Eenderde van asielzoekers is verdwenen BINNENLAND 1 Het wordt kiele kiele op congres van D66 [k dacht 5Koningin maak royaal gebaar asielzoekers Vrees voor te laag opgeleide arbeidskrachten dat ik alle gruwelijkheden wel gezien had' 'Geen opvang uitgeprocedeerden' Raad wil twee netten en meer geld voor omroep Lijnentrekker kan naar het museum Geen verbod Al Haramain _es D66 p de buis - De NOS zendt ^et D66-congres in live uit op Nederland ending begint om en gaat door tot het het congres, vermoe- ^17.00 uur. D66 be at paasakkoord dat jen WD is gesloten, koord wordt verwor- ;het kabinet. In dat ge- e uitzending van de nt vindt invaart m - Een voorbijganger middag in de Kostver- t in Amsterdam een ren. Hij meldde zijn ig bij de politie die het deel vervolgens uit het e. Onderzoek heeft ;n dat het been moge- istig is van een man seftijd tussen de 35 en ld. >4 meer ussen i - De abortusklinieken angesloten bij de orga- isa hebben in 2004 het ortussen met bijna cent zien stijgen. In to en 8402 abortussen d tegen 8258 in 2003. danders die voor de laar Nederland kwa den 524 abortussen cd. Bij de Casa zijn vijf aangesloten: in Rot- Den Haag, Leiden, Maastricht islang voor istichting |h - Het openbaar mi- leeft gisteren voor de ik in Den Bosch levens- st tegen de twee ■dachten van de fatale chting in een woning oven op 8 augustus de brand kwamen rkse jongetjes (8 en 14) ?n twee andere ver is 18 jaar cel geëist. jaar voor rd Van Rooij ilpet openbaar ministe- j gisteren twintig j aar cel gen een 34-jarige man 2. Justitie houdt de man oordelijk voor de 1_rSp de Bredase Tinka van 7) op 26 mei vorig jaar. dumpte samen met °y.deverdachten het li- V7an de vrouw in het wa- de Biesbosch. Van Rooij s op 9 juni gevonden. aatexpeditie 1 afgebroken *\)e klimaatexpeditie Pole dp de Noordpool is giste- sen vroegtijdig einde ge- eDe drie man sterke ex- vilde in het poolgebied ceraturen van 40 graden ml metingen doen om jten van Idimaatveran- eiueter in kaart te bren- vermoeden is dat de tussen logis- mjdrijven voor het vroeg- heeft gezorgd. ïroep tegen «Miis Nomads 6>am - Het openbaar mi- heeft tegen de vonnis- Eli alle van drievoudige g (verdachte Nomads ho- kdoep aangetekend. De r unk veroordeelde twaalf iels. Hells Angels uit Lim- jgp 17 maart tot straffen ig jaar en sprak er drie vrij. had tegen veertien van ien verdachten levens- taëist. ico van Lambalgen vag - „Ik dacht dat ik alles i gebied van gruwelijkhe den had, maar dit is van erlijkheid..." Patrick laert (54), de chef van VN-militairen in Oost- schudt zijn hoofd. Wen en kinderen die le- perbranden, groepsver- f ngen, massaslachtingen, n die opgegeten worden, in Cambodja, Bosnië en k geweest, maar dit heb ik iet eerder gezien." oosten van Congo, het nalige Zaïre, vechten ver inde milities al jaren bloe- orlogen uit. I hebben de vredesmacht ic naar het gebied ge- 1 om de milities te ontwa- i. Cammaert heeft de lei- iver de oostelijke provin- turi, en Noord- en Zuid waar gevechten tussen ies en aanvallen op burgers steeds aan de orde van de !ijn. situatie is gespannen. In de ïld is iedereen is gefocust vrijdag i april 2005 den haag/anp - Bijna eenderde van de uitgeprocedeerde 'oude' asielzoekers, die al voor 2001 naar Nederland zijn gekomen, wacht een gedwongen vertrek naar hun herkomstland niet af. Sinds de terugkeerregeling me dio 2004 in werking trad, zijn 3450 uitgeprocedeerden met on bekende bestemming vertrok ken. Het is niet bekend of zij Ne derland hebben verlaten. Van al degenen die met onbe kende bestemming vertrokken, verdween 35 procent terwijl zij al aan de terugkeerprocedure waren begonnen. Minister Ver- donk (Vreemdelingenzaken en Integratie) maakte de nieuwste cijfers gisteren bekend in een Kamerdebat over de terugkeer regeling. „Als ze niet mee willen werken, dan kan ik er niet voor zorgen dat ze terugkeren. Al leen opsluiten kan voorkomen dat deze mensen verdwijnen", aldus Verdonk. De bewindsvrouw wil in 2007 in totaal 26.000 asielzoekers laten beoordelen en hen ertoe te be wegen terug te keren als zij uit- geproceerd raken. Het gaat om de mensen die onder de oude Vreemdelingenwet binnen kwamen en soms al vele jaren in Nederland zijn. Tot vorige week handelde de IND 9800 dossiers van deze groep af. Van hen mogen 4100 asielzoekers alsnog blijven. Verder verlieten 1700 uitgepro- ceerden Nederland op vrijwilli ge basis met hulp van de Inter nationale Organisatie voor Mi gratie (IOM). Daarnaast zijn 550 personen daadwerkelijk Neder land uitgezet of vertrokken on der toezicht. De bewindsvrouw herhaalde dat zij gemeenten eraan wil houden dat zij niet meewerken aan noodopvang aan asielzoe kers die daar geen recht meer op hebben. Dat geldt wat haar betreft ook voor mensen die in afwachting zijn van een uit spraak in de tweede of verdere procedures. De PvdA, SP, Groenlinks en de ChristenUnie waren veront waardigd. Volgens De Vries (PvdA) kan een minister niet verordonneren dat mensen op straat worden gezet. „We leven niet in een dictatuur", aldus De Vries. Verdonk stelt echter dat zij ge woon de Vreemdelingenwet van 2000 volgt waarmee de Ka mer heeft ingestemd. „Deze mensen kiezen er zelf voor de uitspraak in Nederland af te wachten. Maar het beleid is ge richt op terugkeer. Opvang geeft verkeerde signalen en val se hoop naar betrokkenen", al dus de bewindsvrouw. amsterdam/anp - Tientallen bekende Nederlanders roepen koningin Beatrix in een brief op tot een royaal gebaar voor de duizenden vluchtelingen die dreigen te worden uitgewezen. Schrijfster Marion Bloem en de medeondertekenaars vinden het 25-jarig jubileum van de ko ningin het uitgelezen moment om te komen tot een pardon. Bloem liet gisteren weten dat een petitie met handtekeningen zal worden aangeboden aan politici. Artiesten zullen deze bijeenkomst op het Binnenhof opluisteren, aan de vooravond van het koninklijk jubileum. „Wij vieren dit jaar dat we al zestig jaar in vrijheid leven. Wat zou er mooier zijn dan een ruimhartig pardon aan deze groep vluchtelingen?", staat in de brief. Onder de andere on dertekenaars van de brief be vinden zich onder anderen Freek de Jonge, Jan Mulder, Katja Schuurman, Frits Barend, Harry de Winter, Thé Lau en Huub van der Lubbe. De volle dige tekst is op internet (een- royaalgebaar.nl) te lezen waar mensen de brief ook digitaal kunnen ondertekenen. De vorstin kan overigens niet zelf zo'n generaal pardon verle nen. Daarmee zou zij in het be leid van minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) treden. Hooguit kan ze achter de scher men een beroep op de minister doen. den haag/anp - De Raad voor Cultuur stelt in een advies aan staatssecretaris Van der Laan (Media) voor dat er een publiek televisiekanaal verdwijnt. Er zouden twee 'generieke' kana len moeten overblijven, een al gemeen net en een verdiepend net, zo stelde de raad gisteren. Dat standpunt is wezenlijk an ders dan de plannen die de co alitiepartijen onlangs vastleg den in het zogenoemde paasak koord. Van der Laan maakte daarin duidelijk dat ze de 'net- tendiscussie' eigenlijk achter haald vindt, omdat in de toe komst vele partijen via digitale kanalen kunnen uitzenden. Het adviesorgaan is van mening dat in de toekomst een publie ke mediaorganisatie (pmo) be staansrecht houdt, omdat bij voorbeeld de continuïteit van goede nieuwsvoorziening bij commerciële aanbieders in het gedrang kan komen als de in komsten tegenzitten. Wel zou zo'n pmo reclamevrij moeten zijn, betoogde G. Hulshof, in de raad belast met mediazaken. Om het gebrek aan reclamegeld te compenseren moet de over heid het omroepbudget verho gen. De twee overgebleven tv- netten zouden dat geld samen met een op te richten fonds voor de media moeten beste den aan 'vernieuwing van de mediacontent.s Wat de raad betreft mag de op te richten pmo ook sport en vermaak uitzenden. „Het is nauwelijks te verdedigen dat amusement een zorgplicht is die de overheid raakt, maar we zijn het eens met de staatsse cretaris dat vermaak wel een vorm kan zijn om thema's voor het voetlicht te brengen. In die vorm achten wij het ook toege staan." (advertentie) door Jeroen Hoorn den haag - Een beetje verbaasd zijn ze over hun plotselinge macht, de 20.000 leden van D66. „Opeens doen we er toe." Maar of ze zaterdag op hun partij congres in Den Haag gebruik maken van die macht om het kabinet te laten val len, durft niemand te voorspellen. „Er is ruimte voor drieduizend mensen, dus u hoeft zich geen zorgen te maken dat u er niet meer in kunt", stelt een medewerker van het partijbureau een van de vele bellers gerust. Op het hoofd kantoor van D66 staat de telefoon al da gen roodgloeiend. Opvallend veel men sen melden zich als nieuw lid: zo'n der tig per dag. Voor D66 is dat een onge kende weelde, zoals blijkt uit de rijen ordners met het opschrift 'opzeggingen' langs de muur. Misschien branden de nieuwe leden van passie voor het paasakkoord, maar het is ook goed mogelijk dat tegenstanders van het kabinet dertig euro neertellen om D66-lid te worden en zo stemrecht op het congres te verwerven. Niemand die het weet, zegt partijwoordvoerder EI arms. Zo'n tweeduizend leden verwacht D66 morgen in het Congresgebouw in Den Haag. Zij moeten zich uitspreken over de concessies die partijleider Dittrich bij de coalitiepartners WD en CDA uit het vuur heeft gesleept ter compensatie van het torpederen van de gekozen burge meester en het aftreden van minister De Graaf. Een miljard extra voor onderwijs, hervorming van de publieke omroep en onderzoek naar nieuwe manieren voor bestuurlijke vernieuwing. Is het genoeg om verdere deelname aan het kabinet te rechtvaardigen? Ja, betoogt D66-Kamerlid Van der Laan in een afgeladen zaaltje in het COC in Amsterdam. Ze is hier om de gemaakte afspraken te verdedigen en de leden er toe te bewegen er zaterdag mee in te stemmen. De overige vijf Kamerleden van D66 doen elders in het land precies hetzelfde. „Iedereen voelt de macht", constateert de discussieleider. „Opeens doen we er toe." Enkele aanwezigen staan te trap pelen om handtekeningen te verzame len voor de moties die zij op het congres willen indienen om meer aandacht te ei sen voor bestuurlijke vernieuwing en het milieu. Vergeefse moeite, maakt Van der Laan meteen duidelijk. Dat partijleider Dittrich teruggaat naar de onderhande lingstafel is uitgesloten: het is slikken of stikken. Een van de meest kritische aanwezigen is voormalig campagneleider De Waard. „Waarom zouden mensen straks in godsnaam nog op D66 stemmen als we nu doodleuk in het kabinet blijven zit ten?", vraagt zij zich af. De Waard vindt dat Dittrich zich heeft laten afschepen met een 'fooi voor onderwijs'. Luid ap plaus klinkt op. Maar, constateert de ge spreksleider: „De tegenstanders zijn in de minderheid. Ze maken alleen veel la waai." De meeste aanwezigen vinden het wel best als D66 in de regering blijft. „Ge woon omdat ik de PvdA nu geen verkie zingen gun", zegt een man met een groene trui en een dito sjaaltje. „We moeten de komende twee jaar in het ka binet blijven en werken aan een nieuw herkenbaar gezicht, zodat we over twee jaar verkiezingswinst boeken", vindt ie mand anders. „Als we nu de stekker er uit trekken, lijkt het weer alsof D66 al leen maar staat voor de gekozen burge meester." Afgaand op de sfeer in Amsterdam krijgt de partijtop morgen zijn zin. „Maar ver gis je niet", zegt Van der Laan na afloop. „De mensen die de moeite nemen om naar zo'n bijeenkomst te gaan, zijn mis schien niet representatief. Er is ook nog een hele grote groep onbeslist. Het kan echt kiele kiele worden." Amsterdam - Op een voetbalveld van de Amsterdamse amateurclub Blauw-Wit werd gisteren in opdracht van de KNVB een machine getest die de oude lijnentrekker gaat vervangen. De machine plant witte kunstmatige grassprieten tot een diepte van acht centimeter. Na verloop van tijd vervlechten deze met de wortels van het gras en kan het ook gemaaid worden. In Engeland wordt al veel gebruik gemaakt van deze metho de, waarbij de lijnen niet steeds opnieuw geverfd hoeven te worden. Foto: ANP/Evert Elzinga amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren bepaald dat er geen aanwijzin gen zijn dat de stichting Al Ha ramain terroristische activitei ten van al-Qaeda ondersteunt. Het openbaar ministerie in Den Haag had de rechter gevraagd de islamitische liefdadigheids- organisatie te verbieden, maar de rechtbank wees dat af. Al Haramain, kwam in juni vorig jaar in opspraak toen bekend werd dat de Verenigde Staten en Saudi-Arabië de organisatie verdenken van financiële steun aan moslimextremisten. Neder land bevroor daarop alle finan ciële tegoeden van het Amster damse filiaal van de Saudische organisatie. De rechtbank gaat ervan uit dat Al Har amain door de omstreden voorzitter in een kwaad daglicht is gesteld. Na wisseling van de voorzitter kan de stichting weer beschikken over haar vermogen. den haag/anp - De Nederland se arbeidsmarkt dreigt door een trendbreuk tussen wal en schip te raken. De aanstaande pen sionering van de zogeheten ba byboomgeneratie heeft een te kort aan arbeidskrachten tot gevolg. Bovendien zullen de werkne mers die straks nog beschik baar zijn, vaak te laag zijn opge leid om de openstaande vaca tures te vervullen. Dat blijkt uit de Arbeidsmarkt analyse 2005 van de Raad voor Werk en Inkomen (RWI), die gisteren is aangeboden.aan het ministerie van Sociale Zaken. Volgens het adviesorgaan van de regering, waarin vakbewe ging, werkgevers en gemeenten zitting hebben, zijn er dringend maatregelen nodig om het op leidingsniveau en de arbeids participatie te verhogen om te, kunnen profiteren van econo misch herstel. Volgens de RWI staat de Neder landse arbeidsmarkt aan de vooravond van een aantal grote en ingrijpende veranderingen. De werkgelegenheid zal in 2006 weer aantrekken, maar de groei zal vooral zitten in banen voor hoogopgeleiden (hbo en weten schappelijk niveau). Voor een belangrijk deel komt dat doordat steeds meer uittre dende ouderen hoger opgeleid zijn. Voorheen waren degene die met pensioen gingen, rela tief lager geschoold dan de ge middelde werknemer. „Aan de stijging van het gemiddelde op leidingsniveau komt een einde. Er is sprake van een trend breuk. De nieuwe generatie schoolverlaters is niet langer hoger opgeleid dan de vorige lichting", aldus een RWI- woordvoerder. Het tekort aan hoogopgeleiden neemt volgens het adviesor gaan nog verder toe, omdat juist onder deze groep werkne mers deeltijdwerk in populari teit stijgt. Ook het groeiende aandeel van allochtonen die ge middeld lager opgeleid en vaker werkloos zijn, baart de RWI zor gen. Om de problemen het hoofd te bieden, pleit de RWI voor meer preventie van schooluitval. Het opleidingsniveau van nieuwko mers op de arbeidsmarkt moet op alle fronten omhoog. Ook is een 'scholingsoffensief voor de huidige beroepsbevolking bin nen bedrijven en organisaties nodig. En moet de arbeidsparticipatie van vooral vrouwen omhoog door betere voorzieningen op gebied van bijvoorbeeld kinder opvang. Anders dreigt Nederland vol gens dè RWI terecht te komen in eenzelfde situatie als eind ja ren '90. Door krapte op de ar beidsmarkt stegen toen de lo nen fors, waardoor het bedrijfs leven internationaal in een moeilijke concurrentiepositie terechtkwam. Ook bleven voor al lager opgeleiden ondanks de economische groei aangewezen op een uitkering. golese meisjes van soms 12,13 jaar verkrachtten. Dat waren ernstige misstanden en we heb ben dan ook strenge maatrege len getroffen. Wie buiten het kamp niets te zoeken heeft, mag het terrein niet af. Com mandanten zijn geïnstrueerd hard tegen misbruik op te tre den. Verschillende militairen zijn in hun eigen land berecht." Nu de touwtjes in de vredes troepen van Monuc zijn aange trokken, gaat de missie ook har der optieden in Congo. Eind vorig jaar kreeg Monuc er 5000 militairen bij om de orde te handhaven. „Vergeet niet: het land is bijna zo groot als heel West-Europa en de provincie Ituri is zo groot als Sierra Leone. In dat land had de VN 17.000 militairen, in Ituri hebben we er 4000", zegt Cammaert. „Nu we op sterkte zijn gaan we vaker met de vuist op tafel slaan", waarschuwt de com mandant. De VN-militairen zul len in het vervolg zonder par don terugschieten als er op hen wordt gevuurd. Dat kan onver wacht bloedig uitpakken. Een eerste bewijs daarvan leverden de blauwhelmen begin deze maand. VN-militairen die in de buurt van de stad Bunia wer den aangevallen, doodden maar liefst vijftig militieleden. „Vergis je niet", voert Cam maert aan. „We staan daar te genover goed getrainde, goed bewapende en zeer vastbeslo ten strijders. Het zijn niet alleen mannen, maar ook vrouwen, en ze zijn niet allemaal dertig jaar oud, maar er zijn ook kinderen bij. Er is een mentale drempel om op iemand te schieten die tien jaar oud is, maar het gaat hier om jongeren die vaak meedo genlozer zijn dan volwasse nen." De VN-commandant gelooft niet dat de bevolking zich door zulke acties tegen de VN keert. „Kletskoek. Ik word in dorpen onder de voet gelopen door mensen die me komen bedan ken omdat we de milities op de vlucht hebben gejaagd en zij weer naar hun huizen terug kunnen." op de situatie in het Sudanese Darfur, maar ook in Congo gaat het geweld door. Wij proberen dat te stoppen", zegt Cam maert. Hij is even in Nederland, op de terugreis van een bezoek aan de VN in New York, op weg naai' Congo. Cammaert was adviseur vredes operaties van de secretaris-ge neraal van de VN toen hij in fe bruari naar Congo werd ge stuurd. Zijn voornaamste op dracht: orde op zaken stellen in de vredesmacht zelf. „Wij hebben een hele slechte pers gehad. Dat kwam door be richten dat VN-militairen Con- Generaal-majoor Cammaert, die in Oost-Congo 15.000 VN-man- schappen leidt. Foto: GPD/Harmen de Jong utce Blotherm - Dior - Chanel - Shiseido - lancaster - Rubinstein - lancome - Estee lauder - Clininue - la Prairie Clarlns - YSl - Guerlaln - Martoert

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3