Leiderdorpse kermis 'VanPoelgeestlaan is een racebaan' weer op Engelendaal REGIO ,ens ontwaakt uit Franse campingdroom Zoeterwoude aast alsnog op fietspad Geerweg 'Sporthal De Bloemerd sporttechnisch in orde' R3 f Jelling Gemeente neemt maatregelen tegen overlast Boerenkaasfeest Zoeterwoude HDC973 vrijdag 8 april 2005 dier vo int 1 de bert •gra ïani chaussée - He- lanlie vorig jaar haar cselhap in Oegstgeest 5ted camping in 128eginnen, jaagt niet en room na. Zij en er zijn erachter vellhun toekomst apfland ligt. Dit sei- eilin camping Do- an ises, die in de orite vinden, nog Dr Èt 'hof van de fa- 10 utaat wel te koop. 1 zcf het gerucht dat m on aarden in het ht ilussee en dat zij 1 bijremigratie koes- bijraag ontkende de llener steeds. Nu ar nieuwsbrief Oud-wethouder en haar gezin komen na de zomer terug naar Oegstgeest dan toch aangekondigd dat zij en haar man er na de komende zomer mee ophouden. Uit de nieuwsbrief: „Ondanks vele positieve ervaringen, rijst toch de vraag: wil je dit doen tot je 65-ste jaar? We hebben het een en ander op een rijtje gezet en alle positieve en negatieve aspecten de revue laten passe ren. Ons antwoord is: nee. Wij hebben het hele jaar het gevoel gehad dat wij vakantie hadden of aan het spijbelen waren. Dat is een paar maanden leuk, maar daarna begint het gevoel van nutteloosheid toe te slaan. We hebben het besluit genomen om ons huis te koop te zetten." Heieen en Peter Steens missen de Hollandse gezelligheid, hun familie, vrienden en de rest van hun sociale leven. Bovendien denken ze dat het Nederlandse onderwijs hun twee dochters betere kansen biedt. Peter Steens door de telefoon: „Hoe de meisjes het ervaren? Toch weer anders dan wij. Zij spreken inmiddels vloeiend Frans en hebben leuke vrien dinnen gevonden. Aan de ene kant vinden ze het moeilijk om weer weg te gaan, aan de ande re kant missen ze Nederland ook een beetje. We zien het al lemaal als een geweldige erva ring en hebben veel zin in het nieuwe seizoen. Daar gaan we dubbel en dwars van genieten." Het is niet het harde werken in de zomer waar het echtpaar te genaan loopt. „Ook hebben we geen problemen met ambtelijke molens", zegt Peter Steens. „We kunnen zo uitbreiden als we dat willen. Wat dat betreft hebben we al een lans gebro ken voor de mogelijke opvol ger." Het zijn de wintermaan den die Heieen en Peter Steens als een verschrikking ervaren. „Het is zo stil hier. We hebben dan helemaal niks te doen. We vinden onszelf te jong om onze dagen in verveling te slijten. Nu heb ik nog het geluk gehad dat ik af en toe kon werken voor een Frans jachtbedrijf." Voor de verhuizing werkte Peter Steens als projectleider bij de Koninklijke jachtwerf Van Lent op Kaageiland. „Ik ben niet bang dat ik geen baan vind als we weer terug naar Nederland gaan. Sterker nog, ik kan waar schijnlijk zo aan de slag. Mijn huidige werkgever ziet me graag een vestiging in Neder land opzetten." Omdat ze nog één keer een campingseizoen willen meema ken en hun dochters niet hal verwege het schooljaar uit hun vertrouwde klas willen plukken, gaan Heieen en Peter nog een tijdje door, zodat ze uiteindelijk twee jaar in Frankrijk hebben vol gemaakt. Financieel een stuk lichter maar emotioneel stukken rijker komt het gezin terug naar de Leidse regio. Heieen Steens: „Wij heb ben het hele jaar het ge voel gehad dat wij va kantie hadden of aan het spijbelen waren. Dat is een paar maanden leuk." Archieffoto: Dick Hogewoning handelaars inger vast Eei jen man uit Was- mannen uit Den den verdacht van ,gs, blijven in jchtenis. De vier a leeftijd variërend jaar, werden 24 senaar aangehou- bezig waren met ii van ruim 140 kilo ;ren bepaalde an de Haagse t de vier langer in 1 blijven. Bij door nvee bedrijfspan- aag en Wassenaar I gin Wassenaar de hennep, een il- ,op, een hennep- »rij en een bedrag ro aangetroffen. rinkel in toude jarig Het tienjarig Wereldwinkel in ordt morgen jierd. De hele dag n de winkel in de neiÖanten krijgen ^°tien procent kor- roducten. De We- n irdt vandaag de Lloor 23 vrijwilli- jaren heen heb- Qr vijftig vrijwilli- oor de handel in de Derde Wereld. eeiereldwinkel de 1 ^iad over een eigen ;nAten vrijwilligers 1 Hhen thuis, in de lelijke winkeliers •ën. Op 8 april ij na een grondi- e een voormalig exaal in de Dorps- nafcn. h tellingen „bouwen 011 r~\ en rijn-De rje>s kunnen aan de bgTond voor de n n de renovatie die 3p.van Rijnland Zie- Ugm plaatsvindt. ;etan de eerste paal ,£[ee zorginstelling )ren 2008 moet er n nieuw zorgcen- 1 Z(at het ziekenhuis ghuis Oudshoorn at. Daarnaast jalidatiecentrum jejj en apart gebouw aai trale huisartsen- een apotheek, mnpraktijk, een fy- een kinder- ecj|m en een hoor- wil zorggroep het zieken- :a; eghuis vallen, een ïouden waarop f eiien alles te weten hP over het pro- Viel 3aa Jn de Dijk ntiiniet door waie Oegstgeester- ïelein Rijnsburg blijft ïoein. De weg zou jn. (e week worden j>r reparatiewerk- &n verkeersdrem- jwaar bouwver- #>ndetijd gebruik Van de Oegstgees- ;n de werkzaam- 'en;is overdreven. 11e ffieief over het w mening chdagblad.nl door Loman Leefmans door Loman Leefmans leiderdorp - Het ontaardde vo rig jaar in een verkeerschaos. Toch wordt eind april de jaarlijk se Leiderdorpse kermis voor de tweede achtereenvolgende keer boven op de Engelendaal neer gezet. De gemeente hoopt door een reeks extra maatregelen de overlast voor omwonenden en winkeliers te beperken. De kermis duurt van 26 tot en met 30 april en wordt opge bouwd op de noordelijke rijba nen van de Engelendaal, aan de kant van het gemeentehuis. Het verkeer wordt omgeleid via de Heinsiuslaan en Gallaslaan. Daar ontstonden vorig jaar re gelmatig forse verkeersopstop pingen. De zuidelijke rijbaan van de En gelendaal, aan de kant van park de Houtkamp, blijft open waar door leveranciers van het Win kelhof en eerste hulpdiensten toch door kunnen rijden. Naar verwachting zijn alle straten zondag 1 mei om 18.00 uur weer volledig beschikbaar. De in- en uitgang van de par keergarage onder het Winkel- hof, aan de kant van de Enge lendaal, zijn gewoon bereikbaar voor verkeer uit de richting Vronkenlaan. Dat geldt ook voor het BP-tankstation. Die fir ma dreigde vorig jaar de ge meente met een schadeclaim wegens inkomstenderving en omdat de gemeente veel te laat meedeelde dat de kermis niet langer aan het einde van de Laan van Ouderzorg maar op de Engelendaal zou komen. BP zag daar later vanaf. leiderdorp - Steeds meer auto's rijden steeds harder voorbij. De bewoners van de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan - en dan met name het deel tussen Vronkenlaan en Laan van Ouderzorg - vinden hun eigen straat ronduit gevaarlijk. De verkeersrem- mende maatregelen die vorig jaar door de gemeente zijn aangelegd, werken niet. Daarnaast is de stroom auto's niet alleen toegenomen door het instellen van een richtingsverkeer op de Van der Valk Bou- manweg, maar vooral door het afsluiten van de Laan van Ouderzorg. „Het is hier net een racebaan", vertelt Wout Janssens. Een aantal bewoners van de Van Poelgeest laan reageert op artikelen in deze krant over de Van der Valk Boumanweg. De mensen in die straat zijn bepaald niet te spreken over de herinrichting met lelijke bloembakken waartussen het verkeer moet slalommen. Maar het vijfjaar geleden inge stelde eenrichtingsverkeer heeft in ieder geval wel geleid tot een forse afname van het aantal auto's en vrachtwagens. Allemaal leuk en aardig, vinden ze driehon derd meter verderop aan de Van Poelgeest laan, maar daardoor is het is hun laan na venant drukker geworden. Willem ter Hei de is het helemaal eens met Janssens. „Het is de laatste tijd helemaal druk geworden door de afsluiting van de Laan van Ouder zorg langs de Houtkamp. En de onlangs aangelegde drempels in onze straat hebben weinig effect. Ze zijn niet erg hoog gemaakt omdat ook bussen er overheen moeten. Daardoor neemt de snelheid van auto's ei genlijk toe want het is juist lekker om er hard overheen te gaan." Bewoners Ter Heide en Janssens begrijpen dat hun straat niet kan worden afgesloten en dat ook het invoeren van eenrichtings verkeer geen optie is. De Van Poelgeestlaan is onder meer een doorgaande busroute. „Maar er rijdt hier heel wat meer verkeer dan dat er in de wijk moet zijn", meent Janssens. Volgens een derde bewoner, Olaf Croon, heeft de gemeente niet goed over de verkeersafwikkeling in de omgeving nage dacht. „Onze straat vormt samen met de Vronkenlaan een doorgaande route. Het is positief dat er een zebrapad is gekomen, maar als iemand oversteekt, ontstaat direct een lange rij auto's. Echt rustig zal het op de Van Poelgeestlaan nooit worden, maar de gemeente zal het sluipverkeer en het verkeer richting bedrijventerrein Baanderij moeten ontmoedigen." De gemeente reageert op de klachten door te wijzen op het zogeheten evaluatierap port dat komende week in de gemeente raad wordt besproken. Daarin worden de genomen verkeersmaatregelen onder de loep genomen. Er komt nog een drempel bij en wat strips op het wegdek en daarmee is voor 175.000 euro aan de Vronkenlaan en Van Poelgeestlaan vertimmerd. In tegen spraak met de genoemde bewoners is de gemeente van mening dat de drempels en zebra's wel degelijk effect hebben. 'Welis waar blijkt uit verkeerstellingen dat de in tensiteit op de genoemde wegvakken is toegenomen, maar van een onoverkomelij ke situatie is absoluut geen sprake', zo wordt in het rapport opgemerkt. Het is een conclusie die in ieder geval niet door de be woners wordt onderschreven. De Geerweg is volgens Ada van Rijn van boerderij 't Geertje helemaal niet onveilig voor fietsers. Foto: Hielco Kuipers door Judy Nihof zoeterwoude - De Zoeterwoud- se politiek wil de provincie overhalen om toch subsidie te geven voor de aanleg van een fietspad langs het deel van de Geerweg waaraan boerderij 't Geertje ligt. Zoeterwoude kreeg enkele weken geleden te horen dat het pad niet in aanmerking komt voor een bijdrage. De provincie geeft geen geld voor fietspaden langs gemeentelijke wegen, alleen voor paden door 'maagdelijk' gebied. „Wie dat heeft bedacht, heeft het ver stand van een kip", vindt PZ- ff actievoorzitter Qoijendijk. „Waar kun je nu beter een fiets pad aanleggen dan waar al een weg ligt?" Bovendien is een fietspad in de Geerpolder het enige stukje dat nog ontbreekt in de fietspaden- route tussen Zoetermeer en Leiden, aldus Ooijendijk. Het CDA wil de gemeenten Zoeter meer en Leidschendam vragen om Zoeterwoude te steunen. „Met zijn drieën staan we ster ker bij de provincie", aldus CDA-raadslid Klein. Aanleiding voor de fracties van CDA, WD en PZ om in actie te komen is een brief van Kal- moeslaanbewoner Pépé de Jong, die dagelijks over de 'Fietser is koning op de Geerweg' Ada van Rijn van boerderij 't Geertje bestrijdt dat de Geerweg onveilig is voor fietsers. „De fietser is koning op de Geerweg. Het is er zo smal, dat je als automobilist echt niet langs de fiet sers gaat scheuren. Als ze de weg breder zouden maken, zou het pas gevaarlijk worden. Mijn kinderen zijn jarenlang elke dag op de fiets naar school gegaan en ze hebben het nog nooit als ge vaarlijk ervaren." Van Rijn vindt het 'treurig' dat iemand uit haar eigen dorp een afsluiting voor auto's durft voor te stellen. Zo n maatregel zou volgens haar het voortbestaan van de boerderij in gevaar bren gen. „De mensen moeten blij zijn dat wij er zijn en dat we de boerderij openstellen. Waar vindt je dat nou? De ene na de an dere boerderij verdwijnt." Volgens de boerin is het niet realistisch om te willen dat men sen op de fiets naar 't Geertje komen. „Natuurlijk kunnen ge zonde mensen op de fiets komen en dat doen ze echt wel, als het mooi weer is. Maar denk ook eens aan de mensen die niet gezond zijn en de vele oudere mensen. Die kunnen niet op de fiets komen." Geerweg fietst. Hij vindt de smalle polderweg zo onveilig voor fietsers en voetgangers dat de gemeente de weg volgens hem maar beter kan afsluiten voor autoverkeer. Hij ziet elke ochtend hoe jakkerende auto mobilisten zich worstelen zich langs fietsende scholieren. De Jong stelt voor een paal te plaatsen halverwege de Geer weg, zodat auto's via Leid schendam naar 't Geertje kun nen rijden. Volgens hem hoeft de populaire geitenboerderij niet onder een afsluiting te lij den. „In mijn opinie kan iedere gezonde Zoeterwoudenaar fiet send naar 't Geertje. En voor de auto blijft 't Geertje bereikbaar, maar je moet een stukje omrij den." Volgens wethouder Van der Kooi is De Jongs oplossing niet haalbaar. Als Zoeterwoude op de Geerweg een paal plaatst om auto's te weren, krijgt zij pro blemen met Leidschendam en Zoetermeer. „Die zeggen dan: jullie exporteren jullie proble men naar de buurgemeenten." Van der Kooi spreekt van 'een onoplosbaar probleem'. „Het ligt aan het haastige gedrag van de automobilist. Daar is geen kruid tegen gewassen." De onveiligheid van de Geer weg, maar ook van de Zuid- buurtseweg, is een onderwerp dat regelmatig terugkeert op de agenda van de Zoeterwoudse politiek. „We hebben ons er al jaren suf over gepiekerd", aldus CDA-raadslid Gahrmann. Tal van oplossingen passeerden de revue, zoals het instellen van eenrichtingsverkeer en een be weegbare paal in de weg. Ze vielen echter allemaal af omdat andere gemeenten niet akkoord gingen of de provincie bezwa ren had. Toch zag Zoeterwoude nog een lichtpuntje. De ge meente ging ervan uit dat de provincie wel subsidie zou ge ven voor de aanleg van een fietspad langs de Geerweg. On langs kreeg Zoeterwoude van de provincie te horen dat zij nergens op hoeft te rekenen. leiderdorp - Sporthal De Bloe merd in Leiderdorp is sport technisch in orde. Dat beweert Odin Wenting, bouwkundig ad viseur bij Isa Sport, een onder deel van NOC'NSF. Hij was vier jaar geleden nauw betrokken bij de bouw van de Leiderdorp se hal. Wenting reageert met zijn uitspraak op de regen aan klachten die de gebruikers van De Bloemerd hebben en die onlangs in deze krant werden opgesomd. Dat de douches regelmatig de fect zijn en het licht een enkele keer uitvalt, heeft volgens Wen ting niets met de constructie van de sportzaal te maken. „Het zijn incidenten die ge woon verholpen kunnen wor den door installateurs. De ga rantietermijn op dit soort on derdelen is bij sporthallen vaak enkele jaren." Anders wordt het als het gaat om de ongebruikte radiokamer die behoorlijk in de weg staat en het ontbreken van tribunes. „Dat komt door financiële, po litieke afwegingen. Ik wil geen zwartepiet uitdelen, maar er was geen geld voor, of men had er geen geld voor over. Het gaat om wensen die conflicteerden met de dikte van de portemon nee. Daardoor is, als het bij voorbeeld gaat om de wed strijdleidingruimte, inderdaad niet voor de meest charmante oplossing gekozen", meent Wenting. De hal kostte indertijd circa 3 miljoen gulden. Ook het specifieke probleem dat badmintonclub Spotvogels heeft met de verlichting, is vol gens de bouwbegeleider oplos baar. De lampen zijn te fel waardoor de spelers kortston dig worden verblind als ze om hoog kijken. „De verlichting die recht boven de badmintonvel- den hangt, hoort ook uit te staan", zegt Wenting. „Er zijn speciale schakelingen in het lichtcircuit gemaakt voor de verschillende sporten. Dat blijkbaar niemand weet hoe het werkt, is geen argument om te beweren dat het een slechte sporthal is." De drie voornaamste gebrui kers van het centrum zijn bas ketbalclub BVL, volleybalver eniging Leython en Spotvogels. Een rondgang langs enkele be stuursleden van deze sport clubs leverde drie weken gele den een stortvloed aan klachten op over De Bloemerd. Sport wethouder Victor Molkenboer pareerde de kritiek. Volgens hem waren er zeer zeker pro blemen bij de oplevering van het centrum, maar die zijn gro tendeels verholpen. In die op vatting wordt hij nu door Wen ting gesteund. De geopperde klachten zijn vrijwel allemaal organisatorisch van aard en is er geen reden ge weest om een certificaat met de tekst: 'officieel goedgekeurd door NOC*NSF' niet af te ge ven. Toch plaatst Wenting daar een kanttekening bij. „Zo'n goedkeuring is een momentop name. Die houdt geen rekening met latere veranderingen." Op het gemeentehuis bestond geen behoefte om op de uitla tingen van Wenting te reageren. Sportfondsen Leiderdorp heeft namens de plaatselijke over heid de sporthal in beheer. Ma nager Remco Pielstroom wil binnenkort met vertegenwoor digers van de drie sportclubs overleggen om de nog bestaan de problemen op te lossen. „Daar komen we wel uit", ver wacht hij. zoeterwoude - Het draait zondag 17 april allemaal om boerenkaas van eigen bodem op het tweede Boerenkaas- feest in Zoeterwoude. In zaal Don Bosco aan de Zuidbuurt- seweg 58 presenteren Zoeter woudse bereiders van boeren kaas hun producten. De chef kok van restaurant Engelber- tha Hoeve geeft een demon stratie over het koken met boerenkaas. Medewerkers van slijterij Het Drankenhuys leg gen uit welke wijn past bij welke kaas. Kinderen kunnen zich vermaken op een spring kussen en in de schmink- en knutselhoek. Organisator van het feest is de Studieclub Zelfkazers Zoeter woude. Zoeterwoude telt twaalf kaasboerderijen, die al lemaal bij de studieclub zijn aangesloten. De leden wisse len ervaringen uit en werken samen aan verdere verbete ring van de kwaliteit van hun producten. Het eerste boerenkaasfeest, twee jaar geleden, was een groot succes. Het idee achter het evenement is meer men sen te laten kennismaken met Zoeterwoudse boerenkaas. „De mensen in Zoeterwoude weten ons wel te vinden. Het gaat erom dat mensen in de steden onze producten ook le ren kennen", aldus Lidia van Leeuwen van kaasboerderij De Vierhuizen. Het boerenkaasfeest begint om een uur 's middags en is rond de klok van vijf uur afge lopen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13