REGIO Service voor de externe en interne klant li li 'Alle partijen maken zich schuldig aan kiezersbedrog' 'Wanneer D66 zichzelf opheft gaat bij mij de vlag uit' jar aan de orde' woensdag 6 april 2005 VRAAG I Inteerde maandag in Den Haag het jaarverslag 2004. De uit n tien Rijn afkomstige fractievoorzitter GERARD VAN AS is te- j leurgesteld over wat de CS ITl Clë Ljrr' ZIJtl parlementaire pers ermee Seen happy family." Woorden die hij tijdens de persconfe- ens zelf in de mond nam. jjt)f a de term 'one happy family' vallen? vals beeld te geven, maar gewoon om te zeggen dat wij inhoudelijk goed bezig zijn. Er is in het verleden /Iweest. Klopt allemaal, voor mij is dat echter heel oud fijh wordt het telkens weer opgerakeld. We weten ook al alle Kamerleden nog lid zijn van de LPF, sommige willen [en partij oprichten, desondanks kunnen we het goed met i. We werken prima samen, alle standenpunten delen we 1 we hebben een prachtig jaarverslag gemaakt. Iedereen ikende best. Dat bedoelde ik met 'happy family.'" ier gelezen? Jbasis van de werkzaamheden van vorig jaar bij belangrij- Irpen het kabinet overeind hebben gehouden. Als D66 met fe meestemde, schoot de LPF CDA en WD te hulp bij ter- (rijding en de uitzetting van illegalen. Ze moeten de in- fdelen. Wij proberen het kabinetsbeleid heel gestaag om te j stellen heel veel kamervragen, dienen telkens weer mo lt jaarverslag hebben we daarover heel goed verantwoor- »d. Toch worden we weer afgerekend op heel andere rot- js doelt u nu? [[totaal niet meer aan de orde. We bewandelen heel duide- Itieke lijn. Floe de partij straks gaat heten en wie we kandi- Itellen is op dit moment niet van belang. Natuurlijk zijn we k bezig, echter de verkiezingen zijn pas in 2007. Veel be- 1 dat we politiek bedrijven, dat er iets verandert in Neder- Ti Modaal een [rijgt, dat een a die rijkssubsi- |eschrapt." j met uw eigen fa- 1 Mijn thuisfront e happy. Zolang faat ik dingen doe raand, maken ze yforgen. Wat ik wil ^ïent is onbelang- (fractievoorzitter am de boel bij el len, niet om me spelen." a Stoelinga archieffoto: Henk Bouwman 11T DE ARCHIEVEN 15, Woensdag 6 April doffe klap viel hedenochtend om precies 10.36 uur heiblok op de erste paal, die op een terrein aan het Delft- Ie grond inging. Een klap, die tevens de bouw inluidde van 'ebouw van de Rijnlandse Metaalbeschermingsmaat- in nieuwe industrie voor de Sleutelstad, die in de eerste iu is een uitbreiding niet uitgesloten) aan circa 50 perso- geven. k zullen straks vier baden met een inhoud van ongeveer r worden geplaatst, waardoor het mogelijk zal zijn om ma- 15 meter lengte, 2 meter hoogte en van een meter dikte in >te nemen. Het ligt in de bedoeling om deze industrie 11 in bedrijf te stellen. ^et is inmiddels een traditie: het paaslunapark bij de lallen, dat overigens goed bezocht werd. De kermisgevaar- |h al plaatsgemaakt voor de koeien: de veemarkt was vanmor- n volle gang. Foto: archief Leidsch Dagblad e rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen ,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van blad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan an het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad tie: T Klein en H. de Wit A: directie hdcuz@hdcnl edactie: Jan Geert Majoor, Idriaan Brandenburg •ail: redactie ld@hdc.nl #0R 82, Leiden, tel 071-5 356 356 54. 2300 AB Leiden van de receptie zijn: met donderdag I30 uur 830-12.30 uur 571-5356 415 1071-5 356325 :n: overlijden, geboorte, jubilea "lieberichten, desgewenst met eelding, via www hdcmedia.nl of mlieberichten@nhd hdcnl. fax 072-5196696, tel. 072- VERKOOP b.t.: 366l ed: 023-5150 543 T5 6813677 r llhandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen (3636 gratis) 15196800 VTEN (taling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) j p/j €216,90 e ons een machtiging verstrekken natisch afschrijven van het sgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar IN ZAKEN Naam: Vink Lisse. Gevestigd: Vennestraat lib. Us Kernactiviteit: Een postorderbe drijf in kantoorartikelen voor de Omzetfibet bekendgemaakt dat is policy van het moederbedri]t Kaiser Kraft in Stuttgart. Aantal werknemers: 40. Toekomst: het verbeteren van de service. Dat is de belangrijkste manier om je te onderscheiden van de concurrentie. Een^el die verbeterde service :s het optr maliseren van de digitale catalo ■nis Maar. de papieren catalogus blijft bestaan. Vink papieren tijger en dat bh ft h i Maar een beetje meer digitale üj ger is de opzet. Vink Lisse is een bedrijf van grote getallen. Het in Lisse gevestigde postorderbedrijf richt zich, met zijn aanbod van artikelen voor bedrijfs- en kantooruitrusting, tot het totale Nederlandse bedrijfsleven, de over heid en de collectieve sector. Het klantenbestand gaat ver boven de 60.000 adressen uit, er gaan jaarlijks meer dan een miljoen stuks mail de deur uit, het assortiment omvat meer dan 25.000 artikelen en het aantal inkomende telefoontjes over stijgt de 100.000. Dit alles wordt ge realiseerd door slechts 40 medewer kers. „Daar heb je niet alleen goede mensen voor nodig. Ook een bijzon der efficiënte organisatie is vereist en die hebben wij", zegt verkoop manager en kwaliteitscoördinator Ger van Riek. Die mening wordt gedeeld door de jury van de verkiezing tot Sterkste Schakel van de regio Rijnstreek in 2005. De sterkste schakelverkiezing Vink Lisse werd gekozen tot Sterkste Schakel. „Eigenlijk doen we gewoon ons werk en dat zijn we op dezelfde wijze blij ven doen, ook nadat bekend was dat we genomineerd waren", zeggen Ger van Riek (links) en Paul Rohling. Foto: Henk Bouwman is een initiatief van het onderne mersblad Rijnstreek Business, dat elk jaar op zoek gaat naar het meest klantvriendelijke en servicegerichte bedrijf in de regio. Het verkoos Vink Lisse, een dochterbedrijf van het multinationaal opererende Kaiser Kraft uit Stuttgart, tot de Sterkste Schakel van het jaar. Een eer voor het bedrijf en een bevestiging dat we goed bezig zijn hier in Lisse, zeggen Van Riek en zijn collega Paul Roh ling: „Eigenlijk doen we gewoon ons werk en dat zijn we op dezelfde wij ze blijven doen, ook nadat bekend was dat we genomineerd waren. Er zijn geen instructies het bedrijf in gegaan om een stapje extra te doen om zo meer kans te maken op het binnenhalen van de prijs. Dat extra stapje was ook blijkbaar niet nodig om de jury te overtuigen." Het juryrapport liet geen ruimte voor twijfel en vermeldde over het bedrijf aan de Vennestraat: „Vink Lisse heeft de snelheid en de wend baarheid van een speedboot, de trekkracht van een echte tugboat en biedt zijn klanten de serviceverle ning van een cruiseschip." Een goed schip heeft een goed ma nagement en goede bemanning. En die heeft Vink Lisse, zegt Van Riek. „Het verloop onder ons personeel, KLANKBORD altijd een goede graadmeter, is erg laag. Het gros van de medewerkers werkt hier al meer dan 12 jaar en het ziekteverzuim ligt ver beneden het landelijk gemiddelde in deze sector. We zijn een kerngezond bedrijf met transparante bedrijfsprocessen en een platte organisatiestructuur. Ie dereen weet precies wat er van hem of haar verwacht wordt. Iedereen kan iedereen aanspreken op de kwa liteit van zijn werk Inclusief het ma nagement. Ook het management opereert op de werkvloer met bij voorbeeld het maken van offertes of het aannemen van de telefoon voor klanten. Overigens, het aannemen van de telefoon moet binnen drie keer overgaan, luidt een van de strakke regels bij Vink Lisse. Verder mag de klant erop rekenen dat hij binnen een dag zijn offerte krijgt en dat deze binnen twee dagen wordt nagebeld. Of er bij Vink Lisse wel eens wat fout gaat? „Ja natuur lijk. Bij Vink Lisse werken gewone mensen en die maken fouten." Maar die fouten moeten wel tot een mini mum beperkt worden. Rohling: „We werken met een foutmarge. Wan neer we boven die marge uitkomen gaan er bellen rinkelen. Dan wordt direct onderzocht waar we spaak lo pen en ondernemen we actie. Van Riek vult aan dat er in het verbeter traject wordt gewerkt met de PDCA- cirkel. PDCA staat voor Plannen, Doen, Controleren, Actie. Alle pro cessen lopen langs die cirkel." Heel simpel, zo lijkt het. Maar zo is het niet. Bij Vink Lisse, dat in 1914 startte als bedrijf in transportmidde len voor de bollensector, vinden ze dat je niet zo maar kunt zeggen dat je klant- en servicegericht bent. „Dat is vaak gebakken lucht. Wij vinden dat je dat pas kunt zeggen als je het aantoonbaar waarmaakt. Een essen tieel onderdeel van het opbouwen van een klantgerichte cultuur is de interne klantgerichtheid. Met andere woorden: hoe ga je in je werk om met je collega's? Een tevreden exter ne klant begint bij een tevreden in terne klant. Wij werken dan ook met goede werkafspraken onderling. Zeggen wat je doet en doen wat je zegt, is het motto. Vink Lisse is volgens Van Riek en Rohling constant bezig om dat waar te maken met als doel: tevreden te rugkerende klanten. „Het winnen van de Sterkste Schakeltrofee be schouwen wij als een bevestiging dat we goed bezig zijn, maar we realise ren ons dat het om een momentop name gaat. Wie vandaag stopt met beter worden, verliest morgen klan ten." Gerard Baas D66 mag dan een kleine partij zijn, het heeft de gemoederen afgelopen week aardig beziggehou den. Meer dan driehon derd bezoekers van de LD- website reageerden op de stelling dat de partij zich maar beter kan opheffen. Een kleine meerderheid daarvan, 54 procent, is het met de stelling eens. Maar er zijn nog genoeg mensen die vinden dat D66 bestaansrecht heeft, of zelfs 'nog veel werk te verrichten'. Een greep uit de reacties. F.J.Smit, Leiden: „De partij komt niet meer ge loofwaardig over bij de mensen. Ik hoop dat de partij geen zetels meer krijgt bij de verkiezingen. Wie zijn kont verbrandt, moet op de blaren zitten. Want ze hebben totaal niets binnengehaald wat heel belangrijk is voor het land en de mensen." Matt Poelmans, Oegst- geest: „D66 wordt ten onrechte veiweten dat het alleen maar bestuur lijke vernieuwing na streeft en sinds zijn op richting niets heeft be reikt. Juist de successen bij immateriële zaken (zoals abortus, euthana sie, homohuwelijk) be wijzen dat beide verwij ten onwaar zijn. Ook in de toekomst is een partij D66 kan maar beter opheffen. nodig die burgers serieus neemt en in staat stelt zelf hun belangen te be hartigen; zowel in het openbaar bestuur (inder daad met de bekende voorstellen), als ook via maatschappelijke inno vatie (klantgerichtheid, transparantie, zelfred zaamheid, persoonsge bonden budgetten in de zorg, kijkersraden, et cetera). Zonder D66 komt daar niets van te recht." A. Jansen, Sassenheim: „Het was al een blamage om toe te treden tot dit meest rechtse kabinet ooit in de geschiedenis van Nederland. Om aan te blijven na het afschie ten van de twee kern punten van D66 die de reden zouden zijn om toch mee te regeren maakt D66 zich geheel belachelijk in de ogen van oprechte D66'ers. Het gaat bij de huidige D66-kamerleden en -po litici niet langer om de inhoud maar om de macht. Het pluche is plakkerig. Eens te meer wordt bewezen dat macht corrumpeert. D66 kan zich inderdaad beter opheffen. WMO, Zorg- verzekeringswet, wet op de zorgtoeslag, AOW, WW, en noem maar op zijn allemaal ontsproten aan CDA/WD-breinen. Ieder-voor-zich-wetten die de bijl zetten aan de sociale samenleving die Nederland nog is. WMO, Zvw en WZT zijn met na me wetten die in geen enkel westers land ooit zullen worden doorge voerd. Het oorspronkelij ke D66 was een links li berale partij. Rechts van de PvdA en links van CDA/WD. Links waar het moet, rechts waar het kan. Het huidige D66 verschilt in niets van de WD. Bij ongewijzigd be leid dus maar opheffen en opgaan in de WD. Het zal duidelijk zijn dat de oorspronkelijke D66'ers daar niet in mee gaan." Roger Hendriks, Leiden: „Lekker genuanceerd dat Leidsch Dagblad." Hans Ranselaar, Leiden: „De burger is niet erg be trokken bij het openbaar bestuur, maar is wel on tevreden. Tot nu toe zijn de politieke partijen er niet in geslaagd hier ver andering in te brengen. D66 moet juist doorgaan om hier iets aan te doen, met of zonder gekozen burgemeester." Steven Surdèl, Leiden: „Ik zou werkelijk niet we ten waarom. Het is juist een enorme rijkdom een partij te hebben die niet verzuild is, waarvan de leden vinden dat proble men moeten worden op gelost vanuit de aard van die problemen zelf, en niet op grond van econo mische of levensbe schouwelijke dogma's. Naar mijn ervaring zie je ook meer als je de wereld wat meer 'vanaf het bal kon' beschouwt dan wanneer je gedwongen wordt je te midden van de massa te conforme ren. En zeg nou zelf: wel ke partij zou zich beter kunnen richten op de meest zorgwekkende le venshouding die de ko mende wereld bedreigt: 'Hoeveel mogen er afval len om nog rendabel te blijven?' Ik zie dat het liefst beantwoord door mensen die niet gebon den zijn aan een natuur lijke achterban, want dan weet je bij voorbaat wat de uitkomst zal zijn." Roelof Eleveld, Leiden: „Nee, natuurlijk niet. Er is nog geen gekozen bur gemeester, er is nog geen gekozen premier, het kiesstelsel is nog niet ge democratiseerd en ook op alle andere fronten heeft D66 nog keihard werk te verrichten, zoals milieu en onderwijs." Aad Langelaan, Voor hout: „Geklets, dat heeft geen zin. Alle partijen maken zich schuldig aan kiezersbedrog. Tijdens de verkiezingen beloven ze gouden bergen en als eenmaal het kabinet en de Tweede Kamer sa mengesteld moeten wor den, laten ze alle mooie beloften vallen als een baksteen. Alle partijen kunnen zich beter ophef fen. Laten we met een eerlijke schone lei begin nen." John van Markwijk, Leidschendam: „De Graaf keek al veel naar Engeland voor de be stuurlijke cultuur daar. Zonder D66 kunnen we ook langzaam naar een tweepartijenstelsel. Vroe ger was D66 een mi lieupartij en in een kabi net zaagde Zeevalking di rect het bos bij Amelis- weerd om. Nu zijn ze voor bestuurlijke ver nieuwing en blijven ze zitten als hun grootste stokpaard weg is. Neder land heeft al zoveel grijze muizen. Alleen Oorlogs winter van Terlouw was leuk, en het joviale van Hans Gruijters." Frans van Drimmelen, Nieuwe Wetering: „D66 is juist nu hard nodig. Voor meer aandacht voor beter onderwijs en de kenniseconomie. Voor een beter milieu, en voor bestuurlijke vernieu wing." Martin Rohde, Leiden: „Ze komen niet meer ge loofwaardig over, ze had den uit het kabinet moe ten stappen." W. Teijn, Zwijndrecht: „Vanaf de oprichting in 1966 ben ik enthousiast geweest over de vernieu wende inbreng van deze politieke partij. Vooral de laatste jaren is deze partij verworden tot een 'plu- chezitter' zonder draag vlak onder de stemmers. Mijn idealen van ooit zijn volledig vervaagd, stop pen dus!" Ronald Vermeulen, Lei derdorp: „Zonde van de overheidssteun. Wij kie zen een vertegenwoordi ger op basis van een pro gramma. Ik hoef niet ie dere keer in een referen dum dat te bevestigen. Een burgemeester heeft in Nederland slechts de bevoegdheid om een lintje door te knippen." Robbert Dijkhuis, Lei den: „Wat een onzin. Zo lang in ons huidige bestel voldoende animo bestaat voor D66 moet van op heffen geen sprake zijn. Klaarblijkelijk zijn er nog voldoende kiezers die het waarderen dat er een partij bestaat die qua po litieke standpunten ma noeuvreert als een wip- kip (naar links, o nee, toch naar rechts, oeps, nu weer naar links)." De nieuwe stelling gaat over het bananenincident bij Quick Boys, afgelopen zaterdag. De donkere scheidsrechter Doest staakte de wedstrijd Quick Boys-Capelie toen een paar jongens bananen op het veld gooiden. On vervalst racisme, waar de KNVB de Katwijkse club hard voor moet straffen, zeggen sommigen. Maar je kunt ook volhouden dat het hooguit gaat om mis plaatst gedrag van een handjevol kwajongens in een legioen van duizen den. De stelling luidt: De ophef over het bananenincident bij Quick Boys is overdreven Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of per post naar De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden. Faxen kan ook: 071-5356415. Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rine-officier b.d. burgerambte naar bij Defensie: „Toen ik zaterdag naar het congres van 'Democra- ten66' keek, kreeg ik de indruk dat zij de meerderheid hebben in de Twee de Kamer, in plaats van slechts 6 ze tels. Zij zijn de enigen die het land op een behoorlijke wijze kunnen be sturen; de verbetering van de relatie kiezer-gekozene is alleen bij D66 in goede handen. Veel,congresgangers waren tegen of hadden op zijn minst grote bezwaren tegen het Paasak- koord. Maar nadat Van Mierlo, lid nummer 1 had gesproken (eerst te gen, maar tijdens het congres toch weer voor), ging ie dereen terug in het hok en was het geregeld. Dat is D66-de- mocratie! Het wordt nooit wat met D66. Ze kun nen zichzelf inderdaad maar beter opheffen." Renée Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Wat mij betreft mag het he le kabinet zichzelf opheffen. Het is nogal belachelijk dat er zoveel ophef wordt gemaakt over het al dan niet doorgaan van het gekozen burger meesterschap, terwijl de regering Nederland aan alle kanten kort, vooral waar het mensen raakt die het toch al niet breed hebben. Ge schrapte regelingen voor ouderen en langdurig zieken, roepen dat de Ne derlandse bevolking z'n steentje moet bijdragen door langer werken en meer geld moet afdra- gen... Ik betwijfel of we daar voor gestemd heb ben. Ik in elk geval niet." William Driessen (35) uit Leiden, riskmanager: „Elke partij heeft idea len en niet alle belangrijke speer punten van een partij kunnen in de praktijk worden gebracht. Dat is een groot nadeel aan de politiek in Ne derland waar altijd een coalitie de regering vormt. D66 moet blijven bestaan en knokken voor bestuurlij ke vernieuwing. Alleen al het enkele feit dat een meerderheid was voor het besluit geeft aan dat de speer punten van D66 gedragen worden. Zolang D66 blijft bestaan zal er dis cussie worden gevoerd in het parle ment over bestuurlijke vernieuwing, geen andere par tij durft dat aan. Wellicht moet D66 zich ech ter eerst tevre- den stellen met Wt kleinere veran- [pEf deringen dan de gekozen burge meester." Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse Stich ting: „Met de gekozen naam had D66 zich eigenlijk al in in 1967 moe ten opheffen zou je haast zeggen. D66 is eigenlijk een heel lieve partij. Beetje van links, beetje van rechts, niks besluiten, zodat je nergens op afgebrand kan worden. Dat is waar het bestaansrecht van D66 op geba seerd is. Eigenlijk zou elke politieke groepering zich na een bepaald aan tal jaren moeten opheffen. Als je te lang meedraait in het politieke cir cus word je namelijk net zo grijs als al.die andere partijen die er al jaren zitten. Dan is de tijd rijp voor vers bloed!" Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis voorzitter CDJA Leiden: „Wanneer D66 zichzelf op heft gaat bij mij de vlag uit! Ik heb helemaal niets met de bestuurlijke vernieuwingsdrang van deze partij. Gekozen burgemeester, referendum en een nieuw kiesstelsel kunnen mij gestolen worden. Ik deqfr alleen dat D66 zich niet zal opheffen aangezien de bovenstaande kroonjuwelen nog lang niet als buit zijn binnengehaald. Zolang dat niet gebeurd is, zullen Pechtold en de zijnen blijven strij den voor hun stokpaardjes, ook als niemand erop zit te wachten. Bovendien denk ik dat D66 na bijna veertig jaar zo verankerd is in onze landelijke en plaatselijke poli tiek, dat van ophef fen geen sprake meer kan zijn."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19