Op en aan het water komt hectisch Sydney tot rust TOERISME Paradijselijk tussen de lakens in de Lengois Maranhense? mj* Tiësto draait bij Mickey Nederlands beroemdste en 's werelds beste dj, Tiësto dus, gaat Mickey Mouse en zijn vriendjes trakteren op een bij zonder concert. Ter gelegen heid van de opfrisbeurt van de achtbaanattractie Space Moun tain treedt de dj zaterdag 16 april op in Disneyland Parijs. Na een opwarmertje van de Franse dj Bob Sinclar draait Tiësto voor het kasteel van Doornroosje een drie uur du rende set voor maximaal 15.000 gasten. Incluis een hoop vuur werk, lasershow en gastoptre dens. Het concert begint pas als de gewone dagtoeristen het park 's avonds verlaten hebben. De 'nieuwe' Space Mountain wordt overigens al op 9 april ten doop gehouden. Volgens Disney is de 'ride' compleet vernieuwd, inclusief een nog heftigere lancering. Niet naar de maan maar daar voorbij. Kaarten voor het optreden van Tiësto (vanaf 119 euro p.p.; in clusief overnachting en twee dagen toegang tot de parken) zijn te reserveren via www.tiestoatdisney.com. Eilandvakantie dialysepatiënten Als je nierdialysepatiënt bent en drie keer in de week gedialy- seerd moet worden, is op va kantie gaan niet eenvoudig. In zo'n situatie haal je het al hele maal niet in je hoofd om naar een eiland zonder dialysecen trum te gaan. Dat geldt echter niet voor Texel. In Oosterend is een dialysecentrum geopend. Het centrum is een initiatief van het Medisch Centrum Alk maar, Fresenius Medical Care en het nabij gelegen bungalow park Landal Sluftervallei. Toe risten, maar ook de bevolking van Texel kunnen er het hele jaar terecht. Wie voor vakantiedialyse op Texel in aanmerking wil komen, kan zich aanmelden via website mca.nl/vakantiedialyseTexel. Muiuen. Vader en zoon, samen op safari. Foto: AP Vader en zoon samen op safari Toe aan wat 'quality time' met je zoon? Boek dan eens een va der en zoon-safari. Bushlife Ex periences biedt het 9-daags avontuur in Zuid-Afrika aan. Samen met maximaal vier an dere vader-zoon-koppels rijden senior en junior in hun eigen LandRover door de natuur. On der begeleiding, dat wel want avontuur moet wel leuk blijven. Overnachten gebeurt in tradi tionele 'rondavels' of comforta bele tentenkampen. Na vier da gen toeren wordt de reis afge sloten met een paar dagen safa ri in de luxe privé-lodge Maka- lali. Prijzen voor zo'n spannen de reis beginnen bij 2.400 euro per persoon. Overigens zijn vol gens de organisator ook andere koppeltjes (moeder-dochter, gezinnen etc.) mogelijk. Meer informatie: www.bushlife.nl en tel. 023 5440 774. Stadswandelingen vernieuwd De veelgebruikte gids van de ANWB en de VW's met zo'n j veertig stadswandelingen is vol- ledig vernieuwd. De inhoud is I aangepast, enkele steden zijn weggelaten. Daarvoor in de plaats zijn opgenomen wat klei- nere, maar des te verrassender plaatsen en steden. 'Stadswan- delingen' is nu in met kleur in de plattegrondjes en de ingete- kende routes. Van de veertig routes, alle tussen 3-8 km, zijn er zeventien door de ANWB be- j wegwijzerd. Cultuurhistorische J achtergronden en bouwkundi- j ge ontwikkelingen van de ste den maken naast de routebe- schrijvingen de wandelgids compleet. Hij kost 9,95 euro en is verkrijgbaar bij alle ANWB- 'winkels, boekhandels, waren- huizen en via www.anwb.nl Op de fiets i door Azië Touroperator Vlieg Fiets heeft in het aanbod een aantal Aziati sche routes, dat zeer geschikt en leerzaam is om te fietsen met kinderen. De uitgezette tochten op Bali en in Maleisië en Thailand zijn overzichtelijk i en kennen veel tropische afwis- seling. De korte dagafstanden geven het gezin volop de gele- genheid om behalve het fietsen j nog te wandelen, te zwemmen of te snorkelen en bijvoorbeeld enkele lokale voorstellingen bij te wonen. Info: Vlieg Fiets, Spoorlaan 19, 3445AE Woer den. Tel. 0348 498 052 en www.vliegenfiets.nl. I Met Colin Madden aan het stuurrrad is het genoeglijk zeilen in de haven, met de skyline van Syd de achtergrond. eens 2500 hectare roomblanke duinen, die soms 30 meter hoog zijn. Daar kun je met een fourwheeldrive bus door- en overheen. En als dat niet gek genoeg is, is er ook nog de mo gelijkheid om te gaan sand- boarden op een piepklein plas tic sleetje. Verder is Port Stephens ook de dolfijnen-hoofdstad van Au stralië. Met grote regelmaat ver trekken er excursieboten uit de haven. En die prachtige, speelse en altijd weer fascinere fijnen krijg je er gegarai te zien, tot op enkele m stand. Walvissen schijnen er d8 zitten, maar die vallen 4 der de garantie. ||j zighèid heeft de wetenschap nog geen verklaring gevonden. Het natuurgebied - dat in 1981 tot nationaal park uitgeroepen werd - is een paradijs voor wandelaars die van avontuur houden. De Lengois Maranhen- ses zijn in het buitenland nog praktisch onbekend. Maar ook voor Brazilianen is het verre van een populaire vakantiebe stemming. Toch is het wandelen over de duinen puur genot. Heerlijk urenlang ronddolen in comple te leegte zonder het gewicht van schoeisel aan je benen. Want elke stap in fijne zand voelt als een voetmassage. De duinen - tot aan dertig meter hoog - fascineren. Ze zijn per manent in beweging. De wind 'kamt' het zand en zorgt voor steeds veranderende patronen. De Lengois Maranhenses - let terlijk vertaald de bedlakens van (de deelstaat) Maranhao - strekken uit zich over een leng te van 70 kilometer langs de At lantische kust het binnenland in. Het park omvat 1550 vier kante kilometer hagelwit schel- penzand met honderden lagu nes, die gevormd worden vanaf januari. Eind mei bereiken de meertjes hun hoogste peil om daarna met het intreden van de droogte te weer 'verschrompe len' tot een modderpoel. Het is een cyclus, die zich elk jaar her haalt. Excursies starten vanuit het stadje Barreirinhas en gaan per kano met buitenboordmotor naar de diverse uitstappunten langs de Rio Preguigas. In de Wat in de echte Sahara niet kan, kan in de Lencois wel: een verfrissende duik in een van de talrijke meer tjes gevormd door het regenwater. Foto's: CPD mangroven langs de oevers veel krabben en aapjes, die zich met schaaldieren voeden. De schel pen slaan ze op aanwezige ste nen kapot en slurpen ze leeg. Voor trekvogels zijn de Lengois een verplichte tussenstop om er 'proviand in te slaan'. En wie geluk heeft stuit op het strand op zeeschildpadden. Schaakbord Dagtochten naar Lagoas Bonita en Azul zijn een absolute must. De zonsopgangen en -onder gangen zijn er oogverblindend mooi. Aanrader is een panora- mavlucht boven het duinge bied. Wanneer de lagunes zich gevormd hebben lijken Lengois van bovenaf op een schaakbord zonder contouren. Het is het overwegen waard om na aankomst op het vliegveld van de deelstaathoofdstad Sao Luis een vlucht naar het 300 km verderop gelegen Barreirinhas te nemen. Op weg ernaar toe kan men de duinen vanuit de lucht bewonderen. Het stadje beschikt over hotelaccommo datie en restaurants en vormt de uitvalsbasis voor het park. Wie voldoende tijd heeft, mag een of meerdere overnachtin gen in het piepkleine Cabure en Atins niet missen. Beide ge meenschappen liggen aan de monding van de Rio Preguigas. Van hieruit kunnen prachtige excursies ondernomen worden naar meer vegetatierijke zones. Een andere optie vormt het pit toreske dorpje Paulino Neves, gelegen buiten de parkgrenzen in wat de kleine Lengois heten. Ook hier volop duinen, lagunes en strand. ii Met de recente asfal1 van de 300 km lange tussen Sao Luis en B reirinhas is de reistij- ruggebracht tot drie Er bestaat een dagelj busverbinding vanal busstation in de deq. staathoofdstad. Eenü kan gehuurd worder de luchthaven van Sj Luis. Een taxirit hier, daan naar Barreirinljj kost circa 70 euro. Ej, enkele vlucht met ee eenmotorig vliegtuig kost ongeveer hetzelj De temperaturen zij| pisch. Lichte kleding dalen, zwembroek, l ses en korte broek) v doet De zon vormt direct gevaar. Zonnq me, zonnebril, hoed een sarong om de ne te dekken tijdens wa tochten zijn onontb» lijk. De beste maand omj Lengois te bezoeken, ni. De waterstand in, lagunes begint te dal vanaf augustus. Ook wind neemt dan toei regentijd is van janu eind mei. Verkeersbureau Bras Mauritskade 19.251, Den Haag, tel. 070- 3023959, e-mail visitj zil@planet.nl. j Een goede website www.turismo.ma.go Het Opera House, superieur aan de wolkenkrabbers er omheen. Foto's: GPD door Frans Lindenkamp Duinen van hagelwit schelpen- zand met daartussen kraakhel dere lagunes. Zover het oog reikt. Maar de Lengois Maranhenses bieden meer. Dit ongerepte natuurpark in noordoostelijk Brazilië is ook synoniem voor verlaten stran den, lommerrijke oases, pitto reske visserdorpen en een delta met grote verscheidenheid aan fauna. Een hobbelrit van een uur in een open safari-jeep. Dwars door het dorre struikgewas van de sertao. Daarna een steile klim door het rulle zand van de opdoemende duinpartijen. Wie na inspanning boven arriveert, wordt beloond met een van de mooiste uitzichten ter wereld: een uitgestrekte woestijnvlakte met lagunes variërend van hel blauw tot turkoois. De schoonheid van het surrea listische landschap en immense leegte ervan zijn overweldi gend. Het natuurpark met zijn unieke ecosysteem staat be kend als de Braziliaanse Sahara en doet qua hitte niet onder voor zijn grote Afrikaanse broer. De tropenzon brandt rond het middaguur loodrecht aan de hemel en een harde wind uit zee zandstraalt de be nen. Maar wat in de echte Sahara niet kan, kan hier wel: een ver frissende duik in een van de tal rijke meertjes gevormd door het regenwater. Tussen scholen kleine visjes, die de 'kriebels' bezorgen met het gezuig aan rug en benen. Voor hun aanwe- Duinen van hagelwit schelpenzand, zover het oog reikt. krabben ook met hun sterke nagels de stammen en takken van de gekoesterde bomen he lemaal kaal. Die bomen kunnen daar niet tegen en zijn ten dode opgeschreven. Afschieten is geen alternatief, de vliegende honden zijn na melijk een beschermde dier soort. Elders in Australië heb ben ze een soortgelijk probleem opgelost door een hete kolonie op te pakken, in te pakken en naar een eiland voor de kust te verhuizen. Als je na een bezoek aan de Bo tanie Garden nog puf hebt voor een wandelingetje, dan moetje eigenlijk even naar het laat-Vic toriaanse Queen Victoria Buil ding aan George Street, een schitterende overdekte winkel galerij met trendy shops (vooral mode) en leuke terrassen. Een kopje koffie drinken vlak onder de wonderschone grootste han gende klok ter wereld, in het noordelijk deel van QVB, en op je gemak de passanten bekij ken, is even heerlijk tot rust ko men èn genieten. Wie Sydney bezoekt en de tijd heeft om ook buiten deze stad wat rond te kijken, heeft moge lijkheden zat. Je kunt bijvoor beeld een verfrissend bezoek brengen aan de Blue Moun tains. Bergen, die hun naam te danken hebben aan de door de dichte eucalyptusbossen blauw gekleurde lucht, op anderhalf uur autorijden van de stad. Of, maar dat is nog wat verder weg, naar Hunter Valley, het oudste wijngebied van Australië. Op de veel meer dan 100 plantages kun je de wijn proeven en uiter aard ook kopen. Port Stephens Om even lekker bij te komen van de drukte van de stad is Port Stephens, op 150 kilometer ten noorden van Sydney, een absolute aanrader. Wat een ruimte daar, wat een rust. Dit schilderachtige kuststadje telt een groot aantal parelwitte zandstranden, het zeewater is er kristalhelder. Achter het mooie Stockton Beach (32 kilo meter lang) vind je dan ook nog Sydney is een dynamische stad, het lijkt wel of iemand nieuwe batterijtjes in de pacemaker van het stadshart heeft gestopt. Af en toe moetje naar adem hap pen. Maar rust is er ook: in de haven met z'n wereldberoemde Opera House en aan een van de liefst 26 stranden. door Rob de Vries Sydney, grootste en oudste stad op het Australisch continent, belangrijkste haven- en indu striestad van het land, hoofd stad van de provincie New South Wales en vestigingsplek voor 3,4 miljoen mensen. Stad van de succesvolle de Olympi sche Speten 2000 en stad met de mooiste haven ter wereld. Aan dit geschenk van Moeder Natuur, de Jackson Bay, met in totaal 240 kilometer oever ont leent Sydney z'n karakter, z'n identiteit, z'n bekoring en z'n populariteit. Je kunt de haven op vete ma nieren verkennen: zelfs per ka jak. Voor de handliggend is de geelgroene pont nemen die je naar alle hoeken van de Har bour brengt, of aan boord stap pen van een van de vete luxu euze minicruiseschepen. Leu ker, maar ook iets duurder is het huren van een zeilboot, De fourwheeldrive-bus waarmee je Beach kunt crossen. Sydney, de hoofdstad van het in het zuidoosten van Australië gelegen New South Wales, is niet echt goedkoop, maar er is bijzonder veel te beleven. Handig om deze big city met z'n 3,4 miljoen inwoners snel te kunnen bekijken, is de aanschaf van de Sydney Pass die gedurende een aantal dagen onbe perkt vervoer per bus, trein en veerboot biedt. Ook per bo vengrondse monorail zie je in relatief korte tijd veel van de stad. In onze winter, van oktober tot en met maart, is het lekker warm (tot 35 graden) in Sydney. Voor Australië zijn geen vaccinaties nodig. De munteenheid is de Australische dollar, die iets meer dan een halve euro waard is. Voor meer informatie: website www.australia.com of tel. 020 4874 541. Meer specifieke informatie over Sydney is te vinden op www.sydneyaustralie.com. Voor Port Stephens surf je naarwww.portstephens.org.au en voor Hunter Valley naar: www.winecountry.com.au. Informatie over zeilen in Syd ney's haven is te vinden op: www.harbourdays.com.au roerend goed te scoren dat niet aan de aandacht van Madden heeft weten te ontsnappen. Terug op de wal stort je je dan weer in de hectiek en gezellig heid van een wereldstad. In de nog vrij nieuwe wijk Darling Harbour bijvoorbeeld. Daar vind je een gigantische variëteit aan leuke winkeltjes, barretjes, restaurants, maar ook bijzon dere attracties zoals het specta culaire Aquarium waar je je in de Disney-animatiefilm Finding Nemo waant. Alle vissen die daarin voorkomen vind je hier ook. Door inventief gebruik te maken van veel glas laten ze die visjes en vissen niet alleen langs je maar ook over je heen zwem men. Nog meer Australische natuur middenin deze wereldstad is te vinden in de 30 hectare grote botanische tuin, die naast het Opera House aan de waterkant ligt. Niet eens zozeer de flora als wel de opmerkelijke fauna in deze tuin vormt een belang rijke trekpleister: de gigantische hoeveelheid vliegende honden die hier domicilie hebben geko zen. Een keuze die weliswaar belangstelling trekt, maar die zeker niet door iedereen wordt gewaardeerd. De dieren maken niet alleen erg veel herrie, maar liefst met een gezelschapje, voor een paar uur spelevaren. Met een beetje mazzel tref je een stuurman als Colin Mad den van de Harbour Days Sai ling Experience. Terwijl hij op een drankje en een hapje trak teert roddelt hij heerlijk over de bewoners van de peperdure huizen op de mooiste plekjes langs de oever. Optrekjes van beroemdheden als Russel Cro we en Nicole Kidman wijst hij aan. En ook de ex-vrouw van, jawel, Elton John, wist er on- door de duinen bij Stockton Sandboarden betekent ook datje met je sleetje weer een heel eind moet klim men. Darling Harbour begint aan het water met een mooie boulevard.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24