SCHRIJVENDE LEZERS Gratis stadstram impuls voor Leiden RANZIJt Sterkte voor d£ baasjes van Boerir In Katwijk is al een hoop verbeterd Huisarts hoeft niet stil te zitten Ruud, bedankt vooi," jaren zwemplezk Leiden schoonste stad Waarom wordt het vuil niet 's avonds opgehaald? Jacob van der Plas, de PKN en wij dinsdag 5 april 20^ Gemeentebelangen Katwijk moet niet zo zeuren. Op dit moment met de ruimere uit- gaanstijden is er in het centrum al een hoop verbeterd. En nog een uitgaansgelegenheid buiten het dorp vergt nog meer van de politie, die nu naar mijn inzicht toch al overdreven aanwezig is met 6 8 man op de zaterdag avond. A. Kuyt, Katwijk. Is de huisarts te oud? In het Leidsch Dagblad van 31 maart staat dat een 81-jarige Amsterdamse huisarts mag blijven werken, na een uit spraak van de Commissie Gelijke Behandeling. Vele intellectuele beroepen kennen een leeftijdgrens. Voor rechters, notarissen, hoogleraren enz. geldt dat zij met 70 jaar (of eerder) aftre den. Natuurlijk hoeft een huisarts niet stil te zitten na zijn ze ventigste jaar. Er zijn vele werkzaamheden in de ge zondheidszorg waaraan hij kan deelnemen zonder 24 uur per dag, zeven dagen per week inzetbaar te zijn. Het zou interessant zijn te weten hoe de KNMG (Koninklijke Maatschappij tot Bevorde ring van de Geneeskunst), de overkoepelende organisatie van alle artsen, over deze zaak denkt. D.O.E. Gebhardt, Oegstgeest. Het blijft een vreemde zaak dat de meeste tegenstand tegen de Rijn Gouwe Lijn (RGL) komt van de bewoners van de Lam- menschansweg. Als er ergens ruimte is voor de RGL, is het daar wel. Ze doen het voorko men of er een HSL komt die met 80/100 km per uur door de wijk raast. Nu rijden er auto's met 60/70 km per uur, terwijl de tram met haltes hooguit 20/30 km per uur haalt. Daarnaast komen de bewoners met voorstellen zoals ondertun neling, die het project alleen maar duurder maken, om dan later te stellen dat het niet door kan gaan omdat het te duur is. Welke zaken, naast de Rijn Gouwe Lijn, komen de laatste tijd veel voor het voetlicht: - de vele bussen door de Bree- straaat; - het matig functioneren van het Transferium bij de A44; - de verloren positie als regioge meente te herstellen via het Aalmarktproject; - gratis openbaar vervoer naar Den Haag v.v. Voor al deze punten zijn een voudige oplossingen, namelijk een gratis tramdienst, die bij voorbeeld elke 10 minuten van af het Lammenschansstation via centrum, station en Bio Sci ence Park naar het Transferium rijdt. En het vertrekpunt van de bussen in het oosten van Lei den, verplaatsen naar het Lam menschansstation. Wat bereiken we hiermee? gratis vervoer is een eenvoudi ge manier van reizen; de bussen hoeven niet meer door het centrum. Als alle werknemers van het Bio Science Park, het LUMC en alle kantoren bij het station in de gelegenheid zijn om tijdens hun lunch, of na werktijd, even het centrum te bezoeken via de gratis tramlijn, zou dat een enorme economische impuls voor Leiden betekenen. Het geld van gratis vervoer naar Den Haag - Leiden v.v. kan hiervoor aangewend worden. George W.M. Gussenhoven, Leiden. Ik reageer hiermee op het feit dat een medewerker van zwem bad De Zijl is overgeplaatst naar de 3-oktoberhal. Ik en nog een aantal zwem mers/zwemsters van de dins dagavond hebben het heel jam mer gevonden dat wij niet per soonlijk van Ruud Nolet af scheid hebben kunnen nemen. Ook de manier waarop het ge gaan is, is voor ons onbegrijpe lijk. Wij hadden hem graag voor een kopje koffie in het restau rant (zoals wij ook doen aan het eind van een zwemseizoen) wil len uitnodigen, maar ook dat kan niet want Ruud Nolet mag (zoals wij begrepenPe helemaal niet meeri ri zwembad komen. j,n Ik denk dat hij zijn f wel anders had vooj Tenslotte kan je eenr raar toch ook niet o\e\ ski-leraar bombard^ om zeggen wij hierljj dankt voor al die fijij h zwemplezier! jni |s ;le Namens de zwemms, zwemsters van de di avond, C.M. Bezemer, Leiden. ijn Jai de Naar ik meen was er in de krant van vorige week een ingezon den stuk door een raadslid. Het gaat om verkiezingen van de schoonste stad van Nederland. Hiervoor zou Leiden moeten worden voorgedragen. Inder daad, zoals een van uw lezers schrijft: wanneer Leiden de schoonste stad van Nederland is, dan is hier in Nederland iets goed mis! Ik denk eerder dat Leiden behoort tot de vuilste steden in het land. Het is een kwestie van mentaliteit. Ook vraag ik mij af waarom in verschillende wijken in de stad (met name Zuidwest) de afval bakken wijd openstaan, en alles eruit kan waaien. Dit heb ik nog nergens gezien, ook niet in het buitenland. Faalt hier ook niet de gemeentereiniging? Vele containers zijn beschadigd of worden pas na jaren vervangen. Hierbij aansluitend wil ik mijn verbazing nog kwijt over hoe het mogelijk is dat een bio scoop aan de Breestraat afge grendeld wordt met een oeroud verroest metalen hek, en waar van de rest van de buitenkant hoognodig moet worden ge schilderd. Ook zijn er een paar ruiten provisorisch met karton dichtgemaakt. Dit is in mijn herinnering al minstens zo van af 1997, toen ik hier kwam wo nen. Wat vindt de brandweer hiervan? Absoluut onbegrijpe lijk! Ik zou hier geen film wülen bekijken. Is er geen geld om de boel een keer op te knappen? Men heeft toch inkomsten uit bioscoopbezoek. Schandalig. Johan Hollebeek, Leiden. De tram in de Breestraat, op een foto uit 1961. Foto: Nic. Bekooij Toen ik begin maart de overlij densadvertentie van Boemer zag staan in het Leidsch Dag blad, dacht ik meteen 'wat moeten deze mensen een enorm verdriet hebben om he t verlies van hun dierbare hond, dat ze er zelfs een dure adver tentie voor over hebben'. En wat is daar nou mis mee, dat het bij de andere advertenties staat? Ik begrijp echt het gruwe lijke en afschuwelijke daar niet van. Een dier kan voor de mens ook zeer dierbaar zijn. De spreuk 'toen ik de mensen leer de kennen, kreeg ik de dieren lief is heel dikwijls van toepas sing. Natuurlijk is dat niet voor alle mensen bedoeld. Maar stel je bent hevig teleurgesteld in je familie en vrienden. Dan is er nog één die je heel dierbaar is, je hond of je poes. Dat is ge woon waar. Dat heeft niets met sentimentaliteit te maken. Maurice de Hond heeft een de zer dagen een onderzoek ge daan waaruit bleek dat een huisdier vaak geliefder is dan eigen familie. En hij| nog veel verder, leesen Leidsch Dagblad vaip' Wat ik en vele mensfSe wel gruwelijk en afsq vinden is dat een vrcff' hond met een steen]51* nek verdrinkt in eenr? is gruwelijk en afschP11 een wrede dood voo?ei En als de rechter ha#1 eerste instantie een In legt van 500 euro enre niet hoeft te betalen belooft dat ze de koir' jaar dit soort dingen; zal doen: onvoorstelL grijpelijk. Dit stond il' Leidsch Dagblad in Ir 1 moet een grondwet L ,tP" dierenmishandelaarj straft moeten wordel aan Femke Halsemaflh GroenLinks die hier j is. Ik wens de baasje:e' mer heel veel sterkte31?1 B I n I M.C.Th, va71, pil G Ibc (advertentie) Tot mijn verbazing las ik een artikel in het LD van 23 maart met de kop: 'Leiden moet leren leven met overlast'. Hierbij gaat het over de jaarlijks terugkeren de meeuwenoverlast. Tja, ik geloof niet in deze pas sieve opstelling. Ik woon zelf in het centrum en weet dat ik straks weer enorme overlast krijg van meeuwengeschreeuw en dat ik door al die openge scheurde vuilniszakken weer twee dagen in de week op een vuilnisbelt woon. De gemeente en zelfs de minis ter van landbouw weten het niet meer. Maar kunnen wij als burgers niet even gaan brain stormen over hoe dit probleem op te lossen? Volgens mij moet het meer op een creatieve ma nier gebeuren. Mijn suggestie is zodra de zomertijd weer begint het vuilnis 's avonds te laten ophalen. Scheelt volgens mij een hoop troep, ergernis en la waai in de vroege ochtend. Daarnaast: waarom zijn er geen afgesloten vuilniscontainers in de binnenstad? Ach, volgens mij is de oplossing veel dichterbij dan we den ken..., namelijk bij de creatieve burger. Gemeente graag uw reactie! Els de Ruijter, Leiden. Beste Jacob, Hier van mij een nog wat late reactie op je ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad van don derdag 10 maart. Ik heb even tijd nodig gehad om te consta teren voor wie het artikel nu ei genlijk bedoeld was, maar plots viel bij mij het kwartje. Vriend en vijand kregen onder uit de pan en dan valt het niet mee om te begrijpen wat een schrij ver nu eigenlijk voorheeft. Neem nou dat verhaal over 'die Hervormden'. Wie zijn dat vol gens jou nu eigenlijk? Het was echt even nadenken en ik moest er zelfs wat oude lectuur op naslaan van geestverwanten van je. Maar ik denk dat ik de oplossing heb. Beste Jaap, 40% van 'die Her stelden' zijn in jouw perceptie nooit Hervormd geweest en 60% zijn volgens jou maar mee lopers, waren dus eigenlijk ook nooit echte Hervormden. Ja, dan zit ik toch eigenlijk met mezelf. Want Jaap, je bedoelt toch zeker niet dat jij de vaan deldrager bij uitstek was van de Nederlands Hervormde Kerk? Laat ik nou vele en nog eens ve le malen bij jou in de kerkban ken hebben gezeten, in dezelf de diensten, vanzelfsprekend moet ik dan toch, net als jij, ook Heivormd zijn geweest en pas ik daarom niet in die twee groe pen die je getraceerd hebt in de Nedederlans Hervormde Kerk (in hersteld verband)? Maar, zoals ik al zei, ik denk dat ik de oplossing heb. Al enkele malen heb ik door een woord voerder van de Algemene Ker- keraad hier ter plaatse, die klaarblijkelijk beter geïnfor meerd is dan ik, horen verkon digen dat onze groep uit slechts 900 (dwaallichten) zou bestaan. Het is wat vrij vertaald maar zo worden we toch ongeveer wel ingeschaald. Nu heb ik me laten vertellen dat die groep inmiddels is uitge groeid tot ver boven de 2000 le den en doopleden, ik behoor bij die laatste groep en dat is nou juist ook de grootste groep. Jaap, ik kan je vertellen, dat ik en ook al die anderen met mij, met het hart en met het volle verstand hebben gekozen voor onze oude kerk en kerkorde, die ons zo dierbaar was en nog steeds is. In eerste aanleg gold dat toch ook voor jou Jaap, of zie ik dat ineens niet goed meer? Je mag mij, en al die anderen die met mij zijn blijven staan op de grond van onze belijdenis van alle plaats en eeuwen, niet eu vel duiden dat wij niet kunnen begrijpen dat jij, en velen met jou, na aanvankelijke bezwaren toch overstag zijn gegaan. Je agressie naar mij en mijn broe ders toe is totaal misplaatst. Wij zijn afhankelijk van de grollen van jouw PKN-bestuurders, die van buiten onze gemeente op ons af worden gestuurd, om ons in ons geestelijk leven zo veel mogelijk te bruuskeren. Het is eenvoudig om elkaar de maat te nemen in welke mate we nog Hervormd mogen wor den genoemd. Feit is, dat jouw kerk geen Hervormde kerk meer is. je maakt, tegen je zin, deel uit van de 'niet gezochte' PKN, waaraan jij en al je mede standers, ook 'onze' eigendom men hebben verkwanseld. Als troost mogen jullie dan nog wel op de gevel van de kerken het bordje 'Hervormd' zetten. Dat is dan het enige wat jullie nog hebben overgehouden van het erfgoed van 'onze' vaderen. Uit deze kerken worden wij nu no ta bene verwijderd. Het is in één woord schande! Jaap, wie maakt er nu eigenlijk de dienst uit? De AK van Kat wijk aan Zee kan en mag geen stap doen buiten de PKN om, onder aanvoering van wat eens onze voorman werd genoemd: Ir. De Graaf. En dit zijn keihar de feiten. Van jou hoefde het allemaal niet, schreefje. Maar, Jaap, dat is een ordinaire dooddoener. Ik heb deze al zo vaak in mijn le ven horen verkondigen. Prak tisch altijd door mensen die in hun leven niet hebben kunnen of willen kiezen of die bepaalde belangen hadden te verliezen. Christelijke broederliefde, die komt niet tot uiting door het schrijven van mooie woorden op papier, zoals één van jullie predikanten placht te doen, maar dat komt tot uiting door daden. Déér word je warm van! Ik kan je vertellen dat bij de 'hersteld verbanders' maar wei nig mensen te vinden zijn die warm zijn geworden van al die mooie woorden. Kranten en/of kerkbladen vol schrijven over zogenaamde broederlijke liefde maar intus sen die broeders, totaal mis plaatst, buiten hun oude kerk deuren zetten. Tenslotte staan wij straks allemaal buiten, in de kou. Wat is het dan hartverwar mend dat er buiten de PKN om, toch ook nog mensen te vinden zijn die ons niet alleen een warm hart toedragen, maar ook daadwerkelijk getuigen van op rechte naastenliefde, oprechte broederliefde. Wat ik uit je in gezonden stuk heb opgemaakt, is dat je altijd goed hebt opgelet wat een ander zoal in het kerk- zakje liet vallen. Ik heb daar nooit zo op gelet, Jaap. Voor mij gold altijd: 'Uw liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten'. Staat er niet geschreven: 'bij brood alleen zult gij niet leven'. Als ik jou was zou ik mij maar drukker maken over het brood des levens, in plaats van al die flauwe onzin die je in de krant schrijft. Soms zelfs ook nog voorzien van een geestelijk sausje. Indien niet enkele donateurs zich verantwoordelijk hadden gevoeld, zou de plaatselijke hervormde PKN nu al in de problemen zitten, maar, geen nood, als ik het goed heb begre pen, en daar ging het misschien ook wel om in je artikel, jij doet onbezoldigd werk voor de PKN om nog meer fondsen te wer ven. Mijns inziens moet dat de enige motivatie voor je verhaal zijn geweest. Het is bepaald niet verheffend om je eigen nest te bevuilen. Het ware beter geweest, met ons, trots te zijn gebleven op ons geestelijk erf goed. Het erfgoed dat jouw va der en onze vaders hebben ge koesterd, maar dat nu lang zaam wegglijdt, zonder dat jij en velen met je, dat in de gaten hebben. Als je problemen hebt met onze predikanten en hun huisves ting, wees dan een vent en ga met deze mensen praten, of ben je bang het hoofd te moe ten buigen? Om op deze wijze over geeste lijke zaken een krant te vullen is totaal misplaatst. Temeer daar door jou genoemde zaken uit hun verband werden gerukt, onwaarheden bevatten en kwetsend waren. Jan Imthorn, Katwijk aan Zee. n did Leiderdorp Hoogmadeseweg 6

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16