Hup naar buiten, het water in! REGIO I willen gewoon dat wijkt dat de I kind het goed doef yr VRAAG .77 7 Cito-toets dan ze dach- ftonstatering doet het Sociaal en Cultureel Planbureau l ;t woensdag gepresenteerde rapport 'Kinderen in Neder- aag bij JOHAN KOOIJ, directeur van openbare basisschool ms in Koudekerk aan den Rijn, of de ouders van de kinde- school ook zo'n rooskleurig beeld hebben van hun kroost. •t bekend voor dat ouders denken dat hun kind op tiddeld oflwger presteert? Ik herken die tendens helemaal. Het heeft natuurlijk :en met de pres- chappij waarin le vallen gewoon nd het goed doet. zouden we wil- ets realistischer is toch ook een \ie school om er- rgen dat ouders iste wijze worden terd? i we ook. We con- rrize voortdurend nijultaten van hun kinderen. Er zijn twee oudergesprekken npat zijn zestien gesprekken in iemands schoolcarrière. er continu signalen af, maar sommige ouders negeren e constatering dat iemand een echt VMBO-kind is en zet- n op HAVO." ook dat rapporten vaak onduidelijk zijn. Er oms bolletjes gebruikt in plaats van cijfers en ouders ■yjaar niets van hebben kritiek gehad op onze rapporten. Dat nemen we - aiders vonden de cijfers in het rapport van groep 8 vaak rallen dan de uiteindelijke Cito-toets en het advies voor -iderwijs. Daar hadden ze gelijk in. Voor leerkrachten is Jrt een middel om leerlingen te stimuleren en niet om ze ;ijfers te demotiveren. Maar ik kreeg de vraag: mijn kind 1 veel achten op zijn rapport, maar krijgt toch VMBO-ad- kan dat? Met ingang van het nieuwe schooljaar gaan we doen." ^ders u nu onder druk zetten om dat schooladvies te ver- ik niet. Al in groep 7 krijgen kinderen een entreetoets en l verwacht schooladvies uitgesproken. Ze hebben dus de ïaraan te wennen. Probleem is wel dat sommige ouders cjs gaan onderhandelen met middelbare scholen. Ik ken ;ib de Alphense regio die geregeld voor die druk zwichten, is dat onprettig, want daarmee wordt onze positie onder- archieffoto: Ton Kastermans t IT DE ARCHIEVEN Drukke tijden voor Jachthaven Poelgeest Daar liggen ze dan: Hardy, Ba- binski, Nikos, Our Dream, Marco Polo en Hillbillie Blue. Naast el kaar of boven elkaar. Op stevi ge stalen stellages. Oftewel cradles, zoals dat in vakjargon heet. In de taal van het water. Want het zijn stuk voor stuk boten. Opgeslagen in de stal lingen van Jachthaven Poel geest. Of al aan de waterkant, klaargezet voor de eigenaren die weer willen gaan varen met hun boten. „Dit is een vre selijk drukke tijd", zegt Jan Juf fermans, eigenaar van het be drijf. Hij zegt het wel met een glim lach van oor tot oor. Het mag dan wel zweten en ploeteren zijn voor hem en al zijn me dewerkers, het is wel heerlijk werk. Tsja, eens een botenlief- hebber, altijd een botenlief- hebber. Zo is dat nu eenmaal. Dat houdt ook in, dat hij na het werk ook nog geregeld ge niet van watersport. „Ja hoor. Ik werk zes dagen per week, 's zomers zeven. Maar ik pro beer wel tijd vrij te houden. Ik ga geregeld op zondag varen met mijn vrouw en mijn twee kindjes. En ik vind het heerlijk om te waterskiën. Dat doe ik doordeweeks, 's Avonds dan, want de avonden werk ik bij voorkeur niet. Dan ga ik met een man of zes de Kaag op, lekker achter de boot hangen. Heerlijk ontspannend." Ontspannen moet ook, vindt hij. Zeker nu. Want, zoals ge zegd, het is deze dagen enorm druk op de jachthaven. „Het begin van het vaarseizoen hè. De drukte is een week of twee geleden begonnen. Pasen is in de regel het tijdstip waarop de vroegelingen weer het water op willen. De eersten bellen dan al: 'Kan de boot eruit?' Nu was dat ook weer zo. Nog meer dan normaal zelfs, want het was prachtig weer met Pa sen. Alleen, die boten liggen soms helemaal achterin. Dan moet je eerst heel wat andere boten verplaatsen voordat je erbij kunt. Pas als meer men sen willen gaan varen wordt het wat dat betreft wat mak kelijker." Jachthaven Poelgeest beschikt over zo'n 2000 meter vloerop pervlak aan stallingen, waar men zijn boot droog kan laten overwinteren, dus niet bloot gesteld aan de elementen. „Van onze klanten liggen er ongeveer 270 boten in de stal ling. Verder liggen er nog zo'n 40 boten van ons zelf." Dat is natuurlijk passen en meten, zo'n aantal prop je niet zo maar weg. Het zij zo, zegt Juf fermans. „Nu staan ze tegen en op elkaar. Vroeger was dat anders. Toen stonden de bo ten wijduit. Zo konden de ei genaars de hele winter klus sen en hobbyen. Dat mag nu niet meer. Vanwege het brandgevaar. Regelgeving hè." Als de klant wil klussen moet de boot dus naar buiten. „Dan kunnen ze daar lassen en poetsen. Of wij doen dat voor de klant, als hij dat wil. Maar ook dat werk is anders geworden. Vroeger had je sta len bootjes. Daar moesten ze weken aan werken. Stonden ze een maand te schrobben en te verven. De meeste boten zijn nu van polyester, daar heb je een halve tot een hele dag voor nodig. Meer niet. Jan Juffermans: „De drukte is een week of twee geleden weer begonnen. Pasen is in de regel het tijdstip waarop de vroegelingen weer het water op willen." Foto: Hielco Kuipers Het onderhoud is nu dus veel makkelijker." Wat niet betekent dat elke bo- tenbezitter ook weet wat hij moet doen. „Dan komen ze vragen hoe ze hun boot moe ten wassen en poetsen. Nou, niet met Andy. Daarmee gaat de kalk echt niet van de boot. Het beste kunnen ze daarvoor gewoon anti-kalkzeep gebrui ken. En voor het poetsen iets als Turtle Wax. Ach ja, er zijn nou eenmaal mensen die ei genlijk niks met een boot zelf hebben. Die hebben er één voor de fun, voor de water sport. In de trant van: het is mooi weer, we gaan een rond je varen. Vroeger waren het met name mensen op het wa ter die de natuur opzochten. Het betekent wel dat het nu drukker is geworden op het water. In aantallen boten dan. Maar daar staat tegenover dat de boten kleiner zijn gewor den, dus in de praktijk valt het wel mee. De huidige boten hebben nog een voordeel. Ze hebben nu dieselmotoren. Die zijn niet brandgevaarlijk, lopen altijd en zijn eenvoudig te bedienen." Een prima ontwikkeling, vindt hij. Het in 1965 opgerichte be drijf maakt daarvan ook ge bruik. Overal op de begane grond staan dieselmotoren. Van klein tot groot. Allemaal te koop. De verkoopactiviteiten vor men de hoofdmoot van de bezigheden, zegt hij terwijl hij om zich heen wijst. Daar lig gen de meest schitterende jachten en grote sloepen. „We verkopen zo'n zeventig, tach tig boten per jaar. Antaris is een populaire boot, voor zo rond de 35.000 euro. We heb ben klanten die om de drie, vier jaar een nieuwe kopen. Niet omdat de oude is versle ten, maar omdat ze willen overstappen naar een grotere. Of omdat ze terugwillen naar een kleinere." Zelf maakte de jachthaven ook een overstap, zij het ge dwongen. Sinds 2002 zit het bedrijf nu op de huidige plek, aan de Hugo de Vrieslaan. Niet eens zo heel ver van de oude plek. De verhuizing was noodzakelijk om de brug naar nieuwbouwwijk Poelgeest, in het verlengde van de Lange Voort, mogelijk te maken. Juf fermans blikt nog even terug: „Vroeger hadden we ook nog een buitenterrein. Het was veel goedkoper om daar een boot te stallen. Nu er alleen nog binnen gestald kan wor den, is het voor sommigen te duur geworden. De klanten kring is daardoor in de loop der jaren wel veranderd." Maar niet kleiner. De stalling ligt in de winter helemaal vol met boten. Op de begane grond, de eerste verdieping en de tweede verdieping. „We hebben natuurlijk onze gren zen. Niet alles kan hier liggen. Op de verdiepingen geldt dat een boot niet langer dan 8 meter mag zijn en niet zwaar der mag wegen dan 3000 kilo. Voor de benedenverdieping is dat maximaal zes ton." Dat zijn op zich al behoorlijk uit de kluiten gewassen boten. Een aardige klus dus voor Juf fermans en de zijnen, die de boten op karretjes en, indien nodig, met de botenlift op de plaats van bestemming moe ten brengen. „De klanten kunnen hier voor alles te recht. Dat wil zeggen, ze kun nen hier 's zomers buiten lig gen en hun boot 's winters naar binnen brengen in de stalling. Verder kunnen ze hier terecht voor service en onderhoud. We bieden een totaalpakket." Maar een beperkter pakket kan natuurlijk ook, zegt hij. „Mensen die 's zomers voor hun eigen huis liggen met de boot, kunnen hier ook 's win ters terecht voor stalling en onderhoud. Zowel voor lig plaatsen als stalling geldt dat er een tekort is. We krijgen heel veel aanvragen, meer dan we hier aan boten kwijt kunnen. Wij hanteren als re gel dat eigen klanten voorrang hebben. Wij schrijven ze aan. In de trant van: 'U heeft een boot bij ons gekocht, wilt u gebruikmaken van onze facili teiten? Ligplaats, of stalling. Of allebei?' Meestal schrijven we ze al in juli. Planning is heel belangrijk." Belangrijk om de boten soe peitjes van buiten naar bin nen te knrnnen krijgen. Of, zo als op dit moment, andersom: hup naar buiten, het water in! Juffermans takelt zelf even als voorbeeld Marge de golven in. Binnenkort krijgt het bootje daar gezelschap van Red Neck Girl, Annebel, Biggies, Take It Easy en Bolletje. „Nog een weekje denk ik, dan is alles wel uit de stalling." Herman Joustra TUSSEN PEN EN PAN Balansen langs het sportveld Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Laat ik maar eens eerlijk zijn: ik ben niet in ba lans. Vrijdagavond dacht ik nog een hamertje no dig te hebben om onze jongste in het gareel te krijgen. Veel te laat thuis van een feest, vervolgens heel veel baggertaal over dat feest en daarna trap pen tegen ouders die hem naar dat feest moe ten brengen. Nu knuffel ik hem bijna dood, om dat hij een prachtig klin kend gitaarstuk heeft ge schreven, dat hij zomaar zonder bagger ten gehore brengt. Zaterdagmorgen moet ik mezelf weerhou den om Sam niet te wur gen. Zijn kamer is een onbeschrijfelijke puin hoop. Niet alleen omdat de inhoud van de kleer kast op de grond ligt, maar ook omdat het hal ve servies inclusief slier ten noedels en stokjes nog eens daarbovenop waren gedeponeerd. Geen hersencel in zijn hoofd die hem aanzet om dat op te ruimen. Nu bewonder ik hem om zijn prestaties bij een of andere conditietest. Wat een man, één brok ge zondheid! Maandagavond had ik graag een dochter hard handig met de neus op de feiten willen drukken. Ze is weer eens veel te laat begonnen aan een betoog voor Nederlands. Ze beroept zich op over macht. Ze bedoelt totaal foute planning. Dat ze de opdracht al twee maan den geleden heeft gekre gen, krijgt ze niet uit haar strot. Nu staat ze voor me met een dichtbundel na een ontroerende kunstpresentatie met haar klas. Ze raakt mijn hart intens. Ik dans op de ondoor grondelijke golfbewegin gen van onze kinderen. De ene dag kost me dat meer energie dan de an dere. Ze plukken en ne men. Er zit geen balans in. Die moet ik zelf vin den. Ik neem mij voor daar de zeer zonnige za terdagmiddag voor uit te trekken. De boodschap pen zijn in huis, de was machine draait, geen klussen en opa en oma komen pas tegen vijven. Het treft, ik mag samen met drie andere leuke rij- ouders op pad met jon gens Cl. Even is er te leurstelling als we gevie ren constateren dat het naar waait over de lintbe bouwing bij de hockey club De IJssel. Rijdames Corine en ik drammen dat we ons willen overge ven aan de zon. „Dat kan alleen zonder die schrale wind", zeggen we tegen de aardige mannen die ook hebben gereden. Ze begrijpen de opdracht onmiddellijk. Wiek en Henk inspecteren het terrein en wenken ons als ze iets beschuts hebben gevonden tussen een dug-out, een korfbalveld en een ander obstakel. Met onze koffie verplaat sen we ons naar de plek die ook goed zicht geeft op het spel van onze kin deren. Het grote balan sen is begonnen. Aanvankelijk kijken we nog naar de wedstrijd, maar al snel zitten we verstrikt in onze valkui len: de kinderen. Met ro de konen van de zon en opwinding over zoveel herkenbaar gedrag bin nen onze gezinnen, ko men we tot steeds mooi ere conclusies over ons leven. We laten ons niet klein krijgen. We begrij pen heel goed dat ze ons op alle mogelijke manie ren uitproberen, dat ze ons gebruiken, dat ze geen rekening houden met de topprestaties die we op ons werk moeten leveren, dat ze niet zien dat wij ook wel eens heel moe zijn, dat we af en toe ook even rust nodig heb ben. We worden op onze wenken bediend. In de rust komt Wick met thee, koffie en water. We kwekken door. „Straffen heeft geen zin meer bij die pubers", stelt Corine. Die fase hebben we ge had. 's Ochtends al in de stress schieten, heeft ook geen zin. Zit je veel te snel in die neerwaartse spiraal: Wat dan? We be denken plannen, we gaan niet meer in op smoezen, onwelvoeglijke taal en intimidaties. De mannen die af en toe pa tronen herkennen, knik ken goedkeurend. We krijgen steeds meer het idee dat we goed bezig zijn. Het is zalig, we ko men los, we krijgen ruimte. We verlangen naar stokbrood en wijn in de vrije natuur. Onverwacht komt het eindsignaal. „Nu al", roepen we verbaasd? On beschaamd vragen we naar de st^id. We heb ben op het nippertje ge wonnen. Onze kinderen blijken goed te hebben gespeeld. We jubelen en overladen ze met compli menten. Niet dat het in druk maakt. Ze zijn moe en bezweet. Ik ben zo ontspannen dat ik bijna roep: in bad en naar bed jongens als ik ze in de auto laad. Het is pas drie uur. Ik kijk in mijn auto spiegeltje. Ik zie er fan tastisch uit en heb nog een hele weidse avond voor me. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoellnga@hdc.nl de schoolprestaties van hun kind. Ze komen in ak voor een onaangename verrassing te staan als uit de vrijdag 8 april 2005 55, Zaterdag 9 April %IM - Op de invloed van de kunstmatige inseminatie bij het ^opt het aantal stieren terug. Zo waren ook te Sassenheim op %skeuring ditmaal minder stieren dan in het verleden wel "ival geweest is. Wat hier echter wel goed is, is de kwaliteit oden dieren; relatief werden vele hoge primeringen toege- ilaarkopfokkers in deze contreien beijveren zich dus wel om ipel te verbeteren. ind viel het weer op, dat op de verplichte keuring nog zulke rooral zo slecht verzorgde dieren worden voorgebracht. Als wet op de dierenbescherming zich daar nu eens mee ging 10, dinsdag 8 april g'Een typerend plaatje van de tiende Zilveren Molenloop, die e,werd gehouden. De voorste atleet heeft alle oog voor het v en de polders rond Leiden. Foto: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na MC 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer l?v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van 'igblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan evan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto Sj binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Jctie: T. Klein en H. de Wit ail: diredie.hdcuz@hdc.nl JJredactie: Jan Geert Majoor, [jAdriaan Brandenburg Jtuil: redadie.ld@hdc.nl t. C(00R i^at 82, Leiden, tel 071-5 356 356 yjstbus 54,2300 AB Leiden. "tijden van de receptie zijn: 51 en met donderdag 1^.30 uur ^8.30 -12.30 uur Ws 356415 £3x071-5356 325 (hten. overlijden, geboorte, jubilea jjmilieberichten, desgewenst met l'fbeelding, via www.hdcmedia.nl of 3milieberichten@nhd.hdc.nl. je-maiL fax 072-5196696, tel. 072- VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08 00-13 00 (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. EVERKOOP AUTEURSRECHTEN m.b.t. Alle auteursrechten en databankrechten ten >813661 aanzien van (de inhoud van) deze uitgave oed: 023-5150 543 worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze J75-68i 3677 rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV ilhandel: 71-5 356 300 cq. de betreffende auteur, aus kunnen contact opnemen 3636 HDC Meflla BV- 2004 Èms) - 5196800 JfTEN jpling (acceptgiro) Malleen aut. ine.) v p/j €216,90 jfe ons een machtiging verstrekken jmatisch afschrijven van het ltsgeld ontvangen €0,50 korting De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15