safari Nederlanders dol op Trabi- Sav Concept basis voor Ford-merken Volkswagen Passat wil van concurrenten af Gordeldiertje Goo blijkt razend popu Auto Heemskerk 7 voormalige communistische deel van Berlijn. De rit door het 'Wilde Oosten' gaat langs het langst bewaard gebleven deel van de Muur. Volgens de exploitanten hoort de Trabi-Safari binnen twee jaar tot de bekendste toeristi sche attracties van de stad. Het idee stamt van de jonge onder nemer Rico Heinzig (29) uit het Oost-Duitse Dresden, die ook in zijn eigen stad een expeditie aanbiedt. Pronkstuk uit de col lectie van enkele tientallen au to's is een 5,55 meter lange open Stretch-Trabi. In de jaren 1957 tot 1991 pro duceerde de fabriek Sachsen- ring in Zwickau ongeveer 3,3 miljoen Trabantjes. Wegens chronische productieproble men moesten kopers in de regel 10 tot 15 jaar op hun auto wachten, die ook door de rela tief hoge prijs als extreme luxe gold. Op de tweedehands markt bracht het schaarse voertuig met zijn 26 pk Vaak nog meer op dan de oorspronkelijke nieuwwaarde. Ondanks alle technische mankementen, wa ren de Oost-Duitsers toch erg blij met hun auto. De haat-lief deverhouding komt tot uitdruk king in allerlei bijnamen voor de Trabant, van racekarton tot loophulp, van overdekte bougie tot arbeiders-en boeren-Volvo. groningen/anp - Het gordeldiertje Goochem, dat onder meer door de politie aan kinderen wordt uitgedeeld bij au togordelcontroles, blijkt razend populair. Dat meldden het ministerie van verkeer en water staat en de regiopolitie Groningen woensdag. Volgens een woord voerder van het minis terie werden er half maart, toen de nieuwe actie rond Goochem begon, 60.000 van de speelgoeddiertjes afge leverd bij het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid. Dat zorgt ervoor dat ze onder meer bij scholen en de politie te rechtkomen. „Vorige week hebben we er nog eens 30.000 bij moeten doen", aldus de woord voerder. Ook bij de politiekorpsen zelf blijkt het speelgoedpresentje enorm in trek. „We krijgen zelfs allerlei mailtjes binnen van ou ders en kinderen", vertelt een woordvoerder. „Die vragen dan waar ze het diertje kunnen krij gen. Sommigen zijn zelfs bereid ervoor te betalen, maar daar beginnen we niet aan." (advertentie) UW NISSAN DEALER sinds 1972 Kinderen zijn blij met Goo^ De Groningse pd3 dag ook 'bestolen Goochems. Cont agenten moesteP assisteren bij een en hebben de dcf laten staan. Bij trl ren de gordeldie^ Bij het ministerie en waterstaat is r* van het speeltje het aantal bezoeh website. „Voorde gon, hadden we!e middeld 4000 ba01 ze site. In maart 16.000," aldus ei der. Dat Goochem al u( machtigen is doe ir auto netjes een fyg is volgens hem ai Het presentje wc^ matig aangebod^ Lammenschansweg 128, 2321 HX LEIDEN. Tel.: 071-631 08 11 Alkemadelaan 1, 2371 EX ROELOFAREN DSVEEN. Tel.: 071 -331 28 66 wwvv.6MtoheemsKerk.gom lingsite Marktpla^ verkeersveiligheii 3VO krijgt veel tes nen over Goochfy hebben er niet eij c maken", aldus dty DaimlerChrysler haalt bezem door mini-merk Smart Stormachtige entree Chinese suv Landwind Weg&Wiel redact! :'pe Kleinere besteller van Fiat en PSA Istanbul - Fiat en de Peugeot- Citroën-groep (PSA) gaan sa men met de Turkse autofabriek Tofas een nieuw, klein bestel- wagentje maken. Het moet een compact, multifunctioneel, zui nig en modem karretje worden, bestemd voor de Europese markt. Het is de bedoeling dat deze het assortiment van Ber- Geheel nieuwe mix voor de toekomst door Peter Lodewijks Neem drie populaire types au to: de suv, de mpv en de 'good old' stationwagon. Gooi ze in de mixer en na een tijdje draai en rolt de nieuwste ideale auto emit: de crossover. Merken als Mercedes en BMW zijn er al mee bezig en meerde re fabrikanten volgen. Ford toonde in Genève bijvoorbeeld de Sav Concept als studie van een crossover die naar eigen smaak met twee of drie zitrijert is in te richten. Ford verbouwt de 'suv' dus tot 'sav', van 'sports utility vehicle' naar 'sports activity verhicle', een geheel nieuw type auto, dat weer meer tegemoet komt aan de steeds veranderende smaak van de autokoper. In dit geval richt men zich op jonge fami lies met een actieve levensstijl. De nieuwe mode is de ruimte wagen met een atletisch uiter lijk en sportieve rijeigenschap- pen. En de Sav Concept is daar bij de eerste nieuwe auto waar in de nieuwe designrichting van Ford Europa zichtbaar is. Het is de bedoeling dat de Ford Sav Concept op de markt een posi tie inneemt tussen de Ford Ga laxy (de grote ruimtewagen) en de Mondeo. Bij zo'n veelzijdige auto hoort uiteraard een veelzijdig interi eur. Met één druk op de knop kunnen de drie afzonderlijke stoelen van de achterste rij in de Sav Concept anders worden ingesteld. Elektrische motoren schuiven de middelste stoel achterwaarts naar het midden. De stoel staat dan precies tus sen de geïntegreerde, gemon- lochem - Volgend weekeinde, op zaterdag 16 en zondag 17 april, houdt Van der Kooi Sportscars in Lochem open da gen rond het Britse sportwa genmerk Lotus. De importeur laat de net gepresenteerde Lo tus Sport Exige 240R zien en er staan enkele Lotus Exiges in Cup-uitvoering. De speciale uitvoering van de Exige, waar van er maar 50 worden gepro duceerd, heeft een superchar ger met inter cooler en een ver mogen van 243 pk. Voor de Ne derlandse markt is er maar één beschikbaar. Er is ook een 192 pk sterke Lotus Elise 11 IR te zien. Beide open dagen aan de CKwinkweerd 10 in Lochem du ren van 10.30 -17 uur. door Rien van der Steen De nieuwe VW Passat kruipt weer een tikje dichter tegen de limousines aan. Gegroeid is hij, met praktische snufjes toegerust en tegen betaling flamboyant aan te kleden. De Passat vindt zijn directe concurrenten te min worden. Volkswagen heeft de huidige Passat al negen jaar. Een ex treem lange tijd, zeker gezien het belang van het model, dat naast de Golf voor het meeste brood op de plank zorgt in Wolfsburg. Want met het top model Phaeton wil dat niet zo lukken. Misschien dat de Duit sers daarom besloten van de nieuwe Passat een soort van mini-Phaeton te maken. Want wie er het geld voor over heeft, kan de nieuwe VW met een heel feest aan luxe snul] es op de stoep laten zetten. Volkswagen heeft het model Passat al 32 jaar. Sinds 1973 zijn er 13 miljoen van verkocht en in Nederland maakt het cijfer van 230.000 duidelijk, dat de grote middenklasser hier ook op een welwillend koperspu- bliek mag rekenen. De zesde De zesde Passat is groot, ruim van binnen, nog sierlijk en bepaald niet zonder opsmuk. Foto: Pon generatie valt op met veel chroom in de ruime grille en een tamelijk slank silhouet. Al les is vernieuwd, al is dat voor het onderstel alleen de multi- link achteras. Want in de basis is de nieuwe Passat in de mees te opzichten gewoon een uit vergrote Golf. Heel knap is dat ze in Wolfsburg de stijfheid van de carrosserie met 57 procent vergroot hebben. En dat merk je bij het rijden. Geen kraakje te ontdekken, ook niet als je veel harder dan je eigenlijk wilt een bochtig bergweggetje afden- dert. Opmerkelijk trouwens, dat de auto een tamelijk lichtvoeti ge indruk maakt. Hij is geen spat zwaarder geworden dan zijn voorbeeld en dat is heel knap werk. Nieuw zijn schijfremwissers, die de schijven bij regen regel matig schoonvegen en zo voor een beter remgedrag bij nat weer zorgen. En de elektrome- chanische parkeerrem begint in dit segment ook al door te druppelen. Zo heeft de Passat een knop om de auto op de handrem te zetten. In plaats van een contactslot heeft deze nieuwe VW nu eens geen start- knop, maar een gleuf, waar het hele afstandsbedieninkje in ver dwijnt. Druk erop en de auto start of stopt. Het kofferdeksel kan via de afstandsbediening geopend worden, al mist de Passat een knopje waarmee het deksel ook zelf weer sluit. Dat moet je gewoon zelf doen. Ver der kan de auto uitgerust wor den met adaptieve cruisecon- tiol die zelfstandig afstand houdt, autohold dat de auto automatisch op de rem zet op een helling, bluetooth telefoon, een oplader met 230 volt voor de laptop en een bijna perfect audiosysteem. In Nederland worden elk jaar altijd nog 8000 Passats verkocht in een segment waarin er 90.000 omgaan. De Toyota Ave- nsis, Opel Vectra, Volvo S40, Renault Laguna en Peugeot 407 krijgen er een geduchte en vooral erg ruime nieuwe con current bij. Want de Passat rijdt goed, stuurt opvallend goed, maar imponeert vooral met ruimte en aankledingsmogelijk heden. Voorin net zo goed als Niet zwaar gebouwd De eenvoudigste Passat heeft halfautomatische airco, af- standsbediende centrale ver grendeling, voor elektrisch bediende zijruiten en spie gels, abs en esp, cruisecon- trol, boordcomputer en een elektrische handrem. De 1.6 liter (102 pk) met die uitrus ting komt op 27.995 euro. De 1.6 met directe brandstofin- spuiting (FSi) is een dikke 1500 euro duurder. Dan is er ook nog een 2.0 FSi en die kost 31.625 euro. De 1.9 TDi kost ongeveer hetzelfde, de 2.0 TDi is een kleine drie mille duurder. De auto is niet bo venmatig zwaar gebouwd en lijkt heel geschikt voor het trekken van aanhangers, want de 1.6 mag al een last van 1300 kilo meezeulen. Hij is een centimeter of acht ge groeid in de lengte en breed te, maar is maar een centime- tertje hoger dan de vorige. De wielbasis bleef gelijk en het koffermim nam met 90 liter toe tot 565 liter. De dikste benzinemotor is de komende 3.2 V6 FSi (250 pk), de lekker ste diesel de 2.0 liter (170 pk). op de achterbank. Dit is weer een auto waar je je achterin niet verbannen voelt tot tweede rangs passagier met opgevou wen beentjes, die zijn mond niet open durft te doen omdat hij anders zijn hoofd stoot. De VW Passat was altijd al flink uit de kluiten gewassen, maar kruipt nu duidelijk weer een stukje naar boven. Om tegen auto's als de Mercedes E en BMW 5 aan te schurken. In sep tember komt de stationwagon Variant. En, tot nu toe alleen nog door Rolls-Royce vertoond: ook de nieuwe Passat heeft in het lin kerportier een kokertje waarin keurig een paraplu opgeborgen wordt. In het begin van de jaren zeventig zorgde een com pact Frans racewagentje voor talloze overwinnin gen in de rallysport. De Alpine Alio van Renault sleepte de ene na de andere zege binnen en domi neerde ook enkele jaren de beroemde Rally van Monte Carlo. Het merk Alpine ontstond ooit uit de passie van Jean Redelé, voormalig rallyrijder en Re nault-dealer te Dieppe. In 1956 begon deze zijn ei gen productiemaatschappij, die zich geheel richtte op auto's met een sportief rijgedrag, die geschikt ft..'.'.'' Een fraaie nieuwe lijn heeft Fords Sav Concept, een uitgekiende mix van een suv, een mpv en een stationwagon, dit alles genaamd 'crossover'. Foto: Ford Open dagen bij Lotus-importeur berlijn/anp - Nederlanders zijn de grootste groep buitenlandse fans van de Trabi-safari in Ber lijn. Bijna een kwart van alle deelnemers aan de toeristische rit in de pruttelende, rokende voormalige Oost-Duitse perso nenauto Trabant komt uit ons land. Ver na de Nederlandse bezoe kers volgen de Belgen, Zwitsers en Italianen. De andere helft van de klanten bestaat voor tweederde uit voormalige Qost- Duitsers en voor eenderde uit 'westerse' Duitsers. „De Neder landers zijn ook onze meest en thousiaste klanten. Zij zijn zo blij als kinderen", aldus een woordvoerder van de attractie. Hij verwacht voor dit jaar 3000 klanten uit ons land, na de 2500 Nederlanders vorig jaar. De zegsman zoekt naar verkla ringen voor de populariteit van de 1,5 uur durende rit in de on comfortabele bakken. Sommige Nederlanders zien de Trabant als een verzamelaarsobject. Tientallen exemplaren gingen na de val van de Muur in 1989 naar liefhebbers in Nederland. Het aandoenlijke vehikel doet daarnaast ook nog eens veel denken aan de oude Daf, des- Nostalisch toeren per Trabi door de stad, hier in Dresden. Foto: EPA tijds de 'volkswagen' voor het •economisch ontluikende Ne derland. „Het is pure nostalgie", stelt Je roen van Wijk uit Den Haag. Sa men met vrouw en zonen deed hij afgelopen Pasen de Trabi- safari. Hij (herinnert zich dat in de jaren zestig enkele Trabant jes bij hem in de straat stonden. „Mijn ouders hebben overwo gen de wagen te kopen. Het was destijds een van de goed koopste autootjes op de Neder landse markt." Tijdens de 'safari' rijden de toe risten in een konvooi van bont gekleurde Trabantjes door het V "Jfl&d ite waren voor deelname aan rally-raceiv auto was de Alpine A106, een comp)p met een kunststof koetswerk en tet)6 seerd op de toenmalige Renault 4O jaar later presenteerde Alpine de AiM name uit 1973, toen drie auto's vanTf Rally van Monte Carlo de plaatsen in ten. Het merk Alpine had vanaf het banden met Renault en werd later \J dom van de Franse fabrikant. Foto:U teerde bagagetrolleys die zijn voorzien van ingebouwde arm- steunen voor de passagier op de derde rij. De twee overgeble ven buitenste stoelen worden enigszins naar binnen ver plaatst, zodat elke inzittende van extra ruimte en comfort kan genieten. Een groot voordeel biedt dit nieuwe ontwerp ook voor Ford partners. Zij kunnen zomaar meeliften met de ontwikkeling en vrolijk gebruikmaken van nieuwe componenten, waar door de ontwikkelingstij d van een nieuw model drastisch wordt verkort. Jaguar bijvoor- lingo's en Partners aanvult. De bestelwagen wordt gebaseerd op een nieuw platform. De jaar lijkse productie in de fabriek van Tofas in het Turkse Bursa is gepland op 135.000 stuks. Tweederde daarvan is voor Peugeot-Citroën, eenderde voor Fiat. In 2008 moeten de nieuwe bestelwagentjes van de lopende band rollen. beeld is op zoek naar een op volger voor de X-type, die niet heel succesvol is. De Britse fa brikant zou van plan zijn de Sav Concept te gebruiken voor een geheel nieuwe vierwielaandrij- ver, die het metfk veel beter zou nf ook Volvo zou v;r n Sav Concept te e een nieuwe S80f g een geheel nieuf^

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18