'Het museum is hier de dupe van' KUNST CULTUUR v Alphens Parktheater krijgt geen geld meer van de gemeef Alles over Geert Mak is wereldnieuw'Nominatie Kameriingh Om Voorjaar en Zomer mé supergetalenteerde solistf d' Raad van Bestuur betreurt opstelling van de ondernemingsraad Naar Moskou, Mosfc geestig en origine^ Nieuwe roman van Coh dinsdag 5 april 2( VI =V fhi Directeur Guido Creuwels kan personeel wellicht niet meer betalen Boek over Parktheater rai door Theo de With Arthur Japin. Foto: ANP/Kippa Japin schrijft 'geschenk' Amsterdam - Arthur Japin schrijft het Boekenweekge schenk van volgend jaar. De 71ste Boekenweek zal plaats hebben van 15 tot en met 25 maart 2006. Japin won met zijn roman 'Een schitterend gebrek' zowel de Libris Literatuurprijs 2004 als de Inktaap 2005, de publieksprijs van Vlaamse en Nederlandse jongeren. Het motto van de Boekenweek 2006 is BOEM PAUKESLAG, Schrij vers en muziek. Het motto is ontleend aan het gelijknamige gedicht van Paul van Ostaijen. Het onderwerp schrijvers en muziek zal tijdens de 71ste Boekenweek vanuit twee per spectieven worden belicht, van uit de band die schrijvers met muziek hebben èn vanuit boe ken met muziek als onderwerp. 'Egmont' op 4 mei-concert amsterdam - Het jaarlijkse her denkingsconcert in het Amster damse Concertgebouw wordt op 4 mei verzorgd door Holland Symfonia onder leiding van Lu cas Vis. Uitgevoerd worden Beethovens muziek bij het to neelstuk 'Egmont' van Goethe en het hoboconcert 'Lied des Exils' uit 1998 van Hans Kox. Soliste is Pauline Oostenrijk, eerste hoboïste van het Resi dentie Orkest. Wie de sopraan partij zingt is nog niet bekend. Het concert sluit aan op de Na tionale Dodenherdenking op de Dam. De entreeprijs is beperkt tot vijf euro, zodat een breed publiek het concert kan bijwo- De Kooning in Rotterdam Rotterdam - Rotterdam heeft gisteren twee beelden geplaatst van Willem de Kooning. De in brons vervaardigde Reclining Figure en Standing Figure staan aan het Weena-Noord, nabij het Hofplein. The Willem de Kooning Foundation heeft de twee bronzen beelden in lang durige bruikleen gegeven aan Rotterdam. De beelden worden 15 april officieel onthuld, daags voordat koningin Beatrix in de Kunsthal een tentoonstelling opent met ruim vijftig werken van de in Rotterdam geboren kunstenaar. alphen aan den rijn - Het Parktheater ligt overhoop met het Alphens gemeentebestuur. Wethouder Hub van Wersch wil de subsidie aan het theater per 1 juni stop zetten. Theaterdi- recteür Guido Creuwels heeft daar protest tegen aangetekend en is bang dat hij het personeel de laatste maanden niet meer kan uitbetalen. Omdat in het Alphense stads hart binnenkort theater Castel- lum zijn deuren opent, gaat het Parktheater over enkele maan den dicht. Daarover bestaat al enkele jaren overeenstemming. Officieel sluit het Parktheater per 1 augustus. De laatste voor stellingen zijn in mei. In de maand daama wordt de zaal nog verhuurd aan bedrijven en verenigingen, die er bijvoor beeld hun gym- of balletuitvoe ring geven. In juli moeten vol gens Creuwels nog technische werkzaamheden worden ver richt. „Lampen moet worden verwijderd, net als de geluids apparatuur. Ook moet een aan tal theaterstoelen worden gede monteerd, die destijds door sponsors zijn aangekocht. Ver der moet nog een aantal admi nistratieve zaken worden afge wikkeld." De wethouder is het niet eens met deze redenering. Hij wijst erop dat met ingang van 1 mei de gemeente tijdelijk twee thea ters moet subsidiëren. Het be schikbare budget wordt nu over beide theaters verdeeld. Omdat in juni alleen maar besloten voorstellingen in het Parkthea ter plaatsvinden, vindt de ge meente het niet nodig nog lan ger subsidie te verstrekken. Een deel van het personeel van het Parktheater maakt de over stap naar Castellum. Het is nog steeds onduidelijk wanneer dat precies gebeurt. Voorlopig blijft het personeel op de loonlijst van het Parktheater. Creuwels: „Ik heb die subsidie nodig om de salarissen te betalen. Ik kan toch niet tegen mijn mensen zeggen: sorry, het geld is op." De directeur wijst erop dat de afspraak was dat het hele thea terseizoen afgemaakt zou wor den. „Het is altijd mijn streven geweest het Parktheater schul denvrij af te sluiten. Daarmee bewijzen we niet alleen de ge meente, maar ook Castellum een dienst. Als wij in de rode cijfers belanden, is Castellum verplicht die schuld over te ne men." Omdat Creuwels voor zijn protest geen gehoor vindt bij de wethouder, heeft hij een bezwaarschrift ingediend. Dat wordt vanavond door de com missie bezwaarschriften behan deld. De uitspraak volgt in de loop van mei. door Ad van Kaam vervolg van voorpagina leiden - „Renée Magendans doet het goed als directeur van het Rijksmuseum van Oudhe den", verklaart H J. Hielkema na mens de Raad van Toezicht van het museum. Hij legt ook graag uit waarom. „Magendans is al tien jaar directeur. Tot 2003 was er altijd sprake van een positief saldo. Door twee mooie, maar dure exposities, en vooral door het terugdraaien van de over heidssubsidie is het museum in de problemen geraakt." Hielkema spreekt ook tegen dat er een tekort zou zijn van twee miljoen euro. „Dat is niet waar. En daarbij: dit is haar niet aan te rekenen. Het zijn de omstan digheden. Elk museum heeft te kampen met financiële zorgen omdat de subsidie is vermin derd. Minder geld betekent meestal ook minder mensen. Dat is vervelend. Maar je kunt er je ogen niet voor sluiten. Het is evenwel kortzichtig om dat de directeur te verwijten. Dus niet alleen willen we haar niet ontslaan, nee, we kunnen haar niet ontslaan. Want dit is haar schuld gewoon niet." Dat er naast de geldperikelen nog andere zaken onder de op pervlakte spelen, is Hielkema bekend. „Ja, dan gaat het om de houding van de directeur en haar gebrekkige communicatie vermogen. Maar, dat is nou zo jammer. Een half jaar geleden hebben we daar met de onder nemingsraad over gesproken. Dat was een aangenaam en prettig gesprek. We zouden gaan werken aan die punten, zo is afgesproken. We zouden haar bijstaan in het verbeteren van de communicatie. Maar dan moet ze ook wel de kans krij gen. Nu hoeft dat opeens niet meer. Ik vind dat ongepast van de kant van de ondernemings- Half juni verschijnt er een boek over de geschieden^, Parktheater. Daarin wordt uit de doeken gedaan hot tc malige Wilhelminaschool in Park Rijnstroom in de j:gi; werd verbouwd tot theater. Het karakteristieke pan<lge al jaren leeg. Het behoorde tot de Martha Stichting,L voor moeilijk opvoedbare kinderen. Creativiteitsceite pressie 70 trok er in 1989 in en de voormalige gymn;' nex kerkzaal werd omgetoverd tot het Parktheater. A ter er over enkele maanden uit gaat, valt de zaal toe p pressie (de opvolger van Expressie 70). In het boek 'L- staande ovatie' wordt deze geschiedenis beschreveir Wil Kokelaar in zwartwitfoto's in beeld gebracht. HeD, 19,00 euro kosten, maar kan nu al met 2,50 euro kotjns Parktheater worden besteld. f" jrd ,in zure komedie, waate thema's van het lead ambitie, ouder woiza raffineerde en geesle zijn verweven metl grote thema, het sjL neel. To play or no' is voor de actrices f stuk als in werkelijl het vaak om gaat. Pi Aan alles is te merlar stuk direct op de hj8- actrices is geschrev,n. een genot om Trutjar te zien halen in eeijilc hopige dans, om El n* Smits met de lichte d hysterie die aan deioi kleeft het eeuwige jyf haal van haar liefddia horen vertellen en jro steling van Elsje de> u met de emoties diefes mocht hebben van nistische vader. Hii j zijn herkenbaar en' scherp van de snecty ven: aan alles is te 1 de drie vriendinnen R en door kennen enp1 voor de mond nemlia Het stuk speelt ziclis. door Rieks Swarte del decor, waarin voorsu gelengeduld ontwoiij* quette van het Rodpe Moskou opvalt. Alleer ste bedrijf roept vr^ai stuk eindigt wat vaan; neemt niet weg datjzi kou, Moskou' een d - geestig stuk is waarjd* plezier en intelligersp gespeeld. (10 zij Rn theater recensie Margriet Prinssen Voorstelling: 'Naar Moskou, Moskou' van Elmer Schönberger. Regie: Matthijs Rümke. Spel: Trudy de Jong, Elsje de Wijn en Els Ingeborg Smits. Gezien: Schouwburg Amstelveen. Nog te zien: 8 april, Leidse Schouwburg, Leiden. Dertig jaar geleden speelden ze samen in 'Drie Zusters' van Tsjechov. Sindsdien zijn ze vriendinnen: de Moskouclub. Alleen Lucy, de meest gedistin geerde van het stel, is actrice gebleven. Ze heeft een verhou ding met een getrouwde regis seur, inmiddels ook al een jaar of dertig. Pien zit in de bijstand en vecht tegen haar gokversla ving en Inez is directeur van de Toneelschool. Elmer Schönberger schreef zijn nieuwe toneelstuk - na het suc cesvolle 'Kwartetten' - voor drie actrices die hij van nabij kent en die ook in werkelijkheid een jaar of dertig geleden debuteer den aan het Nederlandse to neel: Trudy de Jong, Elsje de Wijn en Els Ingeborg Smits. Zijn stuk is losjes gebaseerd op 'Drie Zusters', waarin de zusjes smartelijk verlangen naar Mos kou, waar ze nooit geraken. In 'Naar Moskou, Moskou' wordt de Russische hoofdstad in elk geval wel bezocht, al levert dat vooral desillusies op. Schönberger schreef een zoet- Renée Magendans tijdens de opening van de Syrië-tentoopstelling: een mooie maar dure expositie. Archieffoto: Mark Lamers raad. Onbegrijpelijk ook." Hoe het nu verder moet, weet Hielkema niet. „Ik heb dit nog nooit meegemaakt. En geloof me, ik heb enige bestuurlijke ervaring (Hielkema is commis saris van o.a de Sligro, het VSB- fonds, het Wereld Natuur Fonds, van nog een serie be drijven en oud-bestuursvoorzit ter van de Fortisbank). Wij heb ben ons in elk geval duidelijk uitgesproken. De bal ligt nu bij de ondernemingsraad. Als we er helemaal niet meer uitko men, bij staatssecretaris Medy van der Laan. Ik zie even geen opening. Wat ik jammer vind en betreur, is dat het zo moet. Via de weg van de confrontatie. Het museum is de dupe." Directeur Magendans zelf wil niet ingaan op de ontstane situ atie. Ze wil niet meer kwijt dan dat ze, in dit stadium, het com mentaar overlaat aan de Raad van Toezicht. De onderne mingsraad van het RMO en de vakbond AbVaKaBo beraden zich aanstaande donderdag, met het museumpersoneel, over eventuele stappen. den haag/gpd - Voor de derde keer gunt de van oorsprong Zuid-Afrikaanse schrijver J.M. Coetzee de wereldprimeur van een nieuwe roman aan de Ne derlandse uitgeverij Cossee. Op 1 augustus dit jaar zal de fami lieroman 'Langzame man' ver schijnen. De Engelse uitgave verschijnt pas in Eerder verschenen! j, primeur bij Cosseii biografische romapnj een jongeman' (20^1 beth Costello' (2004zc De Zuid-Afrikaan ]n kreeg vorig jaar dls; voor de Literatuur. fie Rechtenfaculteit maakt kans op Award voor Vitale Monument Reis door de geschiedenis van Europa op film vastgelegd door Ruud Buurman Amsterdam - Alles wat met Geert Mak heeft te maken, blijkt wereldnieuws, heeft Roel van Broekhoven de afgelopen da gen ontdekt. „We hebben er ei genlijk nog maar enkele keren over gepraat, maar iedereen wil al weten hoe, wat, waar en waarom. En vraagt of het wel mogelijk is deze reis door de geschiedenis van Europa op film vast te leggen." Om met dat laatste te beginnen: Van Broekhoven was daar di rect na het lezen al van over tuigd. „Het zou zelfs prachtige radio zijn, want het prikkelt je fantasie. Je ziet hem zitten in die trein in Rusland, met de ou de vrouwen en de worstjes. Maar het boek is als een film geschreven." Tijdens Van Broekhovens vori ge project, Purple Heart, over Amerikaanse soldaten die ver minkt uit de oorlog in Irak terug komen, hadden ook de camera- en geluidsman het boek bij zich. En het bleek telkens weer gespreksstof. „We hebben in VPRO-verband zoveel door Midden- en Oost-Europa ge reisd dat ik toch dacht dat ik de geschiedenis van het continent aardig kende. Maar niet zoals Mak het vertelt en laat vertellen door mensen die hij ontmoet, de ooggetuigen van die ge schiedenis. Gewone mensen, maar ook slachtoffers en da ders. Die aanpak ligt heel dicht tegen mijn eigen manier van werken aan", vertelt Van Broek hoven. „Ik kom uit de school van het VPRO-programma Dio genes en denk dat ik film zoals Geert schrijft. Improviserend. leiden - Het Kameriingh Onnesgebouw in Lei den, waar sinds vorig jaar de rechtenfaculteit van de Universiteit Leiden is gevestigd, is met vijf an dere gebouwen genomineerd voor de 'Bouw fonds Award voor Vitale Monumenten'. De genomineerde monumenten komen in aan merking voor de Award omdat ze na een restau ratie, aanpassing of verbouwing een nieuwe be stemming of functie hebben gekreg door toegankelijker zijn geworden v$( der publiek. Tijdens de Nederlandse! beurs, eind mei in de Brabanthall 1 Bosch, krijgen twee monumenten (itftr rie kleinschalig en in de categorie glle de titel 'Vitaal Monument 2005', vin prijs van 10.000 euro is verbonden, pe Dat is, hoe prematuur de plan nen nu ook nog zijn, volgens mij de manier om het te doen. Een levende film maken, met mensen die ook Mak is tegen gekomen, zodat je de geschie denis van het continent in beeld krijgt aan de hand van het heden." Schrijver en filmer kennen el kaar van een gezamenlijk verle den bij de VPRO-radio: „Ik had het er al een paar keer met hem over gehad en gevraagd of hij dan zou willen meewerken. De ze week vertelde hij dat de rechten van zijn boek waren verkocht aan twee producen ten, die ik toevallig redelijk goed ken. Die heb ik gebeld en de VPRO stapte er daarna ook in. Zo'n 'uitzendgarantie' is weer van groot belang voor de financiering van het project en het werven van fondsen." Mak zelf zal in elk geval de ver teller zijn. Van Broekhoven: „Wellicht als 'voice over', als commentator bij de beelden. Maar liever wil ik met hem een aantal reizen overdoen, hem in beeld brengen zoals hij door die landen reist. Het hele pro ject vergt ook een enorme voor bereiding. We moeten het boek herlezen en er twaalf reizen uit kiezen. We zouden die mensen die Geert opvoert, ook weer moeten zien te vinden. Met wat geluk kunnen we volgend jaar gaan reizen en filmen. Ik schat dat we een jaar bezig zijn met filmen en monteren. Zodat de serie in 2007 te zien zal zijn." muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Mosana Quartetto m.m.v. leden Masterclass Maastrichts Conservatórium. Gehoord: 3/4, Palace Hotel, Noordwijk. De bekendste programmamu ziek van Vivaldi is ongetwijfeld 'Le quattro Stagioni'. Violist Ni- gel Kennedy heeft de Jaargetij den populair gemaakt bij groot en klein. De Poolse vioolvir tuoos en docent aan het Con servatorium van Maastricht, Robert Zreder, heeft een nieu we impuls aan deze vier con certen gegeven. Hij gebruikt daarbij niet een kamerorkest en een vioolsolist, maar een strijk kwartet (bijgestaan door con trabas) en vier verschillende so lo-instrumenten: viool, gitaar, contrabas en marimba. Welnu, de twee absolute hoog tepunten van deze wereldpre mière vormen het Voorjaar en de Zomer, met twee supergeta lenteerde solisten, de contra bassist Szymon Marciniak, en Jordi Francés-Sanjuan (marim ba). Je zou spontaan toch nooit kiezen voor de brommerige contrabas om de lente, La Pri- mavera te verbeelden. Maar Sz- reder heeft het goed gezien als hij kiest voor Marciniak. Zelden ontlokte een bassist zo'n sensu eel zachte, intrigerend soepele klank aan dat houten bakbeest. Betoverend trekt hij de lente naar zich toe in volmaakt sa menspel met het kwartet dat hij nauwlettend volgt, welhaast magisch inspireert. Hij swingt met de kleinere strijkers in de wei. In het donzige Largo wie gen de takken onder een welda dige lenteregen. Strijkkwartet en contrabas laten in de Danza Pastorale de zuchtende bour don van de doedelzak horen waarboven een landelijk deun tje met een olijk cadensje zwiert: schitterend! De tweede topper is de Zomer (l'Estate) waarin Francés-San juan excelleert als een waanzin nig muzikaal talent. Zijn 'mal lets' huppelen als engelenveer tjes over de houten 'toetsen'. Prikkende muskieten, de roep van de koekoek, zinderende warmte die overgaat in de broeierige sfeer vanlg mende donderbui, c drupjes, gerommel, ag ten, bliksemschichtor aanwezig als je mee[ S Geweldige vondst! h. Voor de pauze doetlze de Herfst het goed elei trouwd met fraai sariai van kwartet en vioolva gitarist heeft de meëiei om te overtuigen; ish. als de bassist zijn imui geloofwaardig door rer (l'Invemo) heen te tho blijft bij 'zijn best do Het Mosana Quartet ons overigens meteft. vertellen in Mozarts I tet in F waarin licht\f| bevlogen samenspel grote dosis speelprefiti tentoongespreid. In jrd van Shostakovich teéni wordt geestig op elkidi hakt in felle pizzicatëli totdat zich een smeiin die losmaakt in de e(or en zich heerlijk jengiva deelt over de anderëar Met 'the Entertainer, t< nemen alle zinderzujj a muzikanten flambofrc verzekerd afscheid. iZ

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18