Bouw op slot door strenge milieu-eisen BINNENLAND 1 'Afgelasten van referendum onzinnig' Dwaze vader springt van tribune in Kamer Carrièrekansen vergroten? het perspectief Na uitspraak Raad van State Uitgever van moslimboek moet passages schrappen 'Te hoge eisen van OM in zaak mensensmokkel' Commando overgedragen Hoogervorst PvdA en CDA: Drugstest voor chauffeurs weigert ME te erkennen Kamermeerderheid voor strengere alcohollimiet jonge bestuurders Brinkhorst: Wet tegen misbruik betaalnummers april irordening ;eweld rgemeester Waals /vil met een nood de activiteiten in 1 ^nheden die een ri- 1 Tvoor de veiligheid, lij wil op die ma nen dat festiviteiten isla^genheden leidden ichtüjen zoals afgelo- de tide tussen allochto- aandalers. Bepaalde lachzoals het hardcore- wang in jongerensocië- lekthebben volgens ndeiizuigende werking Lisa/an buitenaf die de er gi de gemeente in ge- ijn in. De jeugd in Ven- n, divoorstel af. an d prestaties tasisschool tWl arvaolitie heeft opnieuw n sclten opgepakt die in ïeeftden gebracht met ast irand in de islamiti- belahool Bedir in Uden met Het gaat dit keer siezsroners van Uden siod jaar. Vorige week, r zijibrand, werd er ook t. Inige jongen uit iisieuaag gegrepen. Hij liteninvloed van alcohol vijfhlens de brand te tie- ïa Uslims. cht naar _te man h - Hulpdiensten 0 begonnen met een se zoektocht in Na- 1 "lMeinweg in het berkenbosch naar k scholier. De 19-ja- tar keerde in de laandag op dinsdag de bungalow bij t Elfenmeer, waar Hij had maandag- edaan aan een teit in de bossen sa- ïdescholieren. De t een ongeval. hte van artij vast - De politie heeft man aangehou- ;elijk betrokken was partij in de Frederik at in Amsterdam Daardoor raakte g man ernstig ge- 1 jn keel. De politie een ruzie in het cri- lit. Het schietinci- rige week woensdag lachtoffer wist zich verwondingen te ien nabijgelegen b. Volgens de poli- ïstand stabiel. tan gepakt erhoek - De politie heeft JO-jarige man uit 1 aangehouden die cht ruim twintig ren in de Achter- ïd te hebben gesto- tie hield zaterdag de medeverdachte tvas van de vrijwilli- er. Dit maakte de d en Oost-Gelder- n bekend. De den begonnen in van 2004. restaties ragenkamp politie heeft gister- 1 mensen aange- ens een inval op agenkamp in Ge- is de politie zijn de aangehouden nadat plantages waren n. Energiebedrijf Es- t duizenden euro's illegaal aftappen De aangehouden orden verdacht van n hennep en het il- pen van stroom. »od door ing grot 2; - Bij een instorting öenstelsel van Defen- onnerberg aan de aastricht is gister - 155-jarige man uit igekomen. Hij was ïlgangen bezig met g van asbest in op- het ministerie van e man was op slag Dollega's die in de di ving bezig waren, edeerd. Over de oor- instorting os nog ijkheid. I dronken: ij ongeval Ben 25-jarige dron- ïit Erp heeft in de naandag op dinsdag intse Berlicum een keersongeval ver- Iet slachtoffer, een woner van Deume, fijn auto op de weg tid-Willemsvaart stil tod verkeerslicht. De 'I hem van achteren in overleed ter plaat - iw is volgens de poli- r veroordeeld we den onder invloed. den haag/gpd - Automobilisten moeten behalve op alcoholge bruik ook op drugsgebruik kun nen worden getest. Een kamer meerderheid van PvdA en CDA wil dat de politie een Gelderse proef met de controle op drugs gebruik landelijk invoert. In Gelderland wordt daarvoor een nieuwe test gebruikt, waarbij drugsgebruik via de kleding of huid (zweet) kan worden aan getoond. Volgens gegevens van de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) reed vorig jaar 17,6 procent van de jongeren in het verkeer on der invloed van drugs, al dan niet in combinatie met alcohol. Ook drugs beïnvloeden de rij vaardigheid. Het kabinet stelt echter dat het moeilijk is om gebruik op te sporen. Een uri netest die hiervoor het meest geschikt is, is niet eenvoudig toe te passen en een betrouw bare speekseltest is nog niet voorhanden. CDA en PvdA willen nu aan dacht voor de ook in Duitsland toegepaste Gelderse test, waar bij de aanwezigheid van drugs via een 'strijkje' vrijwel onmid dellijk kan worden aangetoond. De test is ook voor particulieren beschikbaar en kost 35 euro. De fracties komen vandaag met hun voorstel in een debat met minister Donner (justitie) en Peijs (verkeer en waterstaat). Een Kamermeerderheid stemt vandaag in elk geval in met de verlaging van de alcohollimiet voor beginnende bestuurders. Chauffeurs die hun rijbewijs nog geen vijf jaar hebben, mo gen alleen achter het stuur kruipen met minder dan 0,2 promille alcohol. Nu geldt voor alle chauffeurs een limiet van 0,5 promille. Die grens blijft gelden voor mensen die hun rijbewijs langer dan vijf jaar hebben. Volgens het kabi net maken beginnende chauf feurs meer brokken als ze wat gedronken hebben. Het merendeel van de begin nende bestuurders is tussen de 18 en 24 jaar oud. De strengere limiet geldt dus vooral voor jongeren. Beginnende bestuurders waren in 2003 betrokken bij ongeval len waarbij in totaal 286 doden vielen en 3628 mensen naar het ziekenhuis moesten. Bij overtreding volgen in elk ge val geldboetes. Als ultieme straf kan het rijbewijs ingenomen worden. (advertentie) I Haagse Hogeschool Open Dag 113 april 118.00 - 21.00 uur (ook deeltijd, post-hbo en masters) I www.haagsehogeschool.nl Indieners initiatiefwet zien niets in noodscenario kabinet den haag/anp - De indieners van het initiatiefwetsvoorstel dat het referen dum over de Europese grondwet moge lijk maakt, wilden gisteren niets horen van een mogelijke afgelasting van het re ferendum. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Dubbelboer noemde het een onzinnig scenario. ,,Het kabinet gaat niet over het referendum en hoeft zich dan ook niet te bemoeien met noodscenario's." D66-woordvoerster Van der Laan zou het ook onverstandig vinden als het ka binet zou willen proberen het referen dum te blokkeren.Als Frankrijk 'nee' zegt tegen de Grondwet is het verdrag dood. Dan moet er opnieuw worden on derhandeld. Maar ook dan is het nuttig om de opvatting van de Nederlandse be volking te kennen. Daar kan de regering bij de nieuwe onderhandelingen dan re kening mee houden", aldus de demo- crate. Zij zei zich overigens wel zorgen te ma ken over de nog immer geringe belang stelling in Nederland voor het onder werp, ook van de kant van het Neder landse bedrijfsleven. „Het wordt de hoogste tijd dat het bedrijfsleven wakker wordt en zijn steentje bijdraagt aan de 'ja-campagne'", aldus Van der Laan. Zij riep het bedrijfsleven op de Tweede Kamer financieel te ondersteunen bij het maken van reclamespotjes om het verdrag nadrukkelijker onder de aan dacht van de bevolking te brengen. Het kabinet mag in principe geen reclame maken op radio en tv ten gunste van de grondwet. De Kamer mag dat wel, maar heeft er geen geld voor, aldus Van der Laan. Het kabinet heeft wel 2,3 miljoen euro uitgetrokken voor 'neutrale infor matie'. Zo wordt volgende week een be gin gemaakt met de verspreiding van een krant op tabloidformaat, waarin het verdrag is opgenomen met een korte toelichting. De kranten worden voorals nog via pompstations, gemeentehuizen en scholen verspreid in een eerste opla ge van 250.000 stuks. Vanaf 23 april verspreidt de (onafhanke lijke) referendumcommissie huis aan huis een eigen samenvatting van de grondwet. Deze samenvatting moet de burger in begrijpelijke taal inzicht geven in de voor- en eventuele nadelen van het verdrag. Volgende week zal de Referendumcom missie verder bekend maken welke or ganisaties in aanmerking komen voor een subsidie voor hun 'ja' of 'nee' of neutrale campagne. De commissie heeft 1 miljoen euro beschikbaar, een bedrag dat inmiddels ruim zeven keer is overte- kend. Het referendum in Nederland wordt op 1 juni gehouden. In Frankrijk wordt de bevollong op 29 mei een oordeel ge vraagd over de grondwet. De Franse re gering maakt zich grote zorgen over de uitslag. Vooral het vooruitzicht dat Tur kije lid kan worden van de unie, maakt veel Fransen zenuwachtig. Het Franse bedrijfsleven is daarom een 'ja-campag ne' gestart, omdat een Frans 'nee' scha delijke gevolgen kan hebben voor de Franse economie. den haag/gpd - De aanleg van snelwegen en bedrijventerreinen dreigt de komende jaren onmo gelijk te worden. Dat komt door Europese regels die luchtvervui ling tegen moeten gaan. Staats secretaris Van Geel (milieu) dacht die regels ruim te kunnen interpreteren, maar de Raad van State steekt daar een stokje voor, blijkt uit een brief die Van Geel gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De Europese Unie heeft strenge regels vastgesteld voor de luchtkwaliteit. Een snelweg aanleggen betekent extra lucht verontreiniging en mag alleen als de overheid hard kan maken dat er tegelijkertijd maatregelen worden genomen om de lucht schoner te maken. Het kan ech ter jaren duren voordat die maatregelen in werking treden, omdat de financiering moet worden geregeld en de Raad van State en het parlement ak koord moeten gaan. De staatssecretaris had gehoopt dat de Europese regels niet gel den voor gebieden waar geen mensen wonen, zoals weilan den. Daar heeft immers nie mand last van een beetje extra luchtverontreiniging. „De Raad van State zet daar nu een streep doorheen", aldus een woord voerder. Van Geel gaat overleg gen met het kabinet en de Eu ropese Commissie om een uit weg te vinden en de komende jaren alsnog te kunnen bou wen. Volgens Milieudefensie kan Van Geel zich er beter bij neerleg gen dat er de komende tijd niet wordt gebouwd. „Vriend en vij and zien nu dat alle hens aan dek moeten om de norm te ha len", zegt Joris Wijnhoven van de milieuclub, die actie voert om naleving van de regels af te dwingen. Onderdeel daarvan is een pro ces tegen de gemeente Den Haag, samen met bewoners van de Haagse Veerkade, volgens metingen de smerigste straat van Nederland. „De Veerkade is maar een voor beeld van het probleem. Dit speelt in bijna alle steden in Nederland", zegt Wijnhoven. De Nederlandse lucht is ver- vuilder dan die in veel andere Europese landen, door de hoge bevolkingsdichtheid en het vele verkeer. Jaarlijks gaan naar schatting 5000 mensen eerder dood als gevolg van de vervui- ling. van Noer zegt dat de passages onleesbaar gemaakt zullen wor den. De andere twee boeken zijn het Engelstalige Fatwas of Muslim Women en De Weg van de Moslim. Volgens het OM be vatten deze boeken mogelijk beledigende passages, maar moeten deze volgens de gel dende rechtspraak geplaatst worden in een bepaalde con text. Het gaat om passages die kenbaar in direct verband staan met de uiting van een geloofs overtuiging, waardoor het straf bare karakter aan de passages ontvalt. Deze twee boeken wer den verkocht in onder andere de omstreden El Tawheed- moskee in Amsterdam. den haag/gpd - Ondanks groei ende druk van de Tweede Ka mer blijft minister Hoogervorst (volksgezondheid) weigeren het chronische vermoeidheidssyn droom ME als ziekte te erken nen. Volgens Hoogervorst is er niet genoeg wetenschappelijk bewijs om ME als een aparte ziekte te zien, zei hij gisteren tij dens een kamerdebat. Hoogervorsts belangrijkste ad viesorgaan, de Gezondheids raad, heeft onlangs geadviseerd ME te erkennen. Hoogervorst heeft die aanbeveling echter naast zich neergelegd. Ten on rechte, vindt de Tweede Kamer. Veel ME-patiënten voelen zich miskend. Volgens patiëntenor ganisaties wordt hen ook vaak een WAO-uitkering ontzegd, omdat hun ziekte niet officieel wordt erkend. Hoogervorst weerspreekt dat. Voor de WAO is niet de ziekte het criterium, maar de mate waarin iemand nog tot werken in staat is. Volgens de minister bestaat de kans dat de medische weten schap wat betreft ME 'op een dwaalspoor' zit. Ook is hij bang dat erkenning van ME ertoe zal leiden dat andere niet-verklaar- bare aandoeningen ook erkend moeten worden. alkmaar/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft veel te hoge straffen geëist in de men- sensmokkelzaak die deze we ken dient voor de rechtbank in Alkmaar. Dat stelde de verdedi ging van de twaalf verdachten gisteren. Het OM eiste maan dag gevangenisstraffen tot ze ven jaar en dat is volgens advo caat Jansen 'buitengewoon hoog'. Tegen de 20-jarige hoofdver dachte werd zeven jaar cel ge- eist. Advocate Dikkers vindt dat rekening moet worden gehou den met het feit dat het om het eerste vergrijp van haar cliënt gaat. Bovendien, als er al sprake is geweest van mensensmokkel, dan was er zeker geen sprake van mensonterende omstan digheden, betoogde Dikkers. den helder - De Nederlandse commandeur Leon Bruin heeft gisteren in Den Helder het commando over het permanente NAVO-eskader Standing NRF Maritime Groupi overge dragen aan de Duitse flotille-admiraal Wolfgang Kalahne. Na de overdracht vuurde het Duitse fregat FGS Bayern enkele saluutschoten af. Foto: GPD/Koen van Weel amsterdam/anp - Het open baar ministerie (OM) in Am sterdam heeft de uitgever van de Gids voor de Islamitische Opvoeding opgedragen antise mitische passages in dat boek te verwijderen dan wel onlees baar te maken. De opdracht volgt uit een uitvoerig onder zoek van het OM naar drie isla mitische boeken, waarvan de Gids voor de Islamitische Op voeding, geschreven door Ab dullah Nasih Uwan, er één was. Met het censureren van het boek kunnen uitgeverij Noer en de distributeur van het werk, Distributie Centrale Islamiti sche Boeken, strafvervolging voorkomen. Een woordvoerster den haag/anp - Minister Brink horst van economische zaken vindt dat de telecombedrijven te weinig doen om misbruik van betaalnummers te voorko men. Een gedragscode van de bedrijfstak heeft niet gewerkt. Daarom "werkt de minister nu aan wetgeving. Vooral internet zorgt vaak voor oplopende telefoonrekeningen. Computergebruikers hebben vaak niet door dat ze bij het surfen op internet een zogehe ten diaier activeren. Pas als ze de rekening van het telefoonbe drijf krijgen, merken ze dat ze zijn doorgeleid^toar een duur betaalnummer. Vorig jaar regende het klachten bij KPN over hoge betaalreke ningen. Brinkhorst wil niet al leen dat de bedrijven tijdig de klanten waarschuwen ais hun telefoonrekening de pan uit rijst, ze moeten ook telefoon nummers blokkeren bij ver moeden van misbruik. Brinkhorst zei gisteren dat hij de in de wet wil regelen dat de telecombedrijven verplicht worden de klanten inzicht te bieden over de tarieven, ook als het gaat om dure buitenlandse nummers. Bovendien moet de consument beschermd worden door tijdige waarschuwingen of zelfs blokkeringen. De minister hoopt dat het eer ste deel van de wetgeving nog dit jaar van kracht wordt en de rest volgend jaar. 'Ik dacht maar één ding: er achteraan' blijken gebroken. Het duurt een half uur voor hij wordt afge voerd. In de grote zaal verga dert de Kamer door. Kamerle den in de wandelgangen voor spellen dat er nu wel glas voor de publieke tribune zal komen. Onder omstanders vallen de eerste grappen te beluisteren. „De eerste twee wedstrijden zonder publiek." Zo ver wil Weisglas na afloop niet gaan. „Mijn eerste gedach te was: hij is door de detectie poortjes binnen gekomen, dus hij kan geen gevaarlijke voor werpen bij zich hebben." Wat als hij op een kamerlid terecht was gekomen? „Dat is hij niet", kapt de voorzitter af. „Het is een gek", zegt Verdonk even la ter. „Natuurlijk ben ik ge schrokken. Ik hoorde opeens links van mij iemand kermen en toen zag ik die politieman naar beneden springen. Ik moest de zaal uit, dat is de re- gel." CDA-Kamerlid Joop Atsma zat recht voor de plek waar de springer naar beneden kwam. „Ik zat strategisch juist. En ik had het allemaal prima kunnen zien als ik niet van die slechte ogen had gehad. Ik heb alleen maar wat dingen gehoord." Een lezing die wordt bevestigd door collega's: „Wij waren ontzet door wat we zagen en Joop vToeg alleen maar: Wat is er aan de hand?" door Ap van den Berg en Jaco van Lambalgen den haag - Kamerleden kletsen wat in hun bankjes, terwijl SP' er Agnes Kant een spoeddebat aan vraagt vanwege de dalende koopkracht van chronisch zieken. Minister Verdonk (asielzaken) wacht in het regeringsvak op de stemmingen. Op de tribune loopt een groepje bezoekers naar hun zitplaatsen. Een gewo ne dinsdag in de Tweede Kamer. Opeens breekt een 54-jarige Engelsman uit het groepje be zoekers langs twee verblufte bodes en springt 'Hoi, hoi, hoi' roepend over de railing drie meter naar beneden de verga derzaal in. Daar ploft hij neer naast de zetels van Kamerleden van PvdA, SP en Groenlinks. Een bode kijkt vanaf de tribune verdwaasd naar beneden, maar een politieman springt in één beweging de man achterna. Hij grijpt de onbekende - naar later blijkt een 'dwaze vader' - bij zijn kladden, terwijl medewer kers van de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging hem te hulp schieten. Binnen de kortste keren kan de sprin ger geen kant meer op, ook al omdat hij zich bij het neerko men behoorlijk heeft bezeerd. „Weg! Alle Kamerleden naar de de man die gisteren van de publieke tribune in de Tweede Kamer Hulpverleners ontfermen zich over sprong. Foto: GPD/Cees Zorn wandelgangen. Ook de minis ter. Wilt u de zaal verlaten?" Kamerleden kijken verbijsterd naar de kluwen mannen op de grond, maar voorzitter Frans Weisglas grijpt in om chaos te voorkomen. Rita Verdonk haast zich naar buiten. De bewakers van Geert Wilders staan om hem heen, terwijl de agenten met vereende krachten de man in de boeien slaan. Ze brengen hem naar de wandel gangen achter de vergaderzaal. Journalisten, fotografen en ca meraploegen stromen massaal toe. De bewuste politieman trekt wat met zijn linker been. Hij wrijft over zijn enkel. „Niks bijzonders", meldt hij. Maar wat bezielde hem om ook de sprong te wagen? „Ik zag hem gaan en dacht maar één ding: er achteraan!" De dwaze vader ligt inmiddels op een brancard. Bloed dringt door zijn sokken: beide enkels

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3