REGIO 'Ik ben ook geestelijk gegroeid' vraag bods laten we extra f naar Rome rilden dat in de k°- [It de archieven colofon leiden, 11.00 uur Een loodzwaar karwei dinsdag 5 april 2005 van paus Johannes Paulus de Tweede lokte afgelo- meer dan honderdduizend mensen naar het Sint Pie- v J mende dagen 1 miljoen gelovigen uit de hele wereld in Rome de nnen bewijzen aan de kerkvorst. Is er in Nederland al irj run op reizen? Navraag bij algemeen directeur Van an D-reizen. aanvragen voor rei- °le? d&i veel gedaan via inter- rlji al direct op zaterdag- het overlijden van de jng de hele zondag j scoort Rome in een ;le tientallen aanvra- het er vele honder- di fr echt veel meer ge- ij n ook veel mensen wilden wachten. Be- dat nog niet zeker was de paus wordt begra- Taten ze hun definitie- angen." e? -lit zt accommodatie, en ze onderdak hebben. runnen we nu nog ge er twee miljoen pelgrims uit de hele wereld naai' Ijl wordt dat moeilijk natuurlijk. Ik zou niet weten 2Sen er zijn, maar ik heb al gehoord dat er ook sport- jylllen worden vrijgehouden. Zulke slaapplaatsen lsjgens niet aanbieden." "so voor mensen die alleen een vlucht boeken? npieden een pakket en als het nodig is zullen we ex- Daar hebben we er in Nederland zat van, of het daarvan komt. We hebben zoiets als dit meegemaakt. Enigszins vergelijkbaar was de a^i Diana, waarvoor destijds een paar honderd Ne- a far Londen zijn gegaan. Persoonlijk verwacht ik wel nderden mensen meer naar Rome vertrekken." 5 April lei iajlEM - De boom, welke de Leidse studentenvereniging r j 13 September 1947 in de omgeving van de rijnbrug te ;eje, is geen lang bestaan beschoren geweest. Het aanleg- teamcircuit is hier de oorzaak van geweest. Maar sinds Za- i 'Arnhemia-boom' er weer en misschien beter dan ooit h keurig driehoekig trottoirtje en met de beste grond als aluwd en geparapluied' kwamen de leden van Arnhemia Grote Soos aan om vandaar naar de boomplantplaats te van het regiment,' in dit geval een konijn, was bij de ëgenwoordig. Bij het Stadhuis werd het gezelschap ont- ireboer Matser,' de burgemeester van Arnhem, die enke snoepjes aangeboden kreeg: suikerbabbelaars, die bij behoren als koek bij de Groningers en Deventenaren. r werd hier uitgeroepen tot 'knienenridder,' waarna hij ten naar de plaats vertrok om de nieuwe boom in de en. ■zaterdag 5 april |t meisjesteam 'Het Kompas' streek gisteren met de hoog- t eind van het mini-basketbaltoernooi voor lagere scho- Jle versloegen zij de Prinses Beatrixschool. ILeidsch Dagblad 1 rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na iO (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer DC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ld, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad '.Klein en H. de Wit rectie.hdcuz@hdc.nl die: Jan Geert Majoor, an Brandenburg iCredactie ld@hdc.nl I, Leiden, tel. 071-5 356 356 x5 54, 2300 AB Leiden. (van de receptie zijn, jet donderdag -12.30 uur gps 356 325 .overlijden, geboorte, jubilea berichten, desgewenst met •fling, via www.hdcmedia.nl of ;berichten@nhd.hdc.nl. j||l: fax 072-5196696, tel. 072- 4 1K00P ejt- 961 .023-5150 54 (<3677 jdel: 071-5 3; ,.5 356 300 kunnen contact opnemen i) S800 y, (acceptgiro) ïnaut. ine.) €216,90 een machtiging verstrekken ■jch afschrijven van het ril ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Michiel Sporre uit Noordwijk liet zijn benen verlengen Voor veel dorpsgenoten is Michiel Sporre (30) een bekende. Dat heeft de Noordwijker voornamelijk te 'danken' aan zijn opvallende verschijning. Sporre kwam ter wereld met achond- roplasie, een groeistoornis die in de volksmond beter bekend staat als 'dwerggroei'. Door deze aangeboren afwijking werd Sporre op eigen kracht nooit langer dan 1,32 meter. Hij be sloot zich niet bij zijn lot neer te leg gen en op zijn achttiende wendde hij zich tot de vermaarde chirurg dr. Westbroek, voor een beenverlenging. Driejaar vol risicovolle operaties en bloed, zweet en tranen vergende re- validatieperioden volgden. Maar het resultaat mag er zijn. Vandaag de dag leeft hij - met 22 centimeter been er bij - letterlijk op grotere hoogte. „Ik kijk niet meer tegen lichamen aan, maartegen gezichten." Michiel Sporre is een geboren en ge togen Noordwijker. Als hij een paar maanden is, valt op dat zijn hoofd in verhouding met zijn lichaam groot is. Hij wordt onderzocht in het zie kenhuis en de artsen constateren dat hij lijdt aan de groeistoornis achond- roplasie. ,,Dat houdt in dat je kraak beenvorming achterblijft bij de spiergroei", vertelt hij zittend aan een tafeltje in Grand Café 't Elfde Gebod aari de Noordwijkse boule vard. „Het schijnt ergens in de ge nen te moeten zitten, maar zover ik terug kan kijken ben ik de enige in de familie. Mijn moeder is wel klein, maar niet extreem. En ik heb twee zussen van gemiddelde lengte." Ondanks zijn groeistoornis groeit Michiel op zoals ieder ander kind. „Mijn ouders hebben me nooit als 'anders' beschouwd en gingen er fantastisch mee om. Ze leerde me dat mijn afwijking mij er niet van hoefde te weerhouden om dingen te doen die anderen ook deden. Ik heb op een normale school gezeten, haalde mijn zwemdiploma's en heb tot mijn veertiende gejudood. Ik heb zelfs de blauwe band." Toch wordt Michiel er als kind regelmatig mee geconfronteerd dat hij klein is. Op straat kijken mensen hem vaak na en zo nu en dan lachen voorbijgan gers hem uit of voelt iemand zich ge roepen om een nare opmerking te plaatsen. „Ik ben opgegroeid met het gegeven: 'schelden doet geen zeer, slaan des te meer'. Dat hield ik altijd in mijn achterhoofd. Maar soms had ik ook wel eens de neiging om op mensen af te stappen en ze te corrigeren. En af en toe ergerde ik me ook mateloos aan mensen die het misschien wél goed bedoelden. Dan zei iemand bijvoorbeeld: 'jij hoeft dit of dat niet te doen hoor'. Ik kon dan wel door de grond zakken. Daar wilde ik echt niets van weten." „Soms lag ik 's avonds te piekeren in mijn bed en dan richtte ik mijn hoofd omhoog. 'Waarom ik?', vroeg ik dan verontwaardigd. Vervolgens viel ik in slaap en droomde ervan dat ik 's morgens wakker werd en dertig centimeter langer was." Lang lijkt dat voor Michiel een droom te blij ven. Tot hij op zijn twaalfde in een tijdschrift leest over een nieuwe ope ratietechniek om benen te verlen gen. „Ik wist dat mijn toenmalige overbuurvrouw, die ook een groei stoornis heeft, die ingreep had on dergaan en ging bij haar informeren. Zij was zeer te spreken over het re sultaat." Als Michiel vijftien jaar is, gaat hij op bezoek bij dokter Westbroek om over de mogelijkheden te praten. „Hij was meteen enthousiast, maar adviseerde me te wachten met ope reren tot ik was uitgegroeid en mijn middelbare school had afgemaakt. 'Haal je diploma, denk er serieus over na en kom dan terug als je acht tien bent', zei hij. Tijdens dat ge sprek vertelde hij me ook over mo gelijke complicaties. Het risico be stond dat ik niet voldoende bot zou aanmaken, waardoor ik lang niet zou kunnen lopen. Ook liep ik een niet geringe kans op ernstige ontste kingen. Ik schrok er wel van, maar twijfelde niet. Ik moest sowieso ge opereerd worden aan mijn kromme Michiel Sporre: „Er zijn mensen die al leen het fysieke zien. In die men sen steek ik geen tijd en moeite meer. Maar er zijn ook mensen die Chiel zien." Foto: Henk Bouw- benen, want als ik daar niks aan zou doen zou ik op latere leeftijd mis schien wel in een rolstoel belan den." Twijfels heeft Michiel wel op viij dag 17 september 1993, een datum die in zijn geheugen staat gegrift. Het is de dag waarop hij zijn leven ingrijpend zou veranderen. „Met lood in mijn schoenen reden we naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk, waar ik mijn eerste van in totaal vier ope raties zou ondergaan", weet hij nog. „Voor de ingang kreeg ik ineens zwaar de zenuwen. Ik haalde me van alles in mijn hoofd en ging al uit van doemscenario's. 'Ik doe het niet', riep ik, maar gelukkig was er mijn moeder die me bijna letterlijk mee naar binnen sleurde. Anders had ik misschien niet doorgezet." Uitein delijk maakt een gelaten gevoel zich van hem meester en besluit hij zich toch over te geven aan de medische staf en volledig te gaan voor zijn eni ge kans op een normaler leven. In totaal moet Michiel in een tijds bestek van drie jaar twee keer aan zijn onderbenen en twee keer aan zijn bovenbenen worden geope reerd. Om en om. „Eerst waren mijn onderbenen aan de beurt om gebro ken te worden. Er werden onder en boven de breuk vier pennen door mijn botten geschroefd, waaraan aan beide kanten een orthofix werd geschroefd. Dat is een apparaatje dat de functie van het bot overneemt en waarmee je je benen kan oprek ken. Daarna werden met een hamer tje en een beitel de botten doorge nomen." Als hij bijkomt uit de narcose, schrikt hij zich wezenloos. „Mijn be nen zaten vol bloeduitstortingen en waren helemaal opgezet. Ik raakte in paniek. Het is gebeurd met me, dacht ik. Maar het verplegende per soneel kalmeerde me en al snel ging het beter. Na vijf dagen mocht Spor re beginnen met revalideren en werd ook gestart met de daadwerkelijke beenverlenging. „Door te draaien aan de orthofix werden de uiteinden van de breuken steeds iets verder van elkaar gedraaid. Daartussen kon dan bot groeien. Vier keer per dag een kwart millimeter, meer niet. Maar in 55 dagen was dat toch 5,5 centimeter." In vier stappen werden zijn benen zodoende 22 centimeter verlengd. „Ze hebben het maximale eruit gehaald. De operaties vielen me steeds makkelijker. De laatste keer wist ik dat de finish in zicht was en ging ik zelfs fluitend het zieken huis in." Door de wonderlijke ingreep meet Sporre tegenwoordig 1 meter en 54 centimeter. Zijn leven is enorm ver anderd. „Ik weet nog dat ik na de operaties over straat liep en naar de grond keek 'Wow, die is een eind weg', dacht ik. Sommige mensen vinden me nog steeds klein, maar voor mij is de lengte die ik nu heb enorm. Ik kan in een normale auto rijden, kan bij keukenkastjes en hoef niet meer mijn hoofd in mijn nek te leggen om mensen te zien. Ik kijk te gen gezichten aan en niet tegen li- man chamen." Maar ook in mentaal opzicht is hij veel sterker geworden. „Ik zeg altijd: 'ik ben niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk 22 centimeter langer geworden'. Ik ben nu veel zelfverze kerder." Eén ding wil hij benadruk ken. „Ik heb dit voor mezelf gedaan en niet voor anderen. Om midden in het leven te staan en geen beperkin gen meer te kennen. Laat dat voorop staan. Want wat anderen denken in teresseert me niet. Er zijn mensen die alleen het fysieke zien. In die mensen steek ik geen tijd en moeite meer. Maar er zijn ook mensen die Chiel zien. Die kijken naar mijn bin nenkant. Dat zijn mensen die ik waardeer. Weetje wat het is? In de hedendaagse maatschappij is alles gefixeerd op uiterlijk. Dat is jammer, want dan ga je voorbij aan al het mooie dat het innerlijk te bieden heeft. Los van je afkomst, huidskleur of hoe je er uitziet." Robert Toret Ze zijn met zijn tweeën, want de taak die op hun schouders rust is een zware, zo stralen ze uit. Zo zwaar dat geen van beiden het al leen zou afkunnen. De deu ren van het rode bestelbusje slaan open en het tweetal tilt een keukentrapje naar bui ten, zo'n exemplaar dat tij dens een stevige verbouwing besmeurd is geraakt met klodders witte verf. De trap wordt uitgevouwen op het trottoir, pal voor het bushokje. Een doorsnee bushokje is het niet, want op het dak pronkt een model bus, in de groene kleuren van Connexxion. Het is zo'n dubbele, met een zwenkend achterdeel. Een hajrmonica- bus. Het is een model, maar niettemin met flinke afme tingen. Misschien wel ander halve meter lang, veel te groot om als speelgoed te dienen in de gemiddelde huiskamer. Maar wat voor functie heeft het gevaarte dan wel? Is het een driedi mensionaal pictogram, een indicatie voor nietsvermoe dende toeristen dat ze hier tijdens het hoogseizoen op de bus kunnen stappen, naar Den Haag Centraal of de Wassenaarse Slag? Het tweetal heeft het op de modelbus voorzien. De ene man houdt het keukentrap petje vast, terwijl de ander naar boven klautert. Hij hijst zich op het bushokje en wacht dan tot zijn collega hetzelfde heeft gedaan. Dan schuifelen ze voorzichtig op de bus af, alsof ze bang zijn door het dak te zakken. De ene pakt de voorkant van de bus vast. Hij wrikt, probeert het ding te verschuiven. Het kost veel kracht, zo te zien. Zelfs als de tweede kerel bij springt en aan het achterge deelte begint te sjorren, komt de reuzenminibus am per tien centimeter van zijn plek. Dat is kennelijk voldoende. De twee bekijken hun werk goedkeurend, knikkend, de handen in de zij. Eén voor één dalen ze af, laden het trappetje in de auto en rij den weg, op naar een vol gend loodzwaar karwei. Waar staat die verborgen ca mera? Maarten Dekker

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17