GESPREK VAN DE DAG Een kwestie van graven, bouten en moer* Genevergenootschap: jong met een oude traditie Lekker Thuis beloont 44 Nederlandse zaken Jong geleerd Nog duizend vliegtuigwrakken uit WOII in Nederlandse bodem Dorine stemt vuursteen dinsdag 5 april 2o£f tv .uli Nagoya - Een van de grootste sporten in Japan is het sumo-worstelen. Kolossen van mannen die hun krachten meten. Wie uit de ring wordt geduwd of gegooid heeft verloren. Al die reuzen zijn ooit kleine magere jongens geweest met een droom. Voorafgaand aan het grote sumo-worstel toernooi van de internationa le school in Nagoya mochten twee jongens zich meten met de grote Buyuzan. Hij had het er maar druk mee, met die kleine vechtersbazen. Foto: Reuters MENSELIJK De DUITSE ASTRONAUT Thomas Reiter wordt de eerste Europeaan die lange tijd aan boord van het internationale ruimtestation ISS zal verblijven. Dat heeft de Russische kosmonaut Sergej Krikalev gezegd, die samen met Reiter aan boord van het ISS zal verblijven. De 46-jarige Reiter vliegt in juli met een Ame rikaans ruimteveer voor een missie van zeven maanden naar het ruimtelaborato rium. Tot nog toe hebben alleen Russen en Amerikanen zes maanden of langer aan boord van het ISS geleefd. De lange missie van een Europese astronaut wordt mogelijk omdat de Amerikanen vanaf mei weer met hun space shuttles vliegen. In februari 2003 werden de vluchten gestaakt wegens de ramp met het ruimteveer Columbia. De laatste Europeaan aan boord van het ruimtestation was de Nederlander André Kuipers. De arts in dienst van de Europese ruimte vaartorganisatie ESA deed er acht dagen lang wetenschappelijke experimenten. Het PENTAGON heeft een aan tal universiteiten en high tech bedrijven opgeroepen een zoge heten ROBOTCHIRURG te ont wikkelen. Deze moet levensred dende operaties kunnen uitvoe ren bij militairen op het SLAG VELD. De 'trauma pod', zoals de robot gaat heten, moet de gezondheidstoestand van mili tairen gelijk stabiliseren, nadat zij gewond zijn geraakt. Op de ze manier kunnen volgens een woordvoerder van SRI Interna tional, een van de bedrijven die de machines gaat produceren, veel levens gered worden. Een arts voert de operaties uit door de robot te besturen via een vi deoverbinding. Amerikaanse artsen maken bij sommige ope raties nu al gebruik van robots. Zij besturen deze nu echter van een geringe afstand. Volgens wetenschappers is het een gro te uitdaging een robot te ont wikkelen die zonder hulp van een verpleegkundige verschil lende medische instrumenten kan selecteren. De Amerikaanse zangeres GWEN STEFA- Nl heeft KATE MOSS van haar troon ge stoten als best geklede artiest. De flam boyante Amerikaanse is door Harpers Queen uitgeroepen tot stijlicoon nummer 1 over 2005. Foto: EPA Als MICHAEL JACKSON ooit de Verenigde Staten verlaat, kan hij uitwijken naar een paradijselijk tropisch EILAND. Zijn vriend MARLON BRANDO blijkt hem verblijfsrecht op het eilandje Onetahi in het Frans-Polynesische atol Tetiaroa te hebben nagelaten. De Amerikaanse krant Daily News verkreeg een document waarin staat dat de acteur, die vorig jaar overleed, Jackson toestemming ver leent voor de rest van diens leven op Onetahi te blijven. Brando informeerde Jackson op 5 juni 2003 in een brief om hem te bedanken voor het organiseren van het verjaardagsfeestje voor Brando's dochter Nina op Jacksons landgoed Neverland. Brando ondertekende met:Liefs, Pa". Jacksons woordvoerster Raymone Bain verklaarde dat de Amerikaanse superster absoluut niet van plan is te vluchten. Volgens haar wil hij zijn naam zuiveren tijdens het lopende pro ces tegen hem wegens kindermisbruik. De nieuwe winkelgids Lekker Thuis heeft 44 zaken en of producenten bekroond die zich bezighouden met eten of drinken. 'Lekker Bekroond' is een nieuw waarderingssysteem van specialisten en koks met als doel de smaak en kwaliteit van het voedsel omhoog te krijgen. De gids, zusje van de Lekker-restaurantgids, Wordt vandaag gepresenteerd. Dé 44 zaken (wijnhandelaren, deli catessenzaken, slagerijen, bakkerij en, natuurvoedingswinkels en vis handels uit heel Nederland) hebben allemaal een kroontje gekregen, Kim Novak Een man voelt zich pas door een vrouw begrepen als hij door haar bewonderd wordt „omdat ze met hun assortiment of product boven de anderen uitste ken", aldus de redactie van Lekker Thuis. Het komende jaar gaat een team van inspecteurs meer zaken bezoeken om de lijst verder uit te breiden. De ondernemers kunnen meerdere kroontjes verdienen, maar ze de ko mende jaren ook weer kwijtraken. Alle 44 zaken zijn door de inspec teurs van de gids bezocht. Omdat het de eerste keer is dat op deze ma nier een gids verschijnt, is de lijst nog niet volledig, bevestigt hoofdre dacteur Guido Nijssen. „Daar gaan we de komende jaren verder aan werken. We willen in ie der geval een aanzet geven tot het verhogen van duurzaam kwaliteits- voedsel in Nederland. De smaak en kwaliteit van het eten staat nu erg onder druk omdat de voedingsmid delenindustrie alleen maar goedko per wil produceren." Nijssen wil met de gids discussie op gang bren gen en consumenten en leveran ciers scherp houden wat betreft voedselkwaliteit, anp De Kuyper is de naam van de voorzitter van het Genevergenootschap, Bob de Kuy per. En nee, het is geen toeval dat ook een jenevermerk zo heet, „net zo min als het toeval is dat meneer Hooghoudt hier rond loopt." Op de jaarlijkse voorjaarsbijeen komst van het genootschap lopen nu een maal veel erfgenamen van oude Neder landse jeneverstokers rond. De Kuyper is naast voorzitter van het ge nootschap vooral ook directeur en mede eigenaar van de drankenfabrikant uit Schiedam, een familiebedrijf dat sinds 1695 bestaat. Het voorzitterschap is een erefunctie die hij misschien een beetje aan zijn naam te danken heeft, „maar waar schijnlijk vooral aan de lange tijd dat ik in het vak zit." De voorzitter drinkt het liefst een oude je never. Het glaasje dat hij op de borrel van de ober aangeboden krijgt, is er eentje van zijn eigen stokerij: „dat kan ik proeven, in derdaad. Maar dat is wel een vak datje moet bijhouden hoor, het geheugen voor smaak is kort." Naast bekende namen zijn er op de voor jaarsbijeenkomst van het Genevergenoot schap ook veel bekende gezichten. Aan de bar drinken acteur en presentator Tim Im mers en radiobaas Erik de Zwart een glas oude jenever. De Zwart is sinds een paar jaar ambassadeur van het genootschap, Immers zal 's avonds als ambassadeur geïnaugureerd worden. Leden van het genootschap zijn mensen uit de drankwereld, ambassadeurs zijn be kende Ne\derlanders die 'het Nederlands gedistilleerd een warm hart toedragen.' Lid of ambassadeur worden kan alleen op uit nodiging, volgens De Kuyper een uiterma te selecte en geheime procedure. De Zwart is uitgenodigd samen met de in 1999 over leden radiopresentator Kees Schilperoort. De Zwart: „We presenteerden wekelijks sa men de Piepshow en Kees had zo ongeveer contractueel geregeld dat er een kelkje bij de microfoon stond. Ik dronk mee. Dus daar zal ik die uitnodiging wel aan te dan ken hebben gehad." IHet Genevergenootschap bestaat tien jaar, minder lang dan de ouderwetse spel ling van het woord jenever doet vermoe den. De naam is zo bedacht om de aan dacht te vestigen op de lange traditie van de drank, zegt De Kuyper. Het is mede op initiatief van de 'commissie gedistilleerd' van het Productschap Dranken opgericht, als een club voor lobby, promotie en net werken. Naast bekende Nederlanders uit de show business - acteur Piet Römer, theaterre censent Jacques d'Ancona en presentatrice Vivian Boelen waren er bij in Amsterdam - zijn ook politici en oud-politici ambassa deur van het Genevergenootschap. Kersvers ambassadeur Max Hermans, Ka merlid voor de LPF, vermoedt dat de uit nodiging wel verband houdt met zijn poli tieke functie, al zegt hij ook echt wel iets met jenever te hebben. „Met oude jenever Jacques d'Ancona en Clous van Mechelen (m) laten zich het glaasje oer-Hollands^ ver goed smaken. Foto: GPD/Maartje Blijdestein dan, jonge vind ik een soort vergif." Hij is niet bang voor het karretje van de drankin dustrie te worden gespannen. „Ik heb een eed afgelegd als kamerlid en die neem ik uiterst serieus. Binnenkort stemt de Kamer over een verlaging van de accijns op sterke .drank. De verhoging van die accijns enkele jaren terug was volgens de aanwtic verstokers rampzalig. Hermans: m( zal voor die wet stemmen. Maar[St( den ons standpunt al voor deze Ei komst bepaald. Ik zal dit ambasC t schap keurig al nevenfunctie lat%s ren."gpd ns Foto's: Archief ANP Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn in Nederland zo'n zesduizend vliegtuigen van de Duitsers en ge allieerden neergestort. Een dui zendtal wrakken ligt nog steeds in de bodem, waarvan ongeveef ze ventig met de stoffelijke overschot ten van de bemanning nog erin. Gisteren begon in het Overijsselse buurtschap Bentelo de ruiming van een Engelse bommenwerper. „Een extreem grote klus, want het gaat om een viermotorig toestel met mogelijk nog vier bommen aan boord." De berging van een vliegtuigwrak uit de Tweede Wereldoorlog is al tijd een flinke klus. „Het meeste werk zit in het lange traject om vergunningen te krijgen. Verder is het een kwestie van afgraven, van bouten en moeren. Eigenlijk een routineklus, maar het sentiment zit in de staart", zegt kapitein Hans Spierings, bergingsofficier van het Logistiek Centrum Ko ninklijke Luchtmacht. Dan heeft hij het over stoffelijke overschotten die worden aange troffen in en rond een wrak. Spie rings: „En krijg je vaak te ma ken met nabestaanden die naar Nederland komen. Na zestig jaar hebben ze ein delijk zekerheid over het lot van een familielid dat nooit terugkeerde uit de oorlog. Voor die mensen is het van grote betekenis Soms vindt de herbegrafenis in ei gen land plaats, vaker gebeurt dat in aanwezigheid van nabestaan den definitief in Nederlandse bo dem. Spierings: „En altijd worden de mannen begraven door hun ei gen oude squadron." De Short Sterling-bommenwerper die in de nacht van 27 op 28 au gustus 1942 neerstortte in een weiland bij Bentelo maakte deel uit van een armada van 306 bom menwerpers en was op weg naar de Duitse stad Kassei. Het stortte neer, nadat het boven Overijssel door een Duitse Messerschmitt was beschoten. De hele beman ning, vijf Engelsen en twee Nieuw-Zeelanders, kwam om het leven. Alleen de Nieuw-Zeelandse schutter G.A. Smith werd geïden tificeerd. Samen met twee andere niet-geïdentificeerde slachtoffers werd hij begraven in Delden. De als vermist. Bij de berging van het wrak wordt er serieus rekening mee gehouden dat de stoffelijke resten van de overige vier beman ningsleden worden aangetroffen. Berging van oude vliegtuigwrak ken is in feite het bedrijven van archeologie. Tot meters diep wordt de bodem voorzichtig afge graven en gezeefd. Elk botje moet nagekeken en fragmenten van aanwezige lichaamsdelen geïden tificeerd. De Bergings- en Identifi- catiedienst van de landmacht identificeert de stoffelijke over schotten. Alle vliegtuigonderdelen worden verzameld en afgevoerd naar de luchtmacht. Uiteindelijk is het aan de gemeente waarin het vliegtuigwraf01 er met de restanten van*c gaat gebeuren. p Vlak na de oorlog werdi tionale afspraken gemai plek van een vliegtuigwjn schouwen als veldgraf. L moest dan ook een molt komen. De praktijk blee barstig. Vooral in de eei^ logse jaren was sprake \ai west'- ruimingen. Meniiu brood in het opgraven r c devolle vliegtuigonderdF1 ging het de schatgraver?!3 om allerlei militaire curf 13 welkome aanvulling opF verzamelingen. Met de j heid van stoffelijke resn nauwelijks rekening gelf® feite werd pure grafsche pleegd. Bij de ruiming van het v, Bentelo gaat het er serie1 toe. De b er gings werkzak worden verricht door Lf Speciaalwerken, met erju dit soort klussen. A. Lee}1® „Dit is een extreem grotd want het gaat om een vJv ge bommenwerper van'a: lang, met een vleugelspj van 30 meter. Het is nojjfi kijken, maar de kans is g» aan boord ook vier borri€ ten. De 1900 ponders wl tijd de grootste in hun sj Doordat ze al zo lang in'13 liggen, worden ze steed? ker. De bommen wordeF bieler, waardoor ze spor° kunnen exploderen." aa Thea van Beek Van je familie krijg je veel mee. Eén van mijn opa's was dominee, eigenlijk dus solo-artiest. Zijn podium was de kansel, zijn volle zaaltje de kerk, zijn confe rence was de preek. Opvallend veel cabaretiers van de oudere generatie hadden dominees in de familie. ToevalDat lijkt me toch niet. Alle mensen zijn ver schillend, vinden ze, maar bepaalde neigingen zitten er ingebakken. Het zit volgens mij ongeveer zo: jij bent zelf de rivier, maar de bedding waarin je gaat stromen ligt zo ongeveer wel klaar. Dan nóg kan het water op bepaalde plekken linksaf of juist rechts, maar achteraf valt prima te snappen waarom juist jij daar-en-daar bent geëindigd. In sommige gevallen is die samenloop van alles zo-mooi dat het een ver haaltje waard is. Zoals bij Dorine Wiersma. Zij trad op als cabaretière in Paradiso, ik was daar ook, en we raakten aan de praat. Ze zong tamelijk simpele liedjes, maar kende duidelijk meer gitaar-akkoorden dan de gemiddelde simpele zanger. Dat klopte: Dori ne was afgestudeerd in klassieke gitaar. Ik vermoedde toen direct dat cabaret niet haar ware roeping was, en zelfs gitaar spelen niet. In dat geval zou je volgens mij uitsluitend ingewikkeld gitaar willen spelen. Hier zat meer achter. In deze vrouw school een diepe re en hogere roeping, maar welke dan toch? Welnu, haar vader is geoloog en sleepte het gezin Wiersma op zijn zoektochten de hele wereld over. Omdat dat allemaal ook best gezellig was, hield Dorine aan haar jeugd een liefde voor stenen over. Uit weer an- dere bronnen kwam een liefde voor muziek. Uitein delijk zouden die twee lijnen op verrassende wijze bij elkaar komen. Dorine's eerste poging om steen en ge luid te combineren was nog voor de hand liggend: ze vertoonde dia's van wonderschone steenformaties, en maakte daar met haar bandje live-muziek bij. Uiter aard was papa ontroerd, en zo hoort dat ook. Maar steen is geen muziek, en muziek is geen steen. De wa re harmonie tussen die twee elementen ontbrak nog. Tot op een dag Dorine het bestaan van klanksteen ontdekte. 'Fonoliet' heet die steensoort in het weten- schaps, en niet voor niets. Je moet eerst even zagen, maar als je er dan slim op tikt, hoor je een fraaie hel dere 'pling1. Dorine aarzelde geen moment, reisde af naar Centraal-Frankrijk en kwam thuis met een brok van 200 kilo fonoliet. Haar doel was het maken van een muziekinstrument van steen, geen xylofoon, die is van hout, maar een stenofoon. Het is allemaal wat zwaarder en breekbaarder en het zaagt ook lasti ger, toch kwam er een prototype van de stenofoon. Zoals u wellicht al kunt raden klinken grote brokken steen lager, en kleinere hoger. De stenofoon stem men leek dus simpel: steen weghakken geeft een hogere toon. Maar wat nu als je er in het midden iets afhaalt, en de zaak dus dunner maakt? Nee, dan wordt de toon niet hoger, maar juist lager. Wat bij houten staven precies andersom is. Maar Dorine kreeg het onder de knie en heeft op haar stenofoon 'madimba', noemt zij hem) zelfs paten t aangevraagd. In haar collectie zingend gesteente bevindt zich ook een klokkenspel van bergkris tal. Tevens experimenteert ze met vuursteen. Al sinds de oertijd weet men dat je daarmee kamp vuurtjes en pijlpunten kunt maken, hoewel vuursteen keihard en moei lijk te bewerken is. Het stémmen van vuursteen is dan ook in 60.000jaar bij helemaal niemand opgekomen. Sinds kort telt Nederland één inwoonster die daar al haar vrije tijd insteekt. Wat een prachtige gedachte. Google: zoek 'madimba'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2