O V-chipkaart in forse problemen ECONOMIE De greep op topsalarissen is volledig zoek Bedrijvendokter Sprokholt in opspraak Dalende oplage kranten houdt aan Océ verplaatst nog groter deel productie naar Azië Grootschalige proef in regio Rotterdam uitgesteld Metselstrijd op de bouwsteiger Zakenblad 'Quote' vrijuit bij laster over Nina Brink haal je bij itomaat I uim 60 procent f landse werkne- "t ieuws over veran- un bedrijf het iyjoffieautomaat en hun baas. Vol- itionaal onder- "JïlSR verspreiden :'^h vooral omdat evenden slecht ;en. Met als resul- ewerkers zich bui delen en minder extra inzet te tonen In Frankrijk en pnië zouden mana- ihter communice- gt 67 procent van ïgden nieuws eerst ïlcircuit te horen. rapt 150 in Tilburg ji Photo Film in Til- 1150 arbeidsplaat- gnreductie is vol- ïhterbedrijf van het cern Fuji het gevolg Idwijd dalende Dtorolletjes door de ,1 de digitale foto- Idwijd verdwijnen plaatsen bij het con- joo werknemers is de grootste werk- burg. Vanaf voor- irdt er alleen nog jemaakt. Versnijden >n van rolletjes blijft int. Hetzelfde geldt ductie van offset- ;e komende jaren 30 et groeien. eei Air bij KLM - Met ingang van j/ordt luchtvaart pij Air France in Ne- tegenwoordigd door rKLM. Alle com- sdewerkers van Air ederland zijn met ke ingang KLM'ers pehalve voor de ac- n KLM en Air Fran- iedewerkers mede- jdelijk voor de Ne- jiarketingdivisies test Airlines en Ke- he industrie Jerhoud )e Arbeidsinspectie in oktober op 40 lo- [chemische indu- faalsector en in scentrales de veilig- èrknemers tijdens ~[stops. Veel ongeval- |n tijdens het onder- implexe installaties, het ministerie van ;n, waaronder de in- gisteren bekend, ministerie is hetri- lerhoud groter dan wordt gewe- ïrnstige ongeval in onderhoudswerk ;rcentrale waarbij delen. prijs naar lioogte De dieselprijs is gis- de barrière van 1 eu- in. Marktleider Shell de adviesprijs met 2 il5 euro. De vorige e prijs boven de euro (was in oktober. Ook gprijzen stijgen ver- juwe hoogten. De ad- _oor euro ongelood is gcp 1,345 euro per li- ter super plus kost nu !3>. Beide brandstoffen sJiee 2 cent duurder G De benzineprijzen Jids eind maart re- "icord gebroken. 1 wil sneller e dieselauto n 'EN haag - De ANWB pij de Europese Com- L' aan vaart te maken ifoorstel voor de intro- Lp schonere dieselau- richtlijn zou uiterlijk ten ingaan en moeten !P een sterkere emis- dan de nu voorge- lilligram per kilome- :zoek aan roetfilters ewezen dat een pla- 5 milligram haalbaar ïtkwaliteit vormt in de volkte delen van Ne en probleem. nies zoekt 1 personeel - Fusiebedrijf Ge- nkRoccade plaatste ;rote advertenties in n om 400 man nieuw reel te vinden. De wer- ipagne valt samen met agronde als gevolg van ame van PinkRoccade tonics. Daarbij ver- sWOO banen in Neder- Sroot-Brittannië. De n vallen vooral onder jrsteunend personeel (ncties. In die hoek banen overbodig om- Iee bedrijven in elkaar [eschoven. Dat het fu- gelijktijdig nieuw IT- 1 zoekt, komt doordat chten toenemen. woensdag 6 april 2005 amsterdam/anp - De oplage van alle kranten in Nederland is in het vierde kwartaal van 2004 op nieuw gedaald. In totaal kwamen 4.013.547 kran ten uit, 3,3 procent minder dan in het laatste kwartaal van 2003. Deelabonnementen en week einde- of zaterdagabonnementen zijn wel in trek. Dit aantal verdubbelde zo liet HOI, Instituut voor Media Auditing gisteren weten. Zo'n 90 procent wordt nog altijd via abonnemen ten verspreid. De losse verkoop is met 8 procent veel minder populair. Van de 32 dagbladen zagen er slechts drie hun oplage stijgen. Het Parool, Re formatorisch Dagblad en Nederlands Dagblad. Sterker steeg de oplage van de gratis krant Metro. Die verschijnt doordeweek in een oplage van ruim 382.000 per dag (een stijging van 29 pro cent) en op zaterdag met ruim 240.000 exempla- ren(een stijging van 36 procent). De tijdschriftenbranche is tevreden over de opla- gecijfers, aldus het Nederlands Uitgeversver bond. De totale oplage groeide met 1,5 procent tot 26,4 miljoen. De uitspraak dat er al meer dan genoeg tijdschriften zijn vindt geen grond in de realiteit, aldus de woordvoerder. Veel lezers van vrouwenbladen stappen over van losse verkoop naar abonnemeneten. Zo groeide het aantal abonnees op Linda van 2100 naar 13.000. Ook bladen als Starstyle, Celebrity en Glossy deden het goed. Het segment mannenbladen groeide met 20 procent tot 560.000 exemplaren. amsterdam/anp - Océ, fabri kant van printers en kopieer machines, gaat een groter deel van de productie naar Azië ver plaatsen. De banenreductie in Nederland verwacht het bedrijf te kunnen realiseren zonder ge dwongen ontslagen. Dat maak te Océ dinsdag bekendgemaakt bij de publicatie van de eerste kwartaalcijfers van 2005. Het bedrijf behaalde een netto winst van 9,1 miljoen euro. Dat is 46,9 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg met 1,8 procent naar 622,8 miljoen euro. Océ is al actief in Midden-Europa en Azië. Ongeveer 20 procent van de productie die oorspronkelijk in Venlo plaatsvond, komt daar nu vandaan. Momenteel wer ken er nog ongeveer 3000 men sen bij de hoofdvestiging van Océ. Het bedrijf schatte in janu ari dat er in Venlo op termijn 2500 tot 2700 arbeidsplaatsen overblijven, maar wilde dat gis teren niet hader specificeren. Het bedrijf meldde wel dat eind 2006 ongeveer de helft van de productie van de machines af komstig zal zijn uit lagelonen landen. „Hierdoor worden de fabricagekosten belangrijk ge reduceerd. Bovendien wordt de winstgevendheid minder ge voelig voor wisselkoersflucta- ties", aldus de onderneming. Wisselkoerseffecten, en dan vooral de zwakke dollar, waren er voor een belangrijk deel de oorzaak van dat Océ minder winst draaide. Lagere kosten uit het leasen van apparaten vorm den de andere oorzaak. Een en ander had tot gevolg dat het be drijfsresultaat met 15,5 miljoen daalde naar 14,9 miljoen euro. Voor het hele boekjaar rekent het bedrijf op een lagere netto winst dan in 2004 (78,1 miljoen euro) door lagere lease-inkom sten. Het bedrijf is bezig die ac tiviteiten af te stoten, wat al voor 60 procent is gerealiseerd. boxtel - In het Noord-Brabantse Boxtel wordt deze week voor de 53ste keer de landelijke finale finale van de wedstrijd 'Metselen en voegen met Baksteen' gehouden. Vierdejaars leerlingen van de vm- bo-opleiding Bouwtechniek strijden er om de hoogste eer. De deel nemers moeten drie bakstenen huisjes vervaardigen, die een plek krijgen op de kinderspeelplaats van het nieuwe centrumgebied 'De Heerwaerde' in Boxtel. Foto: ANP/Robin Utrecht Al drie transportbedrijven failliet, vierde bijna den haag/gpd - Ondernemer Lodewijk Sprokholt uit Dongen zuigt bedrijven leeg en laat ze vervolgens failliet gaan. Werk nemers en schuldeisers blijven met de brokken achter. Dat zegt Transport en Logistiek Neder land (TLN). De brancheorgani satie voor het vervoer vraagt Justitie onderzoek te doen naar zijn praktijken. Zelf ontkent hij in alle toonaarden iets onrecht matigs te doen. Een spoor van faillissementen? Een heel verve lende1 samenloop van omstan digheden. Hij zegt de transport bedrijven die inmiddels op één na het loodje hebben gelegd, juist te willen redden. Dat is in elk geval niet gelukt. Drie transportbedrijven uit het Westland zijn de afgelopen maanden failliet gegaan. Vol gens CNV-bestuurder Hoogen- dijk is te hopen dat nummer vier, transportbedrijf Huigen uit Dordrecht, ook snel failliet gaat. Dan kunnen in elk geval de 92 werknemers die al enige tijd op non-actief staan en .volgens hem als 14 weken geen salaris ontvangen, formeel ontslag krijgen en een uitkering aanvra gen. Het UWV weigert voorals nog deze mensen financieel bij te staan. Behalve werknemers hebben ook onderaannemers - charters geheten in de transportwereld - en schuldeisers het nakijken bij de aanpak waarvan Sprokholt wordt beticht. Begin maart gij zelden vier bij zo'n charterbe- drijf in de Betuwe betrokken personen de Dongenaar. Dat viertal is intussen aangehou den. Hun motief: hun zaak dreigde te bezwijken, omdat Sprokholt voor hen geen werk meer zou hebben. De gegijzel de: „Ik had net zelf een charter- bedrijf gekocht. Dat was nu eenmaal efficiënter." Behalve TLN vermoedt ook de curator Aukema in het faillisse ment van transportbedrijf Kop- pert uit De Lier onrechtmatige zaken. „Het is aannemelijk dat de bedrijven die Sprokholt kocht, op dat moment gezond waren. Daarna ontstonden er betalingsmoeilijkheden. Er is heel wat financieel verkeer ge weest. Ik onderzoek nu of dat niet te veel één kant op is ge gaan." Aukema zegt de overhe veling van activa naar een an der bedrijf van Sprokholt te hebben teruggedraaid. „Maar de onderneming ligt stil, daar kan ik weinig aan veranderen." Volgens de Dongense onderne mer is het allemaal 'een storm in een glas water'. Uitvoerig legt hij uit hoe hij verlieslijdende bedrijven aantrof en overnam. Eigenaren of het zittende ma nagement bleek niet in staat in de kosten te snijden. „Ze heb ben er hun baan of ze hebben het opgebouwd. Echte vaklui, hoor, vaak van chauffeur opge klommen, maar niet geschikt om een groter bedrijf te leiden. Ik neem beslissingen en daar word je niet populair mee. Dat is duidelijk." En die faillissementen? „Dat doe je liever niet. Maar hier ge bruik ik die als reorganisatie middel. Anders blijft er hele maal niets over van het be drijf." Volgens Sprokholt is hij zelf vooral slachtoffer van ge ruchten, als zou hij tonnen aan euro's of zelfs meer 'naar de Kaaiman-eilanden' hebben overgeheveld. Niets van waar, klinkt het overtuigd. Uitgere kend op het hoogtepunt van de geruchtenstroom was Sprok holt onbereikbaar wegens de gijzeling, zo vertelt hij. Net op dat moment werd ook de financieringsmaatschappij kopschuw. Zij vroeg een door lichting van het inmiddels laatst overlevende bedrijf Huigen waarin de activiteiten van de failliet gegane of te saneren an dere waren opgegaan. De geld kraan ging dicht, zegt Sprok holt. Scania eiste, aldus de on dernemer, direct zijn lease vrachtwagens op en het pleit leek snel beslecht. „Er stond een onderneming met een winstpotentie van een miljoen. Dit was allemaal nergens voor nodig geweest." Sprokholt zegt, gisteravond, dat hij alles heeft verkocht en stopt met onderne men. Reden: de gijzeling. „Zo kan ik het niet meer." rotterdam/anp - De introductie van de chipkaart voor het open baar vervoer wordt geplaagd door technische problemen. De computers kunnen grote aantal len reizigers nog niet aan, waar door ze op tilt slaan. Wegens de mankementen is een grootscha lige proef in de regio Rotterdam uitgesteld. Het systeem is nog te kwetsbaar voor grootschalig ge bruik. Reizigersvereniging Rover heeft weinig vertrouwen meer in de chipkaart. De OV-chipkaait moet alle be taalmiddelen in het openbaar vervoer vervangen. Het is de bedoeling dat reizigers vanaf 2007 alleen nog maar met de elektronische kaart kunnen be talen. Nederland is het eerste land ter wereld dat landelijk zo'n systeem invoert. NS willen de kaart zelfs volgens jaar al in gebruik nemen en de trein kaartjes afschaffen. Deze week zou in de Maasstad een grootschalige proef begin nen, waarbij vele duizenden reizigers de elektronische be- taalpas zouden gebruiken. De passagiers zouden dan met de chipkaart van bijvoorbeeld de trein op de bus kunnen over stappen zonder een nieuw kaartje te kopen. Maanden ge leden hingen er al posters om de proef aan te kondigen en de poortjes op de metrostations van vervoerbedrijf RET staan al lange tijd gereed. Afgelopen week werd de proef echter stilzwijgend uitgesteld. Waarschijnlijk kan het grote publiek nu pas in juni de OV- chipkaart in de praktijk probe- EU-miljardenfonds voor reorganisaties brussel/anp - Eurocommissaris Spidla (sociale zaken) wil dat de Europese Unie tussen 2007 en 2013 11,3 miljard euro reser veert voor de opvang van grote reorganisaties in het bedrijfsle ven. Het fonds moet vooral hel pen bij omscholing van werk nemers en aanpassingen van de economische structuur in ach tergestelde regio's. Het plan maakt deel uit van de begro tingsvoorstellen voor dezelfde periode, die de Europese Com missie vandaag presenteert. Spidla wil het fonds deels fi nancieren via de pot voor regio nale hulp en vraagt verder om een jaarlijkse bijdrage van 1 miljard euro voor groei van de werkgelegenheid. door Maurice Wilbrink den haag - Zichtbaar gegeneerd zijn ze, soms ronduit wrevelig, en nooit enthousiast. Topbe stuurders van grote onderne mingen hebben grote moeite met vragen naar hun miljoenen salarissen. Commissarissen, die de topsalarissen voorstellen, kij ken al net zo moeilijk als het the ma tijdens persconferenties of aandeelhoudersvergaderingen aan de orde komt. Afgelopen maandag nog: bij de presentatie van de jaarcijfers van keek de nieuwe directeur Vermogensbeheer Munsters erg zuinigjes bij de vraag waarom het pensioenfonds steeds weer enorme stijgingen van topsala rissen accepteert bij bedrijven waarin het fonds aandelen heeft. Het ABP, waar topman Neervens vorig jaar ruim 6 ton bruto toucheerde, is machte loos, maakte Munsters duide lijk: „Wij maken wel eens be zwaar, maai' als een meerder heid van de aandeelhouders in stemt met de beloning, dan hou je het niet tegen." Alle ophef over de beloning van topbestuurders lijkt ook aan commissarissen voorbij te gaan. De loonexplosie aan de top zorgt voor steeds meer be roering aan de onderkant, zeker in een periode dat de economie slecht draait en er loonmatiging wordt afgedwongen van miljoe nen werknemers. Zo keurden de commissarissen bij energie bedrijf Nuon voor 2004 een sa larisstijging van 42 procent goed voor topman Van Halde ren. Hij leek met een salaris van 815.000 euro onbetwist koplo per van de lange lijst (semi-) overheids instellingen en be drijven die een soort nutsfunc tie vervullen met overheden als belangrijkste aandeelhouders. Maar Van Halderen is alweer van de koppositie verdrongen. Zijn collega Boersma bij ener gieleverancier Essent komt nog 6000 euro hoger uit. Een relatie tot de prestaties is niet te leg gen. Dat geldt evenmin Van Halderen. Zijn salarissprong kwam in een tijd dat Nuon slecht scoort met de dienstver lening aan de klanten. De ergernis over de topsalaris sen had aanvankelijk vooral be trekking op de beloning van be stuurders van beursgenoteerde bedrijven. Maar ook de belo ningen in de (semi-)overheids sfeer en de non-profitsector be ginnen op te vallen. Zo ont- Topsalaris Essent hoger dan bij Nuon „Dit is een marktconform salaris voor een uitstekende manager die voor een goede winst zorgt en die een goed dividend be schikbaar stelt aan de aandeelhouders. Wat wil je nog meer?" Aan het salaris van 821.000 euro dat Essent-topman Boersma vorig jaar ontving wordt niet getornd. Voorzitter Pennings van de raad van commisarissen is er helder over. „Dit soort zaken ligt altijd een beetje moeilijk in Nederland. Moet ik het dan voor een onsje minder laten doen? Terwijl Essent nog zo'n lange weg te gaan heeft. Dat gaat toch niet." Boersma kreeg vorig jaar 499.000 euro basissalaris, 227.000 euro aan bonussen over 2003 en 95.000 voor pensioenvoorziening. Daarmee is hij de beste verdienende topman in de publieke sector. Boersma's bonus bedroeg 'slechts' 38 procent van het vaste salaris, in plaats van de maximale 50 procent. Oorzaak: onder meer de matige pres taties van Essent wat betreft klanttevredenheid. Boersma maakt nog kans op een lange termijnbonus, gebaseerd op de presta ties van het bedrijf over vijfjaar gerekend. Blijft de winst van Es sent tot 2008 stijgen, dan krijgt hij 573.928 euro uitgekeerd. Vol gens Pennings berust de beloning op 'een doodeenvoudig sys teem' ontwikkeld door de Hay Management Groep. Bestuur ders worden op basis van een standaardpuntensysteem inge deeld. Pennings:„Dit is de marktprijs. Niet meer, niet minder. stond er commotie toen vong jaar het salaris bekend werd van de medisch directeur van de Hartstichting, Manger Cats. Een liefdadigheidsmanager die met 220.000 euro bruto naar huis ging, dat schoot bij velen in het verkeerd keelgat. De ergernis neemt nog toe, om dat in deze hoek van de samen leving de kunst van de publieke verantwoording nog niet erg is ontwikkeld. De algemene ver ontwaardiging heeft 'het grote graaien' niet gestopt. CNV- voorzitter Terpstra, binnenkort goed betaald voorzitter van de HBO-Raad, constateert dat de vakbeweging machteloos toe kijkt. „Wij zijn geen aandeel- NS-kaartautomaten NS hebben voor ruim 14 mil joen euro enkele honderden nieuwe kaartautomaten ge kocht. De apparaten met aanraakscherm gaan de ou dere automaten met toetsen vervangen. Bovendien kun nen klanten er straks hun chipkaart voor het openbaar vervoer mee opladen. De au tomaten accepteren de pin pas en munten. De Zwitserse onderneming Ascom levert de meeste systemen later dit jaar. ren. De drie regio-vervoerders (Connexxion, RET en de NS) la ten eerst eigen personeel de kaart testen. Volgens de stads regio Rotterdam en reizigers vereniging Rover, beide nauw betrokken bij de proef, heeft dat te maken met technische problemen met de software. De RET heeft bijvoorbeeld bij het metrostation Oostplein een testopstelling staan. Daar wordt geprobeerd het computersys teem op hol te krijgen door zo vaak mogelijk een chipkaart te scannen, zei een woordvoerder van de stadsregio. „Helaas lukt dat nu nog. Er blijken veel ont werpfouten in de software te zitten. We moeten er niet aan denken dat de reiziger dat zelf ervaart." De stadsregio Rotter dam heeft van de vervoerbe drijven te horen gekregen dat de problemen binnen enkele weken opgelost moeten zijn. Reizigersvereniging Rover is daar niet gerust op. „Het spul werkt niet. Ze krijgen het niet aan de praat", zei een woord voerder. De leverancier, het consortium East-West, ligt vol gens Rover overhoop met de vervoerbedrijven. „De vervoer ders zijn niet blij. Ze staan in hun hemd, omdat de proef met veel bombarie is aangekon- digd." Rover krijgt steeds minder ver trouwen in de chipkaart. „Het ziet er slecht uit." Er zijn vol gens de reizigersvereniging niet alleen problemen met de soft ware, ook het overstappen met de betaalpas van de trein naar het streekvervoer verloopt niet vlekkeloos. Rover verwacht dat de NS volgend jaar de chipkaart nog niet kunnen invoeren. NS zelf gaan er nog wel vanuit. Over de beoogde landelijke in troductie in 2007 is Rover opti mistischer. Ook minister Peijs (verkeer) denkt dat de vertra ging geen gevolgen heeft voor de definitieve beslissing over de landelijke invoering van de chipkaart. Die is in september voorzien en dat blijft liefst zo, aldus Peijs, maar de beslissing kan 'zonder pijn' een maand uitgesteld worden. Een jaar uit stel kost de vervoerbedrijven en de overheid 50 miljoen euro. Proeven met de OV-chipkaart elders hebben ook vertraging opgelopen. De regionale ver voerders BBA (Noord-Brabant) en Hermes (Zuidoost-Neder land) hebben minister Peijs on langs laten weten dat de ge plande proeven later dit jaar niet doorgaan. Nina Brink als topvrouw van World Online op de beurs in 2000. Foto: Reuters/Jerry Lampen houder of commissaris. Als vak centrale hebben we niet de in strumenten om schandalige sa- larissprongen aan de top aan te pakken." Terpstra wordt er door leden vaak op aangespro ken, maar tegenwoordig kaatst hij de bal terug: „Ik zeg tegen mensen: u bent consument, dus zoek een ander energiebe drijf als je het niet eens bent met het salaris van de topman." Het geval van Essent laat overi gens prachtig zien hoe weinig aandeelhouders te vertellen hebben over de beloning van de bestuurders. De Essent-aan- deelhouders - gemeenten en enkele provincies - hebben nu statutair geen enkele greep op de vaststelling van de beloning. Dit jaar zullen naar verwachting de statuten worden gewijzigd. Volgens een woordvoerder van de Noord-Brabantse gedepu teerde Hoes (Noord-Brabant is de grootste aandeelhouder van Essent) biedt dat iets meer mo gelijkheden. De aandeelhou ders kunnen dan een andere commissaris benoemen, bij voorbeeld als ze het belonings beleid onacceptabel vinden. Maai' de woordvoerder geeft toe: ook dat geeft geen recht streekse invloed op de salaris van de Essent-top. amsterdam/gpd - Hoofdredac teur Jort Kelder en redacteur Eric Smit van het zakenblad Quote worden niet vervolgd voor laster en smaad jegens Ni- na Brink. De Amsterdamse offi cier van justitie heeft daarvan afgezien na een kort onderzoek. In het februari-nummer van Quote schreef Smit dat Brink, vooral bekend van het beursde bacle rondom World Online in 2000, een seksuele relatie had met president-commisaris Mi chael Schulhof van het inter netbedrijf. Toen die in 1998 op de klippen liep, zou Brink op dracht hebben gegeven Schul- hofs bordeelbezoek met een verborgen camera vast te leg gen. Op die manier werd de toezichthouder tot aftreden ge dwongen. Na het verschijnen van het ver haal diende Brink een klacht in bij de Amsterdamse officier van justitie. Zij wilde dat Kelder en Smit werden vervolgd wegens belaging, laster, smaad en bele diging. Het openbaar ministerie (OM) heeft echter besloten daartoe niet over te gaan. „We hebben naar aanleiding van de aangifte feitenonderzoek ge daan en achten verder onder zoek niet opportuun", aldus persofficier Robert Meulen- broek. Dat de officier van justitie niet overgaat tot vervolging, ver baast Quote-redacteur Eric Smit niets. „Die aangifte was een losse flodder van haar ad vocaat", zegt hij. „Die wilde ge woon laten zien dat ze iets te gen ons ondernamen." Wat Smit wel heeft verbaasd, is de korte tijd die justitie nodig had om de aanklacht te verwerpen. „Gewoonlijk duurt het vooron derzoek veel langer, een jaar of anderhalf." Volgens Smit, die bezig is met het schrijven van een boek over de zakenvrouw, staan Quote en Brink aan het begin van een conflict dat wel eens lang kan gaan duren. „Bij de provider van mijn mobiele t^efoon heeft iemand onder mijiffkaam reke ningspecificaties opgevraagd, precies over de periode waarin ik onderzoek deed naar de han del en wandel van Brink. Op die specificaties is informatie over mijn bronnen te vinden. Noem het fraude of ontvreemding. Ik heb hiervan in ieder geval aan gifte gedaan bij de politie." Smit zegt nog veel meer inte ressante verhalen over Brink te kennen. Die zijn te lezen in het boek over haar, dat over ander half twee jaar moet uitkomen. Nina Brink liet via een woord voerder weten geen commen taar te willen geven op de be slissing van het openbaar mi nisterie. Zij kan de komende twee maanden bij het gerechts hof nog beroep aantekenen. Ook kan Brink.een civiele pro cedure starten om schadever goeding te eisen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9