Mensensmokkel Europa industrie BUITENLAND VS hebben verontrustend weinig kennis van vijand Zimbabwe kiest in serene rust nieuw parlement Spontane woede of geregisseerde uitbarsting? Unicef: Lot slachtoffers erger dan van de meeste asielzoekers Prins Albert neemt taken doodzieke Rainier over Duizend poppen van afval Bevolking Nias zoekt wanhopig naar noodhulp Hersenchip kan gedachten van verlamde lezen t kandidaten oiging Lubbers e - Door ervaring wijs ge- >n en onder druk van met ide Verenigde Staten heeft generaal Kofi Annan Verenigde Naties beslo- lor de opvolging van Ruud ^rs een 'open sollicitatie- dure' te volgen. De VN jeig heeft nu een korte lijst urfht kandidaten. Uit deze poje wordt de uiteindelijke b| gemaakt voor een nieuwe lefcommissaris voor de e jtelingen. Nederland heeft ia^andidaat voorgedragen. raïne schort vrijdag i april 2005 vimplicht EU op Oekraïne schort de vi- voor burgers uit de Unie voor een perio- Qi vier maanden op. De gaat in op 1 mei. Vol- hi>resident Joesjtsjenko is v^atregel bedoeld als hand- aa)g aan westerse landen. (poet de opschorting van bijdragen aan cepepel verloop van de voor gingen voor het Eurovisie Igdèstival, dat op 21 mei in aljvordt gehouden. Joesjt- dep probeert sinds hij begin zijar president werd de ban- iet de EU en de Verenigde aan te halen. Jtien doden 'Oversteek i jtid - Dertien vluchtelingen omgekomen toen botje waarmee zij Europa <±erden te bereiken voor de kust in problemen was dkt. Dat meldden de reddingsdiensten. 22 zijn gered. De hadden acht da- ;ondgedobberd zonder igSel en water voordat zij ten ii|n van de Canarische Ei- De^n werden gevonden. ,reltografe werd rcarteld in Iran' jvLva - De Iraans-Canadese varafe Zahra Kazemi, die Dejaar geleden stierf in een in Teheran, was oir gemarteld en mogelijk lerkracht. Dat verklaarde een Iraanse vluchteling estijds als arts zou hebben *rkt in het ziekenhuis waar jmi werd onderzocht. De flaring van Shahram Azam, eigen zeggen werkte p afdeling spoedeisende van het ziekenhuis van de (lutionaire Garde, staat jis op de lezing van de ^lise regering. Jbellen Rwanda ken de strijd genève/gpd - De 'export' van vrouwen en meisjes vanuit de Balkan naar de Europese Unie door goed georganiseerde groe pen mensensmokkelaars neemt een steeds grotere vlucht. De uitbreiding van de Unie en het gebrek aan een gemeenschappe lijke wetgeving werkt dit in de hand. Dat blijkt uit een gezamenlijk onderzoek van Unicef en non- gouvernementele organisaties, dat gisteren in Genève werd ge publiceerd. De voornaamste 'afweer' in de rijke landen van West-Europa bestaat uit het te rugsturen van de slachtoffers als illegale immigranten. Die belanden daardoor van de re gen in de drup. ,,De verschillen in nationale wetten worden door de smok kelaars uitgebuit", aldus Helga Konrad, een van de onderzoe kers. „Ze weten precies in welk land ze moeten wezen." Men senhandel, waaraan miljarden worden verdiend, staat wereld wijd nu al op de tweede plaats als grote criminele inkomsten bron, na drugshandel. De strijd tegen de mensensmokkel wordt steeds moeilijker, omdat de da ders steeds meer ondergronds opereren. Unicef eist een gecoördineerde en gemeenschappelijke aanpak van de inter-Europese mensen handel en wil dat aan de slacht offers een tijdelijke verblijfsver gunning wordt gegeven, al gaat het hier niet om politieke vluchtelingen. „Hun lot is vaak erger dan van de meeste asiel zoekers. In Europa worden kin deren en jonge vrouwen ge dwongen tot prostitutie, ver kocht aan de porno-industrie, verkwanseld aan pedofiele net werken, ingezet als illegale hulp in de huishouding, aangeboden voor adoptie of opgeleid tot zakkenrollers en dieven", aldus Konrad. Europa is tegelijkertijd de bron, overslagplaats en eindbestem ming van deze smokkel, die is uitgegroeid tot een ware 'indu strie,' zegt de humanitaire orga nisatie Terre des Hommes. Het is vrijwel onmogelijk om achter het exacte aantal slachtoffers te komen, maar volgens de Ver enigde Naties gaat het om zo'n 120.000 tot 150.000 jonge Euro peanen per jaar. Volgens Unicef moet er meer inspanningen worden verricht om armoede, werkloosheid en geweld tegen te -gaan. Dat zijn de voor de voornaamste oorzaken van het feit dat mensen in zee gaan met mensensmokkelaars. parijs/gpd - Prins Albert van Monaco heeft gisteren de taken van zijn vader, prins Rainier, overgenomen. Dit meldt de voorlichtingsdienst van het pa leis in een korte verklaring. De gezondheidstoestand van de monarch staat niet toe dat hij zijn taken naar behoren kan vervullen, aldus de verklaring, en overleg met Albert heeft ver volgens tot de beslissing geleid dat deze laatste zijn taken over neemt. De mededeling bevat geen en kele verwijzing naar de actuele gezondheidstoestand van Rai nier. Eerder was gemeld dat pas vandaag een nieuw communi- President Mugabe overtuigd van tweederde meerderheid harare/anp-gpd - De parle mentsverkiezingen in Zimbab we, waarvan volgens waarne mers al van tevoren vaststond dat president Robert Mugabe die zou winnen, zijn rustig verlopen. In tegenstelling tot bij eerdere stembusgangen in 2000 en 2002, zijn gisteren geen geweld dadige incidenten gemeld. Wel beklaagde de oppositie zich over onregelmatigheden. Zimbabwe stemt en doet dat in totale, bijna religieuze rust. De ze nieuwe verkiezingsdag is een feestdag. Het vliegveld is geslo ten, de straten zijn verlaten. Het weinige verkeer wordt bij blok kades door de politie gecontro leerd. De regie oogt perfect. Nu het resultaat nog. Er staan rijen buiten de stem- bureau's, maar zeker niet zo lang als bij de parlementsver kiezingen in 2000, die zo'n on verwacht succes opleverden voor de oppositiepartij NDC en die president Robert Mugabe aanzetten tot een offensief te gen zijn eigen volk. Het kan te maken hebben met de voorspelde apathie, maar ook met het feit dat de regering het aantal stembureaus in het land heeft verdubbeld tot 8200. De 81-jarige president oogt in elk geval vol vertrouwen. Hij heeft zijn wat potsierlijke shirts met zijn eigen beeltenis ver ruild voor een strak pak. Zijn grote tegenstrever Marwan Tsvangirai, leider van de bewe ging voor democratische ver nieuwing, is soberder gekleed. Gehuld in een ruimzittend, ge blokt shirt, veinst hij optimis me. „Het volk zal vandaag be slissen. Ik twijfel niet aan de overwinning, maar laten we af wachten." Buiten de hoofdstad is de stilte benauwend. De weg naar het 150 kilometer ten noorden van Harare gelegen plaatsje Mvurwi is uitgestorven. Af en toe passeert een tractor met aanhangwagen die stem mers naar de stemlokalen brengt. Vijf jaar terug werd dat nog veel gedaan door blanke boeren. Vandaag is er geen blanke te zien. 's Avonds worden de verkiezin gen door het hoofd van de kies commissie de hemel in gepre zen. „Er was geen enkel geval van politiek geweld", zegt de man glimmend van trots. Mu- gabes partij ZANU-PF had zich in de aanloop naar de verkie zingen, door middel van om streden aanpassingen van kies wetten, al verzekerd van dertig van de 120 parlementszetels. De strijd om de negentig over gebleven zetels is volgens de oppositie allesbehalve eerlijk verlopen. Zo zouden onder de 5,7 miljoen geregistreerde kies gerechtigden honderdduizen den niet bestaande of overle den personen zijn. De media in Zimbabwe zijn zonder uitzon dering in handen van de staat. De oppositie heeft geen toe gang. Onafhankelijke en bui tenlandse media worden stel selmatig geweerd of gemuil korfd. Gisteren werden twee Hoewel de foto anders doet vermoeden, waren de rijen buiten de stembureau's niet zo lang ais bij de parlementsverkiezingen in 2000. Foto: Reuters Britse journalisten gearresteerd, omdat zij verslag wilden doen van de verkiezingen zonder dat zij hiervoor toestemming had den gekregen van de autoritei ten. Op deze overtreding staat in Zimbabwe een gevangenis straf van maximaal twee jaar en een boete. De oppositie bedient zich voor al van weblogs, een soort inter netdagboek, om haar bood schap uit te dragen. Op die wij ze meldde de oppositie ook op de verkiezingsdag zelf grote on regelmatigheden. Zo zouden groepen jeugdige aanhangers van Mugabe kiezers hebben geïntimideerd. Opposi tieleider Siyabonga Malandu zou woensdag ook zijn be dreigd. Hij zag zich zelf ge noodzaakt tijdelijk onder te duiken. - De Rwandese rebellen iging FDLR heeft gisteren ekondigd dat ze de gewa- e strijd tegen de regering twanda zal beëindigen, er veroordeelde de opstan- Hutu-groepering de volke- ïoord in 1994 op ongeveer 100 Tutsi's en gematigde 's. Een woordvoerder kon- e de besluiten aan na twee n van overleg met Congo- regeringsfunctionarissen, ei dat de FDLR geen offen- acties meer zal uitvoeren n Rwanda en dat de FDLR rillig zal ontwapenen. RS blijkt besmettelijk elberg - De potentieel do- ke longziekte SARS blijkt nettelijker dan gedacht. 1 i mensen die genezen zijn js laard, kunnen nog vaak vier en lang anderen besmetten. Chinees onderzoek is geble- dat de aandoening nog kan den overgebracht als der- in contact komen met uri- if uitwerpselen van de (ex-) ent. De longziekte hield in 3 Azië in de greep. jbylijkje ''vuilniszak degem - Vuilnismannen in - Vlaamse plaats Maldegem e ben een dode baby gevon- 0 in een vuilniszak. Het pas ts oren jongetje blijkt te zijn t'fyioord, meldde justitie in it gisteren. De Belgische po lis naarstig op zoek naar de jeder die haar kind zo heeft umpt, nog met navelstreng moederkoek. De vuilnisop- prs ontdekten de baby puur Ivallig. jraf priesters na lursspeculatie viTELLON - De bisschop van 1| Spaanse Castellón heeft de garissen van de priesters in ijl bisdom verlaagd, na een 'les van enkele miljoenen 's op de beurs. Bisschop Antonio Reig zei dat de iters om hun uitgaven te ien bekostigen, maar met (collecteschaal moeten rond Bronnen stelden in de iderdageditie van de krant El ido dat de salarisverlaging ii'or twintig geestelijken ge middeld ongeveer 30 procent brussel - Op de Grote Markt in Brussel staan sinds gisteren duizend poppen gemaakt van afval. De zoge naamde 'trash people' zijn een creatie van de Duitse kunstenaar HA Schuit. De afvalmensen van Schuit stonden eerder in Parijs, Peking en Moskou. „We leven in een afvaltijdperk. We produceren afval en zul len afval worden. De trash people zijn daar een afspiegeling van", zei de kunstenaar gisteren. De poppen zijn nog tot 4 april te zien in Brussel. Daarna reizen ze naar Londen, New York, Santiago en ten slotte Antarctica. Foto: EPA washington/gpd - De Amerikaanse inlichtingen diensten zaten er niet alleen faliekant naast in Irak, ze weten ook verontrustend weinig over wa penprogramma's en intenties van veel van de ge vaarlijkste tegenstanders van de VS. De Ameri kaanse 'inlichtingengemeenschap' moet meer samenhang krijgen, flexibeler en moderner wor den en meer risico's durven nemen. Tot die conclusie komt een onafhankelijke com missie die vorig jaar door president George Bush werd ingesteld, met name om na te gaan waarom de Amerikaanse informatie over het wapenarse naal van Irak niet deugde. Er is „fundamentele verandering" nodig, zei president Bush gisteren nadat hij de analyse van de commissie officieel in ontvangst nam. De inschatting van het Iraakse wapenprogramma uit oktober 2002 was voorna melijk gebaseerd op aannames die niet kritisch genoeg bekeken zijn. De inlichtingendiensten hadden bijna geen har de informatie, en wat ze hadden verzameld was waardeloos of misleidend, aldus de commissie onder leiding van de Republikeinse rechter Lau rence Silberman en de Democratische oud-sena tor Charles Robb. Zij uitten scherpe kritiek op het hele functioneren van de Am erikaanse inlichtin gendiensten. Eerdere onderzoeken naar de aan slagen van 11 september 2001 concludeerden ook al dat de diensten hadden gefaald. Informa tie over Irak was niet opzettelijk gekleurd of van buitenaf beïnvloed, aldus de commissie. Analis ten vertelden de regering wat ze geloofden. „Ze hadden het alleen mis." De commissie onder zocht niet hoe beleidsmakers binnen de regering de informatie gebruikten, maar zij adviseert de verantwoordelijke bewindslieden zich voortaan als 'kritische consumenten' op te stellen. Hoewel op sommige terreinen vooruitgang is ge boekt, maakt de commissie zich ernstige zorgen over de gebrekkige informatie die bij de vijftien Amerikaanse inlichtingendiensten aanwezig is over nucleaire en chemische programma's van tegenstanders. Het rapport noemt geen specifie ke landen, maar impliciet wordt gedoeld op Iran en Noord-Korea. De hoofdstukken over deze lan den zijn niet openbaar. Als oorzaken van het falen ziet de commissie ge brek aan samenhang tussen de diensten, bureau cratie, verzet tegen van buitenaf opgelegde ver anderingen en trage toepassing van nieuwe tech nologieën. De hoop is dat de nog aan te treden directeur Nationale Inlichtingen de zaak kan stroomlijnen. Deze gloednieuwe post gaat waar schijnlijk naar ambassadeur John Negroponte. qué zou worden verspreid. Een niet nader genoemde bron uit de omgeving van de koninklijke familie liet evenwel weten dat zich gisteren geen verandering in de situatie heeft voorgedaan. „De vorst vecht op een bewon derenswaardige wijze. Ieder an der met een zwakkere gesteld heid dan hij zou al zijn overle den", aldus deze anonieme zegsman. Een bijeenkomst van parlemen tariërs uit de Europese mini- staten die gisteren en vandaag in Monte Carlo zou worden ge houden, is vanwege de gezond heidstoestand van prins Rainier wel geannuleerd. gunungsitoli/reuters - De In- donesische president Yudhoyo- no heeft gisteren harde kritiek geuit op de hulpverlening door de lokale autoriteiten aan de slachtoffers van de aardbeving van maandagavond bij het ei land Nias. Hij was vooral boos op lokale functionarissen die direct na de aardbeving op de vlucht sloegen en niet zijn te ruggekeerd om de bevolking te helpen. Tijdens een bliksembe zoek aan het eiland zei Yudhoy- ono dat zo snel mogelijk rijst en andere hulpgoederen naar het gebied zullen worden gestuurd. Noorse hulpverleners haalden gisteren nog een 11-jarige jon gen uit de puinhopen van zijn huis in de hoofdstad Gunung- sitoli, en Franse reddingswer kers vonden elders een vrouw. De bevolking is nog steeds doodsbang voor naschokken en voor een tsunami. Op Nias en het ten noorden daarvan gele gen eiland Banyak zijn volgens de Verenigde Naties zeker 600 doden gevallen. Onder de puin hopen zouden nog honderden mensen bedolven liggen en hulpverleners vrezen dan ook dat het aantal slachtoffers tot 2000 zal oplopen. De hulpverlening komt uiterst traag op gang, mede door het slechte weer en een tekort aan bergingsmateriaal. Er is vrijwel nergens stroom en er is een te kort aan schoon drinkwater, voedsel en medicijnen. Er wordt geplunderd en op diverse plaatsen zijn gisteren rellen uit gebroken rond de verdeling van hulpgoederen. londen/anp - Bij een verlamde Amerikaan is operatief een chip op de hersenen geplaatst die zijn gedachten kan 'lezen'. Dat meldden Britse media gisteren. De 25-jarige man, die vanaf zijn nek is verlamd door een steek partij in 2001, is geopereerd in een ziekenhuis in Massachu setts. Het implantaat, dat be staat uit ongeveer honderd elektroden, zendt signalen naar een computer, die de gedach ten van de man ontcijfert. De man is nu onder meer in staat zijn televisie aan en uit te zetten. Die staat in verbinding met de computer die zijn ge dachten decodeert. Ook kan hij met deze methode een cursor verplaatsen door te verbeelden dat zijn arm be weegt. Hij bleek zelfs in staat met zijn gedachten een robot arm te besturen. Het is de bedoeling dat verlam de mensen met behulp van het implantaat hun ledematen weer kunnen bewegen. Zelfs in stalinistisch Noord-Korea loopt het wel eens uit de hand seoel/reuters - Rechtstreekse tv-beelden van de geweldsuit barsting van Noord-Koreaanse voetbalfans tijdens de WK-kwa- lificatiewedstrijd Noord-Korea - Iran doen experts twijfelen of het gebeuren geregisseerd is of dat de streng gecontroleerde staat barstjes begint te verto nen. Woedende fans gooiden woensdagavond met stenen, flessen en stoeltjes tijdens de wedstrijd, en nadat het natio nale team met 2-0 van Iran had verloren. Vervolgens zorgden de duizenden oproerkraaiers ervoor dat het Iraanse team zijn bus niet kon bereiken. Als het een spontane uitbar sting van voetbalgeweld betreft, zou je haast denken dat de Noord-Koreanen niet meer on der zo'n strikt regime leven", zegt Michael Breen, auteur van het boek 'Kim Jong II: Noord- Korea's geliefde leider'. Het ge beuren valt volgens hem moei lijk te verklaren, in een land waar menigten zich altijd voor beeldig gedragen. Het land getroost zich alle moeite er zeker van te zijn dat de zeldzame beelden die de buitenwereld bereiken, het land in, het best mogelijk daglicht stellen. Volgens analisten moet er on der de Noord-Koreaanse leiders grote onrust zijn geweest toen de 60.000 man grote menigte de politiebevelen negeerde tijdens de wedstrijd. Het duel moest worden gestaakt vijf minuten nadat een Noord-Koreaanse speler van het veld was ge stuurd omdat hij de scheids rechter een duw had gegeven. De toeschouwers begonnen het veld te bekogelen met stenen en flessen. De onrust bleef tot na de wedstrijd. De wed- strijdofficials werden nog twin tig minuten bekogeld en kon den daardoor het veld niet ver laten. Buiten het stadion moest de oproerpolitie de woedende menigte terugdringen om het Iraanse team toegang tot de bus te geven. Pas twee uur na de wedstrijd kon het team vertrek ken. Tekenen van opstand en toene mende experimenten met het kapitalisme zouden er op kun nen wijzen dat de macht van Kim Jong-Il - waarvan lang ge dacht werd dat die absoluut was - begint af te nemen. „Om dat het geen protest was tegen het regime maar tegen de scheidsrechter, is het niet ge heel ondenkbaar dat deze ge weldsuitbarsting spontaan is ontstaan", zegt Douglas Shin, een mensenrechtenactivist die hulp verleent aan Noord-Kore aanse vluchtelingen. Anderen zijn het daar niet mee eens. Zij stellen dat het voetbal geweld in scene is gezet om de buitenwereld te laten denken dat men in Noord-Korea een zekere vrijheid van meningsui ting heeft. „Noord-Koreaanse leiders begrijpen heel goed dat het houden van een sporteve nement wijst op een zekere so ciale vrijheid", zegt ex-parle- mentariër en secretaris van de president, Jang Sung-min. „Het feit dat er geadverteerd werd door kapitalistische bedrijven als Samsung en Epson wijst hier ook op." Het staatspersbureau KCNA gaf gisteren een korte verklaring dat foute beslissingen van de scheidsrechter de oorzaak wa ren van de incidenten. „Aan het eind van de wedstrijd waren al le toeschouwers woedend en protesteerden zij hevig tegen de foute beslissingen van de Syri sche scheidsrechter en de grensrechters", aldus KCNA. Het geweld kwam op Japan dermate authentiek over, dat het land - dat in juni in Pyongy ang tegen Noord-Korea moet spelen - geëist heeft dat er strengere veiligheidsmaatrege len genomen worden om de spelers, de wedstrijdofficials en de fans beter te beschermen. Recentelijk pronkte Noord-Ko rea met de aangehaalde vriend schapsband met Iran, met na me om de regering-Bush de ogen uit te steken. De VS heb ben beiden landen bestempeld als onderdeel van de 'as van het kwaad', Beide landen liggen onder vuur vanwege hun ver meende nucleaire program ma's. Uniek beeld uit een stalinistisch land: Noord-Koreaanse supporters hebben flesjes en stoeltjes op het veld gegooid tijdens het WK-kwalificatieduel met Iran. De ordebewakers grijpen niet in. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9