Massale toeloop in Vaticaan PAUS JOHANNES PAULUS II 'Groot voorganger heeft ons verlaten' Poolse jeugdliefde treurt om Karol it.: rus* Gemengde verwachtingen over opvolger Honderdduizenden nemen afscheid van Johannes Paulus II i ende tvaart dinsdag s april 2005 'remier Balkenende 2 uitvaart van paus ulus II bijwonen. Rijksvoorlichtings- bekendgemaakt. ■ertegenwoordigt rt de Nederlandse jk twist •aggen jankrijk is gisteren I twist ontstaan fuit van premier Maggen van rege- ren halfstok te han- overleden paus. jat het een goed it te doen wanneer iofd met nauwe ikkingen overlijdt, les Paulus was vol- 5 staatshoofd van 1 bevriend met Sgenstanders noe- an. S vlaggen ■Unstad 1 fel kerken willen rdag overleden hijsen, maar heb- ^vylicaanse drapier. ns: mer Vlaggen Cen- aaristeren al veel be- ze In parochies binnen ,as% bisschoppen heb- latfes een brief ge- nstructies. Het jndoek met de nnbolen mag, voor- irte wimpel, vol fcsen. obelprijs ïbelprijs voor de niet postuum toe paus Johannes Pau- ?en woordvoerder el Instituut in Oslo. jdens zijn 26-jarige 'aak genoemd als innaar van de prijs. ^Jiij zich in 2003 ne- Hik over de oorlog in "erover gespecu- rsstaking itgesteld nationale vervoers- ftlië is uitgesteld, ar vervoer zou vrij- ag platgaan, maar en hebben daar inaf gezien. Ze wil- irt van de paus vrij- itoren en boven- ize pelgrims goed Joeren. De stad Ro- railt de komende da lwee miljoen pel- rd( na swndt wit paus uit lee 2eiDe KRO zendt vrij- e ^art van de paus ;njj uit. De Eurovisie- n ^vordt van commen- ,rcjp door Stijn Fens en er;ip. De zendercoör- uri nog niet op welk 3pelden te zien zullen le. St' oont ■ht t paus bij - De Amerikaanse zaush en zijn vrouw vrijdag in Vati- er| uitvaart bij van ggpes Paulus II. Bush qj' de Amerikaanse yf vertrekt mogelijk ujiaar Italië. 'je editie krant .nleke I J Het Katholiek jni brengt vandaag icj^ editie over de jgiaus. Van de krant op00 exemplaren ge- naal is de oplage van ïk Nieuwsblad special bevat inter- portages uit Rome. mn hekelt priester dar het 'onderkoel- jnd tijdens de dagen •erlijden van de »aus doet and weinig De dood van paus aulus II doet acht Nederlanders niets, ooral door zijn Dver seksualiteit in en en met name zijn ig van het condoom- t blijkt uit een en- let NIPO in opdracht euws. choien gesloten scholen in de Ierse jn vrijdag gesloten, 'rlingen kunnen kij- bijzetting van paus 'aulus II. Ierland is meest katholieke iuropa. Bijna 92 pro- bevolking hangt het geloof aan. ruswijk/anp - Paus Johannes Paulus II was niet bij iedereen even geliefd. Veel Nederlanders staan lijnrecht tegenover de mening van de Heilige Vader. Vooral zij die ijveren voor zaken als euthanasie, homoseksuali teit en abortus, vonden in de paus eerder een tegenstander dan een vriend. Velen verwach ten dat de opvolger de lijn van Johannes Paulus II volgt. R. Jonquière, directeur Neder landse Vereniging voor Vrij willige Euthanasie: ,,De kans is groot dat we een zelfde soort paus krijgen. We hopen dat hij liberaler is op het gebied van levensbeëindiging, maar we verwachten het niet. We hebben respect voor de vi sie van de paus. Maar we be grijpen niet waarom hij zijn mening oplegt aan anderen en hij andersdenkenden niet res pecteert. De invloed van de paus in Nederland op euthana- siebeslissingen is niet groot, maar wel degelijk aanwezig." R. van Soeren, woordvoerder van het COC, de Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksualiteit: „De katholieke kerk beschouwt homoseksualiteit als een ex pressie van het kwaad. Als je in een officieel document laat we ten dat het opvoeden van een kind door twee homoseksuelen tegen de rechten van het kind is, dan is er geen sprake van respect voor de medemens. De nieuwe paus wordt van het zelf de laken een pak als Johannes Paulus II. Hij heeft de tijd ge had om volgelingen van hem op sleutelposities neer te zet ten, dus de geest van de overle den paus zal nog wel even door de kerk waren." K. van Bunningen, voorzitter van het Nederlands Genoot schap van Abortusartsen: „Het ontbrak de paus in elk ge val op het gebied van abortus sen aan mededogen. Het Vati- caan heeft een hard en rigide standpunt over abortus en daar zijn veel vrouwen het slachtof fer van. In katholieke landen in bijvoorbeeld Zuid-Amerika houdt de paus wetgeving tegen en is hij verantwoordelijk voor vele illegale abortussen. Er zijn goede gronden om het Vaticaan aan te klagen voor misdaden tegen de menselijkheid." R. Witlox, directeur van de HIV Vereniging Nederland: „In Nederland heeft men zich op het gebied van condoomge bruik niet veel aangetrokken van de paus. Er werd hooguit verwonderd gereageerd omdat die maatregel niets bijdraagt aan de oplossing van het HIV- probleem in de wereld. De paus stelt dat infectie te voorkomen is door een monogaam huwe lijk en geen seks voor het huwe lijk. Maar de wereld zit nu een maal anders in elkaar. Als men sen die regels daadwerkelijk op gevolgd hadden, zouden er heel wat minder HIV-besmettingen zijn." door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - Meer dan hon derdduizend mensen, velen wenend, zagen gisteren op het Sint Pietersplein voor het laatst Johannes Paulus II in de open lucht. De kerkvorst wordt vrijdag in de Sint Pieter begraven. Gisteren werd zijn stoffelijk overschot door twaalf dragers over het plein naar de kathe draal gebracht. Voor de ingang van de Sint Pieters draaiden zij de baar naar het plein en lieten de paus een minuut lang aan het applaudisserende publiek zien. In de Via della Conciliazione die op het plein uitkomt had zich op dat moment al een bre de en meer dan een kilometer lange rij van meer dan hon derdduizend mensen opge steld. Zij wilden 's avonds een gang langs de bij het hoofdal taar van de Sint Pieter opge baarde paus maken. Velen waren er al van 's mor gens vroeg. De toeloop was zo groot dat besloten werd de kerkdeuren al om acht uur 's avonds te openen in plaats van negen uur zoals eerst was aan gekondigd. De met rood zijde afgedekte baar werd voorafgegaan door monniken, aan de zijkanten be geleid door leden van de Zwit- Over de hele wereld wordt gerouwd om de dood van de paus, zoals door Indiase nonnen in New Dehli. Foto: EPA/Money Sharma serse Garde en gevolgd door kardinalen en bisschoppen. De processie trok van de Sala Cle mentina in de pauselijke zij vleugel van de Sint Pieter in een bocht naar de hoofdingang, een tocht die in totaal ongeveer een half uur duurde. Johannes Paulus heeft volgens Italiaanse media injecties met formaldeide gekregen om zijn stoffelijk overschot te conserve ren. Ook zou een ingreep zijn gedaan om zijn van pijn ver trokken gezicht een wat rustiger uitdrukking te geven. In de och tenduren had de Congregatie van kardinalen - er waren er 86 aanwezig - besloten dat de be grafenis vrijdag om tien uur zal plaatsvinden. De paus wordt begraven in de crypte onder de Sint Pieter, waar meer dan honderd pausen een laatste rustplaats hebben. Hij komt op de plaats waar tot vier jaar geleden zijn voorgan ger waar tot vier jaar geleden zijn voorganger Johannes XXIII lag. Die werd toen heilig ver klaard en naar de basiliek zelf verplaatst. De bekendmaking van de laat ste rustplaats maakte meteen een eind aan speculaties dat de paus naar zijn geboorteland Polen zou worden overge bracht. Joaquin Navarro-Valls, woordvoerder van het Vaticaan, had eerder op de dag verklaard dat er nog geen datum is vast gesteld voor het conclaaf van kardinalen dat een nieuwe paus moet kiezen. Volgens de door Johannes Pau lus II acht jaar geleden zelf op gestelde richtlijnen - die een einde maakten aan verschillen de eeuwenoude gebruiken - moet het conclaaf uiterlijk twintig dagen na het pauselijk overlijden plaatsvinden. Ruim tweehonderd staatshoof den, regeringsleiders, ministers, vorsten en prinsen hebben hun komst naar de begrafenis al aangekondigd. Onder hen zijn de Amerikaanse president Bush, de Britse pre mier Blair en de Duitse bonds kanselier Schroder. De Russi sche president Poetin komt niet; Moskou wordt vertegen woordigd door premier Frad- kov. Halina ingestort na dood paus warschau/anp - De Poolse jeugdliefde van Karol Wojtyla treurt om de dood van de paus. Toen de 83-jarige Halina Kwiatkowska hoorde dat haar vroegere vriendje was overle den, stortte zij in. „De paus en ik, wij kenden el kaar 71 jaar. We speelden to neel, het liefst liefdesparen", vertelt de Poolse in een don kere, stille kamer in een sana torium aan de rand van War schau. Ze wil alleen nog maar rust. Televisie en radio kan ze op dit moment niet verdra gen. Halina was twaalf toen ze de 13-jarige Karol met andere jongens zag voetballen. Hij stond in het doel: groot, met brede schouders, knap, haren tot op de schouders. „Wij noemden hem Lolek", herin nert de Poolse zich. Ze ontmoetten elkaar voor de eerste keer in het theater van hun school in Wadowice bij Krakow. Halina speelde Antig one, Lolek haar geliefde Hae- mon. Ze waren dolenthousiast en vormden voortaan een duo op het toneel. De tieners planden een ge meenschappelijke toekomst als acteurs. Ze meldden zich samen aan op de universiteit. „Wie weet, wat daaruit nog had kunnen worden", zegt Halina nu. Op een dag zei Karol echter dat hij priester wilde worden. De Poolse was met stomheid geslagen. Ze huilde. Een droom spatte uit elkaar. Kort daarna gingen ze ieder hun ei gen weg. Halina werd een beroemd ac trice. Ze trouwde met een col lega. De jonge priester Wojtyla doopte Halinas dochter Moni- ka. Ze was aan het afwassen, toen ze hoorde dat Karol tot paus was gekozen. Ze vertrok naar het Vaticaan, waar de kersver se kerkvorst haar bij het ont bijt ontving. Vanaf dat mo ment zagen ze elkaar weer re gelmatig. De paus kwam naar schoolreünies in Krakow, hij nodigde zijn klas uit naar zijn zomerverblijf Castell Gandolfo. Steeds zat Halina naast de paus. Nog tot op de dag van van daag doen er geruchten de ronde, dat er meer was tussen de latere paus en zijn jeugd vriendin dan een platonische liefde. Vragen over lichaams kenmerken van Karol, zoals zijn voetballerskuiten, beant woordt Kwiatkowska steeds afwijzend: „Weet ik niet. Ken ik niet. Hij heeft ze me nooit getoond." Ze voltooide zojuist een boek, dat ze aan Karol heeft opgedragen. Ze noemt hem De Grote Vriend. Geringe belangstelling tekenen condoleanceregister (advertentie) den haag/anp - Een klein aan tal mensen heeft gisteren het condoleanceregister voor paus Johannes Paulus II getekend in de ambassade van het Vaticaan, de nuntiatuur, in Den Haag. De meeste mensen zetten niet al leen hun handtekening, maar schreven er ook iets bij. Ook premier Balkenende deed dat. De minister-president kwam klokslag 12.00 uur aan bij de nuntiatuur. Hij tekende het register namens de regering en sprak kort met apostolisch nuntius mgr. F. Bacqué. Ook begroette hij de ambassadeur van Polen die korte tijd voor hem was gearriveerd. Balke nende bleef een kleine tien mi nuten binnen. Balkenende zei gevoelens van dankbaarheid te hebben ten aanzien van de paus, voor wat hij heeft gedaan. „Hij heeft veel betekend. Hij bemoedigde en gaf de stimulans om met ande ren in dialoog te gaan, hij streed tegen armoede en on derdrukking. Hij handelde soms tegen de stroom in, stak zijn nek uit. voor verandering. Dat kunnen wij ook zien in de reactie in Polen op zijn overlij den." De premier vindt het belangrijk dat de dialoog verder gaat. „Het Premier Balkenende tekende gisteren het condoleanceregister voor paus Johannes Paulus II. Foto: ANP/Koen Suyk gesprek met de ander moet ver der gaan. Het gaat over waar den." Hij hoopt dat de nieuwe paus 'de mensen ook kan be moedigen en stimuleren'. Bal kenende zei nog niet te weten of hij de bijzetting van de paus in Rome kan bijwonen. Toen de nuntiatuur om 10.00 haar deuren opende stonden drie mensen te wachten om het register te tekenen. Tot elf uur druppelden er steeds belang stellenden binnen, daarna kwam er nog een enkeling. Ook maakte een aantal ambassa deurs hun opwachting. Zo te kenden onder anderen de am bassadeurs van Bangladesh, Cuba, Nicaragua, Letland, Li- tauwen en Italië het register. Voornamelijk vrouwen namen de moeite naar de ambassade te gaan. Een vrouw schreef: Rust zacht. Denk aan ons van uit de hemel. Ze sprak vervol gens: „Want hij zal zeker naar de hemel gaan." Op de vraag hoe zij de paus ziet, zei een 75- jarige vrouw: ,Als een heilige!" Zij heeft de kerkvader meerdere malen ontmoet in Rome. In het register schreef zij: Grazie Santo Padre (Bedankt Heilige Vader). Een man van middelbare leef tijd vindt: „Een groot voorgan ger heeft ons verlaten. Heel misschien helpt hij ons van bo ven. We blijven voor hem bid den." Hij hoopt wel dat de nieuwe paus „iets meer warmte uitstraalt en niet alleen de leer verkondigt en de waarheid zo als hij die ziet". Mgr. Bacqué ziet dat anders. Hij omschrijft de paus juist als een warm iemand. Als verte genwoordiger van de kerkvorst ontmoette Bacqué hem een tot twee keer per jaar in particulie re audiëntie om hem te vertel len over Nederland en de Ne derlanders. Doe het elektronisch én uiterlijk 30 april. Als ondernemer weet u inmiddels dat u vanaf 2005 verplicht bent om elektronisch aangifte te doen. Gaat u aangifte doen via het aangiftedeel van de site van de Belastingdienst, dan heeft u een gebruikersnaam en wachtwoord nodig. Deze heeft u eind vorig jaar van de Belastingdienst ontvangen. Wanneer u uw gebruikersnaam en wachtwoord niet meer heeft, vraag ze dan vóór 25 april opnieuw aan via: 0800-0568. U moet uw kwartaalaangifte omzetbelasting uiterlijk 30 april elektronisch indienen. Wacht niet tot het laatste moment. Kijk voor meer informatie op www.belastinadienst.nl/zakelijk. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3