GESPREK VAN DE DAG u 1 Vervoerders worstelen met dikke reizigers Buurt al eerder bezorgd om kinderen van 'kuilgezin^; Lichaam Britse graaf gevonden in Frankrijk i f f Automatische helm !W Schoon is het erf beslist niet, daar aan de Ulsderweg in het Groningse Klein-Ulsda. Integendeel, het is een grote rot zooi. Kapotte schuttingdelen, zeker drie oude fietsen en nog veel meer oud-ijzer liggen tegen de zijkant van het huis. Bij de voordeur staan een kinderloopfietsje en een oude koelkast, niet meer in gebruik. En wat zit er in dat gammele houten schuurtje? Twee pony's. Dik in het stro, dat wel. Zes weken terug woonden in het kleine huisje een 34-jarige wouw met vier kinderen. Eerder deze week werden ze met haar nieuwe vriend, een 65-jarige man uit Bellingwolde, aangetroffen in een kuil in het bos bij het Utrechtse Rhe- nen. Uitgehongerd en zonder een cent op zak. Het is nauwelijks voor te stellen dat een gezin met vier kin deren bijna anderhalf jaar in het huisje in Klein-Ulsda heb ben gewoond. De familie kwam uit het Noord-Hollandse Hippolytushoef. Er is één slaapkamer, de woonkamer is niet afgebouwd, de muien zijn niet afgewerkt, de elektrici teitsdraden hangen los. In het huisje wonen nu de dochter van de man uit Belling- wedde en haar vriend: „We hebben het gehuurd." De eige naar is de vader van het gezin met vier kinderen. Hij is bag geraar in Zeeland en door de week niet thuis. Hij heeft re latieproblemen met zijn vrouw. „Hij vroeg ons op de po ny's te letten. Dat zijn er nu nog twee, maar dat waren er vijf. Drie zijn er verkocht. Binnenkort gaan de twee andere pony's ook weg", zegt de dochter. Ze heeft met haar vriend al veel rommel opgeruimd. „Een paar weken geleden was het een nog grotere bende." Dat is nou toevallig. Daar komt de oud-ijzerhandelaar. „Alles gaat mee of niets", dreigt de vriend. Het wordt alles. Behalve de rotzooi om het huis, veroorzaakte het gezin geen overlast. Enkele omwonenden maakten de gemeente Bellingwedde maanden geleden in een brief al attent op de situatie. Ze wilden de mensen niet weg hebben, maar maakten zich zorgen over de kinderen. Burgemeester Engbert Drenth van Bellingwedde zegt naar aanleiding van de brief de GGD te hebben ingeschakeld. „Die heeft een onderzoek ingesteld naar de woun Er is meerdere keren met de mensen gesprokeipe gevraagd de rommel op de ruimen. Dat is ook pv maar enkele weken daarna lag er opnieuw troep huis. Maar er was toen geen aanleiding in te gri de Kinderbescherming. De kinderen werden gt^i zorgd." Drenth werd eerder deze week op de hoogte ge|p| het gezin in een kuil in een bos in Rhenen was fen. Drenth: „Wij kunnen daar geen verantwooi- voor nemen. Dit heeft zich buiten de gemeenteiu speeld." De leerplichtige kinderen hebben tijde r 'trip' geen onderwijs genoten. Ook dat veilt volgdi meester Drenth de gemeente Bellingwedde nieg j wrijven. „Als de kinderen buiten de gemeentegiv; ven, vallen ze formeel niet onder onze gemeentar burgemeester. jei er gpd jn Kroonprins Charles knijpt zich mor gen vermoedelijk even flink in de wang om te testen of hij niet droomt. Na alle tegenslagen op weg naar het huwelijk met zijn Ca milla, is het niet verwonderlijk als de prins even stilstaat bij het feit dat het allemaal dan toch echt gaat gebeuren. Charles schoof zijn bruiloft een dagje op, uit respect voor de pauselijke begrafenis. Maar ook een huwelijk op zaterdag kwam eigenlijk slecht uit. De bruiloft vindt slechts anderhalf uur eerder plaats voordat drie an dere stellen kort na elkaar trou wen op dezelfde locatie. In de As cot Zaal van het gemeentehuis in Windsor dat door Britse media is omschreven als een kamertje met versleten vloerbedekking en klap stoeltjes voor maximaal dertig gasten. De prins mag oprecht van geluk spreken dat hij zijn bruiloft er tussendoor heeft kunnen rege len; het huwelijk een dag vervroe gen had niet gekund omdat het gemeentehuis voor bruiloften al leen tussen vrijdag en zondag be schikbaar is. Vanaf 13.30 uur kunnen Charles en Camilla terecht mits ze om 15.00 uur weer zijn vertrokken. Dan trouwen Grace Beesly en Fraser Moores uit Windsor. Grace liet weten zich niet te storen aan alle bombarie en zei 'erg Verrukt' te zijn dat ze de haai' trouwdag en de locatie deelt met die van de kroonprins. Dat het drukker wordt, kan ook Fraser weinig schelen:Al vielen bommen uit de lucht, dan nog zou ik uitkijken naar mijn bruiloft." De staf van Charles beloofde de andere bruidsparen niet in het vaarwater te zitten, maar of dat lukt is nog maar de vraag. De stra ten van Windsor zullen dichtslib ben omdat de trouwdatum naar het weekend is verschoven, het- Vijf exen te gast Kroonprins Charles heeft vol gens de Britse media vier oude liefdes uitgenodigd voor zijn bruiloft met Camilla Parker Bowles. Op de lijst staan Lucia Santa Cruz die verkering met de prins had in hun studietijd aan de Cambridge Universiteit, en Amanda Knatchbull aan wie Charles zijn eerste huwelijks aanzoek deed. Ook Sabina Guinness met wie hij een korte relatie had, mag op de grote dag aanwezig zijn, net als lady Jane Wellesly, dochter van de Hertog van Wellington die Charles dumpte omdat zijn ko ninklijke levensstijl een bedrei ging vormde voor haar onaf hankelijkheid. Het viertal staat op de gastenlijst van de kerke lijke dankdienst en het feest op Windsor. Camilla moet hebben gedacht dat als Charles zijn ex en op de grote dag present wil hebben, zij met een gerust hart haar vorige man te gast kan vra gen. Andrew Parker Bowles, die bijna 25 jaar met Camilla was getrouwd, zal met zijn echtge note het koninklijke feest bij- geen meer 'royalty watchers' de kans geeft een kijkje te komen ne men. Daarnaast nemen media de binnenstad in beslag omdat ze het gemeentehuis niet mogen be treden. Zij kunnen alleen verslag doen van Charles en Camilla's aankomst en vertrek in de Rolls Royce Phantom V die ooit werd gebruikt door de Queen Mum, grootmoeder van Charles. De BBC verzorgt live beelden van de drie kwartier durende dank dienst in de St. George's Kapel van Kasteel Windsor. Deze volgt Dubbelgangers van Charles en Camilla poseren voor Windsor Castle. Foto: EPA na de civiele ce remonie. De beelden worden beschikbaar ge steld aan omroe pen wereldwijd. Zevenhonderd gasten zullen aanwe zig zijn bij de kerkelijke plechtigheid. Charles en Camilla hebben gekozen voor vrienden, familie, le den van koningshuizen en hoog waardigheidbekleders. De recep tie eindigt vroeg, om 19.00 uur, opdat Charles en Camilla op hu welijksreis kunnen naar het ko ninklijke landhuis Birkhall op het Schotse landgoed Balmoral. Koningin Elizabeth en prins Phi lip zullen alleen bij de dankdienst zijn, die wordt geleid door de aartsbisschop van Canterbury. Namens Nederland komen prin ses Laurentien en prins Constan- tijn naar de dienst en receptie op Windsor. Kroonprins Willem- Alexander en Maxima waren wel uitgenodigd, maar blijken hun in vitatie nooit te hebben ontvan gen. Charles' zoon prins William en Camilla's zoon Tom treden op als getuigen van het huwelijk. Ambte naar van de burgelijke stand is Clair Williams, een gescheiden vrouw uit Windsor. Prins Charles en verloofde Camilla hebben net als elk bruidspaar in Windsor kunnen kiezen uit drie sets 'ver klarende en contracterende gelof ten'. „Ze kunnen deze verper soonlijken en extra geloften toe voegen, maar het mag niet religi eus zijn", aldus Williams. Welke set het koninklijk paai' heeft geko zen, blijft geheim. De trouwceremonie hl mogen wijken voor dej, begrafenis, men zal zir' ten naar het traditioni schot van de Grand Ni,, organisatie van dit grojj! denevenement ter wei( tijd om kwart voor vijfl maakte daarom het gft baar zelf de start 25 m£ schorten. Het bespaait pijnlijke keuze tussen(c liefde sport en een miij. de kroonprins. j! Esther Gotink Door de dood van prins Rainier van Monaco is koningin ELIZABETH II van het Verenigd Koninkrijk de langstzittende regerend vorst van Eu ropa geworden. Rainier besteeg de troon in 1949, Elizabeth werd konin gin in 1952 en werd gekroond in 1953. Koningin Margrethe van De nemarken bevindt zich nu op de tweede plaats, zij trad aan in 1972'r Derde in de rij is koning Karei Gus- taaf van Zweden, tot het ambt geroe pen in 1973. Koning Juan Carlos van Spanje is vierde, hij werd koning in 1975. Koningin Beatrix staat in de reeks op de vijfde plaats, met haar inhuldiging in 1980. DJ TIESTO is de uitsmijter van het muziekfestival DAUWPOP dat dit jaar op 5 mei in Hellendoorn wordt gehouden. Met zijn komst is het programma compleet, zo liet de or ganisatie van Dauwpop weten. Naast TJësto, die het festival afsluit, staan onder anderen ALANIS MO- RISSETTE en AFTER FOREVER op de planken. Het terrein is geopend vanaf 08.30. Het programma duurt tot circa 21.00 uur. Japan wacht een koninklijke inva sie. Kroonprinses VICTORIA van Zweden is deze week de eerste uit een rij Europese troonopvolgers, die tijd langs komen om de wereldten toonstelling in Aichi te bezoeken. Kroonprins HAAKON van Noorwe gen en echtgenote Mette-Marit ver trekken zondag, direct na terugkeer uit Engeland. Daar zijn ze aanwezig bij het huwelijk van Charles. Eind volgende week is ook het Deense kroonprinselijk paar in Japan, op de voeten gevolgd door prins ANDREW, hertog van York. In Den Haag be staan plannen om deze maand WIL- LEM-ALEXANDER en Méxima op pad te sturen. De RVD kon echter nog niet zeggen of ze ook daadwer kelijk afreizen. De koninklijke aan wezigheid bij de vorige maand door de Japanse keizer geopende exposi tie moet leiden tot extra aandacht. Agenten hebben even buiten het Zuid-Franse Théoules-sur-Mer in het departement Var het lichaam gevonden van de verdwenen schatrijke Britse graaf Anthony Ashley Cooper. Het lichaam van de aristocraat verkeerde in verregaan de staat van ontbinding. Een woordvoerder van de politie hield daarom nog wel een slag om de arm maar zei dat het vrijwel ze ker het lijk van de Britse edelman betrof. Lichaamspostuur, stukken §tof van zijn kleding alsmede de samenstelling van het gebit laten geen twijfel bestaan over de identi teit, zo zei hij. Voor alle zekerheid zal nog wel DNA-onderzoek plaatsvinden. Over ongeveer een week zullen de resultaten van dat laatste onderzoek bekend zijn. De graaf, die er jarenlang een uit bundig nachtleven aan de Franse Rivièra op na hield, verdween vijf Julien de Valckenaere Wat een dief neemt, is niet zo erg als wat hij velen brengt: de levenslange vrees bestolen te worden maanden geleden onder mysteri euze omstandigheden. Hij had, naar later bleek, vlak voor zijn ver dwijning een heftige ruzie gehad met zijn (derde) echtgenote, de 37- jarige Jamila M'Barek. De van Tu nesische origine maar de Neder landse nationaliteit bezittende vrouw had haar in Duitsland wo nende broer te hulp geroepen bij het oplossen van een 'financiële ruzie'. Lord Cooper zou van plan zijn de relatie met zijn echtgenote te ver breken en te gaan trouwen met een nieuwe vlam. Broer M'Barek, aldus het relaas van Jamila, moest de graaf 'intimideren' om hem te dwingen haar financieel goed te bedelen wanneer het eenmaal tot een scheiding zou komen. Tijdens het verhoor door de politie zou ze hebben verklaard dat broer Mo hammed de graaf had vermoord. Die bekentenis heeft ze later overi gens weer ingetrokken. Jamila M'Barek wordt momenteel ver pleegd in een psychiatrische kli niek in Nice. Mohammed zit nog steeds in voorarrest. De zuster van de graaf, Lady Fran ces Ashley Cooper, heeft in reactie op de vondst van het lijk van haar broer laten weten dat de familie opgelucht is dat er eindelijk duide lijkheid is gekomen. „We kunnen de graaf nu de fatsoenlijke begrafe nis geven die hij vpffcüent", zo zei ze. gpd Dikke reizigers hebben het niet al leen zelf moeilijk om zich van de ene naar de andere plaats te be wegen, ook de vervoerder kan het behoorlijk zwaar hebben om cor pulente passagiers te verplaatsen. Een buschauffeur van Oad Reizen heeft zelfs een hele periode ziek thuisgezeten nadat hij een week met een zwaarlijvige passagier op stap is geweest. „Die vrouw reisde alleen en had niet gemeld dat zij niet zelfstandig de bus in en uit kon komen en bij bepaalde attrac ties hulp nodig had," verhaalt commercieel-directeur Julius ter Haar van Oad. „De chauffeur moest vervolgens constant met haar op stap. Na die reis heeft hij zich met ernstige rugklachten ziekgemeld." De reisorganisatie heeft na dit avontuur direct maatregelen ge nomen. „We hebben besloten dat reizigers die niet zelfstandig kun- neri' *eizen vanwege overgewicht, ook niet zelfstandig mogen rei zen", zegt Ter Haar. „De chauf feur mag die mensen weigeren als zij geen begeleiding bij zich heb ben." Ter Haar stelt dat de reiswereld maatregelen moet nemen als de huidige ontwikkeling van zwaar lijvigheid doorzet. Vooral de luchtvaart worstelt met steeds dikker wordende passagiers. „Luchtvaartmaatschappijen ma ken hun stoelen steeds smaller en de beenruimte steeds kleiner", meent vervoersecononoom Jaap de Wit. „Anderzijds eten mensen meer en worden ze dikker. Daar naast worden ze ook nog eens langer. Die twee trends staan haaks op elkaar." Luchtvaartmaatschappijen gaan ver in hun pogingen zoveel moge lijk mensen in een vliegtuig te proppen, constateert De Wit: „Prijsvechters schenken geen gra tis" frankjes en dus hoeven passa giers minder naar het toilet. Dat scheelt weer een paar wc's en dat biedt ruimte voor extra stoelen." Dikke passagiers zijn een pro bleem voor een vliegtuig als zij niet meer in hun stoel passen of hun veiligheidsgordel (zelfs met verlengstuk) niet meer om kun nen. Martinair probeert dit probleem te voorkomen met een doorklik- functie op haar website voor zeer corpulente passagiers. Op die site staat een telefoonnummer waar dikkerds kunnen checken onder welke voorwaarden zij mee mo gen. De telefoniste van Martinair geeft aan dat de maatschappij gratis zorgt voor extra grondpersoneel als de reiziger door zijn omvang niet in staat is alleen op het vlieg tuig te stappen. De passagier moet dit wel ruimschoots van te voren aangeven, het liefst enkele 'eken voor vertrek. Over de prijs van een eventueel ticket valt bij Martinair niet te on derhandelen. Als de passagier één ticket bestelt, maar twee zitplaat sen nodig heeft, dan krijgt hij een extra ticket aangeboden als de vlucht niet volgeboekt is. Is het vliegtuig vol, dan kan de reiziger niet mee en is hij het geld voor de ticket kwijt. „Wij gaan uit van de eigen verantwoordelijkheid van de passagier", zegt de telefoniste. Voor KLM, Martinair en Transavia - en de meeste andere maat schappijen - zijn die voorwaarden strikt: de te dikke reiziger is ver plicht om een tweede ticket tegen de volle prijs bij te kopen. Alleen Air France geeft korting op de tweede stoel. „Ik zou niet weten hoe wij korting kunnen geven op vliegtickets", zegt Oad-directeur Ter Haar. „De meeste chartermaatschappijen vliegen al voor kostprijs of net iets daarboven. De marges zijn veel tt_ 1 laag om korting te gev© stoel." ti De extra kosten zijn ve»i vigen een doom in het; punt Discriminatie zegv kunnen doen. Discrimis dikkerds is alleen straft zwaarlijvigheid een ge\l een handicap en niet vj Bovendien geldt die rei bij arbeid en onderwijs! levering van goederen i sten, zoals passagiersvP ke Nederlandse passag!1 ten dus altijd dieper inB tasten voor een verre rf£ V Harry Linde en t Gert van Harskamp Vandaag geen colurs Nienke Wijkstra t De Duitser Eugen Fleisch heeft gisteren zijn nieuwste vinding laten zien op de noviteitenbeurs die voor de 33ste keer in het Zwitserse Genève werd gehouden. Een helm, verstopt in een rugzak, die volautomatisch uitvouwt als de drager valt. Foto: EPA MENSELIJK

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2