VN-rapport: Grote onrust bij Arabieren BUITENLAND Amnesty: meeste executies nog altijd in China Weer een tegenslag voor trouwlustige Charles 'Kalief van Keulen' hoort levenslang voor terrorisme Belgische agent verdacht van deelname aan moord Pijnlijk verlies Berlusconi bij regionale verkiezingen Jörg Haider richt nieuwe partij op na terugval FPÖ ^ie agenten Jbad Rio ^_a - Braziliaanse ■ebben gisteren elf Hn gearresteerd in /4 [het bloedbad vori- ?rsci buitenwijken van l. Zij zouden als Bir hebben geope- mur hebben ge- jbezoekers. Een ;nt is nog spoor- sch5rtig mensen zijn ter,bij de schietpartij. nefpaan om een ver- ■h'an corrupte He eerdere arresta- ,4 I's, die verdacht anpoord op twee ryl chtVS hept coke ïleimerikaanse kust- irteijdens zeven ope- ji cocaïne onder- hebben een Ivan naar schatting De operaties december en fe- 'iuitgevoerd voor lolombia. In totaal wacht vorig jaar Ine op smok- de Caraïben en van de Stille Oce- dybuilding ■dse cel ^Zweedse gevange- !8%en in staking ge- /an|ij niet meer aan mogen doen. De lijn bang dat de ge- te veel spierbun- d|0ngeveer duizend n twintig gevange- maandag Ik- of studieplek te len in hun cellen Ie gevangenislei- 4 t/ëdetineerden an- in bieden om fit te si ;ebrek iliën in EU 5chjkennis over veel poffen schiet zo te- He volksgezondheid Htast. Dat zei Euro- psaris Dimas (Mi- in Brussel. Dimas ;voor het voorstel ocijese Commissie 100 chemicaliën te ter der zijn dan 1981. 3 Parlement en de loeten daarover eslissen. n9 ^iep na Ndenbloed ^7-jarige vrouw uit e rt vogelgriep opge- et drinken van I. De vrouw werd t ziekenhuis in de [incie Ha Tinh op- I vertelde haar art- jid maart vers een- el gedronken, een djejpulair gerecht, ■op weg ^ibursaaS Jat()e Servische ex-ge- is vanuit Belgrado Den Haag, waar hij geven aan het Joe- iunaal. Lukic wordt i oorlogsmisdrijven tegen de mense- psovo in 1998 en eerder niet schul- Z iln de aanklachten. [Tjden bij 27/!raib dens de gevechten id de Abu Ghraib- bij de Iraakse agdad, zijn zeker ïdelingen gedood, ig Amerikaanse mi- gedetineer- ark,gew°nd. Volgens nrojig van het Ameri- voerden tientallen I4.egen zaterdagavond icoördineerde' aan- I strafinrichting. metrostel in in Tokyo ;en van de belang rijnen in Tokio is kj metrostel in ge- ^ïen dat alleen be- r vrouwen. Dat pschermen tegen imidatie tijdens de lendspits. De spoor- ïappij voerde het trostel in naai' aan een politierapport, dat nu drie keer Jen van seksuele in- a| meld worden als DP.1606"' rend vest omobilisten in oeten vanaf 1 mei end vest bij zich at dragen na een pech. .De politie andse automobilis- reflecterend vest en de eerste drie n waarschuwing. Lichaam student na 7 jaar gevonden door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Een corrupte politie- inspecteur uit het Vlaamse Ru- pel, die samen met enkele col lega's arrestanten beroofde en in drugs handelde, wordt nu ook verdacht van betrokken heid bij moord. In het Polderbos in Hoboken (bij Antwerpen) werden afgelo pen weekeinde de stoffelijke resten opgegraven van de 23-ja- rige student Yves Hotome, die zeven jaar geleden spoorloos verdween. De politie vermoedt dat er nog een tweede slachtoffer begra ven ligt: de zwakbegaafde Pas cale Wauters, die eveneens in 1998 verdween. Aanvankelijk meldde de politie dat er bij het lichaam van Hotome resten van een tweede slachtoffer was ge vonden, maar dat werd maan dag weer ontkend. Inspecteur Rachid B. werd in maart gearresteerd, nadat uit afgeluisterde telefoongesprek ken was gebleken dat hij zich samen met drie collega's schul dig had gemaakt aan corruptie. Als ze werden opgeroepen voor een inbraak, keken ze eerst of de dieven nog iets voor hen achter hadden gelaten. Ze zouden ook dronken arres tanten van hun geld hebben beroofd en in beslag genomen drugs (veelal afhandig gemaakt van drugstoeristen die even eerder in Nederland een voor raadje hadden ingeslagen en op de terugweg uitrusten op de parkeerplaats langs de El9 in Rumst) hebben doorverkocht. Ook zou B. 45.000 xtc-pillen hebben 'geript' van een Neder landse dealer. Na zijn arrestatie bleek de man ook meer af te weten van de moord op Hotome. Die moest volgens een getuige het zwijgen worden opgelegd omdat hij dreigde naar de politie te stap pen in verband met de moord op Pascale Wauters. De vrouw zou door verschillen de mannen zijn verkracht en vermoord. In totaal zijn in verband met de dood van Hotome en Wauters vijf mensen aangehouden. Turkse moslimextremist wilde paus Johannes Paulus bekeren tot de islam Als hervormingen uitblijven den haag/gpd - Bij het uitblij ven van democratische hervor mingen zal in de de Arabische wereld grootschallige sociale on rust ontstaan die in de verschil lende landen voor chaos zal zor gen. Deze waarschuwing staat in het 'Arab Human Development Re port 2004' dat onder verant woordelijkheid van de VN is opgesteld. Het stuk is geschre ven door een onafhankelijke groep Arabische wetenschap pers. In de studie staat de vraag waarom Arabieren zo weinig vrijheid hebben, centraal. Ook zochten de wetenschappers een antwoord op de vraag waarom parlementen en ander democratische instellingen in Arabische landen kennelijk niet in staat zijn die vrijheid te ga randeren. Het antwoord op die vragen ligt volgens de auteurs in de poli tiek. Bijvoorbeeld bij de nood wetten die in veel al landen al jaren bestaan waardoor rege ringen speciale bevoegdheden hebben te doen en te laten wat zij willen. Of in wetgeving die de macht van onafhankelijke rechtbanken en parlementen systematisch aan banden legt. Een andere oorzaak is de 'dub bele moraal' die buitenlandse mogendheden ten aanzien van Arabische landen hanteren. Een autoritair bestuur in de re gio wordt door het Westen ge accepteerd of zelfs aangemoe digd, in ruil voor politieke sta biliteit en toegang tot energie- voorraden. De opstellers van het stuk roe pen op tot 'volledig respect voor de vrijheid van meningsui ting en vergadering'. Aan discri minatie van minderheden en sociaal zwakkeren moet een einde komen. Daarnaast moeten noodwetten verdwijnen en dient onafhan kelijke rechtsspraak gewaar borgd te zijn. „Het is tijd ge worden om de gemiste kansen van het verleden goed te ma ken", staat in het rapport. De recente verkiezingen in Irak en de Palestijnse gebieden wor den niet behandeld net zo min als de omwenteling in Libanon. De W-begeleider van het rap port, dr. lüma Khalaf Hunaidi, is dan ook hoopvol. „Er is een verandering van denken in de regio. We begeven ons nu met meer vertrouwen in een nieuwe richting. Er is een sterk bewust zijn van de onomkeerbaarheid van het proces. Een verande ring die van de Arabische straat komt, niet van buitenaf." rome/anp - De Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi heeft een pijnlijke nederlaag geleden bij de regionale veriaezingen van zondag en gisteren. Dat blijkt uit de eerste tellingen van giste ren en peilingen na sluiting van de stemlokalen. Berlusconi's centrumrechtse coalitie heeft zoals het er nu naar uitziet in zeker negen van de dertien betrokken regio's verloren. Zes van de acht tot nu toe door centrumrechts gere geerde regio's zouden naar de oppositie zijn gegaan. Centrumlinkse partijen onder leiding van Romano Prodi ver overden onder meer de regio Lazio rond Rome, maar ook het Noord-Italiaanse Piemonte en Ligurië. Het verlies van Berlus coni is een opsteker voor Prodi, die hoopt hem volgend jaar van de troon te stoten. „Vandaag hebben we met ge mak gewonnen qua aantal stemmen en qua aantal re gio's", zei Prodi op een pers conferentie. „Met deze verkie zingen vragen Italianen ons dat wij ons voorbereiden op rege ren en het land vooruit hel pen", aldus Prodi. wenen/anp- De roemruchte Oostenrijkse politicus Jörg Hai der gaat met een nieuwe partij verder. Hij maakte gisteren be kend dat hij de Alliantie voor de Toekomst van Oostenrijk (BZÖ) heeft opgericht. Haider zelf gaat de partij leiden. Daarmee is de splitsing van zijn voormalige partij, de Oosten rijkse Vrijheidspartij (FPÖ), be zegeld. De FPÖ is coalitiepart ner van de conservatieve Volks partij van kanselier Schüssel. Alle FPÖ-ministers uit het kabi net, onder wie vice-kanselier Gorbach, stappen over naar de nieuwe partij. Het is onduide lijk of Haubner, een oudere zus van Haider, en de andere FPÖ- ministers hun post kunnen be houden. Haider verklaarde dat hij met zijn nieuwe partij in de coalitie wil blijven. Als FPÖ-voorzitter bezorgde Haider de rechts-liberale FPÖ in 1999 opzienbarende landelij ke verkiezingswinst. In het suc ces van de FPÖ kwam echter de klad. Haider wil met de Alliantie de verloren kiezers terugwin nen, meldden Oostenrijkse me dia. Zij verwachtten dat hij een gematigdere koers gaat varen. door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - De Turkse moslimextremist Metin Kaplan, ook bekend als de Kalief van Keulen, wil de de paus Johannes Paulus II bekeren tot de is lam. Dat zei Kaplan gisteren voor de rechtbank in Turkije, waar hij terecht staat wegens hoogver raad en terrorisme. Op de tweede zitting van zijn proces in Istanbul is levenslang geëist tegen de 51-jarige imam. Volgens de islam opent een moslim die een 'on gelovige' laat bekeren tot de islam de poorten naar de hemel. De Turkse moslimleider zou de brief aan de paus hebben geschreven toen hij nog in Duitsland zat. „Ik heb de paus nog voor zijn dood een brief gestuurd, waarin ik hem vraag om zich te bekeren tot de islam. Daarmee heb ik mijn taak volbracht", zei Kaplan. Kaplan woonde jarenlang in Duitsland, waar hij opriep tot het stichten van een islamitisch rijk in West-Europa. Duitsland leverde de imam vorig jaar op verzoek uit aan Turkije. In Duitsland heeft de imam, ook wel de Kalief van Keulen ge noemd, 1.300 volgelingen, en ook in Nederland wonen aanhangers van de 'haatpredikant'. Kaplan: „In 2001 besloot Duitsland dat de Kap- lan-beweging geen terroristische organisatie is. Aangezien Turkije lid wil worden van de Europe se Unie, moet het voorkomen dat Europa ons als terroristen beschouwt." In werkelijkheid werd de organisatie van Kaplan eind 2001 verboden door de Duitse overheid we gens staatsgevaarlijke activiteiten. De Duitse rechtbank veroordeelde Kaplan in 2002 tot vier jaar gevangenisstraf wegens het aanzetten tot moord op zijn rivaal Halü Ibrahim Sofu. De Ber- lijnse Turk had zichzelf uitgeroepen tot kalief, plaatsvervanger van de profeet Mohammed, als leider van de moslimgemeenschap. Bij zijn eerste zitting, drie maanden geleden, ver zette de Kalief van Keulen zich tegen de beschul diging dat hij wordt gezien als het brein achter een verijdelde aanslag op het Anit Kabir, het Ata- ttirk Mausoleum in Ankara, op de viering van het 75-jarige jubileum van de seculiere staat. De moslimfundamentalisten hadden, volgens de aanklacht, een aanslag beraamd met een vlieg tuig volgepakt met explosieven. De moslimleider noemde de aanklacht 'een com plot van de Turkse autoriteiten, die een fout be gaan door islam en terrorisme met elkaar te ver eenzelvigen'. De Turkse justitie beschuldigt Kap lan van veertien strafbare feiten. Maar na de in voering van de nieuwe Turkse strafwet, staat de imam alleen terecht voor het 'willen omver wer pen van de Turkse staat'. De overige feiten ver vallen. De nieuwe strafwet zou begin'deze maand wor den ingevoerd, maar de overheid besloot op de valreep tot uitstel. De strafwet zou volgens critici in strijd zijn met de hervormingen die de EU voorstaat. De zitting van Kaplan is aangehouden op verzoek van de advocaten van Kaplan, die hun pleidooi willen houden na de invoering van de nieuwe strafwet. Metan Kaplan, de radicale Islamitische leider, wordt bij zijn rechts zaak in Instanbul opgebracht door Turkse agenten. Foto: EPA den haag /gpd - Vorig jaar zijn wereld wijd zo'n 3800 mensen geëxecuteerd. Nog eens 7400 mensen werden ter dood veroordeeld. Volgens Amnesty Interna tional, die dit vandaag bekendmaakt, zijn 'slechts het topje van de ijsberg'. Volgens de mensenrechtenorganisatie is het moeilijk een juist beeld te krijgen van het aantal executies in de wereld, omdat veel landen ondanks afspraken die binnen de Verenigde Naties zijn ge maakt, de doodstraf in het geheim uit voeren. Het grootste aantal executies vond even als eerdere jaren plaats in China. Offici eel gaat het om 3400 mensen, maar vol gens Chinese mensenrechtenactivisten ligt het werkelijke aantal op zeker tien duizend. Andere landen die hoog op de lijst staan zijn Iran met 159 executies, Vietnam met ten minste 64 en de Ver enigde Staten met 59. „Ondanks de wereldwijde trend om de doodstraf af te schaffen, tonen deze cij fers aan dat er nog steeds gezamenlijke actie nodig is van de internationale ge meenschap om de doodstraf naar de ge schiedenisboeken te verwijzen",aldus Amnesty. Het merendeel van de geëxe cuteerden is zonder eerlijk proces ter dood gebracht of veroordeeld op basis van getuigenissen die door marteling zijn verkregen, aldus de organisatie. Amnesty wijst er verder op dat landen met de doodstraf altijd 'het risico lopen van dodelijke vergissingen'. Geen enkel rechtssysteem blijkt onfeilbaar, zoals de VS aantonen, waar sinds 1973 115 ge vangenen uit de dodencel zijn ontslagen omdat ze uiteindelijk onschuldig bleken. Ondanks het nog altijd hoge aantal exe cuties in de wereld, meldt Amnesty dat steeds meer landen de doodstraf af schaffen. Vorig jaar deden Turkije, Grie kenland, Senegal, Samoa en Bhutan dat. Daar tegenover staan landen die de doodstraf juist weer invoeren, zoals Irak en Sri Lanka. Verder juicht Amnesty het toe dat het Amerikaanse Hooggerechts hof in maart van dit jaar bepaalde dat de doodstraf voor minderjarigen ongrond wettig was. Prins Charles en Camilla Parker Bowles woonden gisteren in Londen in de Westminster kathedraal een herdenkingdienst bij voor Paus Johannes Paulus II. Foto: Reuters/Kieran Doherty. Huwelijk met Camilla Parker-Bowles dag uitgesteld wegens uitvaart paus door onze correspondent Esther Cotink londen - De Britse kroonprins Charles stelt zijn huwelijk met Camilla Parker- Bowles een dag uit wegens de uitvaart van de paus. De prins zal de begrafenis vrijdag zelfbijwonen namens koningin Elizabeth. Hij nam dat besluit gisteren na een vervroegde terugkeer van zijn skivakantie om een pauselijke gedenk- dienst in de Westminster kathedraal bij te wonen. Camilla zal hem niet vergezel len naar de uitvaart. Prince Charles en Camilla liepen met hun beslissing de bruiloft uit te stellen vooruit op de mededeling van het Vati- caan over de datum van de begrafenis. De katholieke gemeenschap in Groot- Brittannië zou niet blij zijn geweest met een bruiloft van een aanstaande vorst op hetzelfde moment als het afscheid van een groot geestelijk leider. Bovendien had dat veel gasten - zoals de uitgeno digde wereldleiders en de aartsbisschop van Canterbury - voor een moeilijk keu ze gesteld: wordt het de uitvaart of de bruiloft. Voor Charles en Camilla is het de zo veelste hobbel op hun weg naar het al taar. Het enige waar ze momenteel op kunnen bouwen is een verrassende steun van 57 procent van het Britse volk voor hun huwelijk. Een jaar geleden was dat nog maar 32 procent. Het verzet te gen Camilla's mogelijk titel koningin blijft onverminderd groot: 73 procent is tegen. Volgens minister van grondwet zaken Christopher Leslie is daarvoor een wetswijziging nodig, en wel in zeventien landen waar de Britse soeverein staats hoofd is. Camilla zegt zelf nooit konin gin genoemd te willen worden. Een andere tegenslag sinds de huwe lijksaankondiging op 10 februari was de twijfel over de legaliteit van de trouwerij: een kerkelijk huwelijk kan niet omdat Charles en Camilla beiden gescheiden zijn, een burgerhuwelijk bleek voor le den van het koningshuis wettelijk on mogelijk. Uiteindelijk oordeelde Enge- lands hoogste rechter Lord Falconer geen bezwaren te zien in een civiele ce remonie. Maar de Anglicaanse gemeen schap blijft verdeeld omdat Charles als toekomstig staatshoofd ook hoofd van de Anglicaanse kerk wordt. Sommigen oordelen dat de bruiloft van een 'herder' dezelfde kerkelijke inzegening behoort te krijgen als die van zijn 'schapen'. Aartsbisschop Williams echter, die zegt blij te zijn dat Charles niet langer 'in zonde' zal leven, noemt het huwelijk 'consistent met de kerkregels'. Vervolgens waren er problemen met de huwelijkslocatie: het kasteel van Wind sor werd afgeblazen omdat het geen ver gunning voor bruiloften heeft. Charles week uit naar het lokale gemeentehuis dat slechts dertig gasten kan ontvangen. Zijn grote pech nu is dat er zaterdag al een huwelijk staat gepland. De konink lijke ceremonie moet daarom naar de ochtend worden verschoven. Oorspron kelijk zou die vrijdagmiddag zijn gehou den. De grootste klap voor Charles was het besluit van zijn moeder de plechtigheid niet bij te wonen. Zij is enkel aanwezig bij de dankdienst in de kapel van kasteel Windsor. Als reden gaf ze dat het Char les' wens was om de plechtigheid 'be scheiden' te houden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7