ij spraak Samir A. valt slecht KNIP MAG Zeejachthaven in Noordwijk als onderdeel kustverdediging Drie vissers komen om bij bomexplosie Singel loop Vrijdag 22 april jka afzetmarkt voor stolen dure auto's Krant zoekt bevrijdingsfoto's 'Moslims moeten uit hun religieuze getto kruipen' Zeker 16 doden bij ongeluk met helikopter VS Vermiste man dood gevonden Bsa Eiaasn Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 7 april 2005 Start verkoop 22 maart GESPREK REGIO Oude garde waakt over de pausen Warmonderbrug komt pas over twee maanden :den noemen uitspraak afgang voor OM in strijd tegen terrorisme j-gpd - CDA, WD lln gisteren teleur- ^eerd op het u'rt- veroordeling van ns het beramen ^he aanslagen in ND-woordvoerster Lan een 'gevoelige Vijd tegen het ter- land. Tweede-Kamerlid mslateert dat het isterie ,,in korte ;er op zijn neus is strijd tegen het Efen maand geleden ig de islamitische lorganisatie Al J verbieden en nu 0\." Van Heemst Fik de poging om Sjimams van de Al -pkee in Eindhoven Jtot mislukken ge- ordvoerder heeft van minister Ver- emdelingenzaken) jin kunnen zien en ciarin aangedragen weinig stevig'. Hij ok of de uitzetting liter overeind zal Éermoedt dat in al- Jprake is geweest laastwerk. „Dit is por de strijd tegen ;e. Ik ga er vanuit jkken bewindslie- :onclusies uit zul- in Rotterdam t niet bewezen is [ge extremist bezig 'oorbereiding van onder meer de lier, Schiphol, de Samir A. slaat fotojournalist Oscar Flos tegen de grond nadat hij het huis van bewaring in Nieuwegein heeft verlaten. De fotograaf heeft een klacht wegens mishandeling ingediend. Foto: ANP/Marcel Antonisse kerncentrale Borssele en het hoofdkwartier van de inlichtin gendienst AIVD. Samir A. kwam onmiddellijk op vrije voeten. Het openbaar ministerie (OM) had zeven jaar geëist. Volgens de rechter is echter niet duide lijk gemaakt welk 'concreet misdrijf Samir A. op korte ter mijn wilde uitvoeren. Boven dien waren de bij de verdachte aangetroffen wapens, een 9 mm geluidsdemper, patroon houders en neppistool, niet ge schikt voor het plegen van een aanslag. Samir A. kreeg wel drie maanden wegens verboden wa penbezit. Aangezien hij bijna een jaar in voorarrest heeft ge zeten, kwam hij onmiddellijk op vrije voeten. Het OM noemde de uitspraak 'buitengewoon teleurstellend' en gaat in hoger beroep. Pagina Binnenland i: Denken over aanslagen mag - De georgani- ifstal opereert ttionaler. Neder- r'voornaam door- t Afrika als belang- larkt. Een steeds in de gestolen au- n exclusief. Dat F«èerste landelijk on- ■justitie naar de van georgani- "lefstal. De uitkom- ierend dat de ler (justitie) en ienlandse zaken) iloten de georga- idiefstal harder irt blijkt dat gesto- wagens via Ne- in zeecontai- verscheept, nau- iderd door politie e bestrijding van geerde autodiefstal ^cesvol. Er is gebrek aan kennis en mankracht. Een landelijke aanpak ontbreekt, evenals nauwe samenwerking met het buitenland. Elk re giokorps draait zijn eigen tijd rovende rechercheonderzoek. Afrika heeft het voormalige oostblok verdrongen als be langrijkste afzetmarkt voor dure gestolen wagens. In de grens streek tussen Nederland en Duitsland zijn nog wel crimine le Poolse en Litouwse groepen actief die met een 'hit-and-run- aanpak' auto's stelen en strip pen. De procentuele toename van het aantal gestolen dure wa gens van merken als BMW, Mercedes, Audi, Porsche en Volvo is opmerkelijk, omdat het totale aantal autodiefstallen sinds 2002 daalt. De dure auto's worden vaak gestolen na wo ninginbraken, waarbij de sleu tels worden meegepikt. Drie scenario's om zwakke schakels te versterken COMMENTAAR door Rob Onderwater katwijk/noordwijk - Een zee jachthaven in Noordwijk met woningen als onderdeel van de kustverdediging. Dat is een van de scenario's die de provincie noemt in het Integraal ontwik kelingsperspectief voor de Zuid-Hollandse kust. De ver sterking van de zwakke schakels in Noordwijk en Katwijk is daarbij het uitgangspunt. Vol gens de provincie zou een ha ven in Noordwijk goed passen bij het mondaine karakter van de badplaats. In het rapport is ook een zee jachthaven met woningen voor Katwijk genoemd als mogelijk heid. Het karakter van het dorp wordt dan wel aangetast, mel den de samenstellers. Twee ha vens vinden zij geen optie. De provincie schetst drie sce nario's: een haven in Katwijk, een haven in Noordwijk en een zogeheten Hollandse Boog, waarbij het behoud van kustlijn en boulevards in de kustplaat sen is gewaarborgd. Zandsup- pletie moet de veiligheid van de kust dan wel vergroten. In Katwijk liggen er al jaren plannen voor de ontwikkeling van een zeejachthaven. De poli tiek in het vissersdorp heeft de beslissing over de aanleg van een haven nog lang niet geno men en het is de vraag of er ooit zeewaardige jachten varen tus sen Katwijk en de Oude Rijn. De provincie vindt een haven in Katwijk niettemin een van de mogelijkheden, hoewel er na delen aan kleven: er is dan extra LUCHTVERVUILING de autoweg is niet •nderzoek blijkt dat ^tstreeks verband is vervuiling en long- ^ens het ministerie Is het wonen in de en drukke snelweg en ongezond als het 17 sigaretten per dan ook geen ver- "pliverse wijkcomités ïginnen te il ten om het ping ig is al kaal, maar iaal pro- krantenlezer wordt econfronteerd met ide berichten over van de opwarming de stijging van de :n het verdwijnen ten als gevolg van ideringen. Gemeen- daar weinig tegen milieuprobleem een landelijke en - internationale aan land gehouden aan van Kyoto en Euro- nen. Het kabinet probeert de Europese regels, als dat zo uitkomt, wat op te rek ken, maar daar heeft de Raad van State dinsdag een stokje voor gestoken. Het gevolg daar van is dat er - in de strijd tegen de files - geen extra spitsstroken mogen worden aangelegd. De redenering is dat meer asfalt meer autoverkeer aantrekt, ter wijl de Europese normen toch al worden overschreden. Staatssecretaris Van Geel van milieu moet nu snel maatregelen nemen om de uitstoot van schadelijke stoffen te beperken. In de Tweede Kamer wordt al geru zied over een verhoging van de accijns op dieselolie en het ver bieden van oude auto's en vrachtwagens. Dat zal best wat helpen, maar het is tijd voor een veel hardere - politiek omstre den - maatregel: het verlagen van de maximumsnelheid tot 100 kilometer op alle snelwegen. Dat leidt niet alleen tot een aan zienlijke energiebesparing, maar ook tot veel minder ver keersslachtoffers. Hugo Schneider Over enkele weken kunnen we voor de 61ste keer de bevrijding vieren. De datum van 5 mei 1945 staat in ons collectieve geheugen gegrift als een dag van uitzinnige vreugde, eindelijk verlost van de Duitse bezetter. De intocht van de bevrijders was dagenlang reden voor feesten. Naast de herinnering daaraan hebben verschillende lezers waarschijnlijk ook foto's van de bevrij ders en de blije bevolking. De redactie van deze krant is voor diverse bevrij dingspagina's in de krant van woensdag 4 mei op zoek naar uw privé-foto's. Heeft u indertijd foto's gemaakt die u tijdelijk wilt afstaan en heeft u daar een verhaal of toelichting bij, dan ontvangen wij die graag. U kunt uw bijdrage o.v.v. bevrijding tot en met zaterdag 23 april opsturen naar Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Digitaal aanleveren via e-mail kan ook via het adres redactie.ld@hdc.nl Ook Katwijkers aan boord kotter door Jacob van der Meulen ijmuiden - Drie vissers zijn gis termiddag omgekomen door een bomexplosie aan boord van hun schip, de Maarten Jacob. Het drama speelde zich af op honderd kilometer uit de kust van IJmuiden. De explosie deed zich voor toen de bemanning probeerde een explosief uit de Tweede Wereldoorlog met een van de netten aan dek te bren gen. Het Kustwachtcentrum wilde gisteravond nog niet de identi teit van de slachtoffers prijsge ven. De nieuwe viskotter ÓD-1 is afkomstig uit het Zuidhol landse Ouddorp en lost zijn vangst altijd in IJmuiden. De bemanning van het schip be staat voornamelijk uit Ouddor pers, maar telt ook twee vissers uit Katwijk. Tijdens de ramp waren zes be manningsleden aan boord. Twee van hen sloegen door de explosie over boord. Zij werden door twee naburige vissers schepen uit het water gehaald, maar bleken al te zijn overle den. Het derde slachtoffer viel op het dek van de Maarten Ja cob. Nadat het Kustwachtcentrum om 15.20 uur de noodmelding had ontvangen, werd meteen groot materieel ingezet. Vanuit IJmuiden vertrokken de KNRM- reddingboot Koos van Messel en het visserij-inspectieschip Barend Biesheuvel. De marine zette behalve een vaartuig ook een Lynx-helikopter in om een arts af te zetten aan boord van de Maarten Jacob. Verder was een helikopter uit de offshore industrie ter plekke. Rond acht uur gisteravond keerden de hulpverleners terug. De Maar ten Jacob raakte beschadigd maar kon op eigen kracht te rugkeren. Woordvoerder Peter van Oor schot van het Kustwachtcen trum Den Helder kan zich niet herinneren dat er na de oorlog een soortgelijk ernstig ongeval met munitie op zee heeft plaatsgehad. Vissers halen ove rigens met grote regelmaat met hun netten munitie op die in de oorlog door terugkerende En gelse bommenwerpers werd ge dumpt. Voor de bedrijfsvoering zijn dat forse tegenvallers om dat de schepen de thuishaven niet mogen aanlopen voordat marinepersoneel het wapentuig onschadelijk heeft gemaakt. Daartegenover staat maar een kleine financiële compensatie. aanzanding tegen havenpieren en erosie voor de kust van Noordwijk. Als er een haven komt in Katwijk, is de aanleg van een pier voor de Noord- wijkse boulevard te overwegen, waarop strandvoorzieningen gecreëerd kunnen worden. Het rapport 'Lijnen in het zand' is een vervolg op de Provinciale Structuurvisie 2020, die provin ciale staten vorig jaar vaststel den. De provincie geeft in de notitie voor de betrokken ge meenten en waterschappen de mogelijkheden aan om de Zuid-Hollandse kust sterker en ook aantrekkelijker te maken. De lokale overheden moeten zelf aangeven wat ze willen. De provincie bepaalt dan of die plannen passen in de struc tuurvisie. kabul/gpd - Bij een ongeluk van een Amerikaanse militaire helikopter in Afghanistan zijn gisteren minstens 16 inzitten den omgekomen. Twee mensen worden nog vermist. Het is het grootste aantal Amerikaanse doden bij een vliegongeluk in Afghanistan sinds de statione ring van Amerikaanse troepen in dat land in 2001. Volgens een militaire woord voerster kwam de helikopter tij dens een routinevlucht in een zandstorm boven woestijnge bied in de provincie Ghazni, 120 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Kaboel. Een tweede helikopter, die deelnam aan de missie, wist wel veilig te rug te keren naar het militaire vliegveld in Bagram. De Verenigde Staten hebben in Afghanistan meer dan 100 mili tairen verloren sinds de val van het Talibanregime eind 2001. De meeste doden vielen bij on gelukken. rotterdam/gpd - De manier waarop niet-moslims en mos lims tijdens de islamdebatten in Rotterdam de discussie aan gaan, geeft hoop. Dat zei de Zwitsers-Egyptische islamfilo- soof Tariq Ramadan gister avond bij het slot van de reeks debatten in Rotterdam. Hij wees daarbij op het gevarieerde publiek: oud, jong, autochtoon, allochtoon. Ramadan droeg moslims op zelfbewust naar buiten te tre den. „Jullie moeten laten zien dat jullie burgers zijn van deze stad, net als alle anderen." Moslims moeten een actieve rol herkenbosch/anp - De 19-jari- ge student uit Venlo die sinds de nacht van maandag op dins dag werd vermist, is dood te ruggevonden. Hij werd aange troffen in Sint Odiliënberg, on geveer zes kilometer verwijderd van de plek in Herkenbosch waar hij zoekraakte. Het is nog niet bekend hoe hij om het le ven is gekomen. De politie sluit een misdrijf niet uit. De man, een PABO-student, maakte deel uit van een groep van 108 scholieren die op schoolkamp waren op een camping in Herkenbosch. Daar en in de directe omgeving in natuurpark Elfenmeer hebben gisteren nog ruim honderd mensen naar hem gezocht. De politie heeft de vindplaats van het lijk zeer ruim afgezet. Alle zoekploegen zijn terugge roepen, en werden vervolgens in kennis gesteld van de vondst. De familie en de medescholie ren zijn geïnformeerd, en opge vangen door slachtofferhulp. De politie heeft luchtfoto's ge maakt van de vindplaats en de route tussen de camping en het weiland vlakbij de Roer, waar de dode gevonden werd. Een rechercheteam van tien men sen onderzoekt de zaak. Van daag wordt sectie op het li chaam verricht. Hoe de student zo ver weg van de camping is geraakt, is voor iedereen een raadsel. Hij verliet in de nacht van maandag op dinsdag de groep, waarmee hij terugwandelde van het cam pinggebouw naar zijn bunga low, omdat hij iets had laten liggen in het gebouw. De af stand tussen de bungalow en het campinggebouw bedraagt slechts honderd meter. Daar is hij zoekgeraakt. in de samenleving op zich ne men en uit hun 'sociale, religi euze en intellectuele getto's' kruipen. Ramadan, in Nederland om zijn nieuwe boek te promoten, ver zocht niet-moslims op hun beurt 'sociale problemen' niet meer in verband te brengen met de islam. Er is volgens hem geen contrast tussen de islam en een westerse samenleving als de Nederlandse. Wie dat wel denkt, dient meer 'islamonder- wijs' te krijgen. Minister-presi dent Balkenende prees de is lamdebatten: „U heeft samen iets bijzonders in gang gezet." (advertentie) 20% Vertrekpremie secretaris Alphen alphen aan den rijn - Marjo Adema, die ongeveer een jaar gemeentesecretaris is geweest van Alphen aan den Rijn, heeft aan haar avontuur met burge meester Schoof en zijn collega's 80.000 euro bruto overgehou den. Vijftien maanden nadat het Alphense college Adema to taal onverwacht naar huis stuurde, zijn de partijen tot een schikking gekomen. Adema krijgt ook een getuigschrift mee, waarvan de inhoud in overleg wordt vastgesteld. Als tegenprestatie stopt Adema de rechtszaak die ze tegen de ge meente had aangespannen. Verder is vastgelegd dat ze geen uitkering aanvraagt die ten laste komt van de gemeente. Ouick Boys zonder publiek katwijk - Quick Boys speelt ko mende dinsdag het restant van de wedstrijd tegen Capelle zon der publiek. Deze wedstrijd werd afgelopen zaterdag na tien minuten in de tweede helft ge staakt omdat toeschouwers ba nanen gooiden naar de donkere arbiter Doest. Het uitspelen zonder publiek is opgelegd door de tuchtcommissie van de KNVB. Dit onderdeel van de straf is gisteren uitgelekt. Van daag wordt bekend of er nog meer maatregelen worden ge troffen tegen de Katwijkse club naar aanleiding van het 'bana- nenincident'. Oranjes bedroefd over dood Rainier den haag - Koningin Beatrix heeft gisteren laten weten 'aan gedaan' te zijn door het overlij den van prins Rainier van Mo naco, de langst regerende mo narch van Europa. Ze is 'in ge dachten' bij Albert en zijn fami lie, zo schreef Beatrix in een condoleancetelegram. Het hof heeft tot aan de begrafenis vol gende week vrijdag 'lichte hof rouw' aangenomen. Op paleis Noordeinde wapperde de ko ninklijke standaard gisteren daarom met een zwarte wim pel. Ook premier Balkenende betuigde zijn medeleven. Over wie de begrafenis zal bijwonen wordt een beslissing genomen als er een uitnodiging uit Mon te Carlo binnen is en de details van de begrafenis bekend zijn. Pagina Gesprek van de Dag Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! met de bon op pagina 3 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: O automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/OV Naam: Adres: Plaats: Tblefoon. Geboortedatum: p-mn.il- Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij autoi Stuur d< de envelop naar L afd Lezersservice 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). E-mail. lezersservicets hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In net colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £4 Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1