NS en Rover woest op spoorbeheerder BINNENLAND 1 Kat- en muisspel met Samir A. begonnen Fiscus pakt duizenden met tweede huis in buitenland Akkoord 1,5 miljard extra uitgaven in 2006 Iedereen volgend jaar weer in de plus Duizenden reizigers stranden op stations Geef vaart aan je carrière. Reuzenkaart voor koningin Kritiek rechter op afspraken met Vinkenslag Noorse criminelen in Spanje en Amsterdam aangehouden eramd, jhandeld 35-jarige man s gistermorgen het •worden van een )r. Midden in de I een gestolen auto A zijn woning. De in- ingen het huis bin- wojndelden de al- Daarna ok gwaar beschadigde in brand. 8^ •tentie - rkrachting tras} vool Tegen een nu 16- Franeker is gis- rechtbank in /olgdrie maanden niee geëist wegens een kind jon- en achttien an- en. Omdat de ver- srjarig is, werd de ;n hem achter ge- 1 behandeld. nkt Imeer Een met graniet enschip is gister- >t IJsselmeer ge- ïchip lag met een ;voor anker tussen ïer. Toen het •werd, schoten n en een bergings- Rond 13.00 uur liven door de ra- woongedeelte, aartuig snel zonk. ^tnningsleden zaten n reddingsboot. like evonden ten bergingsope- l/erijsselse Bentelo jgsvliegtuig Short pe bergingsdienst Jklijke Luchtmacht "ben en een stukje iden. De Konink- cht in Bussum erzoek in. er met ruis vast jolitie heeft in 3-jarige Lonsdaler dat hij een jack n hakenkruis. Hij Duden wegens op- in uit Venray heeft ie politie oprui- minerend gedra- evisieprogramma i hem is proces- naakt. vrijdag 8 april 2005 uto's ind ier voertuigen van instreek-Water- e nacht van donderdag in en. In Midden gen een busje en inauto's in vlam- a gelijktijdig auto van de hon- 1 Kwadijk uit. :oers kwind F Een echtpaar uit 'uidwolde is gister een krachtige n de weg geraakt, d een lantaarnpaal te een zwerfkei en stand tegen de ge- otel-restaurant. De tuurster en haar tgenoot kwamen t vrij. hie Oranjes djng paus' gemier Van Agt is ^steld' in het Ne- TOingshuis. Hij vindt mitvaart van de paus ^hd het een beledi- n.'oud-premier giste- luhem gaat het om is van een staats- ïreldformaat. =n auto's lenië fet Landelijk Infor- n Voertuigcrimi- heeft 2200 in Ne velen auto's, moto- twagens terugge- 'etemenië. Na verge voertuigregisters in Roe- stonden, ifNederland als ge- evld zijn. jiiedia V|in gisteren zou de in- ^ntstaan, dat u als le- nerstoken blijft van r<euwe media. Dat is Weliswaar verdwijnt timedia uit de dag- 1 kopij verhuist naar Jage Zondags. Op de at elke week een se- s, computerspellen Jfs. Wij hopen u daar- t te zijn. den haag/gpd - De fiscus heeft duizenden Ne derlanders achterhaald die met zwart geld een tweede huis in het buitenland hebben gekocht. Ze krijgen een forse naheffing van de belasting en een zware boete. Het gaat voornamelijk om mensen met een twee de huis in Frankrijk. Onderzoeken naar onroe rend goed in Spanje, Italië en Portugal dat met zwart geld is betaald is nog in volle gang. De fiscus begon ruim vier jaar geleden met de jacht op zwart geld dat Nederlanders in het bui tenland aanhouden. In het begin richtte de speurtocht zich vooral op buitenlandse bankre keningen, zoals in Luxemburg, waar velen zwart geld hebben 'gestald'. Sinds vorig jaar is daar de financiering van onroerend goed in het buiten land bijgekomen. In eerste instantie gaat het om tweede huizen in Frankrijk. Naar schatting hebben tweehonderd- a driehonderdduizend Nederlanders daar een wo ning. De fiscus heeft inmiddels ook al diverse be lastinggegevens uit Portugal, Spanje en Italië bin nen, maar nog niet voldoende om een volledig inzicht te krijgen. Nederlanders hebben een tijd de mogelijkheid gehad hun verzwegen bezittingen alsnog bij de fiscus op te geven. Wie dat deed, kreeg wel een naheffing, maar geen boete. Dat kan nu niet meer. Iedereen die wordt betrapt, krijgt een forse aanslag die kan oplopen tot meer dan het aan koopbedrag van de woning. Iedereen die een tweede huis in het buitenland heeft gefinancierd met wit geld, hoeft zich geen zorgen te maken. In dat geval betaalt de eigenaar in het land waar de woning staat belasting over de waarde van het onroerend goed. Dat hoeft hij niet ook nog eens in Nederland te doen. Wel moet al het buitenlandse vermogen aan de belas ting worden opgegeven omdat de belastingdienst die gegevens in de gaten wil houden. utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen en de reizigersorga nisatie Rover zijn woedend op spoorwegbeheerder ProRail. Een computerstoring legde gister morgen het treinverkeer rond Utrecht lam. Meer dan honderd duizend reizigers hadden er last van. In de loop van de dag kwam de treinenloop weer op gang. De avondspits verliep volgens Pro- Rail zonder problemen. Er werd een vrijwel complete dienstre geling verreden. ProRail sprak gisteren de verwachting uit dat ook de ochtendspits van vrijdag probleemloos zal verlopen, zelfs als de oorzaak van de computerstoring dan nog niet gevonden is. Het noodsysteem waarop gisterochtend werd overgeschakeld kan de treinen loop volgens woordvoerster Van Dam goed aan. De reizigersorganisatie Rover zegt het vertrouwen in de spoorsector en minister Peijs van verkeer en waterstaat op. De storing toont volgens Rover aan dat de branche de zaken absoluut niet goed voor elkaar heeft. „Het valt de Nederlanse Spoorwegen en minister Peijs aan te rekenen dat ze zich niet veel harder teweerstellen tegen de wanprestaties van spoorbe heerder ProRail", aldus een woordvoerder. De NS heeft ProRail op 'het hoogste niveau' aangesproken en gevraagd hoe de spoorweg beheerder herhaling denkt te voorkomen. De NS vindt de storing 'superfrustrerend', om dat het spoorbedrijf er zelf niets aan kan doen. NS-topman Veenman eist maatregelen van ProRail om grootschalige sto ringen te voorkomen. Volgens NS-woordvoerder Den den haag/gpd - Het kabinet steekt komend jaar 750 miljoen euro extra in betere verpleeg huizen, meer cellen, tbs-inrich tingen, gezinscoaches en snel lere hulp bij kindermishande ling. Dat zijn de meest betrok ken bewindslieden gisteren overeengekomen. Vandaag stemt het voltallige kabinet er naar verwachting mee in. Van het extra geld worden straks ook 100 procent drugs controles door de marechaus see op Schiphol bekostigd, als mede inburgeringcursussen voor allochtone vrouwen en toename van de politiesterkte. Verder is er 200 miljoen extra voor ontwikkelingshulp en 128 miljoen voor het spoor. Vorige week spraken de coali tiepartijen CDA, WD en D66 in het 'lijmakkoord' al 750 miljoen euro aan extra investeringen af. Een half miljard gaat eenmalig naar praktijklokalen van vmbo- scholen (onder meer compu ters), universiteiten (hoogwaar dig wetenschappelijk onder zoek) en vernieuwing van de economie. Voor de bekostiging van meer scholieren en studen ten komt 250 miljoen structu reel beschikbaar. Het kabinet heeft extra geld uit te geven door hogere inkomsten uit aardgas en lagere rentelasten. den haag/gpd - Iedereen krijgt volgend jaar weer wat meer te besteden. Dat blijkt uit de eer ste voorlopige berekeningen over de koopkracht in 2006, zo hebben bronnen rond het kabi net bevestigd. Aanvankelijk leek het erop dat minima en AOW'ers ook vol gend jaar weer genoegen moes ten nemen met een achteruit gang. Dat komt door de stijging van de ziektekosten en de in voering van het nieuwe zorg stelsel. In het kabinet is weken gesteggeld om daar iets aan te doen. Gisteren werd een com promis gesloten, waardoor ook de minima er straks licht op vooruit lijken te gaan. In het nieuwe zorgstelsel ver dwijnt het verschil tussen zie kenfonds en particuliere verze keringen. Iedereen gaat voort aan een zelfde bedrag betalen (ongeveer 1100 euro per jaar) voor een basispakket aan zorg. Daar tegenover staat dat bur gers een premie krijgen om de hogere kosten te compenseren. In het kabinet is afgesproken dat huishoudens na invoering van het nieuwe stelsel maxi maal 5 procent van hun inko men kwijt mogen zijn aan zorg. Alles wat meer moet worden betaald, wordt gecompenseerd door de zorgpremie en eventu eel nog èen belastingteruggaaf. Mensen met lagere inkomens hoeven minder geld opzij te leggen voor zorg. De WD-ministers Hoogervorst (volksgezondheid) en Zalm (fi nanciën) vonden dat burgers meer zelf moesten betalen. Maar de CDA-ministers wilden dat met name de huidige zie kenfondsverzekerden meer zouden profiteren van het nieu we zorgstelsel. Uiteindelijk heeft Zalm een bedrag van 600 miljoen euro gevonden om dat probleem op te lossen. (advertentie) Vandaag in l.lie Commen ieel Kijk op onze speciale editie voor commercieel talent. Met gerichte Informatie, voordeelacties en weblogs van collega's uit het vak. Q Vacaturekrant.nl/coMMfkMfL TIPS TESTEN T0PBANEN Dekker loopt de schade voor de NS in de tonnen. Of er een schadeclaim wordt ingediend, kon hij niet zeggen. De spoor beheerder betaalt in ieder geval de helft van de vergoedingen waar treinreizigers recht op hebben bij grote vertragingen. Minister Peijs noemt de storing 'een incident en geen structu reel probleem'. Zij wil beheer der ProRail niet te hard vallen. Het bedrijf kan naar haar zeg gen niet worden beoordeeld op één incident. ProRail zelf stelt zich ook op dit standpunt. „We hebben het modernste systeem van Europa, dat al tien jaar draait. Een storing zoals deze hebben we nog nooit meege maakt", zegt woordvoerster Van Dam. De kritiek van Rover noemt ProRail 'ongegrond'. Wel kan ProRail begrijpen dat de gedupeerde treinreizigers boos zijn. Groningen - Inwoners van de stad Groningen kon den vandaag hun wens en hun handtekening zet ten op een gigantische kaart voor koningin Bea trix. In Groningen begint de koningin op 12 mei ook de tournee langs alle provinciehoofdsteden ter gelegenheid van haar 25-jarig regeringsjubileum. De drie meter hoge wenskaart is een initiatief van de Staatsloterij. Foto: GPD/Corne Sparidaens 'Antidepressiva besparen meer dan miljard aan ziektekosten' den haag/anp - Het ziektever- zuim onder de 850.000 Neder landers die antidepressiva slik ken, daalt van 31 tot acht dagen per jaar. De pillen besparen de maatschappij hiermee onge veer 1,25 miljard euro per jaar. Het onderzoeksbureau TNS NI PO concludeert dat in een on derzoek dat gisteren is gepre senteerd tijdens een congres van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP). Meer dan 90 procent van de ondervraagden noemt de medi cijnen effectief, 85 procent vindt dat zijn of haar leven door de antidepressiva aan kwaliteit heeft gewonnen. Meer dan 90 procent van de patiënten met kinderen zegt na gebruik een betere ouder te zijn geworden. maastricht/gpd - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren het ministerie van financiën op de vingers getikt, omdat het met terugwerkende kracht afspra ken met bewoners van het kamp Vinkenslag in de Lim burgse hoofdstad heeft inge trokken. De bewoners eisten in het kort geding dat zij over het jaar 2003 geen belastingaangifte hoeven te doen. In plaats daar van willen zij, net als in de voorafgaande tien jaar, de be lastingdienst een vast bedrag betalen aangevuld met drie procent van de bruto-winst. Volgens hun advocaat betalen de kampbewoners op deze wij ze niet minder dan andere on dernemers. In juni 2004 liet de belasting dienst weten dat de bewoners over 2003 gewoon aangifte moesten doen. Dat stuitte op onbegrip van rechter mr. Paris. „Het schept een gigantisch pro bleem voor betrol&enen als zij pas achteraf horen dat zij aan andere eisen voor hun admini stratie moeten voldoen", zei hij. 'Met rust laten is geen optie, tenzij hij de jihad afzweert' door Ferdi Schrooten den haag - Commotie alom: ter rorismeverdachte Samir A. is weer vrij man. Hoewel, niet hele maal. De 'staatsvijand' kan gaan en staan waar hij wil. Maar wel voortdurend met de opsporings- en inlichtingendiensten in zijn kielzog. Volgploegen en moder ne technologie volgen de 18-jari- ge moslimextremist zichtbaar en onzichtbaar. „Ga er van uit dat deze jongen een flinke staart heeft." Voor terreurbestrijders was het de laatste maanden een peu lenschil om de gangen van Sa mir A. te volgen. Hij zat tot gis teren veilig opgesloten in Krim pen aan den IJssel, wegens het maken van plannen voor aan slagen op overheidsobjecten. In het huis van bewaring waren A„ zijn gesprekspartners aan de te lefoon en zijn bezoek makkelijk af te luisteren, zo bleek tijdens zijn proces. Communicatie via e-mail en chatboxen was uitge sloten. Die relatieve rust is voorbij. Het hoger beroep tegen de terroris meverdachte kan nog maanden op zich laten wachten. Tot dan mag Samir A. zoals iedere Ne derlander gaan en staan waar hij wil. Of hij nou thuis bij zijn vrouw en kind in Rotterdam wil zijn, of rond wil hangen bij Schiphol of de Tweede Kamer, twee overheidsgebouwen die hij volgens het openbaar minis terie wilde opblazen. Een loca tieverbod voor figuren van ex tremistische signatuur, dat hem bij die gebouwen zou kunnen weghouden, bestaat alleen nog als idee. Samir A„ ook in verband ge bracht met het terroristische Hofstadnetwerk, mag sinds gis teren zelfs zijn koffers pakken en naar het buitenland gaan. Hij heeft zijn paspoort niet hoe ven inleveren. Maar niet elk land zal hem ontvangen. „Je kunt er zeker van zijn dat hij de VS niet inkomt", zegt Bob de Graaff, expert op het gebied van terrorismebestrijding aan de Universiteit Utrecht. In Nederland ligt Samir A. in ie der geval onder een vergroot glas. Volgens justitie is hij nog steeds een groot gevaar, ook al heeft de rechter hem niet ver oordeeld. „Men zal nu alles te gen Samir A. aanpakken wat men heeft", zegt Cees Wiebes, inlichtingen- en terrorisme-ex pert aan de Universiteit van Amsterdam. 'Men' staat voor de geheime dienst AIVD, de mili taire evenknie MIVD en de in lichtingendiensten van de 25 politieregio's. Landelijke poli tiediensten zijn eveneens pa raat om A. in beeld te brengen, en vooral te houden. Dat is een stevige klus, ook al Geen schadevergoeding voor Samir A. Samir A. krijgt geen schade vergoeding voor de bijna tien maanden die hij in voorarrest heeft gezeten. Ook moet hij zelf opdraaien voor zijn advo- catenkosten, ondanks het feit dat de rechter hem vrijsprak van het beramen van terroris tische aanslagen. De rechter veroordeelde de 18-jarige wel tot drie maanden gevangenis straf wegen verboden wapen bezit. Door die kleine straf is er geen sprake geweest van "onrechtmatige opsluiting', hoewel de verdachte bijna ze ven maanden langer heeft vastgezeten dan de uiteinde lijke strafmaat De rechter be nadrukte bovendien dat er voldoende verdenking was om Samir zo lang vast te houden. beschikken terreurbestrijders in Nederland over de modernste technologische middelen. Die zullen allemaal worden ingezet, van zenders om A.'s reisgedrag te volgen, richtmicrofoons tot taps op zijn telefoontjes, emails en gesprekken in chatboxen. Wiebes: „Zijn vrijlating gaat ze ker extra beslag leggen op de interceptiecapaciteiten. Maar of Samir daar wakker van ligt? „Je hoeft maar naar de He- ma of de Blokker te gaan en je hebt voor een paar cent een nieuwe gsm of een ander num mer", zegt Wiebes. Het wisse len van e-mailadressen en chat- boxnamen is nog makkelijker. En speurders hebben er hun handen vol aan. Het volgen van Samir A. op straat is al net zo'n opgave. De AIVD zal naast eigen observa tieteams ook volgteams moeten inzetten van politiekorpsen en marechaussee. „Om één per soon de klok rond in de gaten te houden zijn enkele tientallen mensen nodig," zegt De Graaff. Bij Samir A. gebeurt dat zeker. De Graaff: „Hij is een van de 'prime targets' van de AIVD." Wiebes: „Ga er van uit dat deze jongen een flinke staart heeft." En dan heeft hij het nog niet eens over de mensen in de om geving van de Rotterdammer, die ongetwijfeld ook in de gaten worden gehouden. „We weten van dit soort radicalistische fi guren dat ze zich van alle mo gelijke manier bedienen om te communiceren, van e-mail tot koeriers", aldus De Graaff. „Dus als je computer en tele foon getapt worden, stuur je gewoon iemand die op bezoek komt om een boodschap." De kans is groot dat Samir A. snel merkt dat hij en zijn omge ving worden geobserveerd. Ook om duidelijk te maken dat zijn gangen bekend zijn. Dat kan het karakter van treiteren krij gen. Als het moet, kan iemand gepakt worden voor schuin de straat oversteken, zo waar schuwde onlangs nog de twee de man van het landelijke poli- tiekoips KLPD. „Het is een kat- en muisspel", zegt De Graaff, die hoopt dat de diverse diensten inmiddels be schikken over informanten en infiltranten in kringen van radi cale moslims.Als je op taps niks hoort en observaties leve ren ook niks op, is het handig als iemand je vooraf vertelt of er iets staat te gebeuren." Samir A. maar even met rust laten is hoe dan ook geen optie. De Graaff: „Tenzij hij de jihad afzweert. Dat zie ik niet snel gebeuren. Maar zelfs dan zou ik hem op zijn minst nog een tijdje in de gaten houden." (advertentie) madrid-oslo/anp-dpa-afp - De Spaanse politie heeft in Malaga aan de Costa del Sol de meest- gezochte Noorse crimineel ge arresteerd. De politie kwam de man in een internetcafé op het spoor. Drie Noorse malckers van de verdachte waren woens dagavond in Amsterdam gear resteerd. De 29-jarige Noor had vervalste Nederlandse reisdocumenten bij zich. De man wordt ervan verdacht de leider te zijn van een bende die een jaar geleden in de Noorse stad Stavanger bij een bankoverval 7 miljoen euro buitmaakte. De gewelddadige daders, onder wie voormalige Albanese militairen, schoten hierbij een politieagent dood. De Noor is mogelijk ook betrok ken bij de spectaculaire diefstal van de schilderijen De Schreeuw en Madonna van Ed- vard Munch, vorig jaar augus tus uit een museum in Oslo. De diefstal op klaarlichte dag zou mogelijk een afleidingsma noeuvre zijn geweest om de po litie 'bezig te houden'. De schil derijen, die samen 90 miljoen euro waard zijn, zijn nog steeds niet terecht. De Noorse politie heeft goede hoop dat de diefstal kan wor den opgelost. Het genetisch materiaal van de drie Noren die in Amsterdam zijn gearresteerd, wordt vergeleken met sporen op een auto en op wapens die bij de roof zijn gebruikt. De Noorse politie uitte meteen na de diefstal het vermoeden dat een rijke crimineel die zich aan de Costa del Sol vestigde, verantwoordelijk is voor de diefstal. De Noor zou zijn for tuin hebben verdiend met de smokkel van alcohol en drugs.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3