LEIDE Beleving binnenstad leidt niet onder slecht imago REGIO De gemakken en ongemakken van een nieuwbouwwijk Fusie ROC's geklapt op de poppetjes Uk hdc971 _ipagne "g voor Jsleden' Politiek akkoord met notitie terrassen srviesspaaractie adert het einde! Spaar mee voor aantrekkelijke korting bij Intratuin! t woensdag 6 april 2005 R1 [toilet ziaten en imakers \angereden lonsplein Leidse is k gewondgeraakt De vrouw ■ks 14.30 uur vanaf k1 het Stationsplein Barbij een 19-jarige Buit Noordwijk Bfd. Ze is naar het ■ebracht voor con- twoners hoven istwerken van drie in Zorgcentrum 1 zijn de komende zien in het tehuis Rozenstraat 21. verfijnd borduur- •vrouw Kinkel, n olieverfschilderij- :er Boekholt en om derijen van de heer schilderijen kunnen 110.00 tot 18.00 uur onderd. De exposi- en met 6 juli. ai een campagne no li jkiwe raadsleden te peurt dat niet, dan aftijen in de proble- jii met het opstellen 'jt voor de volgende Oji. Dat zeggen jSleijster (WD) en Haan (CDA). Ze diemeester Lenferink zoveel mogelijk landacht te vragen jdslidmaatschap. Ze l^ers in bushokjes, en en inloopdagen. jniet zo dat de nood De Haan. „Maar ,,er de vijver, des te 'die je eruit haalt. Er rijfeld mensen die in wijkbesturen of door Paul de Tombe leiden - Er bestaat een opval lend groot verschil tussen het imago van Leiden in de regio en de beleving van degene die de stad bezoekt. Het beeld in de omgeving is dat de stad verloe dert, smerig, onveilig en abso luut onbereikbaar is. Maar be zoekers geven de stad een rede lijk cijfer: een 7,2. Bezoekers van de binnenstad vinden alleen de parkeerfacili- teiten ontoereikend (cijfer 5,4). Op alle andere punten delen zij voldoendes uit aan het cen trum. Winkelaanbod (6,9), sfeer (7,1), schoonheid (6,2) en vei ligheid (6,8) dragen bij aan een totaaloordeel van 7,2 voor de binnenstad van Leiden. Het zijn een paar uitkomsten van het koopstroomonderzoek, dat studenten van de Haagse Hogeschool vorig jaar in mei hebben uitgevoerd en momen teel herhalen. In opdracht van het Centrummanagement Lei den vroegen zij onder meer aan 1556 bezoekers van de binnen stad en 1600 inwoners van Al phen, Noordwijk, Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeest en Sas- senheim hoe zij aankijken te gen het hart van Leiden. Daar naast telden ze op meerdere dagen en tijdstippen hoeveel mensen op een bepaalde loca tie passeerden. De Donkersteeg is in het week einde het drukste punt van de stad. Op een zaterdag tussen 15.00 en 16.00 uur passeren daar gemiddeld 5345 mensen. Dat zijn er bijna twee keer zo veel als in hetzelfde tijdsbestek de Haarlemmerstraat in- of uit lopen vanaf de Blauwpoorts- brug. Op de hoek van de Bree- straat en het Gangetje komen in dat uur rond de 2900 perso nen langs. Het effect van de drukbezochte zaterdagmarkt is daarmee goed zichtbaar, want op doorde weekse dagen ligt het aantal passanten op het laatstge noemde punt op ongeveer 70 procent van de bezoekers stroom in de Haarlemmer straat. Op donderdagavond en vrijdag is het percentage de helft of minder. De meeste bezoekers die in Leiden zijn ondervraagd ko men op de fiets: 28 procent. 22 Procent komt met de auto, 23 procent lopend en 24 procent met het openbaar vervoer. Ruim de helft komt om te win kelen - de niet dagelijkse bood schappen - maar een groot aantal komt ook voor een com binatie van factoren. Voor de wandeling door de stad, het pikken van een terrasje, het be zoeken van een evenement, het bekijken van een bandje of het ontmoeten van vrienden en be kenden. Centrummanager Robert Strijk vindt de cijfers van het onder zoek 'bemoedigend'. „En mee vallend op basis van het beeld dat Leiden van zichzelf heeft." Conclusies wil hij er nog niet aan verbinden. „De komende anderhalve maand wordt het- Gratis parkeren met advertentie Bezoekers van Leiden kunnen binnenkort een gratis parkeer plaats bemachtigen als ze een exemplaar laten zien van een krantenadvertentie van het Centrummanagement. Uit cij fers blijkt dat steeds minder mensen uit de Duin- en Bol lenstreek naar Leiden komen zelfde onderzoek opnieuw uit gevoerd, met dezelfde en nieu we vragen, over de koopzon dag. Als de resultaten daarvan om te winkelen. Robert Strijk van het Centrummanagement wil het tij keren door de proef met de advertentie. Ook wil hij Leiden aantrekkelijker ma ken door in te spelen op het stedelijk gevoel: 'sfeer, flane ren, een cappuccino in het zonnetje'. bekend zijn kunnen we de cij fers analyseren en proberen trends en ontwikkelingen te ontdekken." De zandhopen, hijskranen en golfplaten maken duidelijk dat de woonwijk Roomburg nog lang niet af is. Toch krijgt de wijk, waar uiteindelijk duizend huizen moeten staan, steeds meer vorm. Op een zonnige zon dagmiddag vertelden enkele 'pioniers' hoe het bevalt in de nieuwste wijk van Leiden. door Hans Groenendijk foto's: Taco van der Eb Vulcanusstraat Wie: Ferry Kroon (38) en Ma rion Zirkzee (35) met kinderen Sem (2) en Ferry's zoon Robin (9) één weekend in de twee we ken. Vorige woonplaats: Leiderdorp Ferry: „We woonden in een flat in Leiderdorp. Als je twee kin deren hebt, zoek je natuurlijk naar wat meer ruimte. Dit nieuwbouwhuis biedt ons die ruimte. Het is hier goed wonen, hoor. Ik kom oorspronkelijk uit Nijmegen en heb dus geen spe ciale binding met deze regio. Maar ik heb wel het gevoel dat we heel goed zijn opgevangen in de buurt. Dat bevalt me wel." Zijn er ook mindere leuke kan ten aan de wijk? Ferry: „Ik voorzie grote par keerproblemen. Men koopt hier huizen vanaf 3 ton, dus je hebt veelal te maken met tweever dieners. Die hebben meestal ook twee auto's. De gemeente heeft bij de aanleg van parkeer plaatsen echter maar 1,5 auto per gezin ingecalculeerd. Daar door wordt het hier dus veel te vol." En hoe bevalt uw woning? Ferry: „Uitstekend. We hebben een mooi, ruim huis met een prima tuin." Wat vindt u eigenlijk van de stad Leiden? Feny: „Leiden is een leuke stad. Je hebt veel mogelijkhe den om uit te gaan. We kunnen altijd lekker eten, of gaan stap pen." Hoe lang blijft u nog in Room burg wonen? Ferry: „Als je in de eerste vijf jaar je huis verkoopt, moet je een gedeelte van de winst aan de gemeente terug betalen. Tot 2010 zit ik hier dus nog wel. Maar je weet natuurlijk nooit hoe het loopt" pelijke organisaties het idee kunnen 1 als raadslid actief reld, mijn krant. I ichi^i Dagblad J Dianastraat Wie: Arjen van de Paverd (35) en Sandra van Schie (34) met kinderen Tijn (6) en Daan (4) Vorige woonplaats: Leiden, Stevenshof Sandra: „Ons oude huis in de Stevenshof werd een beetje te klein met de twee kinderen. We hebben nu veel meer ruimte en het is fijn dat we het huis hele maal zelf hebben kunnen in richten." Arjen: „Het is hier nu al gezel lig. We kennen een hoop men sen van de bewonersvergade ringen. Je zit in zo'n nieuw bouwwijk allemaal in hetzelfde schuitje, dat schept een band." Zijn er ook mindete leuke kan ten aan de wijk? Sandra: „We hebben veel over last van het bouwverkeer. Er zijn hier veel smalle straatjes en die grote machines passen daar niet altijd samen met de auto's door. Gelukkig is dat maar van tijdelijke aard. Ook missen we speelpleintjes voor de kinde ren." Arjen (zwoegend met kruiwa gen): „En het is een hoop werk om zelf de achtertuin aan te leggen!" En hoe bevalt uw woning? Sandra: „Oh, heerlijk. Er is hier veel ruimte en we hebben het naar onze eigen smaak kunnen inrichten." Tijn: „In het begin miste ik mijn vriendjes, maar bij dit huis heb ik weer nieuwe vriendjes gemaakt!" Wat vindt u eigenlijk van de stad Leiden? Sandra: „Ik ben hier geboren en getogen en wil hier nooit meer weg. Je bent op de fiets in tien minuutjes in het centrum en daar komen we graag. Lei den is mijn stad." Hoe lang blijft u nog in Room burg wonen? Beiden: „We willen hier samen oud worden!" Junostraat Wie: Richard (45) en Corina Vinkestein (43), met kinderen Robert (18), Mark (16) en Tho mas (13) Vorige woonplaats: Leiderdorp Richard: „We wilden een groter en mooier huis kopen met een tuin op het zuiden." Corina: „Deze locatie is heel erg mooi aan de rand van de stad. Het is nog een beetje een bouwput, maar de huizen die hier staan, vinden we prachtig." Zijn er ook mindere leuke kan ten aan de wijk? Corina: „Ja, helaas nog wel een boel. De infrastructuur is erg matig, het vuilnis wordt nog niet opgehaald en auto's staan schots en scheef door elkaar ge parkeerd." Richard: „Er is hier helemaal geen supermarkt in de buurt. Dat snap je toch niet? Er komen hier duizend mensen wonen en die gaan nu allemaal naar een kleine buurtsuper een eind ver derop. En je kunt hier ook nog eens nergens pinnen." En hoe bevalt uw woning? Richard: „Tja, een gevoelig on derwerp. Bij de bouw is er vre selijk veel misgegaan. Lekkende radiatoren, de vloer scheurde, we hebben geen tv, Internet en verwarming en bovendien is mijn vrouw van de trap geval len. Veel tegenslag, dus." Corina: „Maar het wordt nog wel gezellig hier, hoor." Wat vindt u eigenlijk van de stad Leiden? Corina:Ach, je weet er de weg. Het heeft alle voorzienin gen en activiteiten die je kunt wensen en er is een mooie bin nenstad. Maar eigenlijk zoeken we de stad niet zo vaak op." Hoe lang blijft u nog in Room burg wonen? Richard: „Na al deze ellende wil ik nooit meer verhuizen!" leiden - De politiek is gister avond tijdens een vergade ring van de commissie Be stuur en Veiligheid akkoord gegaan met de notitie Evalu atie van de verruimde open stelling terrassen 2004. Dat betekent dat terrassen dit jaar tussen 1 mei en 1 okto ber op vrijdag- en zaterdag avonden mogen openblijven tot 1.30 uur. Doordeweeks geldt een sluitingstijd van 24.00 uur, net als tussen 1 oktober en 1 mei. Kroegen moeten daarbij wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moet de horeca zaak een ontheffing voor het sluitingsuur hebben waar door deze na middernacht mag openblijven. En voor zaken met een verwarmd terras geldt dat de gevelver warming het hele jaar door na negen uur 's avonds uit moet. Tap- en geluidsinstal laties buiten zijn niet toege staan. In juli 2003 besloot de ge meenteraad de openstelling van terrassen in de zomer te verruimen. Bij wijze van ex periment werd gekeken wat de gevolgen daarvan zouden zijn. Tijdens een evaluatie bleek dat de proef in een duidelijke behoefte voorzag. Maar ook werd duidelijk dat niet alle horecaondernemers hun verantwoordelijkheid namen als het om (geluids) overlast ging. Dat leidde in 2004 bij de aanvang van de periode van de verruimde openstelling tot klachten over drie cafés. De burge meester gaf de drie zaken prompt een gele kaart en verder zijn er geen klachten meer geweest, aldus de noti tie. Burgers die dit jaar overlast ervaren, kunnen de horeca- klachtenlijn 5167015 of de politie bellen: 0900-8844. Constateert de politie een overtreding dan wordt er schriftelijk een waarschu wing gegeven; de gele kaart. Bij een tweede overtreding binnen 6 maanden volgt in trekking van de ontheffing van het sluitingsuur voor maximaal 14 dagen; de rode kaart. De kroeg (en terras) moet dan maximaal twee weken om middernacht dicht. Bij elke volgende over treding binnen een half jaar moet het café maximaal zes weken om twaalf uur dicht. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Marijn Kramp leiden - De fusie van het ID College en het ROC Leiden is stukgelopen op de samenstel ling van de raad van toezicht en het college van bestuur. De raad van toezicht van het ID College vond dat er geen uit zicht was op een voor hem wenselijke uitkomst. Dit tot te leurstelling van het ROC Leiden dat nog wel ruimte zag voor verdere besprekingen. Vier jaar geleden liep de fusie tussen de twee Regionale Oplei- dings Centra (ROC's) ook al stuk op de samenstelling van de bestuursorganen van de te vor men onderwijsinstellingen. Het ROC Leiden wilde geen handte kening onder het fusie-docu ment zetten zonder dat duide lijk was wie de topposities gin gen innemen. De Leidse mbo- school vroeg uitstel, maar daar had het ID College, dat het hoofdkwartier heeft in Zoeter- meer, geen zin in. Dit keer zijn de rollen omge draaid en haakt het ID College af op de verdeling van de top posities binnen de toekomstige megaschool. Toch, benadruk ken beide directies, is er wel ge leerd van het eerdere debacle. De onderwijsinstellingen had den dit keer besloten om de on derhandelingen te beginnen met het pijnpunt van de vorige keer: namelijk bij de samenstel ling van de bestuursorganen. Hier hadden de scholen vol gens het opgestelde tijdpad voor de fusie, voor april uit moeten zijn. Dat is dus niet ge lukt. Voor het personeel van de ROC's is de deceptie dit keer waarschijnlijk iets minder groot. In 2000 hadden veel werknemers van het ROC Lei den en het ID College - toen nog ROC MidWest geheten - tijd en energie gestoken in de daadwerkelijke samenvoeging op de werkvloer. Dit keer zou daar pas aan begonnen worden als er een overeenkomst was u intratuin Leidsch^ Dagblad HET GROENE WARENHUIS ft over de topposities. Aan het nut en de noodzaak van de fusie is overigens niets afgedaan. De twee onderwijsin stellingen, die samen ruim 22000 cursisten hebben en 1850 werknemers, willen fuseren om meer opleidingen te kunnen aanbieden en meer geld vrij te kunnen maken voor onderwijs vernieuwingen. De bestuurs voorzitters van beide scholen laten weten de breuk te betreu ren en hun best te blijven doen om de samenwerking die al tot stand was gekomen voort te zetten. Begin dit jaar openden de twee ROC's gezamenlijk de ICT Aca demie op het Leidse Lammen- schanspark. Het voortbestaan van deze afdeling staat niet ter discussie. Ook is het niet de bedoeling dat de scholen een concurrentie strijd aangaan nu de fusiebe sprekingen zijn stukgelopen. Beide instellingen willen een dubbel aanbod van opleidingen in dezelfde plaats zoveel moge lijk voorkomen. Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! e'ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam Z M Z V Adres Postcode Plaats Tblefoonnr: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso. avp< Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersservices hdc.ill of surf naar www leidschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2O05 a de colofon van de Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Of Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13