PSV verrijst uit de schijndood ffioria t SPORT 4 Topduel in mist van pijnlijke herinnering Dagen van Arie van Eijden zijn geteld Crisissfeer bij Chelsea Zondagsschot van Phillip Cocu goud waard 'Zware straf Feyenoord' Arme Edgar es m Lyon woensdag 6 april 2005 nse politie heeft ifgaand aan de Bfripique Lyonnais- e vier PSV-sup- r plaatselijke lgehouden. De ar- len op provoca- ijnse jongeren sstende en bier- V-aanhang in de en)e politie rukte te- iet enkele honder- ppen uit. tappen •ste race /erstappen is niet Dij de opening van aierikaanse ïizoen, zondag in üet debuut van spaak gelopen het team waarbij Ik een succesvolle anwege financiële ;en garantie kan 33-jarige Limbur- eizoen kan racen tnerikaanse team. Ijker ukbeen 'C Volendam moet s weken stellen Peter Wij- ]ge verdediger Deen gebroken. De Deler van AZ kwam uitduel met SC hard in botsing istander. In het het beschadigde ddels rechtgezet. srvangt Formule 1 Formule-1-renstal de komende drie Istrijden Vitanto- len in de plaats Klien. De Italiaan r starten bij de Marino, Spanje en Vervanging van de js volgens de ;een diskwalifica- samelde in de eer- 5 van dit seizoen ten. De derde race ens een probleem Dnica in de auto. ich weer edaleri j Ullrich heeft gis- |ste wedstrijdkilo - D05 gereden. De inner beëindigde Dpe van Circuit de jet peloton. De Ithony Ravard ^ar, de renner van lecom won na ter de massasprint. betrapt idon Messemaker 1-1, |d 1-1, Gérard Jansen - Hans - Stokkel 1-1, Dolfing - - Barkel 1-1, Heusdens - i 4. 2, Scholma, Messema- ard Jansen, Winkel, Stokkel. Clerc. Barkel, Heusdens en »ns Jansen 2 4 76.77 in typefouten door Frans van den Nieuwenhof lyon - Het eerste schot op doel maakte het onmogelijke waar. Een desperate doelpoging van Phillip Cocu, elf minuten voor tijd, geeft PSV ondanks een hele povere wedstrijd tegen Olympi- que Lyon alle uitzicht op de hal ve finale van de Champions Lea gue. Na de i-i van gisteren is een o-o gelijkspel woensdag in Eind hoven al genoeg om de winnaar van Milan-Inter te ontmoeten. Het verloop van deze voetbal jaargang begint steeds meer overeenkomsten te vertonen met het succesjaar 1988. Toen legde PSV met twee gelijke spe len in uitwedstrijden (zowel te gen Bordeaux als Real Madrid werd het 1-1, waarna thuis bei de keren 0-0 voldoende was) de basis voor de gewonnen Euro pacup. In Lyon leek een doelpunt ver der weg dan ooit dit seizoen. PSV creëerde geen enkele kans, stelde doelman Coupet nooit op de proef. Maar dat hoeft dus ook niet om toch succesvol te kunnen zijn, zo bewees Cocu. Het was vooral pijnlijk voor PSV, dat het op het middenveld - zo vaak het sterke hart van de ploeg - lange tijd volledig werd afgetroefd. Het ook door Lyon- trainer Le Guen veelgeprezen trio Van Bommel-Vogel-Cocu speelde een kansloze wedstrijd. Zowel voetbaltechnisch (Junin- ho), qua loopvermogen (Essien) als duelkracht (Diarra) toonde Lyon zich superieur. Vooraf leefde nog de veronder stelling dat een enkel doel- puntje in twee wedstrijden wel eens genoeg kon zijn om het geringe krachtsverschil tussen beide ploegen te markeren. Op het veld was het onderscheid groter dan gedacht. Hoewel PSV gedurfd van start ging, viel aan de andere kant van het veld al heel snel het eerste doelpunt. De energieke Essien won een kopduel, waarna Govou vanaf de rechterkant gemakkelijk langs Bouma gleed en via Wil tord de vrijstaande Malouda vond. Zijn schot met rechts was de weifelend vallende doelman Gomes te machtig: 1-0. Voor de vierde keer (na Rode Ster, Arsenal en Panathinaikos) kwam PSV dit toernooi op ach terstand en het was de ploeg nog geen enkele keer gelufo om uit die situatie nog een positief resultaat te halen. De Franse kampioen putte een ongekende energie uit de psychologisch zo belangrijke openingstreffer. Het zocht steeds snel de diepte bij de spitsen Wiltord of Govou, beiden beweeglijk en behendig. Compensatie door overtredin gen werkte alleen maar in PSV's nadeel, want de vrije trappen van Juninho waren angstaanja gend. Omdat PSV simpelweg de tijd niet kreeg om tot rustgevend combinatievoetbal te komen, ebde ook het zelfvertrouwen weg. De opbouw van achteruit was vaak ronduit slordig. PSV kwam goed weg, toen Essien na een dik half uur een vrije kop- kans niet kon benutten. De jon ge Ghanees raakte kort daarna met een venijnig schot ook nog de buitenkant van de paal. PSV stelde daar hoegenaamd niets tegenover. Vlak voor rust was er flauw schot uit de draai van Vennegoor of Hesselink. De bal zeilde over. Een blik op de reservebank werkte ook al niet bemoedi gend voor PSV. Kennelijk wordt nieuweling Robert niet capabel geacht om op dit niveau een bijdrage aan het spel te leveren. Waarom is hij eigenlijk ge kocht? Beasley bleef veel te lang op de bank. Zo werden de zwakke plekken van Lyon (rechtsback Réveillère en de pas herstelde Ca^apa) nauwelijks beproefd. De 2-0 was altijd dichterbij dan de gelijkmaker. Gomes verricht te echter een fantastische red ding op een inzet van de hele maal vrijstaande Govou. Op nieuw was Bouma niet in de buurt van de brandhaard. Juist toen PSV op sterven lag, kwam de opstanding. Cocu, ging een een-tweetje aan met Park, gleed langs verdediger Réveillère en zette met een vlak schot de wedstrijd op zijn kop. OLYMPIQUE LYON: Coupet; Reveil- liere, Cris, Cacapa en Abidal; Essien, Diarra en Juninho; Gouvou, Wiltord en Malouda. PSV: Gomes; Ooijer, Alex, Bouma en Lee; Van Bommel, Vogel en Cocu; Far- fan (71. Beasley), Vennegoor of Hesse link en Park. De spelers van PSV springen uit pure vreugde bovenop elkaar na de gelijkmaker van Cocu. Foto: ANP/Vincent Jannink rotterdam/gpd - „Een zware straf.'' Zo noemde Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik gisteren de uitspraak van de tuchtcommissie van de UEFA. De commissie besloot naar aanleiding van de supportersin cidenten tijdens de wedstrijd op 24 februari tegen Sporting Lissabon (1-2) dat bij de eerst volgende thuiswedstrijd van de Rotterdammers in Europees verband geen publiek mag wor den toegelaten. Feyenoord kreeg bovendien een boete van 25.000 Zwitserse francs, zo'n 17.000 euro. Van den Herik had volgens zijn zeggen een dergelijk zware straf venvacht. „De uitspraak bleef te lang on derweg om nog te hopen dat die enigszins mild zou uitval len. De schadepost is op deze manier enorm. Er zijn nu geen inkomsten, maar uitsluitend kosten. In eerste inschatting gaat het om een totale verlies post van ongeveer een half mil joen euro. Omdat de eerstko mende UEFA-bekenvedstrijd in het nieuwe seizoen in de begro ting is opgenomen, is dat heel veel geld. Bovendien mist het elftal in die wedstrijd de onont beerlijke steun van de fans. De goeden moeten weer onder de kwaden lijden." Feyenoords preses ziet vol doende grond om de straf aan te vechten, maar wil eerst het vonnis grondig bestuderen voor besloten wordt tot beroep. Fey enoord zal de kosten van de straf op de daders verhalen. Een viertal hoofdverdachten heeft, vanwege het gooien van vuurwerk en een aansteker, een stadionverbod gekregen. Al voor het begin van de explo sieve wedstrijd liet de Duitse ar biter Meyer een waarschuwing via de stadionspeaker uitgaan nadat er vuurwerk op het veld was gegooid. londen/gpd - Waar Bayem München zich zorgen maakt over de fitheid van Roy Makaay, lijkt de chaos bij Chelsea compleet. Bij de lijstaanvoerder in Engeland, van avond gastheer van de Duitse kampi oen, heeft een inter ne crisis volgens de Engelse kwaliteits krant The Indepen dent haar hoogte punt bereikt. De ge schorste José Mour- inho laat het treffen zelfs aan zich voor bij gaan. Als gevolg van een straf van de UEFA zit José Mourinho van avond in Londen - en volgende week in Zuid-Duitsland niet op de bank van Chelsea. De Portugees, die werd gestraft naar aanleiding van de zaak-Frisk in het treffen met Barcelo na, had tegen de uitspraak in beroep- willen gaan. De club zag echter van een beroep af. Omdat Mourinho zich daarvoor niet ge steund voelde door de clubleiding, vond gisteren spoedberaad plaats. lo Hondo blijkt be- {ebruik van het Sluierende middel |31-jarige Duitse 'erd begin maart in is de Ronde van hij twee ritten bevonden. Hij is f gesteld en heeft ra-expertise ge ldon staat al heel Dpinglijst van het de praktijk wordt ïmomen over dit titwikkelde pep- LAGEN door Peter van Duyl den haag/liverpool - In een trieste mist van pijnlijke herin neringen en heftige emoties troffen Liverpool en Juventus elkaar gisteren voor het eerst in twintig jaar in een officiële wedstrijd. Op jacht naar een ticket voor de halve finale van de Champions League tracht ten de hoofdrolspelers van het Heizeldrama uit 1985 het verle den naar de vergetelheid te spe len. Liverpool won het topduel (2-1), beslist is er nog niets. De dubbele ontmoeting tussen Juventus en Liverpool moet de loden last die beide Europese topclubs sinds 29 mei 1985 meetorsen definitief van hun schouders halen. Oud-vedette Michel Platini, Juve-coryfee Alessandro del Piero en Liver- pool-coach Rafael Benitez, al len spraken ze de hoop uit dat de clubs één van de zwartste bladzijden uit de Europese voetbalhistorie na deze maand voorgoed kunnen omslaan. Nog één keer werden de 39 slachtoffers van het drama in Brussel massaal en intens her dacht. Alle spelers en fans kre gen een armband in de club kleuren van beide clubs, opge sierd met het woord 'vriend schap' in het Engels en Itali aans. De supporters van 'Juve' en Liverpool speelden onder ling een partijtje en er werd een groot spandoek ontrold met de namen van de slachtoffers uit 1985 en de spreuk 'In memoria e amicizia' (in herinnering en vriendschap). Ian Rush, de enige speler die voor zowel Liverpool als Juven tus speelde, schreef een per soonlijke boodschap, die via een brochure onder alle bezoe kers werd verspreid. De folder bevatte ook een laatste veront schuldiging van de kant van Li verpool, waarvan de fans ver antwoordelijk worden gehou den voor de gebeurtenissen in 1985. Ook de Liverpool Echo, de grootste krant van de stad, opende zijn voorpagina giste ren met een levensgrote veront schuldiging: We're sorry. De Wedstrijd van de Vriend schap fungeerde zozeer als zalf op een wond die nooit hele maal zal genezen, dat het duel zelf bijna bijzaak leek. Pas vanaf kwart voor acht plaatselijke tijd verschoof de aandacht naar het sportieve gedeelte en dat was precies op tijd, want Liverpool- Juventus boeide van begin tot eind. Van die optie bleek Liverpool doordrongen.Ondanks het ge mis van veel basisspelers joe gen de Britten Juventus vanaf het eerste fluitsignaal over het veld. Het adembenemende tempo leidde binnen 25 minu ten tot een voorsprong van 2-0 door goals van ex-Willem H'er Sami Hyypia en de Spanjaard Luis Garcia. Op dat moment keken de spe lers van Juventus elkaar verbijs terd in de ogen. In de acht voorgaande duels incasseerde de ploeg in totaal pas twee doelpunten, dat totaal werd op Anfield Road binnen een half uur verdubbeld. Toen het de eerste schok te bo ven was, kwam Juventus tot zichzelf. Al voor de rust raakte Zlatan Ibrahimovic de paal en werd een goal van Del Piero ten onrechte afgekeurd. En terwijl bij Liverpool de krachten we gebden, werd steeds duidelijker dat de Italianen zouden scoren. Uiteindelijk nam Juventus na de pauze genoegen met een kopgoal van verdediger Fabio Cannavaro. mens dat in het buitenland zijn geld verdiende en zo soms in oranje tegenstanders omver ke gelde, medespelers aanjoeg en zichzelf iets te vaak voorbij liep. In mijn beleving werd de wat milder optredende speler zelfs geaccepteerd door Het Volk, want wij vergeven snel. vooral als dat voor de goede zaak is en het goed presteren van een na tionaal voetbalelftal is er zo een. Nog niet lang la (Spa) - Davidenko (Rus/1) Ferrer (Spa/5) - Benneteau o (Spa/6) - Berrer (Dui) z (Spa) - Kohlschreiber :e (Ha) - Calatrava (Spa) 7- is Williams (VSt/5) - Sucha OETBAL Je ontmoeting. iFra) - PSV (Ned) 1-1 (1-0). 178. Cocu 1-1 Scheidsrech- ■oeschouwers: 42 000 Gele |(PSV) sntus (Ita) 2-1 (2-0). 10 ircia 2-0, 65 Cannavaro 2- De Bleeckere (Bel). Toe- 1 Ronde van Baskenland, Pro- I Zarautz - Trapagaran: 1 ■66 km in 3.52.56. 2. Aitor T Rebellm (Ita) 0 03. 4 Hal- ILuca (Ita), 6. Cunego (Ita) pv (Rus) 0.08, 9. Boogerd |g0.26.83 Eltink 5.33, 86. 20.08, 170 Engels, ment: 1. Aitor Osa 7.03.48, 3. Halgand, 4. Rebellin. 5. Rodriguez (Spa) 0.07, 7 ogerd 0.12, 24. Weening door André Hoogeboom Amsterdam - De dagen van al gemeen directeur Arie van Eij den bij Ajax zijn geteld. Maar het tellen duurt nog wel even voort. Misschien zelfs tot bijna 365. Volgens zowel Ajax-voor zitter John Jaakke als Van Eij den zelf blijft laatstgenoemde tot april 2006 in dienst van de Amsterdamse club. Dan volgt een evaluatiemoment waarop beide partijen zonder veel scha de uit elkaar kunnen. Jaakke gaf toe dat de positie van de algemeen directeur omstre den is. „Kijk maar naar wat je leest en hoort." De druk op Van Eijden, die gisteren 59 werd, is de laatste weken steeds groter geworden. Op de tribunes in Heerenveen, waar Ajax onder Blind opnieuw verloor, klonken de eerste striemende spreekko ren aan het adres van Van Eij den. „Arie is de dief van Am sterdam", klonk het geregeld. Daarmee werd gerefereerd aan het uitlekken van diens riante salaris. Van Eijden zelf is daar nuchter onder gebleven, maar voelt de toenemende druk bijna aan den lijve. „Dit gaat je na tuurlijk niet in je kouwe kleren zitten, zeker als je gezin er ook nog eens onder begint te lij den", zei hij gisteren. Het is een tropenjaar voor de club uit Amsterdam. Na de te genvallende prestaties van het eerste elftal verdween aanvan kelijk technisch directeur Louis van Gaal, het ging niet beter en daarna verdween trainer Ro nald Koeman. Nu is het de beurt aan Van Eijden. Tijdens de vergadering van de leden raad, vorige week, zou hij al ge zegd hebben te willen opstap pen zo gauw er een vervanger voor hem is gevonden. Een be richt dat hij zelf met klem ont kent. „Het is volstrekte onzin; ik was niet eens aanwezig op die vergadering." Haast heeft Ajax niet. Want, zo zei Jaakke gisteren: „Er is geen causaal verband tussen de prestaties van het eerste en het eventuele vertrek van de alge meen directeur." Daarmee haalt de voorzitter de druk enigszins van de ketel. Zondag wacht het beladen duel met AZ, dat het onder Adriaanse beter doet in Europa en in de Neder landse competitie dan Ajax. Arie van Eijden was verant woordelijk voor het ontslag van Adriaanse in het seizoen 2001- 2002. Van Eijden wordt vooral verwe ten dat hij zich verrijkt over de rug van de club. De president ging in 2004 ineens 63 procent vooruit in salaris, tot een be drag van ruim zes ton in euro's. Dat is vijf keer zoveel als pre mier Balkenende en 21 keer een modaal salaris. Maar, zo zegt Van Eijden: „Peter Paul de Vries (directeur van de Vereniging van Effectenbezitters, red.) maakt dan wel mijn salaris be kend, maar verzuimt daarbij te vertellen wat het rendement van de club is geworden." On der leiding van Van Eijden heeft de NV Ajax voor het eerst in haar bestaan winst gemaakt. Dat kwam mede door het ver kopen van talentvolle voetbal lers als Chivu, Mido, Zlatan en Van der Meijde. Ook Jaakke is onaangenaam verrast door de commotie rond het salaris van de directeur. „Daar is helemaal niets geheim aan. Iedereen kan nalezen hoe het bedrag is opgebouwd. Ik begrijp echter ook wel dat de supporters die nuance niet zien, maar dat is voor ons geen norm. Wij kunnen ons niet la ten leiden door emotie." Van Eijden: „Er is slechts spra ke van een pensioenreparatie. En zo gek veel verdien ik ook niet, als je mijn salaris vergelijkt met dat van andere directeu ren." Arie van Eijden is sinds 2000 al gemeen directeur van Ajax. In 1986 was hij ook al algemeen directeur, maar in 1994 was hij gedwongen om af te treden na de beruchte zwart - geldaffaire onder voorzitter Ton Harmsen. Hij kreeg vervolgens een functie bij de KNVB, als directeur mar keting en schopte het bij de voetbalbond opnieuw tot alge meen directeur. Daarna keerde hij terug bij Ajax en saneerde de club vooral financieel. De selec tie werd ingekrompen, de kas gespekt. Onder Van Eijden heeft Ajax vanaf 2000 drie trai ners in dienst gehad. Co Adriaanse werd door de di recteur ontslagen, Ronald Koe man vertrok en inmiddels heeft Danny Blind de technische lei- ding. P ij het lezen van het bericht JD dat voetballer Edgar Davids niet meer voor zijn ploeg Inter nationale wenst uit te komen, trekt een rillerige sensatie door je lijf. Je eerste gedachte: het ver wende kind gooit zijn kont te gen de krib. Vervolgens lees je dat hij ook niet meer geïnteresseerd is in wat zijn ploeggenoten doen en die wetenschap brengt een dikke frons over het voorhoofd. Wat is hier misgegaan?, dacht ik. Iedereen in sportief Neder land heeft een mening over deze voetbal ler, meestal een niet zo heel erg posi tieve voor Da vids. Dat hij een nogal turbu lente loopbaan en een dito le ven achter de rug heeft, is een gegeven, maar ergens dacht ik dat hij de kartelzaag van het bestaan toch een beetje aan het ontroesten was. Dat hij ons ooit, in liggende houding, met een pet op het hoofd en een donkere bril voor de ogen een inkijkje in zijn be staan toestond, was zijn manier van de wereld benaderen. Wij snapten hem nieten ik ge loof werkelijk dat we dat ook niet deden. Vewolgens kwam 'de kabel', de tijd dat hij niets zei, de tijd van rellen omtrent zijn persoon, maar hij voetbalde keurig door, was vaak een voorbeeld in het veld als het om onverzettelijk heid ging en na enige jaren ver dween de zure kritiek in zijn richting en maakte plaats voor iets van acceptatie. Hij was zo hij was, hij leefde in de 'fast lane', hij had zijn buien en ja hoor, na al die tijd wilde het Nederlandse volk hem best alleen maar op zijn voetballen de kwaliteiten beschouwen. Davids was geen 'angry young man' meer, maar een in zijn lijf en hoofd gegroeid, volwassen geleden zag ik hem als aan voerder van Oranje. Nog steeds met een voldoende hoeveelheid vergif in zijn spel, nog steeds boe nend en poet send en het leek me toe dat de bonds coach juist die eigenschap pen van Da vids wenste te gebruiken. Voetbal op hoog niveau is namelijk geen padvindersbezig heid. enig venijn, gepaard aan erraringen ja, ook onhebbelijk heid, horen daarbij. Davids be zit dat in gesublimeerde vorm. Als ik een vogelvludtfgedachte over zijn loopbaariïbslaat dan schiet het begrip 'miskend ta lent' me te binnen, maar dan heel anders dan bij Maarten Spanjer, de enige die deze ereti tel mag opeisen. Davids is waarschijnlijk een bolletje tegenstrijdigheden. Hij doet wat zijn gevoel hem ingeeft en kleunt nog wel eens mis. Nu daagt hij dus een hele club, een organisatie, een spelersgroep en half Milaan uit. Don Qui- chotte op voetbalschoenen? Is hij 'a rebel with a cause'en zo ja, wat is die zaak dan? Het lijkt me dat hij, in de late nazomer van zijn carrière, weer eens op hol is geslagen. Maar wellicht heeft hij ook vre selijk gelijk. Het vervelende was (is) bij Davids dat zijn gelijk er op een of andere manier nooit sympathiek uitzag of aanvoelde. Mart Smeets f^c^erXo Gianni Claüï o-..nin LorisTarcisn Qiovarwv i oomeni«f0'°' nio Giancarlo i ,,ciano_ Supporters van Liverpool en Juventus tonen voor aanvang van het treffen in de Champions League een groot doek met daarop de namen van de 39 slachtoffers van het Hei zeldrama in 1985. Foto: Reuters/Ian Hodgson

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21