Philips mikt op forse winstgroei ^200 000 ECONOMIE 'Huiswijn met schroef dop in vijfjaar gemeengoed' cz opent eigen ziekenhuis Ook na 2007 blijft controleren fiscus nodig Brussel zit Holland^ 'waterkip' op de hui Kreeftenseizoen geopend Overheidstekort gedaa van 3,2 naar 2,3 proceib Top Shell krijgt weer bonuss Vandaag staking in metaalsector den haag - Bij 150 grote me taal- en electrotechnische be drijven, zoals Siemens, Draka en Stork, wordt vandaag ge staakt. Ook zijn er demonstra ties gepland in Rotterdam, Hengelo en Eindhoven nadat de CAO-onderhandelingen voor deze bedrijfstak met 160.000 werknemers woensdag werden afgebroken. Breekpunt was de aanpassing van het pre pensioensysteem. NMa: Geen boete in transportsector den haag - Kartelwaakhond NMa ziet af van boetes voor brancheverenigingen in de transportsector. Volgens de au toriteit hebben Transport en Logistiek Nederland, de Allian tie Zeecontainervervoerders en de Vereniging van Zeecontai nervervoerders hun leden gead viseerd fluctuaties in de brand stofprijs en de Duitse tolheffing door te berekenen aan hun klanten. Dat had niet gemogen, maar de NMa beboet de orga nisaties niet omdat de overheid herhaaldelijk heeft gezegd dat doorberekenen van deze kosten wenselijk is. 'Probleem dreigt met nieuwe WW' den haag - Na moeilijkheden met het toekomstige WAO-stel- sel dreigen ook problemen in de uitvoering van de nieuwe WW. Dat heeft voorzitter Linthorst van uitkeringsinstan tie UWV gisteren gezegd. Vol gens Linthorst krijgt de UWV waarschijnlijk opnieuw te ma ken met een opeenhoping van veranderingen. Hij spreekt van 'een ingewikkelde wetswijzi ging'. Bij de nieuwe WAO, de WIA, bestaat deze opeenhoping uit vertraagde politieke besluit vorming, de nieuwe regels en veranderingen in de inning van de premies, aldus de voorzitter. Een onderdeel uit de WIA zal in ieder geval een jaar vertraging oplopen. Het gaat om de pre mies voor uitkeringen voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten. Strafheffing EU op producten uit VS brussel - De Europese Com missie gaat vanaf 1 mei een strafheffing leggen van 15 pro cent op onder meer papier, tex tiel, machines en agrarische producten uit de VS. Europa, Japan en enkele andere landen zijn door de wereldhandelsor ganisatie WTO gerechtigd tot de strafheffingen, met een maximum van 150 miljoen dol lar. Reden is dat de VS het Byid-amendement, dat bepaalt dat strafheffingen op buiten landse producten toevloeien aan Amerikaanse bedrijven, nog niet heeft aangepast. De heffing bedraagt bijna 28 mil joen dollar. 'Meer doen tegen vervalsing euro's' BRUSSEL - Het Europees Parle ment vindt dat lidstaten beter moeten samenwerken bij de strijd tegen valse eurobiljetten. De parlementscommissie voor justitie heeft dat de EU-landen gisteren geadviseerd. De laatste tijd duiken steeds meer valse euro's op. De parlementariërs vinden dat dit als gezamenlijk Europees probleem moet wor den gezien, niet als een aange legenheid van elk land op zich zelf. Het parlement wilde eigen lijk dat Europol, belast met de samenwerking tussen politie korpsen in de EU, de bestrij ding op zich zou nemen. Dat bleek juridisch echter onmoge lijk. Europol mag hoogstens lid staten vragen een onderzoek in te stellen. Werkloosheid in Duitsland omlaag berlijn - De werkloosheid in Duitsland is in maart iets afge nomen naar 12,5 procent van de beroepsbevolking. In februa ri was het percentage nog 12,6. Het aantal mensen zonder baan daalde met 41.000 naar 5,176 miljoen. De afname was kleiner dan in voorgaande jaren door het koude winterweer, waardoor in de bouw het werk vertraging kan oplopen. Ook het zwakke economisch herstel speelde een rol. Duitsland be landde eind vorig jaar op de rand van een recessie. In verge lijking met een jaar geleden nam het aantal werklozen toe met 626.000. Autobrandstoffen opnieuw duurder den haag - Marktleider Shell heeft gisteren opnieuw zijn ad viesprijzen voor benzines ver hoogd, waardoor nieuwe re cordhoogten zijn bereikt. Euro ongelood komt op 1,325 euro per liter, super plus op 1,379 euro. De adviesprijs voor diesel is weer teruggebracht van 99,9 cent naar 99,5 cent per liter. Vo rige week had Shell tot drie keer toe de adviesprijzen voor benzi nes verhoogd. vrijdag i april 2005 Na periode van saneren nu concentratie op groeimarkten amsterdam/gpd - Philips wil in 2006 en 2007 zeven tot tien procent winst gaan maken. Dat betekent dat het concern een flinke winstsprong moet maken ten op zichte van 2004 (5,3 procent), dat alge meen als een goed jaar wordt gezien. Concentratie op groeimarkten met hoge rendementen moet die winststijging mogelijk maken. Topman Gerard Mei- sterlee gaf dit gistermiddag aan tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in Amsterdam. Vergeleken met zijn aanvangsjaar als president, 2001, zou de beoogde winst groei fors zijn. In dat jaar maakte Philips 0,5 procent winst. De omzet moet voort aan jaarlijks met 5 tot 6 procent groeien. Philips heeft jaren van saneren achter de rug, vooral in Europa. Kleisterlee kon digde gisteren geen nieuwe herstructu reringen aan. Wel zullen ontwikkelingen afgemaakt worden, zoals bij Consumen ten Electronica waar Philips steeds meer een ontwikkelings- en handelshuis wordt dat steeds minder zelf assem bleert. Daar is ook sprake van onbalans tussen wat het bedrijf verdient op paten ten op uitvindingen (veel) en de produc ten zelf (weinig). Vooral in Europa zal Consumenten Electronica het beter moeten doen. De VS staat model, waar Philips goede marges bereikt door sa men te werken met grote winkelketens als Wall Mart. Het concern is momen teel netto schuldenvrij. „Met een sterker Philips kunnen wij nu de overgang ma ken van de recente nadruk op saneren, herstructureren en winstherstel door kostenreductie naar een nadruk op groei. Samen met consistente en gede gen uitvoering moet dat leiden tot een hopelijk lange periode van winstgeven de groei", zo blikte Kleisterlee in de toe komst. Dat moet ook snel leiden tot een 'aan zienlijk' hogere koers van het Philips- aandeel. Philips is, wat koerswaarde be treft, nog maar een middenmoter verge leken met soortgelijke bedrijven. Medi cal Systems is, zo onderstreepte Kleister lee nog maar eens, het voornaamste groeiterrein. Daar kunnen hoge marges behaald worden met de verkoop van re latief weinig producten, zoals scanners en andere onderzoeksystemen voor zie kenhuizen. Dat is het omgekeerde van wat lang bij Consumenten Electronica gangbaar was: weinig of niets verdienen met de verkoop van veel massa-artikelen. Phi lips heeft al veel van zulke eenvoudige producten deels) afgestoten. Kleisterlee noemde als voorbeeld de recente joint venture met het Taiwanese bedrijf TPV. De afzet van eenvoudige televisies met een zeer laag rendement en pc-monito- ren zal via TPV geleid worden. oosTERSCHELDE - Een al wat oudere beroepsvisser toont de eerste kreeften van het jaar 2005 die gisteren werden gevangen in de speciale netten uitgezet in de Oosterschelde. Het nieuwe vangstseizoen werd gisteren voor de vijfde keer officieel geopend. Foto: ANP/Robin Utrecht rijswijk/anp - Na jaren soebat ten lijkt het pleit beslecht. De kurk verdwijnt van de fles. Te beginnen bij de huiswijnen en bij 's lands grootste slijter Gall Gall. Klachten over de slechte kwaliteit van kurk en het ge bruiksgemak van de schroefdop lijken de doorslag te geven. „De kwestie beroert de branche al zeker drie jaar", aldus Ruud Wallast Groenewoud, algemeen secretaris van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Wijnhandelaren. „Het onder werp is emotioneel en de on derzoeken schieten alle kanten op. Uitkomsten over percenta ges wijn waarvan de smaak door kurk is aangetast variëren van 0,2 tot 10. Je raakt er alleen maar meer van in de war." Een helder overzicht van de omslag in de wijnbranche is er niet. Het Produktschap Wijn heeft geen marktgegevens. Op de National Food Week in Utrecht moet maandag het congres 'Schroefdop versus kurk' nog eens de voors en te- gens op een rijtje krijgen. „Het is een vrij heftige discus sie", constateert wijndeskundi- ge en journalist John Bindels. De opkomst van de schroefdop hangt volgens hem samen met de groei van de wijnproductie, waardoor kurk steeds meer ge breken vertoonde. „Het duurt tien jaar eer je kurkeik kunt oogsten. Dat trokken sommige producenten niet. Zij zijn eer der begonnen met als gevolg dat er kurk kwam die slechter afsloot en meer schimmelde." Bindels voorziet dat de schroefdop het uiteindelijk wint van de natuurkurk en alterna tieven als de kunstkurk, de stopfles, de kroonkurk of het karton. Volgens hem zijn de misverstanden over het rijpen van wijn in de fles met kurkslui- ting hardnekkig. „Wijn ademt niet door kurk. Dat is een my the. Zuurstof produceert de wijn zelf. Daar heb je geen kurk voor nodig. De wijn moet vol doende tannine bevatten. Een forse dreun kreeg de kurk op 's werelds grootste wijncon cours, de International Wine Challenge. Daar constateerde men dat een op de 20 flessen aangetast was door trichloroa- nisol, dat de wijn muf maakt. Verder is goede natuurkurk duur. Inmiddels heeft het Por tugese Amorim, marküeider met jaarlijks 3,5 miljard kurken, een alternatief. Zijn nieuwe De schroefdop verdrijft de kurk bij de huiswijnen. Archieffoto TwinTop-kurk heeft een bewer king ondergaan die schimmel zo goed als uitsluit. Veel klachten over kurk noemt Rob Kies, directeur van Amorim Benelux, Indianenverhalen. „Want wat is kurksmaak? Vino logen proeven ook kurk in wijn uit flessen met schroefdop. Er bestaat natuurlijk geen perfec tie. Maar de aandacht voor het succes van de schroefdop is overtrokken. We hebben 92 procent van de wijnmarkt en verkopen meer kurk dan ooit." Bij Gall Gall lijkt de kwestie te zijn beslecht. Commercieel ma nager Jeroen Eijsten: „Binnen een maand gaat de gehele huis selectie onder de schroefdop. Het betreft 13 wijnen. We zijn in 2003 begonnen met een duurdere witte wijn uit Nieuw- Zeeland. Dat was een succes en geleidelijk zijn we meer wijnen met schroefdop gaan verko pen." Na de omslag bij 's lands groot ste slijter zou het wel eens hard kunnen gaan. Eijsten: „We zijn overtuigd van de kwaliteit van de schroefdop. Bovendien maakt het in kosten niets uit." Nu bottelt Aholds dochter ruim 90 procent van de wijn zelf. De meeste wijnhandelaren zijn af hankelijk van de producenten. Bovendien is er maar een be drijf dat de geschikte fles maakt. Het bedrijf Pechiney-Al- can heeft de gehele schroefdop- penmarkt in handen. Toch is ook wijnhandelaar Jaap Kwast overtuigd van het succes van de schroefdop.Binnen vijf jaar is er waarschijnlijk geen fles huiswijn meer zonder schroefdop." Naast de horeca levert Kwast aan speciaalzaken. Daar komen traditionele lief hebbers. De Voorburgse Van Dop heeft in zijn winkel minder dan 1 procent van de wijn in flessen met schroefdop of kar tonnen box. „Mijn klanten as sociëren die met goedkopere wijnen. Daar kan ik me wel iets bij voorstellen. Ik zou ook vreemd opkijken als ik in een duur restaurant ben en de wijn komt uit een fles met schroefd op." Van Houtert, van Verbunt Wijn kopers uit Tilburg spreekt hem tegen. „Het is pure emotie, dit ritueel van het ontkurken. Ook duurdere bewaarwijnen gedra gen zich uitstekend onder de schroefdop. Als obers in restau rants de etiquette naleven, is er weinig aan de hand. Gewoon aan tafel de schroefdop van de fles draaien en de gast de wijn laten proeven." amsterdam/anp - Tienduizen den consumenten komen in de financiële problemen als de rente omhoog gaat. Een rente verhoging met 2 procent zal naar schatting 80.000 huishou dens in betalingsproblemen brengen, omdat de lasten van hun hypotheken en leningen stijgen. Daarvoor heeft de fi nancieel toezichthouder AFM gisteren gewaarschuwd. De nieuwe probleemgevallen komen bovenop de 180.000 huishoudens die momenteel al met financiële problemen kam pen. Dat betekent dat in totaal 260.000 huishoudens kwetsbaar zijn voor een rentestijging. In totaal betreft dit bijna 9 procent van de afgesloten hypotheken in Nederland. Nederlanders zijn gevoeliger geworden voor rentestijgingen, mede omdat zij meer geld le nen voor een woning. Veel hy potheken zijn tegenwoordig ge baseerd op twee inkomens. De kans dat de rente voor proble men zal zorgen, is zeeigh' De tarieven die consuqht betalen voor hun hypojev en leningen wordt bige: door de kapitaalmarktrejCo die staat op het laagste pli van de afgelopen 30 jaatf311 ners rekenen erop dat de ven de komende periocvfj hoog gaan, waarbij eenf stijging met 2 procent wl||| doemscenario is. Huishoudens die geld lenPe gen variabele rentetarievJicl len een stijging direct terUes| in hun maandlasten. (P vi menten die een rentevatfegi riode in hun leningen hi>re krijgen uitstel. Na het vjiati ken van de periode waag3 rente vaststaat, kunnen <fro< ten in rap tempo oplopen AFM wil dat verstrekkepep hypotheken en leningendin ten wijzen op de gevolgeest renteverhogingen. Vooral jvoi theekverstrekkers zoudep P moeten doen, omdat zijar j leningen verstrekken. net Pa lis li door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De Europese Com missie wil dat er nu echt een eind komt aan het inspuiten van kippenvlees met water en eiwitten. Het Voedsel- en Vete rinair Bureau van de Commisie in Nederland controleert sinds deze maand of het verbod op de productie en verkoop van de zogenaamde 'waterkip' wordt nageleefd. In 2003 werd bekend dat Ne derlandse producenten van kippenvlees op grote schaal kipfilets inspuiten met water om deze zwaarder en malser te maken. Bovendien voegen ze eiwitten afkomstig uit slachtafval toe, om het water zich beter te laten hechten. Ook in andere lidsta ten blijkt het inspuiten van kip penvlees voor te komen, hoe wel Europese wetgeving dit 'op pompen' met water verbiedt. In iel antwoord op vragen van ccer gische europarlementariënse Staes (GroenLinks/Cjkt. noemt Europees Commhse Kyprianou (voedselveilifen het inspuiten van kippeievc 'verachtelijke praktijken', jon De Nederlandse regering als enige in Europa het iin ten van kippenvlees toen' mits dit duidelijk op het werd vermeld. Minister Af man noemde de Europer gelgeving hierover ondui(|| De duidelijke stellingnam de commissie en het op\wa van de controles is vtjral Staes een goede zaak. „Deja; sument heeft recht op eengi lijk stukje vlees en niet ojr g waterige hap. /er Het is toch te gek voor woter dat je eerst op het etiket jesi gaan speuren of er geen irk eiwitten uit slachtafval of p re ingrediënten zijn voegd", aldus de Belgischj: roparlementariër. den haag/anp - Het overheids tekort is het afgelopen jaar ge daald van 3,2 naar 2,3 procent van het bruto binnenlands pro duct. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publi ceerde. Daarmee ligt het tekort weer onder de Europese norm van 3 procent. De daling is voornamelijk toe te schrijven aan hogere belastinginkomsten bij het Rijk. Verder zijn de uit gaven iets afgenomen. Het totale tekort van de over heid over 2004 was 10,7 miljard euro. Het merendeel daarvan, 8,4 miljard, kwam voor reke ning van het Rijk. De lokale overheid (gemeenten en pro vincies) had vorig jaar een te kort van 2,8 miljard euro. Dat tekort blijft relatief hoog en komt volgens het CBS door ho ge investeringen in met name infrastructuur en een stagnatie bij de grondverkopen. De overheidschuld is in 2004 voor het tweede opeenvolgende jaar toegenomen en bedroeg ek tv H 55,2 procent van het brute1 nenlands product. De s groeide vorig jaar met 10,1 jard euro. De toename enigszins beperkt door d("j koop van een deel van h(1 lang in de KPN. Het CBS maakte verder b( dat de economie van N land in 2004 met 1,4 pr ,'q( gegroeid. Het nieuwe groe figt 0,1 procent hoger dt eerste raming over de ecoi sche groei, die halverwe^1 bruari naar buiten kwam. 1 In het vierde kwartaal van bleef het bruto binnen product gelijk. Bij de publ van de eerste groeicijfers het CBS nog uit van een k krimp. Ten opzichte var vierde kwartaal in 2003 het groeicijfer bijgesteld va naar 1,6 procent. De kwam voornamelijk door c port. De uitvoer steeg sterk dat Nederland meer prodi, uit het buitenland doorvc De consumptie van huis dens steeg nauwelijks. den haag/anp - Shell heeft vorig jaar weer bonussen uitgel ëi aan zijn topbestuurders. In het rampjaar 2003 werden er geei 3 nussen uitgekeerd wegens het schandaal rond de bewezen olii gasreserves. Bestuursvoorzitter J. van der Veer streek bovenoj L basissalaris van 1,28 miljoen euro een bonus op van 1,35 mi B euro, zo blijkt uit stukken die het olieconcern gisteren bij de i rikaanse beurswaakhond SEC heeft ingediend. De totale beloning van Van der Veer komt over 2004 uit op 2,65 miljoen euro tegen 1,13 miljoen euro in het voorgaande toen hij het zonder bonus moest doen. In 2002 verdiende de br derlander inclusief bonus 2,25 miljoen euro. Van der Veer vo ir in maart vorig jaar de Brit Philip Watts op als de hoogste baas or het Nederlands/Britse concern. Watts werd met enkele anderfni stuurders de laan uitgestuurd wegens het reserveschandaal. TiimiBn/npn - C.7. nnpnt als ppr- C.7 latpn •zipn Hat Hp vmo vpp 1 in Zh )fi ed tilburg/gpd - CZ opent als eer ste zorgverzekeraar in Neder land samen met een algemeen ziekenhuis in Zuid-Nederland een eigen orthopedische kli niek. Het zou gaan om het Maxima Medisch Centrum (MMC) in Eindhoven. Binnen twee weken kunnen patiënten daar terecht voor knie- en heupoperaties. Voorzitter Mike Leers van de Raad van bestuur van CZ wil de naam echter nog niet noemen. Woordvoerster Karen van IJzendoorn van het MMC bevestigt echter dat 'CZ en het ziekenhuis ermee bezig zijn'. Met de kliniek en het plan voor nog twee 'eigen klinieken' wil CZ laten zien dat de zorg veel efficiënter en goedkoper kan. „En dat betekent lagere pre mies." Binnen twee weken treedt CZ met de plannen naar buiten. Vorig jaar stak CZ ruim 1 mil joen euro in verbetering van een aantal operatiekamers in ziekenhuizen in Zuid-Neder land. Ziekenhuizen, waar veel verzekerden van CZ komen, kregen maximaal 50.000 euro om de efficiëntie van hun ope ratiekamer te laten doorlichten. CZ verwacht de investering tot 40 maal terug te verdienen, al dus Leers. CZ klom vorig jaar uit de rode cijfers. den haag/gpd - De Belastingdienst wil het de burger veel gemakkelijker maken. Belastingbetalers hoeven de aangifte in 2008 alleen nog maar te controleren, want de fiscus vult het formulier alvast in. Dat is mogelijk om dat de dienst al over veel gegevens van particulieren be schikt. Zo zijn banken al verplicht om de financiële posi tie van burgers, zoals hypotheekverplichtingen, te mel den. Verder gaat uitkeringsverstrekker UWV de fiscus maandelijks op de hoogte houden over de inkomensont wikkeling van burgers. Volgens Maarten Feteris, hoogleraar belastingen aan de Erasmus Universiteit en belastingadviseur bij Price- waterhouseCoopers, past het verstrekken van ingevul de aangifteformulieren binnen de servicegerichtheid waarop de Belastingdienst de laatste jaren hamert. Wel vindt hij dat er een grote reclamecampagne moet ko men om de belastingbetaler te bewegen het toege stuurde formulier goed te controleren. „De fiscus kan nooit 100 procent garantie geven volledig op de hoogte te zijn over de financiële positie van de belastingbeta ler. De Belastingdienst is met de juistheid van haar ge gevens altijd afhankelijk van de informatie die zij krijgt toegezonden van bijvoorbeeld werkgevers en banken." Bij de Belastingdienst wordt beaamd dat het onmoge lijk is over alle gegevens te beschikken. Het idee van de ingevulde aangifte moet vooral worden gezien als het ontlasten van de belastingbetaler. Die is vooral verlost van 'het vragen naar de bekende weg', zoals de gege vens voor inkomstenbelasting en hypotheekrenteaf trek. „Nu moet de burger die altijd invullen, terwijl wij grosso modo over de juiste inkomensgegevens be schikken," zegt woordvoerder Dick Schiethart van de Belastingdienst. De burger moet zelf zijn aftrekposten in de gaten hou den. Als hij gedurende het belastingjaar een studie! begonnen of onverwacht forse ziektekosten maaktal de belastingbetaler dat zelf op het formulier moeten invullen om in aanmerking te komen voor teruggaf De Belastingdienst gaat vanaf 2006 de burger al helfS] met de opgave van aftrekposten. Vanaf die tijd krijgari Nederlanders een formulier in de bus waarop preci b staat voor welke aftrekposten en subsidies zijn in aalie merking komen. „Het is algemeen bekend dat veel 0' mensen geen gebruik maken van aftrekposten en si n sidies waar zij recht op hebben, omdat zij die kenni es niet hebben", zegt Schiethart. ui De kleinere belastingkantoren die vooral particulier cc helpen bij het invullen van de formulieren, kunnen an volgens Feteris economisch in zwaar weer terecht 1: nc men. „Voor het routinematig invullen van een formMi lier hoeft de belastingbetaler in de toekomst geen hif°r meer te zoeken. Dat kunnen de burgers dan allemaal zelf." idi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8