BUITENLAND Keuze van een nieuwe paus is volstrekt onvoorspelbaar proces Europarlement: Meer rechten Turkse vrouw Gemengde gevoelens bij herdenking paus Tony Blair zet nieuwe verkiezingen op 5 mei Paus mogelijk al snel zalig verklaard In gebed voor de paus priie >t bijgezet igraven paus wordt niet, ig werd bekendge- ^Et op de plaats van pyis XXIII in de cryp- Pieter, maar be- ^Djiarde onder deze ft de woordvoer- Bticaan, Joaquin t gisteren laten iordvoerder zei chaam van de rOfebalsemd. Het schot is op een er' behandeld n Rome. t paus rie uur uitvaart van paus ïlus II op vrijdag- Irie uur duren. Dat ;ro Marini, belast ie tijdens de uit- ji weten. De Sint pen voor het pu lerdagavond. In B-uren erna wordt lorbereid. I paus >rland 2 De uitvaart van »s Paulus II is vrij- j RKK/KRO op Ne- ndat prins Charles met Camilla Par- jor deze gelegen- iheeft uitgesteld, ending verder aen op. De Eurovi- g van de uitvaart is tot 12.45 uur. ook geen Italië rband met de bij- aus Johannes Pau- alië ook voor vrij- tactiviteiten afge- tn weekeinde alle sportevene- afgelasting van onder meer gevol- jationale zwem- tappen en het golf- an Remo. aus raakt inder niet j De overgrote (80 procent) van Ise bevolking zegt (ijk geraakt te zijn rlijden van paus (dus II. Wel vindt in de Nederlanders s zijn pontificaat d heeft. Katholie- thet positiefst over, peiling van Mauri- icht luidt meer' I De grote klok van lasbasilek in Maas morgen een kwar- de hand geluid fiannes Paulus II. (1 de grootste klok trichtse kerk is ialect voor groot- klok wordt slechts jebruikt. Het luiden floop van de her- die in de basiliek jden. ripheld mbia ^zaterdag overleden aes Paulus II is in |aans stripverhaal jomen als super- trip zet de 'Onge- pSman' zijn strijd te- )ort, gekleed in een groene kuisheids- jiitrusting bestaat nhoppelijke staf, ge- h miswijn. De eer- g van de Ongeloof- 4m ligt binnenkort |s in Colombia. talabani mt Irak woensdag 6 april 2005 'Vaticaan-watchers' rekenen op een Italiaanse of een Latijns-Amerikaanse kandidaat llgens hoge Iraakse 1 jonnen zal het jjement vandaag de leider Jalal Talabani president benoe- 2?e posten voor vice- alien worden inge st de sjiïtische Adel i44ii en de soenniet war. Abdul Mahdi is ttende interimrege- !r van financiën. Al- nog president. De president is van loniële aard. De be- jost van premier waarschijnlijk naar ihim al-Jaafari. r 3 dagen lift Een koerier van een taurant in New York agen vastgezeten in e wijk The Bronx. De t van restaurant gon leverde vrijdag ng af, maar hij keer- fr terug bij zijn werk dag werd hij ontdekt 35-jarige, die geen ïls spreekt, is naar tuis gebracht, omdat 'ogd was. door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - De datum voor het conclaaf waar 117 kiesge rechtigde kardinalen een nieu we paus kiezen was tot gisteren nog niet bepaald. Niettemin wordt fiks gespeculeerd over de man die straks het gezicht van de katholieke kerk zal zijn. Onder Italiaanse en buiten landse 'Vaticaan-watchers' groeit de verwachting dat de nieuwe paus een Italiaan of een Latijns-Amerikaan zal zijn. Nie mand gokt echter op één kandi daat. Er is ook geen kardinaal die 'reclame' voor zichzelf maakt of een duidelijke uit spraak doet. Niet verwonderlijk. Iedereen kent het gezegde: 'Wie het conclaaf als paus ingaat komt er als kardinaal uit'. In theorie zou kardinaal Simo- nis dan ook een goede kans maken. De Nederlander wordt werkelijk door niemand ge noemd als 'papabile', het Itali aanse woord voor iemand die een kans maakt op het paus schap. Dat ligt niet aan zijn kwaliteiten, maar de Neder landse kerkprovincie staat in Rome nu eenmaal te boek als een probleemkindje. De verwachting is dat de gehei me stemmingen binnen twee dagen witte rook uit de schoor steen bij de Sixtijnse kapel te zien geven. Maar mgr. Karei Kasteel, veteraan Curieprelaat en voor de vijfde keer getuige van een pausverkiezing, voor spelt dat het 'behoorlijk moei lijk kan worden om een twee- rome/anp - Het proces dat moet leiden tot een eventuele zaligverklaring van paus Johan nes Paulus II zal mogelijk eer der beginnen dan de voorge schreven termijn van vijf jaar na zijn dood. „Het zou me niet verbazen als die periode wordt verkort", zei de Duitse jezuïet Peter Gumpel, die werkt voor de Vaticaanse congregatie voor de heiligverklaringen, gisteren in Rome. Tot nu toe is alleen bij moeder Teresa afgeweken van de in het kerkelijk wetboek vastgelegde termijn. Het proces dat in 2003 tot haar zaligverklaring leidde, begon al een jaar na haar dood in 1997. Alleen de paus kan daarvoor toestemming geven. In het geval van Johannes Pau lus II zal zijn opvolger dat dus moeten doen. Zoals bij elke kandidaat-zalige, is ook bij Johannes Paulus II een grondig onderzoek nodig dat waarschijnlijk jaren zal du ren, benadrukt Gumpel. Zo moet er een historisch onder zoek plaatsvinden naar alle per soonlijke geschriften van de paus en alle documenten die op hem betrekking hebben. Daarna moet een kerkelijke rechtbank getuigen horen die de verdiensten van de kandi daat-zalige kunnen staven. Ook moet een wonder worden er kend dat op voorspraak van de kerkvorst zou zijn geschied. Voor Gumpel staat vast dat de overleden paus grote verdien sten voor de kerk heeft en een 'man van diep geloof was. Toch zullen er volgens hem controversiële zaken rond zijn pausschap naar voren komen. Zo kunnen critici de vraag stel len of de paus in het licht van schandalen rond seksueel mis bruik door priesters genoeg heeft gedaan om orde op zaken te stéllen in de priesteropleidin gen. Ook beschuldigen sommigen de Poolse paus van 'nepotis me', omdat hij veel landgeno ten tot zijn naaste medewerkers had gekozen. Verder kan de vraag naar boven komen of de paus door zijn weigering om ondanks zijn voortschrijdende ziekte af te treden, de kerk schade heeft berokkend. Vier kardinalen die worden genoemd als mogelijke opvolgers van Johannes Paulus II. Vlnr: Oscar Andres Rodriguez Maradiaga (Honduras), Dionigi Tettamanzi (Genua), Francis Arinze (Nigeria) en Christoph Schönborn (Wenen). Fotot EPA derde meerderheid voor een kandidaat te vinden'. Daar is een reden voor. Johan nes Paulus II was een evangeli satiepaus, die af en toe meer buiten dan in het Vaticaan te vinden was. Tegelijk trok hij veel meer dan zijn voorgangers de hiërarchische touwtjes strak aan. Het woord van Rome was meer dan ooit wet, hetgeen de machtige Curie een allesbepa lende stem in het kapittel gaf. Maar in de buitengewesten, waar Rome gedurende het pon tificaat tal van conservatieve bisschoppen en kardinalen be noemde, werd deze horigheid ondanks de populariteit van Jo hannes Paulus II niet altijd in dank afgenomen. De 'strijd' op het conclaaf zal dan ook niet gaan om dogma-vastheid van een nieuwe kandidaat. De nieu we paus zal absoluut geen libe rale nieuwlichter zijn, al was het maar omdat Johannes Pau lus II gedurende zijn lange pon tificaat liefst 115 van de 117 stemgerechtigde kardinalen persoonlijk heeft benoemd. Er is wel een sterke stroming die met behoud van de univer sele eenheid van de kerk meer bewegingsvrijheid voor de na tionale kerken wil. Alleen al daarom voorspelt de ervaren Vaticaan-correspondent Marco Politi van het dagblad La Repu- blica dat de volgende paus niet uit de kring van Curie-kardina len zal komen. „De voorkeur zal uitgaan naar een paus uit het veld, iemand met veel pas torale ervaring en een open blik op de wereld, bereid tot com municeren met andere religies, vooral de islam. Talenkennis is daarom een pre". In wat andere bewoordingen hebben verschillende kardina len de afgelopen dagen hetzelf de profiel van een nieuwe paus getekend. Dat komt slecht uit voor bijvoorbeeld de conserva tieve 70-jarige Italiaanse kardi naal Tettamanzi van Milaan, die alleen Italiaans spreekt. Tet tamanzi is voor Italiaanse me dia papabile nummer 1. Voor Italiaanse kardinalen lijkt het voorbeeld van de wereldrei ziger Johannes Paulus II een nadeel. Italianen hebben het image van naar binnen gericht te zijn en ook te nauwe banden met de Curie te hebben. Dat geldt zeker voor Giovanni Battista Re (71), die door zijn rome - Kardinaal Renato Martino bidt knielend onder het beeld van Sint Pieter in de gelijknamige basi liek in Rome, waar de overleden paus Johannes Paulus is opgebaard. Foto: Reuters den haag/gpd - „Om heel eer lijk te zijn: ik word er niet warm of koud van," zegt D66-kamer- lid Lousewies van der Laan. In aanwezigheid van de pauselijke nuntius rees de Tweede Kamer gisteren als één man uit de blauwe zetels, om paus Johan nes Paulus II enkele minuten te herdenken. Niet als kerkelijk leider, want dat zou vanwege de scheiding tussen kerk en staat een beetje wonderlijk zijn. Kamervoorzitter Weisglas en premier Balkenende, die beiden het woord voerden, benadruk ten vooral het belang van de paus als 'bevriend staatshoofd.' Maar die staatsrechtelijke fijn zinnigheid werd niet door alle kamerleden in gelijke mate ge waardeerd. Kamerlid Van dei- Laan woonde de plechtigheid in het geheel niet bij. „Ik had nog wat post te doen en heb daar even voorrang aan gege ven," zegt zij. Maar ook SGP- fractieleider Bas van der Vlies, wel aanwezig bij de herdenking in de Tweede Kamer, heeft ge mengde gevoelens. „Ik ben protestant, dus u begrijpt: ik had zelf er niet voor gekozen om dit zo te doen," laat hij we ten. Maar demonstratief weg blijven ligt ook niet in zijn aard. „Daar staan wij niet om be kend. En ach, ik heb wel begrip voor de gevoelens die anderen bij dit heengaan hebben." Fractieleider André Rouvoet van de ChristenUnie heeft heel zorgvuldig naar de speeches van Weisglas en Balkenende ge luisterd. Weisglas, meent Rou voet, heeft vooral de politieke betekenis van de paus bena drukt. Premier Balkenende stond stil bij de betekenis van de paus als spiritueel en kerke lijk leider. Beiden moffelden niet weg dat de paus vanwege zijn standpunten over abortus, euthanasie en condooms ook kritiek oogstte in Nederland. Rouvoet: „Weisglas had een correcter benadering dan Bal- grote Curie-ervaring meer als een ambtenaar dan een zielzor ger wordt beschouwd. Een uit zondering is wellicht de ook pa pabile geachte 63-jarige kardi naal Angelo Scola uit Venetië. Hij spreekt zijn talen vloeiend, geldt als een goed bestuurder en is een groot pleitbezorger van een dialoog met de islam. Sommigen achten hem echter te 'jong'. In het conclaaf telt de stem van de Italianen zwaar. Van de overmacht aan Europese kardi nalen (66) zijn er veertig Itali aan. Maar dat garandeert zeker geen keuze voor een Europese of Italiaanse kandidaat. Sterke kandidaten uit Latijns- Amerika zijn de 70-jarige Brazi liaan Claudio Hummes en het hoofd van de kerk in Honduras, kenende, vond ik." Van der Laan en Van der Vlies lieten weten dat zij zullen vol harden in hun pleidooi voor het afschaffen van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Hei lige Stoel. Van der Vlies: „Dat standpunt zullen we niet verla ten als er straks een andere paus zit." Van der Laan: „Ik stel het wéér aan de orde, als de be groting buitenlandse zaken wordt behandeld. Ons land hoort geen diplomatieke be trekkingen te onderhouden met een wereldgodsdienst. Dat vind ik zelfs als de nieuwe paus een lesbische negerin zou zijn." Tettamanzi nr. 1 bij bookmaker wVolgens het online wed- kantoot MrBookmaker.com is de Italiaan Dionigi Tetta manzi de grote favoriet om de nieuwe paus te worden. Een benoeming van hem als nieuwe paus zou goed zijn voor 3,50 keer de inzet. Be langrijkste tegenstrever is Kardinaal Oscar Rodriguez Maradiaga uit Honduras. Hij is goed voor 5,50 keer de in leg. Tot de outsiders behoren de Braziliaan Claudio Hum mes en de Nigeriaan Francis Arinze. Beide hebben een notering van 6,50. MrBook- maker.com ziet geen Neder lander als kanshebber voor de hoogste post binnen de kerk. Binnen de top 10 van kanshebbers staat wel een Nederlandstalige kandidaat De Vlaming Godfried Dan- neels staat met een notering van 17 tegen 1 op een ge deelde achtste plaats. Oscar Andres Maradiaga (62). Vooral Hummes staat bekend als pleitbezorger voor een kerk die antwoord wil geven op he dendaagse sociale en weten schappelijke knelpunten. Een pluspunt voor beiden is ook dat zij zich opwerpen als voorvech ters van sociale rechtvaardig heid. De snelstgroeiende katholieke kerk is die van Afrika. De Nige- riaanse Curiekardinaal Francis Arinze (72) wordt het meest ge noemd als mogelijk eerste zwarte paus van de katholieke kerk. Maar naast zijn langjarige Curie-ervaring speelt ook een zekere huiver voor de revolutio naire nieuwigheid van een niet- blanke paus een rol. Als het om een Aziatische kan didaat gaat wordt Ivan Dias (69, India) vaak genoemd. Hij is een langjarige diplomaat van het Vaticaan. Acht jaar geleden keerde hij als kardinaal naar Bombay terug. Voor Diaz geldt behalve talen- en diplomatieke bekwaamheden ook grote ken nis van derde-wereldproblema tiek. Bij de Europeanen gelden de Belg Godfried Danneels (71) en de 60-jarige Oostenrijker Chris toph Schonbom als outsiders. Zij zouden evenwel een kans maken als het conclaaf er niet uit komt en voor een 'tussen paus' kiest. In dat geval komen ook Curie-kardinalen als de Duitser Joseph Ratzinger (77), onder Johannes Paulus II de toezichthouder op ideologische zuiverheid, en de even oude Italiaan Angelo Sodano, de 'premier' van de Vaticaanse re gering, in beeld. Beiden gepokt en gemazeld in het bestuursp- paraat, maar daarbuiten niet echt populair en waarschijnlijk te oud. Maar het conclaaf blijft een roulette met de Heilige Geest als croupier. Toen Karol Wojty- la in 1978 het winnende num mer kreeg kwam dat als een volslagen verrassing. Grote kans dat dit nu weer het geval zal zijn. brussel/anp - Turkije moet de rechten van vrouwen nog flink verbeteren: meer meisjes moe ten naar school, het aantal wer kende vrouwen moet omhoog en het geweld tegen vrouwen moet afnemen. Dat vindt PvdA'er Emine Boz- kurt, die gisteren in het Euro pees Parlement een rapport presenteerde over vrouwen rechten in Turkije. „Met de hui dige situatie kan Turkije niet toetreden tot de Europese Unie", concludeert Bozkurt. „Maar ze hebben nog tien tot twintig jaar de tijd om de aan bevelingen uit het rapport op te volgen." De PvdA-ster wil bijvoorbeeld dat het Turkse parlement een voorbeeld moet stellen, door meer vrouwen op te nemen. Met een systeem dat partijen verplicht meer een vast aantal vrouwen te kandidederen moet het aantal vrouwelijke parle mentariërs flink omhoog, tot minstens 25 tot 30 procent. Nu is 4 procent van de parlements leden. Bozkurt complimenteert de Turkse regering wel voor de ve le verbeteringen van de wet: op papier zijn de vrouwenrechten nu voldoende gerespecteerd. De praktijk moet echter nog volgen. Harde kritiek heeft Bozkurt vooral op het gebrek aan on derwijs. Ze wijst op Unicef-cij- fers die tonen dat Turkse ou ders elk jaar 600.000 tot 800.000 dochters thuishouden. „De meisjes leren daardoor amper lezen en schrijven. Als dat niet verandert, hou je ook in de toe komst veel analfabetisme onder Turkse vrouwen", vreest de PvdA'er. Bozkurt legt ook de vinger op de vele echtgenotes die door hun man worden mishandeld. Veel vrouwen vinden dat zelf vrij normaal, blijkt uit onder zoek. „De Turkse overheid is een campagne gestart tegen het geweld", prijst Bozkurt. „Maar de Turkse premier Erdogan be moeit zich er helaas niet mee. Dat zou wel moeten. Anders blijft de strijd voor vrouwen rechten vooral een vrouwen zaak." Bozkurt prijst de Turkse aanpak van eerwraak. Wie een vrouw doodt omdat ze de eer van de familie heeft aangetast, wordt er zwaar bestraft. Ook mede plichtigen krijgen fikse celstraf. „Andere Europese landen kun nen hier wat van leren. Want hier moet het probleem ook meer aandacht krijgen." Het Europees Parlement be spreekt het rapport in april en juli. Bedoeling is dat er daarna jaarlijks een rapport verschijnt over de situatie van vrouwen in Turkije. „Het land moet zo de hete adem in de nek blijven voelen", vindt Boskurt. Turkije, met nu ruim zeventig miljoen inwoners, popelt al ja ren om lid te worden van de Europese Unie. Het land kreeg in december de toezegging dat de voorbereidingen hiervoor op 3 oktober beginnen. De proce dure kan echter elk moment worden gestopt als zaken als mensenrechten en democratie verslechteren. Turkije zou rond 2015 of 2020 kunnen toetreden. Het wordt dan het grootste land binnen de Europese Unie. Labour mikt op economische stabiliteit door onze correspondent Esther Gotink londen/gpd - De Britten mogen op 5 mei naar de stembus. Dat heeft premier Tony Blair giste ren aangekondigd. De Britten stemmen op leden van het Lagerhuis, die op hun beurt de nieuwe premier kie zen. Blair had de aankondiging een dag uitgesteld uit respect voor de zaterdag overleden paus Jo hannes Paulus II. De premier bezocht koningin Elizabeth gisterochtend met het verzoek het parlement maan dag te ontbinden. Daarna keer de hij terug naar Downing Street waar hij in zijn eentje de pers te woord stond. Hij liet zich niet flankeren door kabi netsleden of zijn vrouw, maar poogde de kiezers persoonlijk en ongedirigeerd aan te spre ken. Economische stabiliteit wordt het brandpunt van de verkie zingscampagne van Labour, de partij van Blair. „We zijn trots op wat we de afgelopen acht jaar hebben bereikt." De cam pagnes van de drie grote poli tieke partijen - Labour, conser vatieven en liberaal-democra ten - zijn al in volle gang, maar worden deze week op een lager pitje gezet vanwege de begrafe nis van de paus en die van ex- premier Lord Callaghan die in het paasweekend overleed. Vier jaar geleden was Blair ge dwongen de verkiezingen zelfs een hele maand op te schorten om zich te concentreren op de mond- en klauwzeercrisis. Dit keer was hij op het nipper tje met zijn verzoek aan de ko ningin: het parlement moet ui terlijk zeventien werkdagen voor de verkiezingsdatum zijn ontbonden. De uitkomst van de verkiezin gen is dit keer uiterst onvoor spelbaar. Labour staat nog steeds bovenaan, waarmee Blair de eerste Labourpremier kan worden die een derde ter mijn wint. Maar het vertrouwen in hem is nog altijd flink gedeukt sinds hij aanstuurde op de oorlog in Irak onder valse voorwendselen. Daarnaast genieten conserva tieven traditioneel meer aan hangers die trouw zullen stem men, terwijl de opkomst van Laboursupporters onzeker is. In recente peilingen krijgt La bour 37 procent, tegen 34 pro cent voor de conservatieven. De liberaal-democraten staan op 21 procent, het grootste succes in hun politieke geschiedenis. Blair kreeg gisteren een grote klap te verwerken met de over stap van Labourkandidaat Step hen Wilkinson naai- de liberaal-democraten. Wilkinson zei het 'schoothond je' van de Amerikaanse presi dent niet langer te willen steu nen. Schoonmaakster: Jackson douchte met minderjarige santa maria/anp-afp - Een schoonmaakster die voor Mi chael Jackson heeft gewerkt, heeft hem een keer zien dou chen met een jongen van 7 of 8 jaar oud. Dat verklaarde de vrouw gisteren voor de recht bank in Santa Maria, waar de 46-jarige popster terecht staat voor kindermisbruik. Ze zei dat ze geen gezichten heeft gezien, maar slechts twee silhouetten achter het douche- scherm. Op de vloer van de badkamer, op Jacksons ranch Neverland, lag de kleding en onderkleding van twee perso nen, aldus haar verklaring. De nu 24-jarige zoon van de vrouw trad eerder op de dag als getuige op. Hij vertelde de jury dat de popster hem eind jaren tachtig herhaaldelijk onzedelijk heeft betast. Jackson zou hem bij een van die gelegenheden 100 dollar hebben gegeven om dat niet aan zijn moeder te ver tellen. Jackson trof bijna tien jaar gele den al een fegeling met de jon gen en diens moeder. Hij be taalde hen 2 miljoen dollar als schadevergoeding. Overigens sprak de jongen destijds tegen dat er sprake was van onge wenste intimiteiten. Jackson staat nu onder meer te recht wegens misbruik van een toen 13-jarige jongen, die hij bovendien alcohol te drinken zou hebben gegeven. De rech ter stond onlangs toe getuigen op te roepen die de zanger eer der van seksueel misbruik heb ben beschuldigd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7