Ontwerper Spykef weg door conflict^ Honda geeft CR-V ook diesel van het huis Hoe kinderogen de ideale auto zien Nieuwe neus voor Laguna Distributeur Comfortclip boos op bond- Exclusieve Nederlandse auto nu ook naar VS AUTO HEEMSKERK Michelin Concept gebruikt 'wiel dat voor zichzelf begon' 3|i êtj vrijdag 1 APRIL 200$ Weg Wiel i redactie: Peter h e rl< den haac/cpd - Distributeur BJTrade Investments van de zo geheten Comfortclip, een auto gordelgeleider voor kinderen op de achterbank, wil de Con sumentenbond en de ANWB voor de rechter dagen. Volgens het Haagse bedrijf beweren bei de organisaties ten onrechte dat de gordelgeleider niet aan de veiligheidseisen voldoet. De Comfortclip laat het diagonale deel van de autogordel lager over de schouder van het kind lopen. De distributeur stelt dat beide bonden bij de frontale- botstest met de Comfort^'"9 veel zwaardere criteria h^n e gehanteerd dan de wet m. v£ schrijft. De Consumente^" erkent dat maar meent den proef de werkelijkheid b^aai bootst. Een kort geding viaki voorbereid. [ure ijnei (iet Mercedes roept 1,3 min auto's terug stuttgart - Het Duits-Ameri- kaanse autoconcern Daimler- Chrysler roept over de hele we reld ongeveer 1,3 miljoen per sonenwagens van het merk Mercedes terug naar de garage. Het concern maakte gisteren bekend bij bepaalde modellen vanaf bouwjaar 2001 de span ningsregelaar en de elektronica van de reminstallatie te willen controleren. Ook de regeleen- heid van de twee accu's waar sommige modellen van voor zien zijn, krijgt nieuwe soft ware. In Nederland gaat het om ongeveer 14.000 auto's. Daim- lerChrysler heeft de laatste tijd problemen door de omvangrij ke elektronica die in de Merce- dessen is ingebouwd. Rijles in auto op koolzaadolie nieuw dordrecht - Rijschool- houder Wim Nijland in Nieuw Dordrecht bij Emmen gaat les geven in een auto die op zoge heten PPO rijdt: puur plantaar- dige olie. Hij heeft een Seat Al- tea aangeschaft waarvan de j dieselmotor is omgebouwd voor het rijden op milieuvrien delijke koolzaadolie. De rij school heeft een opslagtank van duizend liter, maar in noodge vallen kan de Seat altijd op die sel rijden. Een liter koolzaadolie kost 65 eurocent, beduidend minder dan een liter diesel. Nijland beschouwt het als een proef en houdt rekening met iets duurder onderhoud aan (speciale) filters en leidingen, omdat olie dikker is dan diesel. Hypermoderne Mercedes R-klasse new york - Op de New York In ternational Auto Show beleeft de Mercedes R-Klasse zijn we reldpremière. Vanaf de herfst 2005 leverbaar in de VS, de Eu ropese introductie is begin 2006. Het model is een combi natie van een sedan, stationwa gon, mpv en suv. Van alles wat dus. Het nieuwe model heet Grand Sports Tourer en is voor al ruim met plek voor zes men sen. De R-Klasse is 5,15 meter lang en de vier stoelen achterin zijn apart neerklapbaar, zodat de bagageruimte maximaal 2057 liter groot is. Hij heeft des gewenst een V6 of een V8 (224 tot 306 pk), gekoppeld aan een 7-traps automaat en perma nente vierwielaandrijving. Cadillac XLR-V komt in 2006 new york - Cadillac toont, ook in New York, zijn XLR-V, een krachtige versie van de tweezit- ter die vorig jaar op de markt kwam. Door toepassing van een supercharger is het vermogen van de 4.4 V8 gestegen naar 440 pk. De nieuwe variant van Ca dillac komt in 2006 naar Neder land. De XLR-V is de eerste Ca dillac met in de bocht mee draaiende koplampen. door Rien van der Steen Honda's CR-V is er voortaan ook met dieselmotor. Om weer woord te bieden aan de groeien de concurrentie. De Japanner is hier en daar ook wat veranderd. Honda heeft zijn huisdiesel in de CR-V gelepeld. De auto, des tijds een pionier-suv, nam het zeven jaar geleden op tegen een paar concurrenten als de Land Rover Freelander en de Toyota RAV4. Inmiddels stikt het op de markt van de mededingers. Maar Honda heeft wereldwijd toch een paar miljoen CR-V's verkocht,, waarvan 270.000 in Europa en 5500 in Nederland. Tot nu toe was de CR-V uitslui tend te krijgen met een 2.0 liter 150 pk benzinemotor maar vanaf deze maand is er einde lijk een dieselmotor: de in eigen huis ontwikkelde 2.2 liter met 140 pk, die het in de Accord al een tijdje heel goed doet. Honda heeft ook de kans te baat genomen de vierwielaan drijving te optimaliseren en wat optische wijzigingen aan te brengen. Koplampen, grille, bumpers en achterlichten zijn iets anders. Op het stuurwiel zitten knopjes voor audio en De CR-V diesel (bij de EuroN- cap kreeg hij vier van de vijf sterren voor inzittenden veilig heid en drie voor voetgangers veiligheid) is er met een hand- geschakelde 6-versnellingsbak, een automaat is niet voorzien. De vierwielaandrijving werkt met oliepompen, die door elke as aangedreven worden. Als de voorwielen aangedreven wor den en er geen slip optreedt, staat de koppeling naar de ach teras open. Zodra er onbalans is wordt de koppeling door de oliepomp gesloten en gaat een deel van de aandrijving naar de achteras. Dus pas vierwielaan drijving als het nodig is. Dat slijt ook minder. Honda biedt de CR-V 2.2 i-CT- Di aan voor 34.865 euro. Met esp en cruise control wordt dat 37.975 euro. Dat betekent dat de diesel 3600 euro duurder is dan de 2.0i. Standaard heeft de dieselversie vierwielaandrijving, isofix kinderzitjesbeveiliging achterin, vier airbags, radio/cd- speler en een in de lengterich ting verschuifbare, deelbare achterbank. Honda wil er dit jaar nog 250 van verkopen. Vol gens Leo Jegen van de impor teur komt er nog voor het na jaar een roetfïlter voor de nieu we diesel. Wat die gaat kosten is nog niet bekend. zeewolde/anp - Maarten de Bruijn, de belangrijkste ontwer per bij de autofabrikant Spyker Cars in Zeewolde, heeft zijn functie neergelegd. Spyker ver klaarde woensdag dat tussen De Bruijn en de overige directiele den een verschil van inzicht be-, staat over het te voeren beleid. Een woordvoerder van de nog al tijd verlieslijdende onderneming wilde niets zeggen over de aard van het conflict. De Bruijn bedacht het eerste Spyker-model van aluminium in 2000. Daarna trok hij met za kenman Victor Muller op om weer een Nederlandse autofa brikant van de grond te krijgen. Dat lukte door de aandacht te vestigen op zeer exclusieve sportwagens, die rond de 300.000 euro kosten. Investe ringen in grootschalige produc tielocaties waren daardoor niet noodzakelijk. Vorig jaar mei kreeg Spyker een beursnotering om een banklening af te lossen en om verdere groei te realise ren. De Bruijn kwam toen sa men met Victor Muller in een Spyker naar het beursgebouw rijden. Echt succesvol kan de beursgang niet worden ge noemd. Het aandeel is begon nen op 15,50 euro, maar was woensdag 9,68 euro waard. De onderneming verwierf begin deze maand toestemming om in de Verenigde Staten haar au to's te laten rijden. Ongeveer 70 procent van de klandizie moet daar vandaan komen. Deze doorbraak heeft De Bruijn ech ter niet meer meegemaakt. Het Algemeen Dagblad meldde eer der deze maand dat de ontwer per al enige tijd overspannen thuiszat. De zegsman van de autofabrikant wilde hier niets over kwijt. De Bruijn heeft zijn contract met onmiddellijke in gang ingeleverd. Wel krijgt hij nog tot eind mei betaald. Het nieuwste model van Spyker is de C12 LaTurbie. Enkele we ken geleden werd die gepresen teerd op de autoshow van Ge neve als nieuw model naast de C8, waarmee de Nederlandse fabrikant in 2000 op de markt kwam. Op basis van de C8 heeft Spyker diverse varianten ont wikkeld, zowel open als dicht. De naam LaTurbie stamt uit het beroemde verleden van het merk, toen de fabricage nog in handen was van de broers Jaco bus en Hendrik-Jan Spijker, be gin vorige eeuw. In 1922 is met een C4 Tourer de heuvelklim gewonnen naar de Mont de La Turbie bij Monte Carlo met een gemiddelde snelheid van 45 eindhoven - Designbureau Mo- do Development laat basis scholieren van groep 7 samen met een ontwerper hun ideale auto bedenken. Het project heet Motio for Kids en heeft twee kanten: het maakt kinde ren bewust van thema's als vei ligheid en milieu, maar levert tevens interessante nieuwe ge zichtspunten op. Kinderen be denken immers zonder scrupu les een glow-in-the-darkauto of een periscoop die over files heen kan kijken. De meest op zienbarende ontwerpen hoopt het ontwerpbureau uiteindelijk samen te brengen in een spekt- aculaire speelgoedauto. Scho len die belangstelling hebben voor het project kunnen zich melden bij Motio: tel. 040 2135 005. Meer informatie via inter net: www.motio.nl schiphol rijk/gpd - Renault doet zijn best de belangstelling voor de Laguna op peil te hou den. De auto is hier lang num mer een geweest in zijn seg ment. Maar zoiets houdt nooit lang stand. Daarom is er nu een vernieuwd model. Hoe dat gaat met facelifts. Heel soms lukt het om de auto mooier te maken. Zoals vorig jaar met de Alfa 166 die aan zienlijk fraaier werd door een aangepast front. De voorkant van de Laguna is ook veran derd, maar of de auto daarmee mooier wordt is de vraag. De motorkap is wat korter gewor den en in één kleur, waarmee het kunststof deel dat eruit zag of de auto gecamoufleerd ron dreed, verdwenen is. De Lagu na oogt wat robuuster, dat wel. Het dashboard is wat veran derd, net als de bekleding. Een dik compliment verdient de Franse fabrikant voor zijn navi gatiesysteem Carminat, dat ge lijk met de nieuwe Laguna aan treedt. Een duidelijk en ver draaid snel werkend systeem, dat goed te bedienen is met een De Laguna toont trots zijn nieuwe gezicht. Foto: GPD centrale knop en daaromheen functietoetsen. Toets in datje via Parijs naar Rome wilt en binnen zes seconden heeft het systeem de route in beeld, in de Laguna op een groot scherm bovenop het dashboard onder een dakje. Het navigatiesysteem is gecombineerd met een Ca- basse Tronic radio met een cd- wisselaar met mp3-ondersteu- ning en handsfree Bluetooth te lefoonbediening. De vernieuwde Laguna van de tweede generatie beschikt ver der over een elektrische par- keerrem, een startknop en een contactkaart die in de broekzak blijven. De auto gedraagt zich in bochten wat beter dankzij dikkere stabilisatorstangen, er is wat gesleuteld aan versnel lingsverhoudingen en de moto ren zijn onder handen geno men. In september komt er een roetfïlter voor de diesels. Topmodel wordt de stationwa gon GT met potente 2.0 turbo benzinemotor. Die met zijn 205 pk heel sterk is, maar ook moei te heeft al die kracht fatsoenlijk op het wegdek over te brengen. Op snelheid treedt wel opval lend veel windgeruis op, maar verder is de Laguna een heel fij ne auto. Het mocht allemaal iets straffer en hier en daar stugger, maar comfortabel is het wel. De 1.6 kost 22.495 eu ro, de 1.9 dCi 27.695 euro. de Grand Tour 24.495 euro en de GT 2.0 Turbo 31.295 euro. De Honda CR-V is er nu ook met dieselmotor. Foto: Honda cruise control en het instru mentarium heeft voortaan een verbruiksmeter, net zoals BMW. Het segment van de suv (sport utility vehicle) groeit nog altijd, vooral ook door alle nieuwko mers op de markt. Honda ver nieuwde vorig jaar de 2.0 liter benzinemotor tot de Euro 4- norm en rustte de CR-V uit met stabiliteitscontrole (esp). De diesel die nu te koop komt is de twee jaar oude zelfontbrander met variabele turbo, waterge- koelde uitlaatgasrecirculatie, oxidatiekatalysator en twee ba lansassen. Veel aandacht is besteed aan de verwarming. Want dat is vaak een probleem van de moderne dieselmotor. Die heeft, zo licht Walter Tief van Honda in het Duitse Offenbach toe, veel min der warmteverlies dan een nor male verbrandingsmotor en dat leidt ertoe dat de verwarming van het interieur lang op zich laat wachten. Na een koude start tenminste. Daarom ge bruikt Honda de (standaard aanwezige) airco-installatie als externe verwarming, zeg maar als een soort van standkachel. LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL,: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 r www.autqheemskerk-cqm Lamborghini overweegt om met een nieuwe Espa da te komen. Er staat een prachtige moderne Lam- bo in de steigers die over enkele jaren een geheel nieuwe invulling moet gaan geven aan deze be roemde naam. In 1968 kwam de buitensporige Es pada op de markt, als productiemodel op basis van het een jaar daarvoor door de Italiaanse ontwerper Bertone getoonde prototype Marzal. De Espada was de eerste volwaardige 4-persoons wagen van deze Italiaanse fabrikant en tevens een van de snelste in zijn soort dankzij de 3.9 liter motor met 325 en later 350 pk. Het was ook van de meest luxe en duurste Lambo's, maar vreemd genoeg ook een van de best verkocht! Espada bleef tien jaar in productie en kwam t( een productieaantal van 1217 exemplaren. Lai borghini is sinds 1998 eigendom van VW-dod Audi en het spreekt vanzelf dat de nieuwe Es| zijn basis zal delen met andere nieuwe topmi len binnen de VW-groep. Foto: Archief Een voorzet van de designers voor een auto met kinderlijke vondsten. Foto: Motio Development km/uur. Aan het stuur zat de Nederlander Hugo Baron van Pallandt. De C12 LaTurbie van het huidi ge Spyker Cars kost 290.000 eu ro, exclusief btw en belastin gen. De wagen is van een ande re planeet in vergelijking met de C4 Tourer van toen. De mo tor is van Audi, met dit verschil dat hij geen acht cilinders heeft maar twaalf. Met 500 pk vermo gen levert hij prestaties op een niveau waar slechts enkele mo dellen van merken als Aston Martin, Porsche en Ferrar nen tippen. Spyker Cars cL een topsnelheid van 325 km/uur en een accelerate nul naar honderd in 3,9 s( ei den. Een prestatie die meètr mogelijk is door het gebrueh van lichte materialen, zoalie minium voor de carrosseir- open auto weegt 1400 kg <ve is in vergelijking met soorihl ke sportauto's gering. De fa' BC| LaTurbie wordt grotendeeic' handmatig in de fabrie" wolde in elkaar gezet. (advertentie) Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER Foto's: ANP/ Toussaint Kluiters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20