WEG WIEL Nul-foutensysteem van Toyota is nog steeds onnavolgbaar DaimlerChrysler haalt bezem door Snf Stoptronic leert je remro Poolse diesels Toyota Avensis Nieuwe Jeeps op show New York KALENDER FORMULE 1 raamsdonksveer - De Toyota Avensis komt in juni met twee nieuwe 2.2 liter D-4D common rail dieselmotoren (150 of 177 pk). De 2.2 D-4D D-CAT Clean Power kost 33.100 euro. De aangekondigde subsidie van 600 euro wegens roetfiltertech- niek is er dan al af. De Avensis blijft ook leverbaar met 2.0 D- 4D (26.750 euro). De 2.2 is uit aluminium opgetrokken en aanzienlijk lichter dan de 2.0, veel stiller en aanzienlijk scho- vrijdag 8 APRIL 2 new york - De autotentoon stelling van New York was het podium voor de 415 pk sterke Jeep Grand Cherokee SRT8. SRT staat voor Street And Ra cing Technology-afdeling van Chrysler, die eerder verant woordelijk was voor bijvoor beeld de Viper, de Crossfire SRT6 en de 300C SRT8. De Grand Cherokee SRT8 heeft een 6.1 liter V8-motor met een ver mogen van 415 pk. Dat hij ooit naar Nederland komt is hoogst onwaarschijnlijk. Wel naar Eu ropa komt de Commander, een Jeep met plaats voor zeven. De ontwerpers hebben zich laten inspir eren door de Willys Sta tion Wagons (1946-1962), de Wagoneer (1963-1991) en de Cherokee (1984-2001). De Commander staat op hetzelfde platform als de Grand Cherokee en wordt medio 2006 in Neder land verwacht. APRIL 2005 t/m 10 Techno Classica Essen 2005, Messe, Essen. www.siha.de 10 King Cruise, meeting Ameri kaanse oldtimers, lowriders, dragracers, custom cars, hot Rods. Winkelcentrum Maxis, Muiden. 062 9246 853. www.kingcruise.nl 10 Mini clubdag, Veemarkt, Utrecht. 034 6575 250. www.minisevenclub.nl 16-17 Lotus Open Dagen bij Lotus-importeur Van der Kooi in Lochem. www.lotuscars.nl 16-17 Tamiya Euro Cup, Velp. www.tamiya.nl 16-17 Internationale Lente Oldtimerbeurs Automobielen, Autotron Rosmalen. 073 6293 262. www.expodia.nl 17 DTM-races Hockenheim. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Stand WK 2005: 1. Alonso - Renault - 26 pt 2. Trulli - Toyota -16 pt 3. Fisichella - Renault - 10 pt GP Australië - 6 maart 2005 1. Fisichella (Ita) Renault 2. Barrichello (Bra) Ferrari 3. Alonso (Spa) Renault GP Maleisië - 20 maart 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Heidfeld (Dui) Williams GP Bahrein - 3 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Raikkonen (Fin) McLaren Verdere F1-programma: 24 april - Grand Prix San Marino (Imola) 8 mei - Grand Prix Spanje (Barcelona) 22 mei - Grand Prix Monaco (Monte Carlo) 29 mei - Grand Prix Europa (Nürburgring) 12 juni - Grand Prix Canada (Montreal) 19 juni - Grand Prix Verenigde Staten (Indianapolis) 3 juli - Grand Prix Frankrijk (Magny-Cours) 10 juli - Grand Prix Engeland (Silverstone) 24 juli - Grand Prix Duitsland (Hockenheim) 31 juli - Grand Prix Hongarije (Hungaroring) 21 augustus - Grand Prix Turkije (Istanbul) 4 september - Grand Prix Italië (Monza) 11 september - Grand Prix België (Spa-Francorchamps) 25 september - Grand Prix Brazilië (Interlagos) 9 oktober - Grand Prix Japan (Suzuka) 16 oktober - Grand Prix China (Shanghai) www.firacing.nl www.formulai.com De vier Nederlandse Smart-torens blijven gewoon bestaan. Foto: EPA door Rien van der Steen Tilburg - DaimlerChrysler AG heeft besloten eind dit jaar te stoppen met de productie van de Smart Roadster. Er komt een her structureringsprogramma voor Smart en dat betekent in elk ge val dat er geen Smart suv komt. Die was voor 2006 gepland. De komende twee jaar moet Smart de kosten met 30 procent verla gen en bovendien moet de pro ductiviteit omhoog. In 2007 moeten de bezuinigingen 600 miljoen euro opleveren, zodat de onderneming quitte speelt. De ontwikkeling en verkoop van de Smarts wordt geheel geïnte greerd in de organisatie van Mercedes-Benz. Smart moet van moederbedrijf DaimlerChrysler sneller met een opvolger van de originele Smart, de 2-persoons Fortwo, komen. Die was pas gepland voor 2008. De samenwerking met Mitsubishi -Smart bouwt in Bom de 4-persoons Forfour, terwijl Mitsubishi op hetzelfde onderstel dé Colt fabriceert- wordt voorlopig voortgezet. Mitsubishi blijft overigens de enige eigenaar van de NedCar- fabriek in Bom, waar de pro ductieaantallen danig naar be neden zijn bijgesteld. De herstructurering gaat dit jaar 1,2 miljard euro kosten. Binnen DaimlerChrysler krijgt Smart de status van fabrikant van compacte auto's, en het moet zich meer gaan richten op de Amerikaanse markt. De on afhankelijkheid die het merk binnen Daimler had wordt op geheven. En het had zo mooi moeten worden met Smart. De Zwitser Hayek (bedenker van Swatch horloges) bedacht in de jaren negentig, dat een slim tweeper soons karretje veel moderne mobiliteitsproblemen zou kun nen oplossen. Hij probeerde genéve/gpd - Het stoppen van de lopende band is in autofabrie- ken een doodzonde. De produc tie moet doordraaien, fouten worden achteraf wel hersteld. Maar Toyota doet het precies an dersom: het resultaat is een nul- foutensysteem. Waarom kan al leen Toyota dat? Bij een bezoek aan een wille keurige autofabriek valt op dat langs de lopende band om de paar honderd meter een kleine werkplaats is. Met enige regel maat worden auto's van de lijn gehaald voor reparatie. Ook aan het einde van de lopende band worden spliksplintemieuwe au to's gerepareerd voor ze de fa briek verlaten. „Bij ons gaat het anders," zegt Didier Leroy tijdens een ge sprek op de recente autoshow van Genève. Hij is de baas van Toyota Frankrijk. In het Noord- Franse Onnaing wordt de Yaris gebouwd. Dat gebeurt volgens het TPS, het Toyota Production System, dat al decennia de nimmer geëvenaarde industrie standaard is. „Wij hebben de fi losofie dat iedereen op elk mo ment in het proces, 'ho!' kan roepen als hij een fout ziet." De band mag dus stop worden ge zet, maar dat gebeurt zelden. Toyota heeft al decennia een nulfoutensysteem voor de pro ductie van auto's, dat nog het best kan worden vergeleken met een supermarkt. De klant pakt wat hij wil, op het moment dat hij dat wil, in de hoeveel heid die hij wil. De winkel zorgt ervoor dat de schappen steeds op tijd weer worden aangevuld. „De meeste industriëlen wer ken volgens een aanbiedsys- teem. Wat de ene afdeling pro duceert, heeft de andere maar te accepteren. Het product wordt als het ware door de ke ten heen geduwd." Leroy legt uit dat Toyota de auto's juist door het systeem 'trekt'. „Dat heeft gevolgen voor de kwali teit. Als een productie-afdeling iets wil hebben, accepteert die geen onderdelen waar iets mis mee is. Die worden dus niet ge monteerd, maar blijven liggen. Vervolgens ziet de aanbiedende afdeling dat dat onderdeel moet worden gerepareerd, of weggegooid. Maar zo komt er geen ingebouwde fout in de au to terecht." Het TPS lijkt simpel en dat is het in wezen ook. Maar probeer het maar eens dag in, dag uit, vol te houden. Alle andere au tofabrikanten proberen al tien tallen jaren het systeem te kopi ëren, maar dat is nog nooit ge lukt. Toyota staat met zijn nul- foutensysteem op eenzame hoogte. 'Typisch Japans' werd tot voor kort gezegd. Maar dat is allang niet meer zo. Toyota is van een exporterend Japans bedrijf een wereldbedrijf geworden, met fabrieken in de Verenigde Staten, Europa en Afrika. En overal wordt het TPS met succes toegepast. Hoe kan het dat iets dat niet te kopiëren is, wel kan worden ge ëxporteerd? „Mensen zijn best bereid te verandêren, op een andere manier na te denken, als het systeem ze maar goed uit wordt gelegd," zegt Leroy. Misschien is Toyota nog het. best te vergelijken met de prijs vechters in de luchtvaart. 'Het' moet in de genen zitten. Wat Ryan air en Easyjet kunnen, kunnen gevestigde maatschap pijen als KLM en British Air ways niet: consequent, altijd, op kosten besparen. Toyota is ooit beginnen als fabriek met automatische weefgetouwen, waar in 1902 een systeem werd ontwikkeld dat de apparaten stilzette bij een breuk van een draadje. Tot dan denderden de weefge touwen gewoon door, tot een werknemer zag dat er iets mis was. Maar dan was er vaak al wel heel wat fout geweven stof doorheen gegaan, die moest worden weggegooid. Ditzelfde idee wordt nu in de Toyota-fa- briek in de hele wereld toege past: foutjes herkennen terwijl ze ontstaan, liefst vlak daar voor. Meteen herstellen, of lie ver nog voorkomen, is beter dan achteraf herstellen. „Dan zie je ook meteen waar precies iets is misgegaan en kun je het dus voor de toe komst voorkomen. Als dit pro ces goed wordt volgehouden, in alle stadia, maak je niet alleen een kwaliteitsslag, je kunt ook met minder werknemers toe," zegt Leroy. Kwaliteit en produc tiviteit gaan op deze wijze bij Toyota hand in hand. Het TPS lijkt simpel en is dat in wezen ook. Maar probeer het maar eens dag in, dag uit, vol te houden. Andere autofabrikanten proberen al vele jaren het systeem te kopiëren, maar dat is nog nooit gelukt. Toyota staat met zijn nulfoutensysteem op eenzame hoogte. Foto: EPA 'Met je remgedrag kun je ook communiceren door Olger Koopman Langzaam optrekken en op tijd schakelen. Dat is de boodschap van de overheidscampagne 'Het nieuwe rijden'. Volgens verkeersgedragtherapeut Sjaak De Coninck is dat mooi, maar niet voldoende. Volgens hem moet ook het remgedrag dras tisch beter. Hij ontwikkelde daarvoor een apparaatje. „Je moet het vergelijken met een tennisbal aan een touwtje. Hang je dat aan je spiegel en je remt, dan schiet de tennisbal naar voren. Geef je gas, dan vliegt het ding naar achteren." Met deze metafoor probeert verkeersgedragstherapeut en traumabegeleider Sjaak de Co ninck de werking van zijn nieuwe uitvinding uit te leg gen: de Stoptronic. „Het zwar te apparaatje is niet veel groter een pakje sigaretten en kan simpel worden aangesloten op de sigarettenaansteker", prijst De Coninck zijn product aan. Het ding, dat in eerste instan tie is bedoeld voor rijschool houders, meet als een soort waterpas, hoe hard je remt en hoe hard je optrekt. Volgens De Coninck, die BN- er is geworden sinds zijn op tredens in tv-programma's als 'Blij dat ik rij', is het apparaatje van vitaal belang voor de ver keersveiligheid. Net zo belang rijk misschien wel als abs of de airbag. „Negentig procent van de weggebruikers remt ge woon niet goed. Remmen op een gedoseerde manier is voor velen erg lastig:-Veel mensen remmen schokkerig, anderen te laat en te hard. Dan zie je bijvoorbeeld de hoofdjes van kinderen op de achterbank naar voren klappen. In het verkeer gaat het bovendien om communicatie. Met je remgedrag kun je ook com municeren. Sommige automo bilisten gaan heel hard op een kruising af en remmen op het allerlaatste moment. Dat kan schrikreacties veroorzaken bij anderen. Bij een normale ver traging geef je duidelijk aan wat je wilt. Verkeerd remge drag zorgt daarnaast voor veel kop-staart-botsingen. Het apparaatje dat De Co ninck liet ontwikkelen maakt het remgedrag van automobi listen inzichtelijk. „De Stop tronic meet de vertraging van de auto in meters per seconde kwadraat. In de ideale situatie komt die waarde in de be bouwde kom niet boven de twee uit, daarbuiten niet meer dan vier." Volgens de Lelystedeling is de Stoptronic zeer geschikt voor rijscholen. Tot nog toe ver kocht hij er ruim dertig en de afnemers zijn volgens hem stuk voor stuk enthousiast. „Je kunt een leerling wel zeggen dat hij rustig moet remmen, maar getalletjes en waarden zeggen meer. Denk je maar een auto in zonder snelheids meter. Hoe weet je dan, hoe hard je gaat?" Tot zover de theorie, nu de praktijk. Een rondje door de wijk maakt duidelijk dat het over het algemeen best goed is gesteld, totdat De Coninck vraagt om een noodstop te maken. „Bij het voP1 bordje probeer je z gelijk te remmen",1 streng. Met een vai u zestig in het uur vriH slaggever het bevel' kend springt de abjg en na een paar sece t de auto stil. Min 7,f4' de Stoptronic. „Nifc zegt De Coninck. ,|u een noodstop bij dj a moet je makkelijk pa kunnen halen." 3' De journalist ff onskk| blijkt gewoon dat a'n ten bij een noodsttj h niet krachtig genode pen. Probeer het nf0 eens en nu echt m| u kracht." En inderdlte tweede poging snë>u tronie naar min 9,/etJ manier kun je mering trainen om goed te Zitten er dan helend nadelen aan het aj?tr Toch wel, want hefjj schijnlijk simpele <jn 285 euro kosten. „I die prijs verdien ike, aan", aldus De Co# daarbij, het is een fe tering in je eigen v^r Als je ziet wat somri: sen investeren in bria een radardetector,^ er ook wel af." ne De Coninck hoopte Stoptronic, net als!3 vinding: de dodehq0: voor vrachtwagensan duur een standaar<|r van auto's wordt. IT volgens hem niet q is. „Het CBR (Centts voor Rijvaardigheid in elk geval erg ent) zijn idee aan Volkswagen te slij ten, maar dat zag er tot zijn er gernis weinig heü in. Waarop Hayek met Mercedes-Benz' topman Helmuth Werner in zee ging- In het Franse Hambach, nét niet in Duitsland, werd een nieuwe fabriek gebouwd die in 1997 met veel politieke ophef over de nieuwe Duits-Franse industriële as door president Chirac en kanselier Helmuth Kohl geopend werd. Er werden verrassende marketingconcep ten en fantastische modulaire productiemethodes met alter natieve materialen gelanceerd en samen met de gretige poli tiek werden mobiliteitsconcep ten ontwikkeld. In veel landen zijn sindsdien bijvoorbeeld specifieke par keerplaatsen voor Smarts aan gelegd. In een stad als Rome rij den vele duizenden Smarts rond als enige opvolger van de dwerg-Vespa's en Fiats 500. Daar werd het kleine, achter- wielaangedreven autootje wel een doorslaand succes. In de rest van de wereld nauwelijks. Hoewel er sinds 1998 in totaal 650.000 Smarts verkocht wer den. In Nederland zijn er onge veer 16.000 geregistreerd. Smart leed in 2004 een verlies van circa 400 miljoen euro en dat zwengelde de discussie over de toekomst van de onderne ming flink aan. In 1997/1998 gingen de zaken al heel strope rig en het toenmalige Daimler- Benz liet weten Smart de nek om te zullen draaien als een jaarlijks aantal van minimaal 80.000 Smarts (in plaats van de dat jaar verkochte 20.000) niet gehaald werd. Dat hielp. Even tjes tenminste. Er kwam ruimte voor de ontwikkeling van een open 2-zitter, een kleine 4-per- soons met voorwielaandrijving en zelfs een plan voor een Smart Formore, een compacte suv. Maar daar komt het dus niet meer van. De 4-persoons is in vergelijking met een Mitsubi shi Colt veel te duur. Want per kilo kost een Colt -in wezen dus dezelfde auto- heel wat minder. Verkeersgoeroe De Coninck zweert bij de nieuwe remmeter. Foto: GPD Terwijl donkere wolken zich samenpakten, stofte een S T mer het logo nog maar eens af op de autoshow van Lei^er Het Swatch-design van de Smart met de kleine 3-cilinder Mercedes-motor met robotau tomaat rijdt vooral zakelijk rond, beschilderd en bestic - kerd. Het stadsautootje wordt op de autoweg vaak tot het ui terste gedreven, wat onlangs nog tot vragen over kwaliteit leidde, aangezien veel kleine Smarts met olieverbruik schij nen te kampen. Met de komst van de Forfour kwamen vorig jaar de marketingproblemen. Smart werd klassenloos en nor maal, want 4-persoons. En te gelijk daarmee verdween een groot stuk van de I S Üng. Huub Dubbelman^ der van DaimlerQ. erop dat het conciP. nog altijd erg integ] „Maar andere fabij 3 als Renault, Toyot H men na al die jarei soortgelijke auto's^ We gaan Smart da) p cedes-Benz integn V| veel meer verkoop^ De vier torens, waL Smarts in Nederlan 'n gesteld staan, blijVre bestaan." en en rel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20