Meer ouderen alcoholverslaafd BINNENLAND Extreemrechts vooral buiten grote stad aanstekelijk Rijk steunt onderzoek naar kastanjeziekte In tien jaar verdubbeling aantal 55-plussers met drankprobleem Vlaggenparade langs de Maas Kerk: Illegaal niet in de kou laten staan GroenLinks hervat strijd tegen PC-Hoofttractoren OR NS: Invoering nieuw boetebeleid onmogelijk LPF: een happy family I sluit snter dinsdag 5 april 2005 *\e gemeente Utrecht en met onmiddellij- ^■quacenter Den Insloten. Aanleiding iting van het zwem- mankementen aan van de ".delingskanalen. Het iureau dat de instal- ajderzocht, stelde •gevaar bestond op van de ophang en adviseerde de eiïet bad te sluiten. ^enslang iele moord PTn - De advocaat-ge- .4.,et gerechtshof in n heeft gisteren te- jarige man levens voor de moord op Igiw en haar moeder. wordt hem poging zijn zoontje en fader ten laste ge- ober 2004 veroor- 1 ^fechtbank in Gronin- igi tot 18 jaar cel met j.^gverpleging. ladingen 5tlfonds Tweede Kamer ■Suikwandcorrecties jeraties die medisch n jk zijn, wel moeten ■goed door het zie- Us blijkt dat medi- :akelijke mannenha rt te duur zijn om jen, moeten die ook i goed. Minister Hoo- 'ilksgezondheid) vergoedingen uit minadok kbaar - Het Amsterdamse t' Wilhelminadok, ig het cruiseschip Ri- is tegenaan voer, is inbruikbaar. Dat zei voerder van het Amsterdam-Noord 'lgens de dienst 1 Wonen van de ge- de plafonds van de e tweede etage tien omhoog gekomen. d j man houten/anp - Het aantal oude ren met een alcoholprobleem is de afgelopen jaren flink toege nomen. Bijna een op de vijf alco holverslaafden is 55-plusser. Tussen 1994 en 2004 is het aan tal 55-plussers dat met een al coholprobleem bij de hulpver lening aanklopte met 97 pro cent gestegen tot ongeveer 5000. Gecorrigeerde cijfers die rekening houden met de ver grijzing komen uit op een stij ging van 68 procent. Dat bleek gisteren uit cijfers van het Lan delijk Alcohol en Drugs Infor matie Systeem die de Stichting Informatievoorziening Zorg (SI- VZ) in opdracht van het minis terie van volksgezondheid heeft verwerkt. Vaak wordt een alco holprobleem bij ouderen slecht en laat herkend. De omgeving is vaak toegeeflijk. Ouderen zelf hebben de neiging meer te ont kennen. Voor de huisarts en hulpverleners is de herkenning lastig omdat ouderen vaak met een grote verscheidenheid aan klachten bij de huisarts of spe cialist komen. Gemiddeld signaleren huisart sen maar 10 tot 30 van de pa tiënten met een alcoholpro bleem. Het Instituut voor On derzoek naar leefwijze en Ver slaving werkt aan een methode voor huisartsen om daar verbe tering in te brengen. Volgens het SIVZ is de overgro te meerderheid (95 procent) van de oudere alcoholverslaaf de autochtoon. Ruim een op de vijf (21 procent) heeft minimaal een vwo-diploma, 14 procent heeft thuiswonende kinderen. Driekwart van de ouderen die bij de hulpverlening belanden drinkt dagelijks en heeft al meer dan vijf jaar een alcoholpro bleem. Ze gebruiken minder vaak ook drugs dan jongeren. Maar medicijnen worden wel gebruikt. Vooral de combinatie van alcohol met medicijnen als slaap- en kalmeringsmiddelen is gevaarlijk. Vaak weten oude ren dit niet en worden ze slecht voorgelicht. Ouderen verdragen alcohol ook slechter dan jongeren. Dit komt omdat ze minder lichaams vocht hebben en meer vet. Daarnaast werken bij veel ou deren de lever en nieren min der en neemt de lichamelijke weerstand af. Hierdoor leidt de zelfde hoeveelheid alcohol tot hogere bloedspiegels, lagere to lerantie en snellere vergiftiging en orgaanschade. Bovendien lopen ouderen een hoog risico om te vallen. Bijna éénderde van de 65-plussers die nog thuis wonen, vallen elk jaar. Ongeveer de helft daarvan valt herhaaldelijk. Alcoholge bruik vergroot kan de kans op een val. nnj functie ®e'i - De politie Amster- slland heeft een 50- ofewerker van de Ondersteu- 1 functie gesteld op orj van bezit of gebruik ntiugs. «elite van «it gepakt Politie Haaglanden agavond een man len op verdenking .nlit met kleuters. Het m voormalig mede- T een filiaal van kin- 2Samen in Persoonlijke gege- verdachte gaf justi- ig weg na imenten 1 - Datacentrum We jtterdam heeft zon- ||feen weblog van in- Vijderd na telefoni- i:menten. Via de we- rdje.com) waren een :n een naaktfoto met ieisje te zien. De bel- :h voor als de vader gen met wie ze seks it filmpje, verklaarde .Dost van het bedrijf 1 lij liet weten dat de Nfige beelden en de Ie bedreigingen vol- den waren om de site |t te halen. r overleeft |n drie hoog - Een 4-jarig meisje lam is gistermorgen it gewond geraakt laf het balkon van ig aan de Sibajak- etages naar beneden leisje is vermoedelijk aam het balkon op- :n en is vervolgens den gevallen. Een ïgster vond het "tje en waarschuwde en ambulance. Het overgebracht naar us Medisch Centrum irts slechts lichte ver- n constateerde. ibeurs identen - Studenten uit de Unie kunnen in Ne- illedige studiefinan- jgen als ze hier min- aar hebben gewoond, n dan recht op een openbaarvervoer- :n een lening. Dat tssecretaris Rutte (on- "schreven in ant- vragen van de WD Nu hebben EU- alleen recht op een or het collegegeld. Rotterdam - Langs de Maas in Rotterdam wapperen sinds woensdag de vlaggen van de 160 nationaliteiten die in Nederland woonachtig zijn. „Uniek in de wereld", aldus de stichting Vlaggenmuseum Rotterdam, initiatiefnemer van de internationale vlaggenparade. Op de Boompjes, vlakbij de Erasmusbrug, staan in totaal tweehonderd vlaggenmas ten: 160 voor de nationaliteiten en 40 van de sponsors. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Illegalen hel pen? Mag niet, dan bied je val se hoop, zegt minister Verdonk (vreemdelingenzaken),Voor de kerk is hulp weigeren soms onmogelijk", zegt de voorzitter van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN), dominee Heetderks. Daarom zit er vol gens hem 'soms licht' tussen wat de kerken doen en wat van de overheid mag. Heetderks overhandigde giste ren aan Verdonk een eigen on derzoek naar de hulp die pro testantse kerken bieden aan asielzoekers, al dan niet uitge procedeerd. Van de 2159 diaconieën ofwel kerkelijke gemeenten van PKN stuurden er 559 hun formulier terug. De meeste volgen keurig de vreemdelingenwet, zo blijkt. Zij helpen asielzoekers die nog bezig zijn met de procedure voor een verblijfsvergunning. Of ze helpen uitgeprocedeerde asielzoekers met de terugkeer naar hun land van herkomst. Minder blij is zij met de kerke lijke gemeenten die hulp bie den aan uitgeprocedeerden die niet willen terugkeren. Dat is illegaal en kan niet in Neder land, reageerde Verdonk. Zij hoopt dat de kerken meewer ken als illegalen hun oproep voor vertrek krijgen. PKN was het beu dat zij steeds het verwijt kreeg van opeenvol gende ministers en staatsse cretarissen dat zij asielzoekers en illegalen valse hoop biedt door hen te helpen. Uit het onderzoek blijkt dat de diaconieën criteria hanteren waaraan asielzoekers moeten voldoen eer zij hulp krijgen. Zo wil een kwart van de kerken dat er uitzicht moet zijn op een legaal verblijf in Nederland. Ruim 15 procent vindt dat uit geprocedeerden moeten mee werken aan hun uiteindelijk vertrek, anders krijgen ze geen hulp. den haag/anp - Het rijk betaalt mee aan het onderzoek naar de mysterieuze ziekte onder de paardenkastanjes. Minister Veer man van landbouw stelt 275.000 euro be schikbaar, liet de bewindsman gisteren aan de Tweede Kamer weten. Grote hoeveelheden paardenkastanjes (Aesculus) in Nederland zijn al geveld door de zogenoemde bloedingsziekte. Alleen al in Den Haag is 35 procent van de bomen getroffen. Ook Haarlemmermeer en Hou ten kampen met de kastanjeziekte. Tot nu toe is onbekend waar de bomen ziek van worden. Het onderzoek naar de oorzaak is in han den van de werkgroep Aesculaap, waarin betrokken gemeenten en verschillende or ganisaties als de Plantenziektenkundige Dienst, onderzoeksbureau Alterra en Wa- geningen Universiteit zijn vertegenwoor- digd. Deskundigen vermoeden dat een schimmel de bomen ziek maakt. De mihister vindt het belangrijk dat snel met zekerheid de oorzaak achterhaald wordt. Anders blijft volgens Veerman 'vernietiging' van een groot deel van de kastanjebomen de enige remedie tegen een verdere verspreiding van de ziekte. Met het beloofde rijksgeld kan het onder zoek van start gaan. De werkgroep zal vol gens Wageningen Universiteit allereerst de den haag/gpd - GroenLinks heeft de strijd tegen 'PC-Hooft tractoren' hervat. Volgens de Kamerfractie kan door aparte, hoge parkeertarieven, parkeer en inrijverboden nabij scholen het gebruik van grote terrein wagens worden ontmoedigd. Gemeenten hebben daartoe de juridische mogelijkheden, zegt Kamerlid Duyvendak. GroenLinks voerde in de herfst al een campagne tegen terrein wagens, onder meer in Nijme gen, Amersfoort en Leusden. Het succes daarvan werd ge temperd doordat bleek, dat het GroenLinks-Kamerlid Van Gent in een terreinwagen reed, die van haar man. In Nijmegen leg de het college van burgemees ter en wethouders een anti-ter- reinwagenbesluit van de ge meenteraad naast zich neer. De zogenoemde 'PC Hoofttrac- toren' verbruiken volgens Duy vendak veel brandstof en zijn extra vervuilend. Bovendien zijn ze door hun omvang ge vaarlijker voor voetgangers, fietsers en kleinere personen auto's en vallen er bij botsingen met terreinwagens vaker do den. Van Gent heeft de terreinwagen 'inmiddels van de hand ge daan', aldus Duyvendak. „Waar ze nu in rijdt weet ik niet. Maar wij willen de terreinwagens niet verbieden, we willen het ge bruik ontmoedigen." Vorig jaar steeg de verkoop van terreinwagens met zo'n 2000 stuks tot ruim 19.000. Het aan deel op de weg in Nederland is nu zo'n vier procent. RAI en Bovag zijn fel tegen extra maat regelen voor terreinwagens. Verkeersorganisaties als 3VO wijzen erop dat bij botsingen met terreinwagens drie keer zo veel doden vallen. is dat vervroegd. 'De chaos en onduidelijkheid' die daardoor ontstaan doen afbreuk aan de 'klantopvattingen en de gehele NS-organisatie'. Bovendien zijn de werknemers en de reiziger niet op de hoogte van de aanpassing, zegt de OR. Het personeelsorgaan vreest daarnaast voor extra agressie tegen conducteurs. Het oude boetebeleid is volgens de NS niet effectief. Notoire zwartrijders nemen het risico een conducteur tegen het lijf te lopen, omdat ze in dat geval slechts een iets duurder kaartje hoeven te kopen. Ze konden er ook voor kiezen uitstel van be taling aan te vragen. De erva ring van de NS is dat slechts 30 procent van later verstuurde in casso's daadwerkelijk wordt ge- ind. De spoorwegen willen verder het boetebeleid op één lijn brengen met de rest van het openbaar vervoer. In de tram of metro moet ook altijd een boete betaald worden als iemand zonder kaartje rijdt. utrecht/anp - De onderne mingsraad van NS Reizigers ligt dwars bij de invoering van een nieuw boetebeleid. Het spoor bedrijf wil vanaf 1 juli elke treinreiziger zonder kaartje een boete opleggen, maar invoering per die datum is volgens de OR onmogelijk. „De spoorwegen zal wanbeleid worden verwe ten", aldus de OR in een infor matiebulletin. De NS willen dat elke betrapte treinreiziger zonder geldig kaartje straks een boete van 35 euro gaat betalen. Dat geldt ook voor iemand die geen kaartje kon kopen omdat de automaat kapot was of omdat hij te laat was. Reizigers die met een gel dige reden zonder kaartje in de trein zaten, kunnen de boete achteraf kwijtgescholden krij gen. Nu kan een passagier nog een kaartje bij de conducteur kopen tegen een iets hoger ta rief dan op het station. Volgens de OR waren de NS aanvankelijk van plan pas in april volgend jaar het nieuwe boetebeleid in te voeren, maar verspreiding van de ziekte in kaart brengen. Alle 467 gemeenten krijgen deze week het verzoek mee te werken aan deze inventari satie. De bloedingsziekte is te herkennen aan bruine vlekken op de stam van de boom, waaruit bruin vocht loopt. Later scheurt de bast open. Een boom die getroffen wordt door de ziekte, kan binnen twee tot drie maanden dood gaan. Volgens de universiteit zijn de afgelopen drie jaar in heel Nederland al duizenden paardenkastanjes geveld. „Opvallend is dat nog bij geen enkele boom herstel is waar genomen", aldus de Wageningse onder zoekers. den haag/gpd - De Lijst Pim Fortuyn is een 'happy family' en een 'stabiele politieke factor' en vooral geen 'schip dat stuur loos ronddobbert'. Fractievoor zitter Gerard van As kwam gis teren bij de presentatie van het jaarverslag van de LPF geen kwalificaties tekort om duidelijk te maken dat het afgelopen is met de chaos in de LPF. Dat de ene helft van de fractie wel lid is van de partij en de andere niet, is volgens Van As een onbedui dend detail. Na het afgelopen jaar zou de kiezer zomaar denken dat de LPF in een eeuwigdurende staat van chaos verkeert. Waar an ders dan bij de LPF dienen zich om de haverklap nieuwe frac tievoorzitters en partijbesturen aan, zeggen de kamerleden col lectief het partijlidmaatschap op en lijkt iedereen druk met de oprichting van een eigen poli tieke partij? Inderdaad was het een 'bewogen jaar', aldus Van As, maar inmiddels is alle ge doe verleden tijd. Inderdaad zitten alle acht ka merleden van de LPF gebroe derlijk op een rijtje, al zijn het er aanvankelijk zeven, want Hil- brand Nawijn is te laat. „Hij heeft zich in de tijd vergist", zegt Van As. „Ik had een aanrij ding", zegt Nawijn. Hij is al een eigen partij begonnen, waar mee hij volgend jaar meedoet aan de verldezingen voor de ge meenteraad in Zoetermeer. „Daarna ga ik me beraden op wat ik in de landelijke politiek ga doen. Ik sluit niets uit." Dat laatste geldt ook voor Na- wijns collega loost Eerdmans, die zichzelf omschrijft als 'een vrije vogel' en de laatste tijd openlijk lonkt naar Geert Wil- ders. Het jaarverslag is bedoeld om de prestaties van de fractie in de Tweede Kamer te belichten, want die blijven nogal eens bui ten zicht. Door alle commotie, zegt Van As. Maar Mat Herben heeft nog een andere verkla ring: de LPF is volgens hem niet uit op 'individuele succesjes', maar zwoegt in stilte om 'het kabinetsbeleid om te buigen'. door Rudie Buis en Marloes de Koning den haag - 'Wiggers,' huivert Leroy Thurlings uit Venlo per mail. Hij doelt op 'wannabee niggers' oftewel Nederlanders die zich te veel aan alloch tonen hebben aangepast. Ie vindt ze met name in de grote steden. Ze verkwanselen in zijn ogen het Nederlands door er een soort 'gemuteerde taal' van te maken. Als goed voorbeeld van hoe 'de Nederlandse cultuur in razend tempo wordt afgebroken' noemt hij rapper Ali B.. Zijn nieuwe single heet 'Leipe mocro flavour', wat zoiets be tekent als 'lijpe Marokkanensmaak'. Aan de buitenkant is bij Leroy Thurlings niet te zien dat hij buitenlanders haat. „Ik draag name lijk gewone kleren en ook mijn haar is zoals ik het zelf leuk vind. Korte stekels." Vrij vertaald: geen Lonsdale, het boksmerk dat symbool is gaan staan voor een groep jongeren die zich afzet tegen 'buitenlanders'. Wie nujongeren met truien en jassen van het merk zoekt, maakt grote kans op een plattelands kermis of in een dorpskroeg. Dokkum, de kop van Noord-Holland, Zuid-Oost Brabant, Noord- Limburg, Aalsmeer en de regio rond Vlissingen zijn berucht. In zwarte wijken in grote steden is het veel moeilijker rechtsnationalisten te vinden. De plattelandsgebieden hebben met elkaar ge meen dat een groot deel van de bevolking in de landbouw werkt en laag opgeleid is. De jongeren gaan naar een 'witte' basisschool en moeten aan het begin van hun puberteit naar een vmbo in de grote stad. Daar komen ze in de klas met bijvoor beeld groepen Marokkanen, die net als zijzelfbij elkaar blijven klitten. „Dat is schrikken", zegt on derzoeker Gé Grubben van het Landelijk Bureau In Venray gingen het afgelopen weekeinde autochtonen op de vuist met Turken nadat een ruit van de moskee was ingegooid. Foto: GPD/Ge Hirdes ter Bestrijding van Rassendiscriminatie (LBR). Het extreemrechtse motief verschilt per regio, legt Grubben uit. longeren zoeken een doelwit voor hun onvrede en verveling. Vaak zijn sociale en economische problemen een voedingsbo dem, zoals de neergang van de landbouw. Grub ben noemt de Brabantse dorpen Budel en Bladel. De problemen ontstonden daar nadat de ge meenten op last van het rijk huizen moesten toe wijzen aan vluchtelingengezinnen. „longeren kunnen daar geen huis vinden omdat gemeenten niet mogen bouwen. Dat zet dan kwaad bloed." Volgens Meindert Fennema, hoogleraar politico logie aan de Universiteit van Amsterdam, valt ge weld tegen allochtonen op het platteland simpel weg meer op dan in de stad. De politicoloog is gespecialiseerd in extreemrechtse partijen en hun aanhang. Volgens hem hebben verreweg de meeste tieners met rechtse sympathieën niets van doen met politieke partijen. Dat ze met na me in provinciesteden en op het platteland van zich laten horen, bevreemdt Fennema niet. Daar is volgens hem altijd al sprake geweest van veel geweld. „Vroeger op kermissen waren genoeg nozems die hun testosterongehalte op peil hiel den door anderen in elkaar te slaan/' Rob Witte van multicultureel instituut Forum daagt rechtse jongeren wel eens uit: „Wees een bink en trekje Lonsdale-trui ook op een zwarte school aan. In gemeenten met een kleine groep allochtonen is dat makkelijker dan in een wijk met zestig procent allochtonen." De specialist 'inter-etnische spanningen' beschrijft de tegen stellingen als een 'continu proces van versimpe ling en het afreageren van frustraties'. Een bijkomend probleem dat de tegenstellingen versterkt is dat de ouders hun kinderen vaak niet afremmen. Volgens Witte grijpen ook gemeenten 'vaak pas in als het echt uit de klauwen is gelo pen. Tot die tijd vinden onderwijzers en jonge renwerkers te weinig gehoor. Witte:Al die ge meenten die nu nog rustig gaan slapen omdat wat in Uden gebeurde niet bij hen is, zou ik toch adviseren eens te onderzoeken wat bij hun jeugd speelt." Inburgeringscursussen voor autochtone Nederlanders zijn 'in de samenleving anno 2005' volgens hem ook geen overbodige luxe. Als je niets van de islam weet en alleen Geert Wilders hoort, denk je dat achter elke snor een terrorist zit."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5