Gebruikers Muziekhuis zijn verbijsterd liefst blijf ik in de kleedkamer zitten KUNST CULTUUR Gratis met de trein naar Mamma Mia Negentig concerten per jaar door gemeenteplan van de baan Concert Westlife Slachtoffer van de idiotie van Amerika Er zit méér in bij Vrouw Holland 'Vieste boterham' niet kinderachtig vrijdag i april 2005 R5 arey. Foto: EPA/Franck otietour „>h Carey °Ibe Amerikaanse zange- ïh Carey is bezig met po tiet our ter gelegen - het verschijnen van ve,iwe album The Eman- ^of Mimi. Deze week i^romotieactiviteiten |n fres naar Japan, waar ;r fa de Roppongi Hills Tokyo. :ie ïard! Cannes am - De Nederlandse keiedie 'Vet hard!' van re- djim Oliehoek gaat naar ^festival van Cannes. De ,p dt voor buitenlandse ld(eurs vertoond op de jn' markt van het filmfes- Engelse titel van Vet idt 'Too Fat Too Fu- ,sc?n dikke knipoog naar •foikaanse blockbuster '2 irious' uit 2003. 'Vet zifig begin februari in hoiid in première. De film jue hoofdrollen Jack ■ere en Kurt Rogiers heeft m Is ruim 200.000 bezoe- dj'okken. J voor Cultuur a"wee netten g - De Raad voor Cul- t in een advies aan :retaris Van der Laan er een publiek televi- d verdwijnt. Er zouden dpierieke' kanalen moe- vijblijven, een algemeen mpn verdiepend net, zo coï raad gisteren. Dat v^nt is wezenlijk anders jlannen die de coalitie- 3a1onlangs vastlegden in al noemde paasakkoord. eeLaan maakte daarin h£ dat ze de 'nettendis- gdgenlijk achterhaald ie(iidat in de toekomst ve- n pn via digitale kanalen gaan uitzenden. Juist lacht zij het van belang (ieke Omroep drie alge- itten behoudt, als vlag- voor meerdere pu- iemakanalen die digi- ien worden aangebo- vervolg van voorpagina leiden - De voorzitter van het Muziekhuis, Johan Andree is ver bijsterd over het voornemen van de gemeente Leiden om een streep te zetten door de concert functie van het pand aan de Middelstegracht. Het plan bete kent onder meer dat concertzaal O-bus wordt gesloten. Die zaal houdt zo'n negentig muziek avonden per jaar, die gemiddeld tussen de 50 en 250 bezoekers trekken. „Het is een cultureel verlies van de eerste orde als O- bus ten grave gedragen wordt", aldus Andree. Volgens wethouder Hessing zou verbetering van de isolatie en brandveiligheid de gemeen te ruim 6 ton gaan kosten. „Dat geld heeft de gemeente niet", zegt Hessing. Andree verklaart deze ontwik kelingen niet te hebben zien aankomen. „Toen we in 1997 begonnen in het pand wisten we al wel dat er sprake was van een geluidslek. Herhaaldelijk hebben we dat probleem als huurder onder de aandacht ge bracht bij de verhuurder, de ge meente. Al die tijd is er niets ge beurd. En nu krijgen we dit." Hessing zegt op zijn beurt te betreuren dat het zover heeft moeten komen. „We waren juist op weg het Muziekhuis goed op poten te zetten, met duidelijke afspraken met de verschillende gebruikers. Maar het aanhoudende probleem van de geluidsoverlast en het niet voldoen aan de brandvei ligheidsvoorschriften komt daar nu tussen. Misschien wilde de gemeente destijds voor een dubbeltje op de eerste rang zit ten. De bedoelingen waren goed, maar de uitvoering helaas niet. En ook al doet het zeer, het is beter nu een keer helder heid te brengen." Die helderheid brengt het Mu ziekhuis financieel wel in pro blemen, zegt Andree. „We heb ben een dwangsom binnen van de Regionale Milieudienst. Elke overtreding van de geluidsnorm kost ons minimaal duizend eu ro, afhankelijk van de mate van overschrijding. Maar concerten afgelasten is ook geen optie. Met verschillende bands zijn contracten gesloten. Niet nako men van die contracten kost ook geld." Ook Sin an Cengiz van Cultureel Centrum De X, dat recent uit het Volkshuis trok in de ver wachting het Muziekhuis te kunnen betrekken, is teleurge steld over het voornemen van de gemeente. „Dit betekent dat we geen onderkomen hebben en geen vooruitzicht op een on derkomen in de nabije toe komst. Het kost ons wel geld, want we kunnen geen activitei ten organiseren maar hebben wel kantoorruimte gehuurd vlakbij het Muziekhuis, in af wachting van de verbouwing die daar gepland was." „Wij hebben altijd tegen de ge meente gezegd: jullie willen ons nu wel in het Muziekhuis heb ben, maar die ruimte is niet ge schikt umdat er te veel moet ge beuren, waaronder het aan brengen van geluidsisolatie. Het is bitter dat we achteraf ge lijk krijgen." Theun Kohlbeck van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten is ook teleurgesteld. Het podi um op de eigen zolder is de ver eniging kwijt. Dat betekent geen concerten meer. „Wij zijn het zwaarst gepakt, want onze huur loopt wel door. Onze in komsten komen uit de bar, met name bij concerten. Zonder kunnen wij niet blijven bestaan. Alles staat of valt bij een podi um. Bovendien, wat is ons be staansrecht nog als we een van onze hoofdtaken, het program meren van bandjes die elders niet aan bod komen, niet meer kunnen uitvoeren? Zo blijft er qua muziek niet veel meer over in Leiden. Zo wordt het de eni ge stad in Nederland met maar één poppodium." Hessing erkent ook dat „de veelvormigheid en veelkleurig heid" in het geding komt. „Het is daarom belangrijk het nieu we LVC, dat er moet komen, goed aan te pakken. Wellicht dat daar ook de huidige activi teiten van het Muziekhuis inge past kunnen worden. Een nieuw LVC laat echter nog jaren op zich wachten. Ik wil daarom het LVC benaderen of een deel van de activiteiten al ingepast kunnen worden. Directeur Ruud Visser van het LVC reageert verbaasd. „Moet ik dat van de pers horen? Wij hebben een plan over samen werking met allerlei muziek- clubs in Leiden, maar ik voel er niets voor onder dwang samen te werken, omdat de gemeente geen geld in het Muziekhuis wil steken. Maar als die clubs ons benaderen met het verzoek of ze hier iets mogen doen, is dat een ander verhaal." utrecht/gpd - Honderdduizen den bezoekers van de musicals The Lion King in Den Haag en Mamma Mia! in Utrecht krijgen deze zomer gratis een eerste klas treinkaartje om naar het theater te reizen. De Neder landse Spoorwegen en Joop van den Ende hebben hun samen werking gistermorgen bekend gemaakt. Bezoekers van Mamma Mia! in het Utrechtse Beatrixtheater, gevestigd vlak naast het cen traal station, profiteren vanaf 1 mei van het aanbod. Voor de Van den Ende doet zomerprogrammering Het Muziektheater in Am sterdam heeft Joop van den Ende Theaterproducties be naderd om komende zomer de programmering te verzor gen. Samen kijken ze nu naar de mogelijke invulling, die binnen het bestaande aanbod van het Muziekthea ter moet passen. Het Mu ziektheater is de thuishaven van Het Nationale Ballet. Omdat een productie van het ballet wegviel, kwam er capaciteit vrij in Het Muziek theater. musical The Lion King in het Circustheater in Scheveningen geldt de aanbieding pas later deze zomer. Het totaalkaartje moet daar ook gelden voor trams en bussen, maar daar over is Van den Ende nog in ge sprek met de Haagse stadsver voerder. Het eersteklas treinkaartje zit standaard inbegrepen in het normale theaterticket voor de twee musicals, dat even duur blijft. De theaterbezoekers be sparen daardoor gemiddeld en kele tientallen euro's op hun reis. Voor de NS betekent de sa menwerking een nieuwe cam pagnestrategie die zich richt op recreanten en mensen die een avondje gaan stappen. Zo is het de bedoeling dat er contracten worden gesloten met pretpar ken, musea of andere theaters. Joop van den Ende maakte gis teren ook bekend dat hij een theater heeft gekocht in Parijs: het Theatre Mogador, vlak bij de Opera in het elegante hart van de Franse hoofdstad. Van den Ende kan er pas 1 juli vol gend jaar terecht en wilde giste ren nog niet zeggen welke pro ductie hij er hoopt te brengen. Van den Ende gaat zich ook met 'Mamma Mia!' op de Fran se markt wagen, in een ander theater dan nu verworven en pas in 2007. Amsterdam - De Ierse band Westlife trad woensdagavond met 'The Red Carpet Tour 05' op in een uitverkochte Heineken Music Hall in Amsterdam. Tijdens het concert blies Westlife de jaren vijftig nieuw leven in met uitvoeringen van klassiekers van Frank Sinatra, Dean Martin en Sammy Davis jr. Foto: ANP/Olaf Kraak theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: Vernon God Little van Huis aan de Amstel naar de roman van DBC Pierre. Bewerking: Don Duyns. Regie: Liesbeth Coltof. Spel: Tjebbo Gerritsma. Sylvia Poorta, Lies Visschedijk en Roel Adam. Muziek: Storybox. Gezien 31/3, LAKtheater, Leiden. Vernon Gregory Little is de al- lereenzaamste puber op aarde. Op school in Martirio, Texas, werd zijn vriend Jesüs zo verne derd dat hij uiteindelijk een ge weer haalde, zestien klasgeno ten doodschoot en daarna zich zelf. En om de een of andere re den wil iedereen ook hem de schuld geven. Hij krijgt een cir cus van ellende over zich heen, vlucht naar Mexico, wordt gear resteerd en gaat de gevangenis in. Zelfs zijn moeder gelooft niet meer in zijn onschuld. Ver non voelt zich een loser, en de achterliggende redenering lijkt: als je je in Amerika een loser voelt, dan ben je dat ook, daar zorgt de maatschappij wel voor. Vernon God Little is een bewer king van het boek waar DBC Pierre in 2003 de Bookerprijs mee won. De voorstelling laat zich bekijken als een verzame ling van vooroordelen over Amerika: oneerlijke justitie, op portunisme, onmenselijkheid, materialisme, ongebreidelde macht van media, vooringeno menheid, de norm van de cheerleader en de waarde van de dollar, oversextheid, angst voor sexualiteit, een obsessie voor amusement. Een hysteri sche samenleving, kortom. Huis aan de Amstel werd be roemd met jeugdtheatervoor stellingen, maar speelt de laat ste jaren ook voor volwassenen. En hier, kun je zeggen, vooral voor 15-25-jarigen. Vemon God Little is een voorstelling met een hoge CKV-waarde. De hoofdpersoon is 16, er gebeurt veel, de live muziek van Story box maakt het allemaal extra le vendig en de acteurs spelen sterk. Daar staat tegenover dat al meteen duidelijk is waar het heengaat voor Vemon (steeds meer ellende) en dat de voor stelling lang behoorlijk over spannen in hetzelfde hoge tem po doordendert. Ondanks het groteske en clichématige van de opzet komen er wel degelijk wezenlijke thema's aan de orde, maar die moet je meteen vat ten, anders zijn ze voorbij. gieke Peter Faber geeft 'gouden tips' in Leidse Schouwburg *to de Boer T Wilt u niet failliet gaan? de bij Peter Faber. In zijn ^jeelt hij de one-man-co- B^)eie zaken! Een voorstel- vr'vol gouden tips zit, zo- neoit meer failliet hoeft te joeie zaken!' is de opvol zijn succesnummer Ca rver de holenmens in ons idiaarmee de theatervete- J^lerhalf jaar volle zalen i jaar staat de zestigjari- t op het toneel. Inder- hij een speelse 'jonge 1 het theater. Een een- 1 buitenbeentje en dat is 1 gebleven. Hij vergélijkt bii Goeie zaken! - met 38i met een kantoorbaan, t €niet elke dag zin heb- naar hun werk te gaan. vart over acht precies op. Maar ik heb nooit Tt niet. Liefst doe ik Dolijf ik in de kleedkamer rdöat wil ik eigenlijk het orlaar ik moet om kwart 'aiht op. Klaar. Of ik me lig voel of een steenpuist iefdesverdriet. Ik kan in ;lutten of in de verkeerde terechtkomen, maar ikrirt over acht heb ik geen m dan is er is geen ont- 1nig meer mogelijk. Dan lijn product tot leven ko- unt." ■bi een grote actiebereid- rtjet is mijn kapitaal. Mijn 1 Jnijn bv werd opgericht ramp'. Dat is in mijn nma een van de gouden ik het publiek meegeef, imr je persoonlijke ramp 1 donderen zijn nabij'. simp' was de blauwe en- lie ik elk jaar in de brie ve kreeg. En die meteen de ;^eur weer uitging. Totdat later de belastingdienst dober, je moet wel beta- dn schuld van 2 ton. Een vEn mijn 'wonder' kwam klj een Duitse gepensio neerde belastingdeskundige met als hobby astrologie. Hij trok mijn horoscoop. Hij zei: 'Een zonnig teken. De optimist bv.' 'Hè bah', zei ik, 'wat sloom.' 'Nee', zei hij, 'als je niet in de overwinning gelooft, dan begin je ook niet aan een oor log. Het beste uit het leven ha len. Daar gaat het om. En jij bent het levende bewijs: 1943, het bouwjaar is niet kapot te krijgen, je bent een weegschaal, van de grootste puinhoop kun je nog iets vrolijks maken. Hij zegt: 'Eén ding, je bent waan zinnig ambitieus qn dat is je ka pitaal. Ambitie is niets anders dan lust tot werken. En zolang jij energie geeft, krijg je energie terug in de vorm van geld, werk, roem, verkering. En dat klopt ook allemaal wel. Maar dat krijg je niet cadeau, daar moet je wel wat voor doen." Leven en werk zijn bij Faber met elkaar verweven. „En dat is nooit anders geweest. Het kwam allemaal op mijn pad. Ach, ik ben zo'n veertig keer verhuisd. Heb veel relaties ge had. Heb vijf kinderen uit vier huwelijken. Mijn oudste zoon is 38, de jongste anderhalf." Hij lacht. Trots: „Mijn zoon is de oom van mijn kleinzoon. Mijn kleinzoon is vier, en die roept keihard opa! opa!, en Sam, mijn jongste zoon van anderhalf, die noemt mij dan papa!" Het klinkt alsof hij een raadseltje opgeeft. „Het is wel apart ja." Zijn ervaring als theaterman projecteert hij in Goeie zaken! op goed ondernemerschap. „Acteren is doen. Maar wat is een goede acteur? Een goede acteur is iemand die op zijn ge mak is bij wat hij doet. Wat is een goede ondernemer? Dat is ook iemand die zich op zijn ge mak voelt." Maar er is toch een groot ver schil tussen de 'werkelijkheid' buiten en in het theater? „Een acteur kan repeteren. Ik kan bij voorbeeld drie maanden achter elkaar op toneel een woedeaan val spelen. In die zin is toneel nep. Je kunt schelden, bescha digen, doden, sterven en de theater recensie Wijnand Zeiistra Voorstelling: 'In corset' door cabaretgroep Vrouw Holland. Gezien: 30/3, schouwburg Rijswijk. Nog te zien: vanavond, Parktheater, Alphen a/d Rijn Ze zijn inmiddels toe aan hun vierde programma dat ditmaal de titel 'In corset' heeft mee ge kregen. Het is een cabaretgroep uit Groningen onder de naam Vrouw Holland die bestaat uit vier vrouwen (Gabriëlle Glas beek, Marieke Klooster, Karin Noeken en José Zwerink) en één pianist (Reinout Douma). In de ensemblenummers pas sen de stemmen van deze da mes perfect bij elkaar. De pia nist zorgt veelal voor een licht- jazzy begeleiding waardoor het geheel al snel een prima sfeertje krijgt. Dat blijkt meteen al in het openingsnummer, waarin de dames zelfs zwoel inzetten om vervolgens met een klom pendansje af te sluiten. Dat is geestig en typerend voor het soort grapjes dat ze vaak ma ken. Soms doen ze heel vrou welijk, soms ook heel lomp, en bijna altijd met deze beoogde contrastwerking. Wat bij een eerder programma ook al opviel, blijkt ook nu weer een opvallend euvel te zijn. De bedoeling van sommige teksten is af en toe diffuus. Veel woor den, veel gedoe, maar waar gaat het om? In de slotscène bijvoor beeld wordt relatief veel over hoop gehaald. Kennelijk gaat het om de dood uit liefdesver driet van een deftige dame, waarbij de andere dames een soort klassiek koor vormen. De grap blijft hangen, en dat ge beurt helaas nog wel meer in dit programma. Jammer, want deze groep heeft vele pluspunten. Een heus vrouwencabaretkwartet is so wieso al zeldzaam. De dames zijn muzikaal en brengen een zorgvuldig uitgevoerd optreden dat een professionele achter grond uitstraalt. Het tempo ligt hoog, de lósse nummers volgen elkaar in hoog tempo op. De di versiteit in het aanbod mag er zijn: veel liedjes (over onder meer bevallingsperikelen, een alibi-baby en de stad Gronin gen) een prachtige parodie op stadgenoot Bert Visscher en een enkele sketch met soms zelfs slaps tickelementen. Maar helaas brengen ze relatief veel solo nummers, terwijl hun kracht nu juist zou kunnen lig gen in het ensemblewerk. Door hun jarenlange samenwerking zijn ze merkbaar goed op elkaar ingespeeld. Hier zouden ze nog veel meer uit kunnen halen. En dat is ook de indruk die Vrouw Holland met dit programma achterlaat: er zit in aanzet veel méér in dan er nu uit komt. volgende dag weer fris als een hoentje opnieuw beginnen. Niemand wordt er het slachtof fer van. In het echte leven krijg je die kans niet. Ik ben het le vende bewijs: je wordt verliefd, je trouwt en je gaat scheiden, en je trouwt en je scheidt weer, je trouwt en je gaat weer schei den." Lachend: „Dat soort dingen heb ik dan blijkbaar toch te weinig geoefend. Ik heb me te veel laten leiden door het ge voel. Als ondernemer kan dat niet, dan kun je niet alles op zijn beloop laten, je door de waan van de dag laten meesle pen. Als je geen heldere kijk hebt op wat je doet, gaat het vroeg of laat fout." „Als acteur gebruik ik dezelfde principes als een ondernemer in het bedrijfsleven. Mijn pro duct moet ook tot leven komen. Dat is het vertrekpunt van mijn nieuwe programma. Het ont wikkelen van je talenten, daar gaat het om. Durf te worden wie je bent! 'Iedereen kan, ve len willen, enkelen durven, durf te worden wie je bent'. Dat is het motto van Peter Faber Opti mist bv." Peter Faber: vanavond in de Leidse Schouwburg; 23/4, Parktheater Alphen aan den Rijn; 27/4, De Meervaart Am sterdam; 24, 25 en 26/5, Nieu we de la Mar Amsterdam. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'De smerigste en vieste boterham van het heelal'. Door: Theater Artemis. Gezien: 20/3 't Gouwe Huis, Gouda. Te zien: 3/4 LAKtheater, Leiden. „De letter is soms groter dan het woord. Een kruimeltje is soms meer dan een brood. Wei nig weegt soms meer dan veel." Artemis hamert aan het slot van 'De smerigste en vieste boter ham van het heelal' geheimzin nige teksten in ons hoofd. Het klinkt alsof er een gebed wordt opgezegd. Met een antwoord op de vragen die dit moeilijk grijpbare, maar interessante stuk oproepen. 'De smerigste en vieste boter ham van het heelal' is de twee de voorstelling van Floor Huy- gen sinds haar aantreden als ar tistiek leider bij Theater Artemis in januari. Net als haar voor ganger Matthijs Rümke heeft ze lak aan de grenzen tussen vol wassen- of jeugdtheater. Ook zij werkt met acteurs die zich niet beperken tot één genre. Bram Coopmans speelde onder an dere bij ZT Hollandia, Tineke Schrier bij het RO-theater, De Appel en het Nationale Toneel en Joris Smit heeft een contract op zak bij het Noord Neder lands Toneel. Om meer dan één reden is 'De smerigste boterham' geen kin derachtig stuk. De drie spelers die sterk spel tentoonspreiden, beginnen samen met een ka rakterschets van Hermann: een opschepper in krijtstreep. Hij 'tongde' al vanaf zijn zesde en heeft sindsdien vriendinnetjes bij de vleet. En nu verdient hij koffers vol geld. Hij heeft beslo ten Jacqueline te veroveren met een ring van 4000 euro. Alles ziet er goed uit voor Her mann, totdat er iets uit de he mel op zijn hoofd neerploft. In benevelde toestand tuimelt hij door tijd en ruimte. Zijn tocht wordt begeleid door de bizarre muziek van toetsenist William Bakker. In een donker decor met alleen de lichtpuntjes van sterren en planeten verschijnt een ordinair godenechtpaar Wolga en Wodan herkennen in Hermann de zoon naar wie ze altijd verlangd hebben. Al piept hij dat hij al 40 jaar is, ze druk ken hem telkens wefl|hardhan dig tegen de borst, regenover deze wezens met de respecta bele leeftijd van ruim 700 jaar verandert Hermann in een groot onzeker kind. De tocht gaat verder langs een opdringerige ruimtekoningin die Hermann tot zijn schrik haar liefde verklaart, en een ambtenaar die hem verbiedt zelfs maar een broodkruimeltje van de vloer te pikken en hem dwingt hem tot de nachtmer rieachtige keuze: de kogel of de strop. En als Hermann terug op aarde uiteindelijk toch nog zwakjes weet uit te brengen: 'Alle mensen zijn gek op mij', dan is dat vooral om zichzelf te overtuigen. En zo leert Artemis een rasopschepper een lesje nederigheid. Want wat is nu ei genlijk groot? En wie is er klein?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17