GESPREK VAN DE DAG Relativiteitstheorie Jongeren maken schilderij van 800 vierkante meter Kleine zeemeermin ha3 85.000 bezoekers binne vrijdag i april 2005 DAGELIJKS LEVEN WAT ZI& C/e ER MOE UIT, ERIC-JAM MENSELIJK De jongerenraad van de gemeente Bor- sele gaat in de meivakantie een schilderij maken van 800 honderd meter lang en 1 meter hoog. Het schilderij wordt in vier dagen gemaakt, van 30 april tot 4 mei, waarna het wordt tentoongesteld en ge veild. De opbrengst is bestemd voor Stichting Doe Een Wens. Volgens Saar Terra van de jongerenraad mag iedereen mee schilderen en is het de bedoeling dat ook bekende Nederlanders een kwast komen vasthouden. „Wie er allemaal ko men is nog niet bekend, maar Miss Ne derland Miranda Slabber heeft haar me dewerking al toegezegd", aldus Saar. De jongerenraad krijgt ook vier schilde rijen van presentator Eddie Zoey, zange res Do, actrice Luus Luca en acteur Ed win Rutten. Zij hebben een schilderij ge maakt van de figuur uit de animatiefilm Robots waaraan zij hun stemmen heb ben geleend. De schilderijen worden na het evenement tentoongesteld en daarna ook geveild voor het goede doel. Een Japans bedrijf heeft een nieuwe gadget ontworpen voor forenzen, vliegtuigpassagiers of alle anderen die graag alles in het vizier willen houden: de VIDEOBRIL. De (zonne) bril heeft op een van de glazen een klein scherm gemonteerd dat door middel van een vergrootglas in een van de ogen een beeld kan projecte ren. Met het andere oog kan nog ge woon de omgeving in de gaten wor den gehouden. Volgens het Britse dagblad The Times kan met de vi- deobril niet alleen naar een dvd'tje worden gekeken maar ook het schermpje van je mobiele telefoon zodat je een sms'je kunt lezen. De richtprijs voor het apparaat is onge veer 375 euro. Op de VEILINGSITE eBay worden sinds woensdagavond jurken aange boden die in de Amerikaanse soap The Bold The Beautiful zijn ge dragen. De opbrengst van de in to taal 35 jurken komt ten goede aan de stichting City of Hope. Deze orga nisatie zet zich in voor mensen met een levensbedreigende ziekte. De veiling loopt tot en met 8 april. Een van de pronkstukken is de TROUW JURK van de destijds zwangere ac trice Katherine Kelly Lang, Brooke Forrester in de serie. De jurken zijn ontworpen door ontwerpster Birgit Muller. De biedingsprijs voor alle kledingstukken begint bij 2.500 dollar (1.935,25 euro). Radiopresentator Giel Beelen (3FM) heeft gisterochtend tijdens zijn uit zending de nieuwe drug EXPLOSI ON geslikt. Na het gebruik van de drug werd Beelen erg opgefokt en had moeite om een gesprek te voe ren. Een aantal jaargelecjen presen teerde Beelen 's nachts het pro gramma DE DOPESHOW. Tijdens de uitzendingen van het programma slikte hij alle drugs die er toen op de markt te krijgen waren. Nu Explosi on een nieuwe en populaire drug in het uitgaansleven is geworden, meende Beelen dat hij hiervan ook live in de ether de gevolgen van moest laten horen. Foto: ANP Organisator, rockband-Jovink the Voederbietels, van het rock- en mo torfestival de ZWARTE CROSS in Halle gooit dit jaar de toegangskaar ten in de voorverkoop. Dit om de lange files van een jaar eerder te voorkomen. Toen waren op de laat ste dag van het feest alle wegen in en om het Achterhoekse dorp dicht geslibd. Duizenden mensen gingen op de BONNEFOOI naar het terrein en moesten tevergeefs huiswaarts keren. In 2004 bezochten in totaal 55.000 mensen het driedaagse fes tival. De Noorse koning Harald (68) is gis teren in het Rikshospitalet in Oslo geopereerd aan een slecht functio nerende HARTKLEP. De koning had daar al langer last van, maar toen bij een recent onderzoek bleek dat de situatie was verslechterd, is beslo ten tot een medische ingreep. De verwachting is dat HARALD, die dinsdag in het ziekenhuis werd op genomen, minstens twee maanden nodig heeft voor herstel. In de tus sentijd neemt kroonprins Haakon de taken van zijn vader waar, inclusief vanmorgen het bijwonen van het ka binetsberaad. Veel is anders bij de tiende editie van de TMF Awards vanavond in Ahoy'. Allereerst is de jaarlijkse popprijzenregen verschoven van de zaterdag naar de vrijdagavond en is de traditionele after party komen te vervallen. Tegelijkertijd experi menteert de jubileumuitgave met een supplement in de vorm van het openluchtspektakel 'Live at the Bridge' op de Rotterdamse Wilhel- minapier. Dat extraatje aan de voet van de Erasmusbrug, met grote acts als Tiësto, Kane, Krezip en Intwine, is te beschouwen als een welkome impuls voor het evenement. Want na een snelle groei in de eerste ja ren heeft de TMF Awards zich ei genlijk niet verder kunnen ont wikkelen. Weliswaar heeft deze luchtige popmarathon als pu blieksevenement nog steeds vol doende aantrekkingskracht, want de kaarten gingen als warme broodjes over de toonbank en wa ren snel uitverkocht. Het aanzien als prestigieuze sterrenparade is echter de laatste jaren niet beter geworden. Even zag het er naar uit dat de overname van de orga niserende Nederlandse muziek zender door de internationale reus MTV zou leiden tot meer daadkracht en invloed, maar de feitelijke programmering heeft toch anders uitgewezen. Probleem voor deze Nederlandse onderscheiding blijft de schaal grootte; het relatief beperkte be reik in een klein land betekent dat de grote namen uit de muziekwe reld zich moeilijk laten strikken om even langs te komen. Gevolg is een enorm gegoochel bij de uit reiking van de internationale awards en een overdosis aan hel den en heldinnen van eigen bo dem, die ook nogal eens op her haling plegen te komen. Schoolvoorbeeld van dat laatste is natuurlijk Marco Borsato, die er op kan bogen in alle afleveringen te zijn verblijd met een of meer dere TMF-trofeeën. Zijn vaste gastrol wordt vanavond niet al leen verlengd, maar ook nog eens uitgebouwd. Borsato, die twee maal genomineerd is en de speci ale award Artist of the decade wellicht op zijn naam zal schrij ven, verzorgt samen met Ali B, met drie nominaties, en vj Renate Verbaan de presentatie. Met deze invulling hoopt TMF beter voor de dag te komen dan vorig jaar. Toen kakte de show onder leiding van Sylvie Meis helemaal in. Met haar stemgeluid en tekst maakte zij weinig nieuwe fans en ze viel in het niet bij populaire voorgang- De Amerikaanse zangeres MARIAH CAREY is voor de achtste keer op bezoek in Japan. Gisteren trad zij op in de Roppongi Hills Arena in Tokyo. Carey maakt een toernee door Japan om haar nieuwe album 'The Eman cipation of Mimi' te promoten. Dat album is woensdag in Japan uitge komen. Foto: EPA Joost de Jong en Kim-Lian van der Meij speelden de hoofdrol in De Zeemeermin. Foto: ANP/Marcel Hemelrijk De kleine zeemeermin in theater de Efteling in Kaatsheuvel is op gevoerd voor in totaal 85.000 be zoekers. „Dat is iets meer waar we op hadden ingezet: 80.000", rea geerde O. Vugts, directeur Marke ting en Exploitatie van de Efteling, op de cijfers die hij gisteren be kendmaakte. De voorlaatste musical, Doorn roosje, met onder anderen Jamai, werd door 75.000 mensen beke ken. „Langzaam leren we hoe we de producties in het theater moe ten neerzetten en uitbouwen, ze ker nu we ook zelf zijn gaan pro duceren met De kleine zeemeer min. Met TitaTovenaar in het ko mende najaar verwachten we wel ruim 100.000 bezoekers binnen te halen", aldus Vugts. De 85.000 mensen die nu de musical heb ben gezien, waardeerden die met een 8,6. „Zeker gezien het feit dat de j ductie al in België draaide en feitelijk maar een korte periot van november tot begin april draaiden, zijn we tevreden m 85.000 bezoekers." Vugts zeg ze nog verder werken aan de motie van het theater. „Dat h meer bekendheid nodig. Ik ir! wel dat het zakelijk al drukke! wordt." Ook meer artiesten n den zich aan voor een rol in e theaterstuk van de Efteling. Inmiddels heeft Theater de El ling twee producties per dag 1 de planken staan. In de toeko wil de organisatie dat verder 1 bouwen door de avondmusic langer te programmeren. Vug „Daar hebben we nu ervaring opgedaan en kunnen we verd praktijk brengen. Dan kom je uit op grotere bezoekersaanta uit." Vj Renate Verbaan moet de uitreiking van de TMF Awards weer wat meer aanzien geven. Foto: PR ster als Fabiënne de Vries, Bridget Maasland en Tooske Breugem. Welke grote sterren dan toch kun nen worden verwelkomd in de Rotterdamse Ahoy' is nog even te bezien. In het geruchtencircuit is reeds de naam gevallen van Prin ce maar voor hem geldt dat hij voor de jeugdige doelgroep als erg belegen zal overkomen. Boven dien heeft Prince de laatste jaren nauwelijks nog van zich doen spreken. Gekeken naar de geno mineerde buitenlandse zangers en zangeressen, had TMF beter kunnen bieden op Usher, met drie nominaties, Alycia Keys, Black eyes peas, Joss Stone of Ma roon 5. Wel zeker is de komst van Kelis, Freestylers, Faithless, Jamie Cullum, Scooter, Girls Aloud en Mario, die bij elkaar genomen toch een aardige dwarsdoorsnede zijn van het snelle, toegankelijke popsegment waar TMF op mikt. De Nederlandse muzikale top staat in elk geval wel op de bühne: Lange Frans en Baas B, Di-rt, Within Temptation. - Tiende TMF Awards, Ahoy1, TMF, vanavond 20.00 uur. V) 21.00 uur ook verslagen van - at the Bridge'. Louis du Moulin Nederlands gezegde Zolang vóór Marcus (25 april) warm, zolang na Marcus koud Rocker OZZY OSBOURNE en zijn vrouw Sharon zijn opnieuw bezittin gen kwijtgeraakt in hun huis in het Engelse graafschap Buckinghams hire. Na al geconfronteerd te zijn met een diefstal in november, heeft dit maal een brand een deel van het kapitale pand in de as gelegd. Vol gens Britse media is de huiskamer uitgebrand. Dat gebeurde vrijdag al, mogelijk als gevolg van kortsluiting of doordat vonken uit de open haard de lambrisering in de hens zette. Ozzy en zijn vrouw raakten niet ge wond. Foto.- AP Nee hoor, ik heb helemaal geen slaapproblemen Niet nadat ik minstens één keer de hele wereld heb overdacht. En het ligt dus een beetje aan de wereld hoe lang ik daarover doe. Zo nam begin deze week de symboliek aardig wat tijd in beslag. Wie met symboliek begint, heeft een lange weg te gaan om bij relativeren uit te komen, wat mijn uiteindelijke doel is om tot rust te komen en in slaap te vallen. Het Zijn uitersten. Symboliseren is overdrijven door onderlinge verbanden in te zien, terwijl relativeren neerkomt op afvlakken door onderlinge verbanden in te zien. Met beide is te leven, ze leven alleen niet met elkaar. Ik zat in Azië. In gedachte uiteraard. De symboliek sloeg me om de oren. Met name die tweede schok daar op tiveede paasdag. De wereld schokt mee, want hoe is het mogelijk dat juist de overlevenden van de tsunami nu wéér met een ramp worden overspoeld. Wie dat hoort, denkt: Jezus, is dat nou nodig? En dat denk ik ook en juist daar zit de sym boliek. Tijdens de geboorteviering van dit 'kinneke' begon de ellende daar in Azië en nu we zijn weder opstanding vierden ging daar nog een schepje bo venop. Zit daar een boodschap verstopt? Gebeurt het expres op die tiveede overbodige vrije dag, wan neer religie hoogtij viert? Wil hij ons met grof ge weld wakker schudden? Of haalt hij simpelweg met groot gebaar zijn schouders op? Het feit dat ik daar niet meteen een antwoord op wist, maakte dat ik om kwart voor drie opstond om een glas water te halen. Maar bij die vanzelfsprekend stromende kraan stralend schoon drinkwater kwamen mijn gedachten niet tot rust. Van relativeren was voorlo pig nog geen sprake en giro 555 kon mijn geweten niet sussen. Vanwaar trouwens al die vijven? Voor ik het wist zat ik in een kamerjasje beneden in de boekenkast te wroeten. Het moest ergens liggen, dat boekje over cijfers. Hebbes. Vijf De vrije geest. Het getal wordt beheerst door de ether, aan gene zijde van de werkelijkheid, die actie brengt in hun leven (dear god, daar had je het al) Vijf staat voor vrij heid en zoeken naar de ideale manier van leven. Als voorbeeld staat het bijbelse verhaal van Mozes. (Als het niet waar is! Was hij ook niet degene degene die de tien geboden in ontvangst nam? En de zee deed splijten voor een veilige doorgang? Hoe wrang dat de zee in dit geval de voor niets en niemand wijken de vijand is?!) Half vier. Ik ben klaarivakker, zit nog aan de ande re kant van de wereld en bovendien ruim tweedui zend jaar terug in de tijd. Het wordt hoog tijd om aan de terugreis te beginnen en de symboliek te la ten voor wat het is. Namelijk datgene wat je er zelf van maakt. Op de terugweg kom ik langs Kirgizië, waari'oor Microsoft Word me nu overigens keurig een spellingssuggestie geeft, maar waarvan ik het bestaan tot op heden niet vermoedde. Dat maakt mijn rondje om de wereld voor het slapengaan wel heel betrekkelijk. Eens te meer blijkt het een kwestie van perceptie. Ik kom niet verder dan mijn eigen belevingswereld. Een wereld waarin de media de term 'zeebeving' hardnekkig blijft hanteren, tenvijl dat helemaal geen woord is. De zee kan een heleboel, dat heeft Mozes wel bewezen, maar uit zichzelf beven is daar niet bij. Tenzij, realistische media als de kranten het jour naal zover willen gaan om te verdrinken in sym boliek, waarbij de zee ons schuddebuikend uitlacht om al onze menselijke stupiditeit om verklaringen te zoeken bij gebrek aan kennis. Héé, dat ben ik! Een spijker op mijn ei gen hoofd. Een hoofd dat 's nachts de wereld denkt te overdenken, maar sta rend naar het plafond niet verder komt dan haar eigen neus lang is. Ik denk mijn gebrek aan kennis te relativeren door te compenseren met symboliseren. Wat netzo betrekkelijk is als het feit dat Microsoft Word 'Mozes' als fout onder streept, maar 'zeebeving' wél als woord erkent. Ik weet niet beter dan dat wat ik weet. En dat is geen geruststellende gedachte. Zeker niet om vijf uur 's nachts. Het on derdeel relativeren schiet zijn doel van nacht ver voorbij: Ik heb een nieuw probleem. Daarmee ben ik nog verder van huis, want het ligt in mezelf Regeren? Reacties_op_column@hot- mail.com

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2