inde vast lor smokkel Chinezen Noordzeebodem ligt letterlijk bezaaid met bommen Paus overwoog af te treden in 2000 metober Vereeniging ;enteert scholenprijs Singel loop Vrijdag 22 april Quick Boys gaat in hoger beroep tegen puntaftrek Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 :de; iegren via Schiphol land in ^Mooyman de aanhouding rerdachten denkt ;see op Schiphol nele bende men- ars te hebben opge- hipholwerkers met ïnpas speelden ver- belangrijke rol bij Isen van tiental- lezen, onder wie ;esmokkelde per- in later vaak ipvangadressen. >k onder de naam eind vorig jaar na Iwijningen van al- linderjarige asiel- roongroepen. Ver- de Chinezen in :ircuit terecht zijn lgens Unicef wor- ïderen ook in Ne- Dcht als goedkope y\ in bordelen, Jva restaurants, jrdachten zijn Chi- Nederlander zijn Ird. De twee Schip- 9 ebben de Neder- tionaliteit. Een r wilde niet zeg- nctie ze uitoefen achten variëren in tot 55 jaar. Ze )en Haag, Ruinen, ere en Alphen aan ,e,jeefmans end euro voor de Dpen in de optocht e, zelfbedachte ,p 3 oktober uitvoe- er allemaal te win- scholenprijs Vereeniging Hieraan mogen isisscholen uit Lei en, maar ook uit plaatsen. Hnpel. Leerlingen Rüe dus op 3 okto- p) zitten) moeten enement beden- iering van Leidens stiviteit mag niet dan 10.000 euro en :ere relatie hebben Hr. Een jury buigt ■erste inleverda- COMMENTAAR SAMIR A. h over wapenonder- ■ttegronden van de Ier en kerncentrale was meer dan een n moslimextremis- en, verheerlijking I oorlog en de dood en. Toch is Samir door de Rotter- )ank vrijgesproken rbereiden van een ig. Wat Samir A. in as allemaal nog te Siduidelijk om hem rriA aan te pakken, r(ye rech- i .vonnis "lijk dat titerro- heeft Maar ik onderstreept het i,el goed beslagen de I j»et betreden, 'j, A. geen ideale bewees hij ge bloede door na zijn tl aantal fotografen t. Hij is al veroor- llegaal wapenbezit, ,0mt hem in elk geval wegens mishande- s- Dat de inlichtin- ïem op de voet zul- s vanzelfsprekend, dt hem op die ma- lig de lust tot ver der dromen over aanslagen ont nomen. De vrijspraak is een ge voelige tik voor Justitie, maar het is te vroeg om van een ne derlaag te spreken. Er volgt im mers nog een hoger beroep, waarin het vonnis van de wel va ker wat dwars oordelende Rot terdamse rechters wordt beke ken. Bovendien werd Samir A. vervolgd onder de oude terroris mewetten. Die wetten zijn in middels drastisch aangescherpt: samenspanning en ronselarij voor de jihad zijn strafbaar ge steld, bewijs van de inlichtingendiensten is vaker toegestaan. De rechters hebben wel duidelijk gemaakt dat Justitie haar huis werk goed moet doen. Alleen maar van plan zijn een misdrijf te plegen, is onvoldoen de voor een veroordeling: de verdachte moet echt bezig zijn voorbereidingen te treffen. Juri disch klopt dat, maar tegelijker tijd wringt hier de schoen. Ter reuraanslagen hebben een grote impact, zoals de moord op Van Gogh heeft laten zien. Men mag niet verlangen dat Justitie wacht met het oppakken van potentië le terroristen tot ze de lont van hun bom hebben aangestoken. Peter de Vries Dagblad vrijdag 8 april 2005 Start verkoop 22 maart Zorgen over mogelijke bouwstop Kans op natte sneeuw katwijk - Het ongeluk met de ontplofte bom kan morgen wéér gebeuren. „Er ligt nog genoeg op de bodem van de zee", zegt Katwijker André van Rijn. Tot een paar jaar geleden zat hij op een kot ter, tegenwoordig is hij schelpenvisser in Katwijk van beroep. Van Rijn had zelf ook eens een bom in de netten zitten zoals woensdag de kotter uit het Zuid-Hol landse Ouddorp overkwam. „Meestal doe je wat lacherig met elkaar aan boord, ook al schrik je in eerste instantie. Want je weet dat zo'n bom altijd op scherp staat." Ooit 'beloonde' de overheid vissers die munitie uit de Tweede Wereldoorlog vonden met een be hoorlijk bedrag. Tegenwoordig beschouwen de vissers de vergoeding als 'statiegeld'. Wettelijk zijn de vissers verplicht de gevaarlijke lading - zeemijnen, torpedo's en vliegtuigbommen - te melden aan de Kustwacht in Den Helder. In een folder staan plaatjes van de explosie ven die de vissers kunnen vinden. Het opvissen van een zeemijn moet meteen verplicht worden ge meld bij de Kustwacht. Wie een bom opvist, moet hem zonder stoten aan boord halen en vastzetten, afdekken met een zeil en nat houden. En dan naar de haven, als de havenautoriteiten tenminste toestemming geven. De laatste tien jaar wordt de vangst meestal overboord gekiep erd omdat het de vissers te veel tijd en dus geld kost. Van Rijn: „Vroeger gebeurde het wel dat de bom men aan land werden gebracht, maar als je be sluit om er niks meer voor te geven, dan weet je wat er gebeurt." „Het bedrag dat de vissers krij gen is een schijntje van de inkomsten die ze ver liezen",' legt Jack van der Valk, kenner van de Katwijkse visserwereld, uit. „Vijf uur om naar de haven te varen en het explo sief af te leveren en vijf uur om weer terug te gaan naar de visgronden. Dat weegt niet op tegen de vergoeding van 188,51 euro per explosief per week." Bovendien is het gelijk een aanslag op de dagen dat de vissers mogen vissen. In Katwijk heeft het ongeluk met de Ouddorpse kotter diepe indruk gemaakt. Senior-visser Cor van der Plas: „Ik heb 35 jaar ge varen en ook wel eens iets naar boven gehaald. Maar je zult hetzelfde meemaken als wat woens dagavond is gebeurd, dat is een verschrikking. In Katwijk zijn we er kapot van, maar voor de men sen in Ouddorp en Arnemuiden is het nog veel erger." den Rijn. Onduidelijk is of de vermissing van Chinese kinde ren uit opvangadressen in de regio op het conto van de ben de moet worden geschreven. De marechaussee sluit niet uit dat er een verband is met het verdwijnen eind vorig jaar van de 13-jarige Chinese asielzoek ster Yi Yi uit een opvangtehuis in Hoofddorp. Vorig jaar waren ook in Driehuis twee Chinese meisjes plots spoorloos. Volgens gegevens van het tv- programma Vermist zijn de af gelopen maanden in Hoofd dorp ook vier minderjarige meisjes (volgens opgave uit Tai wan) verdwenen, evenals een Chinese jongen. De mare chaussee vermoedt dat veel kinderen in werkelijkheid ouder zijn en ten onrechte een beroep deden op de status van alleen staande minderjarige asielzoe ker. De bende zorgde in een aantal gevallen voor doorreis van Chi nezen naar onder meer Frank rijk en Italië. Dit gebeurde met valse paspoorten en documen ten van anderen die op de ge smokkelde persoon lijken. Be halve mensensmokkel en het gebruik van valse passen wordt de verdachten witwassen van geld en lidmaatschap van een misdadige organisatie ten laste gelegd. turn - 15 juni - over de inzen dingen en kiest een winnaar. Alle scholen hebben een brief over de spelregels van de nieu we scholenprijs ontvangen. Het spreekt voor zich dat de leerlingen uit de winnende groep ook bij de organisatie van het evenement worden betrok ken. Hun school heeft dan al een prijs van 1000 euro op zak en op de zogeheten 0-wagen in de optocht - de wagen die voorop rijdt - krijgen de win naars een eervolle vermelding. De jury bestaat uit een verte genwoordigers van Amicitia, het stadsbestuur en de 3 Octo ber Vereeniging. Op 25 septem ber wordt de prijs voor het eerst uitgereikt. Het eerste winnend.e evenement wordt pas op 3 ok tober in 2006 uitgevoerd. Overal ter wereld wordt de overleden paus Johannes Paulus II herdacht. Bij de katholieke kerk van Amman is een foto van de paus bedekt met bloemen. Foto: Reuters/Ali Jarekji Twee miljoen mensen bewijzen Johannes Paulus II laatste eer vaticjvanstad/anp - Paus Jo hannes Paulus II overwoog in 2000 zijn ambt neer te leggen. Dat blijkt uit zijn geestelijk tes tament, dat het Vaticaan giste ren openbaar maakte. Daarin staat verder dat de kerkvorst graag in zijn geboorteland Po len wilde worden begraven. Uiteindelijk liet hij echter de kardinalen beslissen. Vandaag wordt hij toch in Rome begra ven. De paus schreef in 2000, het jaar waarin hij 80 werd, dat het wellicht tijd was om te overwe gen zich terug te trekken als lei der van de Rooms-Katholieke Kerk. „Ik hoop dat God mij helpt te begrijpen tot welk mo ment ik moet doorgaan met de taak waarvoor Hij mij op 16 ok tober 1978 riep." De paus leed in 2000 al jaren aan de ziekte van Parkinson en velen speculeerden over de vraag of hij tot zijn dood aan zou blijven. Hij besloot echter tot zijn laatste ademtocht door te zetten. In later jaren verge leek hij de suggestie dat hij zou kunnen aftreden met de be schimping van Christus aan het kruis. Uit het vijftien bladzijden tel lend geestelijk testament, dat de paus over een periode van meer dan twintig jaar heeft op gesteld, valt af te leiden dat hij vooral aan het begin van zijn pontificaat een sterke voorkeur had voor een begrafenis in Po len. Hij wilde in ieder geval in de grond worden begraven en niet in een crypte worden bijge zet. Hij liet de uiteindelijke keuze van zijn laatste rustplaats aan het college van kardinalen. Dat besloot eerder deze week dat het lichaam van de kerkvorst niet naar Polen wordt overge bracht. Hij wordt, zoals vele pausen voor hem, begraven in de crypte onder de Sint Pieters kerk in Rome. Die stad heeft de afgelopen da gen een ongekend grote toe stroom van pelgrims en andere belangstellenden te verwerken gekregen. Volgens de gemeente Rome zijn al twee miljoen men sen in de 'eeuwige stad' aange- door Willem Spierdijk katwijk - Quick Boys gaat in hoger beroep tegen de straf van de KNVB om de club een punt in mindering te brengen. De Katwijkse voetbalclub kreeg die straf omdat zaterdag tijdens de wedstrijd tegen Capelle bana nen in de richting van de don kere arbiter werden gegooid. Behalve het puntverlies moet Quick Boys de wedstrijd tegen Capelle zonder publiek uitspe len en kreeg de club een boete van 2500 euro. Voorzitter Jaap Kuijt van Quick Boys noemt de straf van de KNVB 'buiten proporties'. „Ik blijf erbij dat wij hier heel wei nig aan kunnen doen. Ik vind het dan ook onjuist dat ons eer ste elftal op zo'n manier wordt gestraft." Quick Boys wil in hel hoger beroep - dat ook door een ingeschakelde advocaat werd geadviseerd - duidelijk heid over de vraag tot hoever de verantwoordelijkheid van een club voor de toeschouwers reikt. „Voorzover ons bekend zijn wij de eerste club die op deze manier wordt gestraft en wij willen weten waarom." Ook trainer Gert Aandewiel vindt de uitspraak van de tucht- commissie onbegrijpelijk. „Ik ben heel benieuwd naar de overwegingen van de tucht- commissie. Waarom is er één punt afgetrokken en niet twin tig? En hoe gaat dat nu in de toekomst? Krijgt iedere club waarbij het publiek zich racis tisch uit een punt in minde ring?" De namen van de alle betrokke nen zijn intussen bij Quick Boys bekend. Een van de da ders heeft zich afgelopen maandag zelf met zijn vader bij het bestuur gemeld. In totaal gaat het om twee kopers van bananen en vijf gooiers. Zij zijn volgende week op sportpark Nieuw Zuid ontboden. De twee kopers zijn in elk geval geen lid van de vereniging. De wedstrijd tegen Capelle wordt dinsdag zonder publiek gespeeld, maar is wel te bekij ken vanaf de duinen rondom het voetbalveld. Quick Boys is Noordwijk wordt straks misschien Bad Noordwijk' door Gerard Baas noordwijk - Noordwijk heeft een warmwaterbron. De bron is diep onder de grond in het ge bied bij zwembad Bollenbad aangetroffen. Deskundigen zijn nu aan het onderzoeken of het water naar de oppervlakte gebracht kan worden en of het geschikt is om in te baden. Dat maakte wet houder Piet Barnhoorn gisteren bekend. De vindplaats van de bron en het tijdstip van de vondst had den Noordwijk niet beter kun nen uitkomen. Op het terrein bij het Bollen bad, een onderdeel van het Middengebied tussen Noord- wijk-Binnen en Noordwijk aan Zee, wil de gemeente onder meer een nieuw zwembad en een fitness- en wellnesscen- trum aanleggen. Een kuuroord zou uitstekend in die plannen passen. Wethouder Barnhoorn is voor alsnog laaiend enthousiast. ,,Als het inderdaad te gebruiken is, hoop ik dat we de gemeente raad meekrijgen om de plannen te ontwikkelen. Als het zover komt, is het mijn droom om Noordwijk om te dopen in Bad Noordwijk. Dat zou zeker voor de Duitse toeristenmarkt inte ressant zijn." Veel natuurlijke warmwater bronnen zijn in gebruik als kuuroord. Het diepgelegen wa ter is rijk aan mineralen en dat zou een heilzame werking heb ben op bepaalde huidziekten en reuma. (advertentie) komen om de overleden paus vandaag de laatste eer te bewij zen. Ruim tweehonderd staatshoof den, regeringsleiders en andere hoogwaardigheidsbekleders zijn voor de uitvaart naar Rome gereisd. Onder hen zijn vele vertegenwoordigers van (voor malige) vijanden, zoals de Ver enigde Staten en Iran, Israël en Syrië, en Zimbabwe en Groot- Brittannië. Ook Taiwan is verte genwoordigd, tot grote woede van China, dat zelf al jaren op gespannen voet leeft met het Vaticaan. Pagina Buitenland Curie neemt mysteries rond testament paus niet weg niet van plan daar maatregelen tegen te nemen. „Over die grond gaat Staatsbosbeheer, wij niet." (advertentie) Aangifte diefstal hennepkwekerij waspik - Een onbegrensd ver trouwen in de Nederlandse rechtsstaat heeft een 30-jarige man uit Kaatsheuvel ertoe aan gezet aangifte te doen van de diefstal van zijn hennepkweke rij in Waspik. Het vertrouwen van de man kreeg echter een deuk toen de politie ter plaatse ging en ontdekte dat er nog een kwekerij was. Bovendien bleek dat de man de stroom voor die groeilampen illegaal had afge tapt. De kwekerij is ontmanteld. AZ stunt ook tegen Villarreal villarreal - AZ heeft een uit stekende uitgangspositie gecre- eerd om de halve finale van de Uefa Cup te bereiken. De uit wedstrijd tegen het Spaanse Villarreal werd gisteravond met 1-2 gewonnen. AZ kwam vroeg in het duel op voorsprong door een treffer van Denny Land zaat. Riquelme bracht de thuis ploeg binnen drie minuten op gelijke hoogte. De Argentijn zag vervolgens een strafschop wor den gestopt door AZ-doelman Henk Timmer. Robin Nelisse bezorgde de Alkmaarders een kwartier voor tijd de zege. Toeristen gedood bij aanslag Caïro cairo- Bij een bomaanslag in Caïro zijn gisteren mogelijk vier mensen omgekomen, onder wie een Fran^aise en een Ame rikaan. Onder de achttien ge wonden waren vier Fransen, drie Amerikanen, een Italiaan, een Turk en negen Egyptena- ren. Een voetganger gooide een bom die een explosie veroor zaakte in een toeristenbazaar in de buurt van de Al-Azhar mos kee. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) C per acceptgiro 56.70) M V Naam: Adres: POBtoodB! Plaats: Tëlafoon: Geboortedatum p-mail Bank/giro' Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur dras bon cm in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, t a v. afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mail lraersservicetshdc.nl of surf naar www letdschdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 20O5 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1