Ruim een jaar later is daar nog niets van terechtgekomen. Noch Machiels moeder, noch Kuijts advocaat Knoops heeft enig bericht ontvangen over enige termijn. „Als Machiel zijn cassatieverzoek zou intrekken, heeft hij ook geen harde garan tie dat hij dan volgens het nieu we verdrag naar Nederland wordt overgebracht", aldus moeder Kuijt. den haag/anp - Staatssecretaris Wijn (financiën) ziet vooralsnog geen reden de compensatiere gelingen voor de hoge zorgkos- ten van chronisch zieken aan te passen. Volgens hem valt nogal wat af te dingen op een onder zoek van de Chronisch Zieken en Gehandicapten Raad Neder land (CG-raad) dat aangaf dat chronisch zieken na kabinets maatregelen er flink op achter uit zijn gegaan. De CG-raad meldde eerder de ze week dat chronisch zieken op basis van de nieuwe regels gemiddeld 160 euro minder te rugkrijgen van de Belasting dienst. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft Wijn dat de onderzoeksresultaten „voor een zeer groot deel fictief van aard" zijn. Volgens hem is er voor gekozen om uitsluitend het maximaal negatieve effect te presenteren. Verder vindt de CDA-bewinds- man het onderzoek niet repre sentatief, omdat gehandicapten niet tot de ondervraagden be hoorden, terwijl die personen volgens Wijn vaak hoge zorg- kosten door ziekte of handicap hebben. Bovendien vindt de staatssecretaris dat er geen conclusies kunnen worden ge trokken uit gemiddelde effec ten, omdat de regeling vorig jaar is aangepast om juist voor al de groep mensen met hoge kosten te bereiken. Het kabinet zal later dit jaar, op basis van de ingediende belas tingaangiftes, nagaan hoe de si tuatie voor chronisch zieken en gehandicapten uitpakt. den haag/gpd - Als eerste poli tieke partij heeft de Christen- Unie gisteren de aftrap gegeven in de campagne over de Euro pese grondwet. De Christen- Unie is tegen. „Het kan geen kwaad als de politici in Neder land na veertig, vijftig jaar een tik op de vingers krijgen", aldus CU-senator Eimert van Middel koop gisteren. Op 1 juni kunnen de kiezers aangeven of zij voor of tegen de nieuwe Europese grondwet stemmen. De uitslag is een ad vies aan de Tweede Kamer die het verdrag moet goedkeuren. Een meerderheid van de Kamer heeft al gezegd de uitslag te zul len volgen als de opkomst hoog genoeg is, als meer dan 30 pro cent zijn stem uitbrengt. De ChristenUnie doet dat niet. De partij is tegen de grondwet en dat is ook het stemadvies aan haar kiezers. De Christen- Unie is nadrukkelijk niet tegen Europa, zoals de SP, de grote voortrekker van de nee-cam pagne. „Maar Europa verdient beter", aldus Van Middelkoop. „Deze grondwet heeft een Ja nuskop. Het lijkt alsof de lidsta ten nog steeds het laatste woord hebben, maar op veel beleidsterreinen is het Brussel dat uitmaakt wie over een be paalde zaak beslist." Dat maakt het mogelijk dat via dit verdrag veel macht geconcentreerd wordt bij de EU. „De burger moet dat weten", vindt Van Middelkoop. „Daarmee krijgt Brussel bijna carte blanche." Het is verder een gemiste kans dat de EU in de grondwet geen poging heeft gedaan haar gren zen vast te leggen. „Wij zijn toch een lotsgemeenschap van landen die de toekomst willen delen", betoogde de CU-sena- tor. „Nu hebben we geen reden om landen te weigeren." Wie niet wil dat Turkije lid wordt, zou dus tegen de grondwet moeten stemmen. „Het kan geen kwaad als de burgers een duidelijk signaal aan de politiek geven", stelde Van Middelkoop. „De euro is ingevoerd zonder dat de bur gers daar wat over konden zeg gen. Omgekeerd: als de burgers nu 'ja' zeggen mogen ze de ko mende jaren ook niet meer zeu ren over Europa." Als de burgers nee zeggen tegen de grondwet en de fracties van CDA, PvdA, GroenLinks, D66 en SP dat overnemen is er een 'ernstige vertrouwensbreuk' tussen parlement en kabinet. In dat geval zou het kabinet af moeten treden, vindt Van Mid delkoop. utrecht/gpd - De christelijke datingsite Crosspoint.net maakt verboden onder scheid door mensen te weigeren die geen bewuste keuze voor het christelijk geloof hebben gemaakt. Dat oordeelt de Commis sie Gelijke Behandeling. De beheerders van de datingsite werden voor de Commissie Gelijke Behandeling ge daagd nadat zij weigerden een rooms-ka- tholieke theoloog in te schrijven. Volgens Hanneke van den Hout van Crosspoint paste de man niet binnen het profiel van de datingsite, omdat hij aangegeven had zich thuis te voelen bij 'spirituele en mystieke zaken'. Het Anti Discriminatie Bureau (ADB) in Den Haag spande daarop een zaak aan, om na te laten gaan of Crosspoint met de weigering over de schreef was ge gaan. Ook wilde het ADB weten of relatie bemiddelaars homo's en lesbiennes mogen weigeren. Crosspoint vraagt potentiële cliënten een essay te schrijven, waarin kandidaten iets vertellen over hun geloofsbeleving. Naar aanleiding hiervan wordt beoordeeld of ie mand wordt ingeschreven. Volgens de CGB maken de christelijke relatiebemiddèlaars direct onderscheid op grond van zowel godsdienst als homoseksuele gerichtheid, doordat zij uitsluitend mensen willen hel pen die een bewuste keuze hebben ge maakt voor het christelijk geloof, en die op zoek zijn naar een man-vrouw relatie. „Er zijn geen wettelijke uitzonderingen voor handen die het onderscheid rechtvaardi gen", aldus CGB-voorzitter A. Castermans. Omdat Crosspoint.net niet gelieerd is aan een kerkelijk genootschap en ook geen ver eniging is die buiten de reikwijdte van de wet valt, vindt de CGB dat de christelijke datingsite moeten handelen binnen de Al gemene Wet Gelijke Behandeling. Dat is volgens de CGB niet gebeurd. Zelf vindt Crosspoint dat zij het recht heeft haar diensten aan een bepaalde doelgroep aan te bieden, en heeft de site een duidelij ke christelijke identiteit. De site zou zijn doel voorbij schieten als iedereen maar zou worden toegelaten, stelden relatiebemidde laars tegenover de CGB. Zou Crosspoint ge dwongen worden andersdenkenden toe te laten, dan kan het datingbureau beter di rect stoppen, aldus Crosspoint in het ver weer. De belofte kan dan immers niet meer waargemaakt worden dat zij een site behe ren voor uitsluitend een bepaalde doel groep. JO.DIVhiut

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5