'Wiet hoort op lijst van harddrugs' BINNENLAND 2 'Bij een rampenoefening hoort iets mis te gaan' Piepercode 253, op naar de killdeerplevier Handtekeningen voor vluchtelingen stromen binnen Aantal verslaafden verdubbeld Vrachtwagen met frisdrank kantelt: enorme files Chronisch zieken slechter uit met tegemoetkoming Schroeven nekten ramschip kouwelijke lederland ng )e nieuwe joodse ,ouv ha Chidush gaat V// welijke rabbijn laanstellen. Vrij- or irogressief-jood- b contractbespre- Duitse Elisa e "ronden. Klap- §el962) werd vorig 'bor haar rabbina- - gffe onder meer van de joodse erlijn. Beit ha 'UV van vernieu- ïrdam presen- trdeernieuwende ge- nan en vrouw en 10 volledig gelijk- iere werkt n afstand itie in Drenthe kort een geavan- in in gebruik. Het je snelheid van Ito's tot op een af- meter vaststellen. Ultt kan tot een af- teamaal 400 meter 1 uiten. De nieuwe la- n. snelheid boven ststellen. De poli- n ©or voortaan aten automobilist ts fling is tot stoppen spluiders rhermd >t kabinet is niet de noodzaak om l klokkenluiders leven te bescher- tslag door hun regel ing voelt "e1een klokkenlui de de mensen die an het licht bren- oedingen bij te 'apben de ministers ronomische za- 121 (sociale zaken) r jstitie) geschreven ljne Kamer. ïn« halfjaar njlen appel le (- Honderd vwo- christelijke scho ld,iap Calvijn in Ba- in honderd histo- ssiers bestuderen, aftlopende dos- aaptelen van een ap- ïdermoord. De za- riingen nader 5 speelden zich al- et Barendrecht uw. De leerlingen )e streng er soms j „Voor het stelen jn) kon je zes maan- -re leraren gtuurd ifsisschool De Lip- Jlde heeft drie van ichten wegge- is interne conflic- i stn overgeplaatst 7 lere school binnen Jbestuur van het derwijs in Ensche de van Consent ^re twee docenten 5prge gewaar- w e iets moeten I negatieve hou- ijjjchte van het ande- g, Veel ouders waren iet door de over- '%der de scholieren rkrachten juist po- irden tijdelijk ver- it nieuwe leer- i aangesteld. ial verhuist 1st kogels Pi - De peuterspeel- roningse gehucht _n waar eind maart kogeltjes werden verhuist naar een komen. De koggl- langetroffen in on- speelgoeddoos en an de peuterspeel- ifkomstig van een e in het lokale ïzelfde ruimte jjkinderopvang. On- jde GGD heeft uit- i het percentage pgeltjes te laag is je kunnen veroorza- j die zich deson- p maken, kunnen alte in het bloed .iters bij de huisarts •leren. verzuim tiinigingen Pe bezuinigingen Jerapie zullen de )ij over vijf jaar 1,1 extra ziekteverzuim >en aan extra zorg- veren. Dat heeft de e Vereniging voor becijferd op basis jen met de bezuini- ïgel die op 1 januari gaan. Ziekenfond- len sinds die datum andelingen voor ipie. Het aantal ses- gebracht van ne- 25. Patiënten met ornissen en kinde- e 18 jaar krijgen nog jen vergoed. Oproep tot ruimhartig pardon bij jubileum koningin Beatrix amsterdam/anp - Nog geen week nadat tientallen be kende Nederlanders koningin Beatrix in een brief had den opgeroepen een royaal gebaar te maken voor de duizenden vluchtelingen die mogelijk worden uitge wezen, hadden gisterochtend meer dan 26.000 men sen hun handtekening onder de petitie gezet. Vorig jaar ontstond veel commotie toen minister Ver donk van Vreemdelingenzaken en Integratie bepaalde dat 26.000 asielzoekers die voor april 2001, nog onder de oude Vreemdelingenwet, in Nederland aankwamen en binnen drie jaar uitgeprocedeerd zijn, moeten ver trekken. Onder hen zijn mensen die al vele jaren in Nederland zijn. De Tweede Kamer stemde daarmee in. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) bekijkt al le asielaanvragen. Tot eind maart handelde de IND 9800 dossiers af en bepaalde dat 4100 asielzoekers mo gen blijven. Bovendien zijn sinds de terugkeerregeling in 2004 in werking trad, ruim 3450 uitgeprocedeerden met onbekende bestemming vertrokken. Schrijfster Marion Bloem en de medeondertekenaars vinden het 25-jarig jubileum van de koningin het mo ment om te komen tot een ruimhartig pardon. Aan de vooravond van het koninklijk jubileum zullen de initi atiefnemers de petitie aanbieden aan politici. Zij schrijven in de brief: „Wij vieren dit jaar dat we al zes tig jaar in vrijheid leven. Wat zou er mooier zijn dan een ruimhartig pardon aan deze groep vluchtelingen?" De volledige tekst van de brief is op internet te lezen via www.eenroyaalgebaar.nl en mensen kunnen deze ook digitaal ondertekenen. abcoude - Een gekantelde vrachtwagen met frisdrank heeft gisteren tot lange files ge leid. De combinatie kwam gisterochtend kort na middernacht op de A2 richting Am sterdam ter hoogte van het knooppunt Holendrecht op z'n kant te liggen. De verbin dingsweg naar de A9 richting Haarlem en Schiphol werd afgesloten. Het opruimen van de rommel op de snelweg duurde bijna de hele ochtend. Dat zorgde uiteraard voor veel vertraging. Op de A2 richting Amsterdam liep de file op het hoogtepunt op naar 17 kilometer tussen Maarssen en Holendrecht. Ook het verkeer tussen Ouderkerk en knooppunt Amstel werd omgeleid via de A10 en A4. De flesjes werden met de hand op geruimd. Eerder was geprobeerd de vrachtauto in zijn geheel omhoog te takelen maar deze begon door het gewicht te scheuren, waarna het takelen werd gestopt. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door Ferdi Schrooten den haag - Het klinkt raar, ze ker voor een hoogleraar ram penbestrijding. Maar prof. dr. Ben Ale hoopt van harte dat er vandaag tijdens de oefening Bonfire, Nederlands grootste test in rampenbestrijding tot nu toe, het een en ander misgaat. Bestuurders en hulpverleners moeten bij de namaak-terreur- aanslag in de Amsterdam Are- nA immers tot het uiterste wor den beproefd. „Al blijft het droogzwemmen: de doden krij gen na afloop gewoon een kop je koffie." Bonfire kost een miljoen euro. Er doen 2000 bestuurders, ambtenaren en hulpverleners aan mee. Nog eens 12.000 men sen spelen voor publiek, van wie honderden in de rol van slachtoffer. Zijn er grenzen aan de omvang? Ale: „Bij een beetje rampenoe fening ondervinden altijd wel wat mensen overlast. Maar er mogen geen echte doden en ge wonden vallen. Tot dat punt kan veel. Een oefening nog gro ter dan Bonfire, waarbij een heel stadsdeel op slot gaat, is goed denkbaar. Het is maar welke prijs je wilt betalen. En dat hangt weer af van hoeveel je wilt leren. Hier gaat het om een terreuraanslag in een stadion, iets waar we in Nederland geen ervaring mee hebben. Dan mag de prijs hoog zijn." Wat is zo specifiek aan een ter reuraanslag dat nog niet bij eer dere operaties is geoefend? „Rampenoefeningen gebeuren meestal op gemeentelijke schaal. Aan Bonfire zit een na tionaal tintje, zeker omdat het een terreuroefening is. Daar door doen ook ongebruikelijke spelers mee als inlichtingen dienst AIVD en het openbaar ministerie. Die willen bij een aanslag snel ter plekke bewijs en inlichtingen verzamelen. Maar dat kan niet zomaar bij een ramp, zeker als er nog gas, giftige rook of explosieven aan wezig zijn. Het risico is groot dat hulpverleners en mensen van OM en AIVD elkaar in de weg lopen. In Spanje hebben ze door de ETA-aanslagen erva ring met dit soort situaties. Maar in Nederland zijn we niet gewend dat zulke uiteenlopen de belangen tegelijkertijd op een ramplocatie moeten wor den gediend." Toch blijft het allemaal doen alsof Als iedereen weet waar de aanslag plaats gaat vinden en dat die nog nep is ook, valt er dan wel echt wat te leren? „Altijd. Er wordt in Nederland veel geoefend op papier. Maar papier is geduldig. Pas in de praktijk zie je of iedereen doet wat hij moet doen en of beslis sers in het commandocentrum en de hulpverleners in het rampgebied elkaar wel weten te vinden. Heuse paniek creëer je inderdaad niet zo snel. Maar met duizenden echte mensen als publiek kun je de druk op de deelnemers toch beter opvoe ren dan met wat getallen en procedures op papier. Dat is veel overzichtelijker. Al blijft het uiteindelijk droogzwemmen. De doden krijgen na bewezen diensten gewoon een kopje kof fie." Dan kun je een rampenoefening toch veel beter helemaal niet aankondigen? „Op een schaal als deze is dat onmogelijk. Je kunt voor een oefening niet zomaar tweedui zend man uit hun dagelijks werk wegtrekken als je geen re servecapaciteit hebt. Stel je voor dat zich onverhoopt nog andere incidenten voordoen, of een echte ramp. Je kunt ook geen duizenden mensen als proefkonijn gebruiken zonder dat ze dat weten. Als je het goed doet, blijft er altijd voldoende verrassingselement over. Bij Bonfire weten deelnemers ook niet helemaal precies wat er gaat gebeuren. Daar komt bij dat er bij een goede oefening altijd hier en daar wat mis gaat. Dat dwingt mensen om niet al leen de regeltjes te volgen, maar ook om ter plekke te improvise ren." Dus hoe meer er fout gaat, hoe beter? „Dat zeg ik niet. Een rampen oefening moet geen ramp wor den. Dat kan verrassend snel en eenvoudig gebeuren bij misver standen tussen de deelnemers onderling, maar ook bij com plete buitenstaanders. Voor je het weet heb je onnodige pa niek. Het ultieme voorbeeld daarvan is het radiohoorspel War of the Worlds dat in 1938 in de VS werd uitgezonden. Het ging over een invasie van bui tenaardse wezens. Luisteraars raakten massaal in paniek. Openbare diensten werden platgebeld, er was verkeerscha os en er ontstonden opstootjes. Bij Bonfire moet je niet hebben dat mensen bij het zien van het journaal denken dat er een ech te aanslag is gepleegd." den haag/gpd - Het aantal jon geren dat vanwege nederwiet- gebruik wordt opgenomen in de drugshulpverlening, is in de af gelopen zeven jaar verdubbeld. De oorzaak ligt in het sterk toe genomen thc-gehalte in wiet. De kracht van wiet is daardoor ver gelijkbaar met die van hard drugs. Dat zeggen manager-behande laar Peter van Hoorn en gezins behandelaar Sylvia Cool van psycho-medisch centrum Par- nassia. Bij het Trimbos-insti tuut, landelijk kennisinstituut voor verslavingszorg, wordt de ze ontwikkeling bevestigd. Van Hoorn en Cool werken in 'Mis tral', de enige kliniek in de regio Den Haag die jongeren van 12 tot 20 jaar behandelt voor hun drugs- en alcoholverslaving. De kliniek kan jaarlijks ruim vijftig jongeren behandelen: de helft van de cliënten probeert zo van zijn wietverslaving af te komen. Er is bij Mistral momenteel een wachtlijst van enkele maanden. In zeven jaar is het aantal geval len van jongeren die in deze kli niek voor nederwietgebruik worden opgenomen van onge veer tien per jaar naar 25 per jaar gegaan. Hulpverleners zien in de kliniek regelmatig steeds erger wor dende ontwenningsverschijn selen bij wietgebruikers. Die lij ken op de lichamelijke kwalen die bijvoorbeeld heroïnever- slaafden ook hebben, zoals he vige transpiratie, spierpijn en hoofdpijn. De psychische kwa len die ook bij de ontwenning voorkomen, zijn hallucinaties en slaap- en stemmingsstoor nissen. Ook kan wietgebruik leiden tot psychosen. Gebrui kers zijn ook sneller 'afhanke lijk' van wiet, aldus Van Hoorn. Een en ander is volgens de Par- nassia-medewerkers het gevolg van het toegenomen thc-gehal te in wiet. The staat voor tetra hydrocannabinol en is de werk zame stof in wiet. The heeft een 'dempende' werking op li chaam en geest. „Hoe meer the er in een drug zit, hoe meer last iemand ervan krijgt, zowel li chamelijk als geestelijk", aldus Van Hoorn. Ongeveer zeven jaar geleden behandelden de hulpverleners de meeste jonge ren vooral voor het gebruik van heroïne, xtc, speed en cocaïne, eventueel in combinatie met wiet. „De jongeren hebben nu genoeg aan aileen nederwiet: ze hoeven niets anders te gebrui ken, omdat de wiet sterk ge noeg is", zegt Cool. De hulpverleners zeggen dat de zwaarte van nederwiet, in dit land als softdrug gekwalifi ceerd, nu vergelijkbaar is met harddrugs. De thc-kracht in wiet is vaak hoger dan de kracht van de werkzame stof in sommige andere drugs, zoals hasj-olie, die op de lijst van harddrugs staan. utrecht/anp - De kabinets maatregelen om chronisch zie ken tegemoet te komen in de hoge zorgkosten pakken ave rechts uit. Dat stelt de Chro nisch Zieken en Gehandicapten Raad Nederland gisteren. Ge middeld krijgen chronisch zie ken op basis van de nieuwe re gels zelfs 160 euro minder terug van de Belastingdienst. De CG-raad liet de stichting Economisch Onderzoek (SEO) en het Nederlands Instituut voor onderzoek van de gezond heidszorg (Nivel) uitzoeken hoe de tegemoetkoming van het ka binet voor 2000 chronisch zie ken uitpakte. Over 2003 kregen ze gemiddeld 720 euro terug wegens hoge zorgkosten, na de 'koopkrachtreparatie' was dat in 2004 gedaald tot 561 euro. Staatssecretaris Wijn (Financi en) heeft steeds benadrukt dat er geen sprake was van een be zuiniging. maar dat het be schikbare geld beter bij de doelgroep terecht zouden moe ten komen. Op die manier zou den chronisch zieken met hoge zorgkosten meer moeten terug krijgen, en mensen met weinig kosten minder. Uit het onder zoek blijkt dat alleen een chro nisch zieke met meer dan 600 euro zorgkosten per maand er financieel iets op vooruit gaat. amsterdam/gpd - Een storing aan de schroeven van het crui seschip River Duchess is de waarschijnlijke oorzaak van het rammen van het restaurant Wilhelminadok op de noord oever van het Amsterdamse IJ. De politie heeft bij onderzoek samen met Verkeer en Water staat het mankement aan de achterkant van het schip vast gesteld. Daardoor was het schip zondag tijdens het rond maken op het IJ onbestuur baar en voer dwars door het terras van het restaurant, waarbij drie gewonden vielen: twee aan boord en een be zoekster van het terras. Na inspectie en een noodrepa- ratie in Hardinxveld-Giessen- dam, waar het schip meteen na het ongeluk heen was ge sleept, is de cruise met Ameri kaanse toeristen maandag avond voortgezet. nijetrüne/gpd - Veel vogelaars zaten urenlang in de auto en trotseerden files voor één vogel: de killdeerplevier. Maar deze kievitachtige was dan ook voor het eerst in Nederland te zien, in het natuurgebied de Rottige Meenthe, tussen Nijetrijne en het Overijsselse Oldemarkt. Het was tegen half acht toen Arthur Geilvoets pieper ging. De code, die de vogelbond doorgaf, luidde 253. Toen de man uit het Zeeuwse Zwarte- waal er de inventarisatieatlas van de vogelbescherming op nasloeg, bleek het om de kill deerplevier te gaan, een verre neef van de kievit. „Mijn adre- nalinegehalte steeg meteen", zo zegt hij. Want deze vogel had hij nog nooit gezien. Was zelfs nog nooit in Nederland. Dus besloot Geilvoet uit te ruk ken naar de Rottige Meenthe, samen met zijn vader Wim en mede-vogelfielen Pim Stins en Sjaak Lobs. En wel zo snel mo gelijk, voordat de vogel gevlo gen zou zijn. Dat doet het vier tal wel vaker, als er ergens een „idioot beest" wordt waargeno men. Zo belandden ze ooit eens in Groningen, voor een haak- bek. „Dit is de driehonderdste nieu we vogel, die ik in Nederland Vogelaars uit alle windstreken proberen met behulp van telescoopkijkers de killdeerplevier (rechts), een verre neef van de kievit, in beeld te krijgen. Foto's: GPD/Jan de Vries waarneem vertelt Lobs trots, turend door de telescoop. Maar vader Geilvoet troeft hem met een af. „De topper zit op 438. Dus Sjaak, je telt niet mee." En dan moet het kwartet weer op letten. „Want hij gaat naar rechts", aldus Stins. De eerste vogelaars stonden al om vier uur met hun kijker op de Markerbroekweg, meldt boer Jelle de Haan. die een stukje verderop woont. Ze kwa men uit Rotterdam. Hij schudt zijn hoofd. De Haan begrijpt het niet, zoveel drukte om één zo'n vogel. „We zitten hier de hele dag tussen die beesten, meestal zijn het van die malle ganzen, die zetten alles op de kop." Collega-boer Henk Hetebrij moet met zijn tractor en mest- tank langs de auto's. Hij lacht naar De Haan en wijst op zijn voorhoofd. „De hele dag door stonden hier rijen auto's. Ik denk dat er wel viafhonderd mensen zijn geweRt", zegt De Haan, en fietst weer verder. *1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5