LEIDE 'O jee, dan krijgen we herrie hier' 'Dak Leiden op 70 meter' B4Kids sluit 'Meneertje Koekepeertje' rgen bij provincie over mogelijke bouwstop 8c REGIO Spaar mee voor Intratuin! R1 Notitie hoogbouw gepresenteerd aantrekkelijke korting bij Twee vliegen in één klap! vrijdag 8 april 2005 Directie ziet geen toekomst meer voor kinderdagverblijf Jar (22) a geWond Een 22-jarige Lei- termiddag ernstig bij een ongeval latweg in Sassen- r fed op de snorfiets nafhet fietspad nikenberg. Volgens erlk hij de weg cüago- nbarbij werd hij ge kt een 45-jarige auto- ^assenheim die [0^enheim reed. vt ai iluw wint /oetbal igongens van basis- li^valuw uit de Ste uben het school- .rfooi van Leiden ge wonnen al hun en incasseerden egendoelpunt. jlongeren zij hun ti jaar. Het elftal woensdag onder •0 van Antwerpen. celiersvereni- rofessorenwijk tw logo. Zaterdag- iult Aad van der leem op het gras- .eemanlaan. Daar- et startsein voor •nwedstrijd, waar- n leuke prijzen ten, en een de- 'ialsadansen. Bij de reniging zijn tien |s aangesloten. jp trekt morgen tewoners de wijk 1 om bezwaar- «Jn de sloop van I halen. De gemeen- ^corporaties Portaal zijn van plan om 108 woningen te nghebbenden kun- let maandag 11 r maken bij de ge- >P is tegen de lagavond volgt een buurtbewoners protest. Die bijeen- t om 20.00 op het of 1. door Marijn Kramp leiden - B4Kids sluit het kin derdagverblijf Meneertje Koe kepeertje in de binnenstad. Het aantal kinderen is daar sinds de invoering van de nieuwe wet op kinderopvang dermate terugge lopen dat de directie geen toe komst meer ziet voor het op vangcentrum. In totaal is de vraag naar opvang bij B4Kids met 3 tot 5 procent afgenomen. Al eerder voegde B4kids om de zelfde reden twee kinderdag verblijven in Leiden-Noord sa men. Kameleon ging op in Sin- bad dat vijftig meter verderop zijn onderkomen heeft. B4Kids- bestuursvoorzitter Louis Schuerman verwacht niet dat in de nabije toekomst nog meer kinderdagverblijven moeten worden gesloten. „Afgaande op de cijfers tot en met september lijkt het erop dat we de dip wel achter de rug hebben." Schuerman prijst zich in deze regio nog gelukkig. Uit de grote steden klinken somberder ge luiden. „Met name in achter standswijken schijnt de vraag erg teruggelopen te zijn. Ik hoor van Rotterdamse organisaties soms wel met 50 procent. Ter wijl de opvang juist voor de lage inkomens veel goedkoper is ge worden. Maar zij zijn ontmoe digd door het papierwerk en af gehaakt." Schuerman vindt dan ook dat de uitvoering van de wet voor ouders vereenvoudigd moet worden. „De nieuwe wet staat in de top 3 van meest irritante papierwinkels. Daar moet hij uit. Want dat - zo blijkt - is voor veel ouders een hoge drempel." Ook is het verschil in kosten tussen de lage inkomens die nauwelijks bijdragen en de in komens van anderhalf keer mo daal erg groot vindt Schuer man. .Anderhalf keer modaal is nog steeds geen hoog inkomen maar ze betalen de volle mep. Dat is fors." Voor veel ouders zijn de op vangkosten met ingang van 1 januari flink gestegen. Daar kunnen de moeders die hun kinderen bij Meneertje Koeke peertje in de Pieterskerkchoor- steeg komen ophalen over mee praten. „Onze dochter komt hier twee halve dagen in de week. Daar betalen we tegen woordig per maand 290 euro voor", rekent een moeder voor. „Dat is bijna honderd euro meer dan vorig jaar." Een deel van de ouders is daar om afgehaakt en brengt zijn kind niet langer naar Meneertje Koekepeertje. Sluiting is het lo gische gevolg vindt Schuerman. „Het is heel vervelend voor de betrokkenen maar volledig in de geest van de nieuwe wet. Wij moeten de vraag achterna rei zen en dat doen we ook. In de Leidse binnenstad loopt het te rug. In Sassenheim en Leid- schendam-Voorburg neemt het toe en breiden we uit." De ouders en de leidsters van Meneertje Koekepeertje betreu ren het besluit. .Als de klant dan tegenwoordig koning is bij B4kids, dan mag ik ook meer service verwachten. Daar hoort een plotselinge sluiting niet bij", reageert een moeder. Schuerman is van mening dat die service wel wordt geleverd aangezien er voor de ldnderen een plek in een kinderdagver blijf in het Haagwegkwartier wordt geregeld. Meneertje Koekepeertje is vol gens hem relatief duur omdat het om opvang voor halve da gen gaat met maar één groep. „Op de andere locaties waar we gemiddeld acht groepen heb ben kunnen we veel flexibeler op de vraag inspelen door groe pen te openen en te sluiten. Bij Meneertje Koekepeertje kan dat niet en het ziet er niet naar uit dat het aantal aanmeldingen voor dat centrum dit jaar nog aantrekt." Voor de ouders komt het be sluit als een donderslag bij hel dere hemel. De groep was na de invoering van de nieuwe wet in januari teruggelopen van 15 naar 11 kinderen. Ze wisten niet dat de opvang daarmee on der druk was komen te staan. Ze hadden graag eerder geïn formeerd willen worden. „Mis schien hadden we het tij dan kunnen keren", meent een moeder. De ouders nemen geen genoegen met de uitleg die zij per brief hebben ontvan gen. Ze willen een gesprek met het management van B4kids. Nieuwe moskee in Leiden-Noord door Maarten van Wijk leiden - Halverwege 2007 moet de bouw van een grote nieuwe moskee in Leiden-Noord begin nen. Het moskeebestuur wil niet alleen gaan bidden in het nieu we gebouw aan de Marnixstraat: het moet een soort buurtcen trum worden, met bijvoorbeeld cursussen, huiswerkbegeleiding en feesten. Zo hoopt het bestuur behalve Marokkaanse moslims ook blanke buurtbewoners te trekken. Die zijn echter vooral onverschillig. „Een moskee? O jee, dan krij gen we herrie hier", vreest Tru dy van Strien. „Van die mina retten, bedoel ik. Ik doe wel eens boodschappen bij het Kooiplein, daar staat er al een. Dan hoor je de gebedsoproe- pen. Ik zou er niet blij mee zijn, als we dat hier ook krijgen. Waarom moet er eigenlijk een moskee in deze straat komen, zo dicht bij de Kooi?" Aan het Kooiplein is de Turkse moskee", legt Youssef Chabab uit, vanachter de toonbank van een islamitische slagerij aan de Mauritsstraat. „Wat hier komt is een Marokkaanse moskee." Hij ziet veel voordelen aan het nieuwe gebouw. „Het is goed dat er een groter gebouw komt, want een moskee is niet alleen om te bidden. Al die andere dingen die ze er gaan doen, die cursussen, dat is goed voor de Marokkaanse jongeren hier. Want naar Nederlandse instel lingen gaan ze niet zo snel. En misschien komen er ook Ne derlanders naar de moskee, waarom niet?" En als de Neder landers en Marokkanen elkaar leren kennen, dan komt het vanzelf goed, denkt klant Am ar Harroui. „Toen ik in mijn hui dige huis kwam wonen, dach ten de buren ook: 'wat is dat voor enge kerel', maar voor moslims zijn buren heel be langrijk, bijna als broers. Boven ons woonde een oud vrouwtje, die brachten we altijd eten. Na een tijdje wilden ze me niet meer kwijt." Of de Nederlanders echter ook naar de moskeefeesten, -cur sussen, en -lezingen gaan ko men, is maar zeer de vraag. „Voor geen prijs!" zegt een man die zijn hond uitlaat langs de Julianakade. „Ik zou me er niet thuis voelen. Marokkanen zijn niet mijn favoriete bevolkings groep", zegt Micha Krajen- brink. „Wij bemoeien ons ner gens mee", zegt een vrouw aan de Marnixstraat en doet snel haar voordeur dicht. „Denk jij dat het gaat werken?" vraagt Van Strien retorisch. Maar als er dan geen Nederlan ders gezellig komen integreren in de nieuwe moskee, kan hij anderszins nog wel goed zijn voor de buurt, denk Chabab. „Met deze moskee kan de ge meenschap bijeen komen. Ie dereen verspreidt zich nu over de regio, want de moskee aan de Bonairestraat is veel te klein. De communicatie wordt beter en er kan meer leiding zijn van uit een centrale moskee waar iedereen elkaar ziet. Als er dan iets aan de hand is, kunnen ze ook goed ingrijpen. Misschien kan de nieuwe mos kee dus meer controle houden over lastige Marokkaanse jeugd. Maar Abdullah Hamidane waarschuwt voor te veel opti misme. „Inderdaad zullen er naar die nieuwe moskee meer jongeren komen, want aan de Bonairestraat zitten nu alleen maar ouwelui. Maar de echte aso's gaan niet naar de mos kee." Blij is hij wel met de nieu we moskee. „Hoe groter, hoe beter", grijnst hij provocerend. „En de mensen willen het niet geloven, maar in de stad in Ma rokko waar ik vandaan kom, hebben we drie katholieke ker ken. Allemaal gebouwd en on derhouden door de Marokka- I vraatsma on n <hden - De provincie jd maakt zich zor- n mogelijke bouw- olg van strenge Eu- ïuregels voor lucht- Tet wordt nu toch entoeilijk om de ko- ;nb °og iets te bou- jn|en", aldus een pro- jvoerster. De aanleg urijventerrein in de der, de verbreding en verdere bebou- e Leeuwenhoek lo- evaar. e hoopt dat staats- 1; 1/an Geel (milieu) -a; oplossingen komt stane situatie. ,An- wij in een vreselijk t", aldus de provin- 'fcrster. „Iedere bur- 2?waar maakt tegen ijgt gelijk. Dat bete kent dat wij voorlopig geen we gen, bedrijventerreinen en woonwijken meer kunnen aan leggen." Nederland moet in 2010 aan de Europese normen voldoen. Van Geel (milieu) wacht voorlo pig met het indienen van een soepeler regeling voor schone lucht, ofwel 'luchtkwaliteit'. De Raad van State ziet juridische haken en ogen, blijkt uit een brief die de staatssecretaris dinsdag aan de Tweede Kamer stuurde. Hij hoopt erop dat de Europese commissie de ge wraakte regels in de zomer gaat herzien. De afgelopen tijd heeft de Raad van State al verschillende (be- stemmings) plannen naar de prullenmand verwezen en dat baart de provincie grote zorgen. Net als Van Geel hoopte Zuid- Holland op de mogelijkheid om enigszins soepel om te gaan met de Europese regels. „On derzoek naar eigen beleid heeft nu ook weinig zin meer." De Leiderdorpse PvdA-wethou- der Victor Molkenboer (ver keer/ ruimtelijke ordening) ver keert al enige tijd in onzeker heid over de beoogde verbre ding van de A4. Rijkswaterstaat is al enige tijd bezig met een aanvullend onderzoek naar de gevolgen voor de luchtkwaliteit. ,Als daar uitkomt dat de weg niet voldoet aan de normen dan heeft Rijkswaterstaat een ernstig probleem. En Leider- advertentie) iS&tratuin Leidsch®Dagblad dorp ook. Het wordt nu echt kritisch." Een mogelijk noods cenario heeft de wethouder wel in gedachten: „We hebben Rijkswaterstaat gevraagd om ook te onderzoeken wat een 80- kilometerzone doet met de luchtkwaliteit. Wellicht is het mogelijk om dat tijdelijk in te voeren, tot 2015. Gedurende de wegwerkzaamheden mag je toch niet hard rijden." De re sultaten van het onderzoek van Rijkswaterstaat worden over veertien dagen verwacht. Het ergert Molkenboer dat het kabinet de afgelopen twee jaar weinig heeft gedaan aan aan vullend milieubeleid. „De Raad van State heeft drie maanden geleden al gezegd wat de pro blemen waren. Waar zijn we dan mee bezig? Had die tijd nuttig besteed met het beden ken van maatregelen. Voer bij voorbeeld snel roetfilters in leiden - Hoogbouw tot zeventig meter kan verrijzen nabij de NS- stations Leiden Centraal en Lam menschans, de Leeuwenhoek en de kruising A4/N11. Dat stelt stadsbouwmeester D. Lambert in een discussienotitie over hoog bouw in Leiden. Gisteravond pre senteerde hij zijn ideeën aan de raadscommissie ruimte en grond. De Leidse raadsfracties zien wel wat in zijn ideeën. Vergeleken met de grote steden in Zuid-Holland is hoogbouw in Leiden van een heel andere schaal: in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag zijn gebou wen van 100 tot 150 meter geen uitzondering. In Leiden domi neert juist het 'Hollandse huis'. Gebouwen met maximaal drie verdiepingen die gewoonlijk niet hoger zijn dan tien meter. In de Hoge Mors en in Leiden Zuidwest zijn ook hogere ge bouwen te vinden: galerijflats tot veertig meter hoog. Echt hoge gebouwen heeft Lei den maar weinig. Het hoogste gebouw is op dit moment Na- turalis, met een hoogte van 65 meter. De geplande toren bij de Luifelbaan wordt 70 meter hoog. Behoefte aan hogere ge bouwen ziet Lambert voorlopig niet ontstaan. Of, zoals PvdA- wethouder Hillebrand het for muleerde: 'Zeventig meter is het dak van Leiden." B en W gaan de discussienota hoogbouw Leiden presenteren aan de Leidse bevolking. Onder meer komt er een grote debat bijeenkomst in samenwerking met het Rijnlands Architectuur Platform met een 'Rondom Tien'-achtige opzet. De raadsfracties hadden er gis teravond geen bezwaar tegen Leiden-Noord krijgt een tweede grote moskee, voor Marokkaanse moslims. Op de foto de Turkse moskee in Leiden-Noord, op het Kooiplein. Foto: Hielco Kuipers dat Lamberts nota de inspraak ingaat. De discussie mag echter niet alleen gaan over de plek ken waar hoogbouw kan, of over de hoogte. Heel nadrukke lijk willen ze dat ook de schoonheid van die gebouwen bij het debat wordt betrokken. De commissie wil ook dat de gemeente 'hoogbouweffectrap- portages' opstelt. Dan kan wor den bepaald of een hoog ge bouw zijn omgeving overheerst of er hinderlijke slagschaduwen over werpt. Voor veel commis sieleden is het centrum van Den Haag een voorbeeld van hoe het niet moet: de hoge mi nisteries domineren daar de oude binnenstad. Hoe dan ook moet de Leidse binnenstad zijn 17de-eeuwse karakter behou den. Wolkenkrabbers mogen van daaruit niet of nauwelijks zichtbaar zijn. In de discussienota is de Vlietrand genoemd als potenti eel ontwikkelingsgebied voor woningbouw. Het gaat om de strook grond waar onder meer zwembad De Vliet en de water zuiveringsinstallatie van het hoogheemraadschap zijn ge vestigd. Daar verrijst de komen de jaren al "Vlietpoort', een ap partementencomplex van vijftig meter hoog. Lambert denkt dat het gebied kan uitgroeien tot een 'scherpe balkonrand' van de stad naar het platteland. „De Vlietrand heeft potentie voor expressieve bebouwing, waar onder hoogbouw." Bij hoogbouw in de Leeuwen hoek ziet hij vooral mogelijkhe den rondom het Gorlaeuslabo- ratorium. Ook het gebied langs het Rijn-Schiekanaal bij Room burg leent zich volgens hem voor hoogbouw. (advertentie) voor vrachtwagens. Straks zit ten wij als gevolg van falend rijksbeleid in de problemen. De Leidse wethouder ruimtelij ke ordening, Ron Hillebrand (PvdA), blijft optimistisch over de kans van slagen van bouw projecten. „Ik kan me toch niet voorstellen dat Nederland dit zo maar over zich heen laat ko men. Er zal toch wel iets zijn waardoor dit probleem wordt opgelost." Hillebrand gaat er vooralsnog niet vanuit dat er een streep gaat door zijn plan nen met de Oostvlietpolder. De Raad van State buigt zich mo menteel over het al dan niet handhaven van een bestem mingsplan dat de komst van een bedrijventerrein mogelijk moet maken. „Wij betogen dat dat bedrijventerrein er kan ko men. We moeten afwachten hoe de Raad van State daar over oordeelt." Hardnekkig vuil op ovenschalen en pannen vraagt om iets extra's. Daarom nu Sun Extra Power! Zijn je ovenschalen écht heel erg ingebrand of je pannen zwaar aangekoekt, gebruik dan Sun Extra Power. Met deze reinigingsversterker kunnen zelfs de meest vieze pannen en ovenschalen zonder voorbehandeling zo de vaatwasser in. Gebruik Sun Extra Power in combinatie met uw eigen vaatwasmiddel. Strooi simpelweg 2 dopjes poeder op uw vaatwas- deur en zelfs de ergste aangebrande ovenschalen worden weer spraa- kelend schoon. Nieuw Sun Extra Power, extra reinigingskracht voor hardnekkig vuil op ovenschalen en pannen. m.Yiir.Yii'ii 'alcium+ GLUCOSAMINE Voor sterke botten én soepele gewrichten Een slimme combinatie van Calcium én Glucosamine van Davitamon helpt je om je totale bewegingsapparaat sterk en soepel te houden. Uniek: 3 werkstoffen in 1 tablet CALCIUM voor sterke botten GLUCOSAMINE voor soepele gewrichten VTTAMINE D voor goede caklumopname w> 1 tels van NRp Dag bladen (0 plageruim 2 min. ex 1 1 Oeze ruforek. e-m ai! naar >rr DE PERFECTE COMBINATIE van hygiënisch schoon en een continu heerlijk parfum!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11