LEIDE Weer geen fusie ROC en ID College w zorgcentrum voor ouderen in binnenstad Recherche kan nog niet bij bron ontploffing REGIO Wasserij wordt kringloopwinkel De Bolster niet alleen in kritiek op gemeente R1 'Cultureel icoon' Isabel Allende in Leiden Spaar mee voor aantrekkelijke korting bij Intratuin! u intratuin Leidsch ^Dagblad a: f i dinsdag 5 april 2005 prlenging voor jee groei v5pakt BE!''ng Nijitie heeft gister- plannen uit Lei- 3 f.4 jaar opgepakt in een auto en JDude Rijn. Het auto tegen afval- 'opte tegen het Bc aan de ruiten- gens trokken ze Eigenaar: 'De tranen sprongen me in de ogen toen ik het zag' -pi "ce auto. gr krijgt flappen -jarige Leider- i(t hpen weekeinde ats)mdat hij in de iet;eeg een Leide- tiishandeld. Het itte de vrouw die Ie liep, waarna hij ling twee klappen ;reeg. De ver- Ie ook de fiets lilisten lechter Bi de eerste drie Hlit jaar in Leiden zeventien aan- Onder hen wa- Betsers. Twaalf ftn zich voor de ivoorden voor Ij een van de be- i een alcoholpro- en dat vier keer 5 de toegestane Jij is een van de isten die een jmoeten onder- buitensporig edronken, of keer eerder zijn wegens het rijden Twee automobi- ervan verdacht van verdovende :un auto te rijden. tan komt ddags onenden van de itraat en Bree- morgen nietsver- ji vuilniszakken plaatsten, troffen aan met een gele gemeente zamelt leemde 'kernwin- A huisvuil in op ®van twee dagen, frloor de week bensdag en vrij- alf zes en zes 's p zaterdag tussen gemeente zal laven' en deelt 97 euro per zak. dag voor trijding leren van het Da eten 24 uur niets eld voor het goede- ingen schenken de n de aids-bestrij- p your Lip-actie inci begint op pril en eindigt 24 een gezamenlijk hooi. Gedurende g - waarbij wel wa- nag worden ge- jn er allerlei activi- 100I. Er worden on- ilms gedraaid en T- ilderd. door Wilfred Simons leiden - De technische recher che onderzoekt het uitgebrande bedrijfsverzamelgebouw aan de Flevoweg in de Merenwijk, maar kan nog niet in de ruimte waar de de ontploffing is ge weest. Muren en delen van het dak leveren nog instortingsge vaar op. Ook ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht onderzoeken de oorzaak van de brand en de bouwtechnische toestand van het 'Flevogebouw'. De toestand van de twee brandweerlieden die zondag zwaar gewond raak ten bij een explosie, is onveran derd. Ze liggen op de intensive care. Eigenaar Aart van der Tooien kijkt hoofdschuddend naar de gevel van het deels uitgebrande 'Flevogebouw". De wandplaten liggen verwrongen en gekreu keld op de grond en deels op zwartgeblakerde auto's. „Het was een enorme schok", zegt hij. „De tranen sprongen me in de ogen toen ik het zag. Hoe dat kan!" Terwijl zijn verzeke ringsagenten en schadetaxa- teurs druk bezig zijn de schade op te nemen en te beschrijven, zegt de Noordwijker dat de brand op geen slechter mo ment kon komen. „Ik ben net bezig met de nieuwbouw van twee bedrijfspanden, in Lisse en op 't Heen in Katwijk. Daar komt nu een derde project bij, ik weet niet of ik dat kan heb ben." Twee beveiligingsbeambten tol len op hun benen van slaapge- brek. Zwetend en bleek staan ze in hun zwarte pakken in de zon. „Ik heb vannacht niet ge slapen, ik ben al dertien uur in touw", klaagt er één. Het belet hem echter niet twee timmer lieden tegen te houden die de gapende gaten in het bedrijfs gebouw met multiplex platen moeten dichten. Ze bijten van zich af. „Dit is gewoon ons werk, man", snauwt de opzich ter met oranje veiligheidshelm. Het uitgebrande Flevogebouw trekt veel bekijks. Voorbijgan gers speculeren over de vraag waar de brand begonnen is. De eerste verdieping, waar onder meer een intemetprovider, een advocatenkantoor, een vast goedbedrijf en een schoon maakfirma kantoor houden, is uitgebrand. De explosie had plaats aan de achterzijde waar autoherstelbedrijf Space Cars gevestigd was. Door een gat in de muur zijn de zwartgeblaker de resten van een klassieke auto zichtbaar. Het bedrijf Romac Reinigingsmachines aan de voorzijde heeft daarentegen geen zichtbare schade, al heeft bluswater een deel van de in ventaris beschadigd. Een buurt bewoner zegt tijdens de brand twee knallen te hebben ge hoord, 'mogelijk van gasfles sen'. Het moeten die onver wachtse explosies zijn geweest die de brandweerlieden hebben verrast. Vastgoedeigenaar Van der Too- ren baalt. „Het is mijn eerste gebouw, in 1980 is het opgele- PvdA: 'Eventuele claim getroffenen steunen' De PvdA-Leiden wil weten of er bij de explosies in het be drijfsverzamelgebouw aan de Leidse Flevoweg sprake is ge weest van nalatigheid of schuld. Als dat zo is, moet 'de gemeente het getroffen perso neel steunen indien dat een claim neerlegt bij dit bedrijf. Dat schrijft PvdA-raadslid Dick Wijlje in vragen aan het college van B en W. De PvdA-fractie is verontrust nu er twee keer in korte tijd in Leiden explosies zijn geweest in bedrijfsgebouwen. Eerder ontplofte al een ketel van de stadsverwarming in biotech- verd. Vorig jaar heb ik het nog helemaal opgeknapt: de buiten boel geverfd, nieuwe vitrines, een nieuwe vloerbedekking, een nieuwe keuken. Kijk nou naar die raamkozijnen", zegt hij tegen zijn schadetaxateur. bedrijf Centocor aan de Eiri- steinweg. Wijfje gaat ervan uit dat de incidenten niets met el kaar met elkaar te maken heb ben, maar zeker weet hij dat niet. Hij wil daarom dat B en W uit zoeken of de brandweer 'af doende overzicht heeft van de plekken waar gevaarlijke stof fen gebruikt worden'. Hij wil ook weten hoe de brandweer weet dat zij dit overzicht heeft. Daarnaast moeten B en W uit leggen hoe de brandweer de veiligheid in de bedrijven con troleert en of er bedrijven worden qvergeslagen. „Die worden niet meer gele verd. Wat moet ik daar nou mee aan?" De taxateur kijkt, zijn ogen vernauwen zich tot spleet jes. Dan probeert hij Van der Tooren gerust te stellen. „Voor alles is een oplossing." leiden - Chilenen zijn jaloers op het succes van anderen. Ze reageren erop door succesvolle landgenoten naar be neden te halen. Het is hun slechtste eigenschap, zei schrijfster Isabel Allende gistermiddag in het Academie gebouw van de Universiteit Leiden. Zij was daar ter gele genheid van de instelling van een wisselleerstoel, die ge noemd is naar 'de grootste Chileense intellectueel' An- dés Bello. Met ingang van 2006 komt jaarlijks een Chi leense hoogleraar drie maanden per jaar college geven aan studenten van de opleiding Talen en Culturen van Latijns Amerika. Ailendes rol zou bescheiden zijn, als 'cul tureel Chileens icoon', maar doordat president Ricardo Lagos op het laatste moment afzegde, ging alle aan dacht naar haar uit. Zij hield een kort en grappig exposé over de Chileense volksaard. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) Toekomstige samenvoeging mogelijk HET GROENE WARENHUIS leiden - Op de hoek van de Zoe- terwoudsesingel en de Hoge Rijndijk komt een kringloop winkel en een kunstenaarscen trum. Het terrein waar ooit het gebouw van wasserij Dingjan stond, is eigendom van onder nemer Jan Verbaan die het stuk grond onlangs heeft verhuurd aan Bram van den Brink, direc teur van het bedrijf Snappie. Snappie omvat onder meer een aannemersbedrijf, organiseert feestjes en bemiddelt ook in de huur en verhuur van (on) roe rend goed. Momenteel wordt de schutting van Oudhollandse huisjes weer opgezet die langs de singel stond. „Afgelopen weekeinde is die naar beneden gekomen omdat de schutting niet goed was bevestigd", aldus Van den Brink. „Op het terrein worden vijf zeecontainers neergezet waarin ik een kringloopwinkel wil vestigen. Op de containers komt een kantoorunit met daarin een kunstenaarscen trum." Het is de bedoeling dat de winkel en kunstenaarscen trum zaterdag 16 april worden geopend. Van den Brink zoekt momenteel contact met de ge meente en omwonenden om zijn plannen toe te lichten. an Dijk A: zijn plannen voor een li-zorgcentrum voor oude- Éoek van de Hooigracht en senstraat, in het voormalige Ft Belastingkantoor en de nwater Maatschappij. De dagbestedingsactiviteiten jen, zit in een deel van het *t voor de rest leeg staat. Zorgcentrum gaat draaien ag van 't Huis op de Waard, juidige locatie aan de Kaar- aat inkrimpt. Volgens di- eugelsdijk is het de bedoe- jn het gebouw vijftig appar- komen voor ouderen die j hebben. Met de gemeente en woningcorporatie Ons Doel wordt gekeken wat de mogelijkheden zijn. In het huidige verzorgingshuis aan de Kaarsenmakerstraat komen twee groepswoningen voor in totaal veer tien psychogeriatrische patiënten en vijf Tijdelijke Opname Plaatsen, zoge heten TOP's. In het deel van het ge bouw langs de Rijn wil woningcorpo ratie Portaal huurappartementen ma ken. Op het Lakenplein komen nieuwe groepswoningen voor in totaal 36 de menterende ouderen en tien plaatsen voor dagbehandeling. Portaal wil op het Lakenplein ook 49 huurapparte menten bouwen, een parkeerkelder met 161 plaatsen en een wijkcentrum met plek voor een huisarts, fysiothera peut en welzijnswerk. In het nieuwe woonzorgcentrum te genover Albert Heijn aan de Hooi gracht is 24-uurszorg beschikbaar. Het centrum krijgt ook een huismeester, algemene ruimtes voor activiteiten en een restaurant. Ook wijkbewoners kunnen gebruik maken van de voor zieningen. Er komen zowel koop- als huurwoningen in. In 't Huis op de Waard wonen nu 90 ouderen. Het tehuis viert in mei zijn 30-jarig bestaan. Het gebouw aan de Kaarsenmakerstraat is nog goed, maar dit type verzorgingshuizen past niet meer in het beleid van de overheid, die wil dat ouderen zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen. De woningen voldoen ook niet meer aan de eisen van deze tijd. Ze zijn bijvoorbeeld 26 vierkante meter groot, terwijl de nieu we appartementen waarschijnlijk een oppervlakte van 70 a 90 vierkante me ter krijgen. De verandering wordt niet alleen voor de bewoners maar ook voor de perso neelsleden 'ingrijpend', meent Beu- gelsdijk. Hij ziet vooral positieve effec ten: „Het is prettig om in een nieuwe omgeving te werken, in een goed ge bouw met bijvoorbeeld klimaatbe heersing. Dat was er dertig jaar gele den nog niet." Mariënstaete uit Wannond is nauw betrokken bij de nieuwe verzorgings- en verplegingsplekken in de oostelijke binnenstad. Het verpleeghuis gaat de groepswoningen en TOP-plaatsen hu ren en is eindverantwoordelijk voor de vervolg van voorpagina door Marijn Kramp leiden - Het ID College sluit niet uit dat het in de toekomst wel gaat fuseren met het ROC in Lei den. Dat staat in de gezamenlij ke persverklaring die de twee onderwijsinstellingen gistermid dag uitgaven. Daarin werd be kendgemaakt dat het vergevor derde plan om volgend jaar te fuseren niet doorgaat. Het is voor de tweede keer in vier jaar dat de onderhandelingen stuklo pen. Ditmaal houdt de raad van toe zicht van het ID College de sa menvoeging tegen. Hij vindt de verschillen in bestuursstijlen tussen de twee instellingen voor middelbaar beroepson derwijs te groot. Vier jaar gele den ging een fusiepoging op het laatste moment ook al niet door. De bedoeling was dat beide Re gionale Opleidings Centra met ingang van volgend jaar zouden fuseren. Hiervoor werd begin dit jaar een intentieverklaring ondertekend door de bestuurs voorzitter van het ID College, Jim Bijlstra, en zijn collega van het ROC Leiden, Jaques van Gaal. Tezamen zouden het ID College en ROC Leiden een school vormen met ruim 22.000 cursisten en 1850 werknemers. De raad van toezicht van het ID College heeft hier echter een stokje voor gestoken. Hij trekt na intensief overleg met de col leges van bestuur en de raad van toezicht van het ROC Lei den de conclusie dat de ver schillen in cultuur en bestuurs stijl op dit moment niet te over bruggen zijn. Dit vormt voor de raad van toezicht een te groot risico om te fuseren. Om welke verschillen het pre cies gaat is niet duidelijk. Het ID College wilde het besluit gis teren niet toelichten. De sa menwerking die de scholen al in een eerder stadium zijn aan gegaan in bijvoorbeeld de ICT Academie, blijft bestaan. Het ID College sluit 'niet uit dat op enig moment de fusiedraad weer wordt opgepakt'. De twee mbo-instellingen wil den fuseren om beter stand te kunnen houden tussen de veel grotere ROC's in de grote ste den rondom deze regio. Teza men, zo was de bedoeling, kon den de ROC's meer opleidingen aanbieden en geld vrijmaken voor de onderwijsvernieuwin gen die op stapel staan. Dat was voor de twee scholen vier jaar geleden ook al een re den om te fuseren. Op het aller laatste moment; een week voor de officiële fusiedatum van 1 ja nuari 2001, ketste de samen voeging toen af. Liet ROC Lei den wantrouwde de samenstel ling van het college van bestuur en wilde de fusiedatum uitstel len. Het ID College - destijds ROC MidWest geheten - ging daar niet mee akkoord. vervolg van voorpagina leiden - Het Leidse straatma- kerbedrijf De Bolster staat niet alleen in zijn kritiek op de ge meente. Ook het Adviescen trum Aanbestedingen (ACA) in Nieuwegein plaatst vraagtekens bij de gemeentelijke procedure, waarbij De Bolster ondanks een aantrekkelijke offerte naast de opdracht greep. „Leiden kan het best de hele aanbestedings procedure overdoen", zegt J. van Alphen van het ACA. Het ACA is de enige instantie in Nederland die controle op openbare aanbestedingen in de grond- weg en waterbouw houdt. „Er is in Leiden een aan tal elementaire zaken misge gaan die niet fout hadden mo gen lopen", aldus Van Alphen. „Zo vallen onderhoudswerk zaamheden aan straten name lijk in de categorie 'werken', terwijl de gemeente de aanbe steding heeft geplaatst in de ca tegorie 'diensten'. Daarnaast heeft de gemeente verzuimd om de openbare aanbesteding behalve op het internet ook in een vakblad te publiceren. Bo vendien stond het op de ver keerde website." Volgens Van, Alphen kunnen deze slordigheden de gemeente een hoop problemen opleveren en bovendien geld kosten. „Een bedrijf dat vindt geen eerlijke kans te hebben gekregen, kan waarschijnlijk met succes bij de Raad van Arbitrage of gewoon bij de kantonrechter de geldig heid van deze aanbestedings procedure aanvechten. Dan moet de hele aanbesteding worden overgedaan. En als een bedrijf dat de opdracht nu wel heeft gekregen dan alsnog bui ten de boot valt, is een claim van 10 procent van de aan- neemsom bij de gemeente een contractueel vastgelegd recht." Servies- spaaractie 3 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 2fJa, ik neem een vast kwartaalabonnement en S ontvang de eerste 2 weken gratis! 9 1 I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) l Naam: DM 1 medische zorg die wordt verleend. De uitvoering daarvan gebeurt door per soneel van 't Huis op de Waard, dat geen officieel verpleeghuis is en daar door bijvoorbeeld geen verpleeghuis arts in dienst heeft. De plannen vormen onderdeel van de renovatieproject in het gebied Oranje gracht/Waardgracht. Vertegenwoordi gers van Portaal, Mariënstaete en 't Huis op de Waard hebben gisteren een intentieovereenkomst getekend. De nieuwe voorzieningen worden in 2007 of 2008 opgeleverd. Er verdwijnen 21 woningen. Oorspronkelijk was het de bedoeling om 200 huizen in de wijk te slopen, maar Portaal besloot in het na jaar van 2003 om de huizen te renove ren en sommige samen te voegen. Postcode Plaats 1. bezorgcontrole) 1 Geboortedatum: l e-mailadres: I I Bank-/girorekeningnummer* 1 I Handtekening: I I Uitsluitend bij automatische incasso q J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, 1 Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) 1 E-mail: lezersservicets'hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13