Rijscholen: Examen CBR te duur BINNEN-/BUITENLAND 'Absurde situatie vluchtelingen Nias' VN-soldaten doden 38 rebellen in Congo r Zeven arrestaties bij krakersrel in Utrecht Rebellen vallen Abu Ghraib-gevangenis aan 30 Miljoen noodhulp voor Darfur Boris Dittrich komt gehavend uit de strijd Onnodige vragen in theorie waardoor veel kandidaten zakken Verzekeraars willen kenteken pleziervaartuig 57) komt om ind in flat k - Een 57-jarige be- 1 een flat aan de Vaar- n Rotterdam is vrij- bij een brand in zijn ngekomen. De brand, ag duurde, ontstond «kamer. De brand- «et slachtoffer hier in Geleen partner en 46-jarige inwoner n is gisteren om het ;acht door zijn 49-ja- r. Dat gebeurde in de n het stel. Volgens de moordde de vrouw is een nazie. Direct [de ze de ambulance- nervolgens werd ook ingeschakeld. politie kt Semtex Franse politie heeft 100 kilo van het ex- jntex gevonden in een jen in de noordelijke brouck. De operatie [agavond plaats in het een onderzoek naar aiseerde misdaad. De -in waren onderweg -5. Een onbekend aan- n is gearresteerd. maandag 4 april 2005 Schrijft tchiavo leerd Aanval op twee militiekampen utrecht/anp - Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) drijft met ondeugdelijke theorie-examens en tussentes- ten voor het rijexamen de prijs voor het behalen van het rijbe wijs onnodig hoog op. Dat stel len de drie brancheorganisaties van rijschoolhouders in een ge zamenlijke verklaring aan het CBR. De verklaring is opgesteld door de organisaties Verkeersoplei dingen Associatie Nederland (VAN) van de Bovag, de Federa tie Autorijschool Management (FAM) en de Algemene Bond voor Auto- en Motorrijschool ondernemingen. Woordvoerder F. Wolf van de VAN stelde za terdag dat het CBR onder meer onnodige vragen verwerkt in het theorie-examen waardoor veel kandidaten zakken en, te gen betaling, op herhaling moeten. Zo moeten de leerlingen vol gens de rijschoolhouders tij dens dat examen het blauwe in dicatielampje op een dashbord herkennen dat aangaat als er met groot licht wordt gereden. Volgens de rijscholen mag het CBR niet verwachten dat de kandidaten het antwoord op dergelijke vragen weten omdat sommigen nog nooit in een au to hebben gereden. Het theo rie-examen kan voorafgaand aan rijlessen al worden afge- legd. „Er worden domme vragen ge steld die niets met verkeerssitu aties te maken hebben", aldus Wolf. Het examen voldoet dan ook niet aan de Europese richt lijnen. We hebben het CBR daar herhaaldelijk op gewezen maar ze trekken zich er niets van aan." De rijschoolhouders hebben ook kritiek op het plan van het CBR om bij de beoordeling van cursisten, behalve het rijexa men, ook twee eerdere toetsen te laten meewegen. De organi satie kondigde die nieuwe werkwijze onlangs aan omdat het bureau het niet juist vindt dat leerlingen zich bij het afrij den nu in een uurtje moeten bewijzen. Het bureau heeft een verzoek ingediend bij minister Peijs (Verkeer) om de nieuwe testmethode in te voeren. De rijscholen zijn het eens met de extra testen maar willen niet dat de leerlingen die bij het CBR afleggen. Wolf: „Het CBR gaat straks per tussentoets ook weer geld vra gen terwijl de leerlingen die toetsen ook gewoon bij de rij scholen kunnen afleggen. Het CBR verzint nieuwe manier om geld binnen te krijgen omdat het aantal mensen dat examen doet, afneemt." Het CBR is „buitengewoon ont hutst" over de kritiek van de rij schoolbranche. „Onze organi satie is een onafhankelijke stichting dus we hebben hele maal geen winstoogmerk", al dus woordvoerder H. Fontijn. „Daar komt bij dat het slagings percentage de laatste twee jaar alleen maar is gestegen. Als wij er, zoals de rijscholen beweren, op uit zouden zijn mensen zo veel mogelijk geld uit de zak te kloppen dan strookt dat dus niet met de examenresultaten." geen •zingen uit Cc Britse premier To- jhrijft vandaag geen )n<[en uit, zoals politieke s ns in Groot-Brittan- rhtten. Naar alle enfilijkheid wil Blair op n_ rtsdag algemene ver houden en zal hij dat mkondigen. In plaats Aiar koningin Elizabeth ji het parlement te la lden, gaat hij vandaag ^herdenkingsdienst u [Johannes Paulus II in ter Cathedral. Ie aftocht naand klaar Ule Syrische militai- ichtingenagenten in uilen voor het einde naand zijn terugge- '0>at heeft de speciale t Terje Rod-Larsen emeld na een onder- de Syrische president ■Assad in Damascus. iet lichaam van de ■jg overleden comapa- ^i Schiavo is zaterdag :d. Schiavo, die ern- letsel had, raakte geleden in coma. Ze lerdag in Florida, na- 1 dagen eerder haar londe was verwijderd. enie Noordzee 2ldolfijnen De Noordzee herbergt lende mate walvis- en _>oorten die doorgaans ivarmere wateren ïn. Ook „zuidelijker" n en andere zeedieren aaide soorten inktvis in komen steeds vaker 'rdzee voor. De op- Van de temperatuur fater in de Noordzee [geschreven aan kli- nderingen als gevolg ersterkte broeikasef- OC nenpluksters sn taakstraf en - Groningse agen- "^n drie meisjes van 12 ;rt een alternatieve taak- iegd omdat zij bloe- Tienduizenden krijgen hulp niet sibolga/anp - In de haven van de Indonesische stad Sibolga is volgens de stichting Howu- Howu een 'absurde situatie' ontstaan, doordat tienduizen den vluchtelingen uit Nias de stad bevolken. Tegelijkertijd staan in de haven van Sibolga ook tachtig vracht wagens met hulpgoederen te wachten op een boot naar het door de zeebeving getroffen ei land Nias. „In de stad zijn nu tienduizen den vluchtelingen en elke boot brengt meer mensen mee", stelt M. Bulölö zondag. Hij is namens de Nederlandse stich ting in het rampgebied. „Gister morgen was weer een zware naschok en dan zie je het aantal vluchtelingen weer groeien. Maar hier is geen opvang, de mensen slapen op straat en er is te weinig voedsel." In de vrachtauto's zit volgens P. van Loon van Howu-Howu pre cies wat de mensen nodig heb ben. Van Loon denkt dat een gebrek aan organisatie van de hulpdiensten ervoor zorgt dat de vluchtelingen in Sibolga geen hulp krijgen. „De hulpverleners moeten naar Nias. Zij vragen zich af of ze in Sibolga wel spullen mogen uit delen. Maar volgens ons is het niet zo moeilijk om daar nu een vluchtelingenkamp te realise ren." Aan de zuidkant van het eiland is door de aardschokken het waterpeil een meter gestegen. „Daardoor gaat het gerucht dat het eiland zinkt, waardoor nog meer mensen op de vlucht slaan", aldus Van Loon. Ook voedselgebrek en de angst voor een nieuwe zeebeving zijn re denen voor de bevolking om te vluchten. Stichting Howu-Howu ver wacht dat de komende dagen nog duizenden nieuwe vluchte lingen in Sibolga aankomen. Sinds de zeebeving van tweede paasdag (8,7 op de schaal van Richter) zijn in het gebied al meer dan zevenhonderd na schokken gevoeld. utrecht/gpd - Bij een botsing tussen krakers en politie op het Vredenburg in Utrecht zijn za terdagnacht zeven arrestaties verricht. De politie voerde char ges uit nadat een groep autono men tegenover het Muziekcen trum een brandende barricade had opgeworpen. De onlusten ontstonden toen een groep van zo'n 40 sympa thisanten van de krakers in de oude Palacebioscoop aan het Vredenburg pallets, oude fiet sen en ander schroot de bus baan opsleepten. Het vreugde vuur dat ze vervolgens ontsta ken, was voor de politie het sein in te grijpen.Terwijl de bewo ners van het kraakpand zich te rugtrokken in hun bolwerk, joe gen agenten met honden de de monstranten uit elkaar. Zeven van hen werden afgevoerd we gens verstoring van de openba re orde. Enkele relschoppers liepen vol gens de politie beetwonden op. De politie werd vanuit het kraakpand bekogeld met fles sen en vuurwerk, maar de pro jectielen misten doel. Nadat de brandweer het vuur had geblust, bleef het Vreden burg nog tot twee uur 's nachts afgezet. De nachtelijke stads bussen werden omgeleid. De krakers van de Dump, zoals de oude bioscoop aan het Vreden burg in de volksmond heet, hielden al die tijd rekening met een ontruiming. kinsjasa/rtr - Soldaten van de VN-vredesmacht in oostelijk Congo hebben zaterdag bij ge vechten met rebellen zeker 38 opstandelingen gedood. De honderden VN-soldaten, af komstig uit Zuid-Afrika, Pakis tan en Bangladesh en gesteund door gevechtshelikopters, voer den een aanval uit op twee mi litiekampen in de buurt van Bunia. Het was de dag nadat het VN-ultimatum was afgelo pen, waarbij de milities zich vrijwillig konden ontwapenen. De opstandelingen hebben de laatste tijd in het Ituri-gebied honderden burgers gedood. De VN hebben nu 16.700 blauwhelmen in Congo, waar mee dit de grootste vredesope ratie in de wereld is. De afgelo pen maanden zijn de VN-troe pen bekritiseerd omdat zij te weinig gedaan zouden hebben om de wreed optredende mili ties onder controle te krijgen. De verandering in aanpak kwam nadat in februari negen VN-soldaten uit Bangladesh in een hinderlaag waren gelokt en gedood door de rebellen. In de Ituri-provincie zijn sinds 1999 al meer dan zestigduizend mensen omgekomen door het geweld en zeker honderddui zend mensen zijn op de vlucht geslagen. In enkele vluchtelin genkampen is nu een cholera- epidemie uitgebroken. Er zijn naar schatting 15.000 opstande lingen, waarvan iets meer dan de helft tot nog to zijn wapens bij de VN hebben ingeleverd. Maar volgens een VN-woord voerder „is het vrijwillige ont wapeningsproces nu voorbij". De militaire operaties tegen de opstandelingen zullen nu wor den opgevoerd. - n.»2 Cruiseschip ramt terras Amsterdam - Een cruiseschip heeft gistermiddag het terras van een restaurant aan het IJ in Amster dam-Noord geramd. Op het terras van het Wilhel- mina Dok zaten zo'n twintig mensen die op het nippertje wisten weg te komen. Een vrouw die weg rende, struikelde en raakte zwaargewond. Ook twee passagiers op het schip liepen verwon dingen op. Uit een eerste onderzoek van de water- politie blijkt dat het vaartuig, dat aan het afmeren was, door een technisch mankement plotseling niet meer achteruit kon varen. Wat de oorzaak van het defect is, wordt nog uitgezocht. De boeg van het cruiseschip River Duchess van het Amerikaanse Uniworld raakte flink beschadigd. Foto: ANP bagdad/anp - Het Amerikaanse leger heeft zondag laten weten dat bij een gecoördineerde aan val door rebellen op de beruch te Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad, zeker 44 Amerikaanse militairen gewond zijn geraakt. De meesten van hen zouden slechts lichte verwondingen hebben. Minstens tien gevan genen liepen eveneens verwon dingen op. Volgens Amerikaanse militairen namen veertig tot zestig rebel len deel aan de aanval zaterdag. Volgens het Amerikaanse leger is ten minste een rebel gedood, maar vermoedelijk meer op- den haag/anp - Verzekeraars willen dat vaartuigen een eigen kentekenbewijs krijgen. Dat zou de controle op diefstal vereen voudigen. Het Verbond van Verzekeraars overlegt binnen kort met het ministerie van Ver keer en Waterstaat en de Rijks dienst voor het Wegverkeer over een kenteken. Een grote verzekeraar, de Europeesche, wijst er op dat het aantal dief stallen van caravans met de helft is gedaald sinds die een kenteken hebben. Volgens gegevens van de Euro peesche zijn er vorig jaar voor het eerst meer dan duizend bo ten verdwenen. Het merendeel is niet teruggevonden. Een be tere registratie zou de verkoop van gestolen vaartuigen be moeilijken. Momenteel zijn alleen snellere boten al verplicht geregistreerd met het zogenoemde HIN- nummer, een soort chassis nummer. „Probleem is dat dat nummer niet centraal is vastge legd en dat het makkelijk is weg te poetsen",aldus een woord- voerder.van de Europeesche. standelingen. De Amerikanen hebben bij hun tegenaanval zwaar geschut ingezet. Gelijktijdig met de bestorming door de opstandelingen explo deerden mortiergranaten op de binnenplaats van het complex. Ook ontploften er twee auto bommen. Een militaire woord voerder sprak van een goed ge organiseerde actie. De groepering van de terrorist Abu Musab al-Zarqawi heeft de aanval op de gevangenis opge ëist, bleek gisteren uit een ver klaring op een internetpagina. Het is niet duidelijk of de ver klaring authentiek is. Jongen gewond na rammen café met auto moeder alkmaar/gpd - Een 16-jarige jongen uit Alkmaar heeft zater dagnacht met de auto van zijn moeder de pui van het oudste café in Alkmaar, op de hoek Bierkade/Verdronkenoord, ge ramd. Hij liep hierbij zo zwaar licha melijk letsel op, dat voor zijn le ven wordt gevreesd. De gevel van het café moest worden ge stut wegens instortingsgevaar. De politie gaat ervan uit, dat de jongen met zeer hoge snelheid reed. Het voertuig raakte de stoep rand en schoot via de rijbaan tegen de muur aan van het café. De klap kwam zo hard aan, dat de brandweer de jongen uit de auto moest bevrijden. Vervolgens werd hij met spoed naar het ziekenhuis overge bracht. In de auto zat ook nog een 17- jarige jongen uit Alkmaar. Hij vluchtte na het ongeluk, maar kon later worden aangehouden. Tegen hem wordt proces-ver- baal opgemaakt omdat het ver boden is de plaats van een on geval te verlaten. Minister Van Ardenne in Sudan Ondanks instemming partijcongres met paasakkoord r-lf -hten uit het gemeente- jsji. Patrouillerende Lagen de meisjes zater- n» plukken en besloten epen. Ter plaatse be de nijvere dienders een ïve taakstraf: de mei sten de geplukte bloe- Sfr een nabij gelegen gjjiuis brengen. bndenjager -er achterna gl'ETowN - Een zeehon- in het Canadese Char- ji heeft zaterdag SP- Ij. [Camerlid Van Velzen mes bedreigd. „Hij zat tnes achter me aan. j^den zaten vol met et was doodeng", zei en, die hard moest Sm aan haar belager te in. ieven Akajev t nu af De Kirgizische presi- j-ctr Akajev die twee we lpen uit zijn land werd In, is gisteren afgetre- 5 ontslag volgde op on dingen met Kirgizische Hhtariërs in de Russische yd Moskou, waar de lit naartoe was gevlucht. rijswijk/anp - Nederland stelt 30 miljoen euro beschikbaar voor noodhulp in de vluchtelin genkampen in de West-Suda nese regio Darfur. Dat heeft mi nister Van Ardenne (Ontwikke lingssamenwerking) dit week einde gemeld vanuit de Suda nese hoofdstad Khartoum. Van Ardenne bezocht een aantal vluchtelingenkampen in Dar fur. Het geld gaat via organisaties als Unicef en het Wereldvoed selprogramma WFP naar de vluchtelingen in de kampen. De situatie in Darfur gaat volgens Van Ardenne voorzichtig de goede kant op, maar is nog steeds „zeer zorgwekkend" met gebrek aan water, voedsel en gezondheidszorg. Bovendien vindt er in en rond de kampen nog veel geweld plaats. Zo wor den vrouwen die vlak buiten de kampen op zoek gaan naar hout of water nog geregeld aan gevallen en verkracht. „We kunnen de mensen niet laten sterven van honger en dorst. Een mensenleven in Darfur is net zo belangrijk als in de tsunami-gebieden", aldus Van Ardenne. Ook de veiligheidssituatie voor de hulpverleners baart Van Ar denne zorgen. Het aantal aan vallen op hulpverleners en kon vooien met hulpgoederen neemt toe. Het is volgens de minister van belang dat de we- Afrikaanse landen beleggen top over Darfur Leiders van de Afrikaanse landen Tsjaad, Egypte, Libië, Nigeria en Sudan houden 20 april een topontmoeting over Darfur. Dat heeft de Egypti sche minister van buiten landse zaken Aboul Gheit gisteren gezegd. De top wordt gehouden in de Egyp tische badplaats Sharm ei- Sheikh. Met het overleg op hoog niveau proberen de re geringsleiders „pogingen tot een oplossing te stimuleren". reld meer doet om de nood in Darfur te lenigen. Ze spoort an dere donorlanden aan meer noodhulp te financieren. Ne derland gaf dit jaar al 30 mil joen euro noodhulp voor Su dan, en vorig jaar in totaal 49 miljoen euro. Nederland heeft nog altijd 100 miljoen euro achter de hand voor de wederopbouw van Su dan. Maai- dat geld komt pas vrij als er sprake is van een echt stabiele situatie in het land, on danks herhaaldelijk aandringen van de regering in Khartoum. In Khartoum heerst onrust over het besluit van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties om het Internationaal Strafhof in Den Haag het recht te geven oorlogsmisdaden in Darfrir te vervolgen. Op een lijst van ver dachten van het Amerikaanse Congres staat onder meer vice- president Taha. Van Ardenne: „De Sudanese re gering vindt de resoluties van de Veiligheidsraad een streep door de rekening van het vre desproces. Ik vind het juist een ondersteuning. Er is in Sudan geen plaats voor straffeloosheid en mensen die oorlogsmisda den en misdaden tegen de menselijkheid hebben ge pleegd. Misdadigers moeten ge straft worden en als de Sudane se regering het niet kan, moet de internationale gemeenschap het doen." De regering in Khartoum zou de Arabische Janjaweed-mili ties hebben gesteund bij hun operaties in Darfur. De Janja weed worden verantwoordelijk gehouden voor verkrachting en moord onder de lokale bevol king en verwoesting van hun dorpen. De afgelopen achttien maanden stierven door geweld in Darfur naar schatting 180.000 mensen. In de westelij ke regio zijn naar schatting van de Verenigde Naties 2,4 miljoen personen uit hun huizen ver dreven. door Jeroen Hoorn en Hans van Soest den haag - De bravoure waar mee Boris Dittrich na afloop van het D66-congres de steun van de leden naar zich toetrok, kon zijn opluchting niet verhullen. De he le zaterdagmiddag heeft het er om gespannen. „Ruim twee der de van de aanwezige leden heeft voor gestemd", zei hij. „Ik voel me gesterkt. Vandaag is D66 vol wassen geworden. De onrust in de partij is weg, iedereen staat achter de nieuwe lijn." Maar de wens lijkt de vader van de gedachte in dit geval. Het congres was niet in overduide lijke meerderheid voor het door Dittrich gesloten paasakkoord. Het partijbestuur moest een noodscenario uit de kast trek ken om het congres ervan te weerhouden eerst over de mo ties te stemmen tegen het ak koord. De tegenstanders dreig den op dat moment te veel steun te krijgen. En pas nadat D66-founding father Hans van Mierlo ingreep, sloeg de vijan dige stemming in de zaal om. Op dit congres werd pijnlijk duidelijk dat Dittrich nog niet de natuurlijke leider is van de democraten. Dat is nog steeds Partijleider Boris Dittrich in gesprek met 'de echte leider" van D66, Hans van Mierlo. Foto: ANP Van Mierlo. Waar Dittrich en de andere sprekers nogal eens op luide hoon werden getrakteerd, daar zwegen alle aanwezigen respectvol toen Van Mierlo het woord vroeg. Opvallend was dat hij niet zijn vertrouwen uit sprak in Dittrich, maar in de nieuwe D66-minister voor be stuurlijke vernieuwing Alexan der Pechtold. Die moest het voordeel van de twijfel krijgen om toch nog iets van de ver nieuwing van het politieke be stel, dé reden waarom D66 ooit is opgericht, te maken. Het werd Dittrich door veel aanwe zigen kwalijk genomen dat hij direct nadat de Eerste Kamer de gekozen burgemeester had weggestemd, zei dat de traditio nele kroonjuwelen van D66 niet meer zo belangrijk waren. En wat zaterdag ook duidelijk werd, is dat Dittrich leiding moet geven aan een verdeelde partij. Net als Van Mierlo vindt een groot gedeelte van de D66- achterban dat de partij te veel van het linkse blok in de Kamer afdrijft. Een groot gedeelte van de middag spuiden de congres gangers kritiek dat de Tweede- Kamerfractie onder leiding van Dittrich te weinig doet voor asielzoekers, sociale zekerheid, zorg en kinderopvang. Tegelij kertijd is er een fors aantal le den dat het juist een verade ming vindt dat de partij be staande machtsstructuren doorbreekt, de sociale zeker heid en het zorgstelsel her vormt en niet langer een bijwa gen is van de PvdA. De komende maanden moet de partij zich bezinnen op de koers. Iets waar na drie verkie zingsnederlagen op rij alle re den voor is, maar vyaar het maar niet van kwsA omdat de partij steeds weer deelnam aan een kabinet. Aan Dittrich de loodzware taak beide vleugels in zijn partij te verenigen en te voorkomen dat leden weglopen naar enerzijds PvdA, anderzijds WD. In het verleden heeft hij zich al tijd een kundig politicus ge toond, slim in het behalen van meerderheden voor zijn ideeën. Dat lukte bij het afschaffen van de verjaring voor moord, bij het spreekrecht voor slachtoffers en de antistalkwet. Maar dat was als kamerlid en vaak moest hij jaren sjorren aan een voorstel om het er door te krijgen. Als politiek leider heeft hij die tijd niet en getuige afgelopen zater dag moet hij eerst ook nog eens een hoop wantrouwen bij een deel van de achterban overwin nen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7