voor groei studenten BINNENLAND 2 'Keetjongere' drinkt halve krat bier per avond J^XtTci 2Cld Ex-klokkenluider geeft loterijen aan Achterdeur coffeeshop niet langer gedogen Geheime informatie van politie aangeboden aan De Telegraaf 200 Miljoen voor hoger onderwijs Kinderloos echtpaar als ouders voor joodse zusjes Hoog en droog op de Kop van Zuid Machinist al twee maanden spoorloos XI! ssie verkeer r dan file BO - Leden van de linden files niet het probleem, maar hoge ten, agressieve wegge- £en het ontbreken van even voor de auto. ;en daarvan moet voor- gen in de verkeersplan- minister Peijs. Die wil Atiota Mobiliteit juist de trijden en denkt daarbij beprijzen van autorij- reau Motivaction Inter- 1 ondervroeg 4403 voleden. nee ?ze ^re brievenbus 09 rolstoeilers ave s ie - TPG gaat duizend bussen laag aanbren- ^cniat ook mensen in een 'e r®de post kwijt kunnen, ïnbreen regels over de v.v. van brievenbussen, e| j G is bereid om brieven- ?rsQmet een hoogte van :ter te plaatsen. De helft jage brievenbussen ;kei de omgeving van reva- èntra en dergelijke. ideelkaart guurder - Treinreizigers moeten ïeer betalen voor een ïlurenkaart van de NS. roerder wil de kortings- rim 12 procent duurder Nu kost hij nog 49 euro, J0 mei wordt dat 55 euro. 13,3 miljoen reizigers ma- pruik van de speciale 2 na 9.00 uur 's ochtends eeft op 40 procent kor- i een treinkaartje. sje langer vast n. t haarincident echt - De rechtbank iet voorarrest van het 14- Dordtse schoolmeisje dat IUW van een lerares in trachtte te steken ver- Siet dertig dagen. De po- hteld het meisje en haar 13- vriendin vorige week 5 aag aan. Ze hadden na ïséordwisseling met hun ge lerares een aansteker haar van de vrouw ge il. •ert met camera n trensovergang et tAC - De Koninklijke Ma- issee test van nu tot juni vrtelligente camera's bij de (vergang Hazeldonk op r'S. Deze apparatuur spot 4 uur per dag het inko- b en uitgaande verkeer. eiiervan is dat de mare- see analyses kan maken l voertuigen die Neder- -^ïkomen of uitgaan. ziekenhuis internet sJvag - Na de Nederlandse paging van Ziekenhuizen *2 Algemeen Dagblad heeft ëgainister Hoogervorst ^gezondheid) een website Siformatie over individuele ihuizen. Gisteren ging het deel ziekenhuizen op desbeter.nl op het inter - I Ie site biedt mensen keu- 1 b ze het ziekenhuis in Bn. rkloosheid lerwijzers stijgt iaag - De werkloosheid r onderwijzers voor het pnderwijs stijgt, aldus de 2 fiene Onderwijsbond. Za- eind 2002 nog 3900 >lmeesters en juffen zon- erk, eind vorig jaar waren al 5000.Volgens de bond :e r de afgelopen jaren veel :lj en naar het onderwijs ge- omdat daar veel werk zou ;n zij dachten er zeker een [te vinden. Het percentage Joze onderwijzers ligt met jocent beduidend onder Tndelijk gemiddelde. t jlkveestal voor I landschap Mn - Stichting Het Gel- th Landschap heeft op goed De Kieftskamp in Bn in de Achterhoek een kgische melkveestal ge- urd. De stal dient als voor- i voor het inpassen van Brne melkveehouderij in bud landschap. In de stal is voor 140 melkkoeien. luchtmacht ijar Breda a - Het top van de lucht- ht verhuist begin 2006 van Haag naar Breda. Daar- is gekozen omdat na de ing van de bases Twenthe oesterberg de meeste mili- vliegvelden in Brabant lig- Breda scoorde hoog omdat de Koninklijke Militaire demie is gevestigd en om- het als voormalige garni- [fcsstad een militaire geschie- ^is heeft. Zeshonderd men- fc verhuizen mee naai' Breda. vrijdag i april 2005 iaag/gpd - Tienduizenden middelde keet 17 vaste leden jongeren een keet bezoeken. Ze vaak pas om twaalf uur. Tussen der invloed per fiets, brommer den haag/gpd - Tienduizenden jongeren drinken meerdere ke ren in de week een halve krat bier per avond in een illegale jongerenkeet. Nederland telt naar schatting 1500 van derge lijke hangplekken. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting Al coholpreventie De jongerenketen, vaak cara vans, zolders en schuren, be vinden zich vooral in platte landsgemeenten en staan op particuliere grond. In alle keten wordt zonder vergunning alco hol geschonken tegen betaling. Ook wordt drank verkocht aan jongeren onder de 16 jaar. De Stichting Alcoholpreventie bezocht voor het onderzoek 51 keten en ondervroeg 204 jonge ren. Daaruit blijkt dat de ge middelde keet 17 vaste leden telt en dat het gemiddelde aan tal bezoekers per avond 22 be draagt. De gemiddelde leeftijd van de 'keetjongeren' is 18 jaar; de jongste bezoekers zijn 13 jaar oud. De meeste keten bevinden zich in Friesland, Drenthe, Overijs sel, Noord-Brabant, het West- land en Noord-Limburg. Veel van die hangplekken zijn alleen in het weekeinde open. In een kwart van alle keten wordt elke avond bier geschonken. De prijs bedraagt zo'n 50 eurocent per flesje. De ondervraagde jongeren geven aan gemiddeld een half kratje bier per avond te drinken. De lage prijs is één van de be langrijkste redenen waarom jongeren een keet bezoeken. Ze zien de keten als alternatieve horecagelegenheden, waarvan ze zelf de sluitingstijd kunnen bepalen. Vaak is een bezoek aan een jongerenkeet het start punt van een avondje uit. Mul der: „Het uitgaansleven begint Horeca: 'Sluit keten' Gemeenten moeten keten waar jongeren samenkomen en veel alcohol drinken, slui ten. Dat stelt Koninklijke Ho reca Nederland in een reactie op het onderzoek van Stich ting Alcoholpreventie Volgens een woordvoerder van Horeca Nederland werken de indrink- avondjes alcoholmisbruik in vaak pas om twaalf uur. Tussen acht en twaalf hebben jongeren de keuze: of bij pa en ma thuis op de bank zitten of met vrien den naar de jongerenkeet. Vaak wordt het dat laatste." De meeste bezoekers zeggen na afloop van een keetbezoek on- de hand. „We zijn hier fel op tegen en vinden dat de ge meenten maatregelen moeten treffen om de keten te slui ten." De brancheorganisatie vindt het verder onacceptabel dat er geen enkele vorm van toezicht plaatsvindt op het ge bied van veiligheid en drank gebruik. der invloed per fiets, brommer of auto te vertrekken. Toch zeg gen omwonenden weinig last te hebben van de jongeren. Dat heeft mede te maken met het verschijnsel dat het in veel dorpsgemeenschappen 'not done' is over elkaar te klagen. Ouders zeggen dat zij zich niet druk maken over wat er in de keten gebeurt. Veel van hen vinden het juist fijn dat jonge ren een eigen plek hebben om samen te komen. Volgens Mul der bagatelliseren veel ouders het gedrag van hun kinderen. „Vaak wordt gezegd: 'Drank hoort bij het volwassen wor den', of 'wij zijn ook jong ge weest'. Maar de hoeveelheid drank is in de loop der jaren wel veranderd." hilversum/anp - Het hoger on derwijs krijgt ruim 200 miljoen euro om de groei van het aantal studenten te kunnen opvangen. Dat hebben de verenigingen van universiteiten VSNU en de HBO- Raad te horen gekregen van het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen. De universiteiten kunnen een bedrag van 130 miljoen tege moet zien, de hogescholen 75 miljoen. Zij krijgen daarmee het leeuwendeel van de kwart mil jard extra die het kabinet jaar lijks gaat uittrekken voor onder wijs. Dit staat in het akkoord dat CDA, WD en D66 dit week einde sloten over voortzetting van de coalitie. Na goedkeuring van het paas- akkoord door het D66-congres zaterdag, moet het kabinet nog instemmen met de verdeling van het extra geld voor het ho ger onderwijs. Een woordvoer der van staatssecretaris Rutte, die verantwoordeljk is voor het hoger onderwijs, wilde nog niet op de bedragen ingaan, maar minister Van der Hoeven (on derwijs) zei gisteren sin het ra dioprogramma De Ochtenden dat het kwart miljard groten deels naar de universiteiten en hogescholen gaat. De komende jaren trekt het ho ger onderwijs meer studenten, maar voor deze stijging was nog geen extra geld beschikbaar. Daardoor dreigde de bijdrage van de overheid per student te dalen van 5500 naar 5000 euro. Volgens E. D'Hondt, voorzitter van de vereniging van universi teiten VSNU, wordt deze daling nu gedeeltelijk ongedaan ge maakt. Hij zegt daar voorlopig tevreden mee te zijn. Het hogerberoepsonderwijs krijgt minder extra geld dan het wetenschappelijk onderwijs. Het aantal studenten dat vol tijds een hbo-studie volgt neemt weliswaar toe, maar het aantal deeltijdstudenten is aan het dalen. Een woordvoerster van de HBO-raad schrijft dit onder meer toe aan het schrap pen van de fiscale aftrek van studiekosten voor werkgevers. Daardoor sturen deze hun per soneel minder snel naar een opleiding. Universiteiten en hogescholen klaagden al langer dat ze geld te kort kwamen. Studentenbon den zagen de kwaliteit van het onderwijs achteruit gaan. Een malig trekt het kabinet volgens het paasakkoord ook nog een half miljard uit voor kennis en innovatie. Dit gaat naar het vm- bo, toponderzoek en projecten van het innovatieplatform. Rotterdam - Op de Kop van Zuid in Rotterdam krijgt Neêrlands hoogste woontoren vorm. Buurman Hotel New York lijkt wel een schaalmodel uit Madurodam naast het 151,5 meter hoge appartementencomplex Mon tevideo. De wolkenkrabber is nog niet klaar, maar giste ren was het tijd voor pannenbier omdat het hoogste punt officieel was bereikt. Door de plaatsing van een ronddraaiende 'M' op het dak van Montevideo is de woontoren hoger dan Westpoint in Tilburg. Die was tot voor kort de hoogste in Nederland. Rotterdam als het 'Manhattan aan de Maas' kon dit niet op zich laten zit ten en torent nu boven 'Tilburg' uit. In Montevideo ko men 192 appartementen die in prijs variëren van 300.000 tot ruim 1 miljoen euro. Volgens bouwer ING Real Estate is zeventig procent van de appartementen verkocht. Voor de dure sky-appartementen loopt het nog niet echt storm. Van de 32 zijn er nog 23 te koop. De toe komstige bewoners krijgen de beschikking over een fit nessruimte met sauna en een zwembad. Met een huis computer kunnen zij bestellingen opgeven voor de bood schappendienst. Foto: ANP/Ton Borsboom winterswijk/anp - Johan en Dientje Oosterveld uit Usselo waren kinderloos. Samen met Johans moeder zorgden ze vanaf januari 1943 voor de on dergedoken joodse zusjes Sini en Annie de Leeuw alsof het hun eigen kinderen waren. Voor hun inzet kregen ze don derdag in Winterswijk pos tuum de Yad Vashem-onder scheiding van de staat Israël. Het echtpaar Geerhard en Jo hanna Hannink uit dezelfde plaats, dat de meisjes eerder onderdak had verleend, viel postuum dezelfde eer te beurt. Bernard Hiddink en zijn vrouw Willemina uit Aal ten ontvingen ook postuum een Yad Vashem-onderschei- ding voor hun hulp aan de joodse familie Van Gelder uit Aalten, die vanaf oktober 1942 bij hen zat ondergedoken. Met de Yad Vashem-onder- scheiding eert de staat Israël niet-joden die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben ingezet voor het redden van joden. Zij krijgen de eretitel Rechtvaardigen onder de Vol keren. Het Yad Vashem Insti tuut in Jeruzalem heeft sinds 1953 ruim 20.000 mannen en vrouwen, onder wie bijna 4700 Nederlanders, die onder scheiding toegekend. rotterdam/gpd - De schade van gestolen geheime informa tie door een blunder van een rechercheur van Rotterdam- Rijnmond is volgens een poli tiewoordvoerder beperkt. De politieman liet op 11 maart in het centrum van Rotterdam in zijn auto een tas met dossiers over lopende onderzoeken, een dienstpistool en andere waar devolle spullen slingeren toen hij even zijn voertuig verliet. Politievoorlichter Ger de Jong noemt het ongelooflijk dom van de betrokken rechercheur, §en lid van het observatieteam. „Het is tegen alle procedures in. We adviseren burgers om geen spullen zo maar achter te laten. En dit lag allemaal in een koffer op de achterbank." Dieven sloegen hun slag toen de politieman zijn auto onbe heerd had achtergelaten. Bij de dossiers zaten rapporten en lijsten met namen van leden het observatieteam, die in het allergrootste geheim hun werk moeten doen. Ze houden top criminelen in de gaten en ma ken daar verslag van. In de ge stolen tas zaten ook pepper- spray,. identiteitspapieren en andere privé-gegevens van de rechercheur, en communicatie apparatuur met gebruiksaan wijzing. Hoewel de woordvoerder niets over de daders wil zeggen, lijkt het erop dat het gelegenheids- dieven zijn geweest. Ze boden de spullen gisteren aan aan De Telegraaf, die ermee naar de politie ging. De Jong: „We heb ben de indruk dat de informatie niet wijd verspreid is." De politieman is uit zijn functie ontheven. Tegen hem is een disciplinair onderzoek gestart. De afgelopen maanden is al drie keer geheime informatie van politie en justitie in ver keerde handen gekomen. In het verleden baarde in Rotterdam een rechercheur van de Crimi nele Inlichtingendienst opzien door met politie-informatie te leuren. Deze man beschikte on der meer over het onderzoek naar een drugsbaron, dat hij aan de toenmalige vrouw van de crimineel te koop aanbood. heerhugowaard/anp - Oud- klokkenluider Fons Schirris heeft aangifte gedaan tegen de drie organisaties die de speciale loterij op 25 mei organiseren. De Postcodeloterij, de BankGi- roloterij en de Sponsorloterij zouden, volgens Schirris, mis bruik maken van de automati sche incasso. Dit schrijft Fons Schirris in een brief aan de offi cier van justitie. De extra loterij wordt georgani seerd in het kader van het 25- jarig jubileum van koningin Beatrix. Deelnemers van de or ganiserende loterijen doen au tomatisch mee, tenzij ze hierte gen bezwaar maken. Aangezien het hier volgens Schirris om een nieuwe loterij gaat, mogen organisaties alleen met schrifte lijke toestemming van een klant incasseren. Bovendien moet de klant aangegeven hebben het product te willen. Schirris doet niet alleen aangif te tegen de drie loterijen. Ook minister Donner van jusititie, die verantwoordelijk is voor de wet op kansspelen, zou vals heid in geschrifte plegen. Ook is de aangifte gedaan tegen alle Nederlandse banken en Inter- pay. De Postcodeloterij, een van de organisatoren, zegt in een reac tie op de aangifte 'ervan kennis te hebben genomen' en wacht de reactie van het openbaar mi nisterie (OM) af. Over het aan tal mensen dat het speciale te lefoonnummer gebeld heeft om hun incasso in te trekken, wil de woordvoerster van de loterij niets zeggen. Ook over het aan tal mensen dat juist graag wil meedoen met deze extra trek king kan ze niets zeggen. Het openbaar ministerie heeft gistermiddag de aangifte nog niet kunnen bestuderen en kan daardoor niet zeggen of die in behandeling wordt genomen. Schirris werd zelf door de rechtbank en later ook door het hof schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte, maar kreeg geen straf opgelegd. Hij had onder het oog van televisie camera's van programma's als RTL Boulevard en Barend en Van Dorp laten zien hoe mak kelijk het is om geld over te boeken. Binnen een dag had hij ruim door Gerd Leers Coffeeshops floreren dank zij het weg kijken van de overheid. Het is hoog tijd om te stoppen met het gedogen. Kweek, handel en consumptie moeten aan regels worden gebonden om crimi nelen buiten spel te zetten. Een coffeeshop mag softdrugs in huis hebben en verkopen. De 'voordeur' is dus gereguleerd. Dit in tegenstelling tot de 'achterdeur', want de hennep mag niet worden geteeld of bij de cof feeshop aangeleverd. Toch staan we het toe. Met andere woorden: de ach terdeur wordt 'gedoogd'. We kijken ge woon de andere kant op als de hen- nepboer komt. Dat is niet alleen ver schrikkelijk hypocriet, het werkt ook nog eens enorm veel criminaliteit in de hand. De tientallen hennepplanta ges die we jaarlijks opruimen floreren dankzij dit hypocriete beleid. Mijn voorstel is: kies! Je gooit de ach terdeur dicht - dan kun je ook de cof feeshops sluiten want ze worden niet meer bevoorraad - of je reguleert de achterdeur net als de voordeur. Maar stop met gedogen. Het CDA streeft de eerste optie na: stop- a pen met de coffee shops, verbied ze net als in de rest van Eu ropa. Een ferm standpunt dat ik graag wil uitvoeren, maar dan moeten er wel honderden agenten en twee gevange nissen bij in Zuid-Limburg. Want het circuit van criminelen en thuiskwekers is enorm en heeft na 25 jaar Haags ge doogbeleid een omvang gekregen die niet meer is te overzien. De andere optie is reguleren van de achterdeur. We weten precies hoeveel cannabis gereguleerde coffeeshops verkopen en onder streng toezicht zou je precies die hoeveelheid kunnen kweken. Je kunt dan ook het maximale THC-gehalte (de werkzame stof in cannabis) vaststellen. Kopers mogen alleen verzegelde en gewaarmerkte zakjes cannabis bij zich hebben. Cof feeshops die hun spul elders betrek ken worden zonder pardon gesloten, consumenten met verkeerde spullen op zak onherroepe- Ng g» lijk vervolgd. Uiteraard moet de regulering in de grensregio's in nau we samenwerking met de buitenland se buurregio's. Ook zij worstelen met de vraag hoe ze kunnen voorkomen dat handel én de vaak jonge klanten in handen van criminelen vallen. Ook daar worden kleine hoeveelheden meer en meer gedoogd. Kortom, het moment is er om nu zaken te doen en de problemen die Den Haag veroor zaakt in onze regio op te lossen. Mijn voorstel is dus: sluit de achter deur, of reguleer hem. Voor beide op ties is echter geen parlementaire meerderheid. Daarmee kiest Den Haag voor de status quo. Dat is hypocriet en onacceptabel. Wie zijn ogen sluit voor een onuitroeibaar fenomeen, houdt zichzelf en zijn kiezers fantastisch voor de gek. Natuurlijk, ik zou óók willen dat het probleem niet bestond, dat cannabis nooit was uitgevonden en dat niemand er naar taalde. Ik moet politiek en publiek helaas te leur stellen. Het bestdót en in landen waar het hardst geschreeuwd wordt (Frankrijk bijvoorbeeld) wordt per hoofd van de bevolking bijna twee keer zoveel cannabis gebruikt als in Nederland. De vraag hoe ongewenst softdrugs is, is meer een morele dan een gezondheidskundige. Cannabis heeft met alcohol gemeen dat het be ter niet teveel kan worden gebruikt en dat het problemen in de openbare or de kan veroorzaken. Maar het gebruik is niet meer weg te denken. De productie van alcohol is om dezelf de reden gereguleerd en niet gelegali seerd of gedoogd! Je mag niet zomaar een jeneverstokerij beginnen, en dat is maar goed ook. Want we willen als overheid grip houden op de kwaliteit, het alcoholpercentage, de mate waarin reclame wordt, de leeftijd waarop het mag worden gekocht. Wie zich aan de regels houdt, mag alcohol produceren en distribueren. Daardoor is er een open markt met voldoende aanbod en lage prijzen. Die is per definitie onin teressant voor criminelen. Toen de VS de drooglegging terugdraaiden, kon Al Capone inpakken. Dat is precies waar we met cannabis ook naar toe moeten: streng reguleren. Niks meer gedogen dus en niks liberaliseren of legaliseren. Maar een gesloten circuit creëren van gereguleerde hennepkweek. We moe ten dat uit het criminele circuit halen - en de resterende overtreders keihard aanpakken. Als Den Haag dat niet aan durft dan ook maar de controle harder aanzetten, meer agenten en betere wetgeving. Want stoere taal zonder da den hebben we al meer dan genoeg gehoord. Gerd Leers is burgemeester van Maastricht 700.000 euro van 93 bankreke ningen geïncasseerd. Schirris, die naar eigen zeggen een maatschappelijk probleem aan de kaak wilde stellen, schreef er een boek over. Eerder kwam de loterij in het nieuws omdat deelnemers die de extra afschrijving wilden in trekken, hiervoor een telefoon nummer voor 15 cent per mi nuut moesten bellen. Van het lot a 5,25 euro storten de lote rijen 50 procent op de rekening van goede doelen die Beatrix zelf heeft goedgekeurd: Unicef, Jantje Beton, het Oranje Fonds en het Prinses Beatrix Fonds. Dertig procent van het lot gaat naar het prijzengeld en de res terende 20 procent gaat naar de organiserende loterijen. callantsoog/anp machinist uit Bfcllantsoog - Een Vllai zwerft vermoedelijk al bijna twee maanden langs NS-sta- tions. Eind januari verliet de 44- jarige Hans van Voorst in over spannen toestand zijn woning. Kort daarvoor had de man van z'n chef te horen gekregen dat hij niet goed functioneerde. „Mijn vader is sinds zijn ver dwijning enkele keren gezien in treinen en op stations", aldus zijn stiefdochter. „Hij heeft een sleutel waarmee je vrijwel elke trein in kan. We vermoeden dat hij de nachten doorbrengt in treinen op een rangeerterrein." Twee weken geleden nog sprak de vermiste medewerker op Amsterdam CS met een niets vermoedende collega, die pas later een opsporingsbericht on der ogen kreeg.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5