Metaal houdt prepensioen vanaf 62 jaar ECONOMIE ABP wacht met smart op pensioen-akkoord Groei economie in Europa valt weer tegen Boete bouwbedrijven verlaagd: 100 miljoen Olieprijzen blijven nog doorstijgen Tarievenstrijd ontbrand bij beleggen via internet Meer faillissementen en schuldsaneringen: 6379 Op jacht naar Irakese orders 2.. achten over lek bij FNV Circa 400 werkne- p gisteren bij de icht neergelegd over E)(jomstandigheden. mje op de eerste dag Iweek 'Red de Arbo- :pr de vakcentrale yraniseerd. Te hoge de meest voorko- jit te zijn. Voor 65 i de klagers was dit n te bellen met de 3-5816335. Falende eersing was goed •hten. Er werd ook 'er meubilair, te lan- jden en schadelijke jor apparaten. De nog tot en met vrij- bouw meer k personeel Uitzendkrachten en soneel nemen in de teeds vaker het werk Ste werknemers. Te •mers met een vast ind zou de door de wenste flexibiliteit in n. Dat blijkt uit de Be enquete van het ap Tuinbouw. zee met SNCF - Post- en logistiek- heeft met de Franse ii (SNCF) een zesja- ter waarde van 80 ;o gesloten. TPG gaat het beheer van de Jerdelen voor de esnelheidstreinen lotieven en rijtuigen nen. Er komt een slagplaats die de lo- isie TNT van TPG het onderdeel wer- jensen. too banen in gevaar jS verwachten onge- nen onder het rij- peel te kunnen door aanpassing van poster. Machinisten ;eurs krijgen straks van 35 minuten om bereiden op en af foor hun treindienst, dden ze volgens NS odig om bijvoor- tnatie over aanpas- e treinenloop op te |nwoordig kunnen hun draagbare com- Personeel kan iciënter worden in- lllen geen gedwon- ;en. Werknemers die erliezen kunnen el- jterecht. rberg' in i al hoger n haag - Het suiker- p Europa stijgt sterk, n hebben Brussel de |eveelheid ooit in I aangeboden voor :a 164.000 ton. De gde verkocht te wor de Europese mini man 63 cent per kilo. jg vermindert het én kan de prijs stij- rorige week was al ii opgeslagen, aldus ïeren. De regeling luari geopend, voor bijna 20 jaar. Oorza- massale oogst van fn eind 2004 en het nde gebruik. Vooral 'ja, België en Zweden plsprijs gezakt tot on- topese minimum. je topman iontMeyer PontMeyer, leveran- 4»ut en materialen aan 2ctor, heeft een nieu- ïsvoorzjtter gevon- ■jormalige Hagemey- jjder Hol is gisteren p opgevolgd, die in pstapte. Hij krijgt de Ordelijkheid over een i^ing met een jaarom- ena 382 miljoen euro, |iemers en 82 vesti- 4 Hagemeyer vertrok ruari 2004, nadat met luders een reddings- 2»vereengekomen om $e saneren. 14^ iplan voor sche sector FNV Bondgenoten iren een plan gelan- Werklozen scholing Ie agrarische sector jke arbeidskrachten plan biedt vooral perspectief die zonder ran het vmbo zijn ge- et idee is dat werklo- pleiding krijgen voor van hun keuze en en bij het vinden van In ruil daarvoor ver- i tijdelijk werk in de sector. Gedurende raject van werk en periode ontvangen zij jiumloon. De bond het plan binnenkort louworganisatie LTO d. De agrarische sec- oeilijk mensen kan lor seizoenswerk. i zoetermeer/gpd - Vakbonden en werkgevers in de metaal- en elektrotechnische bedrijven heb ben gisteren een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de 160.000 werknemers. Belang rijkste onderdeel is dat er een vroegpensioen blijft vanaf 62 jaar. Verder wordt bij ziekte 100 procent doorbetaald in het eer ste jaar en 80 procent in het tweedejaar. Dat is meer dan in het sociaal akkoord was afge sproken, namelijk 170 procent in twee jaar. Voorts kunnen werknemers straks drie ATV-dagen aan hun werkgever verkopen. Daarover moeten per bedrijf afspraken worden gemaakt. Werkgevers- onderhandelaar Kraaijveld had eerder gezegd dat dit 1,15 pro cent loon zou kunnen opleve ren. Wat de lonen betreft zijn twee eenmalige uitkeringen overeengekomen (in 2005 en 2006) van in totaal 1,25 procent. Voorts is er een blijvende loonsverhoging van 0,85 pro cent per 1 januari 2006. In to taal bevat de CAO in de looptijd van 40 maanden, tot en met na jaar 2007, 4,4 procent financiële ruimte. De vakbonden hebben hun voor donderdag en vrijdag geplande stakingen afgeblazen. In de regeling voor prepensioen hadden 55-plussers het recht amsterdam/anp - Het gevecht om de gunst van de internetbe- legger is een nieuwe fase inge gaan. De Postbank kwam giste ren met een vast tarief van 11,95 euro, ongeacht de grootte van de order. Daarmee beweer de de bank de goedkoopste te zijn. Dat was echter van korte duur want later op de dag ging prijsvechter Binck daar over heen met een verlaging van zijn tarief tot 11,50 euro. Het bedrijf kondigde een nieuw pakket aan: 'BinckLight'. „Hoe wel de introductie al gepland stond, maken wij deze eerder bekend als reactie op de tarief verlaging van de Postbank. Het product is beter en uitgebreider is dan dat van de Postbank", al dus de directeur Bagijn. De Postbank rekende voorheen 8 euro plus 0,4 procent van het transactiebedrag met een maxi mum van 400 euro. Zij probeert marktaandeel te winnen van populaire prijsvechters in deze branche als Binck en Alex. De laatste gooit het over een ande re boeg. De internetbroker komt met Alex Assist, een digi- om op hun 61ste te stoppen met werken tegen 70 procent van het laatstverdiende loon. Er wordt nu een overgangsrege ling van kracht, waarbij de uit- treedleeftijd in stapjes van twee maanden in enkele jaren om hoog gaat naar 62 jaar. De metaalsector had sinds en kele jaren een flexibele pensi- oenregeing, waarbij stoppen met werken mogelijk was tus sen 55 en 70 jaar, tegen een corresponderend lagere of ho gere uitkering. Die regeling blijft - aangepast - bestaan. De nieuwe fiscale regels maken het noodzakelijk bestaande af spraken voor eerder stoppen te 'verslepen' naar het ouder domspensioen vanaf 65 jaar, dat wel fiscaal vriendelijk be handeld blijft. Vervolgens kan worden besloten die uitkering uit te smeren over meer jaren. Het ouderdomspensioen wordt dan als het ware 'naar voren' gehaald, zodat een soort vroeg pensioen ontstaat. De uitkering daalt dan wel. Een aparte categorie zijn de 52- tot 55-jarigen. Die hadden het recht in de oude regeling om ook vervroegd uit te treden, maar nieuwe fiscale regels ac cepteren in de overgangsrege ling alleen 55-plussers. Volgens het akkoord krijgen zij nu ook de regeling met 62 jaar. tale beleggingsadviseur die klanten aan- en verkoopaanbe velingen gaat geven, zo maakte de Rabobank-dochter gisteren bekend. Om mee te mogen doen, moet de klant eerst minimaal 25.000 euro storten. Daarna ontvangt de doe-het-zelfbelegger e-mails en sms'jes met beleggingsad viezen. Die zijn afgestemd op het beleggingsprofiel van de klant. Hoeveel risico de particu liere belegger bereid is te lopen, wordt van te voren vastgesteld via een uitgebreide vragenlijst. De adviezen zijn gebaseerd op technische analyses en statis tieken, gemaakt via computer modellen. „Onafhankelijk en objectief advies. Nog nooit eer der op deze wijze gegeven", al dus Alex-directeur Frijters. Vol gens hem is het systeem uitge breid getest en zijn de behaalde rendementen beter dan de prestaties van bijvoorbeeld de AEX-index op de beurs in Am sterdam over de afgelopen ja ren. „Dat komt omdat emoties van beleggers met dit systeem buiten de deur worden gezet." door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De economische groei in de Europese Unie en in de 12 eurolanden valt opnieuw tegen. In haar halfjaarlijkse eco nomische voorspelling gaat de Europese Commissie ervan uit dat de groei in de eurozone dit jaar slechts 1,6 procent zal be dragen en 2 procent in de hele EU. Een half jaar geleden ging 'Brussel' nog uit van 2 procent economische groei in de euro zone en van 2,3 procent in alle 25 lidstaten. De groeiverwachting voor Ne derland is nog sterker verlaagd. Eind vorig jaar ging de Com missie er nog van uit dat de Ne derlandse economie in 2005 amsterdam/anp - In de eerste drie maanden van dit jaar zijn er meer faillissementen en schuldsaneringen geweest. Ten opzichte van het eerste kwar taal vorig jaar nam het aantal uitgesproken faillissementen met 3,4 procent toe van 2371 tot 2453. Het aantal schuldsa neringen kwam met een groei van 12,8 procent uit op 3926. De gegevens werden gisteren met 1,7 procent zou groeien. Nu is die prognose verlaagd naar 1 procent. In Duitsland, traditioneel de economische motor van Europa, zal de groei dit jaar slechts 0,8 procent be dragen. De bijstelling komt niet onver wacht. Diverse internationale organisaties zoals de OESO kwamen eerder al met verlaag de prognoses. Volgens euro commissaris Almunia (begro ting) staat de groei in Europa onder druk door de hoge olie prijzen en de goedkope dollar. Ook het consumentenvertrou wen laat nog steeds te wensen over. Toch is de Europese Commissie voorzichtig optimistisch als het om de middellange termijn door financieel dienstverlener Graydon gepubliceerd. Bij een kwart van de schuldsa neringen gaat het om eenmans zaken. Volgens Graydon gaan door faillissementen en schuld saneringen dit jaar circa 80.000 arbeidsplaatsen verloren. Het aantal uitgesproken faillisse menten groeit al sinds 1999. Vijf jaar geleden kwam dit aantal nog uit op 4500. Voor 2005 re- gaat. De economische groei in de eurozone zal in de loop van dit jaar weer aantrekken om in 2006 op 2,1 procent uit te ko men. Ook de werkgelegenheid groeit dit jaar en volgend jaar licht, waardoor de werkloos heid in de 12 eurolanden in 2006 naar verwachting tot 8,5 procent daalt, tegen 8,8 procent nu. Maar Almunia hield gisteren ook rekening met nieuwe te genvallers. Volgens de Spaanse eurocommissaris kunnen nog hogere olieprijzen, afnemend consumentenvertrouwen en een lagere dollar roet in het eten gooien. Ook de loonkos tenontwikkeling in Europa houdt risico's in. Volgens Al munia verliest Europa dit jaar kent Graydon op 9500 faillisse menten. Volgens Blom van het onder zoeksbureau heeft deze toena me vooral te maken met de sterke groei van startende on dernemers. „Er zijn het. afgelopen jaar 58.500 bedrijven opgericht. Vooral door het laten varen van vestigingseisen van de overheid is het populair een eigen zaak marktaandeel in de wereld door de stijgende loonkosten. Meer dan ooit hangt de econo mische groei daardoor af van de vraag of de Europese consu menten hun geld weer laten rollen. Volgens Almunia zou de Europese economie volgend jaar ongeveer 1 procent extra kunnen groeien als de privé- consumptie blijft stijgen. De Europese Commissie is te vreden over het dalende Neder landse begrotingstekort. On danks de economische tegen vallers daalde dat van ruim 3 procent in 2003 naar 2,5 pro cent in 2004 en naar verwach ting 2 procent dit jaar. Almunia zei na afloop te verwachten dat hij de 'tekort-procedure' tegen Nederland, vorig jaar opgestart te beginnen. Daarbij ontbreekt het vaak aan goede condities. Hierdoor valt meer dan de helft snel weer om. Een op de vijf weet het nog geen jaar vol te houden. Over een periode van vijf jaar verdwijnt 60 procent weer." De schade door faillisse menten en schuldsaneringsre gelingen begroot Graydon voor 2005 op 3,7 miljard euro. Eurocommissaris Almunia. Foto: Reuters/Francois Lenoir vanwege het te hoge tekort over 2003, binnenkort stop kan zet ten. new york/londen/anp - De olieprijs heeft weer een hoogte punt bereikt. Op de olietermijn- markt van New York bereikte de prijs van Amerikaanse olie gis teren een nieuw record van 58,18 dollar per vat. Het vorige hoogtepunt, 57,70 dollar, da teert van vrijdag. Ook olie uit de Noordzee kwam op een record te staan. Een vat Brent-olie deed gisteren op de olietermijnmarkt in Londen 57,05 dollar. Nog niet eerder sinds 1988, toen de handel in deze oliesoort in Londen be gon, heeft de prijs de grens van 57 dollar dorbroken. De prijs stijging vloeit voort uit de vrees dat er deze zomer onvoldoende aanbod zal zijn. Vooral de voor raden benzine in de VS zouden ontoereikend zijn voor de va kantieperiode. De oliemarkt was gezien de prijsstijging niet onder de in druk van de mogelijkheid dat de OPEC, de Organisatie van Olie-Exporterende Landen, wellicht nogmaals 500.000 va-, ten extra gaat produceren. Daarmee moet de krapte op de oliemarkt worden bestreden, zodat de prijzen omlaag kun nen gaan. De steeds hogere olieprijs was gisteren opnieuw de sfeerbederver op de Europe se effectenbeurzen. In Amster dam, Frankfurt, Parijs en Lon den zakten de indexen van de belangrijkste fondsen. Rusland heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 3,5 pro cent meer olie en gas geprodu ceerd dan in dezelfde periode vorig jaar. De productie kwam uit op 114,3 miljard ton, wat overeenkomt met een dagelijk se productie van 9,24 miljoen vaten. De productie lag wel 3,8 miljoen ton onder de doelstel ling. Lukoil pompte in het eer ste kwartaal met 21,3 miljoen ton de meeste olie naar boven. Daarachter volgen de staats oliemaatschappij Rosneft en TNK-BP met elk 17,8 miljoen ton. amman - Een kleine duizend internationale wereld zijn er present om producten en dien- Amerikaanse invasie in 2003. Ook het be- bedrijven zijn aanwezig op de grote beurs sten aan te prijzen om een graantje mee te drijflseven uit de VS is er ruim vertegen die in Amman wordt gehouden voor de we- pikken op de lucratieve Irakese markt. Het is woordigd. deropbouw van Irak. Zakenlieden uit de hele de grootste beurs sinds het einde van de Foto: Reuters/Ali Jarejkji Waarnemend ABP-topman Frijns(rechts) bekijkt met communicatie manager vermogensbeheer Meijs het jaarverslag, dat gisteren werd gepresenteerd. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Maurice Wilbrink heerlen - Het pensioenfonds ABP wacht met smart op nieuwe CAO-akkoorden voor ambtena ren, militairen en docenten. Daarin moet duidelijk worden hoe het nieuwe pensioen er in deze sectoren gaat uitzien. Het ABP, dat het pensioen verzekert van ruim 1,1 miljoen werkenden, denkt in de problemen te raken, als bonden en werkgevers (de overheid) er pas na de zomer uit komen. In dat geval is er nauwe lijks tijd om alle deelnemers aan het fonds voor te bereiden op de veranderingen in 2006. En dat zullen er nogal wat zijn. De VUT verdwijnt, prepensioen gaat op in het ouderdomspen sioen. Er komt een levensloop regeling die extra sparen voor tussentijds verlof of vervroegd pensioen mogelijk maakt en zelfs gebruikt kan worden om de pensioenuitkering wat op te vijzelen. Het pensioen gaat kortom op de schop en dat moet al in 2006 z'n beslag krij gen. Het ABP en andere pensi oenfondsen beginnen nu al werkenden te waarschuwen dat ze niet meer passief moeten blijven als het gaat om hun pensioen. De reden is dat er minder col lectief voor hen wordt geregeld, en dat ze vanaf 2006 meer zelf hun keuzes moeten maken. Bij het ABP zijn daar de afgelopen jaren al aanzetten toe gegeven. Deelnemers kunnen arbeidson geschiktheid individueel bijver zekeren, ze kunnen individueel extra sparen voor pensioen, en ze kregen vorig jaar de moge lijkheid om individueel een gat te repareren in hun nabestaan denpensioen. Dat laatste hebben maar zeer weinig mensen gedaan, consta teert het ABP. Slechts 10 pro cent van de mensen die er voor in aanmerking kwamen, heb ben zich bijverzekerd. Het lijkt er op dat veel werknemers het belang van deze reparatie (waardoor het nabestaanden pensioen op een redelijk peil blijft) niet hebben onderkend. Jaap Maassen, directeur pensi oenen bij het ABP: „Heel be langrijk voor ons is of er in de CAO een collectieve levens loopregeling komt, of een puur individuele. In het eerste geval kunnen we iets regelen met de grote werkgevers. Maar als werkgevers er niet aan meebe talen en het een pure individu ele regeling wordt, dan zullen we die werknemers zelf moeten opzoeken. En je kunt je voor stellen dat je deze mensen al lerlei varianten biedt, waarmee ze in die levensloopregeling kunnen sparen." Het ABP tast nu nog in het duister hoeveel werknemers vrijwillig zullen deelnemen aan een levensloop-spaarproduct. Maassen: „Oudere werknemers zullen het zien als een potje voor extra prepensioen. Jonge ren zullen het meer beschou wen als een manier om verlof te financieren." Die laatste cate gorie - zeg tot 45 jaar - zal steeds vaker geconfronteerd worden met de noodzaak tot om- of bijscholing. Ze moeten hun capaciteiten op peil hou den om een goede positie op de arbeidsmarkt te blijven inne men. Het ABP wil die bood schap overbrengen aan de jon geren, als ze straks haai- levens loopregeling aanprijst. Cruciaal wordt nu hoe de bon den en de werkgevers straks de pensioenlast willen verdelen. Bij het ABP lijkt de komende tien jaar een dure overgangsre geling nodig om de oude VUT- rechten netjes af te ronden. En hoe meer geld dit kost, hoe minder er overblijft voor een collectief gefinancierde levens loopregeling. Wie dan daar naast individueel nog iets ex tra's wil sparen ziet zijn totale pensioenlasten wel flink stijgen. Het ABP maakte gisteren be kend vorig jaar een rendement op zijn vermogen te hebben ge maakt van 11,5 procent. Toch verslechterde de financiële po sitie van het fonds in 2004 licht door het zeer lage renteniveau op de kapitaalmarkt. den haag/gpd-anp - In totaal 345 Bouwbedrijven hebben sa men 100 miljoen euro boete ge kregen voor het maken van ver boden prijsafspraken. Dat heeft de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) gisteren be kendgemaakt. Eerder dreigde de kartelwaakhond nog met een hogere boete, namelijk 135 miljoen. Beboete bouwbedrijven namen deel aan een versnelde sanctie procedure. Die gaf bedrijven in de grond-, weg- en waterbouw de kans open kaart te spelen en zo slepende rechtszaken te voorkomen. Zij hoeven nu min der boete te betalen omdat de NMa de 'clementiekorting' ver keerd berekende, gaf NMa- woordvoerster Bierling toe. De bouwbedrijven kregen de boete voor het vormen van een kartel tussen 1998 en 2001. BAM Groep, Ballast Nedam, HBG, Dura, Heijmans, Stevin en Strukton worden extra be boet. Zij hebben afspraken ge maakt over een aantal grote in frastructurele werken zoals de HSL-Zuid. De NMa deelde eer der straffen uit voor verboden prijsafspraken. Eind 2003 kre gen 22 bouwbedrijven een ge zamenlijke boete van 100,7 mil joen. De boetes die gisteren zijn uitgedeeld, variëren van enkele duizenden euro's tot 19 miljoen euro per bedrijf. De hoogste boete is voor rekening van BAM Groep. Dat bedrijf moet 18,8 miljoen euro betalen. Heijmans maakt, zoals het eerder meldde, 14,5 miljoen euro aan de NMa over. Wegenbouwer Koop Tju- chem, voormalig werkgever van klokkenluider Ad Bos, moet ruim 2,2 miljoen euro betalen. Grontmij en Arcadis betalen respectievelijk ruim 4 en 2 ton aan de NMa. 75 Bedrijven krijgen een beta lingsregeling omdat zij anders in de financiële problemen te recht zouden komen. Twintig bedrijven hebben wel verboden afspraken gemaakt, maar daar geen geld aan verdiend. Zij krij gen de minimum boete van 4000 euro. De boetes die de NMa int, gaan naar de staats kas-. Het onderzoek in de bouw fraude is nog niet afgerond. Eind deze maand komt de NMa met haar bevindingen in de in stallatiebranche. Vorige maand werd een schikking tussen de bouwsector en de overheid op het laatste moment door het kabinet geblokkeerd. De bouw bedrijven zouden bij het berei ken van een sctükking met de overheid een dea van hun bij drage hieraan mogen aftrekken van de NMa-boete. Deze kor tingsregeling is door het afket sen van de schikking niet toege past, aldus de NMa. De NMa sluit niet uit dat als er toch een schikking met de overheid komt, de beboete bedrijven als nog een deel van hun schade vergoeding mogen aftrekken van de boete. Stichting Moreel Besef (SMB), waarin onder meer Ad Bos de belangen van klokkenluiders behartigt, is het oneens met de collectieve boeteregeling, die in strijd zouden zijn met de Euro pese mededingingsregels. SMB zal de Europese Commissie verzoeken een onderzoek in te stellen maar wil dat eurocom missaris Kroes zich ermee be moeit. Zij was commissaris bij bouwer Ballast Nedam. ABP ziet pensioenleeftijd dalen De gemiddelde leeftijd waarop overheidspersoneel en leraren met pensioen gaan, is in 2004 spectaculair gedaald van 60.6 naar 59,8 jaar, zo blijkt uit cijfers van het ABP. Daarmee werd de trend van een jarenlang stijging abrupt doorbroken. Belangrijk ste reden was het invoeren van de 'Remkes-regeling' die ambte naren in staat stelt op 57 jaar en ouder te stoppen met behoud van 70 procent van hun laatst verdiende inkomen. Volgens bestuurder Frijns hebben veel mensen 'het zekere voor het onzekere genomen'. Minister Remkes (binnenlandse zaken) trof de regeling om iets te doen tegen de sterke vergrijzing van de ambtenarenpopulatie. De regeling was omstreden, omdat hij regelrecht in ging tegen het kabinetsbeleid om vroegpensioen te ontmoedigen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9